Toptijd voor visafslag Lauwersoog door de staking in Denemarken 'Verkoop Wilton-tijenoord hard, maar onvermijdelijk' 1 f Zorg 'wild' op verkeersplein Mercedes en Chrysler vormen gouden koppel Duisenberg: 'Nooit gezegd dat ik 4 of 5 jaar aanblijf Unilever voert actie voor duurzame visserij (/M Wellink: Absurd compromis Groen licht voor groene stroom Export varkens wordt weer vrij Meer boekingen zomervakanties Iveco en Renault samen in bussen Ede test systeem werkzoekenden FNV Bondgenoten eist harde werkgarantie-vöór régionale scheepswerven Oud-topman Jonker: het drama ligt aan 'Hensden' Deel aandeelhouders Grolsch niet blij met vrouwenbiertje Dilbert Rotterdams Dagblad Donderdag 7 mei 1998 Rijswijk President Wellink van De Nederlandsche Bank vindt het „erg probIematisch,, en „absurd" dat nu al vastligt dat in de toe komst een Fransman de Europese Centrale Bank (ECB) gaat leiden. „We moeten over vier jaar maar kijken wie de beste kandidaat is," zei hij gisteren voor het Radio-1- journaal De Franse president Chirac gaat ervan uit dat Dutsen- berg, die niet de volle acht jaar wil uitzitten, wordt opgevolgd door Jean-CIaude Trichet. Volgens Wellink worden het Europees Par lement en de Europese Centrale Bank „in een rare positie ge bracht" als zij advies moeten ge ven over een zaak die zoveel jaren geleden is beslist. Wellink deelt de interpretatie van minister van Financiën Zalm en diens Duitse collega Waigel dat Duisenberg de volle acht jaar kan uitdienen. Brussel De Europese Commis sie heeft haar goedkeuring ver leend aan de Nederlandse subsi dieregeling voor zogeheten groe ne stroom. De milieuvriendelijke elektriciteit, voortgebracht door onder meer wind- en waterturbi nes, mag tot 2003 vrij blijven van energiebelasting. In Nederland hebben circa 20.000 huishoudens en kleine bedrijfjes een contract afgesloten met het energiebedrijf voor de levering van groene stroom. Doordat de energiebelas ting achterwege blijft, kan de prijs per kilowattuur met 3 tot 3,5 cent worden verlaagd. Desondanks blijft groene stroom nog altijd duurder dan conventionele stroom uit gas of kernenergie. De subsidieregeling vergt jaarlijks 30 miljoen gulden. Brussel Het exportverbod voor Nederlandse varkens wordt gro tendeels opgeheven. Op korte ter mijn mogen vanuit Zuid-Neder land weer levende varkens wor den uitgevoerd naar het buiten land. Dat heeft het Permanent Ve terinair Comité (PVC) gisteren in Brussel besloten. Alleen voor een gebied van circa dertig by dertig kilometef rondom het Brabantse Wanroy blijft het exportverbod van kracht, omdat daar dit jaar nog varkenspest is geconstateerd. Landbouwcommissaris Fischler moet het besluit nog bekrachti gen. Maar de verwachting is dat Fischler de export eind volgende week al vrijgeeft. Hoofddorp Reisbureaus hebben tot nu toe vijf procent meer zo mervakanties geboekt dan vorig jaar. Treinreizen doen het twaalf procent beter en de boekingen voor vliegreizen zijn met negen procent gestegen. Uit de maande- lijkse boekingsstatistiek van het en de brancheorganisatie -yw&NVR blijkt dat er een groeiende - - belangstelling is voor vliegreizen - naar Griekenland, Spanje en Por- tugal, De boekingen naar verre "Bestemmingen iiggen zeven pro- ,„,<1 ceqt voor op vorig jaar. Busreizen -> zijn minder in trek dan vorig jaar. Er rijn tot half april één procent minder touringcarreizen geboekt. Deautovakanties zijn met drie 'procent gegroeid. Italië, Spanje en Frankrijk zijn de populairste bestemmingen. MilaanIveco, onderdeel van het Italiaanse Fiat-concern, en het Franse Renault hebben besloten hun productie van autobussen te bundelen. Door de bundeling van de busproductie ontstaat na Mer cedes de grootste busfabrikant in Europa. Mercedes bouwt dertig procent van de bussen, de nieuwe combinatie 45 procent. Beide con- eéfns werken al samen bij de ont- wikkeling van vrachtwagens. Ede Ede heeft gisteren als eer ste gemeente in Nederland een nieuw computersysteem voor werkzoekenden in gebruik geno men. Het systeem koppelt de be standen van het arbeidsbureau, de sociale dienst, uitkeringsin stanties en bedrijfsverenigingen aan elkaar. Het Cliënt Volg Com municatie Systeem is ontwikkeld in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken. Het ministerie test het systeem binnenkort ook in Schiedam. LauwersoogOp de visafslag van Lauwersoog heerst topdrukte als gevolg van de massale staking m Denemarken. Deense vissers die de vangsten met meer kwijt kun nen in hun thuishavens komen in groten getale naai' Lauwersoog. Vorige week meldden 162 sche pen zich bij de afslag en voor deze week wordt een nog grotere druk te verwacht. De invasie van de Deense vloot leidde vorige week tot een extra omzet van dik twee miljoen gul den, aldus een opgetogen direc teur Minne Eelkema van de afslag in Lauwersoog. Dat was een rui me verdubbeling van de normale weekomzet, die deze tijd zo rond de 1,5 miljoen schommelt. „Het is een gekkenhuis," aldus Eelkema vanmorgen. Om de over stelpende drukte aan te kunnen worden extra vissorteerders uit andere havens ingezet. Uit Har- Iingen kwam vanmorgen een ploeg van twintig mensen. Ook aan viskisten heeft de afslag een groot gebrek. De afgelopen dagen zijn enkele duizenden viskisten geleend bij andere afslagen, tot die van IJmuiden toe. Elke kist is goed voor zo'n veertig kilo verse vis. De kwaliteit van de Deense aan voer is uitstekend, aldus Eelke ma. De afslag heeft dan ook geen enkel probleem om de vis kwijt te raken. „Ze komen hier met tong, schol, kabeljauw, heilbot, noem maar op Alleen de zeemeermin nen ontbreken nog." De komst van de Deense vloot heeft ook gunstige gevolgen voor de toeleveranciers aan schepen, zoals brandstofverkopers. „De een z'n dood is de ander z'n brood," zegt Eelkema. Wat hem betreft mag de staking in Dene marken, die draait om de eis van de werknemers voor meer vakan tiedagen, nog wel even doorgaan. Deze week komt de extra omzet boven de twee miljoen gulden uit. Op de jaaromzet van dik 60 mil joen scheelt dat een flinke slok op een borrel. Visveiling Insula in Harlingen trekt veel minder profijt van uit wijkende Deense vissers. „We lig gen te ver buiten de route," zegt directeur Jaap Louwerse, Een en kele viskotter en enkele vracht wagens vis zijn uit Denemarken naar Harlingen uitgeweken. Reparatie- werfWiiton- Fljenoord in Schiedam komt eerst In handenvan RDM. maar wordt vervol gens doorver kocht aan YVC. „Het kon echt niet an ders, zeggen de betrokken partijen. Archieffoto Rotter dams Dagblad Door Gert Onnink Rotterdam FNV Bondgenoten vindt dat er ook in de toe komst geen banen verloren mogen gaan bij de regionale scheepswerven Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM), Wilton-Fijenoord en IJssel-Vliet Combinatie (YVC). De RDM Holding maakte gisteren bekend dat het de werven- groep Wilton-Fijenoord Holding zal overnemen. Vervolgens wordt het Schiedamse gedeelte van het concern, reparatie- werf Wilton-Fijenoord, overgedaan aan scheepsbouwer YVC in Capelle aan den IJssel. De vakbond is blij dat er geen ba nen verdwijnen, maar eist dat er ook in de komende jaren niet wordt geschrapt in het huidige aantal van duizend arbeidsplaat sen bij de Wilton-groep. „We wil len niet alleen een werkgelegen- heidsgarantie voor nu, maar ook voor de toekomst. En dat geldt zo wel voor de overnemende als voor de overgenomen partijen," zegt bestuurder W. Dijkhuizen van FNV Bondgenoten. De vakvereniging merkt op ver heugd te zijn dat er eindelijk een oplossing is voo" de 'acute' finan ciële problemen by Wilton-Fijen oord. De wervengroep zat in de ro de cijfers na verliezen bij de bouw van twee grote baggerschepen voor Boskalis bij Verolme Heus- den. „Toch VTagen we ons af hoe de continuïteit voor de langere ter mijn gegarandeerd kan worden, als de veroorzaker van alle proble men -het management- niet wordt aangepakt. Het laatste woord is hierover nog niet gespro ken," waarschuwt Dijkhuizen, die denkt dat een andere top nieuwe moeilijkheden zou kunnen voor komen, Hij verwacht dat RDM-ei- genaar J. van den Nieuwenhuy* zen daarbij een belangrijke rol kan gaan spelen. Opeten Volgens de FNV-vertegenwoordi- ger is de verkoop van Wilton-Fij enoord Holding er niet eentje 'uit luxe". „Dit is positief voor Wilton- Fijenoord, het kon echt niet an ders. Het liefst hadden we natuur lijk gezien dat het bedrijf op eigen kracht zou kunnen doorgaan, maar dat zit er niet in. Het was al leen nog maar bezig het eigen ver mogen op te eten. Bovendien be gon de druk van de bank toe te ne men. Gelukkig is met partner YVC een vergelijkbaar concern gevonden en zijn de financiële omstandigheden nu positief." Het mag in de ogen van Dijkhui zen ook niet meer voorkomen dat er 'schepen worden aangenomen, die eigenlijk niet eens gebouwd hadden kunnen worden'. Hij doelt op de missers bi] Verolme Heusden. „Maar ook Verolme Botlek heeft een dergelijke ze perd gehad," zegt hij. De reparatie-tak aan Wilton in Schiedam baarde naar de mening van de FNV-bestuurder meer zor gen dan dat deze rendement ople verde. In de nieuwe situatie ziet Dijkhuizen betere kansen. „Wil ton-Fijenoord en WC vormen sa men een goede combinatie met nieuwbouw en reparatie. Verder kan er synergie ontstaan tussen de machinefabrieken van RDM en Verolme. Ook denk ik dat er mogelijkheden zijn voor RDM op de off shore-markt." Argwanend Het personeel van Wilton-Fijen oord in Schiedam reageerde giste ren enigszins argwanend op de bekendmaking. „Dat is niet zo raar, de mensen zijn hier murw geslagen. Er is de laatste driejaar immers zo veel gebeurd," zegt A. Ham van de ondernemingsraad, „Maar op zich hoeft de deal met YVC niet verkeerd te zijn." Ham is opgetogen dat in ieder geval de werkgelegenheid en de arbeids voorwaarden zijn gegarandeerd. Ook woordvoerder M. van Doorn geeft namens de top van Wilton- Fijenoord aan dat de verkoop van het concern onoverkomelijk was. „De nood was hoog, voor sommige mensen zal het zeker hard aanko men dat Wilton-Fijenoord min of meer verdwijnt, maar dit was no dig," Met de overname door YVC staat de Schiedamse werf sterker, erkent Van Doorn. „De financiële basis is beter." RDM-eigenaar Van den Nieuwen- huyzen betaalt voor de overname van de Wilton- Fijenoord Holding het symbolische bedrag van een gulden. De veelbesproken 'bedrij- vendokter', meestal verblijvend op Curasao, neemt daarmee wel de schuldenlast van 40 miljoen gulden over. De Wilton-groep om vat behalve reparatiewerf Wilton- Fijenoord in Schiedam (290 perso neelsleden. omzet 60 miljoen gul den) ook Verolme Botlek (360 me dewerkers, omzet 170 miljoen), Verolme Heusden (390 werkne mers, omzet 180 miljoen) en Ver- vako Heusden (35 personeelsle den. omzet 5 miljoen). Bij YVC. dat vestigingen heeft in Kraling- seveer, Bolnes en Groot-Ammers, werken in totaal 450 mensen. De RDM Holding, actief in scheeps bouw. onderzeeërs en technolo gie, telt op dit moment 500 werk nemers en is goed voor een omzet van 150 miljoen gulden. Na de af ronding van de transactie telt de RDM Groep ongeveer 1300 mede werkers. Het concern verwacht over dit jaar een omzet van circa een half miljard gulden te halen. Na de verkoop van Wilton-Fijen oord via de RDM aan YVC komen de nieuwbouwhal, het reparatie- Stuttgart De bekendmaking van vanmorgen beklonken fusie tussen Daimler-Benz en Chrysler is ingeslagen als een bom, maar eigenlijk is dat samengaan niet zo heel verrassend. De twee con cerns vullen elkaar uitstekend aan, zowel geografisch als qua producten. In de autobranche wa ren er daarom al eerder specula ties over een fusie. Chrysler zoekt al jaren een part ner in Europa. Het heeft daar in vergelijking met de twee grotere concurrenten in de VS nauwelijks een positie. General Motors, eige naar van Opel en Vauxhall, en Ford hebben een omvangrijke productie in Europa en kunnen beide bogen op een marktaandeel van zo'n twaalf procent Chrysler komt niet verder dan één procent. BMW leek lange tijd de meest voor de hand liggende Europese partner voor Chrysler. De twee besloten vorig jaar nog samen een motorenfabriek te bou wen in Brazilië. Maar BMW lijkt wat betreft fusies en overnemin gen zijn portie voorlo pig wel te hebben ge had. Het kocht in 1994 het Britse Rover en won eind vorige maand de slag om Rolls-Royce. Met Daimler- Benz, het moederconcern van Mercedes-Benz, is Chrysler zeker niet slechter af. Voor Mercedes biedt een fusie ri ante mogelijkheden op de Ameri kaanse automarkt, verreweg de grootste ter wereld. Chrysler heeft daar in het segment van lichte be drijfswagens, pick-ups en terrein wagens een marktaandeel van vijftig procent. Mercedes boekt met zijn luxe terreinwagen van de CHRYSLER Mercedes-Benz nieuwe M-klasse veel succes in de VS, maar kan op ei gen kracht niet op boksen tegen de Amerikaanse con currentie. De productie van de M-klasse begon een jaar geleden in een fabriek in Tuscaloo sa (Alabama). Mercedes was op het gebied van vrachtwagens al langer actief in de VS, en geldt daarom als de „Amerikaanste" van de Duitse autoproducenten. De onderneming is eigenaar van Freightliner in Portland en kocht VOng jaai ue Jiviüie zWdie vldchl- wagens van Ford. De producten van Chrysler en Mercedes laten weinig overlap ping zien. De Amerikanen zijn sterk in lichte bedrijfswagens, mi- nivans en terreinwagens. Conven tionele personenwagens maken slechts eenderde van de productie uit en zitten vooral in de goedko pere klasse. De kracht van Merce des ligt juist bij zware vrachtwa gens en dure personenauto's, al is het bedrijf sinds kort ook present in de goedkopere segmenten met de A-klasse en het stadsautoofje Smart. Een samengaan van Chrysler en Daimler-Benz zou vermoedelijk de grootste industriële fusie ooit worden. Analisten schatten het bedrag dat ermee is gemoeid op 35 miljard dollar (ƒ70 miljard). Met een gezamenlijk verkoopto taal van 4 miljoen auto's over 1997 komen Chrysler en Mercedes dicht in de buurt van Volkswagen, de nummer vier op de wereld ranglijst. Daimler en Chiysler hadden vorig jaar een gezamenlij ke omzet van omgerekend 262 miljard. RotterdamNee, blij is T. Jon ker, commissaris bij de Wilton- Fijenoord Holding en oud-top man bij de Schiedamse repara tiewed, beslist niet met de ver koop van de seheepsbouw- groep aan RDM. „Daar heb ik te veel een Wilton-gevoel voor, maar we hadden geen keuze. Gelukkig blijft de werkgele genheid bij rile bedrijven be houden. Als dat niet zo was ge weest, dan had ik gezegd: gooi de hele boel maar onderstebo ven." Jonker wijt de noodzake lijke verkoop van Wilton-Fijen oord niet aan de werf in Schie dam, „Daar waren geen proble men. Na de reorganisatie van 1996 waren de verliezen omge zet in positieve resultaten. Het drama ligt vooral aan Verolme Heusden, daar moest geld bij. We zijn een groep, dat is niet anders." Het samengaan met YVC geeft Wilton-Fijenoord meer kan sen. „Maar," stelt Jonker, die ook deel uitmaakt van de stich ting die de aandelen van de holding beheert, „de markt verandert er niet door." Met RDM-eigenaar J, van den Nieuwenhuy zen heeft Jonker nooit eerder samengewerkt. Toch is hij over de veelbespro ken "bedrijvendokter' best te spreken. „De onderhandelin gen met hem hebben by mij een duidelijk positieve indruk achtergelaten." dok en de machinefabriek van Wilton in Schiedam in handen van YVC, dat op het terrein aan de Nieuwe Waterweg schepen kan bouwen en repareren. YVC hoopt met de aankoop de 'sprong over de bruggen' te kunnen maken, waardoor het de al zo lang gewen ste open verbinding naar zee krijgt. De scheepsbouwer is van plan de terreinen in Kralingseveer en Bol nes te verlaten om zo alle activi teiten in Schiedam te concentre ren. Het nieuwe bedrijf heeft na afronding van de transacties de beschikking over vijf dokken, waaronder het grootste gegraven droogdok voor scheepsreparatie in Nederland en een overdekt droogdok. Brussel Wim Duisenberg heeft nooit gezegd dat hij maar vier of vijf jaar aanblijft als eerste presi dent van de Europese Centrale Bank (ECB). „Ik heb alleen aange geven dat ik met voor"de volle acht jaar blijf," zo zei hij vanoch tend tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement in Brussel, „Hoe lang ik president zal zyn, staat nog open. Niemand weet dat precies. Ik zelf ook niet," aldus Duisenberg. „Anderhalfjaar gele den heb ik al we! gezegd dat het niet erg waarschijnlijk is dat ik de volle acht jaar aanblijf, gezien mijn leeftijd." De Nederlandse kandidaat-presi dent vindt niet dat zijn geloof: waardigheid of politieke onafhan kelijkheid wordt aangetast door geen volledige termijn uit te die nen. Die langere periode van acht jaar is in het verleden alleen vast gelegd om te voorkomen dat le den van de ECB-directie snel hun ontslagen kunnen krijgen omdat hun beleid politici niet aanstaat, zo stelde Duisenberg tegenover het parlement. Rotterdam Unilever heeft sa men met het Wereld Natuurfonds vorig jaar de Marine Stewardship Council opgericht. Deze organisa tie heeft tot taak om de visstand in de wereldzeeën ook in de toe komst veilig te stellen. De vraag naar allerlei soorten vis stijgt, maar in de wereld is zo'n zeventig procent, van de commercieel be langrijkste vissoorten overbevist of herstelt zich hiervan slechts langzaam. De Marine Stewardship Council omvat een van de activiteiten, die Unilever in het kader van het mi lieu heeft ontplooid. Tijdens de jaarlijkse vergadering gisteren in de Rotterdamse Doelen spraken aandeelhouders waarderend over 'een soort ontwikkelingshulp'. „Het betekent voor ons welbegre pen eigen belang", was het stand punt van bestuursvoorzitter M. Tabaksblat. Vorig jaar heeft Uni lever, het concern in voedings middelen, waspoeders en artike len voor huishoudelijke en per soonlijke verzorging, drie gebie den geselecteerd die speciale aan dacht krijgen: dat zijn duurzame visserij en landbouw en de zorg voor schoon water. Tijdens de drukbezochte aandeel houdersvergadering werden de milieu-activiteiten uitvoerig be licht. J. Sprengers van de Vereni ging voor Duurzame Ontwikke lingen sprak zijn waardering uit voor het speciale milieuverslag. Hij vond hét uitstekend dat bij al le fabrieken van Unilever de pro- duktiesystemen worden afge stemd op de recent geïntrodu ceerde internationale ISO-14001- norm voor milieumanagement Hij vroeg zich af of een dergelijk systeem ook niet van toepassfng kon worden gebracht vooi^de palmolie- en theeplantages^/an Unilever. Bestuursvoorzitter iM. Tabaksblat antwoordde dat 'de normen voor een fabriek eenvou diger zijn vast te leggen dan voor een plantage, waar een goed be heer en de beveiliging belangrijk zijn. Programma's werden ont wikkeld om managers in de fa brieken te helpen in hoeverre ze voldoen aan de Unilever-richtlij- nen. Tot dusver zijn 152 vestigin gen beoordeeld. In het jaar 2000 hoopt het concern dat alle vesti gingen een milieutechnische con trole op het gebied van uitstoot van kwalijke gassen, afvalstoffen, energie- en waterverbruik hebben ondergaan. Enschede „Dit stemt my bui tengewoon treurig." De mening van een vrouwelijke aandeelhou der over het vrouwenbiertje Bru nette dat Grolsch samen met Gul- pener op de markt brengt, staat in schril contrast met het enthousi asme van bestuursvoorzitter J. Troch. Hij verwacht meer vrouwen aan het bier te krijgen met het zoetere bier met de warme bruine kleur en 3 procent alcohol „Vrouwen zijn ietwat zoeter ingesteld. Ze houden minder van het bittere bier. Op deze manier hopen wij ze te kunnen bereiken. Stelt u zich eens voor dat ze de helft drinken van wat mannen consumeren. Dat zou goed zijn voor u als aan deelhouders. Gulpners Brunette, te mooi voor mannen," spiegelde hij gisteren zijn aandeelhouders, voornamelijk mannen, voor. Daar dachten enkele vrouwelijke aandeelhoudersanders over. „Dat is toch niet van deze tijd. Het is de verkeerde toon. Net ais Bau- knecht die in advertenties be weert te weten wat vrouwen wil len. Bier voor vrouwen en kinde- ren, ik koop het niet. Alsof die mannen hier zullen uitmaken wat goed voor me is." Een andere aan deelhoudster weigert bij de uit gang zes flesjes Brunette die vrouwen als presentje krijgen. „Veel te licht, geef my maar zwaarder bier." Het vrouwenbiertje is een van de voorbeelden waarmee Grolsch de markt van speciaalbieren af- graast, Daar zit nog groei, de Ne derlandse markt voor gewoon bier is verzadigd. Rond het biertje met 2,5 procent alcohol dat Grolsch al heeft, moet er een heel scalajvan licht alcoholische speciaalbieren komen. Rotterdam Ongeveer vijftig personeelsleden uit de zorgsector hebben vanmorgen een wilde actie gehouden in Rotterdam-Zuid. Na een uur rustig ac tievoeren was de verontwaardiging des te groter toen het even fout dreigde te gaan. Een personeels lid van de Antonius Usselmonde, die zich net uit de nachtdienst bij de actievoerders rondom het Van Brienenoordplein heeft gevoegd, krijgt het aan de stok met een automobilist Op het zebrapad blijft ze stil staan en op dat moment rijdt de man met zijn auto tegen haar been. Even later doet hij het nog een keer en dan besluit de vrouw op de motorkap te gaan zitten. Op hetzelfde moment geeft de man gas en alle actievoerders schrikken zich rot. Door de woordenwisseling rijden geen auto's meer voor hem en de automobilist stopt pas als het ver keerslicht op rood springt. De consternatie is groot. De agent die de actie begeleidt houdt de man me teen staande. Na een 'goed gesprek' mag hij weer verder rijden. „Zijn vriendin werkt zelfs in de zorg." De personeelsleden van het Antonius IJsselmonde, Simeon Anna en cën enkeling van het Zuiderzie kenhuis voerden vanmorgen vanaf half acht actie op het kruispunt Van Brienenoordplein met de Adriaan Volkerlaan. „De acties in de huizen, dat schiet gewoon niet op," zegt José Berends van het actiecomité Antonius over de wilde actie. „Alle ac ties die je intern houdt, die kosten je uiteindelijk al leen maar tijd. Je schaadt de mensen in het huis. Uiteindelijk snijd je jezelf alleen maar in de vin gers, omdat het werk weer moet worden inge haald." De actie van de drie instellingen is publieksvrien- 4 deiijk. Met hulp van de politie wordt het veTkeer wel opgehouden, maar de politie zorgt ervoor dat de automobilisten uiteindelijk wel door kunnen rij den. Slechts één keer proberen de actievoerders de actie te verleggen naar de overkant, maar dan wor den ze meteen teruggefloten door de agent. „Als po litie staan wij positief tegenover de actievoerders. De ene dienstverlenende instantie helpt de ande re," zegt brigadier Croese. Direct na het incident wordt de actie opgebroken. „De meesten reageerden wel hartstikke goed," zegt Berends. En terwijl de stoet weer terug gaat naar de instelling, toeteren sympathisanten de actievoer ders nog toe. door Scott Adams PILBERT EB ZmU VECHTEN OM DEZELFDE 8ff AN. DEZE OEFENING TOETST JE GEVOEL VOOR HUMOR EN CREATIVITEIT. HET DOTLIS OM TE ZIEN HOEVEEL PLEZIER JE KUNT HEBBEN IN EEN TON. WIE VAN JULLIE WIL EERST? DIT (SP'ET EERLIJK ZtOBU IS EEN AAP. EIGENEJKtS HU IS W HET HET EEN TEST vvCRDZEL. OM TE y!£" HOE ONNOZEL JULLIE ZUN. /TTm\\—r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7