Treurigheid troef met mensenrechten in Nigeria KNVB heeft geen spijt van plannen oefenduel Eigenaar Raja Travels maakt misbruik van het vertrouwen dat zijn vader geniet Gezond verstand 1 hèC smmgg®.: O 0en Univers/* Rotterdams Dagblad Commentaar Zwitserse justitie wordt feller op 'witwasbankiers Februari nog nooit zo warm Vergeet het niet tim buitenreklame 010-455 69 70 Djanko )REisjH»« 1'IhTte f-iouMPE" Mensen op Rotterdams Dagblad Dinsdag 31 maart 1998 Door Card van der Velden Rotterdam—Taj Mahal. De naam ïoept nostalgische gevoelens op bij veel Hindoestanen in Neder land. De naar het wereldberoem de mausoleum in India vernoem de bioscoop vormde vroeger een erkende pleisterplaats in Parama ribo. De eigenaar genoot groot aanzien in Hindoestaanse krin gen. Zijn zoon maakt inmiddels grof misbruik van dit vertrouwen. Haroen N. (44) is de spoorloos ver dwenen eigenaar van Raja Tra- veis. het bedrijf dat honderden reislustigen heeft opgelicht. N. verkocht onder meer reizen naar Paramaribo tegen bodem prijzen Hij vroeg vijftienhonderd gulden voor een retourticket, in clusief visum. Anderen betaalden slechts 1350 gulden. „Die prijzen liggen lager dan de inkoopprijs." zegt directeur R. Ramdjas van Er- co Reizen, een Rotterdams bedrijf dat eveneens veel zaken doet met Hindoestaanse Nederlanders. ..Daardoor wisten wij dat het niet pluis was. maar helaas zijn veel mensen goedgelovig. Hindoesta nen zijn shoppers, velen deden daarom toch zaken met de goed koopste aanbieder." Zeker driehonderd mensen zijn benadeeld door Raja Travels. En oh ironie, twaalf slachtoffers be horen tot de familiekring van Ramdjas, een grote concurrent van het inrnidiels gesloten mala fide bureau Raja. ,;Mijn oom zou met een flinke groep naar Paramaribo gaan voor een familiefeest," vertelt direc teur Ramdjas van Erco. „Hij wilde o-htergeen tickets bij ons kopen. Hij vond het te duur, hij dacht dat hij twaalf keer tweehonderd gul den kon uitsparen. Hij is in mooie praatjes getuind. Bij Raja werd hem verteld dat de tickets zo goedkoop waren, omdat ze in En geland werden gekocht." Ramdjas heeft geen last van ran cune. Zijn familie gaat alsnog naar Suriname. „Ik heb ze geld geleend om nieuwe tickets te ko pen. Ik heb ze geleverd tegen de kostprijs, 1615 gulden per retour. Aan die prijs valt verder niet te morrelen. Alleen KLM en SLM vliegen vanuit Nederland naar Surmame. De KLM bepaalt de prijzen." Radio De Hindoestaanse gemeenschap is als gevolg van de zwendel in rep en roer. Een reis naar Surmame is niet zomaar een vakantie, maar een gebeurtenis waar mensen in veel gevallen jaren naar uitkij ken. Een trouwerij of een ander feest vormt vaak de directe aan leiding voor de trip. Het verklaart de hoopopgelopen emoties, dit weekeinde voor de deur van het gesloten reisbureau aan de Vier- ambachtsstraat. Radio Milan, een in Hindoestaan se kringen goed beluisterd sta tion, kwam direct in actie. Adver teerder Erco Reizen werd ge- DirecteurR. Ramdjas van Erco Reizen: Zaterdagen zondag is ons reisbureau open geweest Zondag heb ben we zeven mensen op net vliegtuiggezet. van daag zitten er 54 mensen via ons in het KLM-toestel, dat nu bomvol is. We hopen dat een ander deel van de ge dupeerden donderdag kan vertrekken.'fo to Victor van Breuke- vraagd, of het bedrijf bereid was de gedupeerde reislustigen tegen kostprijs alsnog aan een ticket te helpen. „Uiteraard hebben we dat gedaan," zegt directeur Ramdjas. „Zaterdag en zondag is ons reis bureau open geweest. Reeds zon dag hebben we zeven mensen op het vliegtuig gezet. Vandaag zit ten er 54 mensen via ons in het KLM-toestel, dat nu bomvol is. We hopen dat een ander deel van de gedupeerden donderdag kan ver trekken. Helaas is de herkansing niet voor iedereen weggelegd. Niet iedereen kan het betalen." Ramdjas drukt de reizigers een duidelijke boodschap op het hart. „Ook in Hindoestaanse kring pro beren wij de mensen duidelijk te maken dat het heel belangrijk is alleen zaken te doen met een reis bureau dat is aangesloten bij de Stichting Garantiefonds. Alleen in dat geval ben je er zeker van dat de reis doorgaat." In Rotterdam is het druk op de reismarkt voor allochtonen. Veer tien reisbureaus dingen naar de gunsten van Hindoestanen, die liefst in eigen kring zaken doen. Slechts vier bedrijven zijn aange sloten bij het garantiefonds. Tot deze categorie behoort Erco. Van de andere negen reisbureaus zijn er volgens Ramdjas zeker vijf 'du bieus'. „Van die malafide bedrij ven hebben ook wij last. Naar aan leiding van het incident bij Raja hebben wij verschillende veront ruste telefoontjes gehad. Eén man wilde uit zekerheid direct z'n tic ket komen ophalen. Dit is heel slecht voor de reiswereld." Slechte verhalen De familie N. mocht vroeger een goede reputatie hebben, volgens insiders in Hindoestaanse krin gen is het toch verbazingwekkend dat veel mensen in zee zijn ge gaan met Raja. N. wierp zich in het verleden onder meer op als reisleider tijdens 'volledig ver zorgde' trips naar India. „Na te rugkomst klaagden mensen dat N. ter plekke helemaal niets gere geld had," vertelt iemand. „Men sen moesten op het vliegveld wachten tot hij vervoer had ge vonden. Daarna volgde een speur tocht langs allerlei hotelletjes. Ook de overnachtingen waren met geboekt." De gedupeerden hebben de slech te verhalen pas achteraf gehoord. „N. verkocht ook spotgoedkope busreizen naar Londen zegt een ander. „In Belgie werden de lege stoelen opgevuld door Pakista- nen. die illegaal naar Engeland wilden reizen. De bus werd aange houden. Ook de toeristen waren de dupe van de pogingen om ille galen te smokkelen. Ze hebben Engeland nooit gezien." Als service regelde Raja Travels sinds jaar en dag een visum voor de Suriname-gangers. Bij het boe ken leverden de klanten hun pas poort in. Meestal kregen ze het reisdocument met het toegangs bewijs tot Suriname pas de dag voor de reis terug. „De meeste klanten hebben een Indisch uiter lijk. Met de in bruikleen gekregen paspoorten kon Raja daardoor mooi illegale [ndiers en Pakista- nen Engeland in smokkelen." De politie is naarstig op zoek naar de eigenaar van Raja Travels. Voordat hij 'binnen' is geeft de vooi lichter geen commentaar op het door zegslieden in Hindoe staanse kring aangelegde verbale zwartboek. Wel staat vast, dat Ha roen N. ook geld verdiende aan de film. In tegenstelling tot zijn va der deed hij dat echter niet als ex ploitant van een gerenommeerde bioscoop. Hij verhuurde video banden, voor twee gulden vijftig per stuk. Die prijs wordt wellicht verklaard door het feit dat het ille gale kopieën waren. vV-'.;, j 7 A'- -ïH?7' wgf&sBws sa Door Heieen Sittig De mensenrechtensituatie in Ni geria is zorgwekkend. Het recente Bezoek van paus Johannes Paulus II lijkt die situatie niet verbeterd te hebben, „Sinds tientallen jaren is het in Nigeria met de mensen rechten niet zo slecht gesteld ge weest als nu," zegt Bart Monnens van de mensenrechtenorganisa tie Amnesty International. „Sinds in november 1993 generaal Sani Abacha aan de macht kwam, heeft hij de hele oppositie uitgescha keld. Hij heeft tegenstanders la ten executeren of vastgezet." Johannes Paulus heeft bij zijn be zoek aan het land (21 tot 23 maart) gepleit voor democratisering en ymp-ée vrijlating van ongeveer zestig gevangenen, onder wie be kende oppositieleiders, uit de Ni- genaanse gevangenissen. In te genstelling tot Cuba, waar na een dergelijk pleidooi van Johannes Paulus enkele honderden politie ke gevangenen zjjn vrijgelaten, lijkt Abacha - een moslim, net als bijna de helft van de Nigeria- nen - .niet voor de rooms-katho- lieke kerkvorst te zwichten. Vlak voor de komst van de paus was nog een groot aantal dissiden ten en journalisten opgepakt en mishandeld, zegt Amnesty. Aba cha, die ook onder het voorgaande militaire regime op de achter- grond een belangrijke rol speelde, heeft sinds zijn coup van 1993 een treurige reputatie op het gebied van mensenrechtenschendingen opgebouwd. Een dieptepunt was de executie in 1995 van de schrijver en activist Ken Saro-Wiwa en acht anderen. Die executies lieten een golf van verontwaardiging door de wereld lieten gaan en sindsdien wordt het land als een paria beschouwd. De Europese Unie besloot in 1995 tot sancties tegen Nigeria naar aanleiding van deze executies. Weliswaar worden in oktober van dit jaar verkiezingen gehouden, maar die lijken geen voorbode van democratisering. De laatste presidentsverkiezingen waren in 1993. Internationale waarnemers v http://www.ouh.nl http://www.ouh. n! Studiecentrum Rotterdam Gebouw HR&O Museumpark 40 3015 CX Rotterdam cYvx (010) 241 41 00 noemden deze stembusgang vol strekt eerlijk, maar Abacha ver klaarde de uitslag ongeldig. Hij zette de winnaar, Moshood Abiola, gevangen. Die zit nog altijd in de cel in afwachting van een proces. Het is nog niet duidelijk of Abacha zich kandidaat zal stellen voor het (burger-) presidentschap. Als hij dat wel doet, lijkt hij zeker van de overwinning. Als hij be sluit van de kandidatuur af te zien zijn er echter geen oppositiekan didaten. Er zijn slechts vijf toege stane politieke partijen in het land. Een politiek- partij mag al leen bestaan als ze is goedge keurd door de Nationale Kiescom missie, die uit Abacha-getrouwen bestaat. De vijf partijen hebben zelf geen kandidaten. Mensen rechtenorganisaties en dissiden ten gaan ervan uit dat Abacha aan de macht wil blijven. Ze hebben gezegd dat ze rekenen op oneerlij ke verkiezingen, die alleen be doeld zijn om Abacha's bewind een schijn van legitimiteit te ver lenen. De 'regering ontkent deze beschuldigingen. Verrassend De Amerikaanse piesident Clin ton liet onlangs en verrassend geluid hore- mge week in Zuïd-Afrika zei Clinton dat hij be reid is zijn negatieve houding te genover de Nigeriaanse militaire leider te laten varen als Abacha zich bij de komende verkiezingen als burger kandidaat stelt voor het presidentschap. „Als hij zich verkiesbaar stelt, ho pen we dat hij dat als burger zal doen," zei de Amerikaanse presi dent. „Er zijn vele militaire lei ders die in chaotische situaties in Afrikaanse landen het roer heb ben overgenomen en die daarna in democratische richting zijn op geschoven. Dat kan ook in Nigeria gebeuren." Ook zei Clinton dat hij zou proberen Abacha in de rich ting van 'werkelijke democratie en respect voor de mensenrech ten' te sturen. Nigeria is een van de belangrijk ste landen van het continent, door zijn omvang en door de enorme olievoorraden waar het over be schikt. Ondanks de internationa le sancties gaat de verkoop van olie aan het buitenland gewoon door. Volgens Monnens van Am nesty International is er een dui delijk verschil tussen Abacha en eerdere Nigeriaanse leiders. Waar zijn voorgangers hun tegenstan ders alleen maar intimideerden, gaat Abacha verder. Hij probeert ze volledig uit te schakelen. „Elk jaar komen duizenden mensen om in de gevangenissen. Politieke gevangenen worden gemarteld, medische zorg wordt ze ontzegd." Volgens de Nigeriaanse mensen rechtenactivist Femi Falana reali seert Abacha zich echter steeds meer dat het in zijn eigen belang is dat het buitenland een positie ver beeld van zijn beleid krijgt. Hij wil door de buitenwereld als een groot staatsman gezien wor den, aldus Falana. Onlangs heeft hij een succes behaald doordat zijn troepen hebben geholpen de democratie in Sierra Leone te her stellen. Een gelovige jongeman smeekt de po litie tijdens het bezoek van de paus aan Nigeria hem met te slaan. Hon derdduizen- den waren naar de open luchtmis ge komen die de paus toen op droeg. Archieffo to AP/AtJil Bradlow Den Haag De KNVB heeft geen spijt van het plannen van een oefenwedstrijd tegen Nigeria. „Dat hebben we met ons volle verstand gedaan. Puur uit sportieve oogpunten. Nigeria is een kan didaat voor de wereldtitel, een prachtige tegen stander dus," aldus Henk Kesler, voorzitter van de sectiebestuur betaald voetbal. „Het verbaast ons dat er nu zoveel ophef over wordt gemaakt." De KNVB zegt pas in november 1997 te zyn geïn formeerd over de sportboycot van Nigeria. „Onze overeenstemming dateert al van september," al dus Kesler, die er niets van begrijpt dat staatsse cretaris Terpstra zegt de KNVB in 1995 al te heb ben gewaarschuwd. „Wij hebben de correspon dentie bewaard. Terpstra blijkbaar niet, want ze heeft vandaag niets kunnen laten 2ien." Terpstra deed gisteren een 'moreel appèl' aan de KNVB. „Maar wij kunnen niet onder het contract uit De KNVB wil niet te boek komen te staan als een onbetrouwbare partner. Wij komen al onze af spraken na." Het gaat volgens Kesler niet om het geld van sponsor Nike, ook niet om mensenrechten, of de morele verantwoordelijkheid van Neerlands grootste sportbond. „Het gaat om een contract. Als da politiek echt overtuigend had willen over komen, had ze in november al ferm stelling moe ten nemen." De KNVB zal onderzoeken hoe hij het kabinet te gemoet kan komen in het verzoek om een 'sobere wedstrijd'. Kesler: „Ik weet niet of we de volkslie deren kunnen vergeten. Dat zou ons wel eens op een boete van de FIFA kunnen komen te staan. We zullen de Nigeriaanse bond vragen met een kleine delegatie te komen. Het kabinet kan nog vervelend doen met de aanvragen voor visa. maar ik hoop dat ze zich sportieve verliezers tonen en dat het er meer dan elf zullen zijn." Het CDA kraakt het 'broddelwerk' van het kabi net rond de oefeninterland Nederland-Nigeria. Minister Pronk heeft een halfjaar geleden zelf in de Tweede Kamer uitgelegd dat in de sancties te gen Nigeria een uitzondering gemaakt zou wor den voor het WK-Yoetbal, voert woordvoerster VanArdenne aan. Toen heeft het kabinet niet gezegd dat Nederland geen oefeninterlands tegen Nigeria zou willen. „Dan is het heel ongeloofwaardig en hypocriet om twee dagen voor de kaartverkoop begint, alsnog te zeggen datje wilt dat die wedstrijd niet doorgaat," betoogt Van Ardenne. „Dat is niet uit te leggen aan de sportwereld." Zij verwijt het kabinet dan ook 'eerste klas broddelwerk'. Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) had de kwestie, als hij zulke grote bezwaren had, boven dien in januari dit jaar opnieuw bij zijn collega's in de Europese Unie aan de orde kunnen stellen. Toen deed het Europees Parlement immers een oproep om dergelijke wedstrijden tegen Nigeria tegen te gaan. ..He' kabinet heeft de zaak met open ogen laten lopen," oordeelt het CDA-Kamer- lid. De PvdA volgt in de kwestie de lijn van minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking): de wed strijd zou in principe niet door moeten gaan, om dat hij in strijd is met de Europese sancties. „Af spraken in internationaal verband gaan mijns in ziens boven afspraken die de KNVB, als Neder landse organisatie, maakt," meent woordvoerster Verspaget. Er zou volgens haar alleen sprake van een uitzon dering kunnen zijn als de KNVB de oefeninter land al vastgelegd had voordat de EU in 1995 haar sancties afkondigde. Verspaget wil vandaag wel giaag van de regering horen hoe het contact met de KNVB verlopen is. „Dit is het werkterrein van de minister van Buitenlandse Zaken, niet van de staatssecretaris voor Sport." De WD wil weten of de oefeninterland wel onder de Europese sancties valt. D66 zou het geharrewar rond de wedstrijd vandaag aan de orde stellen in het mondelinge vragenuur. Er gloort weer hoop voor de Rotterdamse havenpool SHB. Wonder boven wonder is gisteren een meerderheid van de werknemers het eens geworden over een akkoord dat de directie van het bedrijf en de huidige ondernemingsraad in princi pe hebben bereikt. De weg ligt nu open voor het afsluiten van een nieuwe CAO die in eik geval tot en met de millenniumwisseling houdbaar blijft. Belangrijkste winstpunt is dat de sfeer in het bedrijf lijkt te kunnen worden verbeterd. De SHB is meer dan een jaar lang geteisterd door een diepgaand conflict tussen de directie enerzijds en een be langrijk deel van de werknemers aan de andere kant. Daarbij zijn over en weer harde woorden gevallen. Feit was dat partijen het niet eens konden worden over een passend antwoord op de ernstige pro blemen waarin de havenpool van Rotterdam verkeert. De SHB zit diep in de rode cijfers en kon (en kan) zo niet doorgaan. Een passieve houding zou onherroepelijk leiden tot een faillisse ment van het bedrijf, waardoor 900 havenwerkers in de WW zouden belanden. Dat scenario zou weliswaar in strijd zijn met het oude so ciale akkoord voor de Rotterdamse haven dat een garantie hood te gen gedwongen ontslagen. Maar hoeveel zijn garanties waard als het blijvend slecht gaat met een bepaalde ondernemingsactiviteit? Om de problemen enigszins het hoofd te kunnen bieden werden er dus offers verlangd. Offers ook van de werknemers, maar die von den dat ze in de eerste onderhandelingsresultaten van de directie en de vakbonden te zwaar moesten bloeden. Ouderwetse acties dreigden en een dramatische climax werd afgelopen jaar bereikt met het ontslag van de toenmalige OR-voorzitterToussaint omdat deze een verbod van de rechter op acties naast zich neerlegde. Een belangrijk deel van de SHB-werknemers eiste tot gisteren dat dat ontslag ongedaan zou worden gemaakt. Zolang dat niet gebeur de, kon de directie een inhoudelijk akkoord over een oplossing van de SHB-problemen wel vergeten. Geen vrede dus zonder een aan vaardbare regeling voor de heer Toussaint. Maar gisteravond be sloot een meerderheid van de werknemers op advies van de huidige ondernemingsraad deze twee zaken -de positie van het bedrijf en die van één persoon - te scheiden. Daardoor lijkt de solidariteit met de oud-OR-voorzitter te zijn verdwenen en het hoofd van Tous saint op het offerblok te zijn gelegd, maar dat hoeft niet zo te zijn als er inderdaad een chique sociale oplossing k_n worden bedacht waar iedereen vrede mee kan hebben. Hoogste prioriteit heeft thans dat het vertrouwen bij de SHB weer keert. Vertrouwen tussen de partijen over en weer en vertrouwen in de eigen toekomst. Zonder dat heeft het bedrijf het al moeilijk ge noeg de komende jaren te overleven. Als de voortekenen niet be driegen en ook de vakbonden hun bijna spreekwoordelijke nuch terheid en compromis-bereidheid tonen, lijkt er in elk geval weer enige aandacht te zijn voor de factor 'gezond verstand'. Genève Vanaf 1 april riskeren Zwitserse bankiers die geld van de drugsmaffia of malafide bui tenlandse heersers in beheer ne men, gevangenisstraffen van een jaar of meer. „Dit is geen april grap," zegt de Geneefse procu reur-generaal Bernard Bertossa dreigend. „Voor het eerstin de ge schiedenis zullen Zwitserse bank directeuren mogelijk achter de tralies verdwijnen." Morgen wordt in Zwitserland een nieuwe wet van kracht die witwas sen van 'onrechtmatig verkregen gelden' (uitgezonderd belasting ontduiking) bestempelt als een crimineel vergrijp en niet langer als een overtreding. Bovendien vallen niet alleen banken, maar ook verzekeraars, notarissen en advocaten onder de nieuwe straf wet. Maffiabazen namen vaak hun toeviuehttot die tussenperso nen om hun buit een vaak onna speurbaar onderdak te bezorgen. Tot dusver waren banken alleen gehoudenaan een meldingsplicht bij hun eigen Zwitserse Bankiers- vereniging, maar volgens Bertos sa was het 'binnenhalen van lu cratieve beleggingen vaak sterker dan de gewetensdrang'. Bertossa onthulde dat hij meer dan honderd zaken in behande ling heeft die met witwassen heb ben te maken, waaronder de zes tig miljoen dollar die de Pakis taanse ex-premier Benazir Bhutto en haar familie bij drie Geneefse banken hebben ondergebracht. Genève De maand februari was wereldwijd de warmste sinds me teorologen in 1856 mondiaal be gonnen met de registratie van ge gevens over het weer. Voor het noordelijk halfrond was februari de warmste februarimaand sinds 1950. Het weerbureau van de Ver enigde Naties heeft dit gisteren bekendgemaakt. De World Meteorological Organi zation (WMO) zegt in een verslag over de invloed van het El Nino- effect dat de gemiddelde tempe ratuur wereldwijd 0,75 graden Celsius hoger was dan normaal voor februari. Wat betreft El Nino wordt de te rugkeer naar normaal enigszins verder weg geschoven, naar juni of augustus, m plaats van mei, zo als eerder was voorspeld. „El Nino blijft de hele maand mei bij ons," luidt de prognose. De grote hoe veelheid warm water in de Stille Oceaan die het effect veroorzaakt, is evenwel aan het slinken. MORGEN IS HET 1 APRIl! ZtE. jt OwS O? ON£E MATtfe vAtaVT»EDtA BeWeRD TeRu£,k££E W HET REiSguJLfAU

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1