10 De weg op 't water naar eeuwige roem 'Een hoofdklasser ontbrak nog op m'n palmares' 100 0 Leo Tol trainer van Rockanje Jeroen van Dijk in top-15 Sprintduel titel snelste vrouw Van Velde en Straathof naar WK afstanden Oxford, mét coach René Mijnders, en Cambridge weer in ban jaarlijkse Boat Race Excelsior'20 en VFC zondag op herhaling Interim-trainer Jan van der Hoek moet AS WH voor degradatie behoeden Rotterdams Dagblad Woensdag 25 maart 1998 F Rotterdam Leo Tol wordt de nieuwe trainer van Rockanje (za). De voormalig oefenmeester van Sporting Lodewyk Pioniers volgt Arie Groeneveld op. Nieuwegein Badmintonner Je roen van Dijk is van de negentien de naar de vijftiende plaats geste gen op de wereldranglijst. De 26- jarige Rotterdammer dankt zijn stijging aan het wegvallen van een aantal mindere resultaten van ongeveer een jaar geleden. Joris van Soerland is terug in de top-100. De Amsterdammer neemt, na de French Open van het afgelopen weekeinde, de 86e plaats in.Bij de Nederlandse vrouwen handhaafde Judith Meu- lendijks zich als beste Nederland se inde top-20. Peking - In navolging van Dono van Bailey en Michael Johnson strijden de sprintsters Gail De- vers en Marion Jones om de titel snelste vrouw op aarde. Op 12 mei nemen de olympische kampioene en de houdster van de wereldtitel het in Chengdu (China) tegen el kaar op in een wedstrijd over 100 meter. De winstpremie bedraagt 40.000 gulden. Amersfoort Jeroen Straathof en Gerard van Velde zyn door de KNSB aangewezen voor de WK af standen komend weekeinde in Calgary, Op respectievelijk de 1500 en 500 meter krijgen de twee schaatsers de kans toch nog iets van een mislukt seizoen te ma ken. Straathof en Van Velde kon den zich niet kwalificeren voor de Olympische Spelen in Japan. Het startbewijs op het WK verdienden ze afgelopen weekeinde bij de fi nale wereldbeker in Milwaukee. Deselectie, vrouwen: 500 meter: Marianne Timmer, Andrea Nuyt en frouke Oonk, re serves: Sandra Zwolle en Annamarie Tho mas; 1000 meter: Marianne Timmer, Anna- marie Thomas en Sandra Zwolle, reserves: Andrea Nuyt. Frouke Oonk en Marieke Wisman; 1500 meter: Marianne Timmer, Annemarie Thomas en Marieke Wijsman, reserves: Tonny de Jong en Barbara de Loor; 3Q00 meter: Carla Zijlstra, Barbara de Loor en Tonny de Jong, reserve; Annama- rie Thomas; 5000 meter: Tonny de Jong, Barbara de Loor en Carla Zijlstra, Mannen, 500 meten Jan Bos, Jakko Jan Leeuwangh en Gerard van Velde; 1000 me ter: Jan Bos, Jakko Jan Leeuwangh en Martin Hersman, reserve: Jeroen Straat hof; 1500 meter. Ids Postma, Rintje Ritsma en Jeroen Straathof, reserve Martin Hers man; 5000 meter: Gianni Romme, Bob de Jong en Rintje Ritsma, reserve: Ids Post ma; 10.000 meter: Gianni Romme, Bob de Jong en Rintje Ritsma. Door Gert Onnink Oxford Op zijn 'Olympi sche' fiets beweegt hij zich door Oxford, roeicoach René Mijnders. Gekregen na de gouden medaille van de Hol land Acht op de Spelen van Atlanta in 1996. Na het suc ces in Amerika streek Mijn ders neer in het Engelse Ox ford, om daar de vermaarde universiteit aan de zo brood nodige winst te helpen in de jaarlijkse bootrace tegen Cambridge. De Amsterdammer slaagde vorig jaar niet in zijn missie, Oxford, bijgenaamd de 'dark- blues', verloor op de Theems in Londen al voor de vijfde achtereenvolgende keer van de 'lightblues' van Cam bridge, Dit jaar is Mijnders, in het dagelijks leven als con sultant actief, de tijdelijke assistent van de nieuwe hoofdcoach Sean Bowden. De man achter de Holland Acht denkt dat zijn ploeg dit maal, komende zaterdagbe tere kansen heeft. „Het wordt heel spannend," voor spelt hij. René Mijnders werd al voordat hij in Atlanta met de Holland Acht het Olympische goud greep bena derd door de Universiteit van Ox ford. Hij had er wel oren naar, na tien jaar lang bondstrainer in Ne derland te zijn geweest. De Boat Race, met afstand de bekendste roelwedstrijd ter wereld, trok hem wel. Het duel over circa zeven ki lometer, om precies te zijn 4,25 mijl, wordt al sinds 1829 gehou den. „Het is een enorm mediacir cus geworden," weet Mijnders maar al te goed. „Cameraploegen volgen de trainingen op een boot. Zelfs de Braziliaanse televisie komt ervoor naar Londen." Over de hele wereld wordt de race door niet minder dan een slordige vier honderd miljoen mensen op de beeldbuis bekeken. Uniek „Het is de weg naar eeuwige roem," stelt hij over de magiek die de Boat Race heeft. „Het is winnen of helemaal niets, dat is vrij absoluut. Als je wint, zul je dal later zeker als een van de belang- Sean Bowden, voormalig coach van Cambridge, nu aan het roer bij Oxford. „De Boat Race behoort bij de Engelse cultuur." Foto Gert Onnink/ Rotterdams Dagblad Oxfords as sistent-coach René Mijn ders, hier op de Bosbaani Amsterdam: Ze waren in Oxford ge wend om zo hard mogelijk te trainen, tot aan het on mogelijke toe. Gewich ten, rennen, hollen en roei en, Ook genstander haten. Het was allemaal weinig weten schappelijk. FotoToussaintKlui rijkste dingen in je leven be schouwen." Mijnders kent dat gevoel (nog) niet, de nieuwe hoofdcoach van Oxford, de Engelsman Sean Bow den, daarentegen wel. Hij was tus sen 1992 en 1994 trainer van de roeiploeg van Cambridge, de eeu wige rivaal van Oxford. Bowden won twee keer, als trainer. „Ik ben opgegroeid met roeien, dan weet je wat het betekent. Het is een unieke race, er is er maar één in het jaar, dus die kans moetje pak ken." De Boat Race behoort bij de En gelse cultuur, gaat de voormalige Britse bondscoach verder. „Ieder een wil in een van die twee blue- boats zien te komen. Er is geen andere roeiwedstrijd in de wereld waarbij zo veel publiciteit is." Bowden stipt aan dat hij liever een gouden Olympische medaille wint dan dat zijn ploeg het gedeel te op de Theems tussen Chiswick en Pitney in het zuidwesten van Londen als eerste aflegt. „Hoewel, eigenlijk wil ik altijd wel win- Met de nationale ploeg greep de Engelsman in 1994 ook ai een keer goud op het het wereldkam pioenschap roeien. Om als trainer full-time in eigen land met zijn sport bezig te kunnen zijn, zyn er volgens Bowden maar een paar mogelijkheden: Engeland, Cam bridge en Oxford. Alleen de laat ste optie ontbrak nog op het in drukwekkende lijstje. „Het mag dan een amateursport zijn, de Boat Race is professioneler van opzet dan het internationale roei en. De race wordt zwaar gespon sord. De universiteit zelf geeft er niet eens zo veel geld voor." Mijnders en Bowden zijn het er over eens dat Oxford maar weer eens moet winnen, hoewel de uni versiteit voorafgaand aan de hui dige Cambridge-hegemonie lan ge tijd heerste. De twee geven echter direct toe dat Cambridge er op dit moment wat beter voor staat. „Ze hebben een goed oplei- dingssystccm. dat werpt zijn vruchten af." zegt de Nederlan der. die de laatste tijd gemiddeld een week in de maand in Oxford verbleef. „Ze hebben dit jaar weer een sterke ploeg, met veel lange en zware mannen." In een poging niet nog verder ach ter te raken, besloot Oxford Sean Bowden voor drie jaar vast te leg gen. Zijn contract met de Oxford University Boat Club loopt tot en met het jaar 2000 door. Hij wil gaan werken aan een eigen Ox- ford-stijl. „Verder moeten we het college-roeien nog beter zien te ontwikkelen." Motiveren Of René Mijnders volgend jaar opnieuw in Oxford te zien zal zijn, is nog maar de vraag. De Amster dammer heeft vandaag de dag een eigen consultancy-bedrijf en is vooral actief met teambuilding, het trainen en motiveren van mensen, „Dat vind ik nu zo inte ressant aan de sportwereld, ik kan deze ideeën zo weer gebruiken in het bedrijfsleven. Hoe vorm jc een team of hoe haal je het beste uit je mensen? Het zijn dingen die vooreen gemiddelde manager net zo goed gelden als voor een roeicoach. Door het houden van workshops proberen we een bij drage aan de arbeidsmarkt te le veren," Toch is Mijnders niet van plan het roeien helemaal los tc laten. „Ik vind het leuk om er nog bij be trokken te blijven," zegt hij. Zijn eigen rol als adviseur of senior coach van Oxford omschrijft hij als katalysator, „Want uiteinde lijk moeten de jongens het toch zelf doen. De groep stelt op een gegeven moment de eigen nor men en waarden vast. Kun je een biertje bij het eten nemen of niet? Dat soort dingen moet iedereen zelf weten. Ik denk dat het team- gevoel een van de belangrijkste peilers was achter het succes van de Holland Acht in Atlanta." Bij zijn komst in Oxford, in okto ber 1996, trof Mijnders slechts 25 kandidaten voor de jaarlijkse Boat Race aan. „Ik had er zeker honderd verwacht. Bovendien zat er tussen die 25 heel wat rommel." De Nederlander gooide ook direct het roer om bij het trainen. ..Ze waren hier gewend om zo hard mogelijk te trainen, tot aan het onmogelijke toe. Gewichten, ren nen, hollen en roeien. Ook moest je je tegenstander haten. Het was allemaal weinig wetenschappe lijk." Dat is nu veranderd, steil hij vast. „Er is meer aandacht voor het her stel, het gaat wat moderner en veel meer ontspannen. Je moet ze niet over de kling jagen." Mijnders blijft erbij dat Oxford vorig jaar had kunnen winnen. „Maar in een van dc bochten ging het fout. dc race was in twintig se conden tijd beslist. Oxford veran derde ineens van een tijger in een prooi. Na die mentale switch kon je zien dat ze zouden gaan verlie zen. Laten we hopen dat ze er van geleerd hebben." Mix Dit jaar heeft Oxford een mix van jonge en ervaren roeiers, stelt Sean Bowden. Vier jonge Engel sen en vier internationals, onder wie een Zweed, een Amerikaan en een Duitser. Bij rivaal Cambridge zitten twee Duitsers en een Cana dees in de boot. De Oxford-ploeg traint normaal gesproken twee keer per dag. De studenten com bineren de training met hun stu die, want daarvoor zitten ze uit eindelijk in Engeland. Vorige week verkasten de roeiers naar Amsterdam voor een trainings kamp van zes dagen. In Neder land konden ze even van alle drukte in Engeland weg zijn. Want het zal weereen gekkenhuis zijn in Londen, verwachten de twee trainers. .Als het goed weer is. staan dc oevers vol met hon derdduizenden mensen." stelt Bowden. De race, ruim drie keer zo lang als een 'gewone'wedstrijd. is na ongeveer zeventien of acht tien minuten voorbij. „De tactiek is heel belangrijk, ook de bochten en de stroming spelen een voor name rol." Bowden haalt een voorval aan uit 1918 toen de boot van Cambridge tijdens de race plotseling zonk. een incident dat overigens al eerder heeft plaats gevonden. ook bij dc rivaal. Eindjaren tachtig deed de univer siteit van Londen een poging om ook mee te doen aan de fameuze Boat Race. Oxford en Cambridge gaven niet toe, het bleef een ex clusieve gelegenheid voor de twee bekendste universiteiten. En dat is het al meer dan anderhalve eeuw lang. Of de straten van de winnende stad met juichende mensen zullen volstromen, is on zeker. Volgens Bowden valt dat allemaal wel mee. „Beide steden leven enorm mee. in de kroegen zul je het die avond zeker merken, maar het is natuurlijk geen WK voetbal." René Mijnders onderstreept dat met een uitspraak van het voor malige Holland Aeht-lid Ronald Florijn. „Hij vond al die aandacht maar overdreven. Dan zei ic al tijd: joh, 't is maar roeien hoor..." De bootrace Maten en gewichten van de belde ploegen Oxford: Cambridge: Sluutman Potta (GBr.) 1.67 m 54 kg Weber (Duitsland) 91 m 86 kg Story (GBr.) 2.02 m 102 kg Cromble (Canada) 1.92 m 92 kg Cunningham tGBr 1 85 kg Forster (Duitsland) 1.98 m Stuurman Greaney (GBr.) 1,80m l.9Sm Overwinningen Cambddga74 1.95 m Overwinningen Oxford Onbeditt (1887) 1 Lindsay Gezonken 4 Oxford lonk in]925 en 195 J Cambridge inÏ859 en 1978 1.85 m 16 min. 45 Oxford, 1934 1.93m Putney Bridge FULHAM START Hammersmith Bridge (Zweden) 1.91 m Thames 90 kg (Duitsland) 2.00 m 94kg Roycroft (GBr.) 1.98 m 87 kg Humphreys (GBr.) 1,92 m 81 kg iMijlpaal mjjj Harrod's Wharf 2,00 m BARNES 1,95 m Barnes Bridge 3 mijl CHISWICK Smith 1,91 m 4,25 mijl Chiswick GRAPHIC NEWafloit»n<TmQ>8blad 1 i Vlaardingen Excelsior'20 gaat komende zondag voor de tweede keer naar VFC. De Thurledeclub en de Vlaardingse thuisploeg moeten het restant (30 minuten) van de op 1 februari gestaakte wedstrijd uitspelen. Op het mo ment dat de scheidsrechter des tijds een eind maakte aan het duel in de vierde klasse D, ging VFC aan de leiding met 1-0. Oorzaak van het vroegtijdige ein de was de blinde trap die Excelsi- or'20-speler Ersin Kaplan uitdeel de aan Marco Oomen. De boos doener. die later vier wedstrijden werd geschorst, moest het op een lopen zetten om aan Oomens teamgenoten te ontkomen. Een maal buiten het veld werd door het Vlaardingse publiek een rel veroorzaakt, waarbij enkele rake klappen vielen. VFC, dat schuldig werd bevonden aan het staken van de wedstrijd en een punt in mindering kreeg, schorste twee leden die waren betrokken bij het opstootje. Het bestuur van VFC is tegen de straf in beroep gegaan. Het Vlaardingse Deltasport kan zaterdag thuis tegen Monster de tweede periodetitel in 2C grijpen. De Broekpolderclub heeft al aan een gelijkspel genoeg om feest te kunnen vieren. Derdeklasser HBSS kan zater dag ook een [periode' in de wacht slepen. By winst tegen Siveo'60 is er geen vuiltje aan de lucht op Harga. Speelt de Schiedamse for matie gelijk of wordt er verloren en wint WK, dat gaat in Kethel het dak er af. WK krijgt Groen Wit Rotterdam op bezoek. Het Al-elftal van SWSMC krijgt zaterdag Dordreeht'90 op bezoek. De winnaar van het duel is zo goed als zeker van promotie naar de eerste divisie van de be taalde jeugd. Het duel op Harga begint om 14.30 uur. Door Folkert van der Krol Mendrik-ldo-Ambacht AS WH heeft met Jan van der Hoek een door de wol geverfde interim-trai ner in huis gehaald. Want als één man weet hoe je een voetbalclub uit de penarie haalt, dan is het Jan van der Hoek wel. De 42-jarige oe fenmeester verrichtte in zijn twaalfjarige loopbaan huzaren stukjes bij Excelsior Femis, HBSS en Zwaluwen. Bij alledrie de verenigingen kwam de Baren- drechter tussentijds en leidde hij de hoofdmacht vervolgens uit een schier hopeloze situatie naar lijfs behoud. „Ik fanatiek? Dat is een understa tement van de eerste orde," zegt Van der Hoek. „Ik ben veel meer dan dat. Ik heb ambities op alle vlakken, zowel maatschappelijk, sportief als privé. Dat kun je al leen niet combineren. Toen ik vier jaar geleden bij HBSS m'n af scheid aankondigde, dacht de voorzitter dat ik hem voor de gek hield. Hij zag me al voor veel geld naar een andere club vertrekken, want we waren net kampioen ge worden. Maar ik ging samen met twee compagnons een scheep vaart-expeditiebedrijf in Ridder kerk opstarten, dat inmiddels bloeit. M'n toekomst lag immers in dat bedrijf." Van der Hoek zegt sindsdien elk seizoen te zijn benaderd door clubs. „Natuurlijk zou ik graag oe fenmeester willen zijn bij een goe de vereniging. Maar m'n werk en gezinsleven vallen gewoon niet te combineren met het trainerschap. Een hoofdklasser traint drie keer per week en speelt één wedstrijd. Dan is het echt geen bijbaan meer." ASWH, waar Van der Hoek een Jan vander Hoekinactiealsinterim-trainervanZwaluwen. Hij verving vorig seizoen bij cfeVlaarding se club Wim van Til, kreeg de zaak op het goede spoor en stelde het eersteklasseschap veilig. Foto Peter Molkenboer goede bekende is van bestuurslid technische zaken Wim Helmink en elftalleider Rob Middendorp, bleek evenwel een onweerstaan bare uitdaging. „De hoofdklasse ontbrak nog op m'n palmares. Ik voelde me dan ook zeer gevleid toen ASWH bij mij aanklopte. Het bestuur van ASWH heeft me de opdracht gegeven te trachten het tij te keren. Ik ga heel veel ener gie in deze klus steken." Van der Hoek ratelt de laatste ze ven tegenstanders in hoog tempo op: Katwijk, Noordwijk, ARC, Achilles Veen, Groote Lindt, Ex celsior Maassluis en Kozakken Boys. „Dat betekenen prachtige wedstrijden, onder meer tegen de twee koplopers Katwijk en ARC. Als ASWH niet degradeert, zou dat een absolute sensatie zijn. Ik durf het bijna niet te zeggen, maar ik denk dat we nog vijftien punten nodig te hebben om als derde van onderen te eindigen. Onmogelijk? Vergeet niet dat we beginnen met drie thuisduels." Eigen koers Om het onmogelijke mogelijk te maken, gaat het roer om; dat wil Van der Hoek wel kwijt. Wat gaat er veranderen? „Nee, nee, dat zeg ik niet. ASWH beschikt over vol doende kwaliteiten. Van de selec tie die vorig seizoen als vierde ein digde, zijn nog achttien spelers over. Ik vaar m'n eigen koers. Als ik rechtsaf wil en twee spelers gaan linksaf, dan hebben we een probleem. Iedereen moet op één lijn zitten. Tot nog toe is het me al tijd gelukt de spelersgroep achter me te krijgen. Tactiek is m'n grote kracht. Alleen de achterban van een aantal clubs uitte weieens kri tiek op mij, maar die heb ik altijd met de resultaten kunnen weer leggen" Zijn staat van dienst is inderdaad indrukwekkend. Als 26-jarige oe fenmeester debuteerde hij negen wedstrijden voor het einde van de competitie bij het in degradatie nood verkerende Excelsior Per nis. Onder zijn leiding volgde het herstel en twee seizoenen later zelfs het kampioenschap. Bij WCR Rhoon leverde zyn verblijf daarentegen geen promotie op. HBSS bleef behouden, nadat Van der Hoek tussentijds aan het be wind kwam. En bij Zwaluwen pakte de opvolger van ontslagen Wim van Til vorig jaar in de laat ste vijf wedstrijden zelfs elf pun ten. Van der Hoek heeft het voordeel dat hij de meeste opponenten als zijn broekzak kent. Vorig seizoen maakte hij analyses van tegen standers voor toenmalig ASWH- trainer Arie van der Zouwen (nu Strijen), deze competitie deed Van der Hoek dat voor Kozakken Boys. „Van der Zouwen en ik heb ben minimaal één keer per week contact." merkt Van der Hoek op. „Je kunt ons wel vergelijken. Ik werk wat meer op basis van emo tie. Arié heeft zich als coach ver der ontwikkeld, gelet ook op de cursus Oefenmeester Betaald Voetbal die hij volgt." Diep in zyn hart zou Van der Hoek daar ongetwijfeld ook wel oren naar hebben. Gebrek aan tijd speelt hem evenwel altijd parten. „Het- klinkt misschien hautain, maar ik heb op de hoofdklasse na alles meegemaakt in het amateur voetbal. Ik sluit niet uit dat ik na ASWH ooit weer ais hoofdtrainer ergens aan de slag ga, al acht ik die kans klein." Kort en bondig De onderwaterhoekeyers van VRIJ zijn er niet in ge slaagd landskampioen OVA een poets te bakken De Vlaardingers verloren het duel in Amsterdam met 11-4 Om te voorkomen dat het bestuur van voetbalvereniging Hoekse Boys gaat vergrijzen is men in de Hoek op zoek naar twee kandidaten die het bestuur willen uitbreiden In mei wordt bij de 'boys' een extra ledenvergadering gehouden Op de agenda komen het voorstel voor het nieuwe tenue en de huldiging van jubilarissen 4 Op de laatste bij zondere algemene ledenvergadering van Oranje Nassau is door de korfballers besloten af te zien van de verbouwing van het clubhuis 4 Wel wordt onder zocht of de bar kan worden verplaatst4 Ook worden pogingen ondernomen bij de Vlaardingse korfbal club een huis-band te formeren 4 Doelman Rob Grauwmeijer, speler van het jaar 199? bij Excelsior Maassluis, voert nu ook weer de ranglijst aan 4 Met 139 punten gaat hij aan kop 4 Edwin Marijs komt niet bij de eerste tien voor 4 De aanvaller is dit sei zoen vaker wissel- dan basisspeler en is dan ook niet rouwig om het vertrek van trainer Mark Nijssen 4 „Strik er omheen en wegwezen," was Marijs' com mentaar afgelopen zaterdag4 Zaterdag 18 mei is een belangrijke dag voor deleden van hoekeyvereniging Asvion 4 Dan wordt het verenigingsplan besproken 4 De Maassluise tafeltennisvereniging TOG houdt 13 mei een buitengewone algemene ledenvergade ring 4 Belangrijkste agendapunt is de toekomst van TOG 4 H'et bestuur heeft inmiddels het werven van nieuw kader tot speerpunt verheven4 Het trainings kamp van CION in Spanje gaat niet door4 De Vlaar dingers gaan in de voorbereiding op het nieuwe sei zoen naar Nistelrode 4 Wat scheelt het? 4 Op het complex van VFC wordt zaterdag 28 maart door de jeugdcommissie een rommelmarkt georganiseerd Eindelijk! Jo van Delden gaat weer aan kop in de klaveijascompetitie van RKWIK4 Hoewel het 80-ja- rig bestaan van VDL geen officieel jubileum is, zet de Maassluise voetbalclub zaterdag 16 mei toch een gro te feestavond op poten 4 Het boelhuis van de Stich ting Vrienden van VDL staat veel eerder op het pro gramma Dat wordt zaterdag 28 maart al gehouden f Demos-trainer Henk van Loenen kan voorlopig geen beroep doen op J. Benitomartin 4 De voetballer zit een schorsing van vijf wedstrijden uit4 Komend weekeinde gaat de iurv van de K&B ballen gehakt test weer op pad4 De kans bestaat dat dit keer de bal len van Deltasport, HBSS, VFC en SVDPW aan een vergelijkende warenonderzoek worden onderwor pen 4 Opvallend; sinds computerfreak Fred Louter na zijn vertrek bij CION bij het Maaslandse MW27 meetraint, pakt de ploeg weer punten K&B scoort het hele seizoen door en dat zonder concurrentie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8