16 Kohl: 'Banden met Frankrijk niet beschadigd' Stressen en pingpongen in de supermarkt Klant te verleiden aan rechterhand Deense staking dreigt Scania plat te leggen Steeds meer Nederlanders rijden in een leaseauto Ajax gaat spelers paaien met optieregeling CDA wil verbod op IKEA's %r w S i W I ?i SHB: nog geen zicht op rust TTA vliegt ook naar Göteborg Akzo Nobel koopt opnieuw Recordschip in haven Moerdijk Econosto neemt weer bedrijf over Omzet Eastman licht omlaag Euro straks ook op postzegels Dilbert Rotterdams Dagblad Dinsdag 5 mei 1998 gsf g» m Ib %'4 1'3 2-/i *£h om RotterdamDe onrust bij de Rot terdamse havenpool SHB houdt aan. Er is nog altijd geen zicht op rust binnen het bedrijf- De onder nemingsraad weigert in te stem men met het CAO-akkoord dat di rectie met FNV en CNV hebben bereikt. Volgende week donder dag is er opnieuw overleg om uit de al zestien maanden slepende impasse te komen. Dat is een dag na het sluiten van het referendum van FNV en CNV. Volgens de OR is nog steeds niet voldaan aan twee eisen die in de eerder afgesloten intentieverkla ringhebben gestaan: geen achter uitgang in inkomen en de voor waarde dat alle vier betrokken vakbonden (FNV, CNV, O VB en VLD) mogen meebeslissen. De laatste twee kleinere havenbon den mochten van de SHB-directie niet meepraten. De top van de havenpool heeft een beroep gedaan op de OR om de 'normale' verhoudingen zoals die enkele maanden hebben gegol den, te handhaven en het akkoord alsnog te accepteren. Maar daar voelt de raad niets voor. „We zijn voor voldongen feiten gesteld, er is sprake van machtspolitiek, handjeklap en chantage," zegt voorzitter G, Uzermans van de OR. „Het ergste is dat 912 gezin nen hiervan de dupe worden. De mensen beginnen het zo langza merhand kotsmisselijk te wor den." Voordat het CAO-akkoord per 1 juni 1998 kan ingaan, is vol gens IJzermans nog wel een ad vies van de OR nodig. De FNV in Rotterdam houdt mor gen van 09.00 tot 21.00 uur tele foonpanel waar vragen over het akkoord worden beantwoord. Vol gens de OR is deze stap genomen om geen ledenvergaderingen te hoeven houden. Rotterdam De Nederlandse luchtvaartmaatschappij Trans Travel Airlines (TTA) gaat de lijn- dienstverbinding tussen Rotter dam en Hamburg verlengen naar de Zweedse havenstad Göteborg. In Hamburg vindt een 25 minuten durende tussenstop plaats. De vluchten worden uitgevoerd met een toestel van het type Dash 8. ArnhemAkzo Nobel neemt verf- fabriek BASF Deco over van bran chegenoot BASF. Bij deze produ cent van bouwverven werken 450 mensen, voornamelijk in de vesti ging in het Duitse Keulen-Bic- kersdorf. Een overname-prijs wordt niet bekend gemaakt. Eer der dit jaar baarde het Neder lands-Zweedse chemieconcern opzien met de overname van de Britse branchegenoot Courtaulds. MoerdijkMet het lossen van een lading aluminium heeft het Zee havenbedrijf Dordrecht gisteren het grootste schip dat ooit de ha ven van Moerdijk heeft aange daan, behandeld. Het schip, de Griekse bulkcarrier Irene, heeft een laadvermogen van ruim 42.000 ton, is 183 meter lang en 30,5 meter breed. De deellading aluminium was bestemd voor het in Moerdijk gevestigde bedrijf Al coa Moerdijk, dat het metaal in speciale loodsen opslaat. Rotterdam Econosto heeft Ball Valves UK overgenomen. Ball Valves is een groothandel in indu striële afsluiters en aandrijvin gen. Het bedrijf levert vooral aan de offshore- en petrochemische industrie. De omzet bedraagt ƒ35 miljoen. Bij de vier vestigingen van Ball werken 50 mensen. Rotterdam Eastman Chemical heeft het eerste kwartaal van dit jaar een iets lagere omzet be haald. De chemiereus noteerde een omzet van 1,15 miljard dollar tegen 1,17 miljard dollar in dezelf de periode het jaar daarvoor. De dollar in de eerste drie maanden van 1997 naar 74 miljoen. Volgens topman E.W. Deavenport was er een toename van de winst, 'on danks vele problemen op wereld wijde schaal in de chemische in dustrie'. Eastman neemt op 4 juni in de Europoort twee nieuwe fa brieken officieel in gebruik. Bonn De betrekkingen tussen Duitsland en Frankrijk zijn niet beschadigd door het moeizaam tot stand gekomen compromis over de eerste president van de Euro pese Centrale Bank (ECB). „Met vrienden kun je over alles praten, zelfs als je het niet met elkaar eens bent." Dit verklaarde bondskanselier Helmuth Kohl gisteren in Bonn, waar hy de benoeming van Wim Duisenberg tot ECB-president verdedigde. „Het 5s een gedenk waardige beslissing geweest." Duisenberg is gekozen voor de voorziene termijn van acht jaar, aldus Kohl. Dat hij zelf te kennen heeft gegeven „gezien zijn leef tijd" voortijdig op te stappen, is een beslissing die moet worden gerespecteerd, aldus Kohl, die de discussies over de duur van de ambtstermijn „buitengewoon er gerlijk" vond. De gang van zaken in Brussel is in Duitsland lang niet overal in goe de aarde gevallen. De werkge versorganisatie sprak van een be denkelijk compromis en de oppo sitiepartij SPD wil dat het parle- nent een extra debat wijdt aan de kwestie. Kohl herhaalde dat de onafhanke lijke positie van de ECB volledig is gegarandeerd en dat de euro het vertrouwen van de financiële markten zal genieten. Of de Duit se betrekkingen met Frankrijk in derdaad onbeschadigd zijn, zal deze week al blijken. Woensdag begint in Avignon de 71e Frans- Duitse top, die twee dagen duurt. Donderdag spreekt Kohl de Fran se president Jacques Chirac. Klaus-Dieter Kühbacher, directie lid van de Duitse centrale bank, verwierp het Duisenberg-com pro- mis krachtig. Voor hem is de hand gelicht met Maastricht en is de ge kozen oplossing een slecht voorte ken. „De volgende schending staat al vast." „Wij zouden vandaag deze histori sche dag moeten vieren maar ze hebben het verknald." De Bun desbank kan echter weinig uit richten, erkende Kühbacher. „Dit is een zaak van de regeringen." De Bundesbank zelf deed het zwijgen ertoe. De Amerikaanse president Clin- Den HaagOok PTT Post scha kelt op 1 januari 2002 om van de gulden naar de euro. Vanaf de dag dat de Europese munt in de zakken rinkelt kan de Nederlan der euro-postzegels plakken. In tegenstelling tot de munt be houdt elk land dat de euro in voert zijn eigen postzegels. Het portret van Neêrlands koningin blijft een van de afbeeldingen op de Nederlandse zegel. Daar naast handhaaft PTT de wisse lende themapostzegels. Wie op de eerste dag van 2002 nog een voorraad „oude" postzegels heeft liggen, kan die nog een halfjaar gebruiken. ton reageerde alleen en dan in po sitieve zin op de komst van de eu ro in elf landen, waarvoor de EU- lejders het licht op groen zetten. Hij waarschuwde de Europese landen wel. In de betrekkingen met de VS „moeten ze ons het juiste signaal geven dat zij hun economie openstellen, dat ze zich verenigen zonder anderen uit te sluiten." William McDonough, die als pre sident van de Federal Reserve Bank van New York in de leiding zit van de Amerikaanse centrale banken, noemde Duisenberg ech ter „een goede keuze." Hij ziet op monetair gebied geen verschil tussen hem en de Fransman Tri- chet, Duisenbergs verwachte op volger. Manfred Brunner, voormalig ka binetchef van eurocommissaris Bangemann die een anti-Maas trichtpartij aanvoert, wil het Euro pese Hof van Justitie in Luxem burg vragen om na te gaan of de besluiten over de lancering van de euro en de benoeming van de ECB-president stroken met Maas- Onderlinge verhouding Europese munt zoals vastgelegd tijdens de EMU-top in Brussel. 10O Belgische frank 100 Duitse mark 100 Finse mark 100 Franse frank 11erss pond 1000 Italiaanse lire 100 Luxemburgse frank 1QQ Oostenrijkse shilling 100 Portugese esoudo 100 Spaanse peseta riSeriaoo' gulden RÖttWtUm» O 112,674 37,0637 33,5953 2,79612 1,13812 5*46285 16,0150 1,09920 1,32445 tricht. Maar de Europese Commis sie hield maandag het been stijf dat alles in orde is. De ECB-presi dent is benoemd voor acht jaar. „De kandidaat kan acht jaar aan blijven," aldus een woordvoerder. Wat Duisenberg doet is helemaal zijn zaak. 5. 3, WL, Superma rik ten gaan er vanuit dat de klant lang zaam langs de (schappen loopt om de p wagen volte laden. Maar niets is min der waar. De consument ping-pongt door het pad, schiet van links naar rechts. FotoGPOr Prill Nljhul* Door Evelien de Jager Amsterdam U kent dat wel Net de gulden in het winkelkarretje geduwd en daar begint het gela zer al. Op het lijstje staat 'groen te' Maar wat wordt het? Verse an dijvie, bonen in blik of toch maar pasta met een sausje? Vlees moet er ook bij, maar dat ligt nog ver weg. Want eerst komt de zuivel met de keuze voor het toetje. En ondertussen heeft u ook nog olijf olie, kattenvoer en toiletpapier nodig. Uw hoofd loopt om... Boodschappenstress, noemt Tom Struick dat. De directeur van het Instituut voor Toegepast Winkel- onderzoek (ITW) in Amsterdam onderzoekt voor een groot aantal fabrikanten van merkartikelen hoe de consument door super markt struint en of zijn gang wel spoort met de inrichting van de winkel. Niet dus. Onlogische pa den en onvindbare producten zor gen alleen maar voor meer stress. Struick: „Supermarkten weten niet precies hoe ze de winkel moe ten inrichten. De meeste doen maar wat. Het is meer mooimake rij dan dat er een gedachte achter zit. Terwijl de inrichting toch al gauw meer dan duizend gulden per vierkante meter kost" Dat is weggegooid geld als de con sument in vliegende vaart langs de schappen sjeest of wordt afge leid. Dus moeten supermarkten daarover beter nadenken, „Waar om," vraagt Struick zich af, „kom je altijd op de groenten- en fruitaf- deling binnen? Omdat dat traditie is en omdat Albert Heijn het zo doet. Maar staan groenten en fruit ook bovenaan op het boodschap penlijstje? De supermarkten dan ken van wel." Dat blykt echter een misvatting. Volgens Struick gaat slechts 57 procent van de consumenten op pad met een boodschappenlijstje. Daarop staat heel globaal wat ze nodig hebben. Maar 40 procent houdt zich daar niet aan. Al met al zegt 83 proeent van de klanten dat De meeste supermarkten zijn fout ingericht. Producten staan op de verkeerde plaats en looproutes zijn onlogisch. Daardoor lopen de supermarkten veel omzet mis. Dat is nergens voor nodig, meent Tom Struick van het Instituut voor Toegepast Winkelonderzoek: ,AIs je je maar inleeft in de klant." Het boodschappenlijstje is helemaal niet heilig. De klant laat zich ook verleiden door uitstalling van de producten op de schappen. Linksom of rechtsom; het maakt heel wat uit hoe de klant -door de supermarkt loopt. Volgens Tom Struick vanhet Instituut voor Toegepast Winkelon derzoek (ITW) draait de consument het liefst tegen de wijzers van de klok in. De supermarkt die op die wijze, dus met de looproute linksom, is ingericht, haalt bijna dertig procent meer omzet, zo bleek uit een proef. Toch zijn er genoeg supermarkten waar de klant rechtsom langs de schappen moet Bijvoorbeeld bij Super De Boer in Dordrecht, waar de nieuwe win kelformule wordt uitgeprobeerd. Struick begrijpt daar niets van. „We zijn nog altijd rechts georiën teerd, In zo'n opstelling voelt de klant, die op zoek is naar harmonie en bescherming, zich het lek kerst Andersom voelt hij zich minder prettig. Daar door koopt hij minder, maar hij gaat ook klagen over het personeel of de prijs." De consument is dus te verleiden aan zijn rechter hand. Met daar het assortiment in juiste volgorde en een logische verdeling van moet- en impuls-pro ducten haalt de supermarkt meer omzet. „Vooral de verdeling is belangrijk," zegt Struick. Jdoet-pro- ducten zoals zuivel en aardappelen kun je rustig links neerzetten, want die bedt de consument toch wel nodig. Maar als je rechts de melk neerzet en links zoetwaren kun je er donder op zeggen datje weinig snoepgoed verkoopt. Vooral impuls-produc ten, zaken die je koopt buiten het boodschappen lijstje om, maken aan de rechterhand veel meer kans." ze open staan voor suggesties op de winkelvloer. Kortom; ze zijn te verleiden met spannende reclame en aanbiedingen. Ze gebruiken de schappen als verfijning van het lijstje. Struick:Als Albert Heijn 's mor gens adverteert voor bloemkool met blinde vinken, eet driekwart van Nederland dat 's avonds, ook al koopt niet iedereen het bij Al- bert Heijn. Maar als in de super markt dan mooie asperges liggen met beenham en eieren erbij, stapt een deel van de consumen ten 70 werr van die bloemkool af." De supermarkten, verwikkeld in een 'forse oorlog' om de consu mentengulden, laten daar kansen liggen, meent Struick. Ze zouden meer aan 'family grouping' moe ten doen: producten die in de ogen van de consument by elkaar horen, moeten bij elkaar liggen dan kopen ze veel meer. „Je ver koopt meer kurkentrekkers als ze naast de wijn liggen. Het is toch raar dat ik langs zes of zeven schappen moet om een verse Itali aanse maaltijd te componeren? Waarom staat koffieroom in het koelvak, koffiemelk bij de houd bare melk en filterzakjes bij de aluminiumfolie? En groenten en fruit horen eigenlijk ook niet bij elkaar. Fruit is meer een ontbijt of dessert dan een hoofdmaaltijd." In de meest ideale situatie komen producten dan dus meer keer voor in de supermarkt. Zalm hoort bii de vis, maar ook bij de borrelhapjes. „Maar ja, er is na tuurlijk geen ondernemer die daaraan begint. Supermarkten komen nu al ruimte te kort." Toch is het uitvinden van strate gische plekken voor producten helemaal niet zo moeilijk. Als de oude kruidenierswetten over boodschappenlijstjes en rechte paden maar worden ingeruild voor de kennis van Struick. Hij vond uit dat het gedrag van de consument neerkomt op 'rush- rust-rush'. Eerst doet hij zo snel mogelijk de hoognodige bood schappen, dan mag hy zichzelf rustig belonen met leuke of lekke re dingen en vervolgens moet hij weer zo snel mogelijk langs de kassa. Kruidenierswet „In de tweede fase (rust) valt voor de supermarkt veel te halen, als je het maar goed doet. Zet geen schoonmaakmiddelen tegenover tijdschriften want dan koopt de klant maar één of helemaal geen boekje. Hij wordt namelijk met zijn neus op de feiten gedrukt: je mag niet lezen op de bank, want er moet nog gepoetst worden." Een andere kruidenierswet die Struick naar het rijk der fabelen verwijst, is die van het honderd procent-straalje. Dat is het win- kelpad met producten die ieder een nodig heeft en dus veel omzet opleveren. Supermarkten gaan er volgens de onderzoeker vanuit dat de klant langzaam langs de schappen loopt om de wagen vol te laden, „Niets is minder waar. De consument pingpongt door het pad, schiet van links naar rechts en mist dus een deel van de schappen. De ondernemer die dat weet, kan daarop anticiperen. Door bijvoorbeeld hier en daar een display neer te zetten die de aandacht trekt," De volgorde in de supermarkten is Struick nog de grootste doorn in het oog. „Eerst groenten en fruit voor een week in de kar. Dan zes pakken melk, zware stukken vlees en vervolgens bier en fris drank. Dan sta je dus met geplette sla bij de kassa, als je de winkel- kar ondertussen niet steeds op nieuw inricht. Die wagens zijn de afgelopen veertig jaar nooit ver anderd, alleen maar groter gewor den. Supermarkten moeten beter nadenken over hoe het bood- schappenproces gaat. Het kan al lemaal veel sympathieker. En in een plezierige ambiance, zonder stress of irritaties, koopje gewoon veelmeer." Zwolle Vrachtwagenproducent Scania in Zwolle moet volgende week een deel van de fabriek stil leggen. als er geen einde komt aan de staking in Denemarken. Daar worden vitale onderdelen voor de motoren gemaakt. De De nen kampen al een week met een algemene staking. Volgens woordvoerder Ronald van Vliet ziet kan Scania het deze week 'nog net uitzingen'. Maar als er geen akkoord komt, zal volgen de week 'de tent' moeten worden gesloten. „We hopen vurig dat het niet zover komt en hebben dage lijks contact met onze Deense le veranciers." Scania kampt naast de staking met nog een probleem; de vraag naar Scania-trucks is zo groot dat verschillende leveranciers van onderdelen, die over heel Europa zijn verspreid, het tempo niet meer kunnen bijhouden. Afgelo pen vrijdag moest daarom een deel van de avondploeg eerder naar huis worden gestuurd. Er was een tekort aan noodzakelijke onderdelen om de productie op gang te houden. Een half miljoen werknemers, meest in fabrieken, de bouw en het vervoer, staken sinds ruim een week in wat het grootste ar beidsconflict is in Denemarken sinds 1985. De vakbonden hebben de 500.000 stakende Denen opge roepen vandaag demonstraties en protestmarsen te houden. Het gaat om de eis van een zesde va kantieweek per jaar. De stemming in Denemarken slaat om nu aan het begin van de tweede stakingsweek ook de ben zine niet meer te krijgen is. De ge volgen van de staking spelen de Denen steeds meer parten. Ze zonder industrieproducten, vlieg verkeer en kranten, en sinds gis teren voor het eerst zonder benzi ne. Zonder benzine dreigen taxi's en autobussen woensdag tot stil stand te komen. Bunnlk In Nederland reden vo rig jaar 36.000 meer leaseauto's rond dan in het jaar daarvoor. Vol gens de Bovag en de Vereniging van Nederlandse Autoleasemaat- schapijen (VNA) leasen steeds meer mensen een auto omdat het goed gaat met de economie. In totaal zijn er in Nederland 442.000 leaseauto's. In 1996 waren dat er nog 406.000. Het grootste deel bestaat uit personenwagens (354.000). Daarna volgen de be stelwagens (62.000) en vrachtwa gens (26.000), zo blijkt uit onder zoek van beide organisaties. Het aantal geleaste bestelwagens steeg in 1997 relatief het snelst, met 22 procent Niet alleen het aantal leasewa gens nam vorig jaar toe, ook de waarde daarvan. Gemiddeld be droeg de cataloguswaarde van de auto's 44.000 gulden. Dat was 41.400. De contracten voor perso nenauto's werden gemiddeld af gesloten voor 41 maanden, 1 maand langer dan in 1996. Bovag en de VNA verwachten dat dit jaar het aantal lease-auto's nog verder zal groeien. Ook de belangstelling voor ge bruikte auto's stygt nog steeds. Naast de 460.000 nieuwe auto's die worden verkocht wisselen jaarlijks anderhalf miljoen ge bruikte auto's van eigenaar. Dat gebeurt steeds meer bij het auto bedrijf. Ten behoeve van de twee dehands-autohandel bestaat sinds kort de Autodata Occasion Index (AÖX). Aan de hand van de actuele marktprijzen berekent de AOX maandelijks de prijsontwik keling van gebruikte auto's. AOX maakt gebruikt van de data bank van de autobranche Ruim 3000 bij de Bovag aangesloten be drijven voeden deze databank met prijsgegevens van tweede hands auto's. Per merk en type valt op te maken hoe de prijsont wikkeling is. Zo stegen de prijzen van gebruikte auto's afgelopen maand met 0,2 procent ten opzich te van februari. Autodata verwacht dat vooral lea sebedrijven en auto-importeurs de AOX zullen gebruiken. Zij kunnen aan de hand van de index bepalen welke modellen in prijs dalen en welke waardevast blij ven. Amsterdam Ajax heeft een nieuw instrument bedacht om spelers als Frank en Ronald de Boer voor de club te behouden. De onderneming die deze maand een beursnotering krijgt, werkt aan een optieregeling voor zowel de spelers, het management en an der personeel. Details over de optieregeling wil Ajax pas vandaag bekendmaken, zo meldt een woordvoerder van ABN Amro, die de beursgang be geleidt. De dub laat dan ook we ten hoeveel aandelen precies wor den uitgegeven en tegen welke prijs beleggers kunnen inschrij ven. Een optieregeling is aantrekke lijk omdat de inkomsten daaruit tot nu toe nauwelijks zijn belast De broertjes De Boer klaagden onlangs nog over de hoge belas tingen in Nederland en riepen de politiek op een uitzondering te maken voor voetballers. Premier Kok veegde hun verzoek echter van tafel. De inkomsten uit de optierege ling zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van de beurskoers van Ajax en dus de sportieve pres taties van de club. Afgelopen maanden stonden de optierege lingen opnieuw ter discussie toen bleek dat de bestuurders van met name Aegon, ING en Philips win sten van soms meer dan tien mil joen gulden tegemoet kunnen zien. De regeling van Ajax zal voorals nog beperkt van omvang zijn. In de prospectus voor de beursgang meldt Ajax dat de opties slechts zullen lelden tot een „geringe" verwatering. Dat betekent dat de winst per aandeel slechts gering zal dalen door de uitgifte van nieuwe aandelen, voortvloeiend uit de optieregeling. Den Haag Klanten die op meu- beIj acht gaan moeten voortaan hun kasten, bankstellen en keu kens in de binnensteden kopen, vindt CDA-kamerlid Jan ten Hoopen. Hij zegt in het maand blad Ondernemen van MKB Ne derland dat IKEA's en woonbou levards zich voortaan middenin de dorps- en stadsharten moeten vestigen. Het CDA vindt dat gemeentebe sturen voortaan keihard 'nee' moeten zeggen als een woonwa- renhuis een vergunning vraagt voor buiten de stad. De onderne mersorganisatie MKB Nederland ziet het CDA-plan wel zitten. IKEA Nederland vindt het idee maar onzin. „Onze formule is he lemaal niet geschikt voor stads centra," zegt Bart Karis, alge meen directeur van IKEA Neder land. „We kiezen expres voor ves tigingen buiten de stadskernen omdat we daar samen met andere woninginrichters grote boule vards kunnen bouwen. Binnen de steden is geen plaats voor grote complexen." door Scott Adams EP VAUEN GEDWONGEN ONTSLAGEN BINNEN DE TECHNISCHE AfDEUNG. Ut PROBEER TE BERSTEN WIE VAN JUIUE HET MEEST WAARDEVOL IS. IK HEB GOEDE DINGEN GEHOORD OVER ZIMBU DE AAP. WIE VAN JULLIE IS ZtMBU DE AAPT DIT IS NIET HET MEEST TROTSE '.T'JTTMU, CARRIÈRE. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4