Jeugd krijgt trapveldje naast begraafplaats Rotterdams Dagblad 'Als er meer geld is, wordt het terrein verder ingericht' Heel groen Nederland op vier hectare in Holy-Noord Het weer in een kist Molenmunten voor De Walvisch geslagen Leo van Ierland Koning der YerlovingsringenLijnbaan 50 Keuze uit 10 merken Desiree^ éÊS. MARTINSHOF (Q) Centrum Schiedam belangrijkste koopgebied Serres inzet van procedure Serieovervaller aangehouden Aanrijding met invalidewagen Duo mishandelt 13-jarig meisje Boetes voor bromfietsers Aangehouden na achtervolging Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 8 mei 1998 VlaardingenNog voor de zomer komt er een trapveldje naast de Algemene Begraafplaats Holy. De jeugd van Holy-Noord vraagt al jaren om een ontmoetingsplek. Drie jaar geleden nam Jojanne Visser (13) het initiatief de ge meente Vlaardingen te wijzen op plekken waar zij gezellig kan sa menkomen met haar vrienden zonder dat omwonenden er hin der van ondervinden. Al vanaf het begin was het stuk braakliggend terrein naast de begraafplaats bij Rotterdam/Schiedam Een 25-ja- rige man uit Den Haag die wordt verdacht van het plegen van drie overvallen in Rotterdam en Schie dam is de afgelopen nacht aange houden. De Rotterdamse politie arresteerde hem rond 4.00 uur op de Spangesekade in Rotterdam- West. De Hagenaar had eerder on der bedreiging van een vuurwa pen en met geweld drie pogingen tot beroving ondernomen. Twee daarvan mislukten. Eén slachtof fer liep daarbij een gebroken juk been op toen de verdachte hem op de Rotterdamsedijk in Schiedam meteen pistool sloeg. Zo'n zes mi nuten voor zijn aanhouding had de man geprobeerd op de Schie- damse Koemarkt een taxichauf feur te beroven. Naar aanleiding van het signalement dat de chauf feur gaf kon de politie de dader uiteindelyk aanhouden. Don- derochtend had hij al een taxi chauffeur in Spangen beroofd van vijftig gulden. De Hagenaar is naar het politiebureau van Schie dam overgebracht. Hoek van Nottand Een invalide voertuig en een auto zijn gister middag op de Duinweg in Hoek van Holland beschadigd geraakt toen zij tegen elkaar aanreden. De 35-jarige bestuurder uit 's Gra- venzande had even daarvoor met zijn invalidewagen op de Sta tionsweg een spiegel van de auto afgereden. Daarop zette de eige naar van de beschadigde auto de achtervolging in. Toen hij de inva lidewagen wilde inhalen, week deze plots uit naar links, waardoor de voertuigen elkaar raakten. Schiedam Zonder duidelijke aanleiding is een 13-jarig Schie dams meisje gisteravond door twee meisjes van ongeveer dezelf de leeftijd mishandeld. Het slachtoffer wachtte samen met een vriendin op het Bachplein op de bus toen het duo tot de mishan deling overging, De daders zijn niet bekend. Vlaardingen Bij controles op drie verschillende plekken in de stad heeft de Vlaardingse politie bekeuringen gegeven aan een au tomobilisten een aantal bromfiet- sers. De bestuurder kreeg een boete voor het rijden door rood licht. Drie bromfietsers kregen een bon omdat hun tweewieler te veel lawaai produceerde. Twee bromfietsers waren niet verze kerd, twee droegen niet de ver plichte helm en drie hadden geen bromfietscertificaat bij zich. De laatsten moeten die nog tonen op het bureau. MaassluisNa een achtervolging heeft de Maassluise politie de af gelopen nacht een 24-jarige Maas- sluizer kunnen aanhouden die reed onder invloed van alcohol. De politie zag de man met zeer ho ge snelheid over de Westlandse- weg ra2en en zette de achtervol ging in. Ondanks dat de bestuur der zijn lichten uitschakelde, kon hij worden aangehouden in de Ibisstraat. Een ademanalyse wees een promillage uit van 0,60. het eindpunt van de bussen 56 en 57, tussen de Olmendreef en de Holyweg, haar favoriete stek. Zij schreef brieven en voerde met vrienden gesprekken met de ge meente. Wethouder Ton van der Steen (jeugdzaken) is zelfs in 1996 een keer met haar naar de plek gaan kijken. Volgens de tiener is er op dit mo ment voor de jeugd in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar weinig te doen in de wijk, „Als we ergens gezellie zitten te kletsen, dan wor den we meestal al snel wegge jaagd. We zyn dan van die over lastgevende hanggroep-jonge ren," licht Jojanne toe. Volgens Frans Kok van de dienst wijkbeheer van de gemeente Vlaardingen heeft de jeugd van Holy-Noord 'veel geduld' moeten hebben.JVIaar nu zijn we echt be zig," zegt hij beslist. „Om dat aan ze te laten zien, willen we dat er in elk geval voor de zomer een trap veld is." Het veldje moet komen op de plek waar een bouwbedrijf nu nog een opslagplaats heeft, Jojanne moet het allemaal eerst zien, voordat ze enthousiast wordt. „In de afgelopen drie jaar zijn er vele beloftes gedaan en ie dere keer gebeurde er niks. Ik ge loof er dus niet echt meer in," zegt de Vlaardingse tiener op een beet je vermoeide toon. Bovendien was enkel een trap veldje niet de afspraak, volgens Jojanne. Maar als dat er 'alleen ai komt' zal ze er al van opkijken. „Zo'n verhaal klinkt fijn hoor. Het is alleen vervelend dat je telkens weer te horen krijgt, dat er toch geen geld voor is." Volgens haar is het eerder een kwestie: 'dat ze er gewoon geen geld aan willen be steden'. Verlichting De jongeren uit Holy-Noord had den graag gezien dat er ook ver lichting komt op het terrein. An ders is het niet prettig toeven als het avond wordt. Een schuilplaats voor de regen hadden ze de ge meente ook gevraagd. En voor vermaak: een tafeltennis-tafel en een verhard gedeelte voor basket bal. Volgens de wijkbeheerder is geld wel degelijk een eerlijk en op recht excuus van de gemeente. „Een beetje ontmoetingsplaats kost erg veel geld. We hebben met hun ideeën een plan gemaakt en zijn uitgekomen op 80.000 gulden om het te realiseren. Daar boven op komt nog eens 16.000 gulden per jaar voor het onderhoud." De gemeente heeft al een gedeel te toegezegd, weet Kok te vertel len. „Dus het trapveldje komt er in elk geval." Volgens hem laat de gemeente hiermee zien wel dege lijk van goede wil te zijn. „Voor dc rest zijn we afhankelijk van fond sen en sponsors. Als we meergeld hebben dan gaan we met de jon geren om de tafel zitten om het terrein verder in te richten." De gemeente Vlaardingen heeft ook nog een ontmoetingsplaats bij de Lissabonweg in de koker zitten. Naast het terrein bij de be graafplaats werd ook deze plek genoemd door de jongeren tijdens het Hoiy-Jeugddebat afgelopen 18 februari in het gebouw van de Vlaardingse Openbare Scholen gemeenschap (VOS) aan de Ko- ningmnelaan. Over ongeveer twee maanden wordt er met om wonenden gepraat over de Lissa bonweg. Deze ontmoetingsplaats is niet alleen bedoeld voor de ou dere jeugd, tot ongeveer 18 jaar. Het moet ook een aantrekkelijke speelplek worden voor kinderen tot 12 jaar. Door Tonny van der Mee Vlaardingen „Blijf alstublieft met uw voeten op de paden," maant excursiegids Ben van As een twintigtal natuurliefhebbers tot voorzichtigheid. „Want alles hier wat groen is, is heilig." Het zegt alles over de gedreven heid waarmee de beheerder van het Natuurpark Holy in Vlaardin gen zijn werk doet. Het zegt ook alles over het unieke karakter van dit stukje natuurgebied, dat on derdeel is van het wijkpark Holy- Noord .Waar Mad urodam architec tonisch Nederland in het klein heeft, geeft Natuurpark Holy in een gebied van vier hectare een impressie van wat 'groen Neder land' te bieden heeft. Ben van As is er in twintig jaar tijd in ge slaagd om een enorme verschei denheid aan flora, fauna en mi lieutypen te creëren. De wande laar waant zich het ene moment in een Limburgs beeklandschap, even later in de Hollandse Dui nen. De Zeeuwse dijkbegroeiing wordt afgewisseld door Vlaar- dings moerasland, Dertig jaar geleden was het ge bied één groot weiland. Bij de aanleg van het wijkpark in het be gin van de jaren zeventig heeft de gemeente Vlaardingen het gebied met zand en kJei opgespoten. Ver volgens is er een heuvel gemaakt door 50.000 kubieke meter puin te storten, met daarboven een dek laag van zandige kleigrond. Daar na zijn er wandel- en fietspaden aangelegd, waarna de inplant van het bosplantsoen plaatsvond. Door ophoging en afgraving van klei, het gebruik van zand en zee zout voor duinbeplanting en het aanbrengen van mergel, zijn de verschillende milieus ontstaan. Maassluis ,.En die vliegers, kun je daar ook een thermome ter in hangen?" J. Schneider be kijkt vol bewondering de inhoud van de kist met als inhoud attri buten die met het weer hebben te maken. Als voorzitter van de Stichting Maassluis heeft hij hem zojuist aan het Centrum voor Natuur- en Milieueducatie geschonken. De nieuwe themakist 'weer' - daar bleek behoefte aan omdat de eerste voortdurend was uitge leend- is bedoeld voor het ba sisonderwijs. Leraren kunnen hem gebruiken om lessen over het weer te verlevendigen. Een zonnewijzer en meters om onder meer de regen, de vochtigheid en de temperatuur te meten; sa men met een werkboek zit het er allemaal in. Het educatiecentrum aan de Oleanderstraat heeft meerdere themakisten en andere materia len die voornamelijk aan scho len worden uitgeleend. Zoals het zogenoemde energiehuis met daarop een echt zonnepaneel, „En," wijst coördinator Carla Brouwer richting een opgezette uil, „die kan worden uitgeleend voor bijvoorbeeld een tekenles." Ook in het lokaal aan de Olean- derstraat worden door Brouwer regelmatig lessen gegeven. Zo staat er een houten melkkoe die is bestemd voor de les kaasma ken. Schneider van Stichting Maas sluis verklaarde dat het ge schonken bedrag van zo'n vijf tienhonderd gulden goed te recht is gekomen. De stichting ontvangt geld van Maassluise bedrijven om dat vervolgens - als het ware namens die bedrij ven - voor diverse lokale doelen te bestemmen. „Van tijd tot tijd zijn we op zoek naarmogelijkhe- den om dingen weg te geven," aldus Schneider. Dit gebeurt meestal aan de hand van aanvra gen van instellingen en vereni gingen. Nu was het echter wet houder Leny Wesenhagen (on der meer milieu en financiën) die de stichting op de weerkist attendeerde. Een kist met daarin dus vlie-, gers. Volgens Brouwer niet ge-' schikt om er een thermometer aan te hangen. „Nee, die is al-' leen voor de wind. Dan kunnen ze met z'n tweeën gaan vliege ren." Hetorctiideeénelland zorgt voorde romantische noot in het Natuurpark Holy, Foto Roei oijfcstra Momenteel telt het park ongeveer zeshonderd wilde plantsoorten en achthonderd diersoorten. „Ik wil in dit park natuur in de breedste zin van het woord creë ren," zegt Van As. „Dus zowel met flora als fauna." Want een bontge kleurd 'heempark1 -alle planten horen van nature in Nederland thuis - is toch niet compleet zon der wezels, bunzingen en water juffers, het getjilp van de tjftjafs en het geklop van de bonte specht. En zeker niet zonder de wettelijk beschermde en zeer paarlustige wijngaardslakken, waar de excursiegroep zich nieuwsgierig overheen buigt. „Ze zijn heel romantisch," zegt Van As, „En er vinden soms hele or gies of triootjes plaats. Denken wij wat te kunnen in bed, zij doen het gewoon 24 uur achter elkaar!" Romantiek van een andere aard is te vinden op het orchideeenei landje en in de vlinderweide. Het eilandje wordt met het park ver bonden door twee knuppelbrug getjes over een sloot. Tussen de knotwilgen en elzen bloeien paars en geelgekleurde bloemen. In de vlinderwei zijn 466 verschillende soorten vlinders waargenomen. De aanleg van deze bloemenwei de is moeilijk van start gegaan, vanwege de zwaar verstoorde bo dem, Maar door van begin af aan ook diverse grassoorten uit te zaaien, is het oorspronkelijke dis telveld veranderd in een bloe- Onkruid De resultaten geven Ben van As veel voldoening in zijn werk. „Je werkt toch voor het publiek," zegt hij, „Ik wil laten zien dat onkruid ook heel mooi kan zijn. Ik probeer zoveel mogelijk om eenheden te creëren en daarbinnen te sturen. Gaat een soort heersen of gaat het juist slecht dan zegt dat iets over het gebied. Maai' het belangrijk ste is dat alles mooi bloeit en dat ook de mensen het mooi vinden en ervan genieten." Toch vormen diezelfde (plukken de, vernielende en vervuilende) mensen en loslopende honden ook een bedreiging voor het na tuurschoon, „Vermesting en ver nietiging zijn de grootste geva ren,' aldus Van As. „Hondenpoep en urine zijn echt een ramp. En dat is juist het spanningsveld." De eerste waarschuwing om voor al op de paden te blijven, is dan ook niet alleen uit belang voor de natuur - soms klinkt het gekraak alsof er een zak chips wordt ge consumeerd wanneer een ver dwaalde slak wordt verpletterd - maar zeker ook uit eigenbelang gezien de honderden drollen die het natuurpark rijk is. Schiedam De binnenstad van Schiedam is de afgelopen jaren uitgegroeid tot het belangrijkste koopgebied voor de dagelijkse boodschappen in deze stad, zo blijkt uit de economische gege vens van het Omnibusonderzoek. Enkele jaren terug was dit nog het winkelcentrum Hof van Spaland. De toegenomen belangstelling voor de Sehiedamse binnenstad is voornamelijk veroorzaakt door de toegenomen vloeroppervlakte in de branche van de dagelijkse arti kelen. Zo is de vestiging van de AH de afgelopen jaren zes keer zo groot geworden en is de zoge noemde 'versstraat' aan het Broersveld gereedgekomen, al is inmiddels een aantal winkels er al weer dicht. Ondanks het gestegen aantal vierkante meters winkelvloerop pervlakte is de oriëntatie van het winkelend publiek niet fors toe genomen. Met andere woorden: de verwachtingen bij de renovatie en de bouw van de nieuwe win kels lag hoger. De lege winkelpan den in de Nieuwe Passage, het Broersveld en de Hoogstraat zyn daar het bewijs van. Grootscheep se opknapbeurten moeten het tij keren en de bestedingen in het centrum laten toenemen. De grotere belangstelling voor het Den HaaglHoek van Holland In en rond de Steven van de Ha- ghenstraatin Hoek van Holland barst het van de serres. Allemaal illegaal neergezet. Dus, dacht een bewoner die dat niet over zijn hart kon verkrijgen maar toch vreselijk graag een serre wil: ik vraag wél een vergunning aan. Die werd geweigerd op het deelgemeentehuis. Een beroep daartegen bij de rechtbank in Rotterdam was vergeefs. Inmid dels is het zover dat de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag er aan te pas is gekomen. Deze be paalt over een week of zes of de bouwvergunning voor de acht tien vierkante meter grote serre terecht is geweigerd. Persoon in kwestie is W. de Rui ter, woonachtig aan de Steven van de Haghenstraat 97. De Hoe- kenaar stelde gisteren tijdens de hoorzitting bij de Raad van Sta te dat hem sinds die zitting bij de rechtbank in Rotterdam nóg meer nieuwe gevallen bekend zijn geworden van zonder ver gunning opgetrokken serres in zijn buurt. Omdat De Ruijter zelf jurist i s ziet hij wel in dat het bestemmingsplan eigenlijk geen mogelijkheden biedt voor de bouw van een serre zoals hem voor ogen staat. Als hij tegelij kertijd echter vaststelt dat over al om hem heen de illegale bouwwerken ais paddestoelen uit de grond schieten zonder dat het bestuur van de deelgemeen te daar een vinger naar uit steekt, dan komt het rechtsge voel van De Ruiiter in het ee drang. Met een beroep op het be ginsel van rechtsgelijkheid wil hij met hulp van de Raad van State alsnog in aanmerking ko men voor een bouwvergunning. Gemeentewoordvoerder II. El- mendorp verklaarde dat De Ruijter een bouwvergunning kan krijgen als hij zijn uitbouw wil terugbrengen tot twaalf vier kante meter. Elmendorp moest bekennen dat hij op alle door De Ruijter aangedragen voorbeel den van mogelijk illegaal bou wen weinig weerwoord had om dat hij daarnaar geen onderzoek had gedaan. De behandelende rechters van de Raad van State waren zicht baar verbaasd over de gang van zaken in Hoek van Holland. Er worden vergunningen verleend voor het optrekken van een aan bouw tot twaalf vierkante meter terwijl het bestemmingsplan niet meer dan acht vierkante meter toestaat. Volgens ge meentewoordvoerder Elmen dorp leidt dat in de praktijk nau welijks tot protesten. Staatsraad mr. P. Boukema liet weten dat de deelgemeente zich dan gelukkig mag prijzen want ze zouden een lastige zaak te verdedigen hebben wanneer ie mand een aanbouw van meer dan acht vierkante meter aan vecht. De staatsraad vroeg zich af waarom het geldende bestem mingsplan 'Hoek van Holland- Mercatorweg' niet wordt aange past als in de praktijk blijkt dat acht vierkante meter wellicht een wat te krappe maat is voor een aanbouw. SchiedamDe eerste molenmunt is door burgemeester R. Seheeres van Schiedam gisterochtend ei genhandig bij De Nederlandse Munt in Utrecht geslagen. Het slaan van het eerste exemplaar van de serie van vijf munten, met op elk één van de vijf grote mo lens van de jeneverstad, gebeurde onder het toeziend oog van de Ne derlandse Muntmeester drs. C. van Draanen. De opbrengst van de munten moet de restauratie van de molen De Walvisch een stapje dichterbij brengen. De molenmunten zijn vanaf vol gende week zondag 16 mei tot 4 september een geaccepteerd be taalmiddel bij de Sehiedamse winkelier. Zij vertegenwoordigen een waarde van een 'Euro-knaak' (2,5 Euro) en dat is gelijk aan vijf gulden. Naast de munten, die via de winkelier als wisselgeld in om loop worden gebracht, komen er twee verzamelseries op de markt. Een set is geslagen in zogenoem de penningslag en is sierlijker uit gevoerd (fleur du coin). De ander is van 925/1000 sterling zilver. De kwaliteit van deze twee sets moet dusdanig hoog zjjn dat de Stich ting Sehiedamse Molenmunten verwacht dat er zelfs buitenland se verzamelaars grote belangstel ling voor hebben. De opbrengst van de totale ver koop van de munten zal ten goede komen aan de kas van het actieco mité 'Help De Walvisch uit de Brand'. Voor de restauratie van de molen aan de Westvest. die in fe bruari 1996 door een uitslaande brand werd verwoest is nog steeds geld nodig. Burgemeester Seheeres sloeg gisterochtend eigenhandig bij De Nederlandse Munt in Utrecht de eerste molenmunt. Foto Roel Dijkstra Dit ondanks de spontane acties van inwoners en winkeliers, die kort na de vlammen in een week einde tijd één ton opbrachten, en sponsors, fondsen, het rijk, pro vincie en de gemeente, die dit be drag aanvulden tot 1.25 miljoen gulden. Er is voor de restauratie nog 350.000 gulden nodig. Deze 3 n Inn bnnnt hr»t acticcnmitc niet alleen bij elkaar te krijgen door de verkoop van de molen munten. Maar het comité houdt 5 september in het nieuwe Theater a.d. Schie ook nog een gala en be nefietveiling. De munten zijn ont worpen door Willem Vis, die be kend is van eerdere penningen met historische thema's en enke le zilveren tientjes die de Neder landse staat heeft uit°e"even. De vijf Sehiedamse munten hebben elk één van de vijf Sehiedamse molens op de keerzijde staan: De Walvisch, De Noord, de museum molen De Nieuwe Palmboom, de nog steeds werkende molens De Vrijheid en De Drie Koornbioe- men. Op de muntzyde is alvast de munteenheid Euro gebruikt in plaats van de gulden. Op deze zij- dam en het wapen van de stad. centrum bij het doen. van de dage lijkse boodschappen heeft ook een keerzijde voor de andere koopgebieden in Schiedam. An dere winkelcentra kampen in de sector van de dagelijkse bood schappen met een teruglopend aantal klanten. Vooral de 's-Gra- venlandseweg heeft hier fors on der te lijden. Dit blijkt onder meer uit het feit dat de Ëdah-vestiging hier enige tijd geleden is opgehe ven. Geen reden tot klagen is er bij de winkeliers van winkelcentrum Hof van Spaland. Hoewel dit cen trum de eerste plaats in de dage lijkse boodschappensector heeft ingeleverd, is er nog alle reden voor tevredenheid. Door een forse renovatie en uitbreiding is de ver houding tussen winkelcentrum en aantal bezoekers weer in even wicht. Daarvoor was het eentrum duidelijk te klein voor de grote stroom consumenten die er hun dagelijkse boodschappen deden. De koopkrach tbin ding aan het Hof van Spaland, die toch al hoog was, is de laatste jaren nauwelijks gegroeid. Wel is het aantal klan ten van het winkelcentrum de laatste jaren gegroeid als gevolg van het stijgend inwonertal van Schiedam-Noord. Kritisch is de economische situa tie bij de winkels aan de Laan van Bol'es. De oriëntatie van het win kelend publiek was hier bij het vo rige winkelonderzoek in 1992 al gehalveerd. Het aantal consu menten dat zich nu nog op de win kelstrip aan de laan richt, beweegt zich langs de kritische grens waarbinnen winkels nog levens vatbaar zyn. Laag Ook aan de niet-dagelijkse bood schappen is aandacht besteed in het Omnibusonderzoek. Opval lend daarbij is dat de grondige vernieuwing van winkelgebieden in Schiedam (Nieuwe Passage, Broersveld) en omringende ge meenten (Liesveld Vlaardingen en Beurstraverse Rotterdam) nauwelijks heeft geleid tot een ander koopgedrag. Schiedam kent in het segment niet-dagelijk se boodschappen nog steeds een kooporiëntatie van veertig pro cent. Dit is bijzonder laag in ver houding tot gemeenten van ver gelijkbare grootte. De opstellers van het onderzoek maken daarbij wel de kantteke ning dat nog niet alle plannen voor de Sehiedamse binnenstad zijn uitgevoerd. Zo moet het He- maplein nog worden bebouwd, gaat de openbare ruimte in de bin nenstad op de schop en krijgen Broersveld en Hoogstraat nog dit jaar een opknapbeurt. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16,30 uur Telefoon: 010-4004 444

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1