12 Opleving D66 komt te laat voor Rotterdam Driejaar cel geëist wegens zwendel met plastic afVal De bommen, ervoor en erna... (2) CDA in Rotterdam voor 't eerst onder de tien procent, Simons wii Paars II Leerlingen adopteren herdenkingskruis Maastunnel Deel kleine luchtvaart op proef naar Zeeland Vermeend: 'Zalmsnip kan bij huisbazen terechtkomen' Scholier terecht Dode schapen in trailer Aangehouden met nepwapen Botsing met sneltram Zonder band traag op rijksweg RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Donderdag 7 mei 1998 Rotterdam Kamerverkiezingen moetje eigenlijk niet verge lijken met de raadsverkiezingen van twee maanden geleden, vindt D66-fractievoorzitter Den Oudendammer. Maar toen hij de Rotterdamse uitslag van de Tweede-Kamerverkiezingen gisteravond goed bekeek, zag hij een licht, maar zichtbaar herstel van D66. De Rotterdamse kiezers - 62,8 procent kwam gisteren naar de stembus (in 1994 was dat nog 68,2) - toonden weer een beetje liefde voor een geplaagde partij. Den öudendammer zag zijn partij we nog de enige CDA-fractie van in twee maanden tyd in Rotter dam opklimmen van 6.9 naar ruim negen proeent. „Dan waren we op vijf zetels in de gemeente raad gekomen. Nu hebben we er drie. Dat doet dus ontzettend veel pyn." In de uitslag van gister avond liet D66 rivalen als Groen links (8,8 7c) en de SP (6,0 7c) weer achter zich. De uitslag van giste ren had zyn partij, zo weet hij ze ker. twee maanden geleden colle gedeelname opgeleverd, ..We had den mee kunnen draaien in een Rotterdams Paars-plus, dus een college met PvdA. WD, D66 en GroenLinks, Het CDA hadden we in een Rotterdamse coalitie ge makkelijk kunnen laten vallen. Het is jammer dat we van de ken tering-van de plotselinge positie ve aandacht in de media - in Rot terdam niet hebben kunnen profi teren." CDA-wethouder Van der Tak con stateerde dat zijn partij in Rotter dam voor het eerst onder de tien procent belandde.' 9,2 procent (in maart nog 12,2 procent). „Zeer te leurstellend," vindt Van der Tak. Maar hij wenste niet schuld op zich te nemen. „In maart waren de grote steden, die niet verloor. We zijn hier dus gewoon goed be zig," Het heeft volgens Van der Tak niet gelegen aan CDA-lijsttrekker De Hoop Scheffer. „Er was een strijd aan de gang tussen Kok en Bolkestein. De Hoop kon daar he laas niet tussen komen. Of hij nu het veld moet ruimen? Welnee. Jaap maakte juist een goede in druk. Dat diepe dal, daar komen we echt wel weer uit." De PvdA-Rotterdam zat in café De Consul niet in dalen, maar op hooggebergte. De leden lieten zich het zoet der overwinning goed smaken. Wethouder Simons, net terug van een korte vakantie in Berlijn en nog ongeschoren: „Zo'n mooie uitslag hebben we in jaren niet gehad. De PvdA heeft na de WAO- en de Ziektewetperi kelen moeilijke jaren doorge maakt. maar in maart kon je bij de raadsverkiezingen al zien dat het herstel was ingezet. Ik merk het dagelijks als wethouder m mijn contacten met de Rotterdammers dat er een toename van vertrou wen is en dat zie je nu heel duide lijk aan de uitslag van de kamer verkiezingen." Simons is voorstander van een Paars II met D66. ..Die party moet gewoon meedoen. Als je kijkt naar de zetels die D66 sinds 1966 heeft gehad, zie je dat ze op een gemiddelde van II, 12 zetels staan. Met 24 zetels leefde D66 echt boven haar stand. Nu zitten ze op hun normale gewicht, het is een echte bestuurderspartij en ze horen er bij." ..Dat de CD behalve uit de Rotter damse raad nu ook uit het parle ment verdwenen is. vind ik gewel dig. Ik zag vanavond nog, voor ik naar de partijbijeenkomst in De Consul ging. nog een beeld op te levisie van een Janmaat die een camera wegduwde. Een mooier bewys van ondemocratisch ge drag is er niet. Maar laten we zorg vuldig zijn. De CD is weg, maar daarmee zijn de ressentimenten in de samenleving nog niet weg. Daar moeten we beslist veel aan dacht aan blijven besteden, en niet alleen in verkiezingstijd." VVD-fractievoorzitter Janssens had gisteravond al gauw een re kensommetje gemaakt. De uit slag, omgerekend naar de ge meenteraad, had zowel WD als PvdA een extra zetel op de Cool- singe) opgeleverd. „Dan hadden we er tien gehad. En de PvdA zes tien." Janssens spreekt van een 'fantastische uitslag', maar wenst er nuchter onder te blyven. „Thuis, in de huiskamer, mag je naast je schoenen lopen. Maar in de politiek niet." Door Paul Smits Rotterdam Drie jaar cel hoorde gisteren Gerard H. (37) tegen zich eisen in de Rotterdamse recht bank. Officier van justitie mr. U de Jonge achtte zwendel met plas tic afval op grote schaal bewezen. Ryswijker H. wordt samen met Gijs M. (SI) uit Capelie aan den IJssel ervan verdacht met de Rot terdamse bedrijven Pako en Sylex zonder toestemming plastic afval te hebben ingevoerd, opge slagen en geexporteerd. Het ging in totaal om maar liefst driedui zend ton, afkomstig uit Duitsland. Daar wordt plastic apart ingeza meld, waarbij het probleem is dat de oosterburen de doppen, folies of afgekeurde Pampers niet alle maal zelf kunnen verwerken. Een probleem waarvoor de twee ver dachten tegen betaling van 180 Mark per ton wel raad wisten. De zaak heeft de naam Duplo gekre gen, vernoemd naar Duits plastic onderzoek. De zaak tegen M. is aangehouden omdat hij niet ver scheen. Hij zit een celstraf uit van twee jaar in verband met belas tingfraude en is na het weekend verlof niet teruggekeerd. De aan gepaste dagvaarding heeft hem maandag niet bereikt. Plastic afval: het is ongewoon dat overtredingen daarmee voor de strafrechter komen en helemaal bijzonder is dat er driejaar gevan genisstraf wordt geëist. De offi cier van justitie lichtte toe waar om H. hard moet worden aange pakt. „Er werd bijvoorbeeld plas tic afval zonder vergunning opge slagen in een varkenssehuur in Leusden, zonder dat de verhuur der dit was verteld. Nou kan de verdachte wel zeggen dat er an ders mest in was opgeslagen. Maar slechte opslag van plastic is niet beter dan goede mestopsiag." De aanklaagster haaide een voor beeld aan van een loods waar het bijna fout was afgelopen. In Oud Gastel ontstond broei, waarbij een tempratuur van 62 graden werd gemeten. De Jonge: „De kans op brand was toen reeel, maar is voorkomen." En ze gaf aan dat er allerlei giftige stoffen bij verbran ding in de lucht zouden zijn geko men. Ook de omvang was voor De Jonge aanleiding hoog in te zet ten. Daarnaast hebben Nederland en Duitsland tot nu toe al een mil joen gulden moeten betalen om het plastic probleem van H. en ivf. op te lossen. Op kosten van deze Janden werd de inhoud van vijftig in Hong Kong geweigerde containers ver brand in Moerdijk. H. zou in de ogen van de officier door zijn ge gaan ondanks waarschuwingen. Het plastic werd tegen betaling overgenomen, zonder dat er op dat moment een oplossing voor was. Gevolg waren de uitpuilende loodsen her en der in het land en als er dan een afnemer voor was, dan Was deze ontevreden over de kwaliteit van het spul. De eis te gen H. is mede gebaseerd op het georganiseerd verband van de mi lieumisdrijven, het oplichten met behulp van ongedekte cheques en valsheid in geschrifte door zoge naamd namens een bank een be talingsopdracht van H. aan een schuldeiser te bevestigen. In juridische termen staat in de zaak Duplo de Europese Veror dening Overbrenging Afvalstof fen (EVOA) centraal. Het is een richtlijn voor het opslaan, vervoe ren en exporteren van afval. Die kort gezegd erop neerkomt dat ie der land voor zijn eigen rotzooi zorgt en bijvoorbeeld de Derde Wereld niet wordt opgezadeld met vuil uit het rijke Westen. H. vecht dit aan Andere feiten heeft hij wel bekend. Volgens hem zou hy van uit Duitsland altijd afval met een groen stempel hebben gekregen: afval dat niet aan strenge regels is gc-bonden, in tegenstelling tot af val dat op de oranje of rode lijst komt Naarmate afval schadelijker is voor het milieu en minder goed valt te gebruiken als grondstof voor ander materiaal, is het aan strenge (oranje) of zeer strenge (rood) regels gebonden. Zijn raadsvrouw mr. E.L.J. Bruy- ninckx ging uitvoerig in op de in haar ogen onduidelijke regelge ving. Pikant detail was gisteren de constatering dat Duitsland wel keurig netjes zijn afval geschie den inzamelt, maar vervolgens niet altijd goed let op de verwer king ervan. Zo had de hoofd- leve rancier van plastic aan H. en Noack uit Bochum, geen certifi caat om in het afval te handelen. Maar juist dit bedrijf zou elke keer zijn Nederlandse partners hebben verzekerd dat het om af val volgens de groene lijst ging: plastic dat geschikt was voor recy cling. De vrachtwagens waarmee het af val naar Nederland werd ge bracht, duidden daar niet op. Ook analyses wezen uit dat een gioot deel niet te verwerken was tot an der materiaal. Noack wordt in Duitsland ook strafrechtelijk aan gepakt. De rechtbank doet 20 mei uitspraak over H. CollectieAdrlaan Willem Borgh/Diny der Voorn Trots was de Rotterdammer op het Gemeente Ziekenhuis (links) dat met zyn bijzondere architectuur helemaal thuis hoorde aan de Cools in gel op de hook met de Van Oldenbarne- veltstraat Vanaf een iets ande re positie dan de vooroorlogse ansicht uit de jaren twintig- richtte amateur-fotograaf Adn- aan Willem Borgh. met gevaar voor eigen leven, uit het raam van een eveneens zwaar be schadigd gebouw ter hoogte van de Bulgersteyn van nu zyn lens op het Coolsingel-ziekcn- huis. zoals het m de volks mond werd genoemd. Vrijwel alleen de buitengevel stond nog overeind van het geblaker de en niet meer te herstellen pand. Op ongeveer dezelfde plaats bouwde de Rotterdam- sche Bank na de Tweede We reldoorlog een nieuw kantoor gebouw en na de fusie met eerst de Amsterdam sche Bank is het uitgegroeid tot een waar bastion van ABN-AMRQ Door het bombardement op 14 mei 1940 werd m luttele minu ten een stadsgebied van onge veer 258 hectare zwaar bescha digd cn verder verwoest door enorme uitslaande branden. Ongeveer 158 hectare bestond uit vervallen bebouwing en panden die erg dicht op elkaar waren gebouwd. Na 15 met van het rampjaar werd de afge brande binnenstad tijdelijk tot verboden gebied verklaard om daarmee plunderen te voorko men en nieuwsgierigen op af stand te houden. Anderzuds hielpen velen vrijwillig of ge dwongen by het zoeken naar stoffelijke resten van mensen en kadavers van dieren. Foto graferen was ten strengste ver boden en daarom deed Adn- aan Willem Borgh dat stiekem, zoals blykt uit deze tweede van acht drieluiken. Collectie Gebr, Spanjersberg Foto Niels van derHoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Staatssecretaris Ver meend (financien) zegt dat niet voorkomen kan worden dat de 'zalmsnip' in Rotterdam in som mige gevallen niet bij de huur ders maar bij huisbazen terecht komt. De bewindsman reageert op DC6 Kamerlid Hoekema, die vragen stelde over de verdeling van de 'Zalmsnip' in Rotterdam, De 'Zalmsnip' is de honderd gul den die alle huishoudens in Ne derland dit jaar krijgen in de vorm van lagere lokale lasten. Het is een maatregel van de ministe rie van Financiën, dat vindt dat de lokale lasten in Nederland de af gelopen jaren te sterk zijn geste gen, De Nederlandse gemeenten kregen een smak geld van het mi nisterie, met het verzoek daarmee de aanslagen voor bijvoorbeeld de reinigingsheffing te verlagen. De regeling die de gemeente Rot terdam bedacht, riep kritiek op. Het bleek namelijk dat in Rotter dam de korting op de gemeentelij ke belastingen in sommige geval len niet bij de huishoudens te rechtkomt, maar in de zakken van de huisbazen. Als deze huisbazen meerdere panden verhuurden, strijken zij ook meerdere malen de 'zalmsnip' op. Volgens kamer lid Hoekema (Ó66) is dat niet de bedoeling Rotterdam —Druk kwebbelend lo pen de leerlingen van groep zeven van de Wilhelminaschool uit Charlois naar het herdenkings kruis bij de Maastunnel. Maar bij het monument aangekomen zijn aÜe 55 leerlingen doodstil. Tromgeroffel van de Marï nierska pel klinkt als de kinderen met ge paste eerbied voor het kruis staan. „Op deze plek zijn twee verzetsmensen doodgeschoten,'' weet leerling Benjamin Timmer. „Iedereen was op 6 mei 1945 de bevrijding aan het vieren toen Duitsers plotseling begonnen te schieten. Verschrikkelijk was het." De leerlingen hebben het monu ment voor een jaar geadopteerd. Schooldirecteur A. Booy: „In de lessen besteden vve aandacht aan deze trieste gebeurtenis en aan wat vrijheid nu eigenlijk bete kent. De kinderen moeten weten dat mensen hun leven hebben ge geven voor de vrijheid." Om hun eerbied te tonen, leggen de leerlingen een krans bij het htidc liking skruis met rode en witte bloemen. Ook lezen twee kinderen een kort gedichtje voor- „Laten we hen herinneren," zegt een van hen. Daarna klinkt uit volle borst het Wilhelmus. Vier jaar geleden stemden veel mensen in Charlois op een ex- Leerlingen van groep zeven van de Wil helmlnaschool uit Charlois bij de plekwaartwee verzetsmen sen zijn doodgeschoten, 'ledereen was op 6 mei 1945 de bevrijding aan het vieren toen Duitsers plotseling begonnen te schieten. Verschrikkelijk was het.' Foto Nieis van aerHoeverVRotterdams Dagblad treem-rechtse partij. Booy: „Daar om is het extra belangrijk om hier in de wijk aandacht te besteden aan racisme en de kinderen op de deportaties tijdens de Tweede Wereldoorlog te wijzen. Iedereen is mens. ongeacht huidskleur en afkomst. In de multiculturele sa menleving waarin we leven, moe ten we met z'n allen verder. We moeten in verzet komen als men sen als minderwaardig worden beschouwd." Die wijze les hebben de leerlingen van de Wiihelmina&chool vaak ge hoord. In de klas wordt er regel matig aandacht aan besteed en zij hebben een informatieboekje ge kregen over "Wij en de vrijheid'. Booy: „Het is goed om te beseffen dat vrijheid een groot goed is." Rotterdam De 15-jarige Rotter damse scholier Smajo Podgorica is weer terecht na twee weken zwerven door Duitsland. Op 22 april meldden zijn ouders hem als vermist. Tegenvallende resulta ten op school waren voor de jon gen reden er in Volkswagenbus van zijn vader en met medene ming van duizend gulden en kle ding vandoor te gaan. Omdat zijn geld bijna op was, belde hij twee dagen geleden een vriendje in Rotterdam. Deze vertelde hem dat er een opsporingsbericht op tv gpuiepef. Daarop reed hij naar de woning van de vriend, waar hij door de politie werd opgehaald. Na een kort verhoorwerd hij afge leverd bij de opgeluchte ouders. Slapen deed de jongen in de auto. Rotterdam De politie heeft gis teren twee dode schapen en twee dode lammeren gevonden in een paardentrailer die stond gepar keerd aan de Spaansebocht in Rotterdam-West. De doodsoor zaak kon niet worden vastgesteld. Rotterdam Een 34-jarige man is vanochtend in het foyer van een hotel aan de Hoogstraat in het centrum aangehouden. Een per soneelslid had gezien dat hij een wapen op zak had. Nader onder zoek door de politie wees uit dat het om een nep-pistoo! ging. Rotterdam Bij een aanrijding tussen de sneltram en een perso nenauto is vanochtend cp de krui sing met de 's-Gravenweg een in zittende van de wagen licht ge wond geraakt. Door het ongeluk was lange tijd geen metroverkeer mogelijk, Er werden bussen inge zet om-de passagiers te vervoeren. Rotterdam Het is de gemeente Rotterdam en de directie van Rot terdam Airport gelukt een deel van de kleine luchtvaart te ver plaatsen naar het vliegveld Mid den-Zeeland op Zuid-Beveland, Het gaat om twintigduizend vlieg bewegingen die voor een proefpe riode van een jaar naar Zeeland zijn verplaatst. Rotterdam Airport moet in totaal ongeveer tachtigduizend vliegbe wegingen van de zogenaamde kleine luchtvaart - les-, sport- en reclamevliegtuigen- kwijt als gevolg van nieuwe exploitatie- overeenkomst voor het vliegveld. Volgens directievoorzitter B. van Dam van vliegveld Midden-Zee land worden alleen vliegtuigjes toegelaten waarvan de motor ex tra gedempt is. Midden-Zeeland ligt vlak naast een uitgebreid re creatiegebied, en bovendien in de buurt van woonhuizen. Er wordt nog onderhandeld over een finan ciële bijdrage van Rotterdam aan het Zeeuwse vliegveld. Voorlopig worden de Rotterdam se toestellen voor een jaar, gere kend vanaf vrijdag 1 mei, toegela ten. Van Dam is er niet bang voor dat hij het 'Rotterdamse' vliegver keer niet meer kwijtraakt, mocht de proef wat Midden-Zeeland be treft zijn mislukt. „Dat is goed op schrift vastgelegd," geeft hy aan. „Blijkt na een jaar dat het hier toch niet kan, dan wordt het weer een Rotterdams probleem." Midden-Zeeland heeft overigens juist mede vanwege de proble men in Rotterdam toeslemming van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gekregen om zestig duizend vliegbewegingen toffrte laten. Tot nu toe gebruikt het Zeeuwse vliegveld daarvan maar veertigduizend. Een andere deel van het-totaal aan bewegingen van les-, 'sport en reclamevliegtuigen verhuist mogelijk naar de luchthaven Le lystad. Het gaat hierby om een specifieke gwp Ipsvluchten. de zogeheten instrumentvluchten- Probleem is echter dat de beno digde apparatuur op de luchtha ven Leystad nog niet is geïnstal leerd. De gemeente Rotterdam heeft het ministerie van Verkeer en Water staat voorgesteld in het Haven schap Moerdijk een nieuw vlieg veld voor de kleine luchtvaart aan te leggen. Dat veld zou een alter natief kunnen zijn voor de kleine luchthavens Seppe in West-Bra bant en Midden-Zeeland. De di rectie van het Havenschap heeft in eerste instantie niet afwijzend gereageerd op dit plan. Vertegenwoordigers van de klei ne luchtvaart op Rotterdam Air- port benadrukken dat het gaat om 'slechts een proef. Ze willen graag een oplossing zien voor de extra kosten die moeten worden gemaakt voor het vliegen naar Midden-Zeeland en, straks, naar Lelystad. Een retourlesvlucht naar Midden-Zeeland kost een vlieguur a tweehonderd gulden extra. Rotterdam Een op drie banden rijdende auto is gistermiddag door de politie op rijksweg A 20 van de weg gehaald. De 35-jarige bestuurder had na het passeren van de Van Brienenoordbrug een klapband gehad. Op de vlucht strook ontdekte hij niet in het be zit te zijn van een reservewiel en besloot tot verder rijden. Met een snelheid van zo'n 35 kilometer per uur reed hij door om uiteindelijk alleen op zijn velg de afslag naar het centrum van Rotterdam te ne men. Achter de man had zich een file van enkele kilometers ge vormd. Hij verklaarde zich van geen kwaad bewust te 2ijn. maar moest niettemin zijn rijbewijs in leveren. Er was aanzienlijke scha de ontstaan, waarop de man zijn auto afstond de sloop.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4