9 t Aanvaarding van zwart wit scheiding is nodig NS Cargo kan best zonder Betuwelijn Studiefinanciering niet het favoriete onderwerp van Paars VUT Oppositie Verkiezingen Zweven Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Woensdag 6 mei 1998 Onder eindredactie van Annemtek van Oosten, tel.: 010-4004356 In de krant van 26 maart stond een verontrustend stukje, ingezonden door de heer Arie Bisschop 'be roep timmerman) te Rotterdam over de VUT voor bouwvakkers. Hij stelt dat het Sociaal Fonds Bouwnij verheid probeert VUT-gerechtigde bouwvakkers bui ten de garantieregeling VUT te laten vallen door toe te staan dat werkgevers hun werknemers inschrijven onder een ander dan hun werkeljke beroep. Als dit ai zou plaatsvinden, dan nog is maar één ding van beiang en dat is hetgeen is vermeld m artikel 37, lid 2 van de CAO voor de bouwnijverheid, namelijk dat hij, de werknemer, gedurende de laatste 4 jaar direct vooraf gaande aan de uittredmgsdatum, zonder onderbre king anders dan door arbeidsongeschiktheid of werk loosheid werkzaam is geweest als werknemer inde zin van de CAO voor de bouwnijverheid. Voor de 30 jaren-eis is van belang dat je als werknemer gedurende die jaren actief deelnemer bent geweest m het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid en dus met, zoals de heer Bisschop stelt, of je in de nieuwbouw, renovatie e.d. hebt gewerkt. Dat de VUT in deze vorm een keer zal worden afge schaft. is welhaast zeker omdat de huidige VUT-rege- Isngnietmeerisopte brengen door de werkenden. Dat wil niet zeggen dat er geen andere regeli ng voor in de plaats komt. De VUT za! vervangen worden door een pre-pensioenregeling, die ais voordeel heeft datje de betaalde premie voor jezelf opspaart en eventueel ook kunt meenemen naar een andere bedrijfstak. Niet ie dereen kan een dergelijke regeling meer volledig op bouwen, maar voor deze groep werknemers za! een overgangsregeling in het leven worden geroepen zo dat er toch nog gebruik gemaakt kan worden van een pre-pensioen. Dat de bond hier mets aan wenst te doen is zeker niet het geval. De Hout- en Bouwbond CNV maakt zich in ieder geval sterk om de VUT te vervangen door een goede pre-pensioenregeimg voor alle werknemers in de bouw, ongeacht hun beroep. G, v.d. Berg, districtsbestuurder i. Hout-en Bouwbond CNV De aanvallen op de PvdA en dus op W Kok de laatste tud zijn wel opeenenorme hetze uitgelopen, uitgelokt door GroenLmks en SP. Deze partijen voeren opposi tie zonder ook maar de minste verantwoordelijkheid te dragen. Ik weet drommels goed dat er nog veel verbeterd moet worden, maar wat is er bereikt? Wat zouden we nu heb ben als de KVP. de AR en de CHU nog de lakens uit deelden? Deze drie partyen zyn door de PvdA geluk kig teruggedrongen en hebben uit nood een party ge vormd, het CDA. Een groot deel van de kapitalisten van de vroegere ehnstelyke partijen is indertijd overgestapt naar de WD. Nu willen GroenLmks ende SP. ook door middel van aanvallen op de PvdA, de stemmers voor zich win - nen. Jammer genoeg dreigen veel kiezers daar in te trappen. Het speelt de WD m de kaart O wee als de WD helemaal aan de top komt. Ik hoop het met, want dan is de gewone man zeker de klos. D. Boer, Rotterdam De gemeenteraadsverkiezingen zijn nog maar net voorbij en de gedane beloften voor kennisgeving aan genomen of het gemeentebestuur van Rotterdam be lazert de mensen die het gekozen heb ben. Voor de ver kiezingen werden de prachtigste beloften gedaan over het milieu en de leefbaarheid van Rotterdam. Nog geentweemaandenlaterblijkenieugenshet werkma teriaal te zijn van PvdAVVD en CDA. Er zou meer groen komen bijvoorbeeld, Wat blijkt? Het noorden en westen van Rotterdam worden bijna geheel ontdaan van de 25 jaar oude bomen in het Schiebroekse en Zestienhovense Park, nota bene de enigeredelijke stukjes groen voor het westen en noor den van deze zogenaamde wereldstad. En waarom? Omdat de vliegveidlobby het volledig belachelijke en onrendabele kostenvretende vliegveld Zestienhoven ten koste van de burgers wenst open te houden, Volkstuinders en buitensportverenigingen kunnen het wat de FVdA, VVD en CDA betreft wel schudden. En toch blijven de mensen op dat soort partyen hun stem uitbrengen omdat ze voorafgaand aan de verkie zingen worden voorgelogen. Het is toch walgelijk? Zo'n 4000 mooie bomen dienen omgezaagd te worden ten behoeve van ccn idee-fixe te werden omgezaagd Fijne stad wordt Rotterdam. Terwijl elke verstandige politicus en wetenschapper en bestuurder pleit voor meer groen tegen C05-uitstoot (auto's) en vliegtuig brandstof en voor buitenrecreatie en natuurbehoud, blijkt wederom de imbeciliteit van Rotterdamse be stuurders. Het enige dat ze kunnen is hoogbouwzon- der ziel neerpiempen alsmede het op grove schaal ver pesten van het weinige woongenot van de gewone man in Rotterdam West (Parklane) en Rotterdam noord (rijkswegen en Zestienhoven, kaalslag). Terwijl driekwart van de Rotterdamse ambtenaren buiten de stad belieft te wonen (geef hen eens onge lijk), mijden politici hetwestenen noordenalsdepest. En van die burgemeester met dat optrekje in Wasse naar mag degewone burger in dehemeenin destank leven, zonder veel mogely kheden te hebben om in zijn naaste omgeving te kunnen recreëren. En dan vragen de dames en heren aan de Coolsingel zich nog af waarom Rotterdam zo'n slechte naam heeft wat leefbaarheid betreft. D. Moelïker, Rotterdam Door Gerry van der Lit De steden in Nederland heb ben zwarte scholen, met vrij wel alleen Turkse en Marok kaanse leerlingen, witte scholen met alleen Neder landse kinderen, en gemeng de scholen. Alle pogingen de afgelopen tien jaar om deze zwart-wit scheiding tegen te gaan, zijn op niets uitgelo pen. Ook in het voortgezet onderwijs lukt dat niet. De rectoi van het Utrechtse Niels Sten sen College voor mavo. havo en vwo vToeg zijn katholieke schoolbestuur de tent maar te sluiten, want zijn school heeft toch geen toekomst meer. Slui ting opdat zyn allochtone ieerkn- gen zich verspreiden over de an- derescholen in de stad. Het verle den wijst echter uit dat deze voor stelling van zaken simpel is. In de jaren tachtig zette Gouda de trend. In deze stad werden, om de vorming van zwarte basisscholen tegen te gaan, busjes ingezet om Turkse en Marokkaanse kinderen te verdelen over alle scholen. Dat was goed voor de integratie. De kinderen zouden snel de Ne derlandse taal en gewoonten on der de knie krijgen. Een kleine groep allochtonen op school zou een juiste afspiegeling zyn van de multiculturele samenleving. De Goudse manier stuitte al snel op veel verzet. In Nederland is de vryheid van schoolkeuze een groot goed. Ook Turkse en Marok kaanse ouders hebben dat recht. Spreiding blijft echter een tover woord. Toen de verdeelafspraken van scholen op niets uitliepen, is ook geprobeerd via huisvest».1 spreiding te bewerkstelligen. Pu gingen om via woningcorporaties Turken en Marokkanen over de stad en de scholen te spreiden lie pen. -ook in Rotterdam- op niets uit. De corporaties vreesden terecht dat hen discriminatie zou worden verweten. Begin jaren tachtig maakten ba sisscholen in wyken onderling nog wel afspraken over het verde len van gastarbeiderskmderen. Dat was handig omdat voor bij voorbeeld tien kinderen een extra leerkracht kon worden aangetrok ken. De werkelijke achtergrond was de vrees binnen de wyk het stempel te krijgen van 'school voor buitenlanders'. Populair Het aantal leerlingen steeg snel. omdat de gezinshereniging in een hoger tempo verliep dan ver wacht. De ene school was onder buitenlanders meer populair dan de andere. Basisscholen hadden onderling een grens gesteld van 'niet meer dan dertig procent bui tenlandse kinderen op een schoor, maar hadden geen midde len om die te handhaven. De grens was er niet voor mets. Voorbij die dertig procent treedt een mechanisme in werking dat van een gemengde school een zwarte school maakt. Nederland se ouders én een aantal allochtone ouders gaan aarzelen en kiezen eigens bever een Vitte' schoul. Anderen halen hun kind van school omdat het te weinig aandacht zou krijgen. In feite ma ken witte ouders een zwarte school. Ook in het voortgezet on derwijs. Dit mechanisme heeft een aantal scholen de kop gekost. Eenvoudig omdat er uiteindelijk te weinig leerlingen overbleven. Meer dan de helft De vraag is of iemand in 1998. nu de segregatie een feit is. nog iets valt te verwijten. De helft van alle basisschoolkinderen in Utrecht is allochtoon. In Rotterdam is nog niet de helft van alle basisschool leerlingen autochtoon. Het per centage autochtonen daalt jaar lijks met 0.5 tot 1 procentHet percentage etnisch leerlingen (Surinaams, Antilliaans. Kaapver- diaans. Turks, Marokkaans of Nwd-mediterraan) bedraagt 45. De 9 procent 'overige allochtonen' vertegenwoordigen 150 verschil lende landen Het Iykt flauwekul om te denken dat lemard had kunnen voorkomen dat er zwarte basisscholen ontstonden. En dat met alleen. Kleine kinderen worden groot: binnenkort bestaat de helft van de bevolking van alle scholen voor voortgezet onderwij sin ste den als Rotterdam, Amsterdam en Den Haag en Utrecht ook uit allochtonen Klakkeloosheid Het voorbereidend beroepsonder- wij s (vboi. ts de afgelopen tien jaar al sterk verkleurd. De klakkeloos - beid waarmee allochtone kinde ren in het verleden naar het be roepsonderwijs werden gestuurd, is daar mede debet aan. Dat was met alleen omdat de ouders graag zagen dat hun kinderen een vak leerden waar ze in Turkije wat aan zouden hebben (kapper, auto monteur) Ook de basisscholen onderschatten vaak de capacitei ten van hun allochtonen. En om standigheden thuis (geen eigen kamer, geen boeken, geen voor beeldfiguur). maken het voor veel buitenlandse jongeren niet ge makkelijk om door te leren. Op havo's en vwo's zitten dus veel minder allochtonen dan op mavo's en vbols. Hun aantal groeit gelukkig, en dat gebeurt op een geleidelyke manier. Geen havo die mekkert over een 'teveel' aan allochtonen: ze zyn blij met die extra leerlingen. De ontwikkeling gaat met voorbij aan het Niels Stensen College in Utrecht. De mavo-afdeling groeit en bestaat bijna geheel uit alloch tonen De havo en vwo-afdelingen lopen leeg- ze zyn zo klem gewor den. dat ze nauwelyks meer kun nen blijven voortbestaan. Omdat witte ouders liever kiezen voor havo/wvo-seholengemeenschap zónder mavo/vbo-afdeling. zonder allochtonen. 'Injectie' Ondanks alle mislukte pogingen is de overheid de strijd aangegaan om goed opgeleide Nederlandse ouders over te halen hun k nd naar een zwarte school te sturen. Sinds kort worden m Amsterdam sommige zwarte basisscholen in achterstandswijken opgeknapt. Ze krijgen nieuwe meubels, com puters, geavanceerde leermidde len. Een 'injectie' die duidelijk moet maken hoe goed de kwaliteit van het onderwijs in de buurt- school is. De eerste resultaten zijn bepaald niet overweldigend. De samenleving verandert voort durend. In sommige wyken m de hoofdstad zijn ai aparte scholen voor alleen Turken, voor Marok kanen en voor SurinamersEr be staan hier wel islamitische en hin- doestaanse scholen, maar die zijn gebaseeerd op godsdienst en dus niet op land van herkomst. Inpl- aats van integratie is sprake van segregatie in ultieme vorm. Dat wordt gezien als een kwalijke ont wikkeling die tot staan moet wor den gebracht. Het is de vraag of dat lukt, gezien de ervaringen in het verleden. 'Onderwijsland' moet maar ge woon onder ogen zien dat integra tie van minderheden in het onder wijs is mislukt. Accepteren dat zwarte scholen bestaan. Waar de enige integratie bestaat uit het feit dat Nederlandse docenten les geven aan buitenlandse kinderen. Door ing. P.G. Jonker Vooral het argument dat de Ne derlandse Spoorwegen op het rail- net onvoldoende capaciteit zou den hebben om de aangeboden tonnen vracht te vervoeren, heeft vele jaren gegolden als een van de hoofdredenen om de Betuwelyn dan toch maar aan te leggen. Het was vooral een bepaalde groep in het Haagse circuit die de Betuwe lyn als een uitstekend project po sitief tegemoet trad. Tydens het kabinet Lubbers III waren dat on der andere mevrouw May als mi nister en haar slippendrager Leers (CDA) en Castncum (PvdA). Intussen zijn May en Castrïcum naar het Europees parlement ver huisd, Castncum is bovendien commissaris bij de NS geworden. Leers horen we ook niet meer over het Betuwelijn-dossier, dat laat hij gaarne over aan een ander kamerlid. De hoofdrolspelers in dit drama heben het veld ge ruimd, kunnen we constateren. Als we in de NS-jaarvers!agen naar de aantallen door de NS ver voerde tonnen goederen kijken, blykt duidelijk dat er geen sprake is van reële groei van het vervoer. Het blijft ongeveer gefijk, terwijl het aanbod over het water en op de weg sterk is toegenomen. Op het bestaande spoor is er dus voldoende capaciteit. Dit kan ook ontleend wor den aan een brief van de hoofddirectie van NS aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat die is opgenomen in deel vier van de zogehe ten Planologi sche kernbeslissing in mei 1994. In dit schrijven wordt opgemerkt dat de capaciteit van het huidige net maiamaa. 26 miljoen ton per jaar is en dat na gereed komen van diverse aanpassingen de ca paciteit, zonder de Betuwelijn, kan toenemen tot maximaal 36 miljoen ton. Verder verwachten de NS in de periode tot 1998 een gematigde groei, tot circa 25 mil joen ton in 1996 en tot 30 miljoen ton in 1998, Aanleg van de Betu welijn blijft dus zeer urgent, stelt de NS-top. Als we alles eens goed naast el kaar leggen, is het zonneklaar dat er totaal geen behoefte is aan meer spoorrails dan wel aan de Ttitoei Franc Vcmderwilt ts zrlfstandm /oumahsi gespecialiseerd ut politiek en tnerhnéMetd Voor deze krant *trpt htj Htlehjis een blik achter de coulissen itin het lerkiepnitstheuttr De plannen voor de aanleg van de Betuwelijn roepen al Jaren protest op. Zelfs de vierdaagse van Nijmegen werd door actievoerders gebruikt. Foto anp aanleg van een Betuwelyn. De NS vervoeren al jaren circa 20 tot 23 miljoen ton terwijl de capaciteit van het spoor opgevoerd zal wor den van 26 miljoen naar 36 mil joen ton. Het vrachtverkeer over de weg werkt aan zuinige, schone moto ren, het water heeft voldoende ca paciteit op de Waal-Rynroute rret een lagere milieubelasting dan het spoor. Het spoor kan niet con curreren me! de binnenvaart als het gaat om containervervoer van de Maasvlakte naar het spoorweg net in Duisberg. Verder onder zoekt ECT de aanleg van een ter minal in Triest in Italië. Dan zul len de containers, die nu over Rot terdam en Hamburg naar Zuid en Oost-Europese bestemmingen gaan, in Triest worden overgela den. Conclusie, het spoorvervoer zal maar weinig of niet toenemen. Hoeveel Kamerleden zullen door de overdreven prognose van de NS, door dit onwerkelijke groei scenario, op het verkeerde been gezet zyn? Zou het niet wenselijk zijn dat een. objectief onderzoek wordt gehouden hoe met de prog noses is gemanipuleerd? Het stuk Betuwelyn van rangeerterrein Kijfhoek bij Heerjansdam naar Zevenaar is niet urgent. Het tem poriseren of bevriezen van het Be tuwelijn-project heeft tot gevolg dat er bij eer. eventuele aanleg la ter met toekomstige, 21ste eeuw- se technieken en veiligheidsnor men, kan worden gewerkt. Het geld voor de aanleg van de Betu welijn, zo'n tien tot twaalf miljard gulden, kan beter besteed worden aan vermindering van de hoge staatsschuld en aan verbetering van de economische structuur van hpf land Door WD-leider Bolkestein is voorgesteld om de HSL-tunnel onder het Groene Hart te schrap pen. De 900 miljoen gulden hier voor kan beter gebruikt worden. De WD-fraetie zou zich ook nog eens in de Betuwelijn kunnen verdiepen. De liberalen waren toch nooit zo enthousiast over dit project in de vorige jaren. Het minste dat zou moeten gebeuren, is een nieuw onderzoek naar hoe veelheid vracht en rentabiliteit. Aangetoond moet worden met harde cijfers dat het spoor moet worden uitgebreid. De verbinding per spoor van Antwerpen richting Ruhrgebied langs Weert (de IJze ren Rijn) zou mede betrokken moeten worden in deze studie. Vooral de RPF en GroenLmks wa ren in het parlement mordicus te gen de haast waarmee de spoor lijn doorgedrukt moest worden. Uit overwegingen van onder meer milieuschade voor bewoners en landschap en te veel prognoses die op te weinig harde gegevens berustten, kwamen zij tot een ne gatief oordeel. Wellicht dat ook andere politieke partijen de moed kunnen opbren gen dit spoorproject nog eens seri eus tegen het licht te houden. Daarbij denken aan het gezegde: 'beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald'. Het RSV-drama, waarmee drie miljard gulden ge moeid was, ligt nog niet zo ver achter ons. Het zou van werkelijk heidszin getuigen als tijdens de komende formatiebesprekingen een nieuw kabinet een aantal in frastructurele besluiten, waaron der die over de Betuwelyn, op nieuw zou bespreken en waarde ren. (Ing PG Jonker isoud'Wetkouder voor het CDA in Papendreeht) Waar was je nou Jaap? Waar was je Paul? Een klein beetje vechtlust en vuurwerk was toch wei mogelijk geweest. Als je niet eens een alternatief te bieden hebt voor Paars, dan kun je toch wel de stokebrand spelen. Nu moeten jullie niet aan komen met de flauwe smoes dat het aan de media ligt. En we willen ook geen laffe uitvluchten horen over ervaring. Dat Wim en Frits veel ouder zijn en langer meelopen m het vak. Clinton was nog geen 50 toen hij de zekere presidentskandidaat George Bush van de verkiezmgs kaart veegde. Tony Blair is van nog korter na de oorlog. Dat de verkiezingscampagne zo saai is geweest, ligt toch vooral aan de oppositie. Dat een op de vijf kie zers tot vanmorgen nog niet wist waar op te stem men, of ernstig twijfelde aan zyn keus, is ook te wij ten aan 'Hare Majes- teits oppositie'. In het nationaal lijsttrekker debat op televisie viel gisteravond een hoop te lachen. Maar de lijsttrekkers van CDA en Groen Links had den toch iets van een paar jonge honden uit het tweede die een wedstrijd met het eer ste mochten mee doen. Laten we eerlijk zijn, er is toch niemand in dit land die gelooft dat je met Jaap en Paul het land kan runnen. Het CDA, dat jaren lang pleitte voor een solide begrotings beleid en voor lastenverlichting als motor van de eco nomie, wil nu opeens half Nederland subsidiëren. En wie gelooft in de dromen van Paul. Dat alle ambtena ren opeens maar voor 32 uur in de week betaald wil len worden -gemiddeld ligt hun arbeidsproductivi teit ai jaren niet veel hoger - en tegelijk bereid 2ijn guldens meer te betalen voor hun au tootje. En die Rosenmóller maar roepen dat het zo'n bittere armoede is in dit land. Eerlijk gezegd zou ik de man mijn portemonnee niet toevertrouwen. Niet dat ik bang ben dat hy er in graait, veeleer omdat ik bijna zeker weet dat hij hem kwijt raakt. Overigens zonder twijfel zijn er vele honderdduizen den in het land die een paar centen meer best kun nen gebruiken. Maar niemand kan ontkennen dat het huidige kabinet daar niets aan heeft gedaan. Tweederde van de verkiezingsbeloften van Paars. I zijn vervuld. Maar het is natuurlijk nooit genoeg. Ook Wim Kok vindt dat er meer moet gebeuren. Pas vanavond zullen we weten of we dat ook in alle rede lijkheid van hem kunnen verwachten. De PvdA moet flink groter zijn dan de WD om een socialer beleid te kunnen voeren. Maar ook weer niet te groot, want dan raakt het evenwicht in de komende coalitie zoek en dan duurt het maar en paar jaar of we kunnen weer naar de stembus. Eerlyk gezegd moeten we met z'n allen een beetje duimen voor Els Borst. Dat ze toch maar meer dan twaalf zetels haalt. Anders mag ze van zichzelf niet meedoen. Nog beter is als PvdA en WD samen maar net 75 of 76 zetels halen. Dan hebben ze D66 wel no dig voor een beetje stabiele meerderheid. Desnoods met drie ministers. Persoonlijk heb ik er wel een re ferendum voor over of een gekozen burgemeester, Hoewel van beide zogenaamde vernieuwingen niet veel goed valt te verwachten. Zegt u nu zelf, is het zo veel beter geworden sinds de Rotterdam de stadpro vincie heeft weggestemd? En stel u voor dat Rotter dam ook nog een burgemeester mocht kiezen? Dan komt de PvdA met Wallage, de WD met Bolkestein, D68 met Sorgdrager en het CDA met Jaap de Hoop Scheffer (nog nooit heeft die partij een verliezende partijleider laten zitten). Wedden dat u nu tegen uzelf zegt; geef my dan toch maar Peper? Ach, lang leve een democratie waarin je eigenlijk al leen wilt kiezen voor meer van hetzelfde. Dan is het er nog niet zo beroerd aan toe. Je moet je stem na tuurlijk niet verloren laten gaan. Als u het echt niet t weet, kunt u desnoods blanco stemmen. Ook datls een signaal aan de politiek. Zo'n uitslagenavond is ook veel spannender als je zelf hebt meegedaan. Als u nog zweeft, stem dan maar op Els. Die lijkt nog het meeste op je moeder. Zelf stem ik ook op een vrouw. Een die grote kans heeft om voorzitter te worden van de Tweede Kamer. In de hoop dat ze er in slaagt daar weer een echte volksvertegenwoordiging van te hel pen n\dkcn. Met een echte oppositie. Opgericht 2 april 1991 Hoofdredactie: J. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ, Eckhardt. Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJ. vanZeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.A. Rozendaat. Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen Editie Regio Zuid: C.H. Soeters. NieuwsdlensVBinnen/bultenlandiB.V. Verkade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P. Ouwerkerk. Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: Gj. van den Hl). 'Ach, de politiek belooft zovéél.' Metst gehoorde uitspraak van het stemvolk voorafgaand aan de Tweede-Kamerverkiezingen vandaag. De burger heeft gelijk, de politici beloven erg veel. In 1994 was dat zo, en nu in 1998 weer. We blikken terug: maakten de partijen iets van hun beloften waar in de afgelopen jaren? En hoe kijken ze er nu tegen aan? Door Hans van Soest Anderhalf miljard gulden moest by het aantreden van Paars wor den bezuinigd op hel hujgei onder wijs en de studiefinanciering. Als uitvoerder van de nieuwe bezuini gingsoperatie werd Jo Ritzen aan getrokken, die ook de vorige sane ring had geleid. Studenten wilden hem niet terug. Hij stond symbool voor het steeds lagere bedrag aan studiefinanciering dat zij op hun bankafschriften zagen, de gehate tempobeurs en de door Ritzen verplicht gestelde OV-jaarkaart. Dit laatste onder luid protest van de studenten, omdat zij er een ge deelte van hun beurs voor moes ten inleveren. En onder nog lui der protest van diezelfde studen ten moest diezelfde OV-kaart la ter worden versoberd om de kos ten te drukken. Al met al rommelde hel op de uni versiteiten. Het stelsel van studie financiering was een onoverzich telijke chaos geworden. Voor de dure OV-jaarkaart moest met in gang vanI9SS een oplossing ko men. Iedereen die werd aange zocht minister van onderwiis bedankte voor de eer. Ritzen moest de rol van beknibbelaar weer op zich nemen. Wat is er gebeurd in de afgelopen vier jaar? De hoeveelheid wetswij zigingen in de studiefinanciering van de voorgaande jaren ten spijt. gooit Ritzen de boel nog maar eens om. De beurs wordt verlaagd naar 470 en later naar 425 gulden per maand. Verder wordt ook het aantal jaren dat een student recht heeft op studiefinanciering ver minderd tot vier jaar met daarna nog drie jaar recht op een rente dragende lening (overigens geldt dit niet voor studies die langer du ren dan vier jaar). Ook het systeem zelf moet weer op de schop. Eerst wordt de norm van de tempobeurs verhoogd, snel daarna wordt de prestatie beurs ingevoerd. Voortaan krij gen studenten niet meer automa tisch een basisbeurs, maar een le ning. Pas als het benodigde aantal studiepunten is gehaald, wordt de lening omgezet in een gift. Ai deze veranderingen roepen weer andere veranderingen w het leven om de zwaarste klappen voor de studenten op te vangen. Zo mag er meer worden bijver diend en gaat de aanvullende beurs omhoog voor studenten met minder welgestelde ouders. Door alle wijzigingen is het stelsel van studiefinanciering er onder Paars met overzichtelijker op ge worden. De commissie-Hermans wordt ingesteld om een eenvoudi ger. duidelijker en duurzamer stelsel te bedenken. Al by de pre sentatie van het rapport in no vember vorig jaar. veegden de re- genngspartyen de aangedragen ideeen van tafel. Ook door Ritzen zelf bedachte oplossingen halen het niet. Als een hete aardappel rolt Paars het probleem van de studiefinanciering voor zich uit. En hoewel het contract met de vervoerbedrijven dit jaar afloopt, is ook over de OV-jaarkaart nog geen beslissing genomen. Vlak voordat de Tweede Kamer met verkiezingsreces gaat. laat Ritzen weten dat een volgend kabinet de noodzakelyke veranderingen maar moet bedenken. Koe nu veuiei? Huewel het pro bleem van de onoverzichtelijke studiefinanciering niet is aange pakt. is er een groot verschil met vier jaar geleden. Niemand wil nog veel bezuinigen op onderwijs. Dat wil niet zeggen dat de ver schillende partijen in hun verkie zingsprogramma's allemaal met het ei van Columbus komen voor wat betreft de studiefinanciering. Zo wil de WD eigenlijk niets ver anderen. omdat er de laatste jaren ai genoeg is veranderd en de pres tatiebeurs de tyd moet krygen zichzelf te bewijzen. Wel willen de liberalen de OV-jaarkaart afschaf fen. Ook de PvdA komt niet met een nieuw stelsel. In ieder geval trekt de partij geen extra geld uit partij eraan de OV-kaart om te zetten in een traject-chipkaart, zo dat studenten niet meer onbe perkt' kunnen reizen. D66 wil dat studenten een beurs krygen voor hun levensonderhoud en hun stu diekosten moeten lenen. Net als het CDA vindt de partij dat stu denten honderd gulden per maand extra moeten krygen, D66 wil dit doen door deels de basis beurs te verhogen, deels de ou ders meer te laten bijdragen (voor gevallen bij wie dit niet kan. moet de aanvullende beurs omhoog) en deels door studenten meer te la ten lenen. Het CDA wil de hon derd gulden niet via een lening verstrekken. Beide partijen wil len de OV-kaart handhaven zoals die nu bestaat. Wat er uit de formatie zal rollen, is ongewis. Een volgend kabinet zal eerst weer onderzoeken wat er aan het stelsel veranaera kan worden. Het duurt nog wel even voor er een beslissing valt. Stu denten hoeven dan ook met bang te zijn volgend jaar weer met min der geld te moeten rondkomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3