14 J RET grijpt buitenkans 1 a 'Gedichten aan de reiziger9 vallen in de smaak Actievoerders bezetten kantoor Duitse Spoorwegen fvStëte» transport Verslaafden laten 'thuiswonen' blijft inzet van GGD Lezers maken keus voor 'Gelukkig in Rotterdam' IpHienji 'Metro-koopje' van 29 miljoen vóór raadsbesluit Rotterdam wil Fotomuseum Verzet tegen 'ontzieling' zorg De CoolsirC Amsterdam prozoomert I Rotterdams Dagblad I I Dinsdag 17 maart 1998 De twee fotopagina's met het the ma 'Gelukkig m Rotterdam', die op zaterdag 28 april in het Rotter dams Dagblad hebben gestaan, hebben vele enthousiaste reacties opgeleverd. 'Welke foto's zou u willen terugzien op billboards m Rotterdam?' was de vraag bij eif foto's van Dolf Toussaint. De twaalfde foto was al gekozen door wethouder Simons en hangt inmiddels by de Jacques Dutilhweg. Het thema 'Gelukkig in Rotterdam' blijkt gezien de vele reac ties zo aan te slaan dat de betrokkenen - het Cen trum Beel dende Kunst. de Stichting Kunstzinnige Vor ming Rotterdam, het stadhuis, het bureau Sociale Vernieuwing van de gemeente Rotterdam en het Rotterdams Dagblad - plan nen ontwikkelen om er verder mee te gaan. abonnement gaat per foto ook naar de nummers twee. Verder krijgen 25 mensen die de popu lairste foto hebben gekozen het bock 'Rijk ben ik er nog niet van gewoiden' van Rick Meema kers (foto's) cn Pauline Tonkens Unterviews) over Rotterdamse kunstenaars van (bijna) 65 jaar of ouder. De winnende foto's zullen de ko mende weken te zien zijn op billboards Rotterdam. Op 24 maart zal de eerste door le zers gekozen foto worden op geplakt op drie locaties die door Mediamax ter beschikking zijn gesteld: de Vierhaven- straat. het Aelbrechtsplein en aan de Rochussenstraat by de G.J. de Jonghweg. Voor het zover is kunnen veel van de inzenders nog een prijs tege moet zien. Per winnende foto 'krygt* één inzender zijn of haar Mediamax-billboard in Rotter dam én een jaarabonnement voor de artotheek van het CBK Zo'n Hieronder de gekoz.en foto's en de prijswinnende inzenders. De foto met de meeste stemmen staat bo venin. De eerstgenoemde inzender per foto 'krijgt' een billboard en het jaarabonnement voor de arto theek: de als tweede genoemde krijgt het jaarabonnement. De prijzen zijn ter beschikking ge steld door het CBK G J. van der Does (Rotterdam) Daan de Leeuw (Rotterdam) L. van Schelven (Rotterdam) C. Post-de Hoog (Rotterdam) DesyAbel (Rotterdam) Poortvliet (Oudenhoorn) Th. P. Zonneveld (Hellevoetsluis) Nico Buurman (Rotterdam) Rotterdam - De vijfde editie van 'Gedichten aan de reiziger' hangt sinds gisteren in de Rotterdamse metro's. Uit publieksonderzoek is gebleken dat zeventig procent van de reizigers dit initiatief waardeert. De RET biedt haar reizigers in samenwerking met Poetry Inter national iedere drie maanden zes verschillende gedichten aan. De ze hangen niet alleen in de voer tuigen, maar ook op de metrosta tions, De bedoeling van het pro ject is het aangenamer maken van de metroreis. De gedichten kunnen bij het RET servicepunt aan de Coolsin- gel gekocht worden in de vorm van een sticker of affiche. Dit is echter nog niet zo bekend. Het verkooppunt staat nog niet ver meld onder de gedichten. Tij dens uo zesde editie zal dit waar schijnlijk we! het geval zijn. De gedichten hebben geen over koepelend thema. Daar warden op dit moment door Poetry Inter national wel plannen over ge maakt. „We kijken er nu bij de selectie van de gedichten vooral naar of ze betrekking hebben op reizen," verteld T. Daan van Poe try International. „En ze moeten natuurlijk ook op de poster pas sen." „Myn collega's geven allemaal hun suggesties voor de posters, maar ik ben uiteindelijk degene die de eindselectie maakt. Daar na worden de gedichten aan de RET voorgelegd en die maken de uiteindelijke keuze," aldus T. Daan. De gedichten die de komende drie maanden in de ondergrond se hangen zyn; 'Gebed aan het vuur' van Gerrit Achterberg, 'Re tour' van Anna Enquist. 'Enkele andere overwegingen' van Rut- ger Kopland, 'Niets' van Cees No- teboom, 'Voor een boom in het Vondelpark' van M. Vasalis en "Vuilniszakken* van Viktor Vroomkoning. Het publieksonderzoek is uitge voerd door studenten van de af deling Kunst en Cultuur Weten schappen van de Erasmusuni- versiteit. Naast de waardering van het project onderzochten zy onder andere of de reizigers zich gedichten konden herinneren of ze hadden opgemerkt in de me tro. Rotterdam De politiek doet niet moeilijk over een ongebrui kelijke procedure, waarbij 29 miljoen gulden is uitgetrokken voor nieuw metromaterieel, zonder dat het kredietvoorste! aan de gemeenteraad is voorgelegd. Wethouder Van der Tak (vervoer) heeft plechtig verklaard dat zoiets nooit meer za! gebeuren en dat de fracties voortaan tijdig een rond schrijven krijgen, zodat het geen 'overval' lijkt. Het Rotterdamse belang ging deze keer echter voor, zo is zijn verweer. En de gemeen teraad zal dat billijken. Het ging om een spoedmaatregel. De RET had bij het bedrijf Bom bardier Eurorail achttien 60 me ter-toestellen voor de metro be steld, op grond van een raadsbe sluit van juni 1996. maar nu deed zich de kans voor om er tegen een voordelige prijs nog drie bij te be stellen, zonder extra voorberei- dingskosten. Bombardier wilde ze dan wel in één bouwstroom kunnen leveren, was de voorwaarde. RET-direc- teur R. H. J. Clayden drong er bij wethouder Van der Tak op aan om deze buitenkans aan te grijpen. Het kwam Clayden goed uit, want een interne analyse had net uitge wezen dat er meer oude toestellen in een dusdanige staat verkeer den dat ze zeer gevoelig waren ge worden voor storing. Dat maakt het onderhoud alleen maar duurder. Bovendien waren ze boekhoudkundig bijna afge schreven. De extra kosten kwamen op 20,6 miljoen gulden, bovenop het in 1996 beschikbaar gestelde krediet van 136 miljoen. Maar Clayden kon nog een voordeeltje binnen halen. De automatische treinbeïn vloeding (ATB) kon door Bombar dier meteen in de nieuwe metro's worden aangebracht. Dat zou goedkoper zyn dan wan neer eerst de metrotoestellen in Rotterdam zouden arriveren om er vervolgens de ATB-beveiliging in aan te brengen. De meerkosten hiervan kwamen op 8.3 miljoen gulden. Bedrijfsplan In het bedrijfsplan van de RET was m de vervanging van extra toestellen en de ATB al voorzien, alleen is Clayden er met toestem ming van burgemeester en wet houders nu eerder toe overge gaan. Uiteindelijk zal de gemeen te goedkoper uit zijn. Om die reden doel de gemeente raad er niet moeilijk over, al had den de fracties het wel juister ge vonden als Van der Tak een me- mootje had rondgestuurd vooraf gaand aan de gebruikelijke proce dure, die nog wel even moet wor den doorlopen. Rotter:., m Rotterdam ontwik kelt een plan om een nieuw fo tomuseum te vestigen op de Kop van Zuid. In het audiovisuele cen trum moeten de bestaande fotoin- stituten die nu nog zyn onderge bracht m het Huis van de Fotogra fie aan de Witte de Withstraat wor den ondergebracht. Dat /yn het Nederlands Foto Instituut, het Nederlands Fotoarchief, het Na tionaal Fotorestauratic-atelier cn het centrum voor nieuwe media V2. De planontwikkeiing is een po ging om het legaat van 22 miljoen gulden van de vorig jaar overle den amateurfotograaf en multi miljonair Wertheimer naai Rot terdam te halen Wertheimer heeft het geld nagelaten om een nieuw Fotomuseum mee op te zet ten. Ook Amsterdam doet pogin gen het nieuwe museum binnen te krijgen. Adriaan Monshouwer. de weggestuuide directeur van het Nederlands Foto Instituut m Rotterdam, wil m Amsterdam een kunsthal voor de fotografie vesti gen. De gemeente Amsterdam wil dat initiatief steunen met 2.8 mil joen subsidie. Rotterdam zou be reid zyn een aanzienlijk hoger be drag m het project te steken. Rotterdam Algemeen directeur J.S. Kmpscheer van Thuiszorg Rotterdam heeft gisteren in een gesprek met staatssecretaris Terpstra (Volksgezondheid) ge pleit tegen de 'ontzieling' van de zorg. Hy deed dal samen met col lega-directeuren van thuiszorgor ganisaties in den lande. „Er is geen plaats meer voor aandacht voor de oudere, eenzamere en vaak ook zwakkere in onze sa menleving." verklaarden de di recteuren. Zy doelen voornamelijk op de 'ge- vaailyk' hoge werkdruk waaron der de thuiszorgmedewerkers moeten werken. Dc klanten van thuiszorg hebben op hun beurt grote haast de medewerker de deur uit te sturen uit angst voor een hoge uurbydrage. Door Anke Weiten Rotterdam Maandagochtend, even na elven. Voor het kantoor van de Duitse Spoorwegen aan het Rodezand in het centrum van Rotterdam staat een handjevol mensen achtereen spandoek met de tekst 'Stop het transport van nucleair afval'. Binnen proberen drie personeelsleden door te gaan met hun werk, maar vijftien actie voerders houden het fax-apparaat bezet door er persberichten mee te versturen. Ze willen de Neder landse media om aandacht wagen voor het transport per spoor van nucleair afval door Duitsland. Op 23 maart vertrekt een trein met afval uit kerncentrales in Zuid-Duitsland naar Ahaus, een stadje op twintig kilometer af stand van Enschede, waar het op 25 maart wordt verwacht. Het af val wordt over een afstand van on geveer 750 kilometer vervoerd in zes containers die, volgens de ac tievoerders, nauwelijks op veilig heid getest zijn. Bij de plaats van bestemming in Ahaus is een tijde lijke opslagruimte, maar de kans is groot dat het een definitieve op slag wordt. „Wij helpen Nederlanders die met de trein door Duitsland reizen; wij hebben toch niets met dat trans port te maken?" zegt een Rotter damse woordvoerder van de Deut sche Bundesbahn. Actievoerders De actievoerders denken daar an ders over. „Wie voor een bedrijf werkt, is medeverantwoordelijk voor wat dat bedrijf doet. Het ver voer van dit afval gaat per spoor, omdat dat door acUevoerders het moeilijkst te beletten is. Als de Duitse spoorwegen niet zouden meewerken, zou er geen transport van nucleair afval plaatsvinden en zouden kerncentrales op den duur moeten sluiten." De actie bij het kantoor van de Duitse Spoorwegen aan het Rodezand is van korte duur, maar de betogers tegen dekemafvattranspor- ten hebben hunboodschap kunnen verspreiden. Met een 'Bedankt voorde gastvrij Meid en sorry voordeoverlast'verlatenzijhetpand. Foto Niels van der Hoeven/ftotterdams Dagblad In Duitsland hebben soortgelijke transporten van nucleair afval naar het noordelijker gelegen Gorleben in drie achtereenvol gende jaren geleid tot protesten waar zo'n 25,000 mensen aan deel namen. Elk jaar werd ongeveer 30.000 man politie ingezet. De regering hoopt dat opslag in Ahaus tot minder verzet zal lei den. Toch verwacht de organisatie zo'n 10.000 actievoerders en zul len de kosten van het komende transport, vooral door de enorme politie-inzet, 162 miljoen Duitse Mark bedragen. Een bedrag dat bijna niet meer op te brengen is, en dat is nu juist de bedoeling van de Duitse milieubeweging. „Het officiële standpunt van de milieubeweging is dat ze pas over opslag van kernafval wil praten als de productie ervan gestopt is, maar men weet zelf wel dat kern centrales niet 'zomaar' zullen wor den gesloten," aldus een woord voerder. „Vandaar dat we nu pro beren de kosten van het trans port, inclusief de politie-inzet, zo hoog mogelijk te maken. Er zul len nog honderden van dit soort transporten moeten plaatsvinden en als de kosten daarvan zo hoog blijven, dan wordt dat op den duur onhaalbaar." Op het Rotterdams kantoor blijft de sfeer rustig. Zodra de persbe richten verstuurd zijn, om onge veer half een, komt de politie bin nen die, na kort overleg met de di rectie, besluit de actievoerders weg te sturen. Terwijl tien man politie buiten toekijkt, verlaten actievoerders het kantoor, maar niet na een man van de Bundes bahn te hebben aangesproken. „Wij hopen dat u beseft dat dit be drijf medeverantwoordelijk is voor het vervoer van nucleair af val. Bedankt voor de gastvrijheid en sorry voor de overlast." G. A. Ridder-Visser (Rotterdam) C. Jaspers {Barend recht) Door Marcel Potters Rotterdam Dat het kan verke ren. bleek destijds bij de komst van een drugsopvang in het voor malige Geronimo in Bergpolder. In eerste instantie plaatsten om wonenden -op z'n zachtst ge zegd- wat vraagtekens bij het aangekondigde project Het zou wel eens kunnen afbranden, dreigde er zelfs eentje. Hoe an ders was het een jaar laten omwo nenden brachten spontane be zoekjes aan de opvang en namen zo nu en dan zelfs een zakje fruit mee voor de verslaafden. Wat dat betreft kwam de ge bruiksruimte aan de Spapjaard- straat in Bospolder onder een ge lukkiger gesternte tot stand. Hier stonden de Junkiebond, winke liers én bewoners aan de wieg van het Buurthuis, zoals het Delfsha- vense project werd genoemd. Dat was alleen bedoeld voor 'eigen' dakloze drugsgebruikers. Het te rugdringen van de overlast door diezelfde junks was het uitgangs punt. Door hen een centrale plek te bieden, zou het gebruik in por tieken en op straat automatisch minder worden. En het werkt, blijkt nu. Althans volgens het rapport 'Ruimte om te gebruiken', opgesteld in opdracht van de Rotterdamse GGD. Een onderzoeksbureau evalueerde het project en kwam tot de conclusie dat alle doelen worden gehaald: de overlast op straat verminderde daadwerkelijk en -mooi meege nomen -de gezondheid van de be zoekers van de ruimte verbeterde flink. De kracht van het project, zegt be- leidsmederwerker verslavingsza ken M. Xeverling van de GGD, is vooral gebaseerd op de samen werking tussen de diverse partij en. In een convenant werden de afspraken nog eens vastgelegd. Een belangrijk onderdeel vormt de algemeen plaatselijke verorde ning, die in de omgeving geldt. Geen samenscholing, geen prosti tutie of het openlijk nuttigen van alcoholhoudende drank. Enthousiast De cijfers in de evaluatie spreken boekdelen. Eind vorig jaar vond de helft van de ondervraagde buurtbewoners de gebruiksruim te een goede maatregel. Winke liers in de buurt zijn minder en thousiast. Van hen vindt de helft dat de opvang niet bijdraagt tot een verhoging van de veiligheid. De gebruikers zelf hebben allen slechts lovende woorden. Het Buurthuis biedt hen rust en vei ligheid. Opvallend is verder dat het aantal slachtoffers van vermo gens* en geweldsdelicten is afge nomen, zowel onder de bewoners als de winkeliers. Ook onder de gebruikers is het aantal -zoals dat in het rapport wordt genoemd - 'il legale activiteiten om aan geld te komen' teruggelopen. De bewo ners voelen zich ook veiliger. Voor de GGD is het een steun in de rug. Naast de door deze dienst geambieerde woonprojecten (lo kale drugsgebruikers gewoon in de wijk laten wonen) kunnen de gebruiksruimtes een welkome aanvulling zijn. „Als we in Delfs- haven vijf van die woonpanden hebben, zou dat heel mooi zijn," zegt Keverling. De gebruiksruim ten kunnen dan als 'vangnet' die nen voor de dakloze verslaafden die vooralsnog buiten de boot val len. Toch zitten er nog een aantal haken en ogen aan het project. De belofte van de politie om overlast gevende dealpanden in de buurt met voorrang aan te pakken, leid de niet altijd tot het gewenste re sultaat. „Ingrijpen door de politie hoeft immers niet de definitieve sluiting van een pand tot gevolg te hebben," staat in, het rapport. Dat kan wél als de zogeheten Wet Victoria ter hand wordt genomen, maar dit vereist een zware proce dure en dus veel tijd. .De verwachtingen," luidt de con clusie, „omtrent een snelle en adequate aanpak van overlastge vende dealpanden die by de be woners en winkeliers zijn gewekt, kunnen derhalve niet geheel wor den waargemaakt. Strikt geno men worden de dealpanden wel aangepakt, maar dit leidt niet al tijd tot een definitieve oplossing." Schelto Patijn pakt de bezem De burgemeester van Amsterdam gaat zaterdag straatje vegen, want de hoofdstad van het land wil het ook proberen: opzoomeren. Niet dat /e het zo noemen, want het klinkt te Rotterdams Maar dat het kunstje van Rotterdam is af gekeken, daar maakt coordinator jan Beerenhout geen geheim van. De projectmanager is sinds de so ciale vernieuwing van Rotterdam zeer onder de indruk van hoe ge wone mensen in gewone stralen er met een tikkelljc gemeente hulp m slagen om de woonomge ving te verbeteren. De Op/uomer- dag van 28 mei 1994 was een histo rische gebeurtenis Rotterdam zag geel van de Oppies en de be zems cn duizenden inwoners wa ren actief in de weer om hun straat schoon en leuker te maken. Met jaarprogramma's hoopt het stedelijk bureau Opzoomer Mee het elan vast te houden. Hoewel de continuïteit van de medewer king van gemeentediensten met vanzelfsprekend is, ondanks de hartekreten van een aantal ge meenteraadsleden, blyven bewo ners van enkele honderden stra ten ook zonder die medewerking serieus m de weer om de kwaliteit van het samenleven te vcrbele- ren. Toch is er voor de nieuwe ge meenteraad een pittige taak weg gelegd. De nieuwe raad van Rot terdam hoort ervoor te zorgen dat de deelgemeenten, de woningcor poraties, de politie, scholen, club huizen en het bedrijfsleven het proces opfrissen en het wijk- en buurtbeheer oprecht stimuleren (niet alleen in woord, maar ook in daad). Uiteraard lukt dat alleen als het gebeurt in got»d samenspel met de bewonersorganisaties en de talrijke plein- en straatteams. Amsterdam probeert het op zoomeren nu ook uit. Zaterdag krijgt de hoofdstad een grote beurt. De voorjaarsschoonmaak is georganiseerd door het comité Heb Hart voor Je Stad. Het doel is om zo veel mogelyk scholen en bewoners hun eigen straatje te la ten vegen - en liefst iets meer dan dat. Maar: „Of zondag 22 maart Amsterdam een andere stad zal zijn, moet nog blijken," schrijft het weekblad Binnenlands Be stuur niet zonder argwaan. Het door provincie- en gemeentebe stuurders en beleidsambtenaren veelgelezen 'vakblad' meldt dat 62 straten, 12 scholen en 1250 vrij willigers zich tot nu toe hebben aangemeld en dat is inderdaad niet zo veel. Coördinator Beeren hout erkent dat bestuurlijke ver deeldheid een probleem is: „In het algemeen is de gemeente geen meter vooruit le branden. Je zit met het probleem van verschil lende stadsdelen. Van de zestien doen er vier actief mee." Dat zijn de binnenstad, de Bijlmermeer, Noord en Oud-West (de Bijlmer nodigde in 1395 enkele Rotter dammers uit om over het op zoomeren bijgepraat te worden). Los van de gemeentebrede actie ging het stadsdeel Zuid gisteren al aan de slag, met de politie, om schoon schip te maken. Een geïso leerd optreden, dat aan stedelijke eenheid niets bijdraagt. Het ziet er daarom naar uit dat Amsterdam tussen proberen en opzoomeren blijft steken. Pro- zoomeren. Een voorproefje, zegt Beerenhout, De eerste lentedag van 1999 moet Amsterdam pas echt een metamorfose bezorgen. Dat zal dan alleen lukken als de aanloop lang genoeg is. In Rotter dam begonnen opbouwwerkers en sociale vernieuwers al in 1993 met de voorbereidingen van de Opzoomerdag, Er ging een golf van publiciteit aan vooraf en dat motiveerde nog meer wijkbewo ners. In Amsterdam is dat achter wege gebleven. De actie doet nog al overhaast aan en te weinig stra ten zuilen zich uitgedaagd weten. In Rotterdam wordt momenteel een nieuwe stap gezet in het op zoomeren: culturele activiteiten gaan er meer onderdeel van uit maken, De dansende straat, de culinaire straat, de sportieve straat - dat soort thema's zijn be dacht om straatgroepen tot nieu we activiteiten te verleiden. Met een premie voor de getoonde in zet Zn heeft Delfshaven een cul tuurmakelaar aangesteld, Henk Mali, om de swing in het op zoomeren te brengen. Pas als de straten aan cultuur doen, za! Rot terdam echt recht hebben op de ti tel van Culturele Hoofdstad van Europa, en dan niet voor één jaar, maar langer. Zo ver is Amsterdam nog lang niet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2