Toos Brabander nieuwe voorzitter deelgemeenteraad Buren exposeren bij buren Herrie komt in Schiedam van auto's, vliegtuigen én de buren genda Proost! Jubileum Klaverjasclub Ons Genoegen West Lezing over de sandwichvrouwen Boekenweekfeest in Stedelijk Museum Euterpe klaar voor het vooijaarsconcert PvdA, CDA en WD worden het zelfs eens over coffeeshop in Hoek van Holland Tweede Dag van het stadse wonen Rotterdams Dagblad Dinsdag 17 maart 1998 Eerst, ver voor mijn tijd, was het een meiksalon. Later, toen het de naam Tapperij 't Weeshuis droeg, werd het een speciaal bier-café en al snel werd de kroeg ook nog uitverkoren tot lid van de Alliantie van Biertapperijen. En nu? Nu is het ook nog eens een officieel erkend genevereafé. Het is nog al wat En dat in een tijdbestek van tien jaar. Ja, die Henk Post doet het goed daar onderaan het holletje halverwe ge de Schiedamse Hoogstraat 't Weeshuis is overigens niet het enige etablissement dat Post na rijn grammofoonplatenperiode op poten heeft gezet. De Branderskelder (onder het Stedelijk Museum) en Tapperij Vanouds 't Kraantje (Delfshaven) rijn in zijn expansiedrift opgeborreld. Tussen de bedrij ven door heeft Post, uit liefde voor het ambacht en de familietraditie, naar eigen receptuur twee bieren op de markt gebracht en tevens werd het citroenelixer 'Schiedams Weeskind' geboren. Wat gaat u dat allemaal aan? Welnu, ik zal het u uit de doeken doen. Henk verdient aandacht Waarom? Omdat hij er vorige week bij zijn officiële toetreding tot het Genever Genootschap ietwat bekaaid is af gekomen én omdat ik nog iets goed heb te maken met 'm. Want als voormalig stamgast kreeg ik laatst een fraaie uitnodiging voor de vie ring van het tienjarig bestaan van Posts levenswerk. Ik ben het glad vergeten, sony. Maar terug naar vorige week woensdag. TV Rijnmond gaf ook acte de presence in De Gekroonde Brandersketel, maar wie ik later op de beeldbuis zag? Geen Henk Post. Niet dat ik iets tegen Rob van Haar water ft Spul) heb overigens, maar 't Weeshuis had op z'n minst in één adem genoemd moeten worden. Dit verdiende 'Henkie' niet Daarom heb ik het boekje er bij gepakt; het boekje dat een aantal stamgasten ter gelegenheid van 't Weeshuis' vijfde verjaardag had uitgebracht Vijfjaar wel en wee's' heet het Johan Stokhof, doorge winterde kroegtijger, schreef misschien wel de mooiste meest toe passelijke bijdrage. Daar komt 'ie: 'Henk Post, goede vriend. Zakenman. De gevestigde horeca sprak er schande van, Henk is geen horecaman, dus kan er niets van. En ik maar lachen.' Nu Henks uitspanning een erkend jeiievereafé is, ga ik er gauw weer 's kijken. Bier verdraag ik niet jenever weL "Beter jenever in je bast, dan linnen in de kast'. Henk, alsnog gefeliciteerd. Enne... proost! SANDER SONNEMANS Met een receptie viert klaverjasvereniging Ons Ge noegen West vrijdag het vijftigjarig jubileum. Plaats van handeling is het clubhuis van voetbalvereniging ODC in Sportpark Kethel. De receptie wordt gehou den van 20.00 tot 22.00 uur en naast leden en geno digden zijn ook oud-leden van harte welkom. Rie van Leeuwen uit Vlaardingen spreekt donderdag in gebouw de Harg over een typisch verschijnsel van deze tijd: de sandwichvrouwen. Van Leeuwen is er varingsdeskundige zoals dat heet. Veel vrouwen moeten hun tijd verdelen tussen de zorg voor het ei gen gezin en die voor hun ouder wordende ouders. Als zij bijvoorbeeld op een kleinkind passen zorgt de wetenschap dat hun bejaarde vader of moeder hen nodig zou kunnen hebben voor een schuldgevoel. Laat staan dat zij iets voor zichzelf willen doen. Hoe ga je met dat schuldgevoel om? Waar ligt de grens van je beschikbaarheid? Een praatavond? Ook niet- leden zijn welkom. De avond begint om 19.45 uur en is om ongeveer 22.00 uur afgelopen. Traditiegetrouw kunnen liefhebbers van het ge schreven woord hun hart weer ophalen op het slot feest van de boekenweek vrijdag 20 maart in het Ste delijk Museum aan de Hoogstraat vanaf 20.00 uur. 'Panorama Nederland, stad en land in proza en poë zie' is het thema van de boekenweek, die dit jaar van 11 tot 21 maart gehouden wordt. Een aantal min of meer bekende Schiedammers gaat tijdens het feest een fragment voorlezen uit een van hun lievelings boeken. De keuze is dus geheel aan de voorlezers overgelaten. De enige voorwaarde is dat het boeken weekthema uitgedragen wordt. De volgende Schiedammers rijn te beluisteren: Daphne Metaal (12 jaaren winnares van de voorlees- wedsiryd voor scholieren), Joop de Krom (leraar Ne derlands), Nans Wolters (journalist), Paul van Oort (theaterdirecteur), Janet van Huisstede (communica tiedeskundige), Wilma Lems (bibliothecaris), Anke Bodewes (makelaar), Aart Tijhof (bibliotheekdirec teur), Liesbeth Fluiter (kersvers gemeenteraadslid) en Herman Dijkerman (boekverkoper in ruste). Kunstenaar Yvon Koopman heeft een verrassende openingsperformance opgezet. Deze wordt uitge voerd in samenwerking met het bewegingstheater van Mavis Monis. Schiedamkenner, historicus en bo venal literator Han van der Horst presenteert het programma van de avond. Hierbij zal hij samen met het publiek 'echte' literatuur gaan maken. Het Leids stamp- en bruikoor 'Het Veens Bruikoof zal het boekenfeest afsluiten. Toegangskaarten kos ten vijf gulden en zijn te verkrijgen bij de bibliotheek Stadserf en Bachplein, het Stedelijk Museum en de boekhandel Van Leeuwen en Mercurius. Na het drukke jubileumseizoen ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan, was de Maaslandse harmo- nievereniging Euterpe toe aan een korte rustperiode. Daarom dit keer geen winteruitvoering, maar een vroeg muzikaal vooijaarsconcert. Daaraan wordt meegewerkt door zowel het leerlingenorkest onder leiding van Rob Scheers als het grote orkest onder leiding van dirigent Jan Godtschaïk Het vooijaarsconcert heeft vrijdag plaats in de Ne derlands hervormde kerk. Gastmusicus is ditmaal Harry Godtschaïk, de zoon van de dirigent. Godt schaïk junior bespeelt de bastrombone en de grote blaasbas. Godtschaïk speelt op beide instrumenten enkele solonummers. Na afloop van het concert wordt de oversteek van de kerk naar het Trefpunt ge maakt voor een echt ouderwets bal. Dit komt van daag de dag niet veel meer voor, maar door de altijd grote belangstelling houdt de harmomeverenïgmg deze traditie in stand. Eveneens traditioneel is daar na de uitvoering van een blij spel door de toneelgroep van Euterpe. Het concert begint om half acht. De toe gang bedraagt vijf gulden. Redactie Waterweg: Edwin Comellsse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Deslreevan derJagt, Judith van Klaveren, Sentina van der Meer, Marlétte Olsthoom, Jan Rozendaal Overde Vesten 3, 3118 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Hoek van Holland Toos Brabander wordt de nieuwe voorzitter van de deelge meenteraad in Hoek van Holland. PvdA, CDA en WD hebben tijdens de twee de tonde van de coalitiebesprekingen vrijwel volledige overeenstemming be reikt over de vorming van het nieuwe dagelijks bestuur. Het CDA levert Theo van Eijk als lid van het bestuur, terwijl Bob Varekamp de WD gaat vertegen woordigen. ruimte, inclusief het Waterweg centrum. De WD moet zich tevre den stellen met twee portefeuilles m de 'zachte sector (sport en re creatie en welzijn), maar de kans bestaat dat Bob Varekamp daar naast ook nog wat zaken in de fi nanciële sfeer krijgt toebedeeld. Toos Brabander, denieuwe voorzittervan dedeelraad In Hoek van Holland. Foto Roei Dijkstra Nadat in de eerste ronde nog een wat zuinig principeakkoord was bereikt, werd tijdens de tweede bespreking al snel duidelijk dat het de drie partijen ernst was met een snelle vorming van een nieuw bestuur. Voor Hoeks Welzijn is daarin geen plaats. De vertegen woordigers van de lokale groepe ringwaren dan ook niet meer aan wezig bij de besprekingen. Wim Verhagen, die namens de PvdA de grootste partij in de deelge meenteraad, de besprekingen leidde, toonde zich heel gelukkig met het bereikte overeenstem ming waarin alleen nog wat de tailpunten dienen te worden inge vuld. Voorzitter Brabander krijgt zoals gebruikelijk de portefeuille be stuurszaken onder haar hoede. Voor Theo van Eijk zijn twee zwa re portefeuilles gereserveerd: ruimtelijke ordening en buiten- Onafhankelijk De onderhandelaars namen al di rect enkele belangrijke besluiten ten aanzien van de commissievor- ming. Zo zal de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften gaan bestaan uit met-deelraadsleden. Tot nu toe had deze commissie een onafhankelijk voorzitter, aan gevuld met leden van de politieke partijen in de raad. Maar dat was toch een minder gewenste situa tie, omdat raadsleden in de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften dan achteraf moesten oordelen over hun eigen handelwijze in de raad. Daarom wordt nu gezocht naar deskundi gen als een jurist, bouwkundige en planoloog. De commissieleden hoeven ook niet partijgebonden te zijn. Dat geldt wel voor de burgerleden in de andere commissies. Tn alle commissies komen raadsleden van de vier partijen en elke partij mag daarnaast een burgerlid leve ren. Dat betekent dat alle com missies zullen bestaan uit de voorzitter, vier raadsleden en vier burgerleden die moeten voorko men op de kandidatenlijst van de partijen. Van alle dertien leden van de Hoekse deelgemeenteraad wordt geëist dat zij hun neven functies opgeven. Dat wordt heel ruim bedoeld, want ook bestuurs functies in het sociale en maat schappelijke leven dienen te wor den gemeld. De onderhandelaars van de politieke partijen vonden dat dit de duidelijkheid in de raad ten goede komtbij discussies over bepaalde onderwerpen, zodat men weet wie er bij zaken ook op andere wijze betrokken zijn. Strand Een klem aantal problemen moet nog worden opgelost. Zo wil het CDA dat met name in het dorps centrum de zondagsrust beter wordt gerespecteerd. Maar woord voerder Piet van der Wel reali seert zich dat Hoek van Holland als recreatieplaats ook bepaalde concessies moet doen ten aanzien van het strand en recreatieoord. Aan Goffe Halma van de WD werd meer duidelijkheid ge vraagd over dr kreten in het ver kiezingsprogramma over koopwo- ningen en over samenwerking van de sportverenigingen. Ten aanzien van de verhouding koop- en huurwoningen zal men het wel eens worden. Verder wil de WD weliswaar komen tot meer over leg tussen de sportverenigingen, maar zijn de liberalen niet van plan om fusies te gaan opleggen. De eventuele privatisering van re creatieoord en camping leek even een heet hangijzer te worden. Maar alle partijen konden zich vinden m een compromis, waarin wordt gesteld dat deze zaken de deelgemeente in elk geval geen geld mogen kosten. Toch bleven verschillende onderhandelaars van mening dat het exploiteren van hel huisjeskamp en de cam ping in beginsel geen taak is van de deelgemeente. Uiteindelijk bleek in de onderhandelingen zelfs de vestiging van een coffee shop geen breekpunt te vormen. Alle drie de partijen konden zich vinden in het al eerder bereikte akkoord voor één coffeeshop. De nieuwe deelgemeenteraad zal op 14 april worden beedigd en dan zullen de nieuwe bestuurders for meel worden gekozen. Het is geen geheim meer. Rondom de Korte Haven is het gezellig. Zo gezellig zelfs dat het de gewoonte is om met elkaar te eten en allerlei activiteiten te organiseren. Het is een aparte buurt. Maar dat is geen nieuws. Ook aan de Korte Haven nummer 24 is het gezellig. De woonkamer van de fami lie Kooistra is zelfs ver bouwd tot een galerie. Hun buren, het kunstenaarsstel Nel van Vliet en Paul van Ginkel, maken daar gretig gebruik van. Hun werk is tot 6 juni te zien. Door Yvonne Maclean Schiedam De opening was op de dag van de liefde, 14 februari. Tientallen buurtbewoners en ge- interesseerrl'-n hebben zich in de loop van maand al nieuwsgie rig in het pittoreske pand aan het water laten zien. De Korte Haven, een kunstzinnig buurtje, met di verse galeries en een museum. Ook de galeriehouder zelf, Oege Kooistra, is een aparte man. Hij is werkzaam bij een olie-overslagbe drijf en is hier twee jaar geleden met zijn vrouw en twee kinderen vanuit Hellevoetsluis komen wo nen. „Gelukkig woon ik nu weer in de stad," zegt hij vrolijk. Toch hebben de bewoners van de ze buurt niet het gevoel midden m het centrum van de stad te wo nen. Anders dan in veel an dere buurten hebben de bewoners onderling een. dorp binnen de stad gerealiseerd. Een plaats waar sociale controle en vriendelijk heid tot de orde van de dag beho ren. Toen Kooistra hier twee jaar gele den kwam wonen klikte het me teen met zjjn artistieke buren. „Ik zag wat de twee in petto hadden en ik had genoeg ruimte voor de expositie. Bovendien leek het me zelf ook leuk om een expositie ruimte te openen. Andere kunste naars hebben zich ook al aange diend. Ik hoop dat ik ook de mo- Galeriehouder Oege Kooistra (staande) en zijn artistieke buren Nel van Vliet en Paul van Ginkel tonen trots de expositie aan de Korte Haven. Foto Roel Dijkstra gelijkheid krijg om beeldhouw werken te plaatsen. Die vullen de ruimte meer op." Buurman Paul studeerde in Den Haag en Rotterdam aan de Vrije Academie. Daarna was hij ontwer perbij de Glasfabriek in Leerdam en Schiedam. Hij houdt van „vrije gedachten" en dat weerspiegelt zich in zijn werk. Het is pas zijn eerste expositie. Eerder had hij nooit de kans of de behoefte om zijn werk te exposeren. Maar het is niet de bedoeling dat de ten toongestelde werken worden ver kocht. „Daar ben ik veel te veel aan gehecht." Zijn werk is in de Galerie nog te bewonderen tot en met 4 april. Zijn levensgezellin Nel van Vliet maakt het niet zo veel uit. „Er is een werk dat ik absoluut in mijn privé-eolleetie wil behouden. Ver der hoop ik dat de collages een goed thuis krijgen." Van Ginkel en Van Vliet wonen al ruim twin tig jaar aan de Korte Haven. Nel heeft vroegereen klassieke ballet opleiding genoten. Later heeft ze balletles gegeven en was ze onder andere bij het Stedelijk Museum werkzaam. Pas op latere leeftijd besloot ze een cursus handvaardigheid te volgen. Daar ontdekte ze haar passie voor het maken van colla ges, dat is nu tien jaar geleden. „Ik ben gewoon lekker bezig. Naast mijn kunstwerken heb ik zo'n druk sociaal leven dat verve ling slechts incidenteel voor komt." Volgens buurman Oege Kooistra zie je duidelijk de invloeden van haar balletverleden in het werk van Van Vliet terugkomen. „Tja," antwoordt Nel,je bouwt iets op en probeert dan tot een harmoni eus, evenwichtig geheel te ko men. Je maakt gebruik van de ruimte, net als je gebruik maakt van de ruimte op je papier." Ze scheurt stukken uit tijdschriften en affiches en maakt daar compo sities van. Ze heeft al eens eerder geëxposeerd, in de Grote Kerk. Maar dat was toch iets te veel. De kerk is immers een gigantisch ge bouw. En zoveel werk had ze nog niet gemaakt. In de Galerie van haar buurman zal zij exposeren van 11 april tot en met 6 juni. Galerie 'Korte Ha ven' is te vinden aan de Korte Ha ven 24. De expositie is zaterdagen zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 17 maart ROTTERDAM Hist. Museum 'SchlelamJshuis' 10.00- 17,00 Rotterdam, Nieuwe Stad. Dizzy 22 00 Bernard Remke's Roller Coaster. Nighttown 2100 Bad Manners. NlghttownThoatercafe 2100 Mike Wait. Luxor Theater 20.15 Paul van Vliet. Rotterdamse Schouwburg, Gr 2. 2015 John Gabriel Borkman. Woensdag 18 maart SCHIEDAM 0c Oost. Heksen maken bij acwiteitendub. 10.00-12.00u. Dc de Woudhoek. Mode show, lO.OOu. Dcde 4 Molens. Prijsuitreiking oudereobiljarttoemoot. 13.30u en bingo, 13.30-16.00u. Wijkpost Zuid. Koersbal, 1400-16.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Soudewijn Buch met Een avondje televisie. 20.00u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg. Ki L 20.30 De Rotterdamse Dansgroep. Hist Museum 'Sch ie landshuis' 10.00-17 00 Rotterdam, Nieuwe Stad. SKVR Muziekschool Cen trum-West 17.15 Open Podium Kinderen, de Doelen, Gr.t 20.15. inleiding om 19.15 door Tan Crone (Gehoorzaal) Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. /12.45 Lunchconcert. RotterdamsPhilharmonischNightlown Thea tercafé 22.00 Fresh Up Dance. Open Hof 11.00 Markteoncert. Theatercafé Plarv-C 22.00 Van Dik Hout speelt David Bowie. Lan taren 120.30Wysrwyg (What You See Is What You Get). liixorTheateT20.15PaulvanV1ieL O.T, Theater a/d Muilerpier 20.00 Vrouwen van ibsen. Rotterdamse Schouwburg. Gr J. 20.15 John Gabnei Somman. SKVR, Henne- kjjnstraat 6 20.00-22.00 Lezingencyclus' Deduistere eeuwen. Zaaide Unie 20 30Votg- spot-Live. Van do 12 t/m wo 18 mrL R OTTER DAM Cinerama l! Titanic' (12) dag. 14 45-20. Cin.2: Tomorrow NeverDies' 12) dag. 12.4 5- 15.3Q-18.3G-21-30. Ctn.3: 'Seven years in Tibet* (12) dag. 13-18-21.15. Cin.4: 'G.I.J- ane' (12) dag.18.30-21.30.do.vr.ma.di. ook 12.45-15.30. Cin5: 'Event Horizon(16) dag. 18.15-21, do.vr.ma.dt. ook 13.15-15.45, Imax Theater 'Amazon' (al) dag.(beh.ma.) 14-16. 'Super Speedway' (a!) dag (beh.ma.) 15. Titanic' (12) dag (beh ma .do.) 10- 17.15-21.15, ma.16-20. Venster h Western' (16) dag (beh.ma.) 19.30-22, ma.22. Sneak Preview ma.22Mo- viezone: 'Cyclo' vr.15.30. Ven.2; Fatal reac tion; 'Bombay' (16) dag(beh.ma.di.) 19.30. vr.zo wo.14.30, 'Shooting Fish' (16>do.vr.za. 21.30. 'Monther and son' (16) zo.ma.wo. 21.30. 'Alice m den Stadten' ma. 19.30. De acteur als auteur, di. 19.30. Aansluitend The belly of an architect' (16) 20.30. Ven.3; The sweet hereafter (16) dag 19.30-22. 'Karak ter' (al) vr.zo.wo. 14.30. Ven 4: 'Hana-8i' (16) dag. 19.30-22. 'Felice...Felice... (16) vr .zo. wo, 14.30. Lumlère 1: 'I know what you did last summer* (16) dag.16-18.45-21.30, do.vr.ma.di. ook 13.15. Lum. 2: The Jackal' (16) dag 12- 1518-21. Lum. 3:'Mortal Kombat II: annihila tion' (16) dag 18.45-21.30, do.vr.ma.di. ook 13.15-16. Lum. 4: 'Rubber' (al) dag 13- 15.45-18.30-21.15. Pathé: Trtarvc' (12) dag 11.55-15.55- 20,15, waalleen 13-20.15. 'Good Will Hunting" (al) dag 11.50-15.30-18.30- 21.30, dr.niet om 2130. wo.ntet om 15.30, The Jackal' (16) dag 11,40-15.20-18.20- 21.20, 'As good as rt gets (al) dag 15.20- 18,15-21-10, do.vr.ma.di.ook 11,45. 'Kiss the Grrts' (16) dag.18.50-2l.30, do.vr.ma- .di.ook 11-13.35-16.10. 'Devil's Advocate' (16) dag. 11.20-18-21, do.vr.ma.di.ook 14.45. 'Amistad' (16) dagll-14,15-17.35- 20.50, 'Go down and don't drown' sneak pre view di. 21,30. Kirrde matinees: Cln.4: 'Rubber' za.zo. wo.12.30-15,30. Cin.5: 'Hercules' (Ned.) za- .zo. wo. 13.15-16. Ven Si 'Pippi gaat van boord' zo.wo.14. Uim.l.' 'Rubber" za- .zo.wo.13.15. Lum,2; 'Anastasia' za- .zo.wo.13.30-16. Pathé 'Anastasia' za- .zo.wo.ll.10-13.15- 'Spicewodd the movie' za,zo.v«.14.45. 'Rubber' ZdJO. wo,11.30- 13.45-16.10. 'Apenstreken'wo.15. Schiedam Voor de tweede maal wordt zaterdag 28 maart in Schie dam de Dag van het stadse wonen gehouden, een initiatief van de Stichting Woonpromotie Schie dam. Verschillende woningbouw projecten in het historische cen trum zijn die dag voor het publiek toegankelijk. Impressies van pro jecten die in ontwikkeling zijn, worden in tal van bouwketen en bedrijfspanden gepresenteerd. Schiedam bezit een schat aan his torische en monumentale pan den. Een groot aantal moet nog worden gerestaureerd. De Dag van het stadse wonen laat zien hoe een collectief van architecten, projectontwikkelaars, makelaars en ondernemers zich inzet voor het behoud van het Schiedamse cultureel erfgoed door het te com bineren met hoogwaardige nieuwbouw in het centrum van de stad. De Dag van het stadse wo nen wordt geopend door Jos Feij- tel, directeur van de Woningstich ting Noordvest SchiedamAuto's, vliegtuigen en de bu ren. Dit zijn de drie voornaamste bron nen van geluidsoverlast in Schiedam. Respectievelijk 61,58 en 43 procent van de Schiedamse bevolking heeft hier last van. De meeste overlast van het wegver keer hebben de inwoners van de wijken Nieuwland en Centrum. In de andere Schiedamse wijken, met uitzondering van West en Woudhoek/Spaland, heeft tweederde deel van de bewoners hier last van. Dit blijkt uit de Milieu enquête Schiedam. De Nederlandse Woonbond heeft in sa menwerking met de gemeente Schiedam een schriftelijke enquête gehouden over het milieubeleid in de stad. In de enquê te, die is voorgelegd aan tweeduizend Schiedamse huishoudens, is het woord milieu breed opgevat De mening van de Schiedammers over de afvalinzameling is gewaagd, maar ook zijn vragen ge steld over de woonomgeving, de woning en vormen van overlast. Bij de vragen over de geluidshinder heb ben vooral de bewoners van de wijken Spaland/Woudhoek, Groenoord en Keth el aangegeven dat ze flink last hebben van vliegverkeer. Ruim negentig pro cent van de bewoners van deze drie wij ken geeft aan overlast te hebben van het vliegverkeer van Zestienhoven. In Keth el geeft zeventig procent van de bewo ners aan dat ze vaak en ernstig last heeft van de herrie veroorzaakt door vliegtui gen. Ook de herrie van de buren kan een gro te bron van ergernis zijn, zo blijkt In de wijk Nieuwland heeft zelfs ruim de helft van de inwoners hier last van. Het pro bleem speelt, in iets mindere mate, in de wijken Oost, Groenoord en Zuid. In deze drie wijken heeft 45 tot49 procent van de bewoners last van deze vorm van ge luidsoverlast. In het centrum is het voor al de horeca die herrie veroorzaakt in de buurt Eén op de vijf centrumbewoners heeft hier last van. Ook stank van industrie, bedrijven of wegverkeer is goed voor veel overlast, zo blijkt uit de enquête. Ruim veertig pro cent van de Schiedammers heeft hier last van. Klachten over stof en stank door bedrijven komt meer dan gemiddeld voor in West, Zuid en vooral Groenoord. In Nieuwland, Centrum en Oost zjjn het vooral de auto's die voor stankklachten zorgen. Ook hondenpoep wordt als overlast erva ren. En hoe! Ruim tachtig procent van de Schiedammers heeft hier soms of vaak hinder van. Ruim veertig procent van de inwoners van de Brandersstad spreekt zelfs van een ernstig probleem dat ge luidshinder en stankoverlast ver achter zich laat. Hondenpoep wordt zelfs als zo'n groot probleem ervaren dat het vol gens de Schiedammers voorrang moet krijgen boven andere problemen als zwerfvuil en geluidsoverlast. Schiedammers blijken niet echt tevre den over het schoonhouden van hun stad. De rapportcijfers die hiervoor wor den gegeven zijn laag. Met name het le gen van de prullenbakken en het oprui men rond de glas- en kledingscontainers wordt slecht beoordeeld (5,2 tot 5,6). Het schoonhouden van de buurt scoort ook niet hoger dan een magere 6-. Bij de waardering van de totale woonom geving zijn positievere geluiden te be speuren. Bijna zeventig procent van de Schiedammers is hier tevreden over. De tevredenheid is het grootst in Kethel en Woudhoek/Spaland. Ook de bewoners van het Centrum en West beoordelen hun woonsituatie wat positiever dan ge middeld. In Nieuwland en Oost men ontevredener (18 procent) dan elders (10 procent) in de gemeente. De klachten richten zich daarbij vooral op de hoeveel heid groen in de wijk en het onderhoud ervan, de speelvoorzieningen en de ver keersveiligheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3