17,i Een beangstigende realiteit in romanvorm 'Lubke' laat zich niet naar de slachtbank van 'Luub' leiden Agenda Eerste prijs Wij de maatschappij Voorjaarsconcert van Gemengd Koor Holy Literaire avond in de Teerstoof Muziek voor en met gehandicapten Raas bespeelt orgel Grote Kerk Rotterdams Dagblad Woensdag 25 maart 1998 Ik heb nog nooit de Digitale Stad Vlaardingen en Schiedam bezocht Want, de initiatiefnemers mogen dan zeggen datje deze stad 'lekker op je gemakje' achter de computer kunt bezoeken, erg comfortabel is zo'n bezoek niet. Een krant kun je nog in de trein lezen, op de wc, on deruitgezakt op een driezitsbank of desnoods in bed, maar bij Inter net riskeer je een muisarm, je wordt scheel van die gifgroene letter tjes en je knjgl een stijf achterwerk van je bureaustoel. De Digitale Stad Vlaardingen en Schiedam, zo lees ik in de krant, is samen met de Digitale Stad Amsterdam uitgeroepen tot de beste di gitale stad van Nederland. De 'site' zit volgens de jury goed in elkaar en de vormgeving is goed. Ik wil dat wel geloven, want de Intemet- boys cn girls die ik ken, zijn perfectionisten, Ze zijn helemaal gek van hun hobby, praten uitsluitend over 'websites', 'bytes' en 'links', maar dat levert wel een mooi product op. De term 'digitale stad' heb ik overigens altijd erg verwarrend gevon den. Want waar hebben we het over? Je sluit je computer aan op het telefoonnet, tikt een adres in en krijgt dan een paginaatje met infor matie op je beeldscherm. En van dat paginaatje spring je naar een an der paginaatje en op al die paginaatjes staat informatie, die je ook en veel sneller kunt opzoeken in de Gouden Gids, het telefoonboek, de gemeenlegids of kunt lezen in de krant. Maar goed, ik gun die jongens hun prijs van harte. De 'echte' stad Vlaardingen is tenslotte nog nooit uitgeroepen tot de beste stad van Nederland en zal dat ook nooit worden. De 'echte' stad stinkt, is vuil - en ligt bezaaid met hondenpoep, Volgens de Organisatie Vïaardingse Ondernemers zijn de gemeentelijke lasten veel te hoog en is Vlaar dingen een arme stad. Allemaal problemen waarmee de Digitale Stad in het geheel niet kampt. Weliswaar zijn de Spaanse trappen genomineerd voor de Omge vingsarchitectuurprijs en heeft de parkeergarage Liesveld vorig jaar nog een prijs gewonnen, maar die prijsjes wegen in de verste verte niet op tegen het erepodium dat de Digitale Stad thans heeft beklom men. Dus mocht u mij de komende tijd missen, aan weet u waar u mij kunt vinden: achter de computer in de Digitale Stad. Ondanks mijn oncomfortabele bureaustoel. DICK VAN DER LUGT Nadat ik zaterdag 21 maart het artikel had gelezen 'Hangjongeren in stadscentrum zorgden voor onveiligheidsgevoelens' was mijn eerst re actie: eigen schuld dikke bult. In tweede instantie en na lezing van het artikel had ik zoiets van: waar heb je het nu eigenlijk over?' Speelt op de achtergrond de angst van onbeheersbaarheid of hebben de weergaven in dit artikel een dieper liggende achtergrond'' Bang voor de mede mens, bang met name voor zicht/elf. Duidelijk moge zijn dat er in Schiedam weinig of geen plekken voor jon geren zijn. Duidelijk moge ook zijn dat het voor jongeren in de huidige tijd moeilijk is om ergens op zichzelf te zijn. Jongeren worden overal weggejaagd, of minimaal met argusogen bekeken. Ligt de huidige ge dachten vorm mg omtrent jongeren aan het gedag van de jongeren of ligt dit misschien aan de mens die zich stoort aan de jongeren? Wij. als maatschappij, stellen steeds maar hogere eisen aan elkaar en dus ook aan jongeren Er is een grote noodzaak tot presteren indien je maatschappelijk gezien verder wit komen. Vee! ouderen staan hier niet by stil. Sterker nog, ze lopen vaak mee in de tredmolen die samenleving heel. Ze zijn zich vaak op een enorme manier aan het aanpassen aan de eisen van de omgeving. We zuilen moeten inzien dat de manier waarop wy naar hangjongeren kijken het gevolg is van de manier waarop wij m het leven staan. En dat wy een maatschappij hebben gemaakt waar jongeren anders tegenaan kijken dan ouderen. Dat het geheel van leefsituaties een andere invulling heeft gekregen dan toen wij zelf jong waren, zegt nog niets over de dreiging die ervan uil gaat. Die dreiging komt voort uit onszelf, uit de drang naar regule ring en de hang naar orde en rust. Wy als maatschappij trekken ons terug achter de gordijnen. Veilig de deur op slot. Want het is al zo gevaarlijk op straat. Maar is dit de schuld van de hangjongere? Was het onze schuld in onze tijd dat mensen zich stoorden aan ons? Nee, ik dacht het niet. Hangjongeren veroorzaken overlast, dat hebben ze altijd gedaan en dat zullen ze over decennia ook nog doen. Het ligt niet enkel aan de hangjongeren. De indeling van de openbare ruimte is zodanig dat er geen plek meer is voor jongeren. Indien we onze gedachten vorming omtrent hangjongeren willen veran deren. moeten we eerst naar onszelf kijken. Plaats het gedrag van toen u jong was in de huidige tijd. U zult merken dat er niet veel is veranderd. Ton Starrenburg, Schiedam Vlaardingen Vereniging Gemengd Koor Holy verzorgt zaterdag een voorjaarsconcert in het kerkcentrum Holy. Het Holykoor staat onder leiding van Anton van Tilborg en wordt begeleid door Ria Korpershoek. Aan dit concert werkt mee het Interkerkelijk Mannenkoor Groot Utrecht onder leiding van Jaap Jan Hunze en met begeleiding van Marcel Duijs. Jaap Jan Hunze is onder andere bekend van radio optredens en als zanger/solist met diverse gerenom meerde koren. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is 10 gulden. Theater de Teerstoof en het Filmhuis houden zater dag een literaire avond. In twee zalen houden zes schrijvers acht lezingen. Optredens worden verzorgd door Marjan Berk, Pieter Boskma, Jan Eijkelboom, Yvonne Kroonenberg, Lydia Rood en Maarten Span- jer. De avond begint om half negen en wordt gepresen teerd door Ellen van de Berg en Harold de Boer. De toegang bedraagt 24,50 gulden. In Wijkcentrum De Erker is zaterdag een feestavond voor de Rolantinos, de muziekgroep voor verstande lijk gehandicapten. Hier zullen ook de Amazing Stroopwafels optreden. Verder staan de Rolantino's zelf op het programma, de Flippo's uit Maastricht, een groepje uit het Limburgse Stein, de Spots uit Rotterdam en enkele individuele verstandelijk ge handicapten. Zangeres Ingrid Boulder sluit de avond af. Medewerkers van het Rode Kruis, afdeling Schie dam. zijn aanwezig. Het feest duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Omstreeks 20.30 uur is er een trekking van een loterij, waarvan de opbrengst voor de Rolantinos Redactie Waterweg: Edwin Cornellsse, Marc Floor, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Deslreevan derJagt, Judith van Klaveren, Sentlnavan der Meer, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaai Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Door Martha Barendse Hoek van Holland ,.Er bestaan al tijd verschillende versies over hoe het in oorlogstijd is verlopen. En de officiële versie verschilt meest al van de realiteit, zoals de men sen het hebben ervaren. Dat heb ik wel geleerd." Anne de Graaf, sinds zeven jaar inwoonster van Hoek van Holland, schryft over het Polen van na de Tweede We reldoorlog. Kortgeleden kwam m Nederland van de driedelige serie deel twee uit: 'Waar het vuur brandt'. Het is een roman over het leven onder de communistische overheersers tussen 1946 en 1976. gebaseerd op persoonlijke verhalen van vele Poolse mensen. Een meeslepende liefdesroman en een spiona- gethrller. met bovendien c-en his torische achtergrond. ..In de eer ste plaats toch een thriller." stelt de schrijfster. Door de romantiek en spanning lijkt het boek geschikt voor een grote doelgroep. Dat was echter met het doel. „Nee. de reden dat ik de boeiende en tegelijk ver schrikkelijke feiten in een roman vorm giet. is omdat dit de enig mogelijke manier is. De Pfjolse mensen die mij hun ervaringen vertelden, durfden anders niet mee te werken." vertelt Anne de Graaf. De 39-jarige nhnjfster is van Amerikaanse afkomst en is sinds zestien jaar in Nederland. Ze woont samen met haar man Erik de Graaf en hun kinderen Julia en Daniel aan de Stationsweg in Hoek van Holland. Anne do Graaf is nu vier jaar fulltime schrijfster. ..Ik probeer elke dag tweeduizend woorden 'op papier' te krijgen," vertelt /e met haar vriendelijke Amerikaans accent. Ze is vooral bekend van kinderboeken: er zijn maar liefst ruim drie miljoen van haar boeken verkocht over de he le wereld. Toch kom je haar naam. zelfs hier m haar eigen regio, niet vaak te gen in boekhandels of bibliothe ken. „Dat is omdat ik vooral chris telijke verhalen schrijf." glim lacht ze. ..En dat is toch een aparte markt met eigen boekwinkels" Haar populaire Children's Bible ligt op nachtkastjes van Ameri kaanse. maar ook Kroatische en Chinese kinderen. Verder schreef ze verhalen van bekende bijbel fi guren en herschreef /e klassie kers als 'De negerhut van oom Tom' of 'Ben-Hur' voor kinderen. Nu werkt >e aan een serie interac tieve bijbelboekjes voor kinderen van drie tot vijfjaar. De grappige boekjes zijn vooral gebaseerd op ervaringen met haar eigen kinde ren. Via Poolse vrienden van haar man kwam ze m 1987 toevallig in aan raking met de ware geschiedenis van Polen. „Dat was zo indruk wekkend. wat ze hadden meege maakt met de geheime politie. De angst sprak overal uit. Ik werd ge raakt en wist: dit moet tk vertellen aan de wereld." Getuigenissen De veelzijdige schrijfster heeft vanaf 1988 veie studiereizen naar Polen gemaakt en oude documen ten bestudeerd. „Maar het belang rijkste waren natuurlijk de getui genissen van oude mensen Er waren er bij die hun verhaal voor het eerst durfden te vertellen, zelfs hun kinderen wisten hei met" De 39-jarige schrijfster Anne de Graaf probeert dagelijks twee duizend woorden op papier te zetten. Foto Roei Dijkstra En zo ontstond haar eerste werk voor volwassenen. 'Waar het vuur brandt' handelt over een zwarte tijd. maar hel is een helder boek vol optimisme en geloof. ..Toch zit er geen religieuze boodschap in, maar het is wel een .inspirerend verhaal. Door de hoofdpersonen ben ik zelf ook dichter bij God ge komen." Het eerste deel, 'Bread Upon the Waters', is uitgebracht in Amerika. Engeland, Australië, Denemarken, Duitsland, Neder land en Polen. Wel spannend vond de schrijfster de uitgave in Polen, waar ze al een naam had opgebouwd met haar kinderboeken. „Is het verhaal zui ver. hoe wordt het ontvangen?" vraagt ze zich af. En voegt er me teen, ondanks haar betrokken heid, bescheiden aan toe: ..Soms denk ik wel eens: wie ben ik ei genlijk, als import Amerikaanse in Europa, dat ik daar over denk te kunnen schrijven?" Andere versie Het tweede deel, waarvan nu 10.000 exemplaren verkocht zijn, is behalve in Amerika, Australië, Engeland, Duitsland en Polen nu ook in Nederland verkrijgbaar. In Amerika is het boek overigens in een wat andere versie gemaakt. „De Amerikaanse lezer vindt zul ke problematiek soms te moeilijk, te veel historische details. Het zjjn ook echt Europese verhalen. In Duitsland bijvoorbeeld is het eerste deel heel goed ontvangen." De Hoekse schrijfster wil, naast haar kinderverhalen, doorgaan met romans schrijven. Eerst is er nog het derde deel van de serie, die over de opkomst van Solidari teit in Polen gaat. De deadline komt nabij, in mei wordt het boek in Amerika uitgebracht. Daarna volgen zeker nog meer romans, is haar plan. „Er zit nog van alles in mijn hoofd." Maar eerst moet ze de komende weken hard werken om deel drie af te ronden. Tussendoor zie je ze regelmatig op het Hoekse strand met haar honden, om het hoofd 'door te laten waaien'. De kinder boerderij in deS acht huisbuurt hoeft mis schien niette verdwijnen Wethouder Hafkamp gisteren po sitief opeen alternatief plan van de wijkbewo ners. Foto Roel Dijkstra Schiedam Even spande het er om gistermiddag in wijkcentrum De Erker. Zou het zwartgrijze lammetje 'Lubke' voor de Schie- damse gemeentebijl gaan, of zou wethouder 'Luub' onder het mes van de Slachthuisbuurt gaan Het werd geen van beide. De kinder boerderij in de Slachthuislaan moet weliswaar verdwijnen, maar de gemeente heeft bij monde van wethouder Luub Hafkamp (ruim telijke ordening) positief gerea geerd op een alternatief plan. Misschien komt het door de aan wezigheid van het lammetje, dat zich als een onschuldige mascotte gewillig naar de voorgrond laat schuiven. Of het was de onver moede dierenliefde van Haf kamp. die bij het vertederende beeld van het lammetje op schoot het niet over zijn ha krijgen om aan alle kinderbo' rij-illusies een eind te maken. In elk geval blijft een confrontatie tussen de gemeente, die de kin derboerderij wil sluiten, en boze bewoners die zich inzetten voor het behoud, uit. Uiteindelijk blijkt iedereen zo mak als het lam metje Lubke. Dc illegale kinderboerderij -zes honderd vierkante meter - staat er al tweeënhalf jaar. Nota bene met hulp van de gemeente zeggen de bewoners. „We zijn gestart met toestemming van de afdeling Groen." zegt Karei Beljaars, één van de initiatiefnemers. „We kre gen van hun zelfs de palen om het af te zetten!" Hafkamp ontkent dit echter: „Misschien is er wel enig overleg geweest, maar vanuit de sector Groen is steeds gezegd dat het niet kan. Het is een eigen initia tief zonder overleg met de ge meente. En de problemen zijn steeds verder uitgedijd. Het be gon met een paar kippen en het is steeds groter geworden, met meer overlast." Dierenbescherming Hafkamp zegt dat de gemeente het afgelopen jaar regelmatig dui delijke signalen heeft gegeven dat de kinderboerderij weg moet. Volgens hem zijn er ook van de Dierenbescherming klachten over de kinderboerderij bij de ge meente binnengekomen. Deze mededeling stuit bij de aanwezi gen op ongeloof en verontwaardi ging. „Die willen we dan wel eens horen," roept een meisje strijdlus tig. En een ander: „Ik vind dat vreemd, want dat is toch tegen strijdig. De kinderboerderij vangt dieren vaak op verzoek van de Dierenambulance en de politie op." Beljaars doel nog een duit in het zakje: „De dierenbescherming is wel eens komen kijken en weet u wat ze toen hebben gezegd? 'De dieren hebben het hier veel te goed. Ze moeten minder eten krij gen, anders worden ze nog tc dik'. Dus als er klachten zijn. zouden we dat toch via hen horen?" Een recente enquête in de wijk heeft bewezen dat de bewoners positief tegenover de kinderboer derij staan. Het is juist een waar devolle en onmisbare voorziening in de wijk. ..Zo'n kinderboerderij is hier gewoon harder nodig dan in de Gorzen." zegt Lenie Witter van de Bewonersvereniging Schiedam-West. „Want er is hele maal niets in de Slachthuisbuurt. Geen wijkcentrum, geen winkels, niks." Beljaars vult haar aan: „De kin derboerderij is heel belangrijk, want het is het enige dat we in de wijk hebben. En het loopt als een zonnetje. Kinderen en ouderen zijn dik tevreden. Eerst was de Slachthuisbuurt een wijk met uit schot, maar de kinderboerderij heeft de sociale contacten tussen de bewoners versterkt. Als de po litie hier komt, is het alleen nog maar om een bak koffie te drin ken." Volgens de politie is de cri minaliteit het afgelopen jaar zelfs gehalveerd. Venvach tingen Nu de kinderboerderij moet ver dwijnen. willen de bewoners dat het op een andere plaats terug komt. Als alternatief wordt door de bewoners een plek bij de Vjjfs- luizenflat geopperd. Hafkamp reageert gematigd positief op het plan. „Ik wil geen verwachtingen wekken, maar ik wil wel kijken of we er positief op in kunnen spe len. Dan moeten we eerst de rand voorwaarden op een rijtje zetten om te kijken of het haalbaar is en in welke vorm." De wethouder hoopt in de tweede helft van april meer duidelijkheid te kunnen geven. Hij verwacht dan wel van de bewoners dat ze de huidige kinderboerderij afbreken en voorlopig terugbrengen tot een situatie 'die te behappen is'. Op de plek staat nieuwbouw gepland. Op de alternatieve locatie voorziet Hafkamp tot nu toe geen botsing met andere gemeentelijke plan nen. Hij sluit zelfs de mogelijk heid van een eenmalige financië le bijdrage van de gemeente niet uit. „Dit plan ziet er goed uit," zegt hij. „Maar we moeten ook kijken of de bewoners zelf iets kunnen realiseren en beheren. Zij moeten er ook energie en geld in stoppen, en niet alleen de overheid Maar het leeft erg, dus het is kennelijk een activiteit die belangrijk is voor de mensen." Woensdag25 maart VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Fiesta Gitana met De fla- mencomoet je beleven. 20.OOu. Aquamarijn. Groen van Pnnsterer, Mutoda-avond, I9.30u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg. Gr.Z. 20.15 Sca- pmoRotterdam. Kl.z. 20.30 The Fall. Alliance Francaise 19.30 Documentaire filmavond. Hlst. Museum 'Schielandshuis' 10.00- 17.00 film; Rotterdam. Nieuwe Stad.Theater 't Kapelletje 14.30 Circus, de Doelen, Jum- aanse Zaal 20.15 Schubertiade. Nighttown Theatercafé 22,00 Fresh Up Dance. SKVR Muziekschool Dalweg vanaf 19.00 Mu- ziekweek Linker Maasoever. SKVR Muziek school Ringdijk 19.30 Kamermuziekuitvoe- ring. SKVR, Heindijk vanaf 19.00 Mu- ziekweek Unker Maasoever. Wijkgebouwde Larenkamp vanaf 19.00 Muziekweek Unker Maasoever. Zaal de Unie 20.30 NCRV Volg* spot-Uve. O.T. Theater a/d Mutlerpier 20.00 Vrouwen van tbsen. RO THEATER 20.15 MOTO. TheaterZuldpleinGr.z. 20.15 Mffli Maxi. SKVR, Hennekijnstraat 6 20.00-22.00 Lezingencyclus: De duistere eeuwen Donderdag 26 maart SCHIEDAM Dc OostOlieverfschilderen, 14.00-16.00u. Filmhuis. Seven Years in Tibet. 21.00u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert Aad Zoutendijk. 12.45*13.15u. Dc West. Singo, 14.30u. Stadsgehoorzaal, ngetjorg Elsevier, Hugo Metsers, Uz Snoyinken Hennette Tol met Fa celift, 2Ó.Q0u. Aquamarijn. Groen van Pnn sterer,Mutoda-avond. 19.30u .PodiumCafé. Oorsmeer, 21.00u. MAASSLUIS Gebouw de Ark. Lezing door conservator ge meentemuseum 20.00u. ROTTERDAM Dansatellers21.00Fragile/MobileSections. Lantaren 120.00 The Rogeu Tool. Rotter damse Schouwburg, Gr.z. 20.15 Scapmo Rotterdam. Ki.z. 2Ü.30The Fall. Hlst Muse um 'Schielandshuis' 10.00-17.00 Rotter dam, Nieuwe Stad. Bibliotheektheater 20.30 Met 13 Knoop naar Tampico. De Vlerk 22.00 Nuff Said. Oe Vlerk 22.00At Denko's. St Laurenskerk 12.45 Middagpauze-con cert Mu(ti Cuftureel Centram 0DEON 20.30 Het Geheime leven van Walter Mitty.SKVR Muziekschool Datweg vanaf 19.00 Mu ziekweek Unker Maasoever, SKVR, Heindijk vanaf 19.00 Muziekweek Linker Maasoever. Theatercafé Plan-C 17.00-22.30 Campus Talkradio. Wijkgebouw de Larenkamp vanaf 19.00 MuaekweekUnkerMaasoeverZaal de Unie 20.30 Luistermuseum; op het lijf ge schreven. Deel 2.Museum Boljmans Van Beunlngen Edele Sappen. Karma Holla. O.T. Theater a/d Mulle rpler 20.00 Vrouwen van ibsen. RO THEATER 20.15 MOJO. Theater Zuidpleln, Gr.z. 20.15 Mini Maxi. KI.Z. 20.30 Jetty Mathurin, Theatorstudlo Scapi- no R'dam 21.00 Twee stemmen 1. Goethe Institut Rotterdam 20.00De misdaadschnjf- ster Ingrid Noll leest uit eigen teksten. Ge spreksleiding; Gernt Bussmk.Lantaren ietm Meeting Een Europese theaterconferentie. Vertrek SKVR, Cal andstraat 13.30-15.30 Opgalenebezoekin Rotterdam. Van do 19 t/m wo 25 rnrt. ROTTERDAM Cinerama 1; titanic' {12) dag 14.45-20. Cfn.2: 'Devil's Advocate' (16) dag.14-17.45- 20.45. Cin.3: 'Seven years m Tibet' (12) dag. 13-18-21.15. Cln.4: 'G.IJane' (12) dog.18.30-21.30, do.vT.ma.d/. ook 12.45- 15.30. Cln.5: Tomorrow never dies' (16) dag 12.45-15.30-18.30-2130. I max Theater: 'Amazon' (at) dag. (beh.ma.) 14-16. 'Super Speedway' (al) dag (beh.ma.) 15. Titanic' (12) dag (beh.ma.) 10-17.15- 21.15. ma. 16-20. Venster 1: "The end of violence' (16) dag (beh.ma.)19.30-22, ma.22. Sneak Preview ma.22. Movtezone; 'Love and other catastrop hes' vr.15.30, Ven, 2; 'Unagi' (16) dag,{beb- .ma.di.) 19.30, di. 22.30. 'Karakter' (16) vr- ,zo. wo. 14.30. 'i'Annee demière a Manenbad' (16) ma. 19.30. De acteur als auteur 'Mean Streets'di.19.30. Ven.3: Western' (16) dag. 19.30-22.15, vr.zo.wo.ook 14.30. Ven 4: The sweet hereafter' (16) dag 18.30, vr .zo.wo.ook 14.30. 'Hana-BT (16) dag 22.15. Lumière 1: 'I know what you did last summer" (16) dag.16-18.45-21.30, do.vr.ma.di. ook 13.15. Lum. 2: "The Jackal" (16) dag. 18-21, do.vr.ma.di.ook 13.30. Lum. 3: "Event Hon- zon" (16) dag. 13.15-21.30. Mortal Kombatll: annihilation' (16) dag. 16*18.45. Lum. 4: 'Rubber' 01} dag. 13-15.45-18.30-21.15. Roxane: 'Meisjes om van te smullen' (18) do. t/m zo. dood, voorst. Taboo deel 3' 18) ma. t/ m wo. doori. voorst. Pethé: Titanic' (12) dag 11.30-15.30- 19.30. 'Good Will Hunting1 (al) dag. 15.30- 18 30-21.30. do.vr.ma.di.ook 11.50. The Jackal' (16) dag. 11.40 (beh.za.)-15.20- 18.20-21.20. 'As good as it gets (al) dag. 11.45-15.20 (befuvo.)-18.15-21.10. 'K:ss theGirls' (16) dag. 16.10-18.50-21.30 (beh- .di.) do.vr.ma.di.ook 11-13.35. 'Boogie Nights' (16) dagll-14.15-17.30-21. 'Amis- tad' (16) dag.11.10-14.20-17.35-20.50, do.vr.ma.di. niet om 14.20. 'Oud nieuws' sneak preview di.21.30. VlaardingenJan Raas geeft vrij dag 27 maart een concert op een Van Peteghem-orgel in de Grote Kerk, Op het programma van Raas, die organist is van de Mozes Aaronkerk in Amsterdam, staan werken van Francois Cou- perin, Johann Sebastian Bach, Heinrich Scheidemann, Dietrich Buxtehude, Georg Friedrich Kaufmann, Johann Ludwig Krebs en Pierre du Mage. Raas verleent medewerking aan diverse internationale orgelfesti vals, is jurylid by nationale en in ternationale orgelconcoursen en verzorgt meestercursussen im provisatie en interpretatie in bin nen- en buitenland. Hij ontving compositieopdrachten voor onder meer diverse omroepen, Franz Liszt Kamerkoor en Kopenhagen Culturele Hoofdstad van Europa. Hij is als hoofdvakdocent orgel en orgelimprovisate verbonden aan de Hogeschool voor de Kunstenin Utrecht. Het concert in de Grote Kerk be gint vrijdag om 20.15 uur. De toe gang bedraagt zes gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5