s§p«fl Trinko Keen komt eraan 5 Bal na k c o p Leo Beenhakker: 'Volgend jaar de la is titel, de beker en de UEFA Cup' Randwijker schaart zich met brons bij de groten Ditmaal verstoort Struse het afscheid van Vriesekoop Jules Deelder heeft ook een Sparta-relikwie Heister misgunt partner niets Club Card Aötterdams Dagblad Maandag 4 mei 19SS' Door Edwin Albias Eindhoven Als enige ontfutselde Trinko Keen de Wit-Rus Vladimir Samsonov bij de EK tafeltennis een game. Dat was bij lange na niet genoeg om de voormalige balletdanser uit Minsk uit de finale {winst met 21-14 21-19 21-10 op de Kroaat Zoran Primorae) af te houden, maar wel een bevestiging dat de eerste Nederlandse winnaar van brons bij een EK de wis pelturigheid voorbij is. Samsonov is de ongenaakbare, Keen komt er aan. Op de mooiste dag herinnerde Trinko Keen zich ook zijn diepte punt als tafeltennisser. Bij de open Franse kampioenschappen, vorig jaar november, konden ze hem op een hoopje vegen. Daar ging alles fout, wat er mis kon gaan. Uitgeschakeld door de Duit ser Torben Wosik in de eerste ron de. Niets deugde. Het hotel niet, het vervoer niet en het eten al evenmin. Daar, in het Franse Lyon, stond Keen op het keerpunt van zijn tafeltennisïeven. „Ik had geen zin meer in dat ge- klooi. Daar heb ik mezelf voorge houden: of je stopt of je gaat er al les aan doen. En stoppen is voor mij geen optie, als je er niet alles aan gedaan hebt." Alsof hij een knop had omge draaid, leefde Keen op in de trai ningshal en achter de wedstrijdta fel. „Als je wilt winnen, moet je heel diep gaan." Vooral mentaal. In zijn hoofd was Keen tijdens ebt EK nagenoeg 'heldert. „Het moei lijkste is om twee weken lang sta biliteit vast te houden." Hij zonderde zich af van de bui tenwereld, als hij daar te veel last van had. „Ook hier gebeurde er weer 20 veel om me heen. Dingen die eigenlijk niet kunnen. Maar ik kon er om lachen. Ik ben onafhan kelijk van de meningen van ande ren geworden. Ik hoef niemand meer iets te bewijzen. Ik hoor nu bij de groten." In een roes beleefde hij het toer nooi. Wedstrijd, voor wedstrijd, ptmtvoor punt -„Elke overwin ning was er één op zich." Op de dag dat hij samen met Dan ny Heister in het dübbeltoemooi werd uitg^hakeld, zat het even tegen. Odat bracht hem niet uit zijn evenwicht. Veertien partijen achtereen won Keen. Iedere keer wendde hij zich na een triomf tot het publiek en balde hij hoog,in de lucht zijn vuisten. Na de vijftiende wed strijd boog hij lichtjes het hoofd en liet hij één arm beneden. Het gevoel van onoverwinnelijkheid was hij kwijt. Trots was er voor in de plaats gekomen. Roes Eigenlijk was de roes een dag eer der al verstoord. Toen hij zeker was geworden van het brons, door in de auitste finales van de Itali aanse Chinees Yang Mm te win nen, veranderde zijn omgeving. .Anderé vragen werden op hem af gevuurd, Hij wérd overladen met complimentjes,Mensen die me vertelden dat ik het gered had, terwijl ik nog twee potjes wilde winnen." 's Avonds op zijn hotelkamer voel de Keen zich daarom een beetje verloren. „Eigenlijk begon voor mij gewoon weer een nieuw toer nooi, met hooguit twee wedstrij den." Hij praatte zichzelf moed in. „Samsonov is geen makkelijke, maar ik ook niet. Hij moet ook heel wat doen om van mij te win nen. Ik ben ook een groot pro bleem vóór hem." Daar was niets aan gelogen. Met een game op zak pijnigde Keen de 1 metër 90 I&ftge Wit-Rus, die in zijn jonge jaren balletlessen volg de en da&r ongetwijfeld zijn sou plesse aan overgehouden heeft, ook in de tweede. Twee game- points kreeg hij. Had Keen er één van benut, dan zou het gezicht van Samsonovs coach Alexander Petkevitch ongetwijfeld nog wit ter zijn weggetrokken, dat het nu al deed. En ook de jonge god zelf had een achterstand van twee gaines allesbehalve pretztg gevon den. Tot de finale had eigenlijk nie mand hem een strobreed in de weg gelegd. De net 22-jarige grootmeester in tafeltennis stak EindhovenHet brons van Trin ko Keen zette Danny Heister bij het EK toch een beetje in de schaduw, maar daar kan de Am sterdammer tegenwoordig wel tegen. Hij gunt zijn maatje alles. Bovendien ook de kwartfinalist in Eindhoven heeft zijn huidige plafond bereikt. „Op dit mo ment zit er niet meer in. Dan hebben we gelukkig nog iets om voor te trainen." Heister vond zijn Waterloo za terdag tegen de Fransman Jean- Philippe Gatien (1-3). De voor malig wereldkampioen, vorig jaar in Eindhoven nog winnaar van de Europese Top 12, is voor Heister lastig te bespelen. Voor iedereen eigenlijk. „Wat moet ik balen? Ais ik het nu had wegge- er zelf een stokje voor. Daarna legde hij Keen op de pijnbank. Die protesteerde nog heftig in de vierde game, maar genade komt niet in Samsonovs vocabulaire voor. „Hij kwam na die tweede ge wonnen game ook beter in de wedstrijd," constateerde bonds coach Paul Haidan, die wel ooit van de Wit-Rus won (1995). Energie Bij 20-18 had de Randwijker kun nen en moeten toeslaan, zei Hal- dan achteraf. „Er had meer inge zeten," fluisterde de ex-interna tional Keen ook net na de partij in diens oor. „Toen werd Trinko kwaad," verklapte Haldan. Kwaad is niet het goede woord, meende Keen zelf. „Paul is heel direct, ook net na een partij. Ik ook. Dan is het ook maar meteen geven, dan was het wat anders geweest. Tuurlijk is het jammer, ik had best no| even willen door gaan. Maar mijn EK kon na het bereiken van de kwartfinales niet meer stuk." Heister is aan een goed seizoen bezig. Bij zijn Duitse dub Gon- nem zijn ze laaiend enthousiast over de inbreng van de 26-jarige Amsterdammer, die in de Bun- desliga op twee spelers na het hoogste winstpercentage haal de. Daar verdient Heister het geld. Niet op de EK „De pre mies die we hier hebben ver diend zijn een leuke bijkomstig heid. Maar als je er geen geld voor krijgt, geef je natuurlijk net zoveel." nen. Het tijdsverschil kwam daar nog bij. Bovendien stond de sport hal middenin de woestijn. Daar winnen is misschien wel een nieu we uitdaging. Tenslotte is hij een grote, maar nog niet de grootste. Trinko Keen, fel geconcen treerd tijdens het EK tafelten nis in Eindhoven, waar hij ook in het individuele toernooi een bronzen medaille opeiste. Foto ANP Keen wil verder met Haldan als bondscoach, zijn maatje Heister ook. Maar de bal ligt bij Haldan, realiseert Keen zich. „Als hij om wat voor reden dan ook geen tijd kan vrijmaken, houdt het op." Energie steken in dingen d> te- niet kunt veranderen, heef „.een wel afgeleerd. In Quaiar ergerde de toen ook al 26-jarige Keen zich nog aan het feit dat hy om half twaalf 's avonds arriveerde en de volgende ochtend om negen uur achter de tafel diende te verschij- Eindhoven Weer nam Befetine Vriesekoop afscheid en weer ver stoorde een Duitse het feest. De 36-jarige Amsterdamse werd za terdag in de kwartfinales van de EK in Eindhoven uitgeschakeld door Nicole Struse, die haar titel een dag later kwijtraakte aan de import-Luxemburgse NiXia. Struse verloor zondag in vijf games van Tamara Boros. De 20- jarige Kroatische geldt als het grote talent bij de vrouwen. In de finale pakte ze als eerste en enige een game af van Ni Xia, de voor malige clubgenote van Vriesekoop bij De Treffers in JGazienaveen en aanvoerster van de wereldranglijst. Ook vorig jaar vormde het sport centrum in Eindhoven net necor voor het internationale afscheid van Vriesekoop. Toen werd ze, tijdens de Top Twaalf, uitgescha keld door Jie Schöpp. Voor de Duitse ging het toen nergens meer om, maar in Duitsland her- innnert zich iedereen zich de Vriesekoop Van Vroeger. Het Beest Bettine, dat met alles en ie dereen ruzie had. Struse had zaterdag een injectie in de schouder. Maar die pijn woog niet op tegen de pijn van een eventueel verpes tegen volksvijand Vriesekoop. En dus ging ze voluit en won in vijf is: 21-7 17-2121-12 16-2121- 18. „Vooraf had ik voor zo'n resul taat getekend," snikte de Euro pees kampioene van 1982_ en 1992. „Maar ik had gewoon moe ten winnen. Ik heb Struse In de vijfde game laten ontsnappen, ben bezweken onder de span ning. Zonde want verder ging het goed. Het balgevoel was opti maal, ik had alleen wat sty ve be nen." „Ik wist vooraf dat ik het Europe se topniveau nog aan zou kun nen. Dat blijkt op de training. Maar het verbaast me wel dat ik na al die jaren'"nog1 de vechtlust kan opbrengen. Ik dénk dat ik'zo nog makkelijk twee, drie jaar mee zou kunnen," aldus Vriesekoop. „Dus... Dus niets," zei ze. Coach -Jan Vlieg sprong haar by, „Er zijn mooiere dingen in het leven dan tafeltennis," sprak de Gro ninger. Ergens in de partij tegen Struse hoorde Vriesekoop op de tribune een baby huilen. „Ik was even afgeleid, dacht aan mijn toekomst. Een kind. Dat is mijn toekomst. Ik was na het verlies overmand door emoties. Ik vind het jammer dat ik het publiek niet heb bedankt. Dat was var- daag echt fantastisch." Ver na haar partij keerde ze nog even terug-in dering. Pakte de microfoon en sprak de menigte toe. Voor de laatste keer. Toch? „Ik wil nog steeds naar het bui tenland. Belangrijk isnudatik eredivisie gaspslen, Ook bij -Sparta heb ik zen. clausule in mijn contract dat ik tussentijds voor ongeveer een miljoen gul ,den mag. Ben goed jaar en <er kan van alles gebeuren." lj>e nieuwe Spartaan Erik pTammer in Voetbal Intema- rjiional E^JJczte NEC* ais een stap uooruit. ''Iederjaar vertrekken er jongens l'-bij Sparta, maar wie haalt de club ervoor terug?" Maikel Rcnfurm over zijn transfer van Sparta naar NEC in VI „Ikvinddatalshetbij mij 2 ober kamt, Feyenoord tot op zekere hoogte mag tegenwerken. Het zouneerg teleurstellenatszeme tegenhielden. Ikhebveelvoorde club gedaan, veel betekend, dus ze moeten het me gunnen Feyenoorder Giovanni van Bronckhorst over een buiten landse transfer in Sportweek 1 „Ik denk dat ais Feyenoord vol gend jaar niet om de titel kan meestrijden, het moeilijk mordt om te blijven." Nogmaals'Gio' ,.Wij hebben gezegd: het i$ onbe spreekbaar dat hij weg kan, wel bespreekbaar is dat hij zijn con* tract openbreekt. En daar heb- ben wij nooit en te nimmer ant woord op gekregen. Dus gaan wij ervan uit dat Van Brondc- 'horst tevreden is met de huidige situatie." Feyenoord-bestuurslid Rob Baan in Sportweek „Waarom is Tiger Woods inte- rassant en Pete Sampras niet? Te zeggen dat Tiger Woods zo'n groot talent is, maar Sampras heeft al tien Grand Sfams ge- i wonnen. Woods nog maar één. Allebei rustige jongens. Waar om hebben de media besloten van Tiger Woods een ster te ma ken en van Sampras niet?" Richard Krajicek m Si „Als ik goed speel benikdester- ice Brabantse meid met de kei harde topspin. Als het minder gaat, ben je èm vet varken." Tafeltennister Emily Noor in hét AD Op de eerste dag van de sloop van het oude Sparta-stadion Wafe hij al even wezen buurten. Kijken of er nog een relikwietje waste scoren. Maar Jules Deelder (op de foto met Pim Graute, öêheerder van het spelershome), Sparta-supporter sinds zijn vader hem als kleine Jongen op zondagmiddag meenam ('met het touwpontje over de Schïe'), verliet schokschouderend het trie&te toneel. „Die zware machines hebben ze niet eens nodig joh, blazen IS genoeg om het omver te krijgen. Het valt hier van ellende Uit elkaór, ze hebben er nooit wat aan gedaan." Maar het ging toch knagen. Zo'n roodwit bankje zou toch wel moot staan in de tuin die hij tegenwoordig heeft in de binnen stad. En dus tikte hij op het laatste moment nog een stukje eretribune op dé kop- Omdat hij altijd roept: 'Sparta naar voooooborenll Eh het bestuur ookll' kreeg hij de meest centra le plank, die vele bestuurskonten heeft gedragen. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Feyenoord gaat na de competi tie niet meer op reis. De leiding van de Rotterdamse dub heeft het aanbod om met de selectie een trip naar Vietnam te maken afge slagen. Eerder was al een reis naar Amerika van het programma gehaald. Die laatste trip hadden de spelers ovprigens wel willen maken, om het schrappen van de Vietnam-vakantie' :s niemand rouwig. In plaats daarvan speelt Feye noord op 27 mei een wedstrijd te gen Unitas ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van die club. Daarna mogen de spelers op vakantie. In de aanloop naar het nieuwe seizoen vliegt Feyenoord er wel op uit. Niet naar Glasgow, waar men een oefenduel tegen de mo gelijk nieuwe kampioen Celtic hoopte te spelen, maar naar Za greb. Daar doet Feyenoord op 1 en 2 augustus mee aan een interna tionaal toernooi met onder meer Liverpool, Journalist tijdens de persconfe rentie na afloop van Vitesse-Feye- noord: „Leo, je bent geen derde geworden. Ontevreden?" Been hakker: „Nee, hoor. Toen ik in no vember kwam stond Feyenoord zesde, toen wist ik ook wat er fi nancieel wel en nog meer wat er niet kon. Maar we hebben Euro pees voetbal gehaald en de winst zit hem in het feit dat een aantal jonge jongens het op dit moment leuk doet," Journalist: „Dl je doelstelling voor volgt-/ zoen?" Beenhakker:Mijn doelstelling?? Tja, da's niet zo moeilijk. Kam pioen worden, de beker winnen en de UEFA Cup veroveren..." Journalist: „Wat?" Beenhakker: „Ja, jongen, dat is op dit moment mijn doelstelling. In augustus kijken we wel weer of we zulke goede spelers erbij heb ben dat we dat ook kunnen verwe zenlijken." Ulrich van Gobbel en Paul Bos- velt kregen gisteren, evenals Pa trick Allotey, de gele kaart van scheidsrechter Mario van der En- de. Omdat Van Gobbel en Bosvelt beiden op vier kaarten stonden, heeft de vijfde net geen automati sche schorsing tot gevolg. Anders hadden zij na de wedstrijd tegen Vitesse ai vakantie kunnen ne men. Voorjaar, zestien graden en geen druppel regen in de lucht Toch bleef in het Gelredome het dak dicht. Voor de wedstrijd ging bovendien de volumeknop van de geluidsinstallatie op negen. In Arnhem wisten ze waarom. Op dracht van Henk ten Cate, die de tegenstander wil intimideren in het nieuwe onderkomen van Vi tesse en die ook een beetje bijge lovig is. Want alle ploegen die tot op heden op bezoek zijn geweest waren in de eerste helft volledig overdonderd door de sfeer in het indrukwekkende stadion. Zolang Vitesse blijft winnen, blijft het dak dus dicht. Bergkamp en Kluivert gebles seerd. Dat geeft hoop bij andere Nederlandse spitsen. Feyenoor der Henk Vos werd de afgelopen week al in oranje-tenue gesigna leerd. Met rugnummer 13. Het had echter weinig met het Neder lands elftal te maken. Het shirt bevatte de naam van de smartlap- penbandbij uitstek: De Sjonnies. Vos droeg het woensdag tijdens de Nacht van Oranje in Ahoy'. Ploeggenoten kwam hij er niet te gen. Spartanen des te meer. Van die selectie waren liefst tien spe lers present. Voor de wedstrijdbespreking te gen FC Twente had Sparta-trainer Hans van der Zee de opstelling van de tegenpartij op het bord ge schreven. In het doel Boschker, met als typering: zwak in korte hoek. Dat was snel veranderd. 'In doel: Bossink, zwak in beide hoe ken'. Alfons Groenendijk wordt als belangrijkste verdachte ge noemd. Sparta's voorzitter sprak vrij iag de spelersgroep toe om de spelers te wijzen op de importantie van de wedstrijd tegen FC Twente. „Als we achtste blijven, heb ik beloofd, doe ik wat extra's in de spelerspot voor het weekje vakantie in Zuid- Spanje direct na afloop van de competitie," aldus Jan Bossink. 4 Sparta staat op het punt een sa menwerkingsverband aan te gaan met Dordrecht'90, „Spelers die bij ons te goed zijn voor het tweede, maar nog niet aan het eerste toe zijn, zouden we kunnen stallen in Dordrecht," aldus manager Char les van der Steene. Andersom zouden wij over de Dordtse talen ten kunnen beschikken." Sparta hoefde maar weinig te betalen voor de huur van Woude- stein, gisteren tegen FC Twente. Alleen de kosten die Excelsior heeft gemaakt," aldus Van der Steene. Simon Kelder, Excelsiors manager, die zaterdag zelf mede de bezem ter hand nam om de tri bunes schoon te vegen: „Het gaat om een symbolisch bedrag." Vanwege zijn zesde gele kaart speelde Alfons Groenendijk giste ren zijn laatste wedstrijd voor Sparta. Na afloop zat hij met tra nen in zijn ogen in de kleedka mer. Even tevoren had hij zijn shirt in Sparta's supportersvak gegooid. De Sparia-supporters speelden vorige week op Spartanello vriendschappelijk tegen het eer ste elftal, dat met 6-0 won. „Ik heb Vaii der Zee achter de afrastering gestuurd," sprak assistent-trai ner/scheidsrechter Dolf Roks, „omdat hij het niet eens was met de leiding." Sparta 2 speelt morgen tegenVi- tesse 2 in Den Bosch de finale om de KNVB-beker voor tweede elf tallen. „Het elftal van Dolf Roks en Adri van Tiggelen," meldde gisteren het programmablad Pro Sparta. Dolf Roks: „En dan te be denken dat Van Tiggelen het tweede elftal zelfs nog nooit heeft zien spelen." Vandaag zal voorzitter Jan Bos sink het tweede elftal toespreken. De besprekingen tussen het Belgische Turnhout en Excelsior- verdediger Arjan Magielse zijn op niets uitgelopen. Als er zich geen andere club meldt, speelt hij vol gend seizoen dus gewoon op Wou- destein. Bij Excelsior krijgen Jimmy Si mons en Marc Zegers geen nieuw contract, terwijl Marvin Bruns- wijk, Raymond Kraaybeek, Björn Meeuwsse, Chaly Jones en Fer nando Paseale mogen vertrekken bij de Kralingers. Waarheen? Di recteur voetbalzaken Simon Kel der: „Misschien wel naar FC Knudde." Excelsior gaat nog wel vier jaar verder met kledingsponsor Uhl Sport. Na John Schuurhuizen (1997) en Marinus Dijkhuizen (1996) werd Peny de Haan vrijdag na de wed strijd tegen Telstar gekozen tot speler van het jaar bij Excelsior. De supportersvereniging wilde hem de prijs voor het duel uitrei ken, maar dat had de leiding lie ver niet. Het zou de concentratie van de spelers weieens kunnen aantasten. Die was juist in de slot fase even zoek: 1-2. VOOROPGESTELD DAT ik weinig van de Club Card (lel wel, met twee hoofdlet ters) weet - ja, ik ben bevoorrecht, ik heb er geen nodig ik heb te doen met hen, die verplicht zijn zich zo'n document aan te schaf fen, voordat ze naai een wedstrijd kunnen. Want zonder ben je in de meeste stadions kansloos. Stel, je wil naar Feyenoord. Niet zo'n vreemde gedachte, want het is een zonnige zondagmiddag en je verveelt je te pletter. En stel, je hebt de laatste tijd niet zo goed opgelet, dus je weet niets van het bestaan van een Club Card af. Argeloos vraag je bij het loket met geld in de aanslag om een kaartje en wat vraagt de loket- tist: 'Mag ik uw Club Card even zien?' Kan je dus gewoon terug naar huis. Nou is dat nog een simpel voor beeld, want er zijn liefhebbers die wel zo'n Club Card bezitten, maar een toevallige kennis, die plotse ling mee wil naar een wedstrijd, niet. Die kan dus niet mee. Of je hebt twee kinderen zonder Club Card, die je een keer wil uit nodigen. Kan dus ook niet. Want per Club Card krijg je maar een kaartje. Je zou er dus gewoon nog twee bij moeten kopen. Maar stel, je woont als Feyenoord- supporter in Venlo - en ik weet, daar wonen er heel wat - je hebt een Club Card en gaat elke thuis wedstrijd naar de Kuip. Je denkt: ik ga naar PSV-Feyenoord. Maar om deze uitwedstrijd te kunnen bezoeken, moetje gebruik maken van de zogenaamde combi-rege ling. Weer een heel ander fenomeen. Dat betekent dat er op de dag van de wedstrijd geen kaarten aan het loket van het stadion worden ver kocht, maar datje vooraf verplicht bent een treinkaartje annex voet- balkaartje te kopen. En dan? Je moet met de auto van Venlo naar Rotterdam om daar de trein te nemen naar Eindhoven. Ver volgens na de wedstrijd per trein terug naar Rotterdam om je auto op te halen. En weer terug naar Venlo. Hoe verzin je 't? Het zal allemaal best helpen in de strijd tegen voetbalvandalisme, maar - vraag ik me af - moeten wij ons nou allemaal neerleggen bij een regeling die in het leven is ge roepen voor een in verhouding kleine groep idioten, die liever rotzooi schopt dan naar een wed strijd kijkt? Moeten wij ons dan allemaal aan passen aan een stel primitievelin- gen, dat uit verveling drinkt spuit en slikt en vervolgens de beest gaat uithangen om zich te kunnen laten gelden? Alleen al om die reden bedenken we ons drie keer, voordat we met kinderen naar een stadion gaan. Alleen al om die reden twijfelen velen jaarlijks oir. zo'n Club Card aan te schaffen. En om die reden klaagt Feye- noord-voorzitter Jorien van den Herik steen en been over de te rugloop van het aantal toeschou wers - de kwaliteit op het veld even buiten beschouwing gelaten. En daarom zijn er clubs, die de hand lichten met het systeem en niet eens vragen naar een Club Card onder het motto: iedere toe schouwer is meegenomen en bij ons gebeurt toch nooit wat. Maar het wordt nog erger als het aan de KNVB en de overheid ligt. Na de Club Card en de combi-re geling is de bond voornemens de persoonsgebonden Club Card in te voeren. Wat nou precies het verschil is met de gewone Club Card, is me nog niet helemaal dui delijk, maar op de laatste komt een pasfoto, waardoor misbruik kan worden tegengegaan, neem ik aan. Dan is zowel je naam, je geboorte datum als je smoel bekend bij de KNVB. Sommigen vinden hun sofinum- mer al een inbreuk op de privacy.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4