Vinkelruimte Broersveld op de schop van de Regio, 4 Deltaweg 764 Vlaardingen a Tel. 010-2486999 4 4 Genieten van nieuw balkon Twijfels bij PvdA over Colijnstraat Rotterdams Dagblad aien worden drie meter naar voren gehaald en winkels verhuizen van plek etere financiële positie [aassluis niet toereikend )or wensenpakket Schiedamse bruggen krijgen opknapbeurt Maassluis krijgt meer veiligheids assistenten :tsdag succes Vlaardingen t i. Man betast Schiedamse Schilder valt zeven meter Buurman voorkomt autokraak Keukenbrandje Politie blijft steken in lift Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 12 mei 1998 Edwin Cornelisse sdam Het Broersveld in het centrum van Schiedam een paar ingrijpende veranderingen te wachten. Eige- Amvest heeft plannen op stapel staan, waarbij de panden 'e onderruimte van winkelcentrum de Nieuwe Passage meter naar voren worden gehaald. De overdekte winkel- zal hiermee tot het verleden behoren. Verder is Amvest nderhandeling met drie grote winkels om ze te bewegen ik te nemen aan het Broersveld. Om de komst van deze kels mogelijk te maken zal er een verhuizing worden uit- ovd waarbij de bestaande winkels wél aan het Broersveld andhaafd blijven, maar op een andere plek. naar Amvest heeft enige tijd g het beheer van het winkel- rum de Nieuwe Passage over- )men van Shopping Center agement (SCM). Deze doch- ndememing van bouwer heeft vanaf de oplevering beheer van het winkeleen- 1 voor zijn rekening geno- De nieuwe beheerder wil ere bestuurlijke lijnen zonder enpersonen. „Het praat wat :'ielijker als er niemand tus- zit," zegt de nieuwe manager :rsch. „Als we als eigenaar het ;er zelf uitvoeren, is dat meer op één, er zit geen ruis op de Je kan sneller beslissingen «cn want je hoeft niet steeds ';en derde persoon met elkaar 'aten. Winkeliers zouden hier- het idee kunnen krijgen dat an het lijntje worden gehou- Daarom hebben we de tus* 'jersoon eruit gehaald." korte lijnen komen de eige- r/beheerder ook goed van pas le verbouwing van bet Broers* i. De winkelstraat gaat name- fjnk op de schop. Naast de re- atie van de openbare ruimte, de gemeente nog dit jaar wil oeren, wil ook Amvest de han- uit de mouwen steken. Het ersveld moet namelijk meer oei' krijgen, vindt Amvest. s ik nu vanaf de Hoogstraat of Hemapiêin het Broersveld in* zie ik niets. Ik zie geen win- itraat, ik zie niet dat daar een mg van de Nieuwe Passage zegt manager Forsch. „Daar- willen we de puien van de win- •y die nu wegvallen onder de •kapping, drie meter naar vo- halen. Dan zie je tenminste bet Broersveld èen winkel- at is." tsenzaak r de verbouwing is niet de e verandering die Amvest in '.chten heeft. De projectont- ielaar is op het moment aan inderhandelen met drie grote :els over een vestiging aan het Broersveld. Het gaat hier om twee winkels die nu nog niet zijn gevestigd in Schiedam en een winkel die elders in de stad is ge huisvest. „Daarbij moet je denken aan winkels die een groot winkel vloeroppervlak nodig hebben," zegt Forsch. „Een wit/bruingoed winkel of een fietsenzaak bijvoor beeld" De oude formule van het Broers veld -veel kleine winkeltjes- is achterhaald volgens Forsch. „Dat concept werkt niet. Dat is in Schiedam bewezen maar ook in andere plaatsen in de regio. We willen daarom twee of drie groot schalige winkels die van zichzelf klanten trekken. Die minder af hankelijk zijn van langs lopend publiek." Om ruimte te creëren voor deze grote winkels zal de huidige inde ling van de benedenruimte van winkelcentrum de Nieuwe Passa ge moeten worden gewijzigd.Al le bestaande winkeltjes zullen ge handhaafd blijven maar hoogst waarschijnlijk op een andere plek in de winkelruimte aan het Broersveld," zegt Forsch. De verandering aan het Broers veld moet volgens Forsch gezien worden als bijdrage van de eige naar van de Nieuwe Passage aan het economisch herstel van Schie dam. Want de manager twijfelt er niet aan dat het allemaal wel goed komt met de winkels in de Eran- derstad. „Je ziet dat er in Schie dam een concentratie van het winkelgebied aan de gang is. Het ABC-complex en de Nieuwe Pas sage worden hoofdwinkelgebie- den en het Broersveld de as die ze verbindt. Maar de opleving van het winkelapparaat komt niet zo maar eventjes op gang. Er zijn al lerlei processen in gang gezet zo als de renovatie van het Broers veld en de Hoogstraat, die het her stel moeten bespoedigen. Maar die dingen hebben tijd nodig. Dus we moeten het nog even uitzingen tot het weer wat aantrekt." «luisHet gaat goed met de iciële positie van Maassluis, conclusie trokken de fraetie- ïtters gisteravond in de eom- e voor algemene en be nzaken naar aanleiding van prj aarsnota. Maar van tevre- eid was in de eerste commis- rgadering van de nieuwe dierminst sprake, sluis klimt door het bezuini- beieid van de afgelopen ja- /eliswaar uit een financieel ïaar kijkt daarnaast aan te en fikse lijst met nog uit te o beleid. Tegenover een ba- Ido dat voor de jaren 2000, m 2002 wordt geschat op een g van rond de anderhalf mil- gulden, staat een jaarlijks •npakket van steeds zo'n tiljoen. ;aat daarbij om een groot zaken waarbij onder meer •ioud van kades en wegen, ingen De Landelijke ag van afgelopen zaterdag .aardingen een groot succes ten. Namen de laatste jaren ie- a vierhonderd Vlaardin- m het evenement deel, dit iren dat er rond de duizend, r was er voor het eerst ook irtpunt in Maasland. Voor- /as er alleen eentje bij mo- jïus. het veiliger maken van de West- landseweg en het herontwikkelen van de binnenstad. Ook op de wensenlijst staan wijkbeheer, so ciaal-cultureel werk, preventief jeugdbeleid en de bestrijding van onderwijsachterstanden. Zaken die de afgelopen jaren min of meer vanzelfsprekend waren door de beschikbare overheids gelden voor sociale vernieuwing. Deze subsidiestroom is echter een aflopende zaak. De gemeenten moeten, als ze dit beleid willen voortzetten, het zelf'gaan betalen. Iets dat ook al in de voorjaarsnota is te zien, benadrukte PvdA'er Pïeter Kromdijk gisteren. „Bij de ruimtevragende zaken staan, tot onze schrik, zaken die nog steeds ruimtevragend zijn." Veel van deze zaken, Kromdijk wees specifiek op het onderwijs achterstandenbeleid, worden ook nog eens in ruime mate in het pro gramma op hoofdzaken (POH) van het nieuwe college behan deld. De fractieleider van de soci aal-democraten verwachtte dan ook dat het sluitend krijgen van de begroting voor 1999 een moei lijke klus zal worden. Arie van der Knijff (CDA) deed wat dat betreftal een handreiking van een kleine negen ton. Dat be drag (het exploitatieresultaat over hel afgelopen jaar) wil hij reserve ren om een start te maken met het armoedebeleid. De armoedebe strijding die, ingegeven door de verkiezingsprogramma's van CDA en PvdA, zonder twijfel één yan de belangrijkste punten uit het POH is. Schiedam Drie bruggen in Schiedam worden binnenkort in de steigers gezet. De Klap- brug, de Ketheibrug en de Hoofdbrug zullen de komende tijd worden opgeknapt of ver vangen, Met de maatregel is een investering (van ruim twee mil joen gulden gemoeid .Voor het opknappen van de Klapbrug is een bedrag van 152.000 gulden nodig. Van oor sprong U deze brug over de Pol- derwet jring in de Kerklaan een beweegbare brug geweest. Na 1984, toen er een vaste over spanning is aangebracht, werd dat een vaste brug met een hou ten dek. De landhoofden van de brug zijn inmiddels ouder dan veertig jaar en ze zijn, evenals de overspanning, dringend aan vervanging toe. De slijtage is extra hard gegaan door het vele autoverkeer dat gebruik maakte van de brug. Nu de verbinding tussen de 's-Gra- venlandseweg en de Slimme Wetering is opengesteld, wordt de Klapbrug aanzienlijk minder gebruikt. Ook het zware verkeer maakt geen gebruik meer van de brug waardoor volstaan kan worden met de aanleg van een zogenoemde duikerbrug. Bij de Ketheibrug is de aanpak uiterst urgent. De slechte condi tie waarin deze brug over de Noordvestgracht verkeert, heeft er zelfs voor gezorgd dat de ge meente periodieke controles uitvoert. Uit de recente controle is naar voren gekomen dat de keerwanden van de brug in de Damlaan/Kethelstraat regelma tig scheuren. Het onderhouden .van deze keerwanden is niet meer renda bel waardoor herstel van deze uit 1863 daterende keerwanden noodzakelijk wordt. De wanden kunnen de druk van de grond niet meer opvangen. Op meer dere plaatsen zijn de wanden zelfs naar buiten gedrukt waar door de gemetselde bovenkant van de wand scheurt. Het beweegbare deel van de brug is in 1924 vervangen door een vaste brug met een houten dek, In 1953 werd dat weer ver vangen door een betonnen brug gefundeerd op palen. Bij de restauratie zullen de oude keerwanden vervangen worden door onderheide wanden van gewapend beton. De wanden worden voorzien van metsel werk om het huidige be« ld van de brug in stand teïouden. Ook de leuningen zullen in de huidi ge stijl worden hersteld. Met het herstel is een investering ge moeid van 273.000 gulden. De kostbaarste renovatie betreft de uit 1957 daterende Hoofd brug over de Nieuwe Haven in de Hoofdstraat/Lange Nieuw- straat. Hier is ruim 1,7 miljoen gulden nodig. De brug is de laat ste jaren, ondanks het reguliere onderhoud, hard achteruit ge- De aanpak van de Kethei brug is uiterst urgent, blijkt van dichtbij. In totaal moet de gemeente Schiedam twee miljoen gulden op tafel leggen voor het opknappen van bij elkaar drie bruggen die in slechte staat zijn. Foto-s Roel Dijkstra gaan. De oorzaak van het verval Hgt voornamelijk bij de houten dekconstructie van het beweeg bare deel en de betonnen onder bouw van de brug. Het hout van de dekconstructie wil de ge meente vervangen door een gro te stalen plaat. Hiermee zal me teen een einde worden gemaakt aan de veie onderhoudsbeurten van het brugdek. De onderbouw zal vervangen moeten worden door een nieu we betonnen constructie. Ge lijktijdig wordt dan het bewe gingsmechanisme hersteld en gedeeltelijk vervangen. De werkzaamheden aan de bruggen zullen veel overlast veroorzaken voor zowel het ver keer over de weg ais over het water. Vooral bij de Hoofdbrug en de Ketheibrug wordt de over last groot. Bij de Hoofdbrug hebben de werklui zelfs vijf maanden nodig om alle werk zaamheden uit te voeren. De nijd is nu met dat mooie weer best groot aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen. Daar waar een deel van de bewoners van de woningen boven de winkels gisteren na het eten - 's middags was het we! erg warm - konden genieten van hun nieuwe bal kons, wachten de buren van een stukje verderop smachtend op de werklui. Zij willen ook buiten zitten en kijken daarom jaloers naar die mazzelaars. Maar het schiet op, verzekert Hans Borsje van de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen. Aan het einde van de maand hoopt hij dat aan alle zestig flats die de corporatie daar bezit een balkon is gehangen. Het balkon maakt deel uit van een behoorlijke renovatie van het in 1954 gebouwde complex. Behalve fraaie balkons, zijn de keukens vergroot, de badkamers com pleet gerenoveerd en de woningen zijn duurzaam geïsoleerd door onder meer nieuwe kozijnen te plaatsen. De Stichting Woning bedrijf Vlaardingen heeft in elke woning 80.OOO gulden geïnvesteerd. De huurders gaan zo'n 140 gulden per maand meer betalen. Foto Roel Dijkstra Schiedam De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Schiedam is er nog niet uit wat er met de naam bordjes van de Colijnstraat in Nieuwland moet gebeuren. Moet de straatnaam verdwijnen uit de plattegrond van Schiedam naar aanleiding van de verschrikkelij ke feiten die onlangs in de biogra fie van de voormalige premier naar voren zijn gekomen? In de tijd (1894) dat hij op 25-jarige leeftijd expedities op Lombok leidde, gaf hij opdracht aan zijn troepen om vrouwen en kinderen in koelen bloede te vermoorden. „We mochten geen genade meer geven. Ik heb negen vrouwen en drie kinderen, die genade vroe gen, op een hoop moeten zetten en zoo dood laten schieten," te ken de biograaf Herman Lange* veld op uit een briefwisseling van Colijn met het thuisfront. In het jongste nummer van Voor waarts, het afdelingsblad van de Schiedamse PvdA, staat dat de fractie 'uiteindelijk niet het initia tief heeft genomen' om een straat naamwijziging voor te stellen. Ook verderop in het artikel, dat aan de Colijnstraat is gevrijd, blij ken wel de gerezen twijfels bij de sociaal-democraten: „De fractie van de PvdA is verbijsterd over de nieuwe feiten die over Colijn naar voren zijn gekomen. Op dit mo ment acht de fractie de tijd nog niet rijp om direct over te gaan tot maatregelen." Daaraan liggen voor de PvdA twee redenen ten grondslag. De eerste is dat Colijn niet de enige persoon is naar wie een straat is vernoemd en (naar later bleek) omstreden is. „Ook het gros van de zogenaamde zeehelden heb ben in naam van ons land de meest wanstaltige misdaden be gaan. Een groot deel van de sla venhandel kan op Nederlandse naam worden geschreven. Voorts zou dan ook gekeken moeten wor den wie de opdrachtgever van de ze misdaden is geweest Dat bete kent dat ook oud regeringslei ders, ook die van koninklijke bloede, verantwoordelijk zouden kunnen worden gesteld voor de verrichte gruweldaden. Niet al leen op Lombok, maar ook elders in de wereld." En dat zou volgens de PvdA betekenen dat er 'wel erg grondig' in het straatnamenregis ter zou moeten worden geschrapt. Als tweede argument wordt aan gevoerd dat ook in de jaren vjjftig, toen de gemeenteraad van Schie dam akkoord ging met de vernoe ming van Colijn voor de straat tussen de Burgemeester Van Haarenlaan en de Nolenslaan, al bekend was dat de reputatie van de voormalige premier nou niet echt vlekkeloos was. Het artikel ademt niettemin de sfeer uit dat de PvdA toch wel erg in de maag zit met de Colijnstraat. Het lijkt vooral op een uitnodi ging aan andere fracties om de straatnaam eens aan de orde te stellen in de gemeenteraad. Maassluis Het aantal veilig- heidsassisténten in Maassluis wordt op korte termijn uitgebreid. Het gaat om meer dan een ver dubbeling: van vier worden het er tien. De functies worden ingevuld door zogenoemde 'Melketiers': langdurig werklozen die met be houd van hun uitkering aan het werk gaan. De gemeente Maassluis krijgt zes- j tien Melkert I-banen toegewezen door het rijk. De arbeidsplaatsen worden ingevuld op het gebied van openbare veiligheid, beheer openbare ruimte, onderwijs en sport. De gemeentelijke afdeling sociale zaken en werkgelegen heid begint zo snel mogelijk met het doorspitten van de kaarten bakken om een selectie te maken van geschikte kandidaten. De Melkert I-regeling, de Rege ling extra werkgelegenheid voor langdurig werklozen, was tot 1 ja nuari 1998 voor slechts 79 ge meenten van toepassing. Maas sluis behoorde niet tot deze cate gorie. Wel zijn via een 'leen-con- structie' met de gemeente Rotter dam vier Maassluizers in dienst als veiligheidsassistent. Hun tweejarig contract loopt tot no vember van dit jaar. Nu de wette lijke regeling is verruimd, kan ie dere gemeente op grond van het aantal bijstandscliënten een aan vraag voor Melkertbanen indie nen. Maassluis blijkt recht te heb ben op maximaal zestien arbeids plaatsen van 32 uur. Zes van deze arbeidsplaatsen zjjn gereserveerd voor veiligheidsas sistenten. Voor het wijkbeheer, dat behoefte heeft aan assistenten voor het beheer van de buiten ruimte, wil de gemeente vier me dewerkers aantrekken. In overleg met de Maassluise sport- en recre- atieraad is besloten drie functies in te vullen in deze sector; één van deze drie sportassistenten wordt evenwel toegevoegd aan het wijk beheer (straathoekwerk). Verder worden twee schoolassistenten aangesteld voor het Maascollege, dat geruime tijd geleden al had aangegeven behoefte te hebben aan twee functionarissen. De laat ste beschikbare Meikertbaan wordt reserve gehouden. Voor deze Melkertbanen komen personen in aanmerking die lan ger dan een jaar werkloos zijn en een uitkering krijgen op grond van de Abw, IOAW of IOA2, werk nemers van 23 jaar en ouder met een Wiw-dienstbetrekking (ba nenpoolers) of Wiw-werkerva- ringsplaats en werknemers die deelnemen aan het project sociale activering. De medewerkers ko men in dienst van de gemeente. SchiedamEen man tussen de 25 en 30 jaar oud heeft gisteravond rond 17.30 uur een 23-jarige Schiedamse onzedelijk: betast. De vrouw stond bij de tramhalte op station Nieuwland toen de man haar plots bij de borsten greep en haar probeerde te zoenen. Na he vig schreeuwen en trappen van het slachtoffer nam de aanrander de benen richting het Nieuwland- plein. Verscheidene mensen wa ren getuige van het incident. De afdeling jeugd- en zedenzaken van de Schiedamse politie is op zoek naar de dader. Maassluis Een 28-jarige Rotter dammer viel gistermiddag tijdens sehilderwerkzaamheden aan de Maassluise Einthovendreef zo'n zeven meter naar beneden. De ladder waarop de man stond schoof plotseling weg. Het slacht offer is met verwondingen naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Schiedam Een buurman wist gistermiddag te voorkomen dat een inbreker er met een koffer uit de auto van een 27-jarige Schie dammer vandoor ging. De dader had net de ruit van de aan de yiaardingerdijk geparkeerde auto ingeslagen, toen de buurman de actie waarnam. Na luid ge schreeuw van de attente buurtbe woner ging de inbreker er zonder buit vandoor. Maassluis Een woning aan de Jacques Boezemanstraat in Maas sluis liep gisterochtend rond 8.00 uur rookschade op door een keu kenbrandje. De bewoners hadden een pannetje op het vuur laten staan en de woning verlaten. De brandweer doofde het daardoor ontstane brandje. Schiedam —-De brandweer moest er gisteravond aan te pas komen om Schiedams politiepersoneel uit een vastgelopen lift van een fiat aan het Bachplein te bevrij den. Na afhandeling van een klacht wilden ze het pand met de lift verlaten, die echter bleef han gen tussen twee etages. Na onge veer tien minuten konden ze de lift weer verlaten. 'lAElDVl NS E B O

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3