Schiedam krijgt vier wethouders Rotterdams Dagblad PvdA-fractie torpedeert plan voor parttime VVD-wethouder De Kwakel is weer in de vaart Schiedamse piakrel groeit uit van komische soap tot heus drama Meer ouderen krijgen bijdrage maaltijdkosten Wethouder Hafkamp: 'Gemeente open over moskeeplannen' WD neemt armoedebeleid over van CDA Au B TV Rijnmond ook snel in Hoek van Holland en Maassluis Gewond bij aanrijding Geld gestolen uit bestelbus Diefstal van kerstversiering Graafmachine tegen vrachtauto Geldcassette meegenomen Timmermans neemt afscheid met erepenning Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 8 april 1998 13 él Door Edwin Comelisse Schiedam Schiedam krijgt ook in deze nieuwe bestuur lijke periode vier wethou ders. Dat zijn coalitiepart ners PvdA, WD, D66 en GroenLinks overeengeko men. De wens van de WD om een halve wethouders- post extra te creëren is ge sneuveld op het veto van de PvdA, De sociaal-democraten willen geen tweede wethou der van de WD in het nieu we college omdat het volgens Aad Wiegman 'goed te doen is' met vier wethouders. Bo vendien zou de parttime wet- houderspost volgens de PvdA geen recht doen aan de uitslag van de verkiezingen, waarbij de PvdA als grootste uit de bus is gekomen. De Schiedamse coaiitiebespre- kingen lijken nut na een wat moeizame start voorspoedig te verlopen. Eerder hebben de vier partijen overeenstemming be reikt over samenwerking en de uitgangspunten voor de nieuwe bestuurlijke periode. Ook het aan tal wethouders is nu geregeld. Over deze grootte bestond binnen de coalitie verschillende opvattin gen. Anderhalve wethouder Vier of een halve wethouder meer, dat was de bandbreedte waarbin nen de coalitiepartners hebben onderhandeld. Het eindresultaat is nu dat één wethouderspost wordt gedeeld door D68 en Groen Links. DfiG'er Adri Reijnhout zal dan na twee jaar wisselen met An neke Meijer van GroenLinks. Ver der zal de PvdA twee wethouders leveren: Aad Wiegmanen hoogst waarschijnlijk Peter Groeneweg. Over het aandeel van de WD ont stond discussie. De VVD wilde an derhalve wethouder leveren. Naast Luub Hafkamp zou ook Wlü van Wijk zitting moeten nemen in het college, vonden de liberalen. Van Wijk zou dan een parttime functie gaan vervullen. De PvdA voelde hier echter niets voor omdat de WD te veel in vloed zou krijgen in het nieuwe college en: omdat het de positie van de sociaal-democraten bin nen het college zou aantasten. Om deze reden heeft de PvdA-fractie zich in een recente vergadering unaniem uitgesproken tegen dit plan. Verzwakken De wethouderspost geldt officieel als een deeltijdfunctie maar als het op stemmen aankomt heeft de parttimer wél een hele stem om dat er volgens de bestuurlijke re gels van ons land nu eenmaal geen halve wethoudersstem be staat. Dit zou de positie van de PvdA binnen het college ernstig verzwakken omdat ze dan opeens een meerderheid tegenover zich zou hebben als WD en D66 het met elkaar eens zouden zijn. Erfpacht Als de twee laatstgenoemden in zon situatie bijvoorbeeld de erf pacht willen afschaffen zou de PvdA binnen het college aan het kortste eind trekken. De sociaal democraten zijn een warm voor stander van het erfpacht systeem. Maar het is in zo'n geval goed denkbaar dat er een collegevoor stel op tafel komt over de afschaf fing van de erfpacht. Maassluis TV Rijnmond gaat met ingang van volgende maand ook uitzenden in Maassluis en Hoek van Holland. Dat heeft hoofdredacteur Cees van der Wel. die zelf in Maassluis gaat wonen, bekend gemaakt. Tot nu toe kon in Maassluis en Hoek van Holland niet naar TV Rijnmond worden gekeken. Dat had volgens Van der Wel, die nu drie maanden bij de regionale om roep in Rotterdam zit, te maken met een technische kwestie. De oude kabels werden vervangen door glasvezel waarmee meteen het aantal kopstations, waarmee de signalen worden doorgegeven, door ENECO werd teruggebracht. Bij die klus had het energiebedrijf een achterstand opgelopen. „We kregen veel klachten uit vooral Maassluis dat de mensen ons daar niet konden ontvangen. Dat kon echt niet langer duren. Met vereende krachten heeft EN ECO wat meer vaart gezet achter de werkzaamheden en een inhaal slag geleverd. Misschien al de eer ste week van mei, maar uiterlijk de tweede week zijn we er nu te zien," aldus Van der Wel. Veerpont 'De Kwakel' Is weer in de vaart. Dat is één van de aanwijzingen voor Schiedammers dat de mooie zomermaanden weer in aantocht zijn en er heerlijke wandelingen en fietstochten gemaakt kun nen worden. Het pontje van het recreatieschap Midden-Delfland verbindt tot 1 oktober de Noordvliet (Kwakeiweg) en het Bom- meer (Broekpolder) tussen 10.00 en 18.00 uur. Het vaartochtje Is bedoeld voor wandelaars en fiet sers. Halverwege stopt het pontje nog voor een kopje koffie bij 't Jachthuis, van waar men kan genieten van hef uitzicht op natuur reservaat 'De Vlletlanden*. De tarieven voor de over tocht zijn hetzelfde als vo rig jaar: voetgangers beta len 50 cent en fietsers 75 cent. Fietsers met een aanhanger betalen 1,25 gulden. Foto Roel Dijkstra MaassluisTwee vrouwen van 41 en 83 jaar raakten gisteravond ge wond bij een aanrijding op de Maassluise P. C. Hooftlaan. De uit Maassluis afkomstige vrouwen kregen geen voorrang van een Haagse automobilist Ze zijn naar het Holy Ziekenhuis gebracht SchiedamUit een aan de Schie damse Van Vlissingenstraat ge parkeerde bestelbus hebben on bekenden gisteren een portemon nee met vierduizend gulden ge stolen. De daders hadden eerst een ruitje ingeslagen en vervol gens het handschoenenkastje opengebroken, waarin de porte monnee lag. Naast het geldbedrag miste de eigenaar van de bestel bus ook enkele pasjes. Maassluis Een 49-jarige be woonster van de Maassluise Mi mosastraat is het slachtoffer ge worden van een onbekende die zich wel heel erg op tijd wilde voorbereiden voor kerst '98. De Maassluise ontdekte namelijk gistermiddag dat de deur van haar kelderbox was opengebro ken en dat de kerstversiering was meegenomen. Hoek van Holland Een graafma chine reed gisterochtend op de Koningin Emmaweg in Hoek van Holland tegen een vrachtwagen aan. De graafmachine week net uit naar links toen de vrachtwa gen aan het inhalen was. Schiedam Gistermiddag heb ben onbekenden een geldcassette gestolen uit een draai molen die in de Schiedamse Nieuwe Passage stond. Hoeveel kleingeld de cas sette bevatte is onbekend. Door Edwin Comelisse Schiedam Teleurgesteld. Zeg maar: zwaar teleurgesteld. Dat is het gevoel dat is ontstaan bij de fractie van Gemeentebelangen na het antwoord van het Stedelijk Museum Schiedam. Geen schade dus geen vergoeding, zo laat de leiding van het museum in een brief weten. Enne, het overplak- ken van de verkiezingsaffiches is een vervelend incident dat maar zo snel mogelijk vergeten moet worden, Zand erover dus. Praten we niet meer over. Maar de fractie van Gemeentebelangen heeft daar een geheel andere mening over. Niks zand erover. Het muse um zal met een passende oplos sing over de brug moeten komen. De Schiedamse piakrel begon als ludieke actie, veranderde in een komische soap en begint nu de trekjes aan te nemen van een heus drama. Het Stedelijk Muse um had waarschijnlijk nooit ge dacht dat de expositie 'Ed en Ellis in Schiedam Lijst O' zoveel los zou maken. De commotie begon pal voor de verkiezingen met de ontdekking dat de affiches van een aantal po litieke partijen waren overgeplakt met affiches voor de expositie 'Ed en Ellis in Schiedam Lijst O'. Voor al Platform Schiedam-raadslid Theo Schoenmakers ontstak in toorn. Dit zou hem stemmen kos ten, ventileerde hij zijn boosheid. Later voegde 2ich hierbij ook de lokale partij Gemeentebelangen. Ook die had schade geleden, liet men de museumleiding weten. Maar het museum zou het verlies kunnen compenseren. Geheel in de ludieke gedachte van de expo sitie stelde Gemeentebelangen voor om honderd museumjaar kaarten beschikbaar te stellen voor evenzoveel Schiedammers die veei van kunst houden maar daarin worden beperkt door de bodem van hun portemonnee. Het ludieke voorstel werd echter afgewezen door het Stedelijk Mu seum. „Ik ben blij dat u ook de tentoonstelling 'Ed en Ellis in Schiedam' zo positief waardeert en wil graag - evenals u - bevor deren dat meer Schiedammers het museum bezoeken," schrijft directeur D. A Wind in een brief aan Gemeentebelangen. „Het gratis uitdelen van museumjaar kaarten leidt naar mijn mening niet vanzelf tot dit resultaat. Daar bij Iaat ik nog buiten beschou wing dat ik niet over de middelen beschik om een dergelijke vrijge vigheid ten toon te spreiden. De vraag of er schade is geleden, laat zich moeilijk beantwoorden. Daarop wil ik dan ook niet verder ingaan. We moeten dit vervelende incident maar zo snel mogelijk vergeten." Maar Gemeentebelangen is pre cies het tegenovergestelde van plan. De partij had op zijn minst een positief antwoord verwacht op haar verzoek. „Het gaat slechts om honderd kaarten," schrijft de partij in een brief aan het muse um. Over de krappe huishoudpor temonnee van het Stedelijk Mu seum heeft Gemeentebelangen ook een andere opvatting. „Wij vinden uw argument dat u niet over geldelijke middelen beschikt vreemd omdat uit publicaties in de krant is gebleken, dat er wel geld beschikbaar is om nieuwe uitnodigingen te sturen, nadat ge bleken was dat de huidige uitno digingen aanstootgevend waren. Geraamde kosten: enkele duizen den guldens." Gemeentebelangen heeft ook nog een suggestie voor het Stedelijk Museum hoe het geld voor de mu- seumjaarkaarten op tafel kan ko men. „Misschien kunnen wij u een suggestie aan de hand doen om een openbare veiling te hou den van de kunststukken welke zich thans op de zolder van het museum bevinden." Wordt vast en zeker vervolgd. Vlaardingen/Schiedam Een groeiende groep Vlaardingse en Schiedamse ouderen met een mi nimum inkomen krijgt voor de warme maaltijd van de Stichting Ouderenwerk een bijdrage uit de pot bijzondere bijstand. De stichting heeft met de ge meentelijke sociale diensten afge sproken dat de vergoeding auto matisch wordt verrekend. In Vlaardingen werkt de regeling al ruim twee jaar. In december 1895 deden van de 329 ouderen die via de stichting een maaltijd bestel den slechts vjjf een beroep op de bijzondere bijstand. Een jaar later was dat aantal gestegen naai 61 van de 438 ouderen en eind 1897 kregen 115 van de 509 ouderen korting. Sinds 1 januari is de afspraak ook in Schiedam van kracht. Ook hier is al een stijging te zien. Van de ruim 300 ouderen krijgen er nu 55 een bijdrage. Drie maanden gele den waren dat er nog maar 22. „Als je het mensen makkelijker maakt om gebruik te maken van financiële vergoedingen, zie je dat het werkt," constateert E. van Wietingen van de stichting tevre den. ,Aan de andere kant kun je ook zeggen dat het triest is dat zo veel mensen zo'n laag inkomen hebben dat ze een bijdrage in de kosten moeten aanvragen." De Stichtingen Ouderenwerk in Schiedam en Vlaardingen beste den dit jaar veel aandacht aan het informeren van ouderen over de financiële regelingen waar zij recht op hebben, maar te weinig gebruik van maken. „Het zou mooi zyn als behalve voor de maaltijden ook andere vergoedin gen zo makkelijk verkregen kon den worden. Want meestal heb ben mensen die gebruik maken van een regeling ook recht op an dere tegemoetkomingen." Pagina 15; 'Jammer als er geld blijft liggen waar ouderen recht op hebben' Schiedam De Schiedamse wet houder van ruimtelijke ordening L, Hafkamp vindt niet dat de ge meente de bewoners van de dr. Schaepmansingel onjuist of on volledig heeft voorgelicht over de bouwplannen voor een moskee. Volgens Hafkamp heeft de ge meente Schiedam altijd open kaart gespeeld en is het eerdere plan voor de bouw van een woon toren op de plek waar nu de mos kee moet komen, niet meer dan een suggestie geweest. Er liggen inmiddels achttien bezwaar schriften bij de gemeente tegen de voorzieningen die als voorlopi ge moskee dienen. Een aantal bewoners van de drie luxe woontorens aan de dr. Schaepmansingel is van mening dat hen informatie is onthouden. Zij kochten hun woningen in de veronderstelling dat er op de plek waar toen een katholieke kerk stond een vierde fiat zou verrij zen. Die verwachting was vooral gewekt door het Beheerplan Nieuwland, waarin op de plek van de kerk een woontoren was inge vuld. Maar dat was niet meer dan een ideetje, zegt wethouder Hafkamp nu. Volgens hem was er bij de op stelling van het Beheerplan in 1992 nog geen sprake van dat de katholieke kerk weg zou gaan. Dat werd pas eind 1996 bekend. Ook vindt de wethouder het niet vreemd dat in de huisnummering van de westzijde van de dr. Schaepmansingel rekening is ge houden met de komst van de vier de woontoren. „Dat betekent dat er rekening is gehouden met een toekomstige ontwikkeling." De komst van de moskee is overi gens geen initiatief van de ge meente geweest, zegt Hafkamp. De katholieke kerk en de Islamiti sche vereniging zijn op eigen houtje gesprekken begonnen over de nieuwe religieuze invul ling van het stuk grond. De ge meente kwam daar pas later aan te pas. Die heeft wel besloten pas naar buiten te treden toen de deal rond was. „Dus bewoners zouden gelijk kunnen hebben overhel ge ven van weinig informatie toen de onderhandelingen nog balanceer den tussen wei en niet verkopen," verklaart de wethouder. „Maar toen er een overeenkomst was, hebben we meteen openheid van zaken gegeven." Hafkamp zal binnen drie weken persoonlijk een voorlichtingsavond in de wijk houden om de plannen voor de moskee nog eens toe te lichten. De plannen voor een winkel in de moslimkerk zitten de wethouder even dwars als de winkeliersver eniging Nolenslaan. Hafkamp wil in overleg proberen de islamiti sche winkel naar de Nolenslaan te dirigeren. „Ik weet dat een winkel .in een moskee een geaccepteerde zaak is in het verre oosten," licht hij toe.„Maar wij zijn daar als ge meente toch kritisch over." Door Jan Rozendaal Vlaardingen De WD in Vlaar dingen heeft het armoedebeleid overgenomen van het CDA Dat is de opmerkelijkste verschui ving van de portefeuilles waar over de nieuwe coalitie van PvdA WD en CDA overeenstemming heeft bereikt. Er moest uiteraard het een en an der worden geschoven met porte feuilles omdat D66 niet meer meedoet PvdA-wethouder Kees van der Windt heeft uit de inboe del van de democraten het wijk beheer (heet nu wijkontwikke ling), groen (valt nu onder stads beheer) en onderwijs onder zijn hoede gekregen. Aart Kool (CDA) neemt de andere twee D66-porte- feuiltes de komende vier jaar voor zijn rekening: sport en ver keer. De christen-democraten hebben daarvoor het armoedebeleid in moeten leveren bij de WD. Dat is opmerkelijk omdat CDA en PvdA andere ideeën hadden over het armoedebeleid. Het wrikpunt was of er aan de armoedebestrij ding een maximaal bedrag moet worden gekoppeld. De WD vindt van wel, terwijl PvdA en CDA me nen dat dit niet eerlijk is. Want, stellen beide partijen, als een be paald potje in september leeg is zou je mensen moeten gaan te leurstellen. As je een bijdrage toekent aan de minima dan geldt dat voor alle Vlaardingers die daar recht op hebben; of e? nu honderd of zeshonderd mensen een beroep op doen. In het concept collegeprogramma I998-2ÖÖ2, dat vanmorgen is ge presenteerd, is het PvdACDA- standpuntovergenomen; „Bevor derd wordt dat iedereen die aan criteria voldoet gebruik zal ma ken van bestaande regelingen," Voor het overige zijn er weinig wisselingen in de wethouders portefeuilles. Van der Windt blijft verantwoordelijk voor stadsont wikkeling, volkshuisvesting, mi lieu, kunst en cultuur, reiniging en heeft in die zin de verantwoor delijkheid voor de wvon- en leef omgeving. WD'er Henk Roljers zijn be leidsterrein bevat alles wat met werken te maken heeft. Daaron der vallen onder meer economi sche zaken, werkgelegenheid, het Toeleverings Bedrijf Vlaar dingen (sociale werkvoorziening) sociale activering en dus het ar moedebeleid. Verder blijft hij verantwoordelijk voor stadspromotie, communica tie, financiën en grondzaken. Welzijn-wethouder Kool bekom mert zich naast verkeer en sport om subsidiebeleid, ouderen, jon geren, gehandicapten, minderhe den, vluchtelingenbeleid, woon ruimtezaken, volksgezondheid en personeel en organisatie. Ondanks dat het college het met een wethouder minder moet doen, heeft burgemeester Stam er nauwelijks taken bij gekregen. Behalve de gebruikelijke porte feuilles als bestuurszaken, open bare orde en veiligheid, brand weer, stedenband, regio, neemt hij de coördinatie van het stads plan en van de wijkontwikkeling op zich. Maar de 'primaire inhou delijke verantwoordelijkheid' voor die zaken ligt bij wethouder Van der Windt. Het nieuwe college toont veel overeenkomsten met het vorige - drie van de vier wethouders - en daarom bouwt het nieuwe col legeprogramma voort op dat 'fun dament', aldus de drie partijen. „Het college richt zich in hoofd zaak op die beleidsterreinen waarop het bijsturing of intensi vering van beleid wenselijk acht," aldus de tekst. Daarvoor zijn vijf hoofddoelstel lingen geformuleerd. De eerste is dat er een visie moet worden ont wikkeld voor de gewenste identi teit van de stad. Dat wordt een stadsplan genoemd. In dialoog met degenen die in Vlaardingen wonen en werken moet worden vastgesteld waar Vlaardingen op af wil koersen. De tweede hoofd doelstelling is het creëren van voorwaarden die de sociale en economische samenhang in de stad versterken. De belangrijke punten daarbij zijn onder meer onderwijs (onder meer verbete ring achterstandsbeleid), volks gezondheid (preventie versla ving) en armoedebeleid (onder zoek naar positie huishoudens die net buiten minimabeleid val len). De andere drie hoofddoelstellin gen zyn: het verbeteren van de kwaliteit van de woon- en leefomgeving ('belangrijke trefwoorden zijn schoon, heel, veilig en toeganke lijk'). doeltreffend en doelmatig wer ken met oog voor signalen uit de samenleving ("klantvriendelijk, kwalitatief hoogwaardige organi satie die dienstbaar is aan burger en bestuur). lastenverlichting nastreven. Maassluis - Wethouder Ruud Tim mermans (63) ontvangt vanmid dag de ere-penning van de ge meente Maassluis. De onder scheiding wordt hem tijdens zijn afscheidsreceptie door burge meester Sterkenburg-Versluis uitgereikt. Timmermans ont vangt de penning voor 'zijn ver diensten voor de gemeente Maas sluis, in het bijzonder als raadslid van de gemeente Maassluis, waar van acht jaar als wethouder'. Voordat hij in 1986 toetrad tot de gemeenteraad was de voormalige loods al actiefin het bestuur van het CDA Vanaf 1990 was hij twee raadsperiodes wethouder van on der meer sociale zaken en volks gezondheid. Zie ook pagina 15

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1