WD voorlopig akkoord met armoedebeleid Maassluis I it ÖJK 1ST! in»o I IE y j jE ïm ÖM m B H Twee hennepkwekerijen ontmanteld I Eé» °.p de '.ien Gf7- Rotterdams Dagblad I Coalitiepartners praten nog over financiële gevolgen Ee»opeiiingsfees tj e :-vaii 75.000 gulden Weiland wordt bos mm» - -m Voormalig werkneemster GGD krijgt eervol ontslag Tzmm. Poging tot beroving Fraudeurs veroordeeld Bekeuringen bij controle Mee-onderhandelen beloond Discussie gronduitgiftebeleid weer wat vooruit geschoven 1 containers is met in orde mum» Vlaardingen houdt geld over Geen extra maatregelen nodig voor tienermoeders FRANS MÖRET! Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 31 maart 1998 VlaardingenBij een poging hem van zijn geld te beroven is een 52- jarige Vlaardinger de afgelopen nacht rond 2.00 uur mishandeld. De man had net zijn bromfiets op de Fioreslaan geparkeerd en wil de nog iets uit een tas halen toen hij plots van een onbekende man een klap kreeg. Toen hij op de grond was gevallen voelde de da der zijn zakken na op zoek naar waardevolle spullen. De Vlaardin ger verzette zich echter hevig zo dat de rover de benen nam. On danks een achtervolging op de bromfiets wist de dader te ontko- Maassluis Twee inwoners van Maassluis zijn door de rechtbank veroordeeld wegens een twee jaar durende bijstandsfraude. Eén van hen werd vier maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf op gelegd, terwijl de ander 180 uur werkstraf kreeg. Van beiden zal bovendien het door fraude ver kregen bedrag van 50.000 gulden worden teruggevorderd. De twee Maassluizers hadden valselijk in gevulde inkomstenverklaringen ingeleverd bij de sociale dienst, waardoor zij ten onrechte een uit kering kregen. Na onderzoek bleek dat ook de handtekeningen onder de formulieren vals waren. Vlaardingen Bij een verkeers controle op de Vlaardingse Burge meester Heusdenslaan zijn gis terochtend acht automobilisten op de bon geslingerd. Zij kregen hun bekeuring onder meer voor het rijden door rood licht, het ver keerd voorsorteren en het niet dragen van de gordel. Maassluis Als de onroerende-zaakbelasting (OZB) daarvoor niet meer hoeft te stijgen dan het inflatiepercentage, gaat de VVD in Maassluis akkoord met een verruiming van het ar moedebeleid. Dit werd gisteravond duidelijk tijdens de onder handelingen over het programma op hoofdzaken van het nieuwe PvAVWD/CDA-coIlege van burgemeester en wethou ders. Het CDA kon zich in grote lijnen vinden in de door de PvdA aangedragen punten daarover. Dat in Maassluis het armoedebe- aan de OZE. Dan kun je bijvoor- leid wordt uitgebreid, werd eigen lijk ruim twee weken geleden al duidelijk. In het toen gevormde college ging de WD een combina tie aan met twee partijen die na drukkelijk voorstander zijn van zo'n uitbreiding. Onderhandelaar Pieter Kromdijk maakte dit giste ren namens de PvdA nog eens duidelijk. „Het zwaartepunt van dit college zal zeker op het gebied van sociale zaken liggen. Dat dat geld gaat kosten moge duidelijk zijn." Speerpunten Als het aan de WD ligt zal dat niet ten koste van alles gaan. Eén van de speerpunten van deze par tij is het zo laag mogelijk houden van de lokale belastingen. Meer uitgeven om de minima tegemoet te komen, mag niet ten koste gaan van een stijging van de OZB die het inflatiepercentage overstijgt, is het standpunt van de liberalen. Over deze eventuele financiële consequentie zal vanavond of za terdag verder worden onderhan deld. Arie van der Knijff (CDA) was het. net als de PvdA, alvast niet eens met WD. „Het is niet juist dat so ciale zaken worden gekoppeld Schiedam Het openingsfeest van hetSchiedamse Stadserfcom- plexop 15 april zal zo'n 75.000 gul den kosten. De gemeenteraad heeft de kredietaanvraag hiervoor gisteravond goedgekeurd. Het be drag is nodig omdat de gemeente opening van de nieuwbouw in het Schiedamsb centrum niet geheel onopgemerkt voorbij wil laten gaan. Voor de openingshandeling, die wordt verricht op het toneel van het Theater a.d, Schie, is al een belangrijk iemand gevonden. Mi nister Dijkstal van Binnenlandse Zaken zal deze taak op zich ne men. Verder is er een grote recep tie waarvoor zo'n zevenhonderd Schiedammers uit alle lagen van de bevolking zijn uitgenodigd. Politici, vertegenwoordigers van sportclubs, buurt- en bewoners verenigingen, aannemers en zelfs een paar werklui die aan het com plex hebben gewerkt, zijn van de partij. Op zaterdag 18 april wordt de rest van Schiedam in de gelegenheid gesteld het gebouw te berrtiti- gen. Tijdens deze open de iet complex vrij toegankelijk kan een kijkje worden genomen in de bibliotheek, de stadswinkel en het theater. Schiedam Welke koers moet Schiedam in de toekomst voeren bij het gronduitgiftebeleid, erf pacht, grondverkoop of een mix van beide? Het antwoord op deze vraag zal voorlopig niet worden gegeven, zo werd gisteravond dui delijk tijdens de laatste zitting van de gemeenteraad, Een initia tiefvoorstel van WD en D66 over de gronduitgifte is door de ge meenteraad in handen gesteld van het college van burgemeester en wethouders. Dat betekent dat er pas op zijn vroegst in septem ber een antwoord komt, liet wet houder Wiegman weten. Gronduitgifte is een heet hang ijzer in de Schiedamse politiek. Het houdt de gemoederen nu jaren bezig. Pal voor de verkiezin gen stookten WD en DG6' het vuurtje weer een beetje op met een initiatiefvoorstel voor de her introductie van ponduitgifte in eigendom in Schiedam. De erf pacht, het systeem dat Schiedam al tijden hanteert, zou in beginsel moeten worden afgeschaft voor alle woningbouwlocaties, zowel in de stadsuitleg als in de oudere de len van de stad, vinden de twee partijen. Alle woningeigenaren- erfpachters zouden de mogelijk heid moeten hebben om de grond onder hun woning in eigendom te krijgen. Traag tempo Het initiatiefvoorstel van D66 en WD was voornamelijk ingegeven door het trage tempo van het col lege. In een overeenkomst die vier jaar geleden bij de collegevor- ming is gesloten tussen PvdA, D66. WD en Groen Links is afge sproken dat het college een on derzoek zou laten verrichten naar de voor- en nadelen van verkoop van grond in vergelijking met het huidige erfpachtsysteem. Dit on derzot-K van de TU Delft is eind vorig jaar gepresenteerd. In een collegevergadering is vervolgens afgesproken dat burgemeester en wethouders met alternatieven zouden komen. Dat duurde voor een aantal raads leden duidelijk te lang, zo werd ook gisteravond nog eens duide lijk. Vier jaar is lang genoeg, stel den voornamelijk D66 en WD. „Wij zeggen al langer: schep vari atie in de mogelijkheden. Naast erfpacht dus ook gronduitgifte in eigendom," zei M. Houtkamp (D66). „De suggestie van b en w om het initiatiefvoorstel in han den van het college te geven, stelt niets voor. Het is in Feite al jaren in handen van b en w. Maar er ge beurt niets." Toch redde het voorstel van WD en D66 het niet toen er werd ge stemd. De ruime meerderheid van de gemeenteraad ging ermee akkoord dat het nieuwe college de zaak afhandelt en snel met een voorstel komt waarin alle opties van het gronduitgiftebeleid wor den belicht en gewogen. Niet voor, maar na de coalitievorming dus. Voigens wethouder Wiegman zal dat 'brede keuzepakket' pas op zijn vroegst in oktober het licht zien. Het zai dan over de coalitie gesprekken en de vakantie heen worden getild. beeld ook de verzakkende Govert van Wijnkade aan de OZB koppe len. En dat is met juist." Enkele zaken waarover CDA, PvdA' en onder voorbehoud VVD, het eens zijn, betreffen onder meer het doorgaan van de schuld hulpverlening en een verruiming van het kwijtseheldingsbeleid. Mensen die op honderd procent van het sociaal minimum zitten hoeven dan bijvoorbeeld geen OZB te betalen. Nu ligt deze norm nog op 95 procent. Een punt waar de VVD niet in meeging handelde over de bijzondere bijstand. Ook deze willen PvdA en CDA uitbrei den. Gedacht wordt aan een in veel andere plaatsen ingevoerde 'witgoedregeling'. Langdurige minima krijgen daarbij de kosten vergoed van een noodzakelijke vervanging van bijvoorbeeld een wasmachine. Maassluis„Heel blij dat het zo gaat." Herman van Hoeven heeft er duidelijk geen spijt van dat hij meepraat over het pro gramma op hoofdzaken (POH). Hoewel het raadslid van de christelijke combinatie RPF/ SGP/GPV geen deel uitmaakt van het nieuwe college van bur gemeester en wethouders, ziet hij toch enkele van zijn verkie zingsitems terug in het beleid. Mee-onderhandelen heeft voor de eenmansfractie wei degelijk zin, liet Van Hoeven gisteren tij dens de pauze weten. „Éénen twintig van onze punten zijn tot nu toe geheel of gedeeltelijk meegenomen. Ik ben er blij mee dat we op onze manier mee mo gen doen." Van het wensenlijstje van de PvdA vond VVD'er John Scheerstra dit het minst nodig. „De witgoedregeling zal bij ons het eerst afvallen." „Dat zal dan zeer problematisch worden," reageerde Kromdijk. Op Vastgelegd is onder meer dat bij regionale samenwerking niet alieen richting Rotterdam maar ook naar het Westiand wordt ge keken. Ook het bevorderen van het Wilhelmus op basisscholen, het jaarlijks opstellen van een plaatselijke monumentenlijst en -„voor ons heel belang rijk"- het handhaven van de zondagsrust komen in het nieu we POH. 'Jammer vindt Van Hoeven het dat de in commis sies actieve steunraadsleden in het vervolg niet meer door de gemeente worden betaald. „Ik vind dat als je als gemeente mensen benoemt in een officië le commissie, waar ze werk aan hebben, je ze een vergoeding moet geven. Dat motiveert." de avond, die werd gekenmerkt door het 'in alle rust wikken en wegen en schrappen en toevoe gen', volgde een compromis waar bij een eventuele invoering van een witgoedregeling 'nader wc "dt uitgewerkt'. ¥r/ï 5 t* -E*#** vggWvff Een boormachine heeft de afgelopen dagen honderden gaten geboord in het weiland aan de rand van Holy-Noord. Een strook van een paar honderd meter is dwars op de Holyweg langs de Breeweg aan de noordelijke rand van Vlaardingen voorzien van jonge aanplant. Meer westwaarts langs de Holyweg zijn, ver spreid in het weiland, bosjes jonge bomen ge plant. De boompjes zelf zijn nauwelijks te zien, zo dun zijn ze. De hoeveelheid is enigszins her- kenl aar aan het opgehoorde veen. Volgens de Dienst Landelijk Gebied uit Den Haag vindt de aanplant plaats, ^onform het deelplan Abts- woude voor Midden-Delfland. „Langs de Bree weg komt een massieve strook bos, maar van af de Holyweg blijven vanuit Vlaardingen door zichten op de polder in stand." Foto Roel Dijkstra Maassluis Eén op de tien con tainers met groente-, fruit- en tuinafval die in Maassluis op straat worden worden gezet voor de vuilsniswagen, voldoet niet aan de eisen. Dat blijkt uit een grote controle die de milieu controleur en de opzichter van de reinigingsdienst van de ge meente Maassluis hebben ge houden. In een week tijd werd de inhoud van 'bijna alle' GFT- containers gecontroleerd. Dat leverde 85 waarschuwingen op en in 24 gevallen was de norm zelfs zo ver overschreden dat de container niet is geleegd. Het ging daarbij om containers waar al het afval in plastic zak ken was verpakt, te vol zaten met uitstekende delen, gevuld waren met tuinaarde of die voor gewoon huisvuil waren ge bruikt. Eén van de meest aangetroffen overtredingen is dat er te veel papiei in de container wordt ge stopt. „Hoewel vochtig GFT-af- val best in een oude krant mag worden gewikkeld Is de GFT- container absoluut niet bedoeld om voi te stoppen met oude kranten," aldus de gemeente.- Er wordt op gewezen dat er spe ciale zakken in omloop zijn die kunnen worden gebruikt om de containers schoon te houden. Die GFT-zakken verstoren het composteringsproces niet om dat ze zijn gemaakt van een een voudig afbreekbare papiersoort of van een zetmeelproduct. De gemeente heeft inmiddels voor 'de nabije toekomst' een nieuwe controleactie aangekon digd, Daarbij wordt aangetekend dat dergelijke overtredingen op ba sis van de plaatselijke milieu verordening een boete van hon derd gulden kunnen opleveren. Een Schiedamse politieman is bezig met het afvoeren van bijna tweeduizend hennepplanten en bijbehorende groeiapparatuur die gisteren werden ontdekt in twee huurwoningen aan de Professor Kamerlingh Onneslaan. Foto Roei Dijkstra Schiedam De Schiedamse poli tie is gisteren uren in de weer ge weest om twee hennepplantages aan de Professor Kamerlingh On neslaan te ontmantelen. Aanvan kelijk was de politie één pand h nengevallen omdat er vern dens bestonden dat er hennep werd gekweekt. Inderdaad bleek de kelderverdieping van de wo ning uit een plantage van zo'n ne genhonderd planten te bestaan. De benodigde stroom werd ille gaal afgetapt. Bij toeval ontdekte een politieman vervolgens dat in het huurpand zich eveneens een hennepkwekerij in de kelder be vond. Hier werden nog eens rond de achthonderd planten aange troffen. In geen van beide panden werden bewoners aangetroffen. Wel wist de politie een 31-jarige man aan te houden die even voor de inval bij het eerste pand de tweede woning waar later de an dere plantage werd gevonden, had verlaten. Hij bleek de bewo ner te zijn en is meegenomen naar het bureau voor verhoor. Alle hennepplanten, de groeiappara tuur en tien jerrycans met chemi- calién zijn in beslag genomen. VlaardingenHet al twee jaar sle pende arbeidsconflict tussen de GGD Nieuwe Waterweg Noord en een ex-werkneemster is naar ie ders tevredenheid opgelost. Carla Witte, die haar oneervol ontslag sinds oktober vorig jaar fanatiek heeft aangevochten, is tot over eenstemming gekomen met haar voormalige werkgever. Zij heeft vrijdag eervol ontslag gekregen en kan een positief getuigschrift tegemoet zien. De overeenstemming heeft op het nippertje de hoorzitting voorko men die stond gepland voor de Commissie van Advies voor be zwaar- en beroepschriften. Deze onafhankelijke commissie zou zich buigen over het bezwaar schrift dat de gedupeerde werk- Vlaardingen De gemeente Vlaardingen stevent af op een positief saldo over 1997. pat heeft wethouder H. C. J. Roijers (financiën) gisteren gezegd. Hoe hoog dat overschot is, wordt pas over één of twee maanden duidelijk. Dat de gemeente Vlaardingen vorig jaar minder heeft uitgege ven dan er in kas is gekomen is vooral opmerkelijk omdat er naast de ingrijpende bezuini gingsoperatie van achttien mil joen gulden enkele flinke te genvallers moesten worden ge ïncasseerd- Zo moest de ge meente Li juli vorig jaar bij springen om het Hoïy Zieken huis van de ondergang te red den. Daar bleek opeens een mii- joenentekort te zijn omdat er veel te veel geld was uitgege ven. De gemeenteraad trok daarvoor een miljoen gulden uit. Daar bovenop kwam begin dit jaar nog eens een tegenvaller van 2,5 miljoen. Dat geld is no dig om de vijfduizend bezwaar schriften tegen de taxatie in het leader van de Wet WOZ te be handelen. Ook hiciinee was vooraf geen rekening gehou den. Zie ook pagina 15: Acht pro cent WOZ-bezwaarschriften gegrond Schiedam In Schiedam zijn geen extra maatregelen nodig voor alleenstaande tienermoe ders. Volgens burgemeester en wethouders voldoet Schiedam aan de wettelijke bepalingen. Zowel de VVD als het CDA in Schiedam trokken eind januari aan de bel naar aanleiding van een artikel in het Rotterdams Dagblad. Daann vroeg de Stich ting Steady, een belangenbeharti- gende organisatie voor alleen staande tienermoeders in do bij stand, om aandacht voor de schrij nende inkomenspositie van deze groep. Die nog eens is verslech terd door de nieuwe Algemene Bijstandswet. Nadat wethouder Wiegman vorig jaar, toen de WD daar bij hem navraag over had ge daan. antwoordde dat er in Schie dam geen alleenstaande tiener moeders met een bijstandsuitke ring waren, is het college daar nu na onderzoek op teruggekomen. Uit dat onderzoek blijkt dat op dit moment vijftien alleenstaande tienermoeders een bijstandsuit kering krijgen. Daarnaast is er nog één baby, die wordt verzorgd door de grootouders en zelf een uitkering verwacht. Zes tientjes De tienermoeders ontvangen maximaal ruim 1700 gulden per maand. Daamaa. t kunnen zij nog een beroep doen op de bijzondere bijstand. Al met al ontvangen ze zes tientjes meer dan in de oude situatie. De vraag van het CDA of Wiegman, de wethouder voor soci ale zaken, bereid is de petitie van de Stichting Steady te onderteke nen. wordt negatief beantwoord. Geen meerwaarde „Tekening van de petitie door de wethouder van sociale zaken heeft naar onze mening geen mcer.vr. aangezien de inten tie 'fsituatie van tiener- moL erbeteren reeds aan wezig i ïekemng houdend met het wettelijk kader van de Alge mene Bij standswet." neemster tegen de GGD had inge diend. Caria Witte was ervan over tuigd dat zij na een periode van ziekte opzettelijk hel bedrijf is uitgewerkt. Daarbij wees zij voor al GGD-directeur E. S.A. van der Meer aan als boosdoener, die zij beschuldigde van intimidatie en 'psychoterreur'. Uit de hele affaire rolde in februa ri de beslissing een onderzoek in te stellen naar het personeelsbe leid van de GGD. Een onafhanke lijk onderzoeksbureau is inge huurd om een einde te maken aan de negatieve geruchtenstroom over personele misstanden bin nen de dienst. Het onderzoek, dat verder bedoeld is om het perso neelsbeleid van de afgelopen ja ren te evalueren en de huidige gang van zaken te analyseren, moet half april klaar zijn. Carla Witte ziet haar eervol onsiag als een rehabilitatie. ,.Ik hoop de zaak spoedig voor mezelf af te kunnen sluiten om dan na een pe riode van rust mijn energie posi tief te gaan gebruiken." feestartikelen Vierambachtsstraat 9d Rotterdam Tel. 010-477 26 75 Fax. 010-462 2516 DORPSSTRAAT 174 2932 A8 BARfNQRECHT pi) Of WATERTOREN^ TEL 0180-611100 MAANDAG GESLOTEN - VRUDAC KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3