Schiedammers zien hun stad weer zitten Gemeenteraadsverkiezingen toch echt wel lokaal PvdA Maassluis moet linkse stemmen nu delen Rotterdams Dagbiad Voor Schiedammer Ton de Swart gaat het erom spannen Aanhang afgebrokkeld maar Schiedam heeft nog steeds de CD-primeur Actie langs de rijksweg E Naast kritiek is er nu ook trots en een groeiend vertrouwen in de toekomst van de stad ©IX'; -eken* Gevaarlijke stoffen Glaasje teveel op Poppe veruit de populairste Tapasbar Perrito Caliente Spaanse keuken catering Telefoon 42638 98 Rotterdams Dagblad UJ Wa1 fïrweg Donderdag 7 mei 2998 Door Edwin Comelisse Schiedam De meerderheid van de Sehiedamse bevolking ziet de stad weer zitten. Na een lange periode van zwartkijken waarbij de inwoners uiterst negatief waren over hun eigen stad, is er nu sprake van een verandering van de mentaliteit. Schiedammers laten het negatieve beeld dat ze hebben van hun eigen stad langzaam los. Er is zelfs sprake van enige trots, vertrouwen in de toekomst van de stad. De helft van de inwoners geeft volmondig toe dat ze zich Schiedammer voelt. Dit blijkt uit het Omnibusonder- zoek 1997. De gemeente heeft, in middels voor de derde keer, een groot onderzoek gehouden onder Schiedammers van 18 jaar en ou der. Hun mening werd gevraagd over werken, wonen en recreëren in Schiedam. Bij het derde Omni busonderzoek is voor het eerst een aantal vragen opgenomen die betrekking hebben op het imago van de stad. Daarbij werden drie deelgebieden onderscheiden: het imago van Schiedam als stad, het imago van de binnenstad en het imago van politiek en bestuur. Ruim tweederde van de onder vraagde Schiedammers is het eens met de stelling: ik voel mij Schiedammer. De helft van deze mensen beaamt dit zelfs volmon dig. Bewoners van Nieuwland en Zuid voelen zich het meest ver bonden mei de stad: maar iiefst driekwart van hen voelt zich Schiedammer. Opvallend is dat er tussen het noordelijk en zuidelijk stadsdeel geen duidelijk verschil waarneembaar is op dit gebied. Aan beide kanten van de snelweg voelt men zich even verbonden met de stad. Het percentage men sen dat zich verbonden voelt met de stad is overigens vergelijkbaar met andere gemeenten in ons land. Het percentage mensen dat ver trouwen heeft in de toekomst van Schiedam en trots is op de eigen woonplaats ligt lager dan het lan delijk gemiddelde. Maar het ligt, op lokaal niveau bekeken, weer hoger dan de cijfers uit het vorige Omnibusonderzoek. Zestig pro cent van de ondervraagden zegt trots te zijn en vertrouwen te heb ben in de toekomst van Schie dam. Mensen die langer m Schie dam wonen zijn over het alge meen vaker trots op hun stad dan kersverse Schiedammers. Trots en vertrouwen hangen in Schiedam sterk samen met het opleidingsniveau en de hoogte van het inkomen, zo blijkt uit de Omnibusenquéte. Hoe hoger de Door Edwin Comelisse Schiedam CD'er Ad Bierhuizen heeft een unieke status. De ver kiezingsuitslag van gisteravond maakte dit nog eens een keer goed, voor Schiedam pijnlijk, dui delijk. Het Sehiedamse raadslid bleek na de gemeenteraadsver kiezingen op 4 maart het enige CD-raadslid in heel Nederland. En nu heeft hij ook de landelijke primeur in de wacht gesleept. Tjp^giijk is de CD weggevaagd. Docwde keuze van het electoraat heeft zelfs partijvoorman Jan maat geen zetel meer in de Twee- ït. Hij overweegt zelfs om ij op te heffen. Bierhuizen h hierdoor met recht de al- e CD'er van ons land noe- r heeft ook Schiedam af- genomen van het gedach- i van de CD. In 1994 stem- bij de Tweede Kamerverkie zingen nog vijf procent op de ex treem-rechtse partij. Twee maan den geleden bij de gemeente raadsverkiezingen daalde dit aan tal al naar 3,1 procent en gisteren gaf slechts 1,2 procent van de Sehiedamse stemmers aan nog vertrouwen te hebben in de CD. Ook in Oost, de wijk waar vier jaar terug de meeste Sehiedamse CD- stemmers te vinden waren, speelt de partij geen rol van betekenis meer. Twee maanden geleden haalde de CD hier nog 4,6 procent van de stemmen, nu was dit nog slechts 1,3 procent, De landelijke verkiezingen zyn ook in Schiedam een zegetocht geworden voor de PvdA en de WD. De winst die de twee partij en twee maanden geleden met de gemeenteraadsverkiezingen be haalden, is gisteren nog verder uitgebouwd. De PvdA sleepte gis teren 35,2 procent van de Sehie damse stemmen binnen. Twee maanden geleden was dit nog 28 procent. Voor de WD was dit res pectievelijk 24,2 en 17,3 procent. Het CDA moest ook in Schiedam inleveren maar weer niet zo fors als het landelijk gemiddelde. De partij behaalde 13,7 procent tegen 11,9 procent twee maanden gele den. D66 heeft in Schiedam een kleine winst geboekt, 8,4 procent gisteren tegen 6,5 procent twee maanden geleden. Afgezet tegen de cijfers van Tweede Kamer ver kiezingen van 1994 is het verlies fors. Toen wist de partij in Schie dam nog 17,4 procent van de stemmen binnen te halen. Vergeleken met twee maanden geleden was er gisteren een gerin ge terugval voor Groenlinks: 7,7 procent gisteren tegen 7,9 procent op 4 maart. Bij de SP was de te rugval forser: 5,7 procent gisteren tegen 9,2 procent twee maanden geleden. Het opkomstpercentage in Schie dam lag met 68,1 onder het lande lijk gemiddelde van 73 procent. Vooral Oost, Nieuwland en Zuid haalden het gemiddelde omlaag. opleiding en het inkomen, hoe minder positief men is over de ei gen stad. Mensen meteen lage op leiding en/of laag inkomen voelen zich duidelijk meer verbonden met de stad. Ook aan de binnenstad is uitge breid aandacht besteed in het Omnibusonderzoek. Daaruit blijkt dat het imago van de bin nenstad niet erg sterk is. Zeker niet bij mensen met een meer dan gemiddeld inkomen en/of oplei ding. Zij laten het Sehiedamse centrum vaker links liggen. Alle ongenoegen en kritiek in deze groep iaat zich samen vatten met de woorden: onvoldoende kwali teit. Dit geldt op meerdere terrei nen: of het nu gaat om het open baar gebied of de afzonderlijke winkels, Maar ondanks deze kri tiek heeft het centrum van Schie dam volgens de ondervraagden voldoende potentie om er wat van te maken. Zo is iedereen het er over eens dat men met de histori sche binnenstad een belangrijke troef in handen heeft. Ook de waardering voor de Nieuwe Pas sage en het ABC-centrum is goed. Zie ook pagina 11: 65-plossers wat vaker tevieden over veilig heid. Met een suizende wind door de microfoons is gisteravond de openluchtvoorstelling 'Breken' van SCHAT ten doop gehouden op het plein voor het Stadserf. In een decor dat was vastgezet voor de wind en afgeplakt tegen de regen. En nog niet com pleet om risico's van door de lucht vliegende decorstukken te vermijden. Zo leverde het ontbreken van een tussenmuur op het ronddraaiende podium taferelen op die eigenlijk niet voor de ogen van het publiek, dat op deze try-out was afgekomen, was bestemd. Vanavond is het, als het weer dat toestaat, tech nisch allemaal in orde tijdens de première van het stuk over de roerige jaren zestig In Schiedam, de rivaliserende broers WIm en Hans Houtzager, de vetkuiven en de Beatle-jongeren. 'Bre ken'. Schiedam in de jaren zestig Is na vanavond nog te zien op 8, 9 en 10 mei op het Stadserf In Schiedam. Kaarten kosten vijftien gulden en zijn verkrijgbaar bij het Theater a.d. Schie en op de speeldata aan de kassa op locatie. Foto Roei Dijkst/a SchiedamOp een parkeerplaats bij de Westfrankelandsedijk in Schiedam hebben gisteravond rond half acht twee Schiedam mers van 35 en 63 jaar vijf grote jerrycans met gevaarlijke stoften gevonden. Het betrof een voor de gezondheid zeer gevaarlijke stof: tolueen. Naast de politie moest ook de hulp van brandweer en DCMR Milieudienst Rijnmond worden ingeroepen om de jerry cans veilig af te voeren. Het is nog onbekend wie de ge vaarlijke stoften vlakbij de ha vens heeft achtergelaten. De 35-jarige Schiedammer had aan de stof geroken en is onwel geworden. Hij is overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. MaassJuls/Vbardingen Tegen middernacht zijn twee kleine al coholcontroles uitgevoerd. Op de P. J. Troelstraweg is een 39- jarige man uit Maassluis aange houden wegens rijden onder in vloed. Na een blaastest is hij over gebracht naar het bureau Maas sluis, waar een tweede ademana lyse een promillage van ongeveer 1,20 aangaf. Om elf uur voerde ook de Vlaar- dingse politie een kleine controle uit op de Holysingel. In totaal zijn dertig blaastesten af genomen. Bij de controle is een 31-jarige Vlaardinger aangehouden, omdat de test een promillage van 1,00 aangaf. Door Jan Rozen daal Vlaardingen De gemeenteraads verkiezingen van 4 maart heetten toch vooral een afspiegeling te zijn van de landelijke tendens, riepen vooral de verliezers. Door het falen van 'hun' Tweede Ka merleden en/of ministersploeg, deden ze het twee maanden gele den zo slecht. D66 en CDA werden vooral niet op hun daden in de ge meenteraad beoordeeld door de kiezer. Maar is dat ook zo? In elk geval zijn er genoeg verschillen met de Tweede Kamerverkiezingen om te stellen dat beide stemmingen op zich staan. Natuurlijk waren ook gisteren PvdA en VVD num mer 1 en 2. Net als in de rest van het land. Maar de overmacht waarmee dat gepaard ging was veel indrukwekkender dan twee maanden geleden. Wim Kok haal de gisteren in Vlaardingen 32,55 procent van de stemmen, tegen over Anny Attema, de PvdA-lijst- trekker bij de gemeenteraadsver kiezingen, 19,75 procent. „Jaloers? Ja, eventjes. Vijf secon den hooguit, daarna won de blijd schap," zei Attema gisteravond. „Ook bjj de gemeenteraadsver kiezingen waren we blij. We zijn na vier jaar toch weer de grootste partij geworden en dat is het be langrijkste." Het grote verschil heeft voigens Attema vooral te maken met 'de plaatselijke con currenten'. Daarmee doelt ze vooral op de SP en W2000. De SP, de vorige raadsperiode de groot ste partjj in de Vlaardingse raad, scoorde vier jaar geleden bjj de Kamerverkiezingen ook veel la ger dan bij de gemeenteraadsver kiezingen: 6,88 tegenover 14,68 procent. De plaatselijke partij W2000, ontstaan nadat John Ranshuij sen en Leo ten Have zich losmaakten van de PvdA, was in maart ook goed voor bijna vijf pro cent van de stemmen. Henk Roijers, bij de gemeente raadsverkiezingen lijsttrekker van de WD, ziet in de uitslag van gisteren een uitdaging voor zowel zijn partij als voor de PvdA. „Blijkbaar is er nog een behoorlij ke groep mensen m Vlaardingen die op VVD en PvdA wil stemmen. Het is de uitdaging om die men sen over vier jaar ook bij de ge meenteraadsverkiezingen op ons te iaten stemmen. Daar zullen wij ons op moeten richten." Omgerekend naar de uitslag van gisteren, zou de PvdA goed zijn voor dertien raadszetels en de WD tién, terwijl ze er twee maan den geleden zeven binnenhaal den. Zo'n twintig verpleegkundigen stonden van ochtend vanaf acht uur In Vlaardingen langs de rijksweg bij de afrit Holy Ziekenhuis en de oprit Beneluxtunneh Wanneer de verkeers lichten op rood sprongen, renden ze met spandoeken en ander actiemateriaal het ze brapad op om hun ongenoegen te uiten over de gang van zaken rond de CAO-onderhanda- llngen voor de zorgsector, Het was echter rennen voor de verplegers van de Stichting Schfevaart, de organisatie voor verplegings- en verzorgingstehuizen in de regio. De ver keerslichten bleven namelijk heef kort op rood staan. Automobilisten, die dat natuur lijk erg prettig vinden, hadden toch aandacht voor de actievoerders. Regelmatig werd er een duim opgestoken. Om kwart over tien liepen de verplegers naar het nabij gelegen verpleegtehuis het Zonnehuis om collega's op te halen. Vandaar ging de stoet langs het Holy Ziekenhuis en eindigde bij het Schie land Ziekenhuis. Foto Roel Dijkstra Vrtri R T" De verliezers hadden gisteren hun eigen uitleg. Cees Oosterom (CDA) toonde zich gisteravond 'achteraf blij' dat zijn partij zich bij de gemeenteraadsverkiezin gen op vijf zetels heeft weten te handhaven. Ton van der Steen signaleerde een herstel voor zijn D66. „Als we twee maanden gele den 7,75 procent van de stemmen hadden gehaald, dan zouden we nu drie zetels hebben in plaats van twee," aldus Van der Steen, die wel degelijk de landelijke ont wikkelingen by zijn partij de schuld geeft van de slechte ver kiezingsuitslag by de gemeente raadsverkiezingen (van vier naar twee zetels, wat D66 ook een plek in het college kostte). En bijvoor beeld niet het gedwongen opstap pen van fractievoorzitter Wil van Rijn of de kritiek van een aantal partijleden opde plaatselijke D66- top vlak voor 4 maart. Tweeslachtig „Daarom," zegt Van der Steen, „ben ik ook zo tweeslachtig over hoe het nu verder moet: wel of niet in het kabinet. De ervaring leert dat in de oppositie D66 groeit. Maar met Els Borst en Hans Wijers als minister enThom de Graaf als fractievoorzitter, moet het eigenlijk ook wel luk ken." De lijsttrekker van de SGR-com- binatie in de gemeenteraad van Vlaardingen, Rien Lensvelt, vindt dat ook landelijk de SGP, GPV en RPF zoveel mogelijk moeten gaan samenwerken. „Je ziet in elk ge val in Vlaardingen dat die combi natie een toegevoegde waarde heeft. Als SGR haalden wy 9,13 procent van de stemmen, terwyl de drie partijen afzonderlijk nu bij elkaar 5,45 procent hebben ge kregen. Zonder samenwerking en met deze uitslag twee maanden geleden waren de drie partijen niet eens in de gemeenteraad ge komen. Natuurlijk," zegt Lens- velt, „is samenwerking lokaal makkelijker omdat je daar meer opde praktijk bent gericht en lan delijk de principiële vraagstuk ken zwaarder wegen. Maar samen kunnen we een steviger blok vor men en wellicht meer dan nu een alternatief vormen voor mensen die geen CDA meer willen stem men. Want die zijn nu niet bij ons terechtgekomen." Vlaardingen Remi Poppe, voor de tweede keer nummer 2 op de lijst van de SP, is in Vlaardingen veruit het populairste plaatselijke Tweede Kamerlid. Poppe kreeg gisteren maar liefst 1078 voor keurstemmen. Dat is meer dan eenderde van het totaal aantal Vlaardingse SP-stemmen (2807) en ruim twee keer zo veel ais dat andere Vlaardingse Kamerlid, CDA'er Agnes van Ardenne. Zij weet 489 van de 5098 Vlaardingse CDA-stemmers achter zich. On danks het forse verlies van de christen-democraten is ook Van Ardenne, die op de veertiende plek stond, wel weer voor vier jaar gekozen. Ben van der Velde en Martin Kap pers, de fractievoorzitters van res pectievelijk GroenLinks en SP in de Vlaardingse gemeenteraad, waren door hun partijen op een onverkiesbare plek gezet: Van der Velde op 28 en Kappers op 23. Met 74 en 17 voorkeurstemmen is daarin geen verandering ge bracht. Daardoor blijft de Vlaar dingse inbreng in de Tweede Ka- Door Edwin Comelisse Schiedam Net wel of net niet in de Tweede Kamer? Dat is de vraag die Ton de Swart de komen de weken zal bezighouden. De Sehiedamse WD'er gaat dan ook een spannende twee maanden te gemoet. De Swart staat met zijn vijftigste plek op de kandidaten lijst van de WD precies op het randje. Factoren ais voorkeur stemmen, uitvallers en het aantal leden dat de WD zal leveren aan Paars II, zullen bepalen of hij uit eindelijk plaats mag nemen in de Tweede Kamer. De WD'er heeft de afgelopen we ken een aanzienlijke publiciteits campagne gevoerd. Zijn adver tentie stond, compleet met pasto to, in zo'n beetje alle lokale kran ten. Zelfs op de kabelkrant pre senteerde h|j zich. De gehele pu bliciteitscampagne heeft hem ruim tienduizend gulden gekost Toch is het de Sehiedamse libe raal niet te doen geweest om met voorkeurstemmen in de Kamer te komen. „De partij wilde zich op lo kaal niveau wat meer profileren," zegt De Swart. „Laten zien waar de kandidaten vandaan komen en tegelijkertijd natuurlijk het ge- dachtengoed van de partij uitdra gen. Als ik uan zo'n advertentie plaats, zet ik natuurlijk wel mijn pasfoto erbij Maar het is een illu sie te denken datje met een regio nale campagne genoeg voorkeur stemmen weet te vergaren om in de Kamer te komen. Ik zou er gis teren dan zo'n vijftienduizend ge haald moeten hebben. Dat lukt natuurlijk alleen als je landelijke bekendheid geniet." De reden voor de persoonlijke campagne moet dan ook volgens De Swart worden gezien als een investering in de toekomst. De li beraal wil zichzelf alvast wat be kendheid geven voordat hij in de bankjes van de Tweede Kamer plaatsneemt. Want er ligt een plek in de Kamer voor hem in het ver schiet, zo verwacht hij. De Swart heeft de afgelopen dagen de re kensom meerdere keren gemaakt en dat heeft hem goede hoop ge geven. „Ik sta op nummer vijftig," rekent hij voor. „Er is inmiddels een kandidaat uitgevallen, dus daarmee schuift iedereen daaron der een plaatsje op. Door de winst die de WD heeft geboekt, mag jc toch aannemen dat de partij elf kabinetsleden zal leveren. Reken dan maar uit: 50 min 1 min 11 38. En de partij heeftop grond van de uitslag van gisteravond 39 ze tels binnengehaald. Dus dat bete kent dat ik in de Tweede Kamer zit. Maar er zijn nog allerlei facto ren die dit kunnen beïnvloeden, bijvoorbeeld als er iemand anders is die genoeg voorkeurstemmen heeft vergaard of als de WD min der leden aan het nieuwe kabinet zal leveren." Stilletjes Hoewel hij zich niet te rijk wil re kenen, hoopt de Schiedammer stilletjes toch op een plek in Den Haag. Hij heeft dan ook al goed nagedacht over zijn toekomstige werkzaamheden er. zê'n huidige baan. „Ik werk nu bij een grote verzekeringsmaatschappij en dat zal straks lastig te combineren zijn met het werk in de Tweede Kamer," zegt hij. „Maar ik heb al tijd aangegeven dat ik fulltime de politiek in wil, dus als het er op aan zou komen, is de keuze niet moeilijk. Bovendien vind ik datje een duidelijke keuze moet maken als je de politiek in wilt. Je kiest voor vier jaar landelijke politiek en daar horen nu eenmaal ook wat zaken bij die je het niet gemakke lijk zuilen maken. Daarom vind ik de terugkeergarantie die veel werkgevers hanteren ook zo'n on zin. Als je de politiek in gaat, maak je een duidelijk keuze. Dan moot je de achterdeur niet con stant op een kier laten zodat je bij het minste of ^erin^stp ierucf Van rennen naar je oude baas." Maassluis In Maassluis was in vergelijking met de gemeente raadsverkiezingen het verschil tussen overwinnaar PvdA en de WD een stuk kleiner. Een ver schuiving die voor een groot deel te verklaren is doordat in Maas sluis zowel GroenLinks als de SP op 4 maart niet meededen. WD- raadslid John Scheerstra: „Al die linkse stemmen zijn bij de ge meenteraad toch naar de PvdA gegaan." Ondanks dat haalden de sociaal democraten. opnieuw in vergelij king met 4 maart, een hoger per centage van de stemmen. Nu ruim dertig procent, twee maan den terug nog geen achtentwin tig- Dit verschil lijkt vooral te maken te hebben met AOV/Unie 55De ze partij haalde op 4 maart onder leiding van de nu overigens ern stig zieke Herman Mulder maar liefst tweeduizend stemmen, of wel 13,5 procent. Nu halen in Maassluis alle ouderenpartijen bij elkaar nog geen drieënhalfhon- derd steramen, Ook de WD claimt stemmen te hebben gewonnen op de ouderen partij. Scheerstra: „Wij hebben bij de gemeenteraad last gehad van AOV/Unie 55+. Ook zat er natuur lijk een stukje ontevredenheid bij. mensen die nu SP stemmen." Jan Middelburg (AOV/Unie 55+) had met een terugval rekening gehouden. Iets wat te maken heeft met het lokaal niet meedoen van GroenLinks en de SP, beaamt hij, „We zijn toch een linkse partij, met een sociale uitstraling." Het CDA haalde ondanks een ho gere opkomst (in maart 58,87, nu 73,28 procent) minder stemmen. Toen 2910, gisteren 2845. De christen-democratische wethou der Frank Koen had daar wel een verklaring voor. „Wij hebben een trouwe aanhang, en geen enkele baat bij een hogere opkomst. Jam-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3