15» Een koopje voor Jan des Bouvrie a STAATSLOTEN Rotterdams Dagblad Fietsen uit singel gevist Bureau verdeelt Het Balkon in drie parken en vier balkons Historie trekt volle zalen in Vlaardingen Familievete leidde tot mishandeling met mobiele telefoon Schiedam wil Korenbeurs en bibliotheek verkopen voor één gulden per stuk Ruit tramhalte ingeslagen Motor gestolen Fietser aangereden Gewond bij aanrijding Deelraadsvoorzitter Iaat zich niet meer zien VERKOOPADRESSEN GEEN MOOIER LOT DAN EEN STAATSLOT sTNïeuwe Passage 70 winkels onder één dak Carofë parR'eergarlïgé^KölmWinkelën in dë Nïeüwe Passage ScHfedam Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 25 maart 1998 Door Edwin Cornelisse Schiedam Twee gulden. Dat is de prijs die ontwerper Jan des Bouvrie hoeft te betalen voor de Korenbeurs en de voor malige bibliotheek aan de Lange Haven in Schiedam. De ge meente Schiedam wil de twee rijksmonumenten voor één gul den per stuk, exclusief btw en kosten koper, overdoen aan de bekende ontwerper. De grond onder de historische gebouwen wordt in erfpacht uitgegeven. De waarde van de panden wordt daarbij vastgesteld op vijf ton: 175.000 gulden voorde voorma lige bibliotheek en 325.000 gulden voor de Korenbeurs. Des Bouvrie en de gemeente Schiedam zijn al geruime tijd aan het onderhandelen over verkoop van de Korenbeurs cn de voorma lige bibliotheek. Daar leek tot nu toe niet veel schot in te zitten. Maar beide partijen willen eind deze week een intentieverklaring ondertekenen waarin onder meer afspraken worden gemaakt over gebruik, bepalingen, prijs en erf pacht. De panden worden gebruikt door Jan des Bouvrie of door bedrijven die zijn producten verkopen. In de gebouwen wordt een toonzaal en een ontwerpstudio gevestigd. Verder komt er een brasserie van ongeveer driehonderd vierkante meter die geopend zal zijn tijdens de openingstijden van de winkel Als een aanvraag wordt ingediend voor een terras aan het water - aan de achterkant van de gebou wen - dan zal de gemeente daar welwillend tegenover staan. De twee rijksmonumenten zullen door Des Bouvrie ingrijpend wor den gerestaureerd. Deze klus zal de ontwerper naar verwachting vijf miljoen gulden kosten. Hier bij wordt overigens geen beroep gedaan op subsidies. Verder wordt een reglement opgesteld waaraan de ontwerper zich dient te houden bij de restauratie. Bij overtreding volgt een ton boete per overtreding. Als de ontwerper de panden of ge deelten daarvan aan anderen in gebruik wil geven of wil verhuren, moet hij daarvoor schriftelijke toestemming krijgen van de ge meente. Deze bepaling zal ook gelden voor eventueie opvolgers van Des Bouvrie. Er is een aantal situaties waarin de gemeente het recht heeft om heterfpachtrechten de gebouwen weer m eigendom te krijgen. Bij voorbeeld als Des Bouvrie de ge bouwen wil verkopen, als het ge bruik ander- is dan wat is over eengekomen met de gemeente en als de rmtwerper de afspraken uit het reglement met nakomt. Ook als Des Bouvrie overlijdt, treedt de bepaling in werking, tenzij de bednjfsvoen ng onveranderd wordt voortgezet. Boete Als Des Bouvrie de/e bepaling met nakomt en dus verzuimt om de grond en de gebouwen als eer ste aan de gemeente aan te bie den. volgt een boete van vijfhon derdduizend gulden. Als na de restauratie de panden weer overgaan van Des Bouvrie naar de gemeente Schiedam, zal deze laatste de taxatiewaarde be talen voor de voormalige biblio theek ruimte aan de Lange Haven 131Voor de Korenbeurs zal ruim eenderde van de WOZ-waarde die geldt op het tijdstip van de over dracht, worden betaald. Zowel gemeente als Jan des Bou vrie streeft ernaar de opening van het meubei- en designcentrum in maart van het volgend jaar plaats te laten hebben. De gemeente wil de panden in september van dit jaar opleveren. Dat betekent dat de huidige gebruikers van de Ko renbeurs, de tafeltennisvereni gingen NOAD en De Korenbeurs, moeten verkassen. Ook wil de ge meente een aanpassing van het bestemmingsplan, indien nodig met een artikel 19 procedure. Schiedam De politie heeft gis teravond op de Rotterdamsedijk in Schiedam twee Schiedammers van 19 en 16 jaar gearresteerd. De twee hadden een ruit van een tramhalte ingeslagen. De jongste van de twee Schiedammers be kende de vernieling. De andere verdachte zou er alleen hebben bijgestaan. De Schiedammer is doorgestuurd naar Buro Hall voor een straf. Schiedam Een 21-jarige Sehie- damse ontdekte gistermorgen dat haar motor was gestolen. Het gaat om een vrij zeldzaam exemplaar, een geïmporteerde Honda CBR 250RR, een soort Ftrcblade De motor stond geparkeerd aan het Bagynhof. Hoek van Holland Een 35-jarige vrouw uit Heenweg is gisteren licht gewond geraakt bij een aan rijding op Prins der Nederlanden straat in Hoek van Holland. De vrouw fietste over de weg en ver leende geen voorrang aan een 37- jarige automobilist uit Hoek van Holland. De fietser liep door het ongeval lichte kneuzingen en een lichte hersenschudding op. Rotterdam Een 22-jarige brom fietser uit Vlaardingen is gisteren gewond geraakt bij een aanrij ding op de Matlingeweg in Rotter dam. De man reed door het rode verkeerslicht en werd op de over steekplaats geschept dooreen be stelbus. Hij is met enkele kneu zingen en schaafwonden naar het Sint Franciscus Gasthuis ge bracht. Na onderzoek mocht hij weer naar huis. De bromfiets waarop de jongen reed is onverze kerd. Deze is door de politie in be slag genomen. j.' JmSsK mi i1 Enkele tientallen fietsen kwamen tevoorschijn bij het dreggen van een sin gel aan de Zwalüwenlaan in Vlaardingen. De fiet sen lagen allemaal rond om het bruggetje dat on derdeel uitmaakt van de recreatieroute. „Op dit stille punt in de route zijn wel heel erg veel fietsen verdwenen," vertelt op zichter J. Crucq. Het Is de eerste keer sinds lange tijd dat de singels rondom het honkbalveld worden uit gebaggerd. „Het is al Ja ren niet gebeurd. We zijn hier rtu al een week bezig en ik verwacht dat het nog zeker drie weken zal duren voordat de singel weer schoon Is." Doordat er slechts een beperkt budget is voor het baggeren van singels denkt Crucq nog enkele Jaren nodig te hebben voordat alle singels In Vlaardingen aan de beurt zijn geweest. Inmiddels is er al gebaggerd in de Goudkust en In Holy. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland Deelraads voorzitter Leen Vreugdenhil laat zich niet meer zien in het deetge- meentehuis in Hoek van Hol land, na de zware verkiezingsne derlaag die zijn partij, Hoeks Welzijn, op 4 maart te slikken kreeg. De lokale groepering viel terug van vier naar twee zetels in de nieuwe deelgemeenteraad en bovendien werd al bij de eerste coaiitiebesprekingen duidelijk dat er voor Hoeks Welzijn geen plaats zou zijn in het nieuwe da gelijks bestuur. Voor Vreugdenhil was dat aanlei ding om kort na de verkiezing zijn bureau te ontruimen, zijn persoonlijke spullen mee te ne men en zich niet meer te laten zien. „Vreugdenhil heeft na de verkiezingen geen enkele verga dering van het dagelijks bestuur meer bijgewoond. Hij heeft ver der meegedeeld geen commis sievergaderingen en geen raads vergaderingen meer te zuilen bijwonen," vertelt deelraadsbe stuurder Toos Brabander. Zij moest noodgedwongen de com missie bestuurszaken voorzit ten, hoewel die commissie onder de verantwoordelijkheid valt van de voorzitter. „De communicatie verloopt nu per fax en ook dat ge beurt heel incidenteel," zegt ze. Of Vreugdenhil zich op 14 april wel zal laten boedigen als raads lid is ook onduidelijk. Hij heeft wel zijn geloofsbrieven inge diend, maar binnen de raad wordt er aan getwijfeld of hij na zijn huidige houding nog zal kunnen functioneren. Ook Aard Langenberg heeft zich nog niet op een commissie- of raadsvergadering laten zien, na dat D66 bij de verkiezingen werd weggevaagd. Hij heeft steeds een bericht van verhindering ge stuurd. Het is niet waarschijnlijk dat Vreugdenhil de raadsvergade ring op 2 april zal voorzitten. De (bijna ex)voorzitter was, zoals zo vaak, niet bereikbaar voor com mentaar. Maassluis 'Het zijn modellen, geen ontwerpen', "tls ordinair ge zegd een telplan'. Hubert de Boer van stedenbouwkundig bureau TKA kon het, net als verantwoor delijk wethouder Lenie van Duijn-Camfferman, niet vaak ge noeg zeggen. Met de presentatie die raadsleden en ambtenaren gisteravond in Maassluis kregen voorgeschoteld, had De Boer -verklaarde hij zelf- slechts één ding aange toond. Dat er op Het Balkon, het stuk opgespoten grond aan de Nieuwe Waterweg, achthonderd woningen passen. Meest opvallend aan de schets is de verdeling van de wijk in vier aparte, diagonaal gelegen wijkjes. Gescheiden door parken met een breedte van zo'n zestig meter vor men deze wijken als het ware vier balkons. Ook tussen het langs de Waterweg liggende (bestaande) fietspad en de nieuw te bouwen wijk is groen voorzien. En dus geen boulevard. „Om de confron tatie tussen wonen en groen zo di rect mogelijk te maken, moeten er geen wegen tussendoor," moti veert stedenbouwkundige De Boer. Van een confrontatie is hier zeker sprake. De vier aparte wij ken worden aan de Waterweg kant immers gemarkeerd met even zoveel torenflats. Drie van zo'n tien etages en de vierde twee maal zo hoog. Die laatste moet aan de westelijke kant de blikvan ger van heel Het Balkon vormen. Deze kant van de wijk zal in de ogen van TKA overigens sowieso een bijzondere vorm krijgen. „Al was het alleen maar omdat het bij het nieuwe centrum van de stad ligt." Behalve dat woontorens goed markeren en uitzicht bieden over de Waterweg, was het ook onmo gelijk de wijk louter op te bouwen uit de veelgevraagde eengezins woningen. Stedenbouwkundig bureau TKA had te maken met de voorwaarde van achthonderd wo ningen en moest ook parkeer plaatsen en het gewenste groen 'kwijt'. De Boer: „Dan moeten we wel gaan stapelen, anders kan het er niet in." Fietspad Een volgens De Boer 'interessant thematisch gegeven' is het diago naal (vanaf het noordwestelijke punt van het bedrijventerrein) door Het Balkon lopende fietspad. „Een heel vriendelijk element. Daar gaan we iets bijzonders van maken, zeker als je langs de groe ne vlakken gaat." Op het zuidelijk stuk in het middelste groene vlak is daarnaast een vijver voorzien terwijl in elk van de vier wijkjes plek is vrijgehouden voor kinder speelplaatsen. De door TKA gemaakte schets dient als basis voor het onderzoek naar aspecten die moeten uitma ken of het sowieso mogelijk is de woonwijk te ontwikkelen. Eén van die aspecten vormt de ont sluiting van de wijk. Duidelijk is dat een ongelijkvloerse spoorweg overgang bij station Maassluis- West, afgezien van de kosten, mo gelijk zou zijn. Maar de wens van de gemeente om de overgang bij de Govert van Wijnkade een stuk richting de woonwijk te verplaat sen. stuit vooralsnog op proble men. Jan Eshuis, sectorhoofd stads- en milieubeheer: „Dat past formeel niet in het beleid van Ver keer en Waterstaat. Je mag een overgang wel verbeteren, maar niet verplaatsen." Een ander aspect betreft, uiter aard, de financiële haalbaarheid van het project. De verkoop van bouwgrond c.q. huizen moet niet alleen de dure ontsluiting bekos tigen maar ook geld opleveren voor de ontwikkeling van het ha vengebied. Beide zaken heeft de gemeente Maassluis aan elkaar gekoppeld. De onderzoeken naar de ontslui ting en naar de mogelijkheden met het havengebied zyn naar verwachting binnen enkele we ken afgerond. Hierna zal in de raadsvergadering van mei een definitief besluit val len over het wel of niet doorgaan van de woonwijk aan de Nieuwe Waterweg. Door Ben van Haren Vlaardingen De Historische Vereniging Vlaardingen heeft geen klagen. De jaarrekening 1997 mag dan onder meer door het wegvallen van de vaste ge meentelijke subsidie een tekort aangeven, de opgebouwde reser ve bleek groot genoeg om die klap in een jaar op te vangen. Bo vendien groeide het ledental bo ven de 1200 en trok de vereniging met twee recente bijeenkomsten volle zalen. Vorige week vulden meer dan 100 mensen de burgerzaal van het stadhuis bij een discussieavond naar aanleiding van het door de vereniging uitgegeven boek 'Bo- mengroei of Huizenbouw' over 50 jaar bestuurlijk geploeter over de Broekpolder, Gisteravond waren alle 150 stoelen bezet in het wijk centrum Holy bij de aangeklede jaarvergadering van KW. Na het ook al goed bezochte huis houdelijke deel van de vergade ring liep de zaal in Holy helemaal vol voor het Vlaardingen-725'- programma. Een in leeftijd zeer gevarieerd, maar grotendeels 50-pIus, pu bliek kreeg van twee gerenom meerde Vlaardingers uitleg over de stadsrechten en Floris de Vijf de, die ze in 1273 aan Vlaardin gen toekende. Paul Westerdijk vatte zijn diepgaande onderzoek naar de Vlaardi ngse stadsrechten samen en oud-stadsareheoloog Jeroen ter Brugge lichtte de doopceel van Fioris. De in 1296 vermoorde graaf stap te vervolgens de zaal binnen om de HWers voor te houden: „Uw historie is mijn verleden. En nog steeds tast u in het duister." Hij vroeg ze overigens wel met hun hobbywerk door te gaan, want... „zonder historie is er geen toe komst." Floris kreeg vervolgens van de 'schone jonkvrouwen.' van het Vlaardings Vissersvrouwen- koor assistentie bij de versprei ding van glaasjes kaneellikeur van de Vlaardingse ambachtelij ke distilleerderij H. van Toor om te proosten op 'de mooie stad'. Het bijna 23-jarige koor, dat drin gend verlegen zit om jonge aan was, zong daarna het complete Stedelied en enkele andere Vlaardingse liedjes. Aansluitend riep Aad Tetteroo met behulp van dia's herinnerin gen op aan de grootscheepse vie ring van het 700-jarig bestaan van Vlaardingen. Tenslotte ga ven de uit de Nachtwacht van Rembrandt van Rhijn gestapte luitenant/kapitein Willem van Ruytenburgh, oud-ambachtsheer van Vlaardingen, en de 82-jarige oldstar Leo Janson van het Vlaar dings Musicalgezelschap een smakelijk voorproefje van de re vue Boemerang. „Die Boemerang wordt telkens weer in het verleden gegooid, maar keert steeds terug in het he den," lichtte hun begeleider Dick Borst toe. Hij verwierf met alle andere opgetiedenen een warm applaus. Door Marc Floor RotterdanVSchiedam E. K is er één uit het boekje. Brede schou ders, geschoren nek, en in de re gel in nette zwarte pakken rondlo pend, zoals de meeste jongens die de popsterren tegen opdringerig publiek moeten beschermen. De 29-jarïge Schiedammer is hard be zig om naam te maken in de be- veiligingsbusiness bij popconcer ten en daar past een strafblad niet bij. Dus was het hem er gisteren bij de Rotterdamse politierechter alles aan gelegen dat de beschul digingen van mishandeling niet in een aantekening verzilverd zouden worden. Hij bleef dan ook aanhoudend ontkennen in mei 1996 een Turks echtpaar in hun eigen Rotterdam se reisbureau te hebben mishan deld. Volgens het relaas van de familie A was K verhaal komen halen over een familiekwestie. Die kwam tijdens de rechtszitting niet helder naar voren, maar draaide om een nichtje van het echtpaar dat een relatie zou heb ben met een jongen uit de familie van K. Een schande binnen de Turkse gemeenschap, waartoe ook K. behoort. Het bezoek draaide uit op een woordenwisseling, waarbij K. ra ke klappen en schoppen uitdeel de aan zowel de vrouw als de man. Hij deelde onder meer een tik uit met een mobiele telefoon, waarbij de vrouw buiten bewustzijn raak te en kaakletsel opliep. Boven dien uitte de bewakingsbeambte de bedreiging dat indien de situa tie met het nichtje niet zou veran deren, er een bloedvete zou ont staan. „Iets wat binnen de Turkse gemeenschap een bedreiging te gen het leven betekent," wist poli tierechter J. van der Groen. Maar K. ontkende de bewuste middag in mei een voet in het reisbureau van de mishandelde familie te hebben gezet. „Dat is volstrekte onzin." meende hij. „Ik ken die mensen niet eens, Ik heb ze maar éen keer in m'n leven ge zien." En daarmee doelde hij niet op het vermeende bezoek waar het gisteren om draaide. Op de vraag van de rechter hoe dan die belastende verklaringen tegen hem op tafel kwamen en hoe het kon dat de slachtoffers K. ook nog eens hadden herkend bij een poli- tieconfrontatie, zei hij tot zonde bok in de kwestie te zijn gemaakt. Waarna K overigens doodleuk aantekende dat de verklaringen van de slachtoffers aan de politie niet klopten. Woede Dat deed de rechter in woede ont steken, want hoe kan iemand nou aan de verklaringen van anderen twijfelen, over een gebeurtenis waar hij zelf niet bij was geweest? Als ik de verklaringen lees. zie ik dat 2e niet kloppen," legde K. de rechter daarom voor.Wat kloot er dan niet aan," brieste rechter Van der Groen ot vijf keer toe, omdat hij steeds geen bevredigend ant woord op deze vraag kreeg. „Ik ga niet weer alles terughalen," be sloot K. uiteindelijk. Wat Van der Groen zich hardop deed afvragen: „Daar zitten we hier toch voor? Of had u op aanhouding van de zaak gerekend?" Daarmee refereerde de rechter aan de eerdere vraag tot uitstel van de behandeling van de zaak om de twee slachtoffers te kunnen horen op verzoek van K's advocaat mr. R. van der Hoeven. Waarschijnlijk had daarmee de zaak bij een volgende zitting niet ontvankelijk verklaard kunnen worden, omdat dan de maximale termijn van behandeling van bin nen twee jaar was overschreden. Iets wat eenvoudig was gelukt, aangezien de slachtoffers reeds naar Turkije zijn verhuisd. Maar Van der Groen zag de bui hangen en gaf geen toestemming. K. ging uiteindelijk zelfs zo ver in zijn ontkenning iets met de mis handeling te maken te hehhen dat hij het vrouwelijke slachtoffer een acteertalent toekende. „Die ver wondingen heeft mevrouw A. dus gewoon zitten acteren," legde de rechter K voor. „Gewoon geac teerd. ja. Ik snap niet dat ze mijn toekomst willen verzieken met zulke onzin." Officier van justitie mevrouw mr. G. M. J. Kok besloot in haar eis de verschillende rela zen van slachtoffers en verdachte nog maar eens naast elkaar te leg gen. „Gaat het nou om een in el kaar gedraaid opzetje voor K of gaat het om twee mishandelin gen," vatte zij het samen. Kok dacht uiteraard het laatste en eis te zes weken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaarde lijk. Maar met zelfs twee weken detentie zou het gebeurd zijn met de bewakingscarrière van K, wist zijn raadsman Van der Hoeven, die dan ook volledige vrijspraak voor zijn cliént bepleitte. Eén van de peilers onder zijn betoog was de schadeclaim van tweeduizend gulden waarmee het vrouwelijke slachtoffer verschillende keren had gedreigd, maar vervolgens nooit had ingediend. „Ik vind dat dat iets zegt over mevrouw A," meende hij. „Het sluit niet uit dat ze iets te verbergen heeft." Waarmee hij stof probeerde te geven aan het complot waarvan K het slachtof fer zou zijn geworden. „Een merkwaardige zaak," oor deelde Van der Groen uiteinde lijk, die toch al heel wat vreemde gevallen op zijn bord moet heb ben gehad in zijn loopbaan als rechter. Maar hij vond dat het be wijs tegen K. wettig en overtui gend was. Hij besloot echter mild te zijn, vooral vanwege de late be handeling voor de rechtbank - het delict dateert van mei 1996 - en de familiare achtergrond van het conflict. Zo zijn het nichtje en de jongen waar de ruzie om draaide inmid dels gelukkig gehuwd. Onder de woorden het vonnis als een waar schuwing aan diens adres te be schouwen, veroordeelde Van der Groen K. tot drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Waarmee K's bewakingsambities, tot diens grote opluchting, niet in gevaar kwamen. Schiedam Primera Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B.P.H. Janse Broersvest 8A. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakshop Gonneke de 8ot Winkelcentrum Hoi van Spaland 6. Tet. 010-4714083 Schiedam Tabakspeciaalzaak Elly Kap P.J. Troelstralaan 31Tel. 010-4703037 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerbaavelaan 80. Tel. 010-4265513 Schiedam PrimeraWiivan Velzem Geuzenpiein 17, Winkelcentrum de Woudhoek. Tel. 010-4705470 Schiedam Tabak Giftshop T. Jaarsma Borodinlaan 58. Tel. 010-4703768 Maassluis Jan Booster-Lederwaren Koningshoek 923-14. Tel. 010-59132.43 Vlaardingen Multishop Boden Or. W. Beckmansingel 53. Tel. 010-4359164 Vlaardingen Sigarenspeciaalzaak Beren Liesveld 161Tel. 010-4349911

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3