4 De moeizame strijd tegen de harde kern Restauratie Monument bijna voltooid Jongeren blijven hechten aan direct contact met de ouders llpl III m Kritiek op veiligheid Schiphol m am MM F'"ö Proef met zorg-op-maat Brit opgepakt voor schietpartij Valsemunters aangehouden Natuursubidie misgelopen 'Wet wordt niet nageleefd' Missionaris mag blijven Handvol nieuwe partijen bij verkiezingen Tweede Kamer Watersporters vrezen snelle draagvleugelboot op^de Lek Rotterdams Dagblad Vrijdag 27 maart 1998 .-i 4 w 4p®t r*Ck fl*f<s 'ff Amstelveen De Ziekenfonds raad trekt 1,2 miljoen gulden uit voor experimenten met zorg-op- maat voor mensen die intensieve zorg nodig hebben. Het gaat erom te zien of mensen ook in hun ei gen thuissituatie die zorg kunnen krijgen die zij anders alleen in een instelling als een verpleeg huis of verzorgingshuis zouden kunnen krijgen. Het gaat om ex perimenten in de ouderenzorg, de zorg voor verstandelijk gehandi capten en de geestelijke gezond heidszorg. Doel is mensen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wo nen, maar er tegelijkertijd voor te zorgen dat zij de hulp krijgen die nodig is. De experimenten heb ben een looptijd van twee jaar. Amsterdam De Franse politie heeft vorige week donderdag een 31-jarige Brit aangehouden die betrokken zou zijn geweest by de moord op twee Italianen in Am sterdam-West. De schietpartij vond begin dit jaar in een loods plaats. Vlak na het incident, dat vermoedelijk ging om drugs, ar resteerde de politie twee mannen en een vrouw. Een van de man nen bekende meteen betrokken te zijn bij de schietpartij. De vori ge week gearresteerde Brit zou in 1995 ook twee Britse agenten ern stig hebben verwond. Frankrijk levert de Brit binnenkort uit aan de Nederland. Breda De politie van Breda heeft drie valsemunters aange houden die voor ettelijke duizen den guldens aan zelfgemaakte bankbiljetten hebben uitgegeven. De politie heeft 28 aangiften van gedupeerde middenstanders bin nengekregen. Eén van de arres tanten is vrijgelaten. De twee an deren zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Het duo betaalde met valse briefjes van 100,250 of 1000 gulden. Ook had den,zij valse Belgisch franken. De politie onderzoekt nog waar het valse geld vandaap komt. 's-Graveland De Vereniging Na tuurmonumenten loopt een Euro pese subsidie van tien miljoen gulden mis wegens laksheid van het ministerie van Landbouw. Het geld is nodig voor het herstel van het ernstig verdroogde na tuurgebied Fochteloërveen, op de grens van zuidoost-Friesland en Drenthe. De subsidie is verspeeld, omdat Landbouw de aanvraag niet op tijd heeft aangemeld voor dê Europese Habitatregeling, stelt Natuurmonumenten. Het is voor het tweede achtereenvolgen de jaar dat het ministerie een sub sidie zo verloren laat gaan. Vorig jaar ging het om een project in de Nieuwkoopse Plassen. AmsterdamHet Breed Platform Verzekerden en Werk, een samen werkingsverband van twaalf pati ëntenorganisaties, stelt in een brief aan de Tweede Kamer dat de wet op de medische keuringen slecht wordt nageleefd. Die initia- tiefwet van D66-Kamerlid Van Boxtel werd op 1 januari van kracht en verbiedt aanstellings keuringen. Maar het platform zegt over tal van voorbeelden te beschikken waaruit blijkt dat veel mensen met gezondheidsproble men buiten het arbeidsproces worden gehouden. Oegstgeest De Nederlandse missionaris die vorige week woensdag te horen kreeg dat hij Brazilië binnen acht dagen moest verlaten, mag in dat land blijven. De federale rechter van de provin cie Espirito Santo heeft in een kort geding bepaald dat de uitwij zing indruist tegen de grondwet. Dat heeft het Centraal Missie Commissariaat (CMC) in Oegst geest gisteren laten weten. Het CMC heeft de 32-jarige Winfried Overbeek in 1995 naar Brazilië uitgezonden. De milieudeskundi ge werkt als lekenmissionaris met de rooms-katholieke indiaanse missieraad CIMI samen hij de hulpverlening aan indianen. Overbeek werd vorige week woensdag door de federale politie opgepakt wegens vermeende poli tieke activiteiten in een indianen reservaat De zware criminaliteit onder jongeren neemt toe. Talrykzijn de projecten die de hardnekkige crimineel onder de 18 op het rechte pad moeten brengen. In tensieve begeleiding, snelheid van handelen en nauwe samen werking zijn de belangrijkste wapens. Politie, officier van jus titie, kinderrechter en Raad voor de Kinderbescherming binden gezamenlijk de moeizame strijd aan tegen de harde kern. Soms letterlijk 24 uur per dag. Door Marco Krijnsen Den HaagEven buiten een balletje trappen is er niet meer bij voor Peter. Dat staat zijn contract niet toe. Te gevaarlijk. Als Peter niet op school zit, mag hij onder begeleiding naar de fit ness of naar een training sociale vaardigheden. Verder heeft hij huisarrest. Als de politie hem op de afgesproken tijden niet thuis aantreft, is het afgelopen voor Peter. Dan wacht hem de strafinrichting. n Het is een Spartaans regiem waar aan de 16-jarige zich heeft onder worpen. Drie maanden lang en 24 uur per dag moet hij zich verant woorden bjj de medewerkers van jeugdreclassering en politie. Elk moment kan hij een controleur op bezoek krijgen. Drie maanden in een keurslijf. Peter doet het uit vrije wil. Want alies is beter dan een jeugdinrichting, vindt hjj. De Twentse Omslag, gestart in ja nuari dit jaar, is een zogenaamd harde-kemproject. Jongeren van 12 tot 18 jaar die minstens drie maal in aanraking zijn geweest met justitie, komen ervoor in aan merking. Ze hebben een emstig misdrijf gepleegd dat een straf van zes weken onvoorwaardelijk zou rechtvaardigen. Brandstich ting bijvoorbeeld, zware mishan deling of poging tot doodslag. Ook is er sprake van meervoudige pro blematiek, De doelgroep bestaat volgens de Twentse politie uit zo'n 35 geregistreerde jongeren, onder wie Peter. De Omslag staat symbool voor de vernieuwde aanpak van jeugdcri minaliteit. Er wordt snel opgetre den. De verdachte zit amper in hechtenis en de zitting is nog ver weg, als hem een straf wordt voor gelegd. Raad voor de Kinderbe scherming, Officier van justitie en kinderrechter onderhouden daarover nauw contact. Het resul taat is vaak een taakstraf in de vorm van een werk-/leerproject De alternatieve sanctie wordt meer dan zevenduizend keer per jaar opgelegd aan minderjarigen. Verveling Projectmedewerker R. Breijer van de Twentse Omslag zoekt de jeugdige cliënten op in hun cel. Hij geeft ze keuze: meedoen aan het project of vast blijven zitten. Ze kiezen voor het eerste, vooral om weer iets om handen te heb ben. Verveling is namelijk hun grootste probleem. „Als ik ze vroeg hun week te beschrijven, dan schrokken, ze van zich zelf. Jezus, zeiden ze dan, doe ik maar zo weinig!? Dat is de reden waar om de meesten toch wel naar school gaan. Het is hun enige hou vast in het leven. Daarna is er he lemaal niets. De jongens willen graag iets doen, maar komen niet over die drempel. Er is niets, hoor je dan. Vaak hebben ze zich bij de voetbalclub onmogelijk gemaakt. Het wordt van huis uit ook nauwe lijks gestimuleerd." Het einde van het traject is de jeugdgevangenis, zoals hier het 'Uöyds-Hotef iri Amsterdam. FoioMicn.iuiKooreij-GPb Meedoen aan de Omslag bestaat uit het ondertekenen van een con tract. De jonge crimineel ver plicht zichzelf een strak weekpro- gramma te volgen. Vijf dagen per week werk of scholing, twee ver plichte activiteiten in de avond en een aantal in het weekeinde. De rest van de tijd moet thuis worden doorgebracht. De politie kan tot middernacht op de stoep staan om de huisarrestant te controleren. Breijer zelf kijkt steekproefsge wijs of de sehoolpauzes goed ver lopen. „Wij accepteren niet dat een cliënt van ons uitgaat, zomaar op straat voetbalt of zijn vrienden opzoekt Dat zijn in principe geen positieve activiteiten. Vaak gaat het juist daar mis." Het voorgeschreven leven van de Omslag kan inderdaad benau wend zijn, geeft Breijer toe. „Maar de jongeren krijgen er iets anders voor terug. Een hobby bij voorbeeld waar ze nieuwe contac ten opdoen. Ook thuis ontdekken ze allerlei dingen. Eentje is klus jesman geworden en leest tegen woordig. Zijn ouders vinden hem opeens een stuk rustiger gewor den." Worst Om de snelheid erin te houden deelt de rechtbank steeds vaker straffen uit vóór de 2itting. De Al melose kinderrechter J. D. Blom hert is er een warm voorstander van. „We kijken of we de verdach te al bij de eerste contacten naar huis kunnen sturen met straf- Op de Dam in Amsterdam wordt de laatste hand gelegd aan de restauratie van het Nationaal Monument. Nu de steigers zijn verwijderd is goed te zien hoe het kunstwerk Is opgeknapt. De restauratie van Het Nationaal Monument Is op 1 april voltooid. Dan worden de laatste vijf beelden, waaronder de twee leeu wen, teruggeplaatst. De restauratie van het oorlogsmonument is ruim op tijd klaar voor de Dodenherdenking op 4 mei. Het monument moest wor den afgebroken, nadat eind 1995 enkele brokstukken naar be nedenwaren gevallen. Het poreuze kalksteen travertin waaruit het beeld is opgetrokken, bleek aangetast door regen en vorst. De beelden zijn nu gereinigd en geïmpregneerd met een kunst hars, zodat het monument nog vele tientallen jaren kan blijven Sta an. Foto Marcel Antcnisse/ANP werk. We schatten in hoeveel ie mand opgelegd zou moeten krij gen. Die komt dan vrij onder voor waarde van een taakstraf. Dat kunnen we doen, omdat hier de rechter-commissaris en de kin derrechter dezelfde persoon zijn." De eigenlijke zitting, enkele maanden na het eerste contact, krijgt hierdoor een ander karak ter. De verdachte hoort niet welke straf wordt opgelegd, maar moet verantwoording afleggen over al de uitgevoerde taakstraf. Zo gaat bet ook met Peter, die op 31 maart van de rechter hoort of hij de Om slag goed heeft volbracht „Je hebt zo'n jongere dan tenminste iets te bieden," vindt Blomhert. „Als alles goed is gegaan, kan ik zeggen: je hebt het prima gedaan. Ik vind dat een goede aanpak. Vergelijk het maar met de hond die gisteren een worst uit de koel kast heeft gegeten en pas een dag later op zijn donder krijgt. Zo'n beest begrijpt dan niet waarvoor hij nou eigenlijk wordt gestraft." De snelheid wordt niet altijd ge haald. Soms komt de kinderrech terpas driekwart jaar na het delict in actie. „Dat is eigenlijk te lang," vindt Blomhert, „Het is makke lijk om met de beschuldigende vinger naar het Openbaar Minis terie te wijzen. Maar feit is dat de hoeveelheid werk nu eenmaal sterk is gestegen. Vorig jaar had den we hier in Almelo ruim hon derdzestig voorgeleidingen van minderjarigen, in 1996 was dat on geveer honderd." Jeugdagenten Vroeg ingrijpen is ook voor de po litie het toverwoord geworden. De sterke arm komt niet alleen in ac tie als de misdaad is gepleegd, maar begeeft zich steeds vaker op het terrein van preventie. De poli tie in Twente roosterde twee jaar geleden vijftig agenten gedeelte lijk vrij voor (het voorkomen van) jeugdcriminaliteit. Het contact met de jongeren moest worden hersteld. Er werden zeventig ba sisscholen geadopteerd, waar de agent geregeld langs komt om les te geven. „We willen de politie mensen een gezicht geven. Ze moeten niet meer de hele dag in de auto zitten, ze moeten praten met kinderen, ouders en leer krachten," zegt coördinator Jeugdzorg M. Kroeze. De verandering was voor het Twentse korps een cultuurshock. „Niet iedereen was er happig op om groepen jongeren zomaar te benaderen," weet orthopedagoge A. Struik nog, die juist daarom door de politie werd aangetrok ken. „Men was gewend om vanuit de surveillancewagen het vinger tje te heffen en zo'n groep weg te sturen. Maar die methode werkt natuurlijk niet meer." Struik leert de agenten om de jeugd serieus te nemen. Niet: „Hé, kom jij eens terug!," maar: „Jan, ik wil jou graag spreken." Oom agent moet met de jongeren eens een balletje trappen of een sigaretje meeroken. „Politiemen sen weten goed hoe ze repressief moeten optreden. Maar ze hebben nooit geleerd hoe ze een jongen met meervoudige problemen moeten helpen. Als ze daarop niet worden getraind heeft jeugdzorg geen enkele zin," is de overtui ging van Struik. De nieuwe aanpak krijgt, bijna vijf jaar na het opheffen van de jeugd- en zedenafdelingen. steeds meer navolging. De verwachting is dat binnenkort zestien van de 25 politiekorpsen weer met jeug dagenten werken. Niet iedereen is gelukkig met die ontwikkeling. „Moet de politie wel als hulpverle ner optreden?," vraagt kinder rechter Blomhert zich af. „Dat is niet per definitie een taak van de politie. Moet je strafrechtelijk in grijpen als er nog geen strafrech telijk feit is gepleegd? Ik vraag het me af. Je moet echt oppassen voor een hellend vlak." Melding De Raad voor de Kinderbescher ming is in ieder geval wél blij met de extra aandacht voor jongeren. De samenwerking met de politie is sterk verbeterd. Het aantal mel dingen van jeugdige overtreders aan de Raad in Twente steeg het afgelopen jaar van dertig naar ze ventig procent. De honderd pro cent die Justitie zich ten doe! heeft gesteld, komt spoedig in zicht, verwacht praktijkleider Jaap de Vries van dc Raad in Al melo. „Dat we zo weinig meldin gen binnen kregen, kwam vooral door interne problemen by de po litie. Als je over 1200 agenten be schikt, denkt niet iedereen eraan om ons tijdig in te seinen. Wat dat betreft heeft de reorganisatie van de politie in 1994 ons ook parten gespeeld." Het gevolg was dat de Raad voor de Kinderbescherming (te) laat op de hoogte was van de problemen bij een jongere. De Vries: „Soms hoorden we pas een half jaar later dat er wat aan de hand was. Dan zeiden ouders tegen ons: 'Wat heeft dat nu nog voor zin?' Geluk kig is dat nu anders." De units strafzaken van de Raad hebben het drukker gekregen. „Het aantal ouders dat geen grip meer heeft op hun kind, neemt enorm toe," constateert prak tijkleider De Vries. „Ais een kind twintig jaar geleden wegliep, kwam de vader na een halve dag bij ons om met de vuist op tafel te slaan. Hij wilde zijn dochter te rug. Nu staan ouders hulpeloos met hun armen in de lucht. Ze we ten het niet meer, als hun kind in de lout is gegaan. Hun hoop is op ons gevestigd." De Raad speelt een cruciale rol by de begeleiding van de jonge over treder. Bleef het vroeger beperkt tot een advies aan officier van jus titie en kinderrechter, sinds 1995 neemt de Raad de regierol op zich. Die moet alle partijen (poli tie, Openbaar Ministerie en jeugdreclassering) om de tafel zien te krijgen. De jongere wordt 'gevolgd' zolang als nodig is. Het nog dit jaar in te voeren cliënt- volgsysteem, waarbij de bestan den van de betrokken organisa ties worden gekoppeld, wordt daarbij een onontbeerlijke hulp. Projecten als de Twentse Omslag moeten, voorkomen dat een jonge crimineel 53 keer met de politie in aanraking komt zonder dat er ac tie wordt ondernomen, zoals vroe ger wel eens voorkwam. Toch zijn de verwachtingen over het netto resultaat niet al te hoog. Project medewerker Breijer is al blij wan neer twintig procent van de deel nemers zich wezenlijk verbetert. Ook al volgt na de Omslag nog een intensieve begeleiding. „Na anderhalfjaar ligt het getal nog la ger," denkt Breijer. „Onderzoek heeft aangetoond dat die twintig procent voor deze groep een goe de score zou zijn. Elke jongere die weer iets maakt van zyn leven, is pure winst" Schiphol—Schiphol heeft volgens de Duitse consumentenbond te weinig nooduitgangen. De vlucht wegen zijn bovendien te lang en het ontbreekt aan een goede be wegwijzering. Wel is de brandpre ventie en -bestrijding goed gere geld. Schiphol wijst de kritiek grotendeels van de hand. De luchthaven zou aan alle eisen van de Nederlandse overheid voldoen. De Duitse bond deed onderzoek naar de brandpreventie en evacu atie bij rampen op 34 Europese luchthavens. Slechts drie luchtha vens scoren goed in het onder zoek. Dat zijn Miinchen, Düssel- dorf en Stockholm. Schiphol krijgt overigens geen onvoldoen de. Dc Nederlandse luchthaven eindigt als het om brandveilig heid gaat in de middenmoot. De situatie op de luchthaven van Lis sabon zou het meest onrustba rend z(jn. Verder krijgen Han nover, Barcelona, Madrid, Athe ne, Heraklion, Thessaloniki, Faro en Funchal (op het Portugese ei- land Madeira) een dikke onvol doende. Schiphol zegt in een reactie de be wegwijzering al als een aan dachtspunt te onderkennen. Bij de renovatie van de oudere delen van de terminals worden zowel de bewegwijzering als bouwkundige voorzieningen aangepast. Een woordvoerster wijst er op dat deze gebouwen uit de jaren zestig stammen en niet voor niets nu worden gerenoveerd. Daarmee is een bedrag van veertig miljoen gulden gemoeid. Dal vluchtwe gen lang zijn erkent ze ook. „Maar dat heeft ook te maken met het concept van Schiphol waarbij - voorzieningen onder één dak gesitueerd. Dat heeft tot gevolg dat vluchtwegen lang zijn, maar er zijn ook andere voordelen." De vluchtwegen zouden overigens niet té lang zijn, omdat by calami teiten speeialeafscheidingen wor den geplaatst. Die dwingen men sen automatisch naar veiliger plekken te gaan. Een ander kritiek punt betreft de centrale vergrendeling van de nooduitgangen. Volgens Schiphol is die noodzakelijk, omdat er an ders een onbelemmerde door gang is naar de beschermde ge bieden binnen de terminals. Bij calamiteiten worden de deuren automatisch geopend. De woord voerster van Schiphol stelt overi gens dat de luchthaven het Duitse onderzoek wil bestuderen en openstaat voor verbeteringen. Den Haag Ouders hebben te weinig tijd voor hun kinderen, vinden jongeren. Kortere werktij den en meer vakantiedagen voor ouders zouden daar verbetering in kunnen brengen. Toch vinden de jongeren het thuis gezellig. Doordat gezinsleden te weinig tijd met elkaar kunnen doorbren gen dreigt er een 'gat in de opvoe ding' te ontstaan, zo blijkt uit on derzoek naar de visie van jonge ren op het gezinsbeleid. Wanneer kinderen steeds minder recht streeks contact hebbben met vol wassenen ligt het voor de hand dat zij elkaar gaan opvoeden. De normen en waarden die zij dan op elkaar overdragen, hoeven niet dezelfde te zijn als die de samen leving wenselijk vindt. Het gezinsbeleid moet volgens de jeugd niet beperkt blijven tot het gezin. Het moet ook gericht zijn op goede vryetijdsvoorzieningen. Er moeten meer mogelijkheden komen te spelen en te sporten of op een andere manier de vrije tijd in te vullen. De jeugd hecht aan het voortbestaan van het ge2in zo als dat nu functioneert. Meisjes hebben een wat progressievere opvatting over het gezin dan jon gens, die vaker voor een traditio nele taakverdelingzijn. In de meeste gezinnen gaat het goed, maar zyn er problemen dan moeten ouders verplicht kunnen worden hulp te zoeken, vindt veertig procent van de jongeren. Ruim eenderde is tegen zo'n ver plichting. Zowel familie als be roepsmatige hulpverleners kun nen in hun ogen de ouders hel pen. Zoeken jongeren zelf hulp, dan kloppen zij vooral aan bij de kindertelefoon, vrienden of een maatschappelijk werker. Gezinsbeleid In het onderzoeksrapport wordt gepleit voor een breder gezinsbe leid en de oprichting van een na tionale commissie Zorg voor de jeugd. Die moet gaten in de op voeding in kaart brengen en voor stellen voor een samenhangender beleid moeten doen. Staatssecretaris Terpstra (VWS) die opdracht had gegeven tot het onderzoek, nam het rapport giste ren in ontvangst. Den Haag Slechts een handvol nieuwe partijen doet dit jaar mee aan de Tweede-Kamerverkiezin gen in mei. Tijdens de vorige ver kiezingen probeerden dertien nieuwe partijen in de kiezers gunst te komen. In totaal heeft de Kiesraad 22 partijen toegelaten op de stembiljetten, vier minder dan in 1994. Op de gisteren bekendgemaakte nummering van de kandidaten lijsten prijken zes nieuwe namen: De IdeAlisten, de Nederlandse Middenstandspartij, Nederland- Mobiel, Katholiek Politieke Party, het Kiezerscollectief en het Nieuw Solidair Ouderen Verbond (NS- OV). De partij 'Senioren 2000' is weliswaar nieuw, maar is verbon den met het zittende Kamerlid Jet Nijpels (ex-AOV). Verder doen naast de gevestigde partijen nog vier kandidaatpartijen mee die tijdens de vorige verkiezingen on der de kiesdrempel bleven. Van de 22 partijen hebben zich ze ventien ingeschreven in alle ne gentien kiesdistricten. Van de in de Tweede Kamer aanwezige par tijen dingen alleen de Centrum democraten niet in alle kieskrin gen mee. De partij slaat één kies kring over. Nieuwkomer het NS- OV probeert het slechts in negen kieskringen. De volledige nummering van de lijsten luidt: 1. PvdA; 2. CDA; 3. WD; 4. D66; 5. AOV/Unie 55+; 6. GroenLinks; 7. Centrumdemocraten; 8. RPF; 9. SGP; 10. GPV; 11. SP: 12. Senio ren 2000; 13. Natuurwetpartij; 14. Nieuwe Communistische Party (NCPN); 15. De Groenen; 16. Vrije Indische Partij (VIP); 17. IdeAlis- ten/jij; 18. Nederlandse Midden standspartij: 19. Nederland-Mo biel; 20. Katholiek Politieke Par ty; 21. Het Kiezers Collectief; 22. Nieuw Solidair Ouderen Verbond (NSOV), Cufemtoorg^ Onder waterspor ters in de buurt van Culem- borg is grote onrust ontstaan over de komst van een draag vleugelboot die vanaf half mei op de Lek een dienstregeling gaat varen tussen Wijk bij Duurstede en Dordrecht. Som mige watereporters vrezen zelfs voor niets minder dan hun leven. Allen menen dat het in het zomerseizoen straks helemaal gedaan is met de rust op de Lek. AJ meer dan een jaar wordt er gewerkt aan de plannen voor de bootverbinding. Dit gebeurt in het kader van het project Ri vierenland Holland, een sa menwerking tussen veertien gemeenten, provincies en het rijk om het toerisme in het Ri vierenland te bevorderen. Fietsers kunnen bijvoorbeeld tegen de wind in de boot ne men en daarna met de wind mee fietsend van het dyken- landschap te genieten. Ook een dagje winkelen in Dor drecht moet voor Lekoeverbe- woners met de draagvleugel boot binnen bereik komen, menen de initiatiefnemers. Nu het er op lijkt dat de boot realiteit wordt, beginnen wa tersporters echter steeds lui der te morren. Volgens K van der Linden van de Culemborg- se watersportvereniging De Helling is het laatste woord nog niet over de kwestie ge zegd. „Wij zijn met die snelle boot verre van blij. Dat ding gaat zeventig kilometer per uur. Ik zie dat helemaal, niet samengaan met onze roeiers of zeilers." Ook J. Bliek van het Culemborgse kanobedrijfje Lekspedition is verre van bly. „Als zo'n ding de hoek om komt, ben je met een kano of roeiboot nooit op tijd weg. Met zeventig kilometer per uur is hij zo bij je. Als je dan in pa niek ook nog omgaat, kun je het helemaal schudden," De exploitant van de gevrees de boot, Verkerk Charters uit Maarssen, zegt nog niets van enig verzet te hebben gemerkt. Directeur J. Verkerk is echter niet verbaasd 'want er is in dit land altijd wel iemand ergens tegen'. Hij meent dat de risi co's voor de pleziervaart gering zijn. De golfslag en de herrie van 'De Meteoor' zijn volgens hem gering. Zonodig ligt de 2eer wendbare boot in een oog wenk stil. „Maar eind apnl gaan we proefvaren met Rijks waterstaat en dan denken we tot een aantal afspraken te ko men. Allerlei belanghebben den zullen ook nog hun zegje kunnen doen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2