4 Gedweeheid dreef volgelingen tot geloof in verkrachter en oplichter Napoleon-liefhebbers herhalen Slag bij Loevestein Kok: bezuinigingen nog niet aan de orde ym ïïM Dominee probeert sekte rond Sipke Vrieswijk te analyseren Jet Nijpels op Spaanse toer Toekan wil in de politiek Sjoemelende penningmeester Illegale stort door gemeente Bankdirecteur veroordeeld Politie Breda pakt jongeren Samenwerking luchtverdediging Jongens zetten trein op stelten Foto's wereld tentoonstelling t;;4 «P* Amsterdamse XTC-pillen in Geneve onderschept Voice-mail kan binnenkort uit a Alles is echt. Alleen brood bestellen we bij de bakker' Rotterdams Dagblad I I Zaterdag 14 maart 1998 Den HaagEen 26-jarige Amster dammer is door de Haagse politie rechter bij verstek veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Als penningmeester van de Regio Zuid-Holland van D66 verduister de hij in 1995 bijna 30.000 gulden uit de partijkas. De ex-penning meester moet ook ongeveer 13.000 gulden van het achteroverge drukte bedrag met rente terugbe talen. Bellingwedde In het Groningse Bellingwedde is grote opschud ding ontstaan over een aangifte van raadslid A. Geerdes tegen de gemeente wegens het illegaal storten van afval. De hele ge meenteraad is woedend op het GroenLinks-lid, omdat hij naar de milieupoiitie is gestapt zonder de ongeoorloofde afvalstort aan te kaarten bij burgemeester en wet houders. Gemeentewerken gooi de zonder vergunning puin en an der bouwafval op het hertenkamp in Vriescneloo. Het raadslid vroeg om opheldering bij de milieu ambtenaar van de gemeente Bel lingwedde, maar stuitte naar ei gen zeggen op „een muur van on wil." Utrecht De politierechter in Utrecht heeft de oud-directeur van de Gemeentelijke Krediet bank in die stad wegens fraude veroordeeld tot 140 uur dienstver lening. De 32-jarige D.T. verstrek te eind 1995 een lening van 35.000 gulden aan zichzelf. Volgens T. had hij geld nodig omdat hij werd afgeperst. Onderzoek van de poli tie maakte dat verhaal echter niet aannemelijk. Bovendien had T. de bedragen die hij in 2,5 jaar zegt betaald te hebben aan zijn afper sers, nooit kunnen opbrengen van het salaris dat hij verdiende. Ze ker niet omdat hij een hypotheek en een dure auto had en alimenta tie moest betalen. Breda De politie van Breda heeft twaalf jongeren tussen de veertien en zestien jaar aange houden die de afgelopen maan den in en rondom het Bredase sta tion bijna dagelijks geweld ge bruikten tegen leeftijdsgenoten. Twee van hen zitten nog steeds vast. De jongeren komen uit Bre da en Zundert en kennen elkaar van school of uit hun woonomge ving. De jongeren lokten een con frontatie uit door te schelden of te spugen. Wanneer er werd gerea geerd, sloegen en schopten zij hun slachtoffers. Door Peter de Lange Geloven lijkt veel op beleggen. Kies de verkeerde investering en je eindigt in de goot. Veel aanhan gers van de Gemeente Gods is het zo vergaan. Ze gaven alles op om de profeet te kunnen volgen: hun geld, hun gezin, hun familie. Uit eindelijk oogstten ze niets. Smaad en hoon was hun deel. En nadat ze alles hadden verloren, raakten ze ook nog eens hun zelf respect kwijt. Ze kwamen uit de wijde omtrek van Rotterdam. Schiedam, Krim pen aan den IJssel. Maassluis, 's- Gravendeel en andere plaatsen met streng christelijke milieus. Hun leider heette Sipke Vries- wyk. Behalve een oplichter, was hü ook een kinderverkrachter. Maar dat kwam pas na vele jaren aan het licht. Momenteel zithii in voorarrest, in afwachting van zijn definitieve berechting. Zijn zaak voor de Arnhemse rechtbank komt voor zodra het godsdienst- psychologisch rapport klaar is. Vrieswijks arrestatie vorige zo mer nam bij zijn volgelingen de laatste twijfels weg over 's mans ware aard. Een aantal gemeente leden was toen al afgehaakt om dat ze de boei niet langer ver trouwden. De gereformeerde do minee Bram Krol uit Gorinchem praatte met hen, tekende hun wanhoop op en bewerkte die tot een boek: 'Als het zoete bitter wordt'. Een milde titel. De hel van het geloof was beter geweest. Vrieswijk is, vooral in de jaren tachtig, geregeld geïnterviewd en geportretteerd. Zijn sekte zetelde toen in een voormalig nonnen klooster in Velddriel. Ze kwam in het nieuws toen in de steek gela ten familieleden op de stoep van het klooster demonstreerden voor terugkeer van hun geliefden. In de berichtgeving doet Vrieswijk zich voor als een onwrikbare, bij belvaste asceet die uitsluitend leeft voor de verbreiding van het Woord. Op buitenstaanders maak te de man, die in zijn kleren niet leek te kunnen kiezen tussen priester en dominee, een enigs zins verdwaasde, wereldvreemde indruk. Men vond hem gek. maar niet gevaarlijk. Bram Krol had van meet af aan zijn twijfels over de ware bedoe lingen van Vrieswijk. Krol kwam met de Gemeente Gods in aanra king via ccn vroegere huisvriend, de Maassluizer Ruud ter Wolde. Diens vrouw Gery was tot Vries wijks sekte toegetreden en wei gerde terug te keren naar haar echtgenoot en haar vijf kinderen. Ze vroeg echtscheiding aan. Meer sekteleden lieten zich scheiden. Vrieswijk scheen het ene huwe lijk na het andere naar de knop pen te helpen. Krol rook onraad. Hij begon zich voor de zaak te in teresseren. Het heeft iets van broodnijd, als de ene dominee de andere tegen het licht houdt. Maar Krol lijkt toch vooral uit nieuwsgierigheid te hebben gehandeld. Hij schreef al eerder een boek over nieuwe stromingen in de charismatische wereld ('Aangetrokken tot het wonderlijke'. 1997). En ook in zijn Vrieswijk-monografie gaat het niet over de leer en de man die baar verkondigt, maar allereerst over de volgelingen en hun on voorwaardelijke gehoorzaamheid. Aan het slot onderneemt Krol een poging tot analyse: hoe kan het gebeuren dat volwassen mensen zich laten inpakken door goedko pe religieuze praatjes van een vroegere verzekeringsagent. Het is slechts een zwakke poging, want Krol verknoeit het resultaat bijvoorbaat door alles op één hoop te gooien: Dutroux, New Age, de orde van de Zonnetempel, de sek te van Jim Jones die in Guyana massaal zelfmoord pleegde. Zin netjes ais 'Het tij is tegen, We zien een sterke groei van extreme cha rismatische groepen en de New Age beweging. Dat zijn broeines ten van subjectivisme en leiders verering' doen ronduit afbreuk aan de grote moeite die Krol zich heeft getroost om de volgelingen van Vrieswijk op te sporen en aan het praten te krijgen, Sipke Vrieswijk. 'Behalve een oplichter, was hij ook een kinder verkrachter'. Foto Roel Dijkstra Den Haag Jet Nijpels, de lei der van de ouderenpartij Senio ren 2000, reist in april af naar het Spaanse Malaga. Zij wil daar oudere Nederlandse overwinte raars in Spanje overhalen om met de Tweede-Kamerverkie zingen in mei op haar party te stemmen. Enkele tienduizen den Nederlandse gepensioneer den ruilen iedere winter het gu re Nederlandse klimaat in voor de zachtheid van de Spaanse costa's. Nijpels denkt daar een goede voedingsbodem te vin den vóórhaar politieke ideeën. „Je hebt daar flinke kluit van al lerlei clubs bij elkaar," aldus een woordvoerder van de Senio ren. „Die bridgen met elkaar, die drinken koffie en vieren Sinterklaas. Die mensen gaan we uitnodigen om uit te leggen waarom Senioren 2000 er moet zijn." Het is volgens de woordvoerder niet de bedoeling om de volledi ge Spaanse kust te bereizen „We gaan in Nederland ook met alle verzorgingstehuizen af." /ei hij. De partij organiseert één bij eenkomst, waarvoor allerlei clubs worden uitgenodigd. Drie dagen na vertrek is het campag neteam weer terug op Neder landsebodem. Den Haag Nederland en België gaan bij hun luchtverdediging nauwer samenwerken. De lucht verdedigingscentra in Nieuw Mii- lingen en Glons (België) nemen vanaf woensdag taken van elkaar over, voorlopig alleen 's nachts, in het weekeinde en op feestdagen. De samenwerking betekent niet dat de soevereiniteit van beide landen wordt aangetast. Op ieder luchtverdedigingscentrum blijft als waarborg altijd een kembezet- ting aanwezig. De luchtmachten van Nederland en België werken al op verschillende terreinen sa men, onder meer bij luchttrans porten. Gel derma Isen Een groep jon gens heeft gisteren huisgehouden in de trein Den Boseh-Geldermal- sen. Op diverse plekken in de dubbeldekker werd brand ge sticht. Een 24-jarige treinreiziger uit Maastricht werd door de groep belaagd en bedreigd. De politie heeft niemand kunnen aanhou den en heeft een onderzoek inge steld. Zwolle Fotograaf Ger Dekkers uit het Overijsselse Dwarsgracht is ue enige Neuei iandsê bceluend kunstenaar die is gevraagd voor de Wereldtentoonstelling in Lis sabon van 22 mei tot en met 30 september. Dekkers fotografeert het nieuwe Nederlandse land schap. Het thema van de wereld tentoonstelling is oceanen en zee- en, erfgoed voorde toekomst. Vele mensen zouden wel eens eventjes in het verleden willen leven. Sommigen maken daar htm hobby van, zoals de leden van de Napoleontische Associa tie der Nederlanden- Bij Slot Loevestein herhalen zij dit weekeinde de historie en strij den ze tegen de Franse bezetters. Precies zoals in 1814. Door Rien van den Anker De LierAnton van de Water uit De Lier hoopt in z'n hart op een beetje spookachtig weer dit week eind 's Morgens vroeg van die laag .angende ochtendmist, die als Lorden het vlakke polderland tekent. Met later misschien 'n wa terig zonnetje dat de nog kale boomtakken eng, maar sfeervol tegen de hemel tekent. Of een for se plensregen, waardoor het pol derland in slurpende klei en dras sig gras verandert. „Maar het mag ook gewoon lekker stralend zonnig weer zijn, want dan komen er meer mensen naar ons kijken," aldus Van de Water, op werkdagen vormgever bij het Legermuseum in Delft, maar nu sprekend als voorzitter ('en pers officier') van de Napoleontische Associatie der Nederlanden, kort weg NAN. Morgenmiddag gaan meer dan honderd NAN-ners samen met tientallen gelijkgestemde vrien den uit Duitsland, België en Frankrijk met elkaar in de slag. Letterlijk, alsof het begin 19de eeuw is. Toen de Fransen onze Nederlanden nog in handen had den. Een levende herhaling van de geschiedenis, met geweren en kanonnen, met soldaten, hoeren en boeren. Alles geheel in stijl, op het gebruik van een mobiele tele foon staat de 'doodstraf. Denk niet dat het 'n grap is, het gaat om een serieuze hobby en niet alleen in eigen land. Hier kennen we al 'de Romeinen', maar ook de 'Middeleeuwers' en de zogenoemde 'Zeventiende eeu- wers'. Verder zijn er ook al lieden die zich met de huidige eeuw 'be zighouden'. Vaak "sat het er de liefhebbers om om vooral militai re hoogtepunten uit 'hun' tijd na te spelen en/of te reconstrueren. In vaktermen: re-enactment van het militaire verleden. In Groot-Brittarmië -toch al 'n land met een meer dan gemiddeld historisch besef -wordt dat re-en- J syËl aeten ook met burgers gedaan en worden geregeld straattaferelen van toen nagebootst met honder den in stijl geklede figuranten. De Engelsen houden zelfs in Londen en Oxford regelmatig beurzen, waar 'oude' attributen worden aangeboden. Serieus aangepakt Maar ook in Nederland worden de zaken serieus aangepakt, want vorig jaar is zelfs het Platform voor Levende Geschiedenis onrre- richt, samen met een aantal van dit soort verenigingen. „Die con tacten zijn nuttig, wantje hebt el kaar nodig. Al was het alleen om dat je bij elke veldslag toch ook een vijand moet hebben," aldus Van de Water. Hij ontkent dat hij en zijn histori- Hinderlijk is ook dat Krol maar moeilijk afstand kan nemen van zyn onderwerp. Hij bedient zich voortdurend van uitroeptekens opdat de lezer maar goed door drongen raakt van het ellendige van de situatie. „Een gruwelijk verhaal.' Het schrijven heeft me pijn en moeite gekost. Maar het moest!" zegt hij in het voorwoord. sehe vrienden ais louter zonder lingen zijn te omschrijven. „Het zijn normale mensen die je, win kelend in Den Haag of Rotter dam, niet zou herkennen. Types die slechts als gemeenschappelijk kenmerk hebben dat ze de ge schiedenis le vend willen maken. Dat be gint meestal met tinnen of plastic soldaat jes. Ikzelf bij voorbeeld ben warm gemaakt door een ge schiedenisleraar, die al die verha len zo spannend kon vertellen." Bewust heeft de NAN gekozen voor de napoleontische tijd, een periode ver weg en toch dichtbij. In de tekst stapt hij geregeld over van beschrijvingen op commenta ren en vice versa. De stijl is die van de streekroman. „Er móest ruimte komen. Ze hadden naar een geschikt gebouw uitgekeken. Maar wat was alles duur! Rotter dam. het Westland. de Alblasser- waardOnbetaalbaar!" Ondanks al die handicaps blijft „Met de Slag bij Waterloo is heel veel in Europa anders geworden. Die tijd heeft een stempel op ons gedrukt, tot op de dag van van daag, al was het alleen maar om dat toen ons koninkrijk is ont staan," verduidelijkt de NAN- voorzitter. En om dat alle maal tp laten herleven houdt de NAN dit weekeinde ww de dprde keer een win- terbivak rond Slot Loeves tein, op de kruising van Maas, Waal en Merwede. Op de plek die wij eigenlijk alleen maar kennen omdat Hugo de Groot er enkele eeuwen terug spectaculair ont- het onthutsende lectuur. Dreigen met hel en verdoemenis blijkt, ook in dit neonverlichte tijdperk, voldoende om volwassen mensen volledig te ontregelen. Als ze hun leider hebben tegengesproken, la ten ze zich gedwee de straat op sturen om tot diep in de nacht rond te dolen. Ze bellen op: Mag ik al terugkomen? Antwoord: Nee! De Here heeft nog niet ge sproken. Moeders staan toe dat 'de man Gods' hun kinderen verkracht, echtgenoten weigeren te begrij pen wat hun vrouwen 's nachts in de slaapkamer van de predikant te zoeken hebben. Zelf mochten ze hun vrouw niet meer aanraken: „Je slaapt vannacht maar ergens anders! Je bederft alles met je vui le praatjes!" Met doorzichtige trucjes worden hun erfenissen afgetroggeld en hun bankrekeningen geplunderd. Al tn 's-Gravendeel, waar de grondslag werd gelegd voor de 'gemeente', bekwaamde Vries wijk zich m het spelletje verdeel en heers. Hij hoorde de een uit over de ander, en wekte zo de in druk dat hij alles zag en alles wist. „De Heer toont me dat hier ie mand is met drieduizend gulden op de bank." zei hij dan tijdens een bijeenkomst. „Hij doet alsof de Heer dat niet weet. Maar zou er voor de Allerhoogste iets verbor gen zijn?" Volgens Bram Krol trappen men sen alleen maar in zulke doorzich tige listen omdat ze behoefte heb ben aan warmte en identiteit. Ze vinden de werkelijkheid zo ver warrend, dat ze iemand nodig hebben die hen vertelt wat ze moeten denken en doen. Blijk baar beschikte Sipke Vrieswijk over een feilloos talent om die zwakte bij mensen te herkennen en had hij ondanks zijn christelij ke opvoeding totaal geen last van zijn geweten om die zwakte gena deloos uit te buiten. Bram Krol: Als het zoete bitter wordt. ISBN 90-6067-793-5. Uitge verij Gideon,/19,90. Leden van de Napoleonti sche Associa tie der Neder landen pa trouilleren in de omgeving van Slot Loe vestein. Foto Anton van de Water/ sp snapte via een boekenkist, zullen Van de Water en zijn NAN-batal- jon vrijdag al hun tenten opslaan. Met het uitzicht, aan de andere kant van de rivier, op het idylli sche Gorinchem. De vuren worden dan opgestookt, de potten met water verwarmd, het vlees geroosterd en later zal ook het bier redelijk rijkelijk vloeien, 's Nachts wordt er wacht gelopen en zondagmiddag wordt er 'echt' geschoten. Laat ze maar komen, die Fransozen, met. hun zalmschuiten. Net als toen terug zullen ze ook nu weer verliezen. Ook 'dooien' vallen „We doen bijna alles echt," aldus Van de Water, die z'n rol als kapi tein bij de generale staf voor de volle honderd procent zal spelen. Den Haag De oplossing van de financiële tegenvallers waarmee het kabinet te maken dreigt te krijgen, is niet in eerste instantie een kwestie van bezuinigen. „Ik zou eerder over herschikkingen op departementen en tussen de partementen praten." zei premier Kok vrijdag na afloop van de mi nisterraad. Uit voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) is gebleken dat het kabinet dc be grote uitgaven over 1998 met zon 2.5 miljard gulden overschrijdt. Voor de WD-fractïc in de Tweede Rijswijk Martien van der Valk, directeur van Motel Nuland en prominent lid van de bekende Toekan-familie, gaat in de poli tiek. Althans dat is de bedoeling. De horeca-ondernerner staat als nummer drie op de kandidaten lijst van de kersverse Nederland se Middenstands Partij (NMP) voor de komende Tweede-Kamer verkiezingen. „En ik ben geen lijstduwer. Als ik word gekozen, dan zal ik ook zitting nemen in de Kamer," aldus Van der Valk. Hoewel volgens de jongste opinie peilingen de nu nog embryonale NMP niet op veel zetels kan reke nen, schat dc hotelier zijn kansen redelijk hoog m. „De NMP is de partij voor heel ondernemend Ne- Er zullen ook 'dooien' vallen, al zal daarbij geen druppel bloed vloeien. „Er zijn natuurlijk wel beperkingen, bijvoorbeeld met het brood. Dat bestellen we bij de bakker, maar die maakt wel 'n soort brood dat toen ook werd ge geten." Een dergelijk probleem wordt ook opgelost met het bier: achter de tent worden 'onzicht baar' de kannen gevuld met gerstennat, uit moderne pijpjes. Maar, geloof 't of niet, wie dan het stampende containerschip en de punk-brommer met open uitlaat op de achtergrond even vergeet, waant zich een kleine twee eeu wen terug, in de nadagen van kei zer Napoleon, die net dc Slag bij Leipzig had verloren. Zijn Waterloo moest toen nog ko men, maar tussen die twee veld slagen was er in de Lage Landen een soort gezagscrisis. Dc Prins (van Oranje) had het Koninkrijk der Nederlanden al uitgeroepen, maar zijn land werd nog steeds bezet door loslopende Franse troepen, die mede door de gebrek kige communicatie nauwelijks contact met Napoleon hadden. Slot Loevestein werd toen be woond door 'goede' Nederlandse soldaten die het, samen met Duit se en Engelse geallieerden, soms aan de stok kregen met Franse soldaten. Die laatsten hadden zich op hun beurt verschanst in vestingen en andere fortificaties. Van de Water ontwapenend: „Dat soort dingen spelen wij dit week einde na, Alsof het echt 1814 is." En dan lachend: „Vandaar dat we ook blij zijn met de Belgen en Fransen, die komen. Dat zijn vrienden waar we goed mee vech ten." Slot Loevestein, 14 en 15 maart van 11 tot 17 uur. Zondag vanaf 14 uur: slag-nabootsing op het buitenterrein. Entree: 5, kinde ren ƒ2,50. Er is een veer tussen Loevestein en Gorinchem. Eer ste afv aart vanaf Gorinchem om 11.50 uur, daarna elke 40 minu ten. Laatste afvaart vanaf Loe vestein om 16.50 uur. Retour- kaarten, inclusief toegang Loe vestein, a 10, kinderen 5. Van af Woudricbem vaart tussen 11 en 17.30 uur het voetveer op aan bod. Kaarten toegang Loeves tein) a 7,50, kinderen 4. Er zijn dit weekeinde geen rondleidin gen in het slot. Wie meer wil we ten kan bellen: (0183)441375. Kamer was dat aanleiding om te pleiten voor bezuinigingen op ge zondheidzorg en de opxang van asielzoekers. Ook VYD-minister Zalm (Financiëni /ei eerder dit jaar al dat do uitgaven overschrij dingen opgevangen moeten wor den met bezuinigingen Voor Kok is het dus nog niet /ovoi We' /ei hij gisteren dal er 'heel weinig ruimte'/al /ijn voor extraatjes Al leen 'heel urgente dm gen die on ontkoombaar zijn' kunnen nog. maar ook m die gevallen /al het geld mot-ten komen uil herschik king van middelen deriand Daar zitten veel stem men," redeneert Van der Valk. Hij benadrukt dat hij zich op persoon lijke titel m de stembusstrijd werpt, en niet als vertegenwoordi ger van het motel concern. Overigens had de NMP aanvanke lijk een andere Van der Valk op het oog als Tweede-Kamcrkandi- daat, namelijk G.A. van der Valk. "founding father' van het concern. Die bleek echter de Zwitserse na tionaliteit te hebben cn dus met verkiesbaar te zijn. Vandaag stelt de Nederlandse Middenstands Partij de definitie ve kandidatenlijsten vast op haar verkiezingscongres Plaats van handeling: het Van der Valk-hotel in Tiel. Door Bob Kroon Geneve De Geneefse politie heeft na maandenlang speur werk vier dealers in XTC-pil len van Nederlands fabrikaat gearresteerd en 20.000 pillen met een straatwaarde van ruim een half miljoen gulden m be slag genomen. Het gaat om twee Zwitserse handelaars van 24 en 23 jaar en een 57-jarige vrouw van zowel Nederlandse als Zwitserse nationaliteit die de pillen met haar 29-jarige zoon naar Zwitserland smok kelde. Volgens de politie betrok de bende de pillen van een Am sterdamse koffieshop voor een bedrag van 5 gulden per pil. Op Zwitserse parties werd er grif het vijfvoudige voor betaald. Zwitserse rechters zijn in drugzaken aanmerkelijk min der lankmoedig dan hun Ne derlandse collega's en delen voor dit soort vergrijpen vaak gevangenisstraffen uit in ter men van jaren en niet maan den. In de Nareoticacommissie van de Verenigde Naties is Ne derland herhaaldelijk aan de kaak gesteld als 's werelds grootste exporteur van XTC. Den Haag Onder druk van de consument maakt PTT Telecom het binnenkort voor eigenaars van mobiele kaarttelefoons moge lijk hun automatische antwoord apparaat (voice-mail) uit te zetten. Het telefoonbedrijf kreeg daar klachten over omdat de klanten bij het naluisteren van hun bood schappen op kosten werden ge jaagd. Het gaat om de inmiddels alweer oudere modellen kaartte lefoons Volgens een woordvoerder is de voice-mail bij de jongste genera tie al uit te zetten. PTT Telecom wil dat per 15 april ook voor de ou dere modellen mogelijk maken. Ook komt er een daluren-tarief: 's avonds wordt het goedkoper om de voice-mail te beluisteren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2