9 Coalitie Vlaardingen rond c |r PvdA, VVD en CDA leveren elk een wethouder Jongerenbus nu ook in Nieuwland Rotterdams iagölad M Zere druiven voor Groenlinks Derde deel inwoners vindt Schiedam onveilig 'Argwaan tegen moskee door territoriumgevoel' Hoofdverdachte weerspreekt beweringen 'kroongetuige' i '1 Arrestaties bij tramcontrole Boete voor 'alcomobilist' Dronken rijders Praten over toekomst Groenoord ■b*',: A\ m Auto rijdt in sloot langs A 20 Grplsch Vierde Wijze Glas ƒ8 95 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 20 maart 1998 ij i li j \Ki' ff-r f ;i Schiedam Zesentwintig trampassagiers zijn gisteravond door de Schiedamse politie gear resteerd omdat zy zwartreden en geen identiteitsbewijs konden to nen. De politie hield in samenwer king met RET-personee! en de vreemdelingendienst een groot scheepse tramcontrole op de Rot- terdamsedijk. Eenentwintig trams werden gecontroleerd. De RET schreef honderd bekeurin gen uit voor zwartrijden. Eén pas sagier werd door de politie aange houden wegens een nog open staande winkeldiefstal en twee il legalen werden door de vreemde lingendienst meegenomen voor nader onderzoek. Bij één ver dachte trof de politie een mes aan. Twee verdachte;,. - beerden ove rigens nog aan de controle te ont snappen door de tramdeuren open te trappen en weg te rennen. De politie kon hen achterhalen doordat omstanders een fiets en een bromfiets aan agenten afston den voor achtervolging. Maassluis Een 25-jarige auto mobilist uit Wateringen kreeg de afgelopen nacht een schikkings voorstel van 900 gulden aangebo den door de Maassluise politie. De man had op de Bilderdyklaan 0,85 promille geblazen. De verdachte accepteerde het voorstel niet en koos daarmee voor een proces bij justitie. Vervolgens is proces-ver baal opgemaakt. Schiedam Twee automobilisten die onder invloed reden zyn de af gelopen nacht door de Schiedam se politie aangehouden. Een 26-ja- nge Schiedammer blies op de Broersvest bijna 1,25 promille, terwijl een 30-jange Rotterdam mer later een promillage van bij na 0,55 had. Tegen beide mannen is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam—Alle bewoners van Groenoord kunnen volgende week meepraten over de toe komst van htm wijk. In drie wijkgesprekken kunnen ze al le ideeén en klachten kwijt. In de Schiedamse wijk gaat de komende jaren veel verande ren. Hoewel over Gro noord overwegend positief wordt ge dacht, zijn ingrijpende maatre gelen nodig om de wijk ook in de toekomst leefbaar te hou den. Niets doen betekent ach teruitgang. Een projectorganisatie is vorig jaar in het leven geroepen om een Plan van Aanpak voor Groenoord voor te bereiden. Bewoners, verhuurders en de gemeente werken hier geza menlijk aan. In grote lijnen heeft de projectorganisatie het Plan van Aanpak al in beeld, maar voordat het tot echte voorstellen komt wil de pro jectorganisatie eerst zoveel mogelij k bewoners horen. Informatie Tijdens de wijkgesprekken wordt eerst informatie gege ven over het werk dat binnen de projectorganisatie is ver richt. In thema-groepen wordt met eikaar gediscussieerd over de weg die Groenoord op moet gaan. Het gaat dan om onder werpen als de inrichting van de openbare ruimte, de wonin gen, scholen en winkels. De wijkgesprekken hebben maandag 23, dinsdag 24 en woensdag 25 maart plaats in de grote zaal van het verzorgings huis Spaland aan de Willem Andriesenlaan 2. De zaal gaat open om 19.00 uur. Dan kan de tentoonstelling 'Een beeld van Groenoord' worden bekeken. Vanaf 20.00 uur heeft de dis cussie in de themagroepen plaats. Ook zal in de loop van de avon den de 'Beste Groenoord Buur' bekend worden gemaakt. Be woners kunnen buren aanmel den die altijd klaar staan voor anderen. Inmiddels zijn er zo'n tien aanmeldingen voor die ti tel binnen. VlaardingenDe deur is nog ruet helemaal dicht, zegt PvdA-partij- leider en informateur van de nieuwe coalitie in Vlaardingen, Anny Attema. .,De wens om GroenLinks er bjj te hebben is er nog steeds. Maar het lijkt ons ver standiger eerst met z'n drieën verder te gaan." GroenLinks-lijsttrekker Ben van der Velde neemt het voor kennis geving aan. Voor hem is het ver haal, GroenLinks in het college van Vlaardingen, uit. „Ze willen ons er gewoon niet bij hebben. De blokkade die de WD in het begin al heeft opgeworpen ligt er nog steeds. Er is niet eens inhoude- lyk gepraat. Dat vind ik uiterst teleurstellend." De druiven zijn zuur voor GroenLinks. Van der Velde: „Wij hebben het afgelopen jaar een beetje op het randje ge balanceerd door ons aan te bie den als coalitiepartner. We wil den ons duidelijk onderscheiden van de SP door niet alleen opposi tie te voeren om de oppositie. We vonden daar de PvdA op onze weg. Ik herinner met nog de uit spraak van Anny Attema: 'een stem op GroenLinks is ook een stem op de PvdA'. Het leek van ons koketteren met de macht, maar daar hadden we hele goede redenen voor na twintig jaar op positie voeren. Onze hele leden vergadering stond er ook achter. Het verkiezingsprogramma is ook in die sfeer geschreven. Maar blijkbaar is het de andere partijen niet opgevallen. Ze wil len niet eens met ons praten en dat is natuurlijk triest. De uiterst dominante VVD heeft al vanaf het allereerste moment een blok kade opgeworpen er» dat is het dan. Zo heb ik de gesprekken van de afgelopen dagen ervaren. De PvdA heeft gisteravond nog heel voorzichtig een poging gewaagd, maar het 'njet' van Henk Roijers (WD-lijsttrekker, red.) was bin dend. Nee, ik heb met het gevoel dat de PvdA echt voor ons heeft gevochten. Als ze voet by stuk hadden gehouden had ik niet ge weten hoe het was afgelopen. Dat weet je nooit met zo'n schaak spel. Ik poets deze ervaring m elk geval niet zomaar weg. Nee, geen evengoede vrienden. We gaan ons nu op onze toekomst beraden. Kijk, GroenLinks is niet regeergeil. Het is niet zo van: de komende vier jaar worden we aardig voor de collegepartijen en dan mogen we misschien over vier jaar meedoen. Zo werkt het niet bij ons. We moeten ons wel emstig afvragen of de stelling van het afgelopen jaar de juiste is. Ik denk van niet. Ik heb het met overtuiging gedaan, maar misschien moet je toch voor de keiharde oppositie kiezen. Over al nee op zeggen. Dat is het di lemma." „Halverwege instappen als blijkt dat er een vierde wethouder no dig is? Ondenkbaar. Wij prostitu eren onszelf niet." Door Jan Rozendaal Viaardingen PvdA, WD en CDA in Vlaardingen hebben gisteravond afspraken gemaakt om de nieuwe coalitie te gaan vormen. Elke partij levert één wethouder. GroenLinks en SRG, die tot gisteravond bij het overleg waren betrokken, vallen af. De nieuwe coalitie steunt op een krappe meerderheid van twee zetels: 19-16. PvdA, WD en CDA hebben de af gelopen vier jaar een coalitie ge vormd met D66 er bij. De demo craten waren echter ook in Vlaar dingen de grote verliezer bij de gemeenteraadsverkiezingen op 4 maart. De partij duikelde van vier Schiedamse jongeren lopen nieuwsgierig door de Informatiebus. Foto Roei Duhstra Schiedam Jongeren in Schie- dam-Nieuwland kunnen sinds gisteren gebruik maken van de Jongeren Informatie Bus van het JIP (Jongeren Informatie Punt) Rotterdam. De Stichting Welzijn Nieuwland wil zo de dienstverle ning aan jongeren tussen de 15 en 25 jaar aanzienlijk uitbreiden. Rond drie uur hebben de drie me dewerkers van het JIP al min stens twintig nieuwsgierige jon geren in hun bus gehad. De één wilde wat meer weten over blo wen, terwijl de ander zich afvroeg hoeveel hij deze zomer bij mag verdienen. De bus staat de komende drie maanden op twee vaste plekken. Zo hopen de hulpverleners de bus bekend te maken bij de jeugdige bewoners van de wijk. Op 15 april wordt in wijkcentrum Dreesplein een vast punt van het JIP geopend. Medewerker Astrid van Gent: „Na het verdwijnen van het Jongeren Advies Centrum was er voor jongeren geen vast punt waar ze met hun problemen en vragen heen konden." \ertelt ze. Hoewel de jongerenbus al ne gen jaar door Nederland rijdt, deed hij Schiedam nog niet aan. In Schiedam was er geen plek waar de jeugd met zijn sores heen kon. „Er bestaat nou eenmaal een grote behoefte onder de jeugd. Jongeren moeten steeds meer en steeds vroeger beslissingen ne men. Op dit moment was het eni ge punt waar nog een beetje hulp verleend werd Stichting Jeugd zorg. Maar die is daarvoor niet ge schikt en niet in staat om de juiste hulp te geven." Volgens de hulpverlener wordt er al vaak van het Rotterdamse JIP gebruik gemaakt, ook al kent nog niet iedereen het informatiepunt. „Bij ons in de winkel, in Rotter dam, komen per jaar zo'n 4000 jongeren. Voor advies en hulp hoeft geen bijdrage verleend te worden, waardoor de drempel al lager wordt. We kunnen wel prak tische hulp geven, maar geen emotionele. Soms komt het voor dat we de persoon in kwestie be geleiden naar professionele hulp door afspraken te maken en bij een eerste gesprek aanwezig te zyn. Toch merken wij dat niet ie dereen op de hoogte is van zo'n hulpcentrum. Daarom proberen wij, door middel van de bus, meer bekendheid te verwerven." De Jongeren Infobus staat op don derdagmiddag in Schiedam- Nieuwland. Op de van Hogen- dorpstraat van 14.00 tot 16.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur op het Dr. Willem Dreesplein, naar twee zetels. Informateur An ny Attema, de lijsttrekker van de grootste partij (PvdA) die het initi atief tot de besprekingen heeft ge nomen, zegt 'tevreden' te zyn over het resultaat. Ondanks dat de PvdA de voorkeur had om D66 in te ruilen voor GroenLinks. At tema komt echter in haar analyse als informateur 'tot grote twijfels' over de haalbaarheid daarvan. „Vier partijen met vier wethou ders zou ik in beginsel toejui chen," schryft Attema in haaT be vindingen, De nadelen ervan we gen echter zwaarder voor haar: „Met de SRG (de combinatie van SGP/RPF/GPV, red.) raakt de poli tieke balans verstoord. En met GroenLinks erbij ontstaat een aantal programmatische knel punten dat om een oplossing vraagt." Verder schrijft Attema het als een groot risico te zien dat de kleinste party haar ideeën onvoldoende zou terugvinden in het college programma. Omdat de drie een meerderheid hebben zou dit er toe kunnen leiden dat de vierde partij regelmatig een afwijkend stemgedrag vertoont. En dat zou weer tot onderlinge spanningen kunnen leiden. „Mijn eindoordeel is dat de com binatie van PvdA, WD en CDA de beste mogelijkheid biedt voor een stabiel bestuur en een vruchtbare samenwerking. De meerderheid is wel niet riant, maar wel vol doende," aldus Attema. CDA en VVD hebben zich achter die con clusie geschaard. Morgenmiddag praten de drie partijen verder over de program mapunten. Volgens Attema is daarover nog niet gesproken. Wel vindt zij dat nu Vlaardingen door drie in plaats van vier wethouders wordt bestuurd, de bestuursstijl moet veranderen. Overigens is de deur voor een vierde wethouder nog niet hele maal dichtgeslagen. Attema houdt de mogelijkheid open dat als het wenselijk is om een vierde wethouder in te zetten, dit kan worden opgelost door een vierde partij bij de coalitie aan te laten schuiven. In haar notitie schrijft Attema dat daar ook mogelijkhe den voor D66 liggen. Zy denkt dat de voedingsbodem voor een klei ne partij in die situatie beter is, omdat de andere drie blijkbaar vinden dat er een vierde partij no dig is. „Die party staat dan ster ker," aldus Attema, die vanmor gen wel toegaf dat het voor een vierde partij met mee zal vallen om in de loop van de vier jaar aan te schuiven en zich te conforme ren met een collegeprogramma dat door anderen is geschreven. Schiedam Meer dan een derde deel van de inwoners vindt Schie dam een onveilige stad. Dat blijkt uit de eens in de twee jaar gehou den Omnibus-enquête, waarvan de resultaten deze maand zullen worden gepresenteerd. Op de stel ling 'Schiedam is een veilige stad' antwoordde 24,3 procent van de ondervraagden dat zy het met de ze stelling oneens was. Nog eens 24,3 procent is het er een beetje mee oneens. Dertig procent is het er daarentegen een beetje mee eens, terwijl 6,1 procent het er vol ledig mee eens is dat Schiedam een veilige stad is. Van de onder vraagden gaf 26,7 procent aan het niet eens maar ook niet oneens te zyn met de stelling. Uit een door de politie en gemeen te Schiedam gehouden onderzoek naar criminaliteit en (onveilig heid in Schiedam m de zomer van 1997 blijkt dat het onveiligheids- gevoel zich vooral toespitst op het Centrum, Nieuwland en Oost. Ook blijkt daaruit dat vrouwen zich onveiliger voelen dan man nen, evenals ouderen zich onveili- gei voelen dan jongeren. Zo doet 62 procent van de 65-plussers 's avonds de deur niet meer open als er gebeld wordt. Hoewel de Omnibus-enquête zich met uitlaat over onveiligheidsge voelens gerelateerd aan tydstip- pen op de dag, blijkt uit het onder zoek van zomer 1997 dat die zich vooral voordoen in de avond. Overdag zegt 86,4 procent van de Schiedamse inwoners zich nooit onveilig te voelen, tegen 54,4 's avonds. Uit het zojuist gepresenteerde jaarverslag van de politie Schie dam blijkt dat het aantal aangif ten van criminele feiten in 1997 met maar liefst 24 procent is toe genomen ten opzichte van het jaar ervoor. De hoeveelheid aan giften nam toe van 5742 tot 7142. Het sterkst stegen de percentages woning- en autocriminaliteit (in braken en vernielingen): er waren vorig jaar respectievelijk 33 en 41 procent meer aangiften dan het jaarervoor. Morgen: 'Hangjongeren in cen trum zorgen voor onveiligheids- gevoel' Schiedam Zijn er plannen om een moskee in een wijk neer te zetten, dan wordt het hommeles. Een recent voorbeeld daarvan is de moskee aan de dr. Schaep- mansingel, die in het jaar 2000 de horizon van Nieuwland moet gaan verrijken. Niet alleen liggen momenteel meerdere bezwaar schriften tegen de bouw bij de ge meente, ook zyn er verschillende brievenacties in de buurt gehou den, waarin racistische motieven de boventoon voerden. Maar zijn het nu louter racistische ideeën die consequent leiden tot een stroom van protesten wan neer de bouwplannen voor een mosümkerk worden ontvouwd? De Rotterdamse antropoloog John Schuster ging als stafmede werker en onderzoeker van Radar (Rotterdamse Anti-discriminatie Actie Raad) met deze vraag aan de slag. In een werklunch, gisteren in het Schiedamse wijkcentrum De Erker, sprak hij voor een tien tal toehoorders over zijn bevin dingen. „De vraag die ik wil stellen is: waarom worden moslims en de is lam in Nederland als bedreigend ervaren," opende Schuster zijn le zing. „Maar ik kan u nu al zeggen dat ik daar geen pasklaar ant woord op heb." Er is volgens Schuster kortom niet een eenduidig antwoord op de vraag te geven waarom Neder landers moskeeen liever zien gaan dan komen. Want hij kent voorbeelden van wijken die niet protesteerden tegen de bouw van een moskee, terwijl hij daarente gen ook weet dat er wijken zijn die al moeite hebben met de plaat sing van een grote vuilcontainer. Wel kon hij tot een aantal redenen komen waarom het zo moeizaam gaat met de acceptatie van d< -- lam voor de Nederlandse voor deur. Zeker, daarin apeett beeld vorming over het van oorsprong oosterse geloof een belangrijke rol in, maar er zijn ook totaal daar buitenstaande motieven. De minst verrassende daarvan is de proteststem die mensen willen laten horen. „Mensen voelen zich in de steek gelaten door de poli tiek," verklaart Schuster. „Door met de verkiezingen met op de gevestigde partijen te stemmen willen ze hun protest kenbaar ma ken." In concretere vorm kan dat volgens de Radar-medewerker door te protesteren tegen de komst van een moskee. „De mos kee wordt dan bijvoorbeeld aan gegrepen omdat burgers niet van tevoren zijn geraadpleegd over de plannen. Dat is dus een andere re den dan het simpelweg tegen de islam zijn." Daarnaast constateerde Schuster dat de bouw van een moskee een aantasting van het wijkgevoel met zich kan meebrengen. Het 'oude en vertrouwde' verdwijnt steeds meer uit de wyk, terwijl er zaken voor m de plaats-komen die ze niet kennen. Zoals een moskee. Die kunnen wijkbewoners ook als een indringing van hun microsa menleving ervaren. Schuster: „Ik heb het idee dat het gevoel van het hebben van een territorium de bodem kan zijn onder protesten van een wyk tegen de komst van een moskee," Uiteraard wilde de Radar-onder zoeker naast de voornoemde mo tieven ook de Nederlandse beeld vorming over de islam niet uit het oog verliezen, die volgens hem vooral worden gevoed door angst gevoelens. „De islam wordt ge zien als de alleronverdraagzaam- ste religie, die mensen, niet in alle vrijheid zou laten kiezen voor hun eigen religie." Daarbij stelde Schuster vast dat de moskee slechts door weinigen als een vreedzame bidplaats wordt gezien, maar veel meermals een bolwerk waarin islamitische complotten worden gesmeed. „Moskeeen zouden broedplaatsen zijn van politiek conservatisme en religieus fanatisme," Tegen moslims wordt m dit geval nog extra kritisch aangekeken, meent Schuster. Zij worden nog meer ais buitenstaanders van de Nederlandse samenleving gezien dan Surinamers of Antillianen. „Dat zijn tenminste nog 'onze' al lochtonen." Concluderend stelde Schuster dat in principe de bouw van geen en kele voorziening omstreden is. „Maar ze raken omstreden door dat in een wijk of straat een aantal processen in eikaar grijpt." De slachtoffers van een auto-ongeval op de A 20 worden met jassen en dekens warm gehouden. Gisteravond rond 22.30 uur belandde een auto met vijf inzittenden in de sloot naast de Rijksweg tussen Maassluis en Vlaardingen na een aanrijding met een andere auto. Vier agenten hebben de Inzittenden op het droge getrokken en eerste hulp verleend. De bestuurster en haar bijrijder werden met nekletsel afgevoerd. Drie passa giers hadden onderkoelingsverschijnselen. Foto Roei Dijkstra In de rechtszaak tegen twee grote hasjhandelaren, genaamd 'Barbe cue', werd gisteren hoofdverdachte Cees S. (50) uit Vlaardingen ge hoord. Hij weersprak de verklaringen van medeverdachte en volgens justitie belangrijkste getuige Robert F. (65) uit Rotterdam. Daarnaast wezen getuigenisssen van medewerkers van verschillende Criminele Inlichingendiensten er volgens de advocaten gisteren op dat politie en justitie informatie achter houden. Door Paul Smits Rotterdam/Vlaardingen Zo uit voerig en breedsprakig als Robert F. (65) uit Rotterdam dinsdag bij zyn verhoor als getuige zyn ver haal deed, zo kort en bondig was gisteren hoofdverdachte Cees S. (50) uit Vlaardingen. Gelet op de veel kortere duur van de onder vraging moet de rechtbank tevre den zyn geweest. Maar net als dinsdag lykt die met echt geluk kig te kunnen zyn met de ant woorden. Waar medeverdachte en 'kroon getuige' F. veel tijd nodig had om zijn eerdere, zeer belastende ver klaringen voor S. en de andere hoofdverdachte Jan B. (48) uit Rotterdam af te zwakken, deed S. beknopt de beschuldigingen van F. af als onzin. Veel wijzer leek de rechtbank er met van t worden. B. en S. worden door het Open baar Ministerie als de organisato ren gezien van hasjtransporten uit Pakistan en Hong Kong met een minimale omvang van 22.000 kilo. De softdrug zat of werd ver pakt in sesamzaad, kleding of vlees. De containers waren for meel bedoeld voor Zwitserland, waarvoor met documenten zou zyn geknoeid, maar waren in wer kelijkheid bestemd voor doorvoer naar Engeland. De rechtbank wilde gisteren de betrokkenheid van S. bij die grootschalige drugshandel weten Handel waarmee tientallen mil joenen moeten zijn verdiend, zo niet meer. Zo vroeg rechtbank president mr. F. J. W. M. van Doo- ren zich af hoe het zat met het transport van een party spare- nbs. Het vlees werd besteld in Spanje door een bedrijf waarvan Robert F. directeur was. Een functie waarvoor hy naar eigen zeggen was gevraagd door S Iets dat de laatste gisteren stellig ontkende. De spare-nbs werden vervolgens gekocht door vleeshandelaar S„ maar weer terugverkocht aan het bedrijf van F. Waarna de voor bar becue zeer geschikte vleeswaar naar Engeland werd vervoerd. Er bleek hasj in de spare-ribs te zitten. De suggestie is dat het vlees in Vlaardingen bij uw zaak is omgepakt," hield Van Door en verdachte S. voor. Die suggestie wordt gesteund door de weten schap dat Cees als eigenaar van de vleeshandel zelf af en toe met te beroerd was een handje te hel pen. S. gaf toe wel eens te assiste ren bij laden en lossen, maar ont kende de gedachtengang van de rechter. Zoals hij ook geen krimp gaf bij de ondervraging over hasj- contamers uit Hong Kong. In ver band met deze partij zouden Chi nezen betaald zijn door Smit Hol ding. waarvan S. directeur was S. zou by die transactie een handte kening hebben gezet voor het overmaken van geld. „Die hand tekening ken ik niet," liet S. we ten toen hem de paraaf werd voor gehouden. Ook de op de zitting verhoorde medeverdachte Charlie S. (54) uit Schiedam liet weinig los. Hy zou als stroman hebben gefungeerd, bedrijven op naam hebben gehad die opdracht gaven tot de ge wraakte hasjtransporten. Bij die ondervraging doken de na men van Henk E. en Peter op, de mannen die uitgerekend giste ren tot respectievelijk levenslang en negen jaar cel zijn veroordeeld voor een liquidatie en handel in drugs en valse merkkleding. E. en B zyn volgens justitie betrokken geweest bij hasjtransport van de Barbecue-verdachten naar Enge land, Het proces wordt volgende week voortgezet met onder meer het verhoor van de andere hoofd verdachte, Jan B. Avondwinkel Parkweg DE EERSTE AVONDWINKEL MET DAGPRIJZEN 7 dagen geopend van QO - 24.00 uur dus ook op zondag 'f':-TQlefoon"4?3;7352« p<weg-.ltr3jflt^Medam.ï - - 7 3r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1