9 'd5 'We gaan wat nieuws doen!' Politiek gaat voor 'meer blauw mmwm Kerken Liberaal Lulligheid Schaamteloos Rosenmöller Feyenoord Pinksterdrie in Rotterdam Rotterdams Dagblad Dinsdag 5 mei 1998 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, te!.: 010-4004358 4004358 \^_Jm Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotterdam (E-mail: digitaal<3 luna.nl), Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletters), adres en telefoonnummer tonder uw brief in de krant komen alleen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Wat een onzin die actie van kerken tegen de 24*uurs economie. Belangrijker vind ik dat de kerken een ac tie gaan houden tegen seksueel misbruik binnen streng gelovige geztnnen en misstanden binnen de kerken (financiële keursteen). Maar ja, daarmee win je geen zieltjes. A. van Keeken, Rotterdam Liberalisten geloven in marktwerking, dat wil zeggen dat vraagen aanbod zonder beïnvloeding van buitenaf de prijs bepalen. Hiervan verwachten zij de heilzame werking dat bij schaarste, prijsstijging de productie stimuleert en bij overproductie een prij sdalingde pro ductie doet afnemen. Hierdoor zou er automatisch weer evenwicht ontstaan en beïnvloeding van buiten af is verwerpelijk want dat verstoort de marktwer king. Des te opmerkelijker dat nou uitgerekend de WD, die pretendeert een liberale partij te zijn, een halszaak maakt van zo'n beïnvloeding in de vorm van de aftrek baarheid van de hypotheekrente voor de belasting. Wim Dirkson, Rotterdam Ik hebuw uitzending bijgewoond in het Prinses Thea ter in Rotterdam en n u weet ik wel dat het onmogelijk is om het een ieder naar de zin te makenmaar je kan ook om kritiek vragen. Want vragen zoals 'waarom er geen Rotterdammer in de regering zit' waren toch het toppunt van lulligheid. Voor de vragensteller mis schien een obses s ie, m aar ik vond dat de vrouwen voor de deur sterkere vragen hadden, Die hadden direct met hun portemonnee te maken. Trouwens de helft van de wagen vond ik een zeer zwakke afspiegeling van water nu werkelijk onder de bevolking leeft. Dan vind ik zelfs mijn vraag, over han den af van mij r. zuu r opgespaarde pen sioen beter pas sen in het kader "Vragen aan de baas van dit land'. Ze ker na die paginagrote advertentie van vandaag in de krant met 'Uw pensioenaanvullmg zou er wel eens heel anders uit kunnen gaan zien'. Of hebben we in dit zogenaamde democratische land toch niet zoveel inspraak en vindt er toch een screening plaats en zeker met vervelende vragen? En nu niet uw standaard antwoordt van 'we hadden maar een uur', dan had u uw vragen iets intelligenter en to the point moeten vragen. L. H. den Ouden, Zwijndrecht Bram Peper is boos dat in de SP-verkiezingscampag- neWim Kok ondervuurwordt genomen. Bij hetSpiek- man-monument herinnerde de Rotterdamse burge meester eraan dat Joop den Uyl zelf Kok alszijnopvol- ger had aangewezen. Maar precies daarom, beste Bram, is het een schande dat Kok tegenwoordig schaamteloos zaken doet met Bolkestein en de WD. Met paars heeft Nederland een liberale regering ge kregen waarin Kok voor premier mag spelen, mits hij de plannen van Bolkestein uitvoert. In vier jaar tijd is zo negen miljard bezuinigd op de sociale zekerheid. We zitten nu met meer dan 150.000 miljonairs en een miljoen huishoudens op of onder de armoedegrens. Kok is mateloos populair bij WD-kiezers en top-on- dememers. Maar de mensen die destijds gemotiveerd werden door Den Uyl herinneren zich dat Den Uyl geen complimenten maar dreigbrieven kreeg van de grote ondernemers kreeg en dat WD-er Wiegel niet met hem door één deur kon. Als Peper niet ziet hoe Kok stapvoorstapvan links naarreehts is gegaan,dan mankeert er iets aan zijn waarnemingsvermogen. Tiny Kox, campagneleider SP, Vlaar dingen Lij sttrekker Paul Rosenmöller van Groenlinks is po pulair. Hy heeft een vlotte babbel en komt goed over. Maar hoe geloofwaardig is de vroegere marxist-leni nist en vakbondsman Rosenmöller? Hij pleit voor meer deeltijdwerk, maar verricht (naar eigen zeggen) zelf nauwelijks zorgtakenin zijn gezin. Hij wilde inko mensverschillen terugdringen, terwijl hij geen af stand doet van zijn rijke bezit aan Vendex-aandelen. Hij praat veel over solidariteit met de onderkant van de samenleving, maar woont zelf riant in Driebergen. Kortom: een merkwaardige gespletenheid. Karin Jansma, Utrecht De competitie is haastten einde. Feyenoord isopde4e plaats blijven staan. We hebben weer een wisselvallige ploeg gezien dit jaar. Nu kan men van Willem van Ha- negem zeggen wat je wilt, maar wij wonnen wel KNVB-bekers en werden-landskampioen, al was het dan ook niet altijd sprankelend voetbal. En ArieHaan heeft ook de kans niet gekregen om het af te maken. Daar heeft het legioen wel voor gezorgd. Je kon een la ding kritiek over je heen krijgen. Nu hebben we nog niet eens een piepklein bekertje. Nee, dan de jonkies, die zijn alle drie kampioen geworden. Langs deze weg nog mijn felicitaties. Ook hoop ikdatde volgende com petitie beter verdeeld zal worden, want van het afgelo penjaar slaat nergens op: 16 dagen niet spelen en dan weer 3 tot 4 wedstrijden achter elkaar spelen. En dan die verschillende dagen. Niet te geloven. Heus, ik vind Leo Beenhakker een aardige man en een goede trainer, maar waarom andere spelers geen kans geven om zich waar te maken? Blinker moet ook blij ven, andere spelers kopen heeft geen zin. Zo bouw je nog geen goede ploeg op. Er is toch al zo weinig dub belde. Die tijd hebben wij gehad. De laatste wedstrijd tegen NEC hoop ik in de Kuip te zitten en dan heb ik het voorlopig wel gezien. Zo jong ben ik ook niet meer. Maar één ding, laat Feyenoord- en Ajaxsupporters maar weer bij elkaar op bezoek komen (in de hoop dat zewatgeleerdhebben),wantzonderhenishetookniet spannend meer. Bedankt hoor Feyenoord, het was jullie verdienste. Het allerbeste voor de toekomst en veel sterkte. P. Groenewegen, Bergschenhoek Door Dr. H. A. van Klink De discussie over de behoefte aan extra luchthaveninfrastructuur in Nederland heeft geleid tot twee opties: Schiphol uitbreiden of aanvullende capaciteit creeren op een andere plek. Voor deze laatste optie zijn drie 'zoekgebieden' ge selecteerd: de Markerwaard, de Noordzee voor Noordwyk en de Maasvlakte. Onlangs hebben zo wel minister De Boer van VROM als burgemeester Peper zich in meer of minder bevlogen bewoor dingen uitgesproken vóór de Maasvlakte als lokatie voor een luchthaven voor vrachtvervoer en charterverkeer. De Milieuminis ter kiest de Maasvlakte vanwege de geringe kosten in vergelijking tot een luchthaven in zee en de kleinere milieuschade in vergelij king tot een vliegveld in de Mar kerwaard. Voor de burgemeester geldt het argument van extra werkgelegenheid en de kans om de mouwen op te stropen. Gaat Rotterdam iets nieuws doen? Een keuze voor een lokatie is in de besluitvorming van het kabinet nog niet aan de orde. Ook het Rotterdamse college van b en w en de gemeenteraad hebben over een eventuele luchthaven nog geen standpunt ingenomen. Dat biedt de gelegenheid voor na der onderzoek en een zorgvuldige politieke afweging, want bij de op tie voor de Maasvlakte zijn kant tekeningen te plaatsen. Een algemene kanttekening bij de keuze voor een overlooplucht haven zonder directe verbinding met Schiphol is dat het uitplaat sen van vluchten lastig is en daar van beperkt resultaat verwacht mag worden. Vooral het concen treren van vracht op een depen dance is minder gemakkelijk dan gedacht. Het grootste deel van de luchtvracht wordt vervoerd in de 'buik' van passagiers-vliegtui gen. Slechts vijf procent van de vliegbewegingen op Schiphol komt voor rekening van full freighters. Weliswaar zal dit aan deel toenemen, maar het aantal blijft ook met vakantiecharters er bij te laag voor een rendabele ex- ploitate van een nieuw vliegveld en te weinig om Schiphol 'lucht' te geven. Ten aanzien van de keuze voor de Maasvlakte kan een vraagteken geplaatst worden bij de voordelen van een ruimtelijke concentratie van de overslag van luchtvracht en zeevraeht, In de wereld zijn Bij de optie voor de Maasvlakte zijn kanttekeningen te plaatsen- Archieffoto Rotterdams Dagblad slechts enkele belangrijke knoop punten waar zee- en luchtvaart samenkomen. Deze knooppunten zijn schakels in zogenoemd sea air vervoer: omdat zeevervoer vanuit Azië naar Europa lang duurt en alleen vliegen duur is, knippen sommige verladers het traject op in: vliegen naar Dubai en vervolgens varen naar Rotter dam. Dubai is derhalve vanwege specifieke marktomtandigheden en haar ligging halverwege de route naar Europa een bimodaal knooppunt geworden. Voor Rot terdam gelden andere geografi sche en marktomstandigheden, die een combinatie vanuit het per spectief van de transportketen niet functioneel lijken te maken. Vliegen naar Rotterdam en daar vandaan naar Groot-Brittanië varen of varen naar Rotterdam en doorvliegen naar Oostenrijk? Lo gisch is het niet. Vanzelfsprekend is voor sommige verladers de onmiddelijke nabij heid van lucht- en zeeterminal aantrekkelijk; dan hebben ze zo wel hun reguliere goederen stroom als spoedzendingen, deze komen door de lucht, in hun ware house. In de huidige praktijk we ten verladers zee en luchtvervoer echter in combinatie te gebruiken door zich te vestigen in gebieden waar een luchthaven en zeehaven goed bereikbaar zijn. Europese distributiecentra vestigen zich niet voor niets in Brabant, Utrecht en Gelderland: vanuit de ze gebieden zijn Rotterdam en Schiphol beide te bereiken. Gege ven de bescheiden en dure ruimte op de Maasvlakte is het twijfel achtig of de synergie door een substantieel aantal verladers be nut zal kunnen worden door zich daar te vestigen. Een andere kanttekening de peri fere ligging van het havengebied en de ongunstige landzijdige be reikbaarheid. De haven heeft reeds nu te kampen met conges tie op de A15, de enige verbinding naar het achterland. Slechts met kunst- en vliegwerk kan ruimte voor groei worden gerealiseerd, De aan- en afvoer van lucht vracht vindt uitsluitend over de weg plaats en zal derhalve de druk op het wegennet in de ha venregio sterk doen toenemen. Mogelijk kan de Betuwelijn in de toekomst een rol spelen, maar vooralsnog stelt het spoorvervoer al teleur voor zeevracht, Iaat staan voor luchtvracht met hogere eisen aan snelheid en betrouwbaarheid. Het charterverkeer zal zeker veel nieuwwegverkeer in de haven op roepen; denk alleen maar aan de uitzwaaiende familieleden. Overigens is een eventuele lucht haven op de Maasvlakte ook een kans om het havengebied voor personenvervoer beter te ontslui ten. Nu is het gebied alleen per ei gen auto bereikbaar en zijn men sen zonder auto aangewezen op de fiets of een enkele busdienst. De aanleg van een luchthaven biedt de mogelijkheid te investe ren in hoogwaardig openbaar ver voer naar de Maasvlakte. Ook ten aanzien van de te ver wachten werkgelegenheidseffec ten - hét argument van de burge meester- is een kanttekening nodig. Elke luchthaven van enige omvang creëert arbeidsplaatsen. Deze banenmachine is echter af hankelijk van het type verkeer op de luchthaven (korte afstandsver keer, lange afstandsverkeer, vracht- of passagiersverkeer). Schiphol is verworden tot een eco nomisch kerngebied, omdat aller hande diensten (kantoren en dis tributiecentra) graag op en nabij de luchthaven gevestigd zijn van wege het grote aanbod aan vlieg verbindingen en de nabijheid van Amsterdam. Voor een luchthaven met louter vrachtdiensten en va kantiecharters is veel minder spin-off te verwachten. Tot slot een kanttekening van fundamentele aard. Sinds tien jaar probeert Rotterdam haar eco nomische basis te versterken van uit het feit dat traditioneel haven werk steeds minder werk oplevert en het besef dat het 'fysieke ge weld' van de haven moeilijk past in een concurrerende economie van de 2le eeuw. Het regionaal- economische beleid richt zich daarom op het versterken van an dere economische sectoren, zoals de zakelijke dienstverlening en het toerisme, en het verbeteren van de leefbaarheid van de regio. Wat betreft dit laatste heeft deze regio een achterstand op andere gebieden in te halen. De aanleg van een luchthaven - anders dan een klein zakenvliegveld voor in ternationale diensten zoals inder tijd in het Plan Noordrand werd voorgesteld - past niet in dit con cept. De keuze voor de Maasvlak te als lokatie voor een 'overloop luchthaven' van Schiphol lijkt daarmee een stap terug op de weg naar een duurzame ruimtelijk- economische structuur voor Rijn mond. Getwijfeld kan worden aan de toe gevoegde waarde van een lucht haven voor de haven. Zonder njpuwe infrastructuur leidt een luchthaven zeker tot meer con gestie in het havengebied. Nadere fundering van de effecten van een eventuele luchthaven op de Maasvlakte is dringend ge wenst: wat zijn de kansen voor modernisering van de logistieke functie van de haven en wat de ef fecten voor milieu, leefbaarheid en bereikbaarheid? Voorkomen moet worden dat we te snel roe pen 'we gaan wat nieuws doen', want iedereen kent de geschiede nis van deze uitspraak van de ex- KNVB voorzitter Staatsen. (Dt. HA. van Klink is vertonden aan de vakgroep regionale haven economie van de faculteit der Eco nomische Wetenschappen van de Erasmus Universiteit Rotterdam) Door Prof, dr, P.Th, van de Laar In de vorige eeuw behoorde de cholera tot de meest gevrees de stadsepidemieën. Om de bestrijding van de besmettelijke ziekte tegen te gaan, verbood het stadsbestuur in het cholera-jaar 1866 de 'uitstalling van geringe eetwaren, kinderspeelgoed en snuisterijen bij gelegenheidder eerste bloemmarkt na Pinksteren'. Over Pinksterdrie, zoals deze bloemen markt werd genoemd, hebben Rotterdamse historici nauwelijks geschreven. Toch is dat opvallend, want er is voldoende bewijs dat de Pinkstermarkt deel uit maakte van de rijke Rotterdamse volkscultuur. Histo rici gebruiken deze term overigens liever niet. Zij spreken bij voorkeur van rituelen die deel uitmaken van de stadscultuur uit het verleden. Rotterdam wil te recht graag culturele hoofdstad van Europa zijn. Daar om is het van belang dat het culturele verleden van de stad veel aandacht krijgt. Rotterdamse stadsrituelen verdienen een prominente plaats in de cultuurge schiedenis van de stad. Met Pinksteren vieren christenen de uitstorting van de Heilige Geest op de apostelen. De religieuze bete kenis staat tegenwoordig veel minder centraal dan vroeger, maar dat wil niet zeggen, dat in het verleden het Pinksterfeest uitsluitend een religieuze aangele genheid was. De Rotterdamse Physiologie, een sati- risch-literair werkje over de Rotterdamse samenle ving uit 1844, vermeldde de Pinksterfestiviteiten al. Pinksteren was netzo'n feest als de grote kermis inau- gustus. Dan haalden de Rotterdammers, die aan een chronisch geldgebrek leden, hun juwelen weer op bij de lommerd. Meestal maar voor korte duur, want de pandjesbaas kreeg ze na Pinksterdrie weer terug. Het Pinksterfeest begon op zondagmiddag wanneer de kerk uitging. De feestgangers verzamelden zich bij de Heul, de oude naam voor de verbinding tussen de Bergweg en de Walenburgerweg voor de zogenoemde Heulkermis, Deze vooijaarskermis vormde alvast een voorproefje voorde grote kermis van augustus. De vie ring ging volgens de tegenstanders van het feest meestal gepaard met drankmisbruik, nachtbraken en tal van wanordelijkheden die de goede zeden bedreig den. Pinksterdrie was de grote dag in Rotterdam voor een ieder die van bloemen hield. Het Caiandplein, de offi cieuze ben aming voor het Van Hogendorps pleinwaar tot 1939 het Calandmonument stond, was op de dins dag na Pinksteren vergeven van de bloemen en plan ten. Het Leven Geïllustreerd, een populairweekblad, wijdde in mei 1918 een fotorijkebijdrage aan het Rot terdamse feest. Het magazine meldde dat de stad let terlijke bloeide. Op de trams, in de kinderwagens, in de manden van de visvrouwen; overal kwam men in Rotterdam bloemen en planten tegen.Voor de kinde ren wa s het een speeldag en voor de vaders een dag om hun vrouwen na de voorjaarsschoonmaak in het zon netje te zetten. De dienstmeisjes flaneerden en de jon gens zetten de bloemetjes buiten. De 'struische mei den zwieren over het volle Caiandplein in vol ornaat van geplakte haren, sehoonesehorten enlange oorbel len; de bootwerkers en andere jonge kerels maken er een 'echten' dag van en doen of't kermis is,..' De 'Blommetjesmarkt' verhuisde in de jaren dertig naar het Van Alkemadeplein. Dit plein lag vóór het bombardement van mei 1940 tussen de Warmoezier- straat en de Jan van Loonslaan, Het is niet precies be kend waarom de markt moest verhuizen. De bouw van het HBU-gebouw vanarchitect W. M. Dudok aan de Coolsingel en de aanleg van de Van Hogendorpstraat, de verbindingsweg tussen Coolsingel en Noordblaak, dwongen vermoedelijk tot een verplaatsing van de markt. De verhuizing was voorde bloemenmarkt wei nig succesvol. De Rotterdamse traditie was zeer ge bonden aan de plaats in het centrum. Op 18 mei 1937 wijdde het Rotterdamsch Nieuwsblad een in memori- am aan de Pinksterbloemenmarkt. Het Van Alkema deplein lag buiten de route die de feestgangers en bloemenliefhebbers bij voorkeur volgden, Op Opbouwdag 18 mei 1948 werd Pinksterdrie op de oude locatie in ere hersteld. De bloemenmarkt was zijn vooroorlogse romantiek echter kwijtgeraakt. De aanleg van de metro maakte in 1971 voorgoed een ein de aan Pinksterdrie. Velen betreurden dat want de binnenstad kon toen wel wat fleur gebruiken. Rotterdammers die straks met Pinksteren de bloe menmarkt in Krimpen aan den IJssel bezoeken (sinds 191,2), zullen misschien niet beseffen dat hun eigen stad vroeger beroemd was om zijn eigen bloemetjes- markt. Over enkele weken is het Pinksteren. Wie weet heeft Rotterdam straks weer zijn eigen Pinksterdrie. (Prof. dr. P, Th. van de Laar is bijzonder hoogleraar ge schiedenis vanRotterdam aan de Erasmus Universi teit Rotterdam, ingesteld door ketHistorisch Genoot schap Raterodamum.) 'Ach, de politiek belooft zovéél1 Meest ge hoorde uitspraak van het stemvolk vooraf gaand aan de Tweede-Kamerverkiezingen. De burger heeft gelijk, de politici beloven erg veel. In 1994 was dat zo, en nu in 1998 weer. We blikken terug: maakten de partij en iets van hun beloften waar in de afgelo pen jaren? En hoe kijken ze er nu tegen aan? Door Cees van der Laan Het jaar 1994 zal dienders en speurders in het geheugen gegrift staan. Het was niet alleen het jaar dat de diep ingrijpende fusie tussen gemeente- en rijkspolitie in 26 regionale korpsen werd beklonken. Het was ook het be gin van de zogeheten IRT-affaire. De daarop volgende parlementaire enquête opsporings methoden èn de reorganisatie van de politie hadden een verlammende uitwerking op het opsporingsapparaat. Tegelijkertijd werd de samenleving geplaagd door toename van de zware en veel voorkomen de criminaliteit. Justitie lag onder vuur door de ve le vormfouten bij het Openbaar Ministerie en het cellentekort. De poli tieke partijen eisten meer blauw op straat (WD'er Dijkstal zette het hoogste in en wilde 10.000 agenten extra) en meer gevange nissen. Wat is er gedaan? Achteraf beschouwd kan de afgelopen kabinetsperiode gekenschetst wor den als cruciaal voor de bestrijding van de criminaliteit. Er werd een aanvang gemaakt met het omvormen van het stoffige en gede centraliseerde Openbaar Ministerie tot een op deze tijd toegesneden centraal geleid ap- 1 QQfi paraat. Ditzelfde staat de rechterlijke macht te wach ten. Bij de Kamer liggen enkele wetten (ondermeer opsporingsmethoden, deals met criminelen en af luisteren woningen) die po litie en justitie meer arm slag zullen geven. Het lan delijke rechercheteam werd opgericht om onder meer financiële criminaliteit aan te pakken. Justitie en politie boekten succes met het op rollen van een reeks bendes die zich schuldig maakte aan zware en ernstige criminaliteit. Het aantal heenzendingen van verdachten wegens cellentekort is fors afgenomen, van ruim vijfduizend in '94 tot nog geen duizend dit jaar. Dit werd vooral veroorzaakt door de bouw van nieuwe gevangenissen. Het aantal cellen nam met 3000 toe tot bijna 13.500 dit jaar. Het aantal ontsnappingen daalde van 75 in 1990 tot 17 in 1996, mede door de bouw van Extra Beveiligde Inrichtingen. Meer aan dacht voor preventie zorgde voor een forse daling van woninginbraken, autodiefstallen en roofovervallen tegen geldinstellingen. Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) ging met zijn hakken over de sloot. Zijn belofte van 3700 extra agenten werd nipt gereali seerd. Hoe nu verder? De politieke partijen roepen opnieuw om meer blauw op straat. Het CDA en WD voorop met respectievelijk 7000 en 5000 agenten. Dit wordt vooral ingegeven door de personeelstekorten van 'plattelands korpsen' en het frequente geweld op straat Er dient 's avonds meer politie op straat te zijn om 'zinloos geweld' te voorkomen. Minister Sorgdrager (Justitie) heeft aange kondigd dat er nog zeker 2200 extra cellen bij moeten, bovenop het in 1999 beoogde aantal van 13.700. Een deel hiervan (340 cellen) is be doeld voor TBS-gestraften die soms nu te lang moeten wachten op behandeling. Zij vindt ook dat het oplossingspercentage van delicten omhoog moet. Dit is in de afgelo pen jaren gedaald naar slechts een 'onaan vaardbare' (Sorgdrager) 14 procent. De be langrijkste aandacht zal uitgaan naar de be strijding van geweldsmisdrijven ('zinloos ge weld') en jeugdcriminaliteit Wat dit laatste betreft maken politiek, politie en justitie zich ernstig zorgen. Het aantal jongeren da) hij geweldsdelicten is betrokken is in de afgelo pen vijfjaar met 85 procent toegenomen, vooral onder allochtonen. Nederland telt 100.000 jeugdige delinquenten, van wie meer dan 23.000 tot de zogeheten 'harde-kern-jon geren' behoren. Het CDA wil zelfs kinderen onder de 12 jaar gaan vervolgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5