14 Controle voor horeca in de regio PvdA wil splitsing van Havenbedrijf Ghosttown Orepuki Boze verzekeringsklant houdt centrum in spanning Politie en DCMR gebriefd door Keuringsdienst en Arbeidsinspectie Zieke politieman moet toch getuigen over vrouwenhandel Internetten blijkt populair in omgeving Rijnmond Hoogvliets paar betrokken by dodelijk ongeluk Oplichter vrij 'Schreeuw om aandacht' duurt al vijf maanden op V De Coolsii Het kabinet moet vallen t RW rrv rz Rotterdam» Dagblad 1 w I Dinsdag 5 mei 1998 iNi 'i -A t" V.S B.' Hij droomde er al van toen hij zes jaar jong was: een fietstocht rond de wereld. Rotterdammer Marco Mout was als kind al gek van fietsen en is dat altijd geble ven. Halverwege het jaar 1997 vertrok hij om zijn droom waar te maken. In het Rotterdams Dagblad doet hij daarvan ver slag. Vandaag aflevering 16. Als je al een paar weken in hoog gebergte hebt gefietst, dan wen je aan eindeloos lijkende klimmen. Of erg steile hellingen. Het li chaam en de geest stellen zich in op 'zwaar trappen en veel zweten'. Ik had dan ook de grootste moeite met de zogenaamde 'Undulating Rolling Hills' van de zuidkust hier in Nieuw Zeeland. Eindeloze rijen heuvels meteen gemiddeld hoog teverschil van zo'n 60 meter; 20, 30 maal per dag omhoog en om laag zorgde ervoor dat ik nooit in een lekker fietsritme kwam. Ook de harde, vlagerige tegenwind ir riteerde m e mateloos. Maar ja, die heuvels liggen er nou eenmaal en ik moest er toch over heen. Na 60 kilometer wilde ik dan ook wel een erg lange theepauze houden in Orepuki, vlak aan de kust en één van de oudste nederzettingen in dit ge bied. Toen ik de kustweg verliet en Orepuki binnenreed, kreeg ik al de kriebels. Geen levende ziel te bekennen. Ja, toch! Een oude kerel keek me vanaf z'n veranda aan alsof ik een gevreesde, be smettelijke ziekte had. De Gene ral Store Was al zeker sinds de middeleeuwen failliet Mijn kans op een grote kop thee met melk en suiker leek erg klein te worden toen ik ook geen cafe- tje kon vinden. Een grote lokali teit die hier voor bar moet door gaan, bleef onverzettelijk geslo ten. óp zich niet erg want de tent zag er zo onaantrekkelijk uit dat ik bier nog niet eens een congres voor begrafenisondernemers zou willen organiseren. Enkele hui zen langs de hoofdstraat hadden verzakte veranda's en ze gaven hun laatste restje verf mee aan de harde wind. „Gezellig hier," zei ik hardop en ter verhoging van mijn feest vreugde begon het te regenen. Een rollende Rotterdamse vloek luchtte me niet echt op en bracht me zeker niet dichter bij de thee. Ik parkeerde de fiets naast een oude truck, die ai zolang stilstond dat er gras tussen de wielen groei de. Verder deed Orepuki in alles z'n best om een echt spookstadje te lijken: luiken klepperden in de wind, een smerig hondje schoot schichtig over straat, de electrici- teitsdraden zoemden naargeestig. Ver weg bulderde de branding. Ik besloot dat de thee nog maar 23 kilometer moest wachten. Met kippevel op de armen en door weekt van de regen trapte ik de fiets richting hoofdweg. Ook dit is Nieuw Zeeland, dacht ik. Afgelegen en spooky. Wat ik toen nog niet wist, was dat ik een forse verkoudheid aan mijn zoek tocht in Orepuki had overgehou den. Allemaal de schuld van El Ni no. Rotterdam/Oen Haag Een zieke politieman moet toch getuigen in de zaak tegen de bekende vrou wenhandelaar Marc V. (45) en an dere verdachten. Dit werd giste ren duidelijk tydens de eerste zit tingsdag van het hoger beroep van V. by het gerechtshof in Den Haag. Tijdens de rechtszaak in Rotter dam kon de politieleider van het onderzoek naar de bende vrou wenhandelaren niet worden ge hoord. Ongeveer gelijktijdig met het begin van de rechtszaak, april vorig jaar, belandde de man in de lappenmand. Sindsdien zit hij ziek thuis. Onduidelijk is of zijn arbeidsongeschiktheid heeft te maken met het onderzoeknaar de vrouwenhandelaren, dat niet vlekkeloos is verlopen. Advocaten mr. G. Szegedi (V.) en mr. Ij. van der Spoel (die mede verdachte Eddy de G. verdedigt) zijn tevreden met de toevoeging van de bewuste politieman op de getuigenlijst. Van der Spoel: „De rechtbank in Rotterdam nam ge noegen met de ziekteverklaring. We stonden als advocaten ook wat zwakker omdat we toen deze ge tuige pas tijdens het rechtsproces hebben opgeroepen. Dan moet je zwaarwegende argumenten heb ben om de leider van het onder zoeksteam op de getuigenljst te krijgen. Nu hebben we al van te voren aangegeven hem te willen horen." Hoewel het Openbaar Ministerie (OM) het opdraven van de onder zoeksleider niet wenselijk achtte, honoreerde het hof het verzoek van de advocaten. De brief van zijn meerdere die de advocaat-ge neraal namens het OM liet zien over de arbeidsongeschiktheid maakte in ieder geval te weinig indruk op het hof om op voorhand af te zien van de politieman. Als de politieman niet hoeft te ko men, zal de aanklager met sterke re argumenten moeten komen. De bedoelde politieman kan vol gens de verdediging van de vrou wenhandelaren van groot belang zijn. Hij leidde niet alleen het on derzoek naar uitbuiting van pros tituees maar ook het onderzoek naar de bom die voorafgaand daaraan in de auto van V. ontplof te. De advocatuur is genegen te denken dat gegevens uit het bom- onderzoek, tegen de regels in, zijn gebruikt in het onderzoek naar vrouwenhandel. Daarnaast kan de politieman meer vertellen over de verhuizing van een vermeende informant. Deze Ruud D. werd bij aanvang van het onderzoek naar vrouwen handel geholpen bij zijn verhui zing. Daarmee werd de suggestie gewekt dat D. heeft samenge werkt met de politie om de bende van Marc V. op te rollen. Zijn rol als infiltrant danwel informant is altijd ontkend door politie en OM. Het hoger beroep in Den Haag wordt in oktober voortgezet. An dere getuigen waar gisteren over werd beslist, komen globaal over een met degenen die in Rotter dam voor de rechtbank moesten verschijnen. Dat zijn onder ande ren de chef van de Criminele In lichtingendienst Rotterdam-Rijn mond, de vermeende informant en enkele prostituees. Marc V. is een uit België afkomsti ge seksbaas die mede door een boek over hem internationale be kendheid verwierf. Vorig jaar werd hij tot negentien maanden cel veroordeeld, terwijl zes jaar was geëist Hij heeft jarenlang een club aan de 's-Gravendjjkwal uitgebaat, eerst onder de naam Le Miüiardaire, later als de Ritz. Club Ritz is overgenomen door nieuwe exploitanten tegen wie geen ver denkingen bestaan. Rotterdam De horecabedrijven in de omgeving van Hotter- dam kunnen binnen twee jaar rekenen op een intensieve con trole door de politie en de Milieudienst DCMR Rijnmond. De Rotterdamse horeca heeft zo'n controle al achter de rug. Daar uit bleek dat er vooral met de 'vetputten' nogal wat mis was. In deze putten wordt het vet afgescheiden van het afvalwater. In de gemeenten Albrandswaard, Barendrecht, Bemisse, Bleiswyk, Brielle, Hellevoetsluis, Krimpen aan den IJssel, Maassluis, Ridder kerk, Spykenisse en Westvoorne worden de horecacontroïes fase gewijs uitgevoerd. De controleurs zien toe op de naleving van de Wet Milieubeheer, het CFK-besluit, de Drank- en Horecawet, de Wet op de Kansspelen, de Algemene Poli tieverordening, de Warenwet, de Arbeidsomstandighedenwet, de Wet invoerrechten en accijnzen, het Ryksbouwbesluit en de Bouwverordening. Het bijzondere van deze controles is dat de politie en de DCMR sa men de handhaving van alle bo vengenoemde wetten controle ren. „Dat is voordelig voor de ho recaondernemers,'' zegt een woordvoerder van de DCMR, „want zij krijgen niet zes keer op nieuw iemand over de vloer. M iar ook voor de overheid is dit inte ressant. We hoeven nog slechts een keer langs te gaan." De inspecteurs van de politie en de DCMR zijn uitgebreid gebnefd door de andere overheidsdien sten. zoals de Keuringsdienst van Waren, de brandweer en de Ar beidsinspectie. Controle Een directe aanleiding voor de in specties is er niet, zegt de DCMR- woordvoerder. „De aanleiding is dat het moet gebeuren." vindt de woordvoerder, „Er gaat nogal wat mis in die bedrijfstak. Niet aan al le regel s wordt de hand gehouden. Je kunt de controle niet aan de mensen zelf overlaten." Volgens de DCMR is in de horeca de controle complexer en inge wikkelder dan gewone bedrijven. „De omstandigheden zun anders, de werktijden ook." verklaart de DCMR-zegsman. Hij benadrukt: ,,We willen bedrijven stimuleren om regels na te leven. Het gaat ons er met om om boetes op te leg gen. Maar als dingen met in de haak zijn, moet er worden opge treden. De afdeling Rotterdam van Hore ca Nederland reageert gematigd positief op het offensief van de DCMR en de politic. „Controle is altijd goed," meent voorzitter B. Hollem. „Je kan regeltjes en wet jes maken, maar als je ze niet handhaaft, dan heeft het geen zin." Hollem vervolgt: „Een hetze, daar zijn we geen voorstander van. Ik hoop alleen dat ze de bedrijven pakken die met m de rails lopen Die moeten ze proberen in de rails te krijgen, anders krijgt de bonafi de horecaondernemer oneerlijke concurrentie." De horecavoor? liter vindt de poli tie en de DCMR eerst vooroverleg moeten voeren met de horecaon dernemers. „En die mensen moe ten natuurlyk met op onmogelij ke tijden komen." meent Hollem „Niet tydens diner- of lunchtijd, bijvoorbeeld. Want dan heeft de horecaondernemer geen tijd Rotterdam Daar staat hij, met zijn rug tegen de muur. Druk te gebaren en te praten. De ene keer wijst hij priemend met de wijsvin- ger naar iemand die door het glas van buiten moeilijk te zien is, de andere keer slaat hij zich met zyn hand demonstratief op de borst. De 34-jarige Mohammad M. slaagt er in om de toren van Stad Rotter dam en omgeving enkele uren in spanning te houden. Uit onvrede over een verzekeringskwestie naar aanleiding van een brand dreigt hij nu zichzelf in brand te steken. In zijn ene hand heeft hij een kan met benzine waarmee hy zichzelf en de vloer heeft bespren keld. En hij heeft een aansteker gereed om de benzine te laten ont vlammen. Met opzet blijft de draaideur rondgaan. Zo kan de benzinegeur worden verdreven, die af en toe dan ook buiten te ruiken is. De ac tie van de man voltrekt zich in de hal van het kantoor aan het Wee na, waar de directe omgeving is afgezet. Mensen drommen aan beide zijden samen om toch iets door de glazen pui van 's mans handelen te kunnen zien. Ge sprekspartners van hem zyn de verzekering, politie en een vriend. De vriend is ingeschakeld door de vrouw van de Rotterdammer. Ze ziet lijdzaam van een bankje toe hoe haar man uit zyn bol gaat. Brandweer en een ambulance staan gereed om in te grijpen als het mis mocht gaan. Praten helpt echter niet Wat na tienen is be gonnen, zal plotseling om één uur eindigen. Leden van het arresta tieteam bestormen de man en we ten hem te overmeesteren. Dan volgt er nog even wat slap stick. De massaal opgekomen journalisten, fotografen en came- ralieden willen allemaal een glimp van de dader opvangen als Deex-efgonaar van oen Schiedams garagebedrijf dreigt rich In brand te stoken in do hal van de ASR Verzekeringsgroep aan het Woe- na In Rotterdam. Later wordt de man overmeesterd door een arrestatieteam van de politie. fotoce»*Spruijt/ANF hy wordt afgevoerd. Ze rennen al lemaal om het gebouw heen als dat aan de andere kant dreigt te gebeuren. En natuurlijk wordt dan toch besloten hem aan de an dere kant op te vangen, waarna opnieuw gehol volgt. De toeschou wers zien slechts een geblind doekte man die in een busje wordt gestopt dat met grote snelheid wegscheurt. Uitzonderlijk Directielid J. Baeten zegt namens Stad Rotterdam dat het een uit zonderlijk incident is. .Mensen zyn wel vaker boos. En dan ko men ze langs, maar dit gebeurt nooit. We hebben interne proce dures als de veiligheid in het ge ding is, zodat iedereen op tijd het gebouw kan verlaten. Het gebouw hoefde niet te worden ontruimd in dit geval. Maar de man was niet voor rede vatbaar." De vriend die heeft bemiddeld verklaart dat de man ten einde raad was. „Hij is een gerespec teerd zakenman. Ik ben de be drijfsleider in zijn garage. Ik heb hem al eerder moeten tegenhou den om dit te doen. Er is ons ge zegd dat we geen schuld hadden aan de brand." Vorig jaar woedde er op 15 juni brand in de zaak van de man, aan de Nieuw Mathenesserstraat in Schiedam, op de grens met Rot terdam. De politie in Schiedam stelt dat er destijds vermoedens waren over brandstichting, maar dat de zaak nooit is opgelost. „Die vermoedens waren gebaseerd op braaksporen," zegt een woord voerster. Een paar dagen ervoor is bovendien ether in het bedrjjf ge vonden, kennelijk met de bedoe ling die aan te steken. Stad Rotterdam is voorzichtig in zijn reactie over de aanleiding van de wanhoopspoging. Baeten; „Er was toen behoorlijke schade. Niet een miljoen gulden, zoals is ge suggereerd. Je moet eerder den ken aan tonnen. Het is volgens ons brandstichting geweest. Niet dat het betekent dat meneer daar mee te maken heeft. De afhande ling verloopt zeer moeizaam om dat we met meer partijen hebben te maken. Zo speelt een faillisse ment van een derde een rol en lag er beslag op het pand." Volgens Baeten is de ontevreden polishou der niks toegezegd. „We hebben wel een afspraak met zijn vrouw en een belangenbehartiger ge maakt om verder te praten." Rotterdam Bijna 300.000 perso nen in de Rijnmond hebben wei eens gebruik gemaakt van Inter net, meidt Spirit Interactieve Diensten na een onderzoek onder 730 mensen van 12 jaar en ouder. Tïet Rijnmondgebied telt 1,15 mil- m inwoners. «un de ondervraagden heeft 52 procent thuis of op het werk de be schikking over een pc. Hiervan heeft bijna de helft ook een mo dem of een snellere ISDN-aan- sluiting. Het Spirit-onderzoek richtte zich op de populariteit van de diverse media in de Rynmond. Zo blijkt TV Rijnmond door 65 procent van de ondervraagden drie k vier keer per week te worden bekeken De naamsbekendheid van TV Rijn mond is omhooggegaan van 82 naar 93 procent. De kabelkrant van het Rotter dams Dagblad blijkt door vijftig procent van de ondervraagden te worden bekeken. De ondervraag den zetten deze RDTV-kabel- krant gemiddeld drie keer per week aan. Ook de naamsbekendheid v&n Stadstext onder teletekstbezitter is gestegen en wel van 50 naar 62 procent. Van de kabelabonnees heeft 82 procent een televisie met teletekst, aldus Spirit. Hiervan kan 64 procent gebruik maken van Stadstext Interactief. Garsthuizen Drie mensen zijn eergisteren om het leven geko men bij een frontale botsing op de Eemshavenweg tussen Middels- tum en Garsthuizen. Vijf anderen liggen zwaar gewond in zieken huizen in de provincie Gronin gen. Het ongeluk gebeurde toen een auto die richting Eemshaven reed, om nog onbekende reden op de andere weghelft belandde en op een tegenligger botste. In eerstgenoemde auto zat een echt paar uit Uithuizen mei tiVeé jonge kinderen. De vrouw (37) zat voorin op de passagiersstoel en overleed ter plekke. Haar man (34) liep borstletsel op en haar kinderen hersenletsel. Eén van de kinde ren, een 7-jarig jongetje, is na aan komst in het ziekenhuis overle den. In de tegemoetkomende au to zaten twee middelbare echtpa ren afkomstig uit respectievelijk Noordbergum en Hoogvliet De man die naast de chauffeur zat, was op slag dood. De bestuurder liep letsel op, evenals beide vrou wen op de achterbank. Rotterdam De van oplichting verdachte Cees van L. (41) uit Urk is weer op vrije voeten. Zijn hech tenis is geschorst in verband met de bevalling van zyn vrouw. Cses wordt samen met zijn vader Mari- us (75) verdacht van oplichting op grote schaal. Marius zou als direc teur van bejaardenflat Reboboth in Prins Alexander bejaarden geld hebben ontfutseId.De zoon heeft vooral bij bedryven een reputatie opgebouwd. Zo zou een Rotter damse garagehouder voor drie miljoen gulden zyn opgelicht. Den Haag Vanwege een soort roep om aandacht ging een 49-ja- rige Rotterdammer op 2 decem ber vorig jaar naar het gebouw van de Tweede Kamer om daar zyn onvrede te uiten over het be leid van de overheid. Gewapend met jerrycan en toebehoren wil de hij helder maken dat naar hem geluisterd moest worden, maar inmiddels vindt de man dat meer dan voldoende gehoor is gegeven aan zijn aandachttrek- kerij. Hij verblijft al vijf maan den in de cel. De Rotterdammer moest zich gisteren voor de Haagse recht bank verantwoorden, omdat hij volgens justitie brand heeft ge sticht dan wel een poging daar toe heeft gedaan in de ontvangst- hal van het parlementsgebouw aan het Plein. Volgens de dienst doende portier heeft er wel dege lijk iets gebrand toen de man een aansteker hield bij de in een ak tetas gepropte jerrycan, die hy al in 1995 in een boze bui vulde met benzine. Volgens de verdachte was er echter nooit sprake van vuur en diens raadsman bouwde mede hierop zijn pleidooi De in een keurig kostuum gesto ken werkloze man leeft al lange re tijd in onmin met de overheid. Hij is alle regeltjes in dit land meer dan zat Vele Karaerkder. heeft hy al van rijn ongenoegen doen blijken en zo ook Piet Buk man op 2 december. Drie brieven had hij voor de Kamervoorzitter meegenomen De man achtte het de hoogste tijd dat hij in dienst zou worden genomen door het ministerie van buitenlandse za ken, en wel ergens over de lands grenzen. Dat het zover nog niet was gekomen, maakte hem steeds bozer. Vandaar dat trein- reisje naar Den Haag. De man had, zo verklaarde hij na z'n aan houding op het politiebureau, _een enkeltje gekocht omdat hij "er rekening tnee hield nooit meei: terug te hoeven reizen. Ook zou hij ter plekke hebben geroe pen dat er een volgende keer ze ker sprake soa zijn var, dood vlees. „Waarom", zo vroeg rechtbank president mr. S. Donker voordat hij over veertien dagen uitspraak doet, „stak er een doekje uit de jerrycan?" Was dat omdat hy dit wel eens op de televisie had ge zien? De verdachte: „Nee, dat was om het spul erin te houden en omdat er dan een benzine lucht te ruiken was". Volgens de aanklaagster was hiermee duide lijk dat er sprake was van kwade zin. 2e eiste negen maanden. Door Kor Kegel Rotterdam Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam moet voor een belangrijk deel een ge meentedienst blijven, maar daar naast kunnen nv's worden opge richt voor commerciële activitei ten en industriële ontwikkeling. Met dat splitsingsvoorste! willen vier gemeenteraadsleden van de PvdA de verstarring over de toe komst van het Havenbedrijf door breken. Ze zien niets in volledige verzelfstandiging. Maar ook een volledige verantwoordelijkheid voor de overheid wijzen ze af. PvdA-raadsleden Peet, Van Mid delkoop, Aubert en Claa^en vin den dat de gronduitgifte in de ha ven gekoppeld moet blijven aan de vestigingsvoorwaarden die de gemeente stelt. Het bedrijfsleven is erbij gebaat als dat in één hand blijft, vinden ze. De marktgerich te activiteiten en de naleving van de regelgeving moeten daarom in een gemeentedienst onderge bracht blijven. De gemeente Rot terdam mag deze publieke taken niet overlaten aan een nv of een hogere overheid, zoals het Rijk, Maar het PvdA-kwartet ziet ook mogelijkheden om delen van het Havenbedrijf te verzelfstandigen en in een overheids-nv onder te brengen. Het gaat hier vooral om activiteiten die de 'onmisbaar heid' van de Rotterdamse haven in de internationale transportke ten moeten onderstrepen. Het Ha venbedrijf speelt reeds een actie ve rol in het voor- en achterland van de mainport Rotterdam (zoals een overeenkomst met de haven van Vlissingen). „Maar het opere ren in andere gemeenten of ande re landen is geen gemeentelijke taak," vinden de vier PvdA'ers. Daarom doen ze de suggestie hiervoor een Ontwikkelingsbe drijf Mainport Rotterdam op te richten in een nv-vorm, gelieerd aan het Havenbedrijf, Voor het stimuleren van (nieuwe) economische bedrijvigheid zou volgens het viertal eveneens een nv kunnen worden opgericht. Het initiëren van recycling, informati ca of communicatietechnologie kan nog wel een overheidstaak zijn, maar de hieruit voortkomen de bedrijvigheid hoeft dat in het geheel niet te zijn, vinden ze. Het geïnteresseerde bedrijfsleven kan ook een actieve rol spelen in het opzetten van zo'n vennoot schap, is de suggestie. „Slagvaar digheid is noodzaak," zeggen ze in hun advies aan partijgenoot en havenwethouder Simons. De vier zijn het eens met de com missie-De Vries dat de gemeente Rotterdam snel met besluitvor ming moet komen over de positio nering van het Havenbedrijf. De commissie was ingesteld om de mogelykheden at te tasten. De PvdA'ers betwijfelen echter of de binding van marktpartijen met havens vermindert door interna tionalisering en globalisering, zo als de commissie-De Vries stelde. De PvdA'ers menen dat Rotter dam de markt kan blijven 'vast houden' als de mainport een es sentiële schakel bly'ft in trans portketens. Daarvoor is een om vangrijk havennetwerk nodig en daarvoor kan het handig zijn stra tegische allianties aan. te gaan, waar ook op de wereld. Ook die handelwijze past in een ontwikke- lïngs-nv voor de mainport, schrij ven ze. Peet, Van Middelkoop, Aubert en Claassen benadrukken dat hulp van rijkszijde nodig blijft voor de Rotterdamse haven, alleen al van wege een tweede Maasvlakte, de Betuwelijn en de hoge-sneiheids- lyn. Ze juichen dan ook toe dat er een bestuurlijk overleg wordt in gesteld. „Een goede afstemming is van levensbelang," staat in het advies. Maar ze vinden dat ook net georganiseerde bedrijfsleveu, de vakbeweging en de milieu-or ganisaties hierbij betrokken moe ten worden. En ze vinden dat het overleg ook nieuwe impulsen moet geven aan samenwerkings verbanden zoals het ROM-project Rijnmond, dat de economie en het milieu gelijktijdig wil verbete ren. Of het nou Wim Kok wordt of Frits Bolkestem, of het nou paars wordt of roodgroen, het nieuwe kabinet kan maar het beste dinnen vier jaar ten val komen. Laat het alsjeblieft de rit met uit zitten. De val van het nieuwe ka binet is de enige manier om te voorkomen dat in 2002 de ge meenteraadsverkiezingen weer twee maandjes voor de verkiezin gen van de Tweede Kamer wor den gehouden. Lokale verkiezingen die over schaduwd worden door de natio nale politiek. zyn de pest voor de herkenbaarheid van de gemeen teraad Het moet andersom Eerst kamer verkiezingen, en dan pas naar de stembus voor het stadsbestuur. Dat lost een heleboel op. Het is eerlyker In de eerste plaats wordt de campagne voor de raads verkiezingen dan met meer ver vuild door landclyke politici. Als eerst het parlement wordt geko zen en de kandidaten zeker zyn van hun plekje in kabinet of Ka mer, dan zullen ze minder staan te popelen om zich met lokale ver kiezingen te bemoeien. Nu lopen ze maar in de weg. Op 28 februari fietste Wim Kok over de Coolsm- gel en de Erasmusbrug Hy sprak op het Beursplein met banenpoo lers. Dat was een paar daagjes voor raadsverkiezingen waar Kok niet eens op de kandidatenlijst stond. Hy had met de raadsver kiezingen alleen maar als kiezer te maken: als inwoner van Am sterdam. Waarom ging Kok dan toch in Rotjeknor fietsen? Om de campagne van de Rotterdamse PvdA-Iijsttrekker Hans Simons te ondersteunen, zei hij. Hoezo? Kon Simons niet op eigen kracht aan vijftien zetels komen? Duidt dat nou op zelfvertrouwen van de lokale politiek? Antwoord: nee. Als er eerst kamerverkiezingen zyn, komen de kussen en klappen van het volk daar aan waar ze ook bedoeld zyn. Het instorten van D66 had niets te maken met de kwaliteit van D66-wethouders, maar alles met het zwakke preste ren van D66-mimsters en het ma gere profiel van de kamerfractie. Toch werden lokale democraten er de dupe van. Veel D66-wethou- ders verloren hun baan en heel veel goede D66-raadsleden keer den niet terug. Onverdiend. Daar schijnen veel kiezers van ge schrokken te zyn en volgens de opiniepeilingen kan D66 zich morgen enigszins herstellen. En hoe leuk dat ook zou zijn voor Franrisca Ravestein, die ik haar plekje in de Kamer van harte gun, het zou wel betekenen dat D66 niet de klappen daar incasseert waar ze terecht moesten komen. Een reden om de volgorde van verkiezingen te veranderen. Als eerst D66 landelijk een opdonder had gekregen, hadden veel goede gemeentebestuurders van die partij het wellicht kunnen overle ven. De SP en GroenUnks wonnen bij de raadsverkiezingen. Maar zet die groei zich op 6 mei door? Veel kiezers, die op 4 maart al dachten Paul Rosenmöller of Jan Mary nis sen een dienst te bewyzen, zullen morgen misschien wat anders stemmen. Beter was het geweest als het huldebetoon direct bij Ro senmöller en Marynissen terecht was gekomen. Daar was het be doeldEr zijn steden waar de SP amper actief was en waar die par ty toch fors won, terwyl actievere plaatselijke partijen gelijk bleven of verloren. Dat is belachelijk. Verkiezingen voor de gemeente raad en de Tweede Kamer hoeven niet synchroon te lopen. De raads verkiezingen staan vast. Elke vier jaar. Een raad kan tussentijds niet vallen. Problemen in een wethou derscollege moeten door de raad worden opgelost zonder tussen tijdse verkiezingen. Dus: de vol gende keer m maart 2002, daarna in maart 2006 en zo verder. Het is al raar dat overal de raadsverkie zingen op dezelfde dag zijn, waar om zou je het niet in elke gemeen te op een ander moment doen? Maar aan die malle situatie heeft ook D66 in de regering niets kun nen verhelpen. De kamerverkiezingen kunnen wel in tijd variëren. Als een kabi net valt en lijmpogingen vergeefs zyn, worden er nieuwe kaïnereer- kiezingen gehouden. Dat kan na een jaar zyn, na twee jaar, op elk moment. Als het nieuwe kabinet niet valt, zyn de volgende verkie zingen in mei 2002. Twee maan den na de raadsverkiezingen. Net als nu een wanvertoning. Dus het kabinet moet gewoon eerder weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2