Schiedammers mogen meedenken over binnenparkje op Hemaplein Rotterdams Dagblad Bewonersvereniging wil groen en geen steen in Woudhoek CD plakt over Groenlinks en SP Stiptheidsactie op verpleegafdelingen Maassluis wil nog deze zomer terras op Markt Onderzoek naar imago gemeente museum Geld voor gedenkteken oud- Indiëgangers 'Zoveel mogelijk in het werk stellen dat museum er niet komt' Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 5 mei 1 Maassluis Een groep studenten van de Hogeschool voor Economi sche Studies (HES) gaat een pu blieks- en marketmgonderzock houden in het Gemeentemuseum van Maassluis. Daarvoor heeft het college van burgemeester en wet houders onlangs een bedrag van ruim -1500 gulden beschikbaar ge steld. De studenten gaan zich ver diepen in het imago van het mu seum: wat vindt het publiek ervan en hoe is de waardering voor het museum? Een ander onderdeel van het onderzoek vormt het ont wikkelen van een marketingplan voor de Kunstuitleen Maassluis, waarvoor allerlei gegevens nodig zyn. Ook moet hei onderzoek in formatie opleveren voor het op zetten van een Marketing Infor matie Systeem. Dit moet het Maassluise Gemeentemuseum in de toekomst mogelijkheden bie den om bepaalde onderdelen van de markt te onderzoeken, Schiedam De inwoners van Schiedam kunnen meedenken over het parkje dat wordt aangelegd op het Hemaplein. Pro jectontwikkelaar Mabon wil op het plein tussen de Broersvest, de Kreupelstraat en de Boterstraat een gesloten complex bou wen waarbij in het hart van de bebouwing een openbaar toe gankelijk parkje wordt aangelegd. Hoe het park er uit komt te zien, wordt grotendeels overgelaten aan de fantasie en opvattingen van de Schiedammers. Zij kun nen hun wensen op papier zetten en m de brievenbus deponeren in het Woon Informatie centrum in de Stadswinkel. De gemeente Schiedam heeft eind vorig jaar na een selectiepro- eedu re projectontwi kkelaar Mabon verzocht een bebouwings- voorstel te maken voor het Land van Belofte, de nieuwe naam voor de voormalige plaats van de He- ma. De ontwikkelaar heeft vervol gens een plan voor het Hemaplein opgesteld dat uitgaat van een par keerkelder met 120 plaatsen, circa tweeduizend vierkante meter commerciële ruimte op de begane grond voor winkels, kantoren en horeca, een fietsenstalling voor 200 fietsen, zo'n twintig ruime wo ningen met atelier/praktijkruimte en circa 55 tot 70 appartementen en maisonettes. Bij de uitwerking van deze voor waarden kunnen twee verschil lende richtingen worden ingesla gen. Het verschil tussen de twee varianten schuilt in de invulling van de tweeduizend vierkante meter commerciële rc>mle op de begane grond. De ee«';.e optie is dat aan de Broersvest een groot- winkelbedrijf en eventueel een bank worden gevestigd waarbij aan de kant van het Plein ruimte wordt gemaakt voor horeca en ter rassen. De tweede optie is dat de tweeduizend vierkante meter niet wordt ingevuld met winkels maar met balie- en/of kantoorruimte, De kelderruimte is bij beide plan nen hetzelfde: 120 parkeerplaat sen en bergingen voor de wonin gen aan de Broersvest. Aan de Kreupelstraat zou een stalling voor 200 fietsen moeten komen. Boven de commerciële ruimtes wil Mabon woningen bouwen: smalle diepe stadswoningen en verschillende typen appartemen ten. Ook is het ontwerp van een bin nentuin aan het plan toegevoegd. Dit omdat verschillende discus sies over de invulling van het plein duidelijk hebben gemaakt dat de inwoners van de Branders- stad openbaar groen willen heb ben op de centrale plek in de bin nenstad, Mabon heeft daarom een voor publiek toegankelijke bin nentuin in de bouwplannen opge nomen. Het parkje wordt 's avonds wel afgesloten met een hek. Er zijn drie parksoorten aan gedragen door de ontwikkelaar. Het Franse klassieke park heeft een vrij strakke invulling met rechte vormen. De Engelse bloe mentuin wordt gekenmerkt door een weelde van bloemen en veel groen. De invulling die de naam The Wa ve heeft gekregen is een golvend groen lint van gras, struiken en bomen. Het is de bedoeling dat de eerste schetsen van het toekomstige bouwplan deze zomer gereed zijn. Ze zullen dan aan het college van burgemeester en wethouders en de bevolking van Schiedam wor den gepresenteerd. Op dat tijdstip za! ook verder worden ingegaan op de ptiblieksvisie over de inrich ting van het binnenpark. Als alle planologische procedures voor spoedig worden doorlopen, wordt waarschijnlijk halverwege vol gend jaar begonnen met de ver koop van de woningen. Kort daar op gaat de bouw van start. Het bewuste plantsoen Is niet zo groot maar volgens de bezwaarmakers wel erg belangrijk voor het woongenot. Foto Fred UbothanVRoelDijkstra Schiedam De wijk- en bewo nersvereniging Woudhoek maakt zich op voor een nieuwe kracht- meling met de gemeente Schie dam. Inzet van het geschil is het plantsoen tussen de Gildeweg. Bouwmeesterweg en de Scheep vaartweg. De gemeente wil er wo ningen laten verrijzen en dit is zeer tegen de wens van de vereni ging. Volgens haar moet de bouw- lust van de gemeente worden be- tpugeld en het stukje openbaar groen onaangetast blijven. Het conflict met de gemeente da teert al van september 1994. Toen ontvouwde de gemeente een plan waarbij er 32 woningen zouden moeten verrijzen op de lap gras met bomen. Dit stuitte op grote bezwaren bij de direct omwonen den en later ook by de wijk- en be wonersvereniging Woudhoek. De omwonenden zagen hun mooie uitzicht verdwijnen als de bouw plannen door zouden gaan. Bo vendien zou ook de privacy in het gedrang komen aangezien de wo ningen zeer dicht by de bestaande flats waren gepland. De wijk- en bewonersvereniging voerde daar bij nog aan dat de gemeente wel erg bouwlustig te keer ging in de wijk. Woudhoek is opgezet als een groene ruime wijk. Maar als de ge meente zo bieef doorgaan met het volbouwen van het openbaar groen, zou er weining overblijven van het groene karakter. De bezwaren van de wijk- en be* wonersverening en de omwonen den, die inmiddels de krachten hadden gebundeld, resulteerden in een bezwaarschrift tegen het bouwplan bij de gemeente. Deze wees het bezwaar echter af waar na de bezwaarmakers hun heil bij de provincie zochten. Maar deze stelde de gemeente in het gelijk. Bij de Raad van State behaalde de wijk- en bewonersvereniging de eerste overwinning. Het bouwpro ject mocht niet doorgaan, oordeel de de Raad van State. In het be stemmingsplan is het betreffende stuk groen namelijk bestemd als 'zakelijke dienstverlening'. En dat is heei iets anders dan wo ningbouw. Als de gemeente er huizen wil laten verrijzen, zal ze het bestemmingsplan moeten herzien, oordeelde de Raad van State. Deze gedeeltelijke herziening ligt nu in concept op tafel. En ook het nieuwe bouwplan voor het plant soen is inmiddels gepresenteerd. De gemeente heeft hierbij zoveel mogelijk rekening proberen te houden met de bezwaren. Maar dat neemt niet weg dat de wijkbe woners veel liever het huidige grasveld met bomen gehandhaafd „Het is heel simpel: wij willen groen," zegt vice-voorzitter van de bewonersvereniging Wim Zon neveld. „Woudhoek is opgezet als een groene wijk. Maar als de ge meente zo doorgaat schiet er wei nig groen over. Aan het Faassen- plein moest al groen verdwijnen omdat daar werd gebouwd. De groene plekjes in de wijk worden beetje by beetje afgeknabbeld. Er blijft niets over. Ja, langs de tram baan. Maar ik ga toch echt niet met mijn klapstoeltje langs de trambaan zitten." Zonneveld zegt dat de gemeente het Vinex-argument gebruikt om het bouwplan te rechtvaardigen. Maar volgens hem is dat inmid dels achterhaald. „De gemeente zegt dat er in het kader van de Vï- nex-nota een vastgesteld aantal woningen in de Rijnmond ge bouwd moet worden. Maar die plannen worden bijgesteld want er blijken nu minder woningen nodig te zijn. Het is dus een ach terhaald argument." De wijk- en bewonersvereniging heeft recent een brief aan alle lo kale politieke partijen gestuurd waarin wordt gevraagd om het roer om te gooien en het bouw plan tegen te houden. „We ver wachten daar veel van," zegt Zon neveld. „Zeker nu datVinex-argu- ment niet meer klopt. Voor de wijkbewoners heeft dat lapje groen veel waarde. Het mag niet zo groot lijken maar het bepaalt wel het woongenot en het leefkli maat. Die worden zwaar aangetast als je zo'n bouwproject pal voor de deur krijgt." Toten met morgen kunnen de be zwaarschriften nog by de ge meente worden ingediend. Dat is twee weken langer dan de bedoe ling was maar dat komt doordat de wijk- en buurtvereniging een foutje ontdekte in de gemeentelij ke aankondiging. De gemeente was namelijk vergeten het adres voor de bezwaarschriften onder de publicatie te zetten. Een adver tentie op de gemeentelijke voor lichtingspagina en een verlen ging met veertien dagen waren het gevolg. De hele gang van za ken rond het stukje openbaar groen heeft bij Zonneveld wat be denkingen opgeroepen over het democratische gehalte van de ge meente Schiedam. „De gemeente geeft je alle informatie en neemt de bezwaarschriften netjes in be handeling. Maar naar de menin gen in de wijk wordt niet goed ge luisterd. Wij willen groen, geen bebouwing. Maar de gemeente heeft een plannetje Waargemaakt en dat wordt nu gewoon doorge duwd. Of de buurt het er nu mee eens is of niet." Maassluis Tienduizend gulden voor een gedenkteken voor de zes in Nederlands-Indië omgekomen Maassluise militairen. Het Maas sluise college van burgemeester en wethouders wil dit bedrag be schikbaar stellen aan de Stichting Gedenkteken Nederlands-Indië 1945-1962. De stichting, bestaande uit Maas sluise leden van de Vereniging oud militairen Indiëgangers, wil het gedenkteken plaatsen onder het huidige oorlogsmonument in het Julianaplantsoen. Daarvoor heeft de Maassluise architect Ron van Leeuwen een ontwerp ge maakt dat in feite een opwaarde ring van het huidige monument betekent. De bedoeling is een kuil te graven voor het bestaande her denkingsteken en daarin twee zit banken en een gedenkplaat te plaatsen zodat deze onder het oor logsmonument komt. Op de plaat worden onder andere een helm, zwaard en palmtak afgebeeld. Volgens voorzitter J. Zon is de fi nanciering van het gedenkteken, waarop overigens geen namen ko men, bijna rond. De laatste acht duizend gulden hoopt de stich ting voor juli van dit jaar binnen te hebben via donaties van parti culieren en bedrijven. Het stre ven is dat het gedenkteken in sep tember klaar is. Groen Links en de SP In viaaramgen zijn gister avond en vanmorgen vroeg druk In weest om de CD-afnches over te plak ken. Foto Roe! Dijkstra Vlaardingen Aanhangers van de Centrumdemocraten hebben gis teravond in Vlaardingen de ver kiezingsposters van GroenLinks en SP overgeplakt. Op een groot aantal verkiezingsborden in Vlaardingen lijmden de extreem- rechtsen hun aanplakbiljetten. Ze sloegen op de vlucht toen ze dreigden te worden betrapt door een Vlaardingse fotograaf. De plakploeg van GroenLinks kwam gisteravond onder leiding van gemeenteraadslid Jan van der Kolk meteen in actie. „Ja, we kregen een telefoontje dat de CD onze posters aan het overplakken was. We hebben meteen een aan tal mensen bij elkaar geroepen en zijn tot 's avonds iaat bezig ge weest om in elk geval de borden in de Westwijk over te plakken." Op de Floris de Vijfdelaan stuit ten de GroenLinksers op Remi Poppe, de Vlaardingse nummer twee op de lijst van de SP voor de Tweede Kamer. Hij kondigde aan dat 'zijn' plakploeg vanmorgen in stellingzou worden gebracht. Ook GroenLinks heeft vanmorgen de stad afgestruind naar borden waar de CD over hun posters zat. Zowel SP als GroenLinks ergeren zich niet alleen aan het overplak ken („dat is natuurlijk sowieso erg flauw"), maar vooral aan het feit dat het op de avond van 4 mei, dodenherdenking is gebeurd. „Het is gewoon om te iennen," concludeert Van der Kolk daaruit. „Die jongens hebben blijkbaar dat gevoel dat by 4 mei hoort niet." Waarom speciaal voor de posters van GroenLinks en SP is geko zen, heeft volgens Groenlinkser Ben van der Velde te maken met het feit dat deze twee partyen pre cies het tegenovergestelde zyn van de CD: uiterst links tegenover uiterst rechts. „In die zin is het be wust gedaan. Maar verder moeten we het denk ik niet overdrijven. Het is niet meer dan een laatste stuip van de CD. Verder hebben we ze niet gezien. Helemaal nooit. En zeker in Vlaardingen niet." Schledam/VIaardlngenVerpleeg kundigen in het Schieiana Zie kenhuis houden donderdag stipt heidsacties op de verpleegafdelin gen. Personeel van het Vlaarding se Holy Ziekenhuis en verpleeg huizen komen, die dag in een esta fette naar Schiedam om hun colle ga's te ondersteunen. De stiptheidsactie betekent dat verpleegkundigen gaan werken volgens het protocol, te zullen bijvoorbeeld geen infusen inbren gen wanneer ze daartoe nog niet bevoegd zijn, en de koffie- en etenstijden precies aanhouden. Volgens Heiko van Iddekinge van het actiecomité ondervinden de patiënten geen nadelige gevolgen van deze actie. „Ze zullen ons de ze dag eerder meer zien, omdat we meer tijd voor hen krijgen als we alleen onze echte taken uitvoe ren," vertelt hij. De verpleegkun digen hebben de laatste jaren steeds meer werk van andere dis ciplines toegeschoven gekregen. De vier fulltime arts-assistent plaatsen zijn afgeschaft, waardoor verpleegkundigen nu ook contac ten met de artsen moeten onder houden, infusen moeten inbren gen en dergelijke. Daarnaast is het aantal admini stratieve taken gegroeid. Ver pleegkundigen moeten rapporten en dossiers bijhouden en de medi sche statussen. Van Iddekinge: „Dat gaat allemaal ten koste van de aandacht voor de patiënt. Daar om zullen we donderdag eens iets extra's voor ze doen. Met een hap je en een drankje en wellicht wat entertainment." De actie zal wel de organisatie treffen. In die zin dat de administratie blijft liggen, waardoor bijvoorbeeld rekenin gen later de deur uit kunnen. Het Zonnehuis in Vlaardingen houdt daarnaast op donderdag een andere actie. Personeel en be woners zullen van 11.00 tot 15.00 uur in winkelcentrum De Loper staan met een kraam om het pu bliek te wijzen op de noodzaak van meer handen aan het bed. ..We staan daar met bewoners, juist om aan te geven dat beide partijen belang hebben bij deze actie," aldus een medewerker. MaassluisEen pilsje drinken op de Markt, of een kop koffie met appelgebak, Als het aan de ge meente en het centrummanage ment ligt, is hartje Maassluis al komende zomer voor een dee! in gericht als terras. „We zijn echt hard bezig," beaamt centrumma nager Cor de Jonge. „Al het moge lijke en onmogelijke doen we om nog dit seizoen een terras op de Markt te krijgen." Om dit moge lijk te maken zal in ieder geval iets moeten veranderen aan de verkeerssituatie, E«i van beide rijrichtingen wordt afgesloten of enkele parkeerplaatsen worden opgeofferd. Dat laatste lijkt op de korte termijn waarschijnlijker. Hoewei de gemeente sowieso denkt aan een Markt met minder auto's zal het nu slechts om een voorlopige maatregel gaan. De Jonge spreekt om die reden niet over een vast terras maar over een 'mobiele situatie'. Aanleiding voor de maatregel is het vrijko men van de winkel van Leen van der Schee, de opticien die naar winkelcentrum Koningshoek ver huisde. In dit pand zou dan een horeca-gelegenheid moeten ko men die het terraspubliek van consumpties voorziet. Contacten daarover met de horeca zijn er in middels. De Jonge juicht de ont wikkelingen toe maar had zijn oog eigenlijk laten vallen op een grotere ruimte op de hoek Markt/ Dr. Kuyperkade. „We hadden graag het pand van Heytex gehad. Dat is groot en staat op een goeie plek. Prima voor iets grand café achtigs. Maar ja, Heytex blijft zit ten." De wens voor horeca met terrassen en een autoluwe Markt koestert de gemeente al langer. Het is één van de actiepunten uit het plan van aanpak om de Maas sluise binnenstad nieuw leven in te blazen. Terrassen moeten, is de redenering, het centrum aantrek kelijk maken voor winkelend pu bliek en toeristen. En daarmee wordt het centrum economisch interessanter voor de winkeliers. Door Jan Rozendaal Vlaardingen „We moeten zo veel mogelijk in het werk stellen dat het museum er niet komt" Dat zegt PvdA-fractievoorzitter A. Attema in een reactie op het nieuws dat de Stichting Archeo logie en Buuwiüstorie vladrdin gen vasthoudt aan de komst van een Moerman-museum in Vlaar dingen, Het Moerman-museum zou vorig jaar oktober al worden geopend door burgemeester Stam. Die zag daar van af nadat hij werd geconfronteerd met het in 1949 verschenen boek 'De we dergeboorte van het christen dom', waarin Moerman zich laat dunkend uitliet over het joden dom. De opening werd een half jaar uitgesteld. Later besloot de gemeente zelfs de naam Dokter Moermanlaan uit het stratenre- gister te halen. De vraag waar over de burgemeester en de Stichting Archeologie en Bouw- historie nu al meer dan een half jaar worstden is of het Moer man-museum nog kan? En zo ja, hoe met de antisemitische uitla tingen van de kankertherapeut moet worden omgesprongen? Volgens diverse zegslieden in het stadhuis wordt nog deze maand een voorstel gepresen teerd. Daarna moet de gemeen teraad zich beraden, De meeste partijen houden nu hun kruit nog droog. „We wachten eerst het alternatieve voorstel van het college af," zegt CDA-fractie- voorzitter C. Oosterom. Zijn WD-collega A. de Lange: „In oktober is een aantal vragen ge steld aan het college over deze affaire. Op basis van de antwoor den daarop zal onze fractie een standpunt bepalen." Ook M. W. Lensvelt (SGR) houdt zich op de vlakte. „Ik zeg niet definitief nee." Duidelijker is PvdA-frac tievoorzitter Attema. Ze zegt best te willen inzien dat de zorg vuldig bewaarde spullen van de in 1988 overleden kankerthera- peut (hij was toen 95 jaar) een uniek inzicht geven in de prak tijk van een vooroorlogse platte- landsdokter. „Het is natuurlijk een heel interessant argument om dat in stand te houden.'Maar dan niet op die plek en niet on der die naam. We moeten voor komen dat het een eerbewys wordt aan dokter Moerman. Want die meneer heeft daarvoor veel te erge dingen gezegd," al dus Attema. Zy zit daarmee op dezelfde lijn als B. E. van der Velde, de fractievoorzitter van GroenLinks. „Die spreekkamer en al die andere spullen moeten we wel bewaren. Maar niet op die plek en er zeker niet de naam Moerman-museum aan geven. Daarvoor waren zijn ideeën te vreselijk." Volgens Van der Velde valt te denken aan een expositieruimte in het voormalige Weeshuis in het cen trum of bij het Streekmuseum Jan Anderson. Dat zit nu nog aan te Kethelweg, maar er zijn plannen om het te verplaatsen, Attema stipt nog wel aan dat be langrijk is wat er in de kleine let tertjes in het contract met de er ven Moerman staat De vraag is hoe breed interpreteerbaar is dat de boerderij van Moerman tot vijfentwintig jaar na zijn dood -tot 2013 dus- in stand moet worden gehouden. Dat is de deal die de toenmalige burge meester Van Lier heeft gesloten om de gronden in eigendom te kunnen krijgen, waarop nu een bedrijvenpark en sen zwembad zijn verrezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1