WD haalt andermaal bakzeil Wiltonloodsen tegen de vlakte Bedrijf beboet voor dood steigerbouwer Rotterdams Dagblad Maassluis heeft 'n toeristenkrant Koren goed op dreef in Matthaus Passion Sectorhoofd vertrekt na twee maanden om wethouder te worden Voorzichtigheid troef over sportcomplex in Broekpolder Overval met wapen op café Met slok op achter het stuur Vernielingen in loods PvdA manifesteert zich bij coalitieonderhandelingen duidelijk als sterkste partij WSÊMmWÊSSM Abonnee Service Stajupuinsebós k Hu MHOTSTTT^tirOTrrSirrnNn^IItlM^ Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 9 april 1998 Vlaardingen Het nieuwe college van burgemeester en wethouders laat zich in het concept program ma 1998-2002 heel voorzichtig uit over het wel of niet doorgaan van het nieuwe sportcomplex in de Broekpolder. Er wordt slechts een aantal -deels vage- voorwaar den genoemd waaraande belang- rijke bestuurlijke keuze die deze periode gemaakt dient te worden' moet voldoen. Voorwaarden die stuk vcor stuk al bekend waren. Dat de financiële participatie van derden noodzakelijk is om de be nodigde dertig miljoen op te hoes ten. Dat het wel of niet meever huizen van de SheU-sportaccom- modatie op Vijfsluizen van in vloed 'kan zijn' op de schaal van het complex. Dat in dat geval het zwembad niet concurrerend mag zynmetDeKulk. Stadsvisie Zoals alle besluiten in de toe komst in Vlaardingen, moet ook het al of niet doorgaan van het nieuwe sportcomplex in de Broek- -polder worden getoetst aan de zo ogenoemde stadsvisie. Het ontwik- kelen van die stadsvisie is één van de" belangrijkste doelen die de niéuwe coalitie zich heeft gesteld. Daarin wordt in grote lijnen vast gelegd hoe Vlaardingen de vol gende eeuw ingaat, In de zomer van 1999, na tal van gesprekken met inwoners, maatschappelijke instellingen en de politiek, wordt die visie gepresenteerd. Mede om die reden heeft het col lege de verdere ontwikkeling van de Tramplus op een lager pitje ge zet ais de lijn vanuit Schiedam naar winkelcentrum De Loper er is. De andere lijnen -naar west- wijk en centrum en vanaf Vtaar- dingen-Oost door de stad- heb- -be^geen, prioriteit meer. Een 'V^"^hl; 'aaméggèh is "zo ingrij pend, dat eerst het stadsplan wordt afgewacht. Daarin wordt ook een nadere visie op het open baar vervoer in Vlaardingen uit gewerkt. NS-station Vlaardingen- Oast gaat daarbij 'een dominante positie'innemen. Ook de rol van 't Hof, het stads park, moet een belangrijkere toI in gaan nemen in het Vlaardingse leven. Het college wil voorwaar den scheppen om de mogelijkhe den voor het organiseren van eve nementen daar - maar ook op an dere plekken - te vergroten. Schiedam Een onbekende man heeft de afgelopen nacht rond 1,00 uur'dreigend met een vuurwapen een café aan de Schiedamse Lan ge Haven overvallen. De overval ler hield de 35-jarige bardame on der schot en eiste geld. Tben die de man duidelijk maakte dat de kassa al was geleegd, moest zij haar portemonnee afgeven. Met een buit van enkele honderden guldens rende de overvaller ver volgens de deur uit richting Koe markt. Vlaardingen Wegens rijden on der invloed heeft de Vlaardingse politie een 33-jarige man de afge lopen nacht een schikkingsvoor stel van 700 gulden gedaan. De man werd aangehouden op de Holysingel en meegenomen naar het bureau. Daar blies hij vervol gens 0,90 promille. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft vier jongeren in de leef- tijd van 13 tot 15 jaar aangehou den op verdenking van inbraak en vernieling. Het viertal wordt ervan verdacht het afgelopen weekeinde flinke schade te heb ben aangericht in een loods aan de Schiedamse Westfrankeland- sedijk. Na via het dak te zijn bin nengekomen spoten ze een aantal bransblussers leeg op het in de loods aanwezige archief, dat daar door verloren ging. De totale scha de bedraagt zo'n 800Ö gulden. Maassluis „Zelfs Maasland staat er in. Dat vind ik mooi," constateert burgemeester Ster- keriburg-Versluis lachend. Bla derend door het gisteren, gepre senteerde toeristenkrantje van Maassluis, is zé gestuit op het verhaal over de Maaslandse pan- nenkoekenbeerdery 't Sonnetje. Het krantje dat tot en 'met okto-, ber elke maand verschijnt, is een initiatief van de Stichting Promotie Maassluis, een clubje ondernemers dat de leemte van het in Maassluis ontbrekende VW probeert te vullen. 'Rondje Maassluis* -20 heet het krant je - is in de eerste plaats niet be doeld voor Maassluizers maar voor toeristen die naar de Eerste Stad aan de Waterweg moeten komen. Ze liggen daarom niet alleen op diverse plaatsen iri Maassluis, maar ook buiten de stad, zoals op verschillende cam pings en by de VW in Rotter dam. Buiten de Maaslandse pannen koekenboerderij handelt het krantje toch vooral over Maas sluis. Zoals over korenmolen De Hoop {in vol bedrijf op 9 mei, na tionale molendag), het program ma van het Schuurkerktheater en de activiteiten van winkel centrum Koningshoek. Niet ver wonderlijk is het dat de achtbla- dige uitgave veel advertenties telt van vooral horeca-bedrijven. Opmerkelijk genoeg ontbreekt echter een plattegrond van Maassluis. Best wel handig voor toeristen die onbekend zijn met de stad. Museum Wel prominent aanwezig zij n ar tikeltjes over het gemeentemu seum. Niet onterecht vond bur germeester Sterkenburg. „Dat is echt een prima promotiemid del," had ze ook afgelopen zater dag weer ervaren toen ze de ten toonstelling over schilder Jan van Heel opende. „Bij het hand jes schudden merk ik heel vaak- dat het niet-Maassluizers zijn." Door Edwin Comelisse Schiedam De Schiedamse WD-fractie heeft bij de coalitie- besprekingen andermaal een veer moeten laten ten gunste van de PvdA. De liberalen zagen hun plan om anderhalve in plaats van één wethouder te leveren aan het nieuwe college van b en w eergisteren getorpedeerd door de sociaal-democra ten. En gisteren blokkeerde de PvdA bij de verdeling van de wethoudersportefeuiles opnieuw een plan van de VVD. De li beralen hadden namelijk het oog laten vallen op de portefeuil le van het grondbedrijf. Voor de PvdA was hier echter geen discussie over mogelijk. Het grondbedrijf moest binnen de PvdA-gelederen blijven: een eis die de eigen fractie een paar dagen eerder nadrukkelijk op tafel had gelegd. De WD heeft de afgelopen dagen mogen merken dat de PvdA toch echt als de grootste partij uit de verkiezingen is gekomen. De libe ralen. zagen nu twee keer een plan sneuvelen op het veto van de soci aal-democraten. De eerste keer was toen hun plan om Will van Wijk als parttime wethouder aan het college van b en w tce te voe gen, schipbreuk leed. Anderhalve WD-wethouder in het college was de PvdA te gortig. De kar kan ook heel goed met vier wethou ders worden getrokken, liet for mateur Aad Wiegman weten. Bo vendien zou de PvdA, als het WD-plan door zou gaan, een meerderheid tegenover zich kun nen aantreffen in het college van b en w. Als WD en D66 het dan eens zouden worden en een ande re mening zouden huldigen dan de PvdA, zou deze laatste aan het kortste eind gaan trekken binnen het college. En de PvdA is niet als grootste partij uit de verkiezingen gekomen om die riante positie vervolgens weer gedeeltelijk in te leveren. Soepel Op de kleine schermutselingen tussen PvdA en WD na is de ver deling van de portefeuilles giste ren vrij snel en soepel veriopei). Veel schokkende veranderingen 2ijn er niet te bespeuren bij de verdeling van de bestuurlijke aandachtsgebieden. Burgemees ter Scheeres beheert de porte feuille politie/brandweer/veilig heid, automatisering/informatise ring, communicatie en externe betrekkingen, economische za ken, toerisme en regio-aangele genheden, WD-wethouder Luub Hafkamp heeft cultuur, sport en recreatie, binnenstad, stedelijk beheer en ruimtelijke ordening/verkeer/ver voer (inclusief bouw- en woning toezicht) in portefeuille. Nieuwkomer Peter Groeneweg van de PvdA neemt de portefeuil les sociale zaken en werkgelegen heid (Inclusief sociale werkvoor ziening], welzijn (inclusief bewo- nersondersteuning) en volksge zondheid onder zijn hoede. Partijgenoot Aad Wiegman heeft educatie/archief, financiën, grondbedrijf, ONS, personeel/or ganisatie en grote stedenbeleid in zijn portefeuille. Na twee jaar zullen wat wijzigin gen ontstaan in de portefeuiles van Groeneweg en Wiegman. Dat hangt samen met de constructie van het gedeelde wethouderschap waarvoor de coalitie heeft geko zen. DGÖ'er Adri Rijnhout zal hier bij na twee jaar de wethouders- post overdoen aan Anneke Meijer vanGroenLinks. Reijnhout bemoeit zich de eerste twee jaar met stedelijke vernieu wing/volkshuisvesting (inclusief sociale verhuurders en woon ruimteverdeling), architectuur/ stedenbouw, monumentenzorg, facilitair bedrijf en milieu. Ook Sveaparken zit in zijn takenpak ket. De nieuwbouwwijk die in Schiedam Noord zal verrijzen wordt algemeen gezien als het stokpaardje van de D66-wethou- der. Arbeidszaken Na twee jaar neemt Anneke Meij er de wethouderspost over van Reijnhout. Haar portefeuille zal echter geheel anders zij n en voor- namelijk bestaan uit arbeidsza ken. Alleen milieu neemt ze .over van Reijnhout. Verder zat ze per soneel en organisatie van "Wieg man en sociale zaken en werkge legenheid van Groeneweg in be heer krijgen. De overige taken van Reijnhout worden door Peter Groeneweg overgenomen. Het nieuwe college zal later nog om de tafel gaan zitten over de wijkwethouder. Het is de bedoe ling dat elke Schiedamse wyk een eigen wethouder krijgt die op alle taakgebieden verantwoordelijk is voor die wyk. De nadere uitwer king wordt meegenomen bij de uitwerking van de de uitgangs punten van het college in het col- legewerkprogramma. - Oud maakt plaats voor nieuw. De twee loodsen op het voormalige Witton-Fijen- oordterreln aan de Jan van Galenstraat gaan tegen de vlakte om ruimte te ma ken voor nieuwe bedrijfsvestigingen. De 'scheepsbouwioods* en de 'lasloods' zullen de komende maanden beetje bij beetje worden ontmanteld en gesloopt. De witte 'timmerloods' blijft staan. Deze wordt opgeknapt om in de toekomst onderdak te bieden aan nieuwe bedrijvigheid. De twee loodsen op het bedrijventerrein Vijfslulzen zijn de laatste panden die worden gesloopt op het terrein dat Jaren geleden is aangekocht door de ge meente. De oude gebouwen staan al jaren leeg en boden zo af en toe onderdak aan illegale houseparty's. Met de sloop gaat een stuk scheepvaarthistorie ver loren. In de voormalige scheepsbouwioods en lasloods zijn beroemde schepen gebouwd als het passagiersschip Statendam voor de Holland Amerika Ujn en de kruiser De Ruyter voor de koninklijke marine. Met de sloop verdwijnt opnieuw een tastbaar bewijs van de ooi bloeiende scheepvaartindustrie in de regio Rijnmond. Tot de jaren tachtig telde de regio verschillende grote scheepswerven. Door de sterke concurrentie uft het buiten land zijn de meeste verdwenen of fors afgeslankt. Foto Roei Dijkstra Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam Eén man wist nog net op de steiger te sprin gen toen hij de bodem, van de bouwlift onder zich weg voelde zakken, maar de ander stortte 134 meter naar beneden een wisse dood tegemoet. Door nog altijd niet opgehelderde oorzaak klapte bij een klus in Amsterdam op 28 mei 1996 de hefpiaat om van de bouwlift die twee werknemers van het Schiedamse bedrijf Post Steigers even daarvoor hadden af gemonteerd. Omdat beide stei gerbouwers niet de voorgeschre ven veiligheidsgordel met vang lijn droegen, kostte het bedrijfs ongeval aan één van hen het le ven. De hamvraag voor de Rotterdam se eeomisehe politierechter H. Harmsen was gisteren in hoever re een werkgever verantwoorde lijk is voor een dergelijk ongeval, waarbij een werknemer zelf be sluit zich niet aan de veiligheids regels te houden. Want dat het slachtoffer op de hoogte was van de verplichting tot het dragen van een veiligheidsgordel op grote hoogtes stond buiten kijf. De man werkte al jaren voor het steiger- bouwbedrijf en wist dus uit erva ring hoe hij moest handelen. Bo vendien had hijnet als alle werk nemers, een verklaring getekend dat hij met de veiligheidsregels bekend was. Dat maakte dat directeur H. Post van Post Steigers Schiedam, hoe wel duidelijk aangeslagen door de dood van zijn werknemer, enigs zins verontwaardigd voor de poli tierechter zat Want hij kon toch niet de hele tijd zijn personeel op de vingers kijken om te controle ren of zij zich Wel aan de veilig heidsvoorschriften hielden? Zijn mensen zijn immers volwassen genoeg om hun eigen beslissin gen te nemen. „Wij hebben zestig mensen in dienst," verklaarde de directeur, „Ik kan toch niet iedere ochtend gaan kijken of die netjes hun veiligheidsgordel omdoen?" Maar volgens officier van justitie mevrouw M. 1. Koelewijn had de directeur meer kunnen onderne men om het ongeluk met de bouwlift te voorkomen. Zij meen de dat Post zijn personeel inten siever had moeten voorlichten over de werking van de bouwlift en de bijbehorende veiligheids voorschriften en dat hij beter op de naleving van die voorschriften had moeten, toezien. Post Steigers zou uit financiële overwegingen op deze punten hebben beknib beld. „De verdachte heeft als werkgever een zware verantwoor delijkheid ten opzichte van zijn werknemers," stelde de officier. „Die moeten veilig kunnen wer ken. En als dat geld kost, dan kost dat maar geld." Voor het in haar ogen slechte toe zicht door Post op de veiligheid van zijn werknemers eiste de off- cier een boete van 10.000 gulden. Zij benadrukte de ernst van haar visie door te melden dat dit 2000 gulden meer was dan gewoonlijk in dit soort situaties wordt ge vraagd. Voor de gebrekkige voor lichting aan de werknemers eiste de officier nog eens 2500 gulden. Raadsman A D. Bol van Post Stei gers meende echter dat de dood van de werknemer aan een onge lukkige samenloop van omstan digheden was te wijten, waarin de bedrijfsleiding geen rol speelde. Hij wees erop dat de arbeidsin spectie ook niet had kunnen ach terhalen waardoor de bouwlift het op de noodlottige dag had bege ven. Alles wat in de branche re delijkerwijs mogelijk is om aan veiligheid van werknemers te waarborgen is door Post gedaan," repliceerde hij. „Zo waren er vei ligheidsgordels en reddingslijnen op de bouwplaats aanwezig. Als mensen die dan toch niet dragen wanneer Post niet lijfelijk aanwe zig is, houdt het voor de werkge ver op." Een lastige zaak, vond politie rechter Harmsen. Over de aan klacht van slechte voorlichting had hij zijn twijfels. Er was wat voorte zeggen dat de omgekomen werknemer zo langzamerhand moest weten hoe te handelen in gevaarlijke werksituaties, peins de hij. „Maar bij twijfel volgt voor de wet vrijspraak," besloot de rechter, die dus Post van de eerste aanklacht vrijwaarde. Maar op hel tweede punt was Harmsen niet overtuigd van de onschuld van het steigerbouwbe drijf. Hij achtte het wijzen van de werknemers op hun eigen verant woordelijkheid en het zorgen voor de aanwezigheid van veiligheids- materiaal door de werkgever niet voldoende. Ook toezichthouden en vermanen behoort tot het ta kenpakket. „Er moet door de werkgever veel meer bovenop dit soort zaken worden gezeten," stelde de rechter. Hij besloot uit eindelijk het bedrijf een boete op te leggen van 10.000 gulden, waar van de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De weduwe van de verongelukte werknemer is inmiddels een ci viele procedure gestart tegen het steigerbouwbedrijf om een scha devergoeding te krijgen. Door Anke vanBtee Schiedam Tien glanzende kroonluchters met brandende kaarsen, twee bloemstukken en wat losse kaarsen en. bloemen maakten de Grote Kerk in Schie dam gisteravond tot een. bijzonder sfeervolle omgeving. Men zal er een enorme klus aan gehad heb ben. Het was voor het in flinke ge tale aanwezige publiek dan ook een belevenis om daar een uitvoe ring van Bach's Matthaus Passion mee te kunnen maken. Het Toonkunstkoor Schiedam was ter gelegenheid van dit grote dubbelkorige werk versterkt met het Kralings Vrouwenkoor en een aantal ad-hoe zangers. De algehe le leiding was in handen van diri gent Bas van Houte, die deze avond Anneke Hui tink verving. Het koor voert deze passion elk jaar uit en dat was zeker in het eerste deel goed te merken. De koren waren direct goed op dreef in het beginkoor 'Kommt, ihr Töehter helft mir klagen'. En het Maasstedelijk meisjeskoor ver raste met een heel fraai gelijktij dig gezongen koraal. De jongeda mes hadden een veel flinker volu me dan twee jaar geleden en ook de klank had aan rijkdom gewon nen. Evangelist Rob Stallinga zong de verbindende recitatieven over het algemeen mooi, al was zijn stem een enkele keer niet zo vast. De bas Mario Veldpape zette een in drukwekkende 'Jesus' neer. Hij leefde zich. zo in zijn rol in dat het publiek ademloos genoot. Diri gent Van Houte liet de koralen in vlotte tempi én met veel emotie zingen. Het koor was daarin op zijn best. Hoogepunten waren on der meer de koralen 'Herzliebster Jesu', het ontroerende1 Befiehl du deine Wege' en 'OHaupt, voll Blut und Wunden'. Het Westnederlands Bach Orkest, onder leiding van Arno Bons, zorgde voor de begeleiding. De balans tussen koor en orkest was perfect en werd nergens ver stoord. Ook de soli door onder meer de fluiten, viool en viola da gamba waren heel genuanceerd. Sopraan Etta Dijkhuizen heeft een schitterende, lichte, zuivere en een fraaie hoge stem en de blij heid waarmee zij bijvoorbeeld de aria 'Ich will dir mein Herze schenken' bracht ontroerde de luisteraars. De alt Nelleke Duiser liet ook deze avond weer veel moois horen. De aria's hebben een behoorlijke diepte die Duiser heel goed liet voelen en horen. Gestresst Na de pauze zong het koor een beetje gestresst. In de snelle koor- delen sloegen enkele stemgroe pen op hol en waren anderen aan het sukkelen, zodat het een ietwat chaotisch geheel werd. De koor- klank was over het algemeen ho mogeen met Fraaie sopranen, maar soms, met name bij het koor, twee wat scherpe tenoren. Door de enorme akoestiek in deze kerk verspreidden alle woorden zich als een brei.en werd de ver staanbaarheid minder goed. Het was wellicht met een actievere ar ticulatie ook in deze grote ruimte beter te krijgen. Na de felle dramatische koren als 'Lass ihn kreuzigen!', 'Barrabam' en 'Der rufet den Elias' wordt het lijdensverhaal naar Matthaus ver volgd. Bas-bariton Ronald Dijk stra liet eveneens een aantal goed verzorgde aria's horen, waarvan 'Mach dich, mein Herze rein' een van de indrukwekkendste was. De overige medewerkenden wa ren de tenor Marius Kwaks, die de ziek geworden Jaap Smit verving, en orgelcontinuo Jaeo van Leeu wen. Na het slotkoor *Wir setzen una mit Tranen niederi bleef het op verzoek van het koor stil. Dat daar niet iedereen blij mee was, bleek bij de uitgang toen iemand opmerkte: „En die stilte, vreselijk hè!" Het blijft altijd een moeilijke keus. De vraag blijft of je de pres tatie van de musici met applaus moet honoreren of in stille eer bied het lijdensverhaal zoals Bach dat heeft toongezet nog even moet laten bezinken. Informatie over bezorging van ds krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 1 §.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Maassluis-Sandra Korthuisgaat de gemeente Maassluis al weer verlaten. Het kersverse hoofd van de sector Wei2ijn.(2e trad op 1 februari in dienst) wordt in Rotterdam naniens de WD wet houder. Bij de gemeente Maas sluis was rekening gehouden met een eventueel snel vertrek van Korthuis. Haar politieke as piraties gaven bij de sollicitatie niet de doorslag. „Bij de sollici tatie was het al bekend. Ze heeft er nooit een geheim van ge maakt," verklaart eea gemeen tewoordvoerder. Voor het vinden van een opvol- ger voor Korthuis wordt zeer waarschijnlijk een nieuwe salli- citatieprocedure opgestart.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1