10 Miljoenentekort inrichting Sparta-stadion De 'Harp van Capelle' zal niet zwiepen Formateur Simons: geen stadsprovincie r r> Jongens opgepakt Dode bij ongeval Overdosis doodsoorzaak Berover afgeschrikt Delfshaven wil drie miljoen gulden hebben van gemeente Rotterdam Groen licht voor sporthal bij de Kuip Kombrink: 'Geen lobby voor Max van den Berg' Excelsior voelt zich achtergesteld bij Sparta I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad -"s ^?'r: Vrijdag 3 april 1998 Rotterdam Zeven jongens in de leeftijd van 15 en 16 jaar zijn opge pakt voor geweldpleging en afper sing in en rond het openbaar ver voer in Rotterdam-zuid. De jon gens takelden onder anderen een 36-jarige RET-buschauffeur uit Ridderkerk zwaar toe op 9 februa ri in de Meester Arendstraat in Charlois. Daarnaast heeft het zevental mis handelingvan drie jongeren op de naam staan en afpersingen. Rotterdam - De bestuurder van een motorfiets met zijspan is vrij dagochtend bij Rotterdam om het leven gekomen. De man reed vlak voor zeven uur op de rij ksweg A20 ter hoogte van de Giessenburg in de richting van Gouda, toen hij onder een bestelwagen terecht kwam. Het is onbekend of er een passagier in de zijspan zat Rotterdam De 39-jarige Rotter dammer die gisterochtend leven loos in een woning in de Landfort- straat in Beverwaard werd aange troffen, blijkt door een overdosis drugs om het leven te zyn geko men. Eerst dacht de politie aan een misdrijf. Het slachtoffer zou zijn neergestoken. Een man is hiervoor aangehouden. Hij werd betrapt bij het inbreken in een au to. Rotterdam Een 68-jarige Rotter dammer heeft gisteren in de Baarshof in Hoogvliet met een welgemikte trap in het kruis van jrijn belager een dreigende bero ving afgewend. Hij werd bedreigd met een mes en gesommeerd z'n •geld af te geven. Rotterdam - De deelgemeente Delfshaven komt drie miljoen gulden tekort voor de inrichting van de openbare ruimte rond het nieuwe stadion van Sparta. Verantwoordelijk dagelijks be stuurder P. Heuberger maakte gisteren tijdens de laatste ver gadering van de huidige deelraad bekend, dat de totale kosten voor de uitvoering ruim acht miljoen gulden bedragen, terwijl vijf miljoen beschikbaar is. De deelgemeente gaat de gemeen te Rotterdam vragen het tekort aan te vullen. De deelraad, die altijd gepleit heeft voor het behoud van Sparta op Spangen, heeft unaniem inge stemd met de start van de eerste van drie fasen van de inrichting van de openbare ruimte bij het nieuwe Kasteel. Het bouwrijp ma ken en de aanleg van de eerste en tweede fase (directe omgeving van het stadion en de oostkant langs de Borgerstraat) kosten sa men al 5,6 mi(joen gulden. Voor de ontbrekende zes ton wordt op korte termijn bij de gemeente aangeklopt. De derde fase (Kas teeltuin) betreft nog enkel een globaal concept Pas na uitvoerig overleg met de bewoners wordt daar een definitief plan voor ge maakt. Toch schat de deelge meente de kosten voor deze fase op 2,5 miljoen gulden. De eerste en tweede fase van de herinrichting betreffen voorna melijk een aantal aanpassingen (goede ontsluiting en bereikbaar heid van het stadion, 700 parkeer plaatsen langs de Horvathweg, 300 plaatsen bij het stadion alleen tijdens thuiswedstrijden, nog eens zestig voor de bedrijven in en onder het stadion en fietsen stallingen). De politie eist boven dien dat er een mogelijkheid moet komen om bussen te ontvangen aan de noordwestkant van het sta dion. Dit om de supporters van be zoekende clubs door een hek naar binnen te leiden. Uitstraling Bij de totale inrichtingsplannen is het uitgangspunt een ruimtelijke eenheid te creëren tussen het sta dion en de omgeving. „Het moet geen introvert stadion worden, maar een stadion met een uitstra ling naar buiten," aldus stede bouwkundig ontwerper J. van der Burg. „Het geheel moet als een eenheid rondom het stadion met hoogwaardige kwaliteit opval len." De buitenruimte moet de functie krijgen van 'groene long', met een sterk verbeterd verblijfsklimaat, sport- en spelmogelijkheden en een voetgangersgebied. Zo ko men er in het oostelijk deel twee sportvelden voor de oudere jeugd en een peuterspeelzaal. In de Kas teeltuin aan de westkant zou een speeltuin voor kleine kinderen kunnen komen. Platanen Er komen minimaal vijftig grote, volwassen bomen 'van het kaliber platanen'. De 26 platanen die de 'parkzijde' sierden, zijn tijdelijk verplaatst naar de middenberm van de Horvathweg. Ze zullen over twee jaar weer terugge plaatst worden. De vrees van P. van Mullem (Stichting Wijkwijzer Spangen) dat er veel groen verloren gaat, is volgens Van der Burg en een over grote meerderheid van de deel raad dan ook ongegrond. De draai van het stadion gaat namelijk ten koste van een deel van de Kasteel tuin. „We moeten ons niet te veel focussen op het wijkpark," aldus portefeuillehouder Heuberger, „maar op de totale ruimte rond het stadion." En Van der Burg: „Het nieuwe stadion is veel com pacter. En juist in die compact heid ligt het grote winstpunt. Spartastadion (veld gedraaid) KasteeltulnA. SPARTA OMGEVING -FASE 2- Heï nieuwe Sparta-stadion wordt een kwart slag gedraaid. Want daardoor komt er juist veel groen bij." Van Mullem vindt zelfs dat Sparta 'een molensteen om de nek van Delfshaven is'. „Met een groot plan als dit had beter omgespron gen kunnen worden." Deelraads lid L. K. Geluk (CDA) ziet dit ech ter anders. „Het is geen molen steen, maar een hoeksteen van Delfshaven. Het Kasteel biedt de eerste steen die leidt naar een be tere structuur en kansen voor Spangen en omgeving." Veel groen De deelraad pleit voor veel groen en 'het aandringen bij het stede lijk bestuur om extra middelen vrij te maken voor de volledige in passing van het nieuwe stadion in Spangen bij het realiseren van de tweede en derde fase'. Heuberger is daar 2eer positief over. Onlangs heeft Delfshaven van de gemeente 1,7 miljoen gul den gekregen om de Span- gensekade te verbeteren, waar door ook daar ruimte is voor een 'romantisch wijkparkje1. Ook zijn met Ballast Nedam sinds vorige week onderhandelingen gestart over de gezamenlijke finaciering van het verwijderen van de licht vervuilde grond onder het stadi on. „Mijn inzet is om direct aanslui tend op het nieuwe stadion dat in september 1999 gereed moet zijn, te begmnen met de inrichting van de Kasteeltuin," aldus Heuber ger. „Er is geld voor de stedelijke vernieuwing en als ook het grote stedenbeleid wordt voortgezet, is Spangen daar als een van de eer ste wijken bijEn er zijn altijd wel projecten elders in de stad die niet doorgaan, waar wij weer van kunnen profiteren. Op basis van dit alles is de kans zeer aanwezig om geld binnen te halen en binnen nu en een jaar helderheid te krijgen over de mid delen." "-►wit ^uiLn^iS Da tuienbrugwordt in eerste instantie alleen gebruikt door da Parkshuttle, het onbemande porsonenwagentje. Het viaduct Is oenverbind ingtussen metrohalte Kralingse Zoom en bed rijvenparkRivfum. Voor de 106 meter lange brug is nog geen naam bedacht. Vermoedelijk wordt deze eind nnel geplaatst, lutwtratieiv-consuit Door Dijlan van Vlimmeren Rotterdam/Capelle aan den Ussel Een naam is er voor de tuienbrug over de Abram van Rijckevorsel- weg nog niet bedacht. Vast staat dat het in ieder geval niet de klei ne Zwaan wordt. Of de Zwaan van Capelle. De Rotterdamse Zwaan (Erasmusbrug) heeft immers een geknikte pyloon, deze pyloon is recht. Maar misschien is de Harp van Capelle wel wat, verzon ont werper D. van der Tol van IV-Con- sults uit Papendrecht gistermid dag ter plekke. Gistermiddag werd door de Capel- se wethouder Peter-Paul Dood- korte de eerste paal geslagen voor een viaduct waarover de Parks huttle, het onbemande personen- wagentje, in het najaar moet gaan rijden. Het was weliswaar niet zijn laatste eerste paal -volgende donderdag slaat hij er nog eentje op Paradijssel in Capelle- maar het was volgens hem wel een be langrijke. 'Volgens Doodkorte is de Parks huttle een geweldig project. „Dit automatisch, flexibel vervoerssys teem biedt vele mogelijkheden voor in de toekomst Het open baar vervoer wordt een stuk goed koper, de personeelskosten ver vallen. Het is echter wel een ander slag denken. We zyn immers ge wend het stuur in eigen handen te houden. Ik ben daarom ook blij dat we de gemeenteraad van het nut en de noodzaak ervan hebben kunnen overtuigen." De Parkshuttle -ook wel people mover genoemd- is min of meer het kindje van Doodkorte, Hij heeft zich er altijd sterk voor ge maakt. Het project kan hij echter niet afmaken. Vanaf volgende week is hij geen wethouder meer, de uitslag van de gemeenteraads- verkiezigen waren voor hem en zijn partij D66 destraseus. „Nee, het doet geen pijn. Met het slaan van deze eerste paal is het proces onomkeerbaar geworden. De komst van de People Mover kan niemand meer tegenhouden, ook mijn opvolger niet." Traject De computergestuurde Parks huttle is iets unieks in de wereld. Het is een idee van de vervoers maatschappij ZWN, afgekeken van de onbemande wagentjes waarmee de containers bij de ECT worden vervoerd. Ook op het par keerdek van Schiphol wordt er al van iets dergelijks gebruik ge maakt. De Parkshuttle rijdt vanaf het metrostation Kralingse Zoom over de Abram van Rijckevorsel- weg naar de Westlaan in bedrij venpark Rivmm. Een traject van twaalfhonderd meter, ofwel vier minuten reistijd. Het wagentje vindt zijn weg door sensoren in het wegdek. Het viaduct -een stalen construc tie- wordt vermoedelijk eind mei geplaatst. Gedurende een zater dag of zondag wordt de Abram van Rijckevorselweg gedurende een paar uur afgesloten. In eerste instantie rijdt er alleen de Parks huttle over. Later kan er ook een De Capelse wethouder P. P, Doodkorte heeft de eerste paal geslagen voor een viaduct waar over de Parkshuttle, het onbemande personenwagentje, In het najaar moet gaan rijden. Foto Peter Moikenboer fiets- en voetpad 'aangehangen' worden. De brug wordt 106 meter lang. „Of deze tuienburg ook gaat zwie pen, zoals in Rotterdam? Dat moet de praktijk uitwijzen," zegt ontwerper Van der Tol. Opzichter P. Verhoef van de gemeente Ca pelle is daarin overtuigender. „De tuien komen goed vast te zitten. Nee, hij zal niet zwiepen. We wil len maar twee keer in de krant, Nu bij het slaan van de eerste paal en straks bij de opening." Het hele project kost zo'n 7,5 mil joen plden. Daarvan betaalt de gemeente Capelle 3,2 miljoen en de gemeente Rotterdam 1,2 mil joen. Zij bekostigen de infrastruc tuur. De exploitatie en de aan schaf van de karretjes zijn voor re kening van ZWN, met subsidies van het ministerie. Voor het ge bruik van de people mover beta len de passagiers het normale openbaar vervoertarief, vermoe delijk twee strippen. Passagiers moeten wel in bezit zijn van een speciaal pasje. De karretjes worden bewaakt met ca mera's. Of daarmee het systeem voldoende bestend is tegen van dalisme, valt nog te bezien. Naar verwachting kunnen in ok tober de eerste mensen met de Parkshuttle worden vervoerd. Als dit project aanslaat, wordt het in de toekomst uitgebreid naar bij voorbeeld het Brainpark, de woonwijk Fascinatio of metrohal te Capelsebrug. Rotterdam —Rotterdam krijgt de finitief een nieuwe topsporthaj naast het Feyenoord-stadion. De gemeenteraad zette het licht daar voor gisteren op groen. De hal moet internationale zaalsporteve nementen aantrekken. De be staande sporthallen en Ahoy' zijn hiervoor niet geschikt, waardoor Rotterdam dergelijke evenemen ten vaak misloopt. De plannen voor de nieuwe top sporthal dateren al van 1990. Het benodigde geld was telkens een probleem. Het gebouwkost inclu sief vijfhonderd parkeerplaatsen ruim IS miljoen gulden. De nieuwe sporthal, die rond de 2500 a 3000 zitplaatsen zal tellen, zal ook de functies overnemen var. de sporthallen IJsselmonde en de Energiehal op de beide Maasoevers. De topsporthal moet binnen twee jaar klaar zyn, zodat het gebouw nog gebruikt kan wor den voor het Europees Kampioen schap voetbal in 2000. Rotterdam Wethouder Kom brink (PvdA) spreekt met klem tegen dat het bij de voordracht van Max van den Berg tot direc tielid van het Ontwikkelingsbe drijf Rotterdam (OBR) om een 'politieke benoeming' zou gaan. „Daar is geen sprake van," zegt Kombrink, die zich geërgerd heeft dat die suggestie is ge wekt, zonder dat gemeente raadsleden tm deelgenoot hebben gemaakt van die kri tiek. Volgens Kombrink is Van den Berg, voormalig partijvoor zitter van de PvdA, buiten toe doen van politici in beeld geko men voor de topfunctie bij het OBR. Een headhuntersbureau had hem aanbevolen. Het ging hierbij om een functie in de di rectie, waarover de gemeente raad geen beslissing behoefte te nemen. „Ik ben er op geen en kele manier aan te pas gekomen en dat hoefde ook niet." zegt Kombrink. Nu de algemeen directeur van het OBR, G. Beijer, vertrekt, is de benoeming van Van den Berg op losse schroeven komen te staan. Van den Berg is in de wachtkamer gezet Eerst moe ten b en w bekijken hoe ze de vacature-Beijer willen vervul len. Een profielschets is hier voor nodig en het is bepaald niet vanzelfsprekend dat Van den Berg hiervoor in aanmerking komt. Voor de benoeming van een algemeen directeur van het OBR is wel een raadsbesluit no dig. Rotterdam Het Rotterdamse nieuwe college van b en w, zoals formateur Simons dat nu al vrij helder voor ogen heeft, ziet perti nent geen heil in de vorming van een stadsprovincie „of daarvan af geleide vormen". Het gelooft dat zo'n model indruist tegen de be langen van de Rotterdamse regio. Simons wil na 14 april -de dag dat een nog te vormen nieuw col- loge van PvdA, WD, CDA en GroenLinks aan de slag gaat- er met zyn collegawethouders bij het kabinet op aandringen om de huidige plannen in te trekken, zo staat in het onlwerpcollegepro- gramma, Formateur Simons, die het programma in een dag of vier bijelkaar schreef, wil gaan inzet ten op doodgewone intergemeen telijke samenwerking. De Raad van State heeft overi gens bepaald dat de gemeente Ro zenburg alsnog moet instemmen met de tijdelijke verlenging van de Stadsregio Rotterdam. De passage over de regiovorming is een van de opvallende alinea's uit het programma, dat de lei draad moet worden van gemeen telijk beleid tot 2002. Het is ook een van die kwesties waarover In de komende jaren wellicht flink gedebatteerd moet worden door de raad. Want in hun verkiezings programma's geloofden PvdA en CDA tol voor kort nog steeds in de geneugten van de vorming van, tenminste, een regiobestuur. Voor extra discussie wil Simons overi gens graag ruimte houden. De gemeenteraad, vindt Simons, moet invloed houden wanneer het gaat om het reilen en zeilen van de Rotterdamse haven. Het ha venbedrijf wil hy in publieke han den houden. Hoewel de speciale commissie De Vries onlangs con cludeerde dat een zekere mate van verzelfstandiging van het Ge meentelijk Havenbedrijf gewenst is, gelooft de toekomstige haven wethouder toch dat die conclusie aanknopingspunten biedt voor het door hem vwr de kom endf ja ren voorgestane beleid. Wat die haven verder betreft: Simons houdt vast aan de noodzaak dat een tweede Maasvlakte moet wor- Het project 'Maasvlakte 3' -in het stadhuis de kreet die staat voor 'extra inspanningen voor onder wijs en jeugdbeleid'- staat ook hoog op het prion teilen! ijstje van Simons. Ook het armoedebeleid krijgt in de komende vier jaar. zo belooft de formateur, alle aan dacht van het nieuwe college. Dat zal zich onder meer uiten in een kwijtscheld ingsbeleid. Dat heeft overigens tol gevolg dat de ge meentelijke belastingen voorlo pig niet zullen dalen. 70 kon Si mons de Rotterdammers alvast meedelen. In het programma is ook ruimte opgenomen voor het actieplan Rotterdam Fietst (voor 'de schoonste manier van verplaat sen'). En het plan 'Attractief Rot terdam' moet 7.orgen voor een stad, die op het gebied van toeris me, cultuur, sport en monumen tenzorg zijn mannetje staat. Voor mooie plannen heeft Simons aan een groeifonds van 150 mil joen gulden gedacht Dat bedrag komt niet toevalligerwijs overeen met de hoogte van de 'meevaller' die voortkomt uit een ruil van aandelen van het energieproduc tiebedrijf EZH voor die van Ene- co. Verder verwacht Simons een jaarlijkse investering van 30 mil joen en de opbrengst van een om buigingsoperatie van 100 miljoen te kunnen gebruiken voor het be leid. Simons laat in 'zijn' collegepro gramma nadrukkelyx doorsche meren voor een aanzienlijk deel 'oud' beleid te willen doorzetten. Zo moet volgens hem het huidige systeem van erfpacht grotendeels in stand worden gehouden en moet ook worden doorgegaan met een krachtige wijkaanpak, die ge richt is op het verbeteren van de sociaaleeonomische positie van (de mensen in) de wijken. Hij wil dat het aantal Rotterdamse wig ken, dat recht heeft op gelden In het kader van het landelijke Grote Steden Beleid, tot tien wordt uit gebreid. De Tarwewijk, Katen- drooht/Afrikaanderwijk. Spangen en de Agniesebuurt/Zomerhof- kwartier vindt hij daarvoor goede kandidaten. Simons' college maakt ook weer van het zoeken naar werk een speerpunt. Zie ook commentaar op pagina 3, Rotterdam Het besluit om Ex celsior geen subsidie toe te ken nen voor een nieuw stadion en Sparta wèl, is niet in strijd met het gelijkheidsprincipe. Wethouder Kombrink heeft dat gisteravond nog eens onderstreept voor de be roepscommissie van de gemeen teraad. Hij en zijn collega-wethou der Den Oudendammer waren op geroepen om tekst en uitleg te ge ven aan de zaak, die door Excelsi or is aangespannen. De Rotterdamse betaald voetbal club wil dat de gemeenteraad als nog aandringt op subsidie voor de voltooiing van het nieuwe AKAI- stadion aan de Honingerdijk. Het bestuur en supporters vinden het niet redelijk dat Sparta meer dan vijftien miljoen gulden steun krijgt en Excelsior niets. De dub ziet zich als de zondebok van de misgelopen onderhandelingen over één gezamenlijk te bespelen stadion op Woudestein. Wethouder Kombrink legt het antwoord op die schuldvraag in derdaad bij Excelsior. Hij meent dat het bestuur van voorzitter De Jager als eerste is afgehaakt in de onderhandelingen met Sparta. Omdat het altijd de bedoeling van de gemeente is geweest om één nieuw multi-functioneel stadion neer te zetten, is het college van burgemeester en wethouders al leen met Sparta verder gegaan. Aanspraak Volgens Kombrink is er sprake geweest van een zorgvuldige af weging. Er bestaat geen wettelij ke subsidieregeling voor voetbal clubs, waarop Excelsior aan spraak kan maken. Bovendien heeft de raad, zo herinnerde hij zich, ook geen kritiek laten horen toen de gemeente voor tientallen miljoenen deelnam aan de ver bouwingvan het Feyenoord-stadi on. „Op dat moment maakten Sparta en Excelsior ook aanspra- ke op geld voor een stadion," al dus Kombrink. „Maar daar is door de raad nooit over gesproken. Dat was eigenlijk een zelfde situatie." Het college heeft echter het ge- lijkheidsprincipe wei degelijk aan de laars gelapt, vond advocaat J. Mentink namens Excelsior. Hij vond het merkwaardig dat het col lege bij de beantwoording van de subsidie-aanvraag met geen woord heeft gerept over dat prin cipe. „En dat terwijl Excelsior juist aanspraak maakt op basis van dat argument," aldus Men tink. Volgens de jurisprudentie, zei hij, waren burgemeester en wethou ders verplicht geweest om een uit gebreide motivering te geven waaróm het gelijkheidsprincipe in dit geval niet zou gelden. „Als de raad dus het besluit van het college niet omver gooit, doet de rechter het daarna wel," sprak Mentink dreigend. Als de be roepscommissie niet met een voor Excelsior positief advies aan de gemeenteraad komt, kan de club altijd nog naar de rechter stappen. Maar daarvoor heeft Excelsior ei genlijk geen tijd, want het huidi ge stadion voldoet niet aan de voorschriften, die over een jaar verplicht zijn in het betaalde voet bal. Met eigen middelen heeft de club dit seizoen twee nieuwe tri bunes laten bouwen, maar voor de andere twee heeft zij niet vol doende geld in kas. De banken staan niet te springen om te hel pen. „Op een gegeven moment," zei wethouder Kombrink gister avond, „heeft Excelsior gevraagd om één mihoen gulden subsidie. Maar het bestuur voegde eraan toe dat het niet erg was ais die bij drage niet doorging. Men waande zich financieel sterk. Pas toen dat eenmaal niet het geval bleek te zijn, heeft Excelsior opnieuw aan geklopt bij de gemeente." Mr. Mentink wees er namens Ex celsior op dat ook Sparta de on derhandelingen over één geza menlijk stadion (waarvoor aan vankelijk de locatie Rivium gold) twee keer heeft gefrustreerd, Eén keer, zo gaf Kombrink toe, heb ben hy en zijn collega Den Ou dendammer geprobeerd om het Kralingse bestuur te dwingen tot een akkoord met Sparta. In een telefonisch gesprek met voorzit ter De Jager dreigde hij de erf pacht i de stadiongrond naar een or.t>. xende hoogte, naar bijna een kwart miljoen gulden, te til len. Kombrink: „Maar daar zijn we van afgeweken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2