Meer toezicht op straat Rotterdams Dagblad Gehandicapten in Westwijk krijgen nieuwe woningen Schiedamse coalitie legt uitgangspunten vast Duizenden vlaggetjes in het zand Bondscoach Guus Hiddink in crickettrui terug naar huis Ontuchtpleger wordt van verstopt toilet een gebroken man Jongeren willen eigen plek naast begraafplaats Vrijwilligers voor tracing gezocht Agenten vangen lammetjes mm Winkeldief mishandelt medewerker Gestolen creditcard Motorrijder knapt uiltje Gemeente valt over uitnodiging met naakte man Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 3 april 1998 Door Ben van Haren Vlaardingen Dc Vlaardingse wo ningstichtingen hebben afspra ken gemaakt met zorginstellin gen om m de Westwijk eigentijdse huisvesting voor bewoners van de Zuidbuurthoeve en De Tweeling te realiseren. Het gaat zowel om complete nieuwbouw als om aan passing van bestaande flatwonin gen voor mensen met een geeste lijke handicap. De Stichting Woningbedrijf Vlaardingen (SWV) is al jaren be zig met de Stichting Pameijer- Keerknng om een nieuw model te ontwikkelen van beschermd wo nen voor mensen met een psychi atrische achtergrond. Pameijer- Keerkring heeft nu nog aan de ou de Zuidbuurtseweg een vroegere boerderij in gebruik. Deze Zuid buurthoeve voldoet niet meer aan de woonwensen cn heeft boven dien als nadeel dat hij afgelegen iigt. Marathon weg en sportvelden scheiden de oorspronkelijk door 22 psychiatrisch gehandicapten bewoonde hoeve van de dichtst- bijzinde woonbuurt. Dat is de Zuid buurt, waar SWV veruit de grootste huisbaas is. Baanbrekend Met financiële steun van Haagse instanties hebben SWV en Pameijer een baanbrekend expe riment voor beschermd wonen in de bestaande woningvoorraad ontwikkeld. Architektenburo Ter ry van der Heide uit Den Haag in ventariseerde de woonwensen en concludeerde, dat de behoefte aan meer privacy zeer groot is, maar bovendien dat portiekflats, als bij voorbeeld in de Professor Tel ders- slraat, zich uitstekend lenen voor aanpassing ten behoeve van be woners van de Zuidbuurthoeve. Afhankelijk van de mate waarin zij directe zorg nodig hebben, kunnen woningen worden inge richt. Hierbij is uitgegaan van het koppelen van flats voor bewoning door groepen van verschillende grootte. In alle gevallen kunnen de bewoners er meer privacy ge nieten dan in hun huidige, gehori ge kamers. Bestaande regels op allerlei ge bied leveren echter belemmerin gen op. De gemeente Vlaardingen moet er bijvoorbeeld de loge- menls- en kamerverhuurverorde- ntng voor versoepelen en de fi nanciering behoeft aanpassing. Komt het geld uit de AWBZ-pot. uit huisvestingsfondsen of van de bijstand? Zorginstellingen hebben geen huisvestingsvergoeding nodig voor iemand die zelfstandig kan wonen. Wel blijft natuurlijk een bijdrage noodzakelijk voor de be geleiding. die gegeven moet wor den. De woningstichting op haar beurt krijgt te maken met extra kosten voorde noodzakelijke aan passing en een nieuwe groep huurders. En wie zelfstandig gaat wonen heeft meer eigen kosten dan waarop hel zak- en kleedgeld van dit moment is afgestemd. Voor deze en andere problemen zijn inmiddels in Vlaardingen op lossingen gevonden. Pameyer- Keerknng kreeg van het ministe rie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport groen licht en inmiddels zijn er al acht bewoners uit de Zuidbuurthoeve verhuisd. Verder werkt SWV aan de beschikbaar stelling van nog meer woningen. Integratie Dc begeleiders van Pameijer- Keerknng zullen straks werken vanaf een zorgpost tn de wijk, waarin woningstichting. Stich ting Philadelphia, thuiszorg, ou derenzorg, politie, huisartsen en wijkcentrum ook deelnemen. De integratie gaat nog verder, want de buurtconeierge heeft al enkele maanden in zijn wijkonderhouds- ploeg assistentie van mensen uit de Zuidbuurthoeve. Aan de andere kant van de West wijk, in de Van der Werfstraat komt nieuwbouw voor verstande lijk gehandicapten Volgende week tekenen de gezamenlijke woningstichtingen yan Vlaardin gen een contract waarbij re het gezinsvervangend tehuis De Tweeling overnemen van de Stichting Philadelphia Zorg(SPZ) met de toezegging een nieuw ge bouw neer te zetten met drie groepswoningen. Na sloop van het bestaande ge bouw zullen er naast de nieuwe 'Drieling' twintig eengezinskoop- woningen verrijzen, waarvoor de Rotterdamse architecte Ineke Hulshof het ontwerp maakte. Door Sentma van der Meer Vlaardingen Jojanne Visser is ai drie jaar bezig met een ont moetingsplaats in haar wijk. „Er moet toch ergens een plekje in de wijk zijn waar wij in een groepje kunnen kletsen. Of rondhangen zoals ouderen dat noemen," zegt de 13-jarige uit Holy-Noord. Drie jaar geleden had ze die mooie plek al gevon den. Het gaat om het terrein bij het eindpunt van de bussen 56 en 57, naast de Algemene Begraaf plaats Holy. „En de gemeente weet ervan," zegt ze beslist. ,.Ik heb al een aantal brieven ge schreven en wethouder Ton van der Steen (wijkbeheer, groen, sport en recreatie) is er in 1996 met mij wezen kijken. Maar er gebeurt na dat gepraat en brie ven geschrijf helemaal niks. Tenminste, ik hoor er niks over. Ik snap niet dat dit zo lang moet duren." Het klinkt niet als een erg gezel lige plek. zo pal naast de graf zerken. Maar volgens Jojanne is het gebied tussen ds Olmen- dreef en de Holyweg de enige plek die zij kan bedenken waar ze met een paar vrienden onge stoord 'gezellie' kan'samenko men. Jojanne betreedt om iets over zessen, nog voor de schemering intreedt, samen met haar maat je Remon het terrein. Op dit mo ment is het een braakliggend terrein waar onkruid, wilde bra men en jonge spriet-achtige boompjes ongestoord kunnen groeien tot een enorme wilder nis. Een aannemer gebruikt een deel van het terrein als opslag plaats voor oud materiaal en al lerlei bouwmaterialen. Maar die gaat binnenkort weg. Ook zit er tijdelijk een baggerdepot Als ze zo samen het terrein oplo pen, lijkt het net alsof ze iets ge heimzinnigs gaan doen. Iets wat anderen niet mogen zien. „Het lijkt er op dat wij, jongeren, hier niet door de wijk mogen lopen, In elk geval mogen ws niet ge- zien worden, want dan zijn we ons plekje kwijt," vertelt Re- mon, „Ook hier kunnen we niet onge stoord rondhangen," zegt Jojan ne. „De politie stuurt ons overal weg. Daarom zitten we nu even bij De Hoeksteen op het school plein, maar dat zal vast niet lang meer duren." Remon is het duidelijk niet eens met het optreden van de politie: „Vaak worden we door een agent ergens weggestuurd, omdat er twee mensen ofzo ge klaagd hebben over overlast. Dan vragen we: waar mogen we dan wel staan? En dan wijst njj een plek aan. waar binnen no ti me een andere agent staat die ons daar weer wegjaagt." Zie ook pagina 11: Jeugd voelt zich opgejaagd door politie. VlaardingenAsielzoekers verlie zen tydens hun vlucht vaak het contact met gezms- of familiele den. Soms weten ze we! waar de familie zich bevindt, maar is het te gevaarlijk om zelf contact met ze op te nemen. Vaak is niet be kend waar partner, kind of ouders zyn gebleven. Vrijwilligers van het Rode Kruis proberen het con tact te herstellen via een interna tionaal netwerk van deze hulpver leningsorganisatie. Het Rode Kruis Vlaardingen zoekt nieuwe vrijwilligers voor het zogeheten traeingteam. Voor belangstellen den is dinsdag 7 april van 9,45 tot 12.00 uur in het afdehngsgebouw aan de Emmastraat 38 een infor matiebijeenkomst. Aanmelden kan via telefoon 4342700 op werk dagen tussen 9.00 en 12.00 uur. Schiedam Er komt meer toezicht op straat in Schiedam, Naast 'de vanzelfsprekende rol van de politie', worden daar voor meer toezichthouders ingezet. Behalve buurtconciërges en winkelcentrumsurveillance, zullen er vooral in de avond uren meer mensen worden ingezet om de veiligheid op straat te vergroten. Daarbij wordt gedacht aan toezichthouders in het kader van de WIW. de Wet Inschakeling Werkzoekenden. Dat schrijven de coalitiepartners PvdA, WD, GroenLinks en D86 in Schiedam bij de vanmorgen be kend gemaakte lijst van uitgangs punten voor de komende vier jaar. Het gaat in totaal om 45 pun ten. die over tal van beleidsterrei nen zijn verdeeld. Ondanks alle voornemens stellen de vier partij en zich ten doel de gemeentelijke taneven en heffingen 'maximaal de inflatie' zullen volgen. Over één van de hete hangijzers tussen PvdA en GroenLinks aan de ene kant. en WD en D66 aan de andere kant, het wel of met handhaven van erfpacht, spreekt de nieuwbakken coalitie zich met uit. Wel wordt in de uitgangspun ten toegezegd dat voor de begro tingsbehandeling in november 1998 de diverse varianten worden overwogen. Enkele andere in het oog sprin gende punten: •Delen van de Lange Haven wor den autovrij gemaakt op het mo ment dat er voldoende alternatie ve parkeerplaatsen op loopaf stand zijn gerealiseerd. Na aanleg van de metro wordt een onder zoek gestart naar het autovrij of -luw maken van de Broersvest. •Als er op regionaal niveau initia tieven worden ondernomen om te komen tot de invoering van een autovrije zondag, dan wordt de mogelijkheid om daar aan mee te doen 'serieus overwogen', •Uitkeringsgerechtigden worden maximaal ontzien bij het betalen van tarieven en heffingen in het kader van een uitgebreider kwijt- scheldingsbeleid. •De gemeente schakelt gefaseerd over op ecostroom. Het uitgangs punt is om in 2002 voor honderd procent te zijn overschakeld op deze milieuvriendelijker manier van elektriciteitsvoorziening. •Er wordt een garantstelling van 75.000 gulden per jaar voor het Spectrumfestival worden gereali seerd. Hoek van Holland Op de Har- wichweg in Hoek van Holland lie pen even na middernacht twee lammetjes op de rijbaan. Na enige heen en weer geren en 'een paar snoekduiken' slaagden de agen ten erin om de beestjes te vangen. De lammetjes zijn daarna meteen herenigd met hun moeder. Tienduizenden vlaggetjes zwaaien de automobilisten die uit de Beneluxtunnel komen en richting Kethelplein rijden toe vanuit het zandlichaam dat Is aangelegd voor de Tweede Be neluxtunnel. Maar er blijkt geen vrolijke paasgedachte van Rijkswaterstaat achter te zitten. AJ die kunststof plaatjes die zo gezellig uit het zand steken vormen een drainagesysteem. De talloze vrachtwagenladin gen zand die voor de verbreding van het stukje A 4 zijn ge stort op de slappe ondergrond zorgen voor spanning. De drai nage helpt het water verticaal uit de bodem. De kunststof- plaatjes zitten zestien meter diep in de grond en de aanne mer slaat er zeshonderd per dag in. Dankzij dit systeem zet de grond zich sneller. Dit betekent tijdwinst, Foto Roel Dijkstra Schiedam Een 44-jarige werk nemervan een supermarkt aan de Lange Kerkstraat in Schiedam is gistermiddag rond half twee ge schopt en geslagen door een win keldief. De vrouw was eerder sa men met een man door het win kelpersoneel betrapt op diefstal, maar verliet vervolgens toch zon der betalen de winkel. De 44-jari- ge werknemer besloot de achter volging op het tweetal in te zetten om te zien in welk voertuig ze zou den stappen zodat hy het kente ken kon noteren. Toen de vrouw dat in de gaten kreeg schopte ze hem tegen het been en sloeg ook de bril van zijn gezicht. De tweetal is vervolgens weggelopen. De po litie is nog naar hen op zoek. Schiedam Een 25-jange vrouw uit Schiedam is gisteren even na de middag aangehouden in een winkel in de Nieuwe Passage na dat zij had geprobeerd haar inko pen met een gestolen creditcard te betalen. De vrouw had een stof zuiger en een videorecorder ter waarde van 1350 gulden uitge zocht, Na een telefoontje van een werknemer van de winkel, die het zaakje niet vertrouwde, bleek te kaart te zijn gestolen. Schiedam De politie van Schie dam kreeg gisteren even voor middernacht een melding over een motorrijder die op de Rotter- damsedyk onwel zou zijn gewor den. Eenmaal op de plek des on- heils aangekomen troffen de agenten op het trottoir een sla pende man aan. Hij verklaarde op weg naar huis plotseling moe te zijn geworden en besloot een dut je te doen. Schiedam 'Schokkend en aan stootgevend', dat vonden de geno digden van de tentoonstelling De nieuwe kleren van de keizer in Pand Paulus van de uitnodigings kaart. Een blote man wijdbeens gehangen in een fauteuil, moet dat nou? Reden voor het Schie dams gemeentebestuur om in overleg met de stichting Werk vorm, die de tentoonstelling orga niseert, de beruchte kaart met de man-in-z'n-blootje uit de roula tie te halen. Wethouder Hafkamp, die vanmor gen niet aanwezig was voor een reactie, heeft de naakte afbeel ding een 'ongelukkige keuze' ge noemd. Peter Hellemons van de stichting Werkvorm zegt dat het overleg met de gemeente in 'goe de sferen' heeft plaatsgevonden. Ook hij vond het beter verdere commotie te voorkomen. „Het was totaal niet mijn bedoeling om mensen te shockeren. Ik wilde mensen warm maken voor de ten toonstelling De nieuwe kleren van de keizer. Dat gaat over een naakte man die denkt dat hij mooie kleren aan heeft, dacht ik." De Schiedamse kunstenaar noemt het 'benepen' dat mensen de kaart terugsturen, anoniem, met teksten als 'ongewenste kunstalbeelding' erop. Slaapkamer Nieuwe, neutrale, kaarten voor de expositie die in het kader van de Kunstestafette wordt gehouden, zijn opnieuw gedrukt en ver stuurd. De organisatoren hebben met de nieuwe afbeelding op safe gespeeld: een slaapkamerfoto met een leeg bed. Het prijskaartje is voor de gemeente Schiedam: enkele duizenden guldens. Schiedam „Guus Hiddink? Komt-ie echt? Zal toch niet, an ders was-ie er al geweest." Een en keling dacht van doen te hebben met een verlate 1 april-grap, maar hij kwam echt, al arriveerde hij la ter dan gepland in Schiedam. Guus Hiddink, de bondscoach van het Nederlands voetbalelftal, was gisteravond de gastspreker op de sponsoravond van Excelsi- or'20. Ruim een uur lang amu seerde de 'baas van Oranje' de sponsors, adverteerders en ande re genodigden van de Thurlede- club met een boeiend betoog, scherpe cn humoristische ant woorden op vanuit de zaal gestel de vragen. Het was een bijzondere avond in de geschiedenis van de voetbal en cricketclub, die ook een bridge- en carnavalafdeling heeft. Na het turbulente voorbije jaar, waann dc vereniging door hooglo pende conflicten op voetbalge- bied een ware crisistijd door maakte, werd de eerste belangrij ke stap naar een nieuwe toekomst gezet. De club, waarvan het eerste cricketelftal al jaren op nationaal niveau absoluut de toon aangeeft, heeft een nieuw hoofdbestuur, nieuw voetbalbestuur én een sponsorcommissie. En die laatste groep mannen wilde met een spe ciale sponsoravond het 'nieuwe gezicht' laten zien. De toehoor ders waren na het apetijtelijke warm buffet en fraaie bijpassende wijn behoorlijk onder de indruk van het gebodene. Maar Hiddink ('zeg maar Guus'), ja, dat was toch wel het hoogtepunt van de avond. Vanzelfsprekend werd de bond- coach het hemd van het lijf ge vraagd naar de opstelling van Oranje tijdens het WK komende zomer in Frankrijk. 'Speelt See- dorf. en zo ja, mag hij dan ook strafschoppen nemen'? 'Tegen wie wil u het liefst spelen in de fi nale'? Hiddink lachend: „Nee, ik ga nog geen opstelling geven. Die kan u voor u zelf ook maken. En ach, als we de finale mochten ha len, dan zou een land als Brazilië of Spanje wel leuk zijn." Er was een enkele aparte vraag. „Stel u komt aan de hemelpoort, Bondscoach Guus Hiddink: „Die '—•«stelling kan u voor uzelf ook maken." Foto Roel Dijkstra PtdiUü aluuit u terug omdat u zo goed heeft geleefd en u moet uit de volgende drie dingen kiezen: met Bo Derek in bad, veertien da gen lang eindelijk de pers eens de waarheid vertellen of twee jaar gratis Ajax trainen. Wat kiest u dan? Hiddink scherp, doch niet zonder humor: „Kijk, ik sta hier al voor niks, dus ik kan niet aan de gang blijven. Ajax valt dus af. Van de persjongens lig ik niet wakker. dan hou ik Bo Derek over. Maar die is net zo oud ai ik, zo niet ou der. Heb je niks anders?" Waarop de vragensteller reageerde met de vraag of Hiddink hoogstpersoon lijk de met vliegangst kampende Dennis Bergkamp naar China zou rijden als daar een EK of WK zou plaatsvinden. „Natuurlijk, ik rijd hem wel over die muur heen hoor. geen probleem." Met wijn, Schiedamse jenever en een bijzonder kledingstuk toog Hiddink na ruim een uur terug naar huis. Van één der sponsors kreeg 'Guus' een origineel cric ketspencer. „Om in te golfen," legde Hiddink uit, terwijl hij een 'droge' slag maakte. „Zit goed, lekker truitje." De avond werd afgesloten met de presentatie van de nieuwe cric ket-hoofdsponsor en een veiling van diverse artikelen, waaronder een Üranje-tenue met handteke ning van Hiddink. Vierduizend piek leverde het op. En de bezit ter? Die maakte voor die prijs zijn zoon gisteravond de gelukkigste jongen van Nederland. Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam Eerst niet, dan wel, en dan weer niet. Rechtbankpresidente S. J. A Rullman werd zichtbaar een beetje moe van deze draaikonte- rij. Want de van ontucht met het minderjarige zusje van zijn toen malige vrouw verdachte Schie dammer J. P. (47) had bij zyn eerste politieverhoren de feiten ontkent, om ze daarna voor de rechter-commissaris te beken nen, en ze vervolgens bij een tweede zitting voor de rechter commissaris weer te ontkennen. „U zei de rechter-commissaris nog wel zo opgelucht te zijn nu eindelijk de waarheid te hebben gesproken," hield Ruilman de verdachte voor over zijn eerdere bekentenis. „Vreemd hoor." Maar volgens P. had hij zijn be kentenis gedaan omdat zijn cel- verblijf in voorarrest beneden al le peü was. Zo werd de koffie koud geserveerd en stroomde het loilet rijkelijk over. Het had van P. een gebroken man ge maakt, die bereid was elke denk bare verklaring te produceren en te ondertekenen. De recht bankpresidente haalde daarom de bevindingen van de rechter commissaris maar eens te voor schijn. die in levende lijve de Si berische detentieruimte van P. was gaan inspecteren. „En om nou te zeggen dat u daar gemar teld bent, zoals u ongeveer stelt..." liet Rullman zich aan de hand daarvan omvaiien. P. moest gisteren in de Rotter damse meervoudige strafkamer terecht staan wegens ontucht met een meisje jonger dan 12 jaar dat aan zijn zorg was toever trouwd. P. en zijn vrouw hadden het toen 11-jarige meisje in hun Schiedamse huis genomen om dat deze bij haar eigen moeder niet goed onder dak kon blijven. Die had zich dusdanig in de fi nanciële problemen gewerkt dat gas en licht waren afgesloten. Daar kwam nog eens bij dat een oudere schizofrene broer het le ven in huis er niet makkelijker op maakte. Dus leek een goede oplossing het meisje bij haar ou dere zus en haar man te laten in wonen, die er nu naast hun twee jarige dochtertje nog een kind in dezorgbijkregen. Maar na enige tijd begon het meisje aan haar oudere zus te verklaren dat oom 'aan haar zat.' De zus besteedde er weinig aan dacht aan, omdat het meisje het nodige had meegemaakt wat haar in de war kon hebben ge maakt. Maar een voorval in haar eigen slaapkamer had uiteinde lijk toch het misbruik bevestigd. Want toen ze eens onder de dou che vandaan het slaapvertrek in wilde lopen, hoorde ze haar man de naam van zijn 11-jarige nicht je roepen met de opdracht zich uit te kleden en naast hem te ko men liggen. Toen die tot zijn ei gen schrik opeens zijn eigen vrouw ontwaarde in plaats van het verwachte zusje, werd duide lijk dat de verhalen van het meisje wel eens op waarheid konden berusten. Op 18 juli van vorig jaar besloot de vrouw van P. daarom aangifte te doen van ontucht. Uit verho ren van het slachtoffer kwam naar voren dat P. haar had be tast, haar seksfilms had laten kijken en haar dwong hem te be vredigen. Tijdens zijn latere be kentenis voor de rechter-com missaris zei P. daarover: ..Tk weet niet waarom ik dat gedaan heb. Misschien omdat ik de Laat ste maanden weinig seks met mijn vtouw had gehad. En om dat ik een drankprobleem heb." P. is gewoon een stuk of tien hal ve liters bier per avond naar bin nen te werken. Maar gisteren kwam P. dus weer met een heel ander verhaal op tafel, conform zyn laatste ont kenning voor de rechter-com missaris. Hij had niks gedaan en was slachtoffer van zijn vrouw en zijn gewetenloze schoonmoe der, met wie hij het in het geheel niet kon vinden. Het meisje zou misbruikt zyn door de nieuwe vriend van zijn ex-vrouw - een Turkse man die verderop in de straat woonde - en die al tydens hun huwelijk in het spel was. De ze versie werd ondersteunt door de raadsman van P., R.W. Koe- voets, die in zijn betoog aanhaal de dat 'tijdens de aangifte P.'s vrouw al een verhouding met de Turkse man had en ze er dus baat bij had dat P. van het toneel zou verdwijnen.' Officier van justitie S. P. de Haas vond het des te ernstiger dat P. het door hem gepleegde mis bruik ontkende. „Hij volhardt in een soort complottheorie en dat geeft mij weinig vertrouwen in toekomstig gedrag van P. In zicht in de gevolgen van zijn da den ontbreekt by hem." Daarom eiste De Haas een gevangenis straf van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1