te Babybed duurder in het ziekenhuis BOL visma Verte Amerika geschokt door bloedbad bij school in Arkansas LEKKER Hogere eigen bijdrage verrast ouders r 1 49 onMar Ojchief j Olifantje heet Timber Mensen Centraal Cultuur Economie Sport Oxford wil na jaren wel weer eens winnen van Cambridge Voorzitter van I Algerijnse cineast AbvaKabo weigert Karim Traï'dia werklozen bij I gegrepen door het grof vuil te zetten 1 Gronings platteland Al bijna 50 jaar geobsedeerd door joods familiefilmpje Des Bouvrie koopt panden in Schiedam voor een gulden V© Geen tegenliggers in Maastunnel Weer dode bij schietpartij Keukenhof Duizenden XTC-pilIen op Voome-Putten gevonden Raadslid Nederlek overlijdt tijdens vergadering 2è-29Maart Abonneeservice Dwang nodig bij aanpakjunks I Jaargang? Woensdag 25 maart 1998 Westblaak 180 I 3012 KN Rotterdam, 010-40044001 Rotterdams Dagblad De onderhandelingen tussen Des Bouvrie en de gemeente Schie dam verliepen tot nu toe niet zo vlot. Maar beide partijen lijken el kaar nu gevonden te hebben. Eind deze week wordt een inten tieovereenkomst ondertekend waarin onder meer afspraken worden gemaakt over de koop prijs. het gebruik en de voorwaar den. Schiedam Ontwerper Jan des Bouvrie koopt van de gemeente Schieda m twee rijksrnon urnen ten voor één gulden per stuk. Des Bouvrie wil in de Korenbeurs en de voormalige bibliotheek een de signstudio. toonzalen en een bras serie vestigen. Het is de bedoeling dat de vestigingen over een jaar open gaan, na een vijf miljoen kostende verbouwing. Twee jongens van 11 en 13 wer den snel gepakt nadat ze gisteren op een schoolplein in Jonesboro (VS) een bloedbad hadden aan- j gericht. Vier leerlingen en een docente vonden de dood. •Niri/r iéW j Vroege namiddag 0 Brandalarm gaal ar leerlingen en onder ij.», ijzers verlaten gebouw A Twee jongens in camouflagepakken schieten met geweer f| Leerlingen en onderwijzers wcvden geraakt 0 Politic ter plaatse en arresteert de schutters Ambulances arriveren. Overdekt wandel cao Parkeerplaats O Q Q\ Wandetp Klaslokalen Door John Wanders Washington In de VS is ge schokt gereageerd op het bloed bad dat twee jongens van elf en dertien jaar oud gisteren heb ben aangericht op hun school in Jonesboro in de staat Arkansas. Gehuld in camouflagepakken openden de jongetjes met pisto len en automatische geweren het vuur op hun medescholie ren toen die de school verlieten omdat het brandalarm klonk. Ze schoten vier meisjes in de leeftijd van elf en twaalf jaar dood, plus een docente. Tien an dere meisjes en een van hun be geleiders ratsten gewand Over het motief van de jongens, twee neven, is officieel nog niets bekend, maar een klasgenote zei dat een van hen het onlangs had uitgemaakt met zijn vrien din. De jongen zou hebben ge zegd dat hij op het punt stond weg te lopen. Volgens een politiewoordvoer der werd het brandalarm rond lunchtijd in werking gesteld, met de bedoeling de leerlingen en docenten naar buiten te lok ken. De jonge daders hadden zich als sluipschutters in de bos sen rondom de school gepos teerd. De politie onderzoekt of een van beiden het brandalarm in werking stelde of dat er een derde persoon bij betrokken was. Vluchten De politie was binnen enkele minuten ter plaatse. De twee probeerden te vluchten, maar werden snel achterhaald en ge arresteerd. Ze boden geen ver zet De school in Jonesboro, een plattelandsgemeente met 46.000 inwoners, telt 250 leerlin gen in de leeftijd van 11 tot en met 13 jaar. Het is een 'middle school', de brugperiode tussen lagere school en high school. De situatie na de schietpartij was buitengewoon chaotisch. Ge alarmeerde ouders en hulpver leners haastten zich naar de school. De televisie toonde dra matische beelden van huilende moeders en docenten, van wie sommigen met bloed waren be- fw*m. Rotterdam Elkaar legemoetrij- dend verkeer in één tunnelbuis is vanaf zondagavond tien uur niet meer mogelijk in de Maastunnel. Als een van de buizen dichtgaat, is de andere buis voortaan alleen toegankelijk voor verkeer van zuid naar noord. Daar geldt dus eenrichtingverkeerop twee rij- strokenVerkeer naar zuid wordt voortaan omgeleid over de Eras- musbrug. Voor het openhouden van de tunneloeververbinding van zuid naar noord is gekozen om spoed vervoer van ambulances naar het Dijkzigt Ziekenhuis vrij baan te blijven geven. De GGD kan zich vinden in de gekozen op lossing. Dit is de uitkomst van spoedover leg tussen de verkeerspolitie, brandweer en Gemeentewerken. Rotterdam Het olifantkalf van moeder Khiang Phyo Phyo, dat op vrijdag 13 februa ri is geboren, heeft eindelijk een naam. Het jong heet Tim ber, zo* is vanmorgen bekend gemaakt. Voor de naamgeving was een wedstrijd uitgeschre ven door de televisiezender Animal Planet, die dit jaar de olifantkudde van Blijdorp heeft geadopteerd. Voor het tweede jonge olifantje in Blij dorp, van moeder YuYu Yin, is nog geen naam gevonden. Ook voor dit op zondag 1 maart ge boren kalf zal een naamge- vingswedstrijd worden uitge schreven. Diergaarde Blijdorp had in het eerste kwartaal dit jaar een re cordaantal bezoekers: 238.000, Door Michel Brandsma Rotterdam - Honderden moeders die begin dit jaar zijn beval len in een ziekenhuis kunnen alsnog een gepeperde rekening krijgen voor de dagen dat zij hun baby bij zich hielden op de kraamafdeling. De ziekenhuizen moeten achteraf een eigen bijdrage van 117 gulden berekenen voor elke dag dat de ge zonde zuigeling bij de moeder in het ziekenhuis bleef. Vorig jaar was de eigen bijdrage voor ziekenfondspatiënten die met een pasgeboren baby in het ziekenhuis verbleven nog 24,50 gulden per dag. Doordat de zie kenhuizen te laai werden geïnfor meerd, konden zij patiënten niet tijdig inlichten over een verho ging die op 1 januari van kracht werd. Daardoor krijgen veel jonge ouders tot hun schrik alsnog een flinke rekening gepresenteerd. Hetzelfde geldt voor ouders die na de bevalling besluiten dag en nacht bij hun baby te blijven, als die nog niet naar huis mag. Een moeder die bevalt met de kei zersnee blijft minstens vijf dagen in het ziekenhuis. Wil zij haar ge zonde baby bij zich houden, dan kost dat dus 585 gulden. Duurt de opname langer, dan kan dat be drag oplopen tot 1170 gulden, de maximale eigen bijdrage. De Nederlandse Vereniging van Na de bloedige schietpartij bij de school in Jonesboro zoe ken twee ouders steun bij elkaar. Foto Kent pwitipsmeuters smeurd. De sheriffiyjm Graig- head County deea. tegenover journalisten huilend verslag van wat hij had aangetroffen. Vanuit Afrika liet president Clinton weten dat hij en zijn vrouw Hillary met grote ontzet ting kennis hebben genomen van het 'hartverscheurende nieuws' uit Arkansas, de staat waarvan Clinton zes jaar gele den nog de gouverneur was. De terugkerende vraag in talk shows en nieuwsuitzendingen op de Amerikaan se televisie gis teravond luidde: „Hoe ernstig is het gesteld met een samenle ving waarin zeer jonge tieners medescholieren in een hinder laag lokken om ze vervolgens dood te schieten?" De moordpartij in Jonesboro is de derde in zijn soort in een half jaar. Opnieuw gaat het om een willekeurige schietpartij met een aantal dodelijke slachtof fers op een school in een platte landsgemeente. Eind vorig jaar waren er in de stadjes Pearl (Mississippi) en West-Faducah (Kentucky) soortgelijke inci denten. In Pearl schoot een 16- jarige jongen twee medeleerlin gen dood en hij verwondde er zeven. In West-Paducah schoot een 14-jarige jongen drie meis jes van rijn school dood. Hij ver wondde er vijf. Rotterdam Bij een schietpartij op de Aelbrechtskade in het Nieu we Westen is gistermiddageen 25- jarige Rotterdammer doodge schoten. Op straat had' hij ruzie gekregen met enkele anderen, van wie een het dodelijk schot moet hebben gelost. De belagers vluchtten na de schietpartij en zijn spoorloos. Het slachtoffer werd door omstanders naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Hier overleed hij korte tijd later. Het is de derde schietpartij bin nen drie dagen in Rotterdam, waarvan de tweede met fatale af loop. Zondagochtend werd by sta tion Hofplein een 28-jarige Rotter dammer doodgeschoten en raakte een 28-jarige man uit Zoetermeer gewond in Tussendijken. Vorige maand raakten bij een schietpar tij by metrostation Maashaven toevallige passanten gewond. Zie ook pagina Rotterdam In de Keukenhof is het een waar blocmcnfecM. Speciaal voor u gaan tienduizenden krokussen, tulpen en narcissen eens stevig uit hun hol. Open: dagelijks t/m IA mei. Van 8.00 tot 19-30. Kassa's tot 18.00. De mooiste lente vind je in de Keuken hot! SpijkenisseBij invallen in wo ningen in Simonshaven en Spij kenisse op Voome-Putten heeft de politie drieduizend XTC-pil- len en wapens in beslag geno men. Een 25-jarige Spijkenisser en een 45-jarige man uit Si monshaven werden aangehou den. Tegelijkertijd werden gis teren arrestaties verricht in En schede en Den Haag. In totaal werden zes mannen en twee vrouwen opgepakt. Met de aan houding van de bende heeft een gecombineerd rechercheteam van de politie Rotterdam-Rijn mond en Twente vijf inbraken en tientallen autodiefstallen op gelost. Tijdens de huiszoekingen werd een deel van de buit (sieraden, ledenvaren, sportkleding en elektrische apparaten) en 10.000 gulden aangetroffen en in Den Haag werd een pond cocaïne en twee kilo hag. in beslaggeno men. De zaak kwam aan het rollen tij dens een onderzoek naar een in braak in een winkel in Spijze* nisse in januari. De verdachte uit Spijkenisse bleek regelmatig in Enschede te zijn, waar ook winkelinbraken werden ge pleegd. De gestolen auto's dien den als vervoermiddel na nach telijk winkelbezoek Dp bende wordt de Romende dagen ver hoord en vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie in Rotter dam. Nederlek PvdA-raadslid J. Zee man uit Krimpen aan de Lek is gisteravond tijdens een commis sievergadering overleden. Hij be zweek aan een hartstilstand. Op 7 april zou hij afscheid hebben ge nomen van de raad. Zeeman is 65 jaar geworden. „Het is mijn zwanenzang," zei Zeeman gisteravond om kwart over acht, doelend op het feit dat het zijn laatste vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning en verkeer was. Hij had zich niet meer verkiesbaar gesteld. Het deed hem zowel genoegen ais pijn dat tijdens zijr. laatste verga dering werd gesproken over de verkeerssituatie op de Breekade in Krimpen aan de Lek. Toen hy vier jaar geleden voor de PvdA in de raad kwam -eerder was hij voor D66 en Werkgroep Krimpen raadslid- was dit ook al aan de orde. „Hoe snel is de gemeente? Of hoe snel gaat de tijd?" vroeg hij zich af. Waarna hij naar zich zelf wees: „Hoe laks is een raads lid?" Zeeman zei daama nog blij te zijn dat hij nu namens de PvdA gemachtigd was de voorlopige op lossing, het aanbrengen van zoge heten varkensruggen op het weg dek, goed te keuren. Het waren zijn laatste woorden. Zeeman liet zijn hoofd vallen. In eerste instantie dachten de aan wezigen dat hij in snikken uitbar stte: hij stond bekend als een emotioneel mens. Pogingen hem te reanimeren waren vergeefs. Het gemeentebestuur van Neder lek is geschokt. In een spoedver gadering besloten b en w de com missievergaderingen van van daag en morgen af te gelasten. Zeeman zal tijdens de eerstvol gende raadsvergadering door bur gemeester A. van 't Laar worden herdacht. Hagelwitte Bloemkool jK) IVr stuk ïf van 3.49 voor H Ziekenhuizen (NVZ) adviseert haar leden om de eigen bijdrage voorlopig niet te innen, maar een aantal ziekenhuizen heeft dat toch al gedaan, zoals het IJssel- land Ziekenhuis in Capelle aan den IJssel. Het Drechtstedenzie- kenhuis. met vestigingen in Dor drecht en Zwijndrecht, heeft be sloten dat voorlopig het oude ta rief in rekening wordt gebracht. Ziekenhuizen verwachten dat de nieuwe regeling 'enorm gesleep' met baby's teweeg zal brengen; mensen die de eigen bijdrage te hoog vinden, zullen de baby mee naar huis nemen, maar doordat de moeder nog in het ziekenhuis ligt moet de zuigeling minstens vijf keer per etmaal op bezoek komen om aan de borst te kunnen. De problemen met de eigen bij drage zijn zo groot dat er op aan dringen van de NVZ volgende maand overleg is met het ministe rie van Volksgezondheid, het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg, de Ziekenfonds raad en Zorgverzekeraars Neder land. Woordvoerder F. de Kok van de NVZ beklemtoont dat de nieuwe regeling voor de eigen bijdrage veel te laat is afgekondigd en veel te onduidelijk is. „We weten niet eens hoe het is geregeld met meerlingen. Wordt de eigen bij drage berekend per meerling of per individuele baby? Zie ook Commentaar pag 3 Be Nationale Hengëlsporttieurs dm RiconD MW LjJ SHOW" AHOV ROTTERDAM DPÉN VAN H,00-17.00 UUR EN VAN 15.00-22 30 UUH ZATERDAG EN ZONDAG VAN 11.00-17.00 UUR INTERNET: WWW.RTB.NL/VISMA98 informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Zie ook wecrberichl op pagina 22 Rotterdam Behalve drang is ook dwang nodig om criminele verslaafden weer op het rechte pad te krygen. Dat blykt uit de eerste evaluatie van het Rot terdamse project Strafrechte lijke Opvang Verslaafden (SOV). Eerder lekte deze week een ge heim advies van de Raad van State uit, waarin gedwongen opsluiting van verslaafden om hun verslaving onder controle te krijgen wordt afgewezen. Het SOV-projeet is een experi ment als voorloper op deze wet over gedwongen opname van criminele verslaafden. Uit de rapportage blijkt onder meer dat criminele verslaafden een verschillende aanpak behoe ven, Bij de één volstaat een duwtje in de rug, voor de min der gemotiveerde zal slechts dwang helpen. Van de 91 deel nemers die vanaf 1996 zijn 'in gestroomd', houdt per 1 febru ari van dit jaar de helft het nog vol. Zie ook pagina Rotterdam Ja! Ik neem oen abonnement op hot Rotterdam* Dagblad. De eerste twee weken z(jn gratis,' daarna betaal ik: 31,10 per maand via automatische betaling; 94,90 per kwartaal via een accept-girokaart - (AanKmteenwatgewwistwofUt) SOOl Stuur öe2e bon in een envetop zonder postzegel naar Rotterdams Dagttód 8 "710981 1S86391

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1