16 Buurt in actie na steekpartij De bommen, ervoor en erna... (1) 'Liever agressietest voor baas dan voor hond' Kunsthal introduceert Wereld Designprijs 'Nachtvluchten beperkt tot een minimum' BPM: portretten van jongeren aan de rand van de maatschappij T:- £1 .^V I-" v,c%rïMlS::al Ontruiming van pand geëist Oud-Rotterdammer spoort Manna-piloot op via Internet Chauffeur overvallen Beroofd van pinpasje Invallen in drugspanden Inbrekers betrapt Sexclub overvallen Rotterdams Dagblad j -t,-.. ,K I Woensdag 6 mei 1998 Door Paul Smits Rotterdam Hij loopt af en toe te ijsberen in de huiskamer van zijn buurman, die hij liever het woord Iaat doen. Jan is de vader van het jongetje Janleen (9) dat gistermiddag werd neergestoken in Charlois: „Hij staat altijd voor iedereen klaar. Toen ik het hoorde, kon ik wel dwars door muren gaan" In de Zuidhoek waren Janleen met zijn vriendje Jeffrey, zoon van de huurman, aan het spelen. Ze waren bezig met het aloude stoep-ballen bij de hoek van de straat. Tegenover een lingeriewinkel, voor grote maten, is een pand dat er niet echt gezellig uitziet: een venster is met een plank dichtge timmerd en dichtgetrokken gor dijnen onttrekken het zicht op wat er zich binnen afspeelt. Vriendje Jeffrey over wat toen ge beurde: „Die man stond in de gang van dat pand en gooide een fietsslot naar buiten. Onzp bal rol de weg, die wilden we zoeken. Daarbij pakte Janleen het slot op om het terug te geven. De man kwam naar hem toe en stak meteen. We zijn meteen naar huis gerend, hij zachtjes met zijn hand op de borst." Volgens Jef frey staat de dader ook geregeld naar kinderen te kijken op het schoolplein. „We proberen altijd uit zijn buurt te blijven." Vader Wim moest noodgedwon gen de eerste hulp verlenen. „Er werd bij ons gebeld. Dan heb je de keus: of meteen die gozer achter na of het mannetje opvangen. Ik heb het laatste gedaan. Hij was gestoken tussen oksel en tepel aan de linkerkant. Ik heb hem op de grond gelegd en met behulp van zijn kleding druk op de plaats van de wond gehouden. En dan is het zo gek. Komt zijn moeder in alle staten binnen, stelt hij haar gerust: "Mamma rustig maar'." Het is de hulpvaardigheid die Janhen dus bijna fataal is gewor den Zijn vader: „Ze wallen hem graag overal over de vloer hebben. Iedereen wil hem 'lenen', hij helpt altijd." Per ambulance is de jongen naar het Sophia-kinderziekenhuis ge bracht. Daar bleek hij niet in le vensgevaar te zijn. Er werd wel letsel aan de long geconstateerd. Of dit van blijvende aard is, was vanochtend onbekend. De bewoners van Zuidhoek zijn meteen in actie gekomen. Er werd gelijk langs elke deur gegaan om handtekeningen te verzamelen voor ontruiming van nummer 197a. 'Naar aanleiding van de steekpar tij waarbij een onschuldig kind om niets is neergestoken eisen wij, bewoners, onmiddellijke ont ruiming.' Het valt te lezen op een keurig uitgetikt vel waarmee am per enkele uren na het incident al iemand de deuren langs gaat. „Jammer genoeg zijn veel men sen niet thuis," moppert de initia tiefnemer. De absentie heeft mo gelijk te maken met Bevrijdings- Zuidhoek en omgeving staat niet bekend als een slechte buurt, hoe wel er enkele 'rotte kiezen' tussen zitten. Er wordt juist geprobeerd de buurt leefbaarder te maken. Bewoner Wim; „Er wordt wel eens ingebroken of er worden auto's met viltstiften bewerkt. Maar zo iets als vanmiddag is nieuw. De gemeente is al bezig met wonin gen op te kopen of particuliere ei genaren te benaderen voor wo ningverbetering. En we hebben met de bewoners al vergaderd om drugspanden aan te pakken." Door het geweld is de leefbaar heid op ongelukkige wijze extra actueel geworden. Volgens de va der van het slachtoffer is het in ie der geval niet verstandig als de 28-jarige verdachte weer zijn ge zicht laat zien. „Sommigen staan hem ai op te wachten." Rotterdam - Een oud-Rotterdam mer heeft dankzij Internet 53 jaar na dato alsnog één van de beman ningsleden van de geallieerde vliegtuigen kunnen bedanken die in april 1945 tijdens de operatie Manna voedsel boven de Maas stad dropten. Dat meldt de Califomische krant Contra Costa Times. De nu 67-jari- ge Willem Ridder plaatste vorig jaar op het wereldwijde computer netwerk een oproep om informa tie over de Lancaster-bommen werpers die in mei 1945 voedsel- droppings boven Rotterdam ver zorgden. Ridder, die in de jaren vijftig naar de Verenigde Staten emigreerde, deed de oproep op een website van oorlogsvetera nen. Een half jaar na de oproep rea geerde de 73-jarige Canadees Pe ter Weston. Hij was indertijd als 20-jarige bemanningslid betrok ken bij drie voedseldroppings, waarvan twee boven Rotterdam. Weston kan zich de droppings nog goed herinneren omdat de toe stellen zeer laag vlogen. „Het weer, de kleuren van de kleren die de mensen droegen, verpleeg- sters op het dak van het zieken huis en mensen die zwaaiden met van alles en nog wat," aldus Wes ton. Volgens hem zijn de gealli eerde bemanningsleden die bij de voedseldroppings betrokken wa ren nooit uitgenodigd voor een of ficiële herdenking van de opera tie Manna. Ridder heeft het voormalige RAF- bemanningslid via Internet be dankt voor zijn bijdrage aan de droppings. Hij heeft een kunste naar opdracht gegeven een schil derij te maken van het toestel waarmee Weston destijds vloog. Later dit jaar wil de oud-Rotter dammer de oorlogsveteraan be zoeken. collectie Eli Borgh/Diny van der Voom Met een simpel fototoestelletje legde amateur-fotograaf Adri- aan Willem Borgh kort na het verschrikkelijke bombarde ment op 14 mei 1940 delen van de verwoeste binnenstad vast. Het werk ais hoofdboekhouder bij een import- en exportbe drijf in de buurt van de Cool- singel was voor hem voorbij. Daarom ging hu op pad met zijn camera. Met de foto's heeft hij nooit iets gedaan. Ze gingen als erfe nis mee naar Spanje waar de nu 66-jarige zoon EU naartoe verhuisde. Van de foto's zijn acht drieluiken samengesteld. Vandaag start de serie die loopt tot 14 me'de dag van het bombardementin 1940- Het Witte Huis is geschonden. Het bombardement en de be schietingen hebben het kan toorgebouw evenwel niet on herstelbaar beschadigd. De eerste wolkenkrabber van Eu ropa had een markante plek in het vooroorlogse Oude Haven gebied, met daarin ook Plan C, een bijzonder winkel- en kan toorpand (foto links onder) lag. Van Plan C bleef weinig anders over dan wat van de markante bogen in het metselwerk (grote foto). Uiteindelijk bleef er na het puinruimen helemaal niets meer over. Door de jaren heen is het gebied behoorlijk volge bouwd. Er ts ook weer een PlanC teruggekomen, maar dan in de vorm van een mu ziekcafé en ook ongeveer op de zelfde plek. De foto rechts on der is gemaakt vanaf een iets afwijkende positie. Rotterdam Een 28-jarige taxi chauffeur is vannacht op de Mae- tcrlmckweg m Lombardijen be roofd van honderd gulden. Het slachtoffer had de daders, twee ongeveer 25-jarige mannen, opge pikt bij Zuidplein. Onderweg trok een van hen een vuurwapen en dwong de chauffeur te stoppen. Vervolgens moest hu het geld af staan, waama het duo verdween. Rotterdam Een groepje jonge ren heeft gisteravond onder de kubuswoningen bi) station Blaak een 39-jarige jongeman beroofd van zijn pinpasje. De jongens ver sperden het slachtoffer de weg en sommeerden hem zijn portemon nee af te geven. Daaruit haalden de knapen zijn pinpasje. Nadat ze de man ook de pincode hadden ontfutseld, renden ze weg. Rotterdam Naar aanleiding van klachten van omwonenden heeft de politie in Rotterdam-West gis teren invallen gedaan in twee drugspanden in de Mathenesser- straat. Er werden daarbij m totaal zeven drugsgebruikers aange houden. collectie Gebr. Spa njers berg Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Agenten hebben vannacht in een café in de Marco nistraat in Oud-Mathenesse twee inbrekers op heterdaad betrapt. Ze hadden eerst het rolluik gefor ceerd en vervolgens de ruit inge gooid. Eén van de twee werd aan getroffen op het damestoilet. Ze hadden nog niets gestolen. Rotterdam Twee gewapende mannen hebben gisteravond een overval gepleegd op een sexclub aan de Sehiedamseweg m Oud- Mathenesse. De aanwezige vrou wen en de eigenaar moesten hun portemonnees afgeven. Ook wer den de kassa en een gokkast ge leegd. De daders zijn spoorloos. Rotterdam De Dierenbescher ming Rotterdam is niet blij met de plannen van minister Van Aartsen (Lanaoouw en Visserij). De bewindsman wil drie honden rassen onderwerpen aan een agTessietest om vast te stellen of een fok- dan wel houdverbod voor hen moet worden ingesteld. Het gaat om drie zogeheten vechtras- sen: de Bogo Argentino, de Fila Brasileiro en de American Staf fordshire Terriër. „Het is natuurlijk prima om maat regelen te nemen tegen agressie ve honden, vindt beheerder H. Beugeling van het Dierenopvang centrum aan de Abraham van Stolkweg. „Maar benader het dan individueel en bestempel niet een heel ras als agressief. We hebben het hier gezien toen mensen des tijds hun pitbull kwamen regi streren. Daar zaten heel sociale dieren tussen, die gewoon met an dere honden speelden. Dat geldt ook voor deze drie rassen." De clou ligt volgens Beugeling bij de bazen van de honden. „Je kunt elke hond bijtgedrag aanleren. Al moet ik toegeven dat vechthon- den een lagere agressiedrempel hebben dan bijvoorbeeld een Gol den Retriever. Maar ze kunnen het allemaal leren." Probleem met de drie vechthon- den is echter dat het allemaal nog al grote jongens zijn, met een schofthoogte van 49 tot 74 centi meter. Zo'n kolos schud je niet zo maar van je af als ze aanvallen. „Dat geldt ook voor een Rottwei ler of een Duitse herder, die sprin- genjeookomver." Identificatie Mocht voor de vechtrassen een houd- of fokverbod worden inge steld, dan voorziet Beugeling gro te problemen. „Zo'n houdverbod geldt ook voor ons. We mogen in geleverde honden niet doorplaat sen. Het komt er op neer dat we dan, net ais destijds de pitbulls, sociale, soms puppy-achtige hon den moeten laten inslapen. En dat doen we met grote tegenzin, met heel veel pijn in ons hart." Regeling De plannen van Van Aartsen stui ten dus op verzet. De dierenbe scherming, zowel die van Amster dam als die in de Maasstad, ziet veel meer in een algehele identifi catieplicht voor alle hondenras sen. Als de overheid een beetje haast maakt, kan zo'n regeling nog net worden opgenomen in de nieuwe Gezondheids- en Wel zijnswet voor dieren, die op dit moment in de maak is. Identificatie kan tegenwoordig middels een speciale microchip die onder de huid van het dier wordt aangebracht. De hond draagt in *e continu zijn pas poort bij zich. „Daarmee voorkom je problemen als ontduiking van de regelge ving. Op de microchip staat de rasbeschrijving, kan een medi sche status worden gezet, en ge gevens van de eigenaar," vertelt Beugeling. „Bijtgevallen kunnen zo veel beter worden geregi streerd. Handig voor de politie wanneer die moet bewijzen dat een hond al eerder heeft gebe ten." Beugeling heeft geen idee hoe veel honden van de drie vechtras sen in de Rotterdamse regio rond lopen. Maar enorme aantallen kunnen het volgens hem niet zijn. „We meten dat aan de hand van de aantallen die hier worden bin nen gebracht. Ze zijn op de vin gers van één hand te tellen." Doof Evelien Baks Rotterdam Geen Designprijs Rotterdam, maar een Wereld De signprijs. Nu de tentoonstelling rondom de Rotterdamse prijs volgend jaar zo goed als zeker richting Museum Boijmans Van Beuningen verhuist, organiseert de Kunsthal ten tijde hiervan in 1999 zijn eigen Wereld Design- prijs. Een expositie die volgens adjunct-directeur Wim Pijbes van de Kunsthal laat zien dat de mooiste vorm van producten al in een ver verleden is ontstaan en die voorwerpen zal omvatten uit vele culturen. De tentoonstel ling, die na afloop gaat rondrei zen, wordt samengesteld uit in ternationale museale collecties. Enkele maanden geleden maak te de Rotterdamse Kunststich ting (RIS) bekend de organisa tie van de Designprijs over te vól len brengen in een nieuwe stich ting, die zal worden 'opgehan gen' aan Museum Boijmans Van Beuningem De prijs wordt ver der tweejaarlijks en de bijbeho rende tentoonstelling zal yan de Kunsthal verhuizen naar buur man Boijmans. Designprogramma „Volkomen fout," zegt Pijbes daarover. „Als één instelling in Rotterdam een podium voor Ne derlands design is, dan is dat wel de KunsthaL We doen al jaren ons best om een designprogimir ma op poten te zetten, dan is het niet erg stimulerend om die-prijs hier weg te halen. Die prijs ftme- doneerde hier goed. Dan opeens C tet alles weer anders. Typisch 1 Rotterdams." Het wegvallen van de Design- oprijs, zoals die sinds 1993 in de Kunsthal werd gepresenteerd met een tentoonstelling van de genomineerde producten, heeft ook financiële consequenties. De Kunsthal mist hierdoor tiendui zend gulden zaalhuur en moet daarnaast een andere invulling bedenken voor die periode. Het samenstellen van een andere ex positie kost enkele tienduizen den guldens. Dat de kwaliteit van de inzendin gen hoger wordt door de prijs Cwcvjddi lijks te maken, vindt Pij bes geen argument. „Kwaliteit heeft te maken met de wijze van selectie," verklaart hij. „Tot nu toe was de Designprijs een jaar lijks podium met de functie van barometer. Bijna alle belangrijke evenementen rijn jaarlijks. Het Film Festival F Verdam is ook het ene jaar bete; dan het ande re, geldt ook voor de Kinderboe kenweek. Als je de frequentie verlaagt, ontstaat er automatisch ook minder aandacht En dat is nu net wat we niet willen." Pijbes betreurt het voorstel om de prijs naar Boij'mans Van Beu ningen te verhuizen. Hij is van mening dat Rotterdam serieuzer zou moeten omgaan met design. „Voor een tentoonstelling over het werk van de Rotterdamse ontwerpster Marlies Dekkers kregen we geen subsidie, omdat het niet vernieuwend genoeg zou zijn. Maar wanneer gebeurt 't nou dat een vormgever uit deze stad een solo-expositie krijgt? Hard Werken idem dito. Toch het belangrijkste ontwerpbureau dat deze stad ooit heeft voortge bracht" "We hebben een schitterende tentoonstelling gehad. Het zou toch iets waard zijn als een van de instellingen in de stad iets zou aankopen of er iets mee doet. Ilard Werken is niet meer en al het materiaal ligt in de kelder van een van de opriehteis, Over vijfjaar is 't misschien wei weg. Dat zijn van die gemiste kansen, waarvan ik niets begrijp." Rotterdam Volgens een woord voerster van Rotterdam Airport is bij het accepteren van de suppor- tersvluchten nadrukkelijk geke ken naar met welke vliegtuigen de fans worden aangevoerd. „Wij koesteren ons imago als zaken- luchthaven," stelt de woordvoer ster. Het aantal nachtvluchten is tot een minimum beperkt, Rotter dam Airport zal de komende we ken tot aan de fïnaledag in plaat selijke en regionale media adver teren om duidelijk te maken dat de supportersviufhte" overlast kunnen veroorzaken. „Schiphol is helaas tot het eind van de zomertijd helemaal vol Dit is geen beste reclame voor de Ne derland," bevestigt H. Wijkhuizen die als slotcoördinator de beschik bare ruimte verdeelt. „Er zou meer ruimte moeten komen, maar dat is meer een pleidooi dat van de luchtvaartmaatschappijen moet komen Uitwijken naar Rotterdam, Eind hoven of Maastricht biedt weinig soelaas, meent Wijkhuizen. „Zij hebben mij al verteld dat ze zelf nog maar weinig ruimte hebben," geeft hq aan, „Die vliegvelden hebben ook beperkingen. Ook de Rolling Stones die voor een optre den met hun privé-viiegtuig wil den komen, moeten naar een an der vliegveld uitwijken. Mocht de zomer koud en regenachtig wor den dan is er ook geen ruimte meer voor extra vluchten vanaf Schiphol naar de zon." Eindhoven Airport is slechts in staat enkele charters toe te laten. Op het vliegveld mogen jaarlijks niet meer dan 468 zware toestel len landen. Een deel daarvan is al vergeven aan de reguliere vakan tiecharters. Er is nog slechts in be perkte mate ruimte voor andere vliegtuigen. Een ander probleem is dat Eindhoven Airport absoluut onvoldoende parkeerruimte heeft voor de grote vliegtuigen uit Spanje en Italië. Dat betekent dat ze, nadat de passagiers zijn uitge stapt, tijdelijk zouden moeten uit wijken naar weer een ander vlieg veld. RotterdamEen dag uit het leven van de 16-jarige Juscelino staat model voor alle andere dagen uit zijn teven, 's Morgens slaapt hij uit, daarna rookt hy een blowtje en vervolgens gaat hij de straat op, op jacht naar geld. Op het Cen traal Station van Rotterdam wacht hij op mensen die drugs widen scoren; Jusceüno regelt dat dan voor hen. Het is zijn eigen manier (en die van vele anderen) om te overleven in de 'jungle' die Rotterdam heet. „Wroeging? Die mensen zijn al bijna dood. Ik druk de drugs toch niet in hun neus? Trouwens, voor mijn part vallen ze dood. Ik loop gewoon door." Juscelino is één van de jongeren die in de eerste aflevering van KRO's nieuwe serie BPM (Beats Per Minute) aan het woord ko men. Vanaf 8 mei zendt de om roep dit programma uit op Neder land 1 (11.00 uur, herhaling om 15.34 uur). De serie bestaat uit een aantal portretten van laagopgeleide jon geren die aan de rand van de maatschappij leven. Presentator van BPM is Howard Komproe, be kend van onder meer de Comedy Train, Talk Radio en Fresh Wa gon. Confronterend Voor de jongeren uit BPM is wer ken alleen maar een woord van horen zeggen. Sommigen 'verdie nen' de kost in het criminele cir cuit. Ze leven in een subcultuur waarin het hangen en het niets doen tot kunst zijn verheven. Het gaat om zowel autochtone als al lochtone jongeren. Degenen onder hen die nog leer plichtig zun onttrekken zich com pleet of gedeeltelijk aan school. Als ze hun school al afmaken zijn ze daarna zó slecht gemotiveerd dat een vaste baan het laatste is waar ze aan denken. BPM komt op confronterende wijze met deze mensen in contact en probeert ze samen met de Stichting Baan TV zover te krijgen dat ze iets aan hun uitzichtloze situatie willen veranderen. Binnenstappen bij een arbeidsbureau is daarbij een enorme stap in de goede richting. De ervaring leert echter dat jonge ren de ambtenarij haten. Dit in het achterhoofd houdende, is de zogenoemde 'jobgame' bedacht, een apparaat dat ter plekke het profiel van de jongeren bepaalt. Met die gegevens onder de arm zijn ze veel beter bemiddelbaar voor de consulent van het arbeids bureau. Jobgame Vier weken lang worden er vanaf locatie uitzendingen verzorgd en krijgen jongeren de kans kennis te maken met de 'jobgame' en het achterliggende traject. De eerste uitzending komt vanuit Rotter dam, Daarna is de beurt aan Leeu warden, Tilburg en Enschedé. Aan de hand van reportages (door de jongeren zelf gemaakt met een 8mm camera) maken de jongeren kennis met anderen die op dezelf de manier leven, en met jongeren die de stap naar het arbeidsbu reau met succes hebben gezet. Ook Azzedine (29) zat ooit in een uitzichtloze positie. Zijn leven leek veel op dat van. Juscelino. „Vanaf de derde klas ging het mis," zegt Azzedine. „Mijn ouders gingen scheiden en ik verloor de greep op mijn leven. Ik stond er alleen voor. Moest zien te overle ven. De gedachte toen was om zo snel mogelijk rijk te worden. Je bent jong en je denkt datje onsterfelijk bent. Om je heen zie je dat je vrienden doodgaan. Maar stel dat jÜ de volgende ochtend aan dq beurt bent? Je betaalt achteraf al tijd een prijs. Dat is een natuur wet. Ik was niet bereid die prijs te betalen." Azzidine is sinds een jaar jonge renwerker. De jongeren nemen hem serieus. Ze weten dat hij zelf ook niet zo'n sehatje is geweest. BPM heeft ook een internet-site: www.omroep .nl/kro/b pm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6