Ombudsman Vlaardingen krijgt meer klachten Rotterdams Dagblad Floris V weer n Vlaardingen Mededader van moord op Oldham na vijftien maanden vrij Van Kinderen: 'Schiedam loopt uit de pas met andere gemeenten' Besluit Moermanhuis na de zomervakantie Na negen jaar weer nieuwe melodieën voor Schiedams carillon Meer aandacht voor huisvesting van ouderen Agressieve bestuurder Verdwenen man is Maassluizer Rijbewijs ingevorderd Baas schiet op hond die niet luistert Fagel samen met restaurant La Duchesse in Korenbeurs I Staelduinsebos 4 Het Mooiste ex Grootste Tlincentrum van de Regio. Deltaweg 76T^4AÏÏö)T\cÊNTrEL. 010-2iSS?«00 T Rotterdams Dagblad LU Waterweg Donderdag 14 mei 1998 Maasland WD-wethouder P. Bouw /al zich inspannen voor de huisvesting van ouderen in Maas land. De nieuwe portefeuillehou der van onderwijs en welzijn deed die toezegging gisteren ter gele genheid van het 25-jarig jubileum van dienstencentrum 't Maeslant. ..Voor wat betreft de huisvesting van ouderen worden we steeds kritischer." stelde Bouvy, die haar toespraak overigens begon met de geruststelling dat het diensten centrum met plat gaat. ..Woonei- sen worden steeds verder opge schroefd en zaken als senioren la bel moeten in deze tijd eigenlijk standaard zijn. In Maasland wordt hier ook rekening mee gehouden. Zo ook met het steeds langer zelf standig willen blijven wonen. Wat is er nu prettiger om in je eigen huis te kunnen blijven met even tueel zorg die je op dat moment behoeft. Dat is een aspect van het ouderenbeleid, waarvoor ik me zeer zal inspannen." Rotterdam/Schiedam Door snel opzij te springen beeft een Schse- damso politieman gisteren voor komen dat hij op de Rotterdamse G lessen weg door een agressieve automobilist werd aangereden. De bestuurder kon na een achter volging worden aangehouden op het Marcomploin. Daar botste hij tegen een bestelauto en knalde vervolgens tegen een paal. Hij werd ingesloten op verdenking van poging tot doodslag. De chauffeur van de bestelauto raak te licht gewond De/elfde autemob«list werd enke- le weken geleden door de Schie dam** politie op de A 20 naar de kant gedirigeerd en vervolgens tot Hendrik-I do-Ambacht achter volgd omdat hij weigerde te stop pen. In /yii auto werd ten hoe veelheid cocaïne gevonden. De bestuurder, die de Duitse nationa liteit heeft, werd toen als onge wenste vreemdeling uitgewezen. Hoek van Holland De identiteit van de man die sinds dinsdag in Hoek van Holland wordt vermist is bekend. Het blijkt om een 36-ja- rige man uit Maassluis te gaan. Een strandwacht trof dinsdagoch tend zijn kleren in een bundeltje aan op het strand van Hoek van Holland. Bij de kleding zat een hond te wachten. Naar nu blijkt had de vermiste man maandag ochtend zijn woning verlaten en is hij sindsdien niet meer gezien. Een grootscheepse zoektocht op zee leverde tot nu toe niks op. De politie neemt aan dat de Maasslui zer is verdronken. De hond van de man is inmiddels ondergebracht in een dierenasiel. Vlaar dingen De Vlaarciingse po litie heeft gistermiddag het rijbe wijs ingevorderd van een 7C-jari- ge Schiedammer voor een reeks aan verkeersovertredingen. Agenten zagen de man op de Ko ningin Julianalaan in Maasland een bocht te kort nemen waardoor de achterband van de auto over een verhoging tussen fiets- en au tobaan reed. Vervolgens reed hij slingerend naar de Rozenlaan in Maassluis waarbij de man voort durend over de middenstreep ging. Na aanhouding verklaarde de Schiedammer ook nog een bruggetje in Maasland te hebben geraakt. Maasland Omdat zijn hond niet wilde luisteren, heeft een 63-jari- ge man uit de Foppenpolder in Maasland woensdagavond op het dier geschoten. Hij vuurde enkele keren, waarvan één schot de her der in de rechtervoorpoot raakte. De dierenambulance heeft de hond naar de dierenkliniek in Maassluis gebracht. De politie heeft de man aangehou den. Hij bleek geen vergunning voor zijn revolver te hebben. In zijn woning vond de politie nog extra munitie. Door Conny Taheij Vlaardingen/Schiedam De Gemeentelijke Ombudsman Vlaardingen heeft het aantal klachten de laatste maanden flink zien toenemen ten opzichte van voorgaande jaren. Vorig jaar belandden er in totaal 56 klachten op zijn bureau, de eer ste vier maanden van 1998 zijn dat er al 38. Een echte verklaring hiervoor heeft mr. M. van Kinderen niet. behalve zijn groeiende bekend heid, Ook noemt hij het nog te vroeg om conclusies te trekken. De klachten concentreren zich niet op één gemeentelijke dienst of één onderwerp. Wel zal de om budsman met burgemeester en wethouders gaan praten over de opmerkelijke stijging. Vlaardingen heeft het contract met de ombudsman onlangs met drie jaar verlengd. Tot tevreden heid van Van Kinderen, want zijn bureau voorziet duidelijk tn een behoefte. Daarom betreurt hij het ook dat niet elke gemeente haar eigen onafhankelijke ombuds man heeft. „Het is voor de bur gers volstrekt onduidelijk waar om bijvoorbeeld Vlaardingen die mogelijkheid wel biedt en buur gemeente Schiedam niet. Wij krij gen ook regelmatig telefoontjes van Schiedammers." Schiedam heeft een eigen om- budscommissie, die momenteel één klacht in behandeling heeft. Volgens Van Kinderen loopt dal aantal landelijk uit de pas en is dat zorgwekkend. „Ik wil niet af geven op die commissie, maar ge zien de duidelijke klaehtenbe- reidheid zou Schiedam op z'n minst een zelfde hoeveelheid klachten moeten hebben als soortgelijke gemeenten. Het feit dat je weinig klachten hebt. wil zeker niet zeggen dat je organisa tie goed functioneert. Dan is cr gewoon geen goede regeling." Van Kinderen ziet de klakten juist als een mogelijkheid om de dienstverlening te verbeteren. ,.De burger is niet een klagende, zeurderige klant die je tevreden moet stellen, maar eer. kosteloze aangever van wat er mis is in de organisatie. Anders moet je daar een dure, externe manager voor inhuren. Helaas zijn overheden nogal traag in het klantgericht denken," stelt hij zonder omhaal. Uit het laatsteomnibusonderzoek van de gemeente Schiedam kwam naar veren Jat slechts één op de vijf Schiedammers bekend is met de ombudscommissiiï. Volgens de gemeente worden de meeste klachten door de diensten zelf af gehandeld, waardoor het zelden tot een officiële klacht komt. Van half 1997 tot half 1998 zijn in totaal zeventien zaken afgehandeld. ,.De telefoontjes die de secretaris krijgt en waarbij de klachten di rect kunnen worden opgelost, worden niet geregistreerd. Dat zou het verschil met de andere ge meenten kunnen verklaren," stelt A. Vergouwe van de afdeling alge meen juridische zaken. De gemeente Schiedam denkt niet aan het aanstellen van een ombudsman. Het huidige sys teem werkt volgens Vergouwe pri ma. „De commissie bestaat uit drie onafhankelijke leden en een toe gevoegde ambtelijk secretaris die m het stadskantoor bereikbaar is. Ik heb nooit gemerkt dat dat een drempel is om contact met haar te zoeken." De commissie zal vol gende maand wel bespreken hoe de bekendheid kan worden ver groot. Gemeenten hebben sinds kort de mogelijkheid zich aan te sluiten bfj de Nationale Ombudsman. Van Kinderen vindt het persoon lijk belangrijk dat de ombudsman in de regio zit. „Dan weetje hoe de hazen lopen, je kunt bemiddelen, bent vredestichter, vliegende keep. Je probeert te bereiken dat overheid en burger weer samen door een deur kunnen. Er hoeft niet altijd een rapport uit te rol len. Wat dat betreft vind ik bij de gemeente Vlaardingen een willig oor en heb ik zeker niet te klagen over de acties die de gemeente on derneemt naar aanleiding van klachten." Metdehulp van een uurwerkmonteur brengt beiaardier Gerard de Waardt (rechts) één van de honderden pinnen aan In do trommel- wand van het carillon van da Grote of Sint Janskerk. Foto Gwrn de Heus/Roei Dijkstra Vlaardingen Het besluit over het al dan niet openstellen van het Moermanhuis in Vlaardingen wordt over de zomer heen getild. Dat hebben burgemeester en wet houders vanmorgen bekend ge maakt. „Gelet op de emotionele gevoelig heid van de materie moet de af wikkeling zorgvuldig voorbereid gebeuren, waarbij de betrokken partijen op een juiste wijze een bijdrage kunnen leveren. Dit kost meer tijd dan was verwacht," al dus de toelichting. De discussie over de vestiging van een museum m de artsten- praktijk van wijlen Moerman op Hoogstad ontstond in oktober 1997. toen vlak voor de op stapel staat de opening door de burge meester de antisemitische uitla tingen, die de arts in twee boeken (1946 en 1956) had gedaan, in de krant stonden. Dit feit en de emo tionele reacties daarop deed het gemeentebestuur besluitende be slissing over het wel of niet ope nen van een Moermanmuseum in Vlaardingen een half jaar op te schorten. Sindsdien wordt er ge praat met de Stichting Archeolo gie en Bouwhistorie Vlaardingen, die vasthoudt aan de wens een museum over de kankerthera peut te openen. De fractievoorzitters in de ge meenteraad zouden 25 mei met de burgemeester over de kwestie overleg voeren, Maar omdat het overleg nog niet is afgerond, is dat opgeschort lot 14 september. Schiedam De horeca in de Schiedamse vestiging van Jan des Bouvrie zal hoogstwaar schijnlijk een samenwerking worden tussen de bekende res tauranthouder Fagel en het Schiedamse restaurant La Du chesse. Paul Fagel en Duehes- se-eigenaar Michel van Brug gen hebben vandaageen ge sprek over de samenwerking. De brasserie wordt gevestigd in de Korenbeurs aan de Lange Haven. De horeca zal meteen na de hoofdingang te vinden zijn aan de linker- en rechter kant. Met een vloeroppervlak te van 175 vierkante meter zal de brasserie bijna de helft van de begane grond van de Koren beurs in beslag nemen. De Korenbeurs en de voormali ge bibliotheek aan de Lange Haven zijn enige tijd geleden in handen gekomen van Jan des Bouvrie. Deze wil in de twee panden een designcen trum voor de Rijnmond vesti gen, gemodelleerd naar zijn Naardense vestiging Het Arse naal. Het is de bedoeling dat de opening in maart van het vol gend jaar zal plaatshebben. Het Schiedamse Des Bouvrie filiaal trekt wekelijks zo'n vijf tienhonderd bezoekers, zo is de verwachting, Des Bouvrie is voorstander van deelname van vriend Fa gel. De restauranthouder beeft al een brasserie bij Het Arse naal. „We willen per se Paul er bij hebben," zegt manager Ber nard Nijdam. „Zijn bedrijfs voering en kookkunst is voor ons een garantie voor constan te kwaliteit. Het is een formule waar we bekend mee zijn. Bo vendien is hij een bekendheid en daar komen mensen op af." Schiedam Het heeft negen jaar geduurd maar het carillon van de Grote of Sint Janskerk heeft weer nieuwe noten op de zang. Elk kwartier wordt er vanaf van daag een nieuw arrangement over de stad uitgestrooid. De nieuwe melodieën zijn uitgeko zen en op het uit 1786 daterende cari llon aangebracht door beiaar dier Gerard de Waardt. Met de muziekkeuze sluit Schiedam zich aan bij de gemeenten die in juni meedoen met de herdenking van de Vrede van Munster. De nieuwe melodieën voor de Schiedamse beiaard zijn afkom stig uit de speciale herdenkings bundel die is samengesteld om de Vrede van Munster luister bij te zetten. In 1648, nu dus 350 jaar geleden, werd na een periode van meer dan tachtig jaar oorlog de Republiek der Verenigde Neder landen als soevereine staat in Eu ropa erkend. De vrede werd ingeluid door klokken en carillons. Om deze re den hebben de carillons in onze tijd een plaats binnen de festivi teiten gekregen. In het kader van de herdenking is een boek samengesteld met zo'n 120 pagina's muziek uit de periode van de Tachtigjarige Oorlog. „Dat zijn heel patriotti sche liederen," zegt beiaardier Gerard de Waardt. „Want de mensen in de Nederlanden voer den toen wel oorlog tegen de Spanjaarden. Dus dat zijn aan moedigende liederen, strijdliede ren," De Waardt heeft vier werken uit gekozen uit de herdenkingsbun del: 'Now is the month of Maying1 van Thomas Morley uit 1595, een gedeelte uit 't Engelse Malsims' uit 1626, 'Onder de LindengrÖne' van Nicolas Vallet uit 1616 en een fragment uit 'Je ne puis eviter' van Pieter de Vois uit 1646. De keuze van de muziekstukken was niet geheel vrij. De Waardt werd bij zijn selectie sterk geleid door de specifieke ei genschappen van het Schiedams carillon, „Je kan niet zo maar elk muziek op dit carillon zetten," zegt De Waardt, die ook beiaar dier is in Maassluis en Rotter dam. „De omloopsnelheid van de trommel zorgt dat de keuze al ge deeltelijk is bepaald. Het tempo van de muziek moet je afstem men op de draaisnelheid van de trommel. Doe je dat niet dan wordt het muziekstuk te snel of te langzaam gespeeld." De nieuwe muziekklanken heb ben lang op zich laten wachten. Het is namelijk negen jaar gele den dat er iets nieuws opklonk uit de Grote of Sint Janskerk. Ge middeld worden carillons in ons land elk halfjaar van nieuwe mu ziek voorzien. De Waardt, die nu een dik half jaar beiaardier is in Schiedam, weet wel een reden te bedenken waarom het in Schie dam zo lang heeft geduurd. Een reden die er gisteren voor zorgde dat hij zijn handen vol heeft ge had aan het bevestigen van de nieuwe muziekregels. „Het Schiedams carillon is nog zeer ambachtelijk, Eigenlijk kun je het niet ambachtelijke? hebben. Veel gemeenten zijn inmiddels overgegaan op elektrische aan sturing maar in de Schiedamse kerk gebeurt het allemaal nog met tandwielen, raderen en pal letjes. Als je dan nieuwe mu ziekregels op de trommel wilt aanbrengen, moet je in feite het heie mechaniek kennen en be grijpen. Bij andere carillons zet je gewoon de stroom af en dan kun je aan de slag. Maar hier kan je niet zo maar even een tandwiel blokkeren. Het gevaar bestaat dan namelijk öai je de heie boei in de soep laat draaien." Uiteindelijk bracht een speciale uurwerkmonteur uitkomst. Hij kon het radersysteem van het ca rillon stilzetten waarna De Waardt aan de slag kon. Met het vastzetten van de laatste pin in een van de honderden gaten in de trcmmelwand, is Schiedam vier nieuwe muziekstukken rij ker, Elk heel uur, kwart over, half uur en kwart voor klinkt er een nieuw muziekstuk, respectieve lijk 45, 18, 30 en 10 seconden lang. Flonsvenztjn ren de molen Aeolus op weg naar het Stadsarchief. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Floris V en zijn ge volg met onder meer een wapen knecht en Dirk II van Wassenaar, heeft gistermiddag upaieuw de stadsrechten overhandigd in Vlaardingen. Dit keer aan de hui dige burgemeester, Lambertus W. Stam. Net als op 14 mei Anno Do- mini 1273, op nagenoeg dezelfde plek. Want de enkele honderden bewoners van Vlaardingen had den zich genesteld op de terp rond de Grote Kerk. Meer was Vlaardingen 725 jaar ge leden ook niet. Toch kwam Floris V de stadsrechten overhandigen. Niet in de laatsc plaats omdat in ruil Vlaardingen manschappen moest leveren voor de strijd tegen de Friezen. Maar in elk geval kon- de Friezen. Maar in elk geval kon- Abraham Mo Door Marc Floor dubbele van de rechtbank wilde: der veroordeelde Schiedammer van premier Lubbers gerntrodu- oordeelde onder intensieve bege- Van der Spoei vier jaar onvoorwaardelijke ge- E.S. die zeven jaar celstraf kreeg ceerde JWI-tnyect -voorman- leiding van de reclassering buiten gesproken va den de poorters vanaf dat mo ment zelf een stadsbestuur sa menstellen en zelfstandig recht spraak doen. En van dat laatste werd gebruik gemaakt, blijkt bij het binnenlo pen van het Stadsarchief aan Plein Emaus. Daar is gistermid dag een tentoonstelling geopend ter gelegenheid van 725 jaar stadsrechten, waarvan het toneel stukje in het stadhuis de omlijs ting was. In de hal van het archief staat een reusachtige galg opge steld. De laatste keer dat daarin iemand in Vlaardingen is opge hangen was op 10 oktober 1736. Het ging om de 40-jarige Heere Mozes, alias Hossel Marcus, alias Abraham Mordechi. alias Jacob Schiedam De Schiedammer N.H. (18) die dinsdag voor zijn aandeel in de moord op John Old ham tot opname in een jeugd werkinrichting is veroordeeld, verkeert zeer waarschijnlijk na vijftien maanden al weer op vrije voeten. Officier van justitie G. Th. Sta had zelfs het strafrecht voor volwassenen aangesproken om een gevangenisstraf van aanzien lijk langere duur te kunnen eisen. Ondanks dat de jongeman min derjarig was toen hij deelnam aan de fatale steekpartij in december 1997, wilde de officier de maxima le eis van twee jaar celstraf voor minderjarigen negeren. Hij vond het aandeel van de Schiedammer zo groot dat hij maar liefst het dubbele van de rechtbank wilde: vier jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Maar met de voorlopige veroorde ling van H. tot opname in de jeugdwerkinrichting (JWI) in Veenhuizen lijkt zelfs de twee jaar niet te worden gehaald. Het pro gramma van de JWI duurt name lijk vijftien maanden en in de re gel is daarmee de straf voltooid. „Als hij gedurende die vijftien maanden het JWI-traject op een goede manier aflegt," bevestigt officier van justitie Sta, „zal daar mee naar alle waarschijnlijkheid de zaak zijn afgedaan." Sta is dan ook zeer ontevreden met de beslissing van de Rotter damse rechtbank H. voorlopig deelname aan het JWI op te leg gen. Hij vind het gat met de eer der veroordeelde Schiedammer E. S. die zeven jaar celstraf kreeg opgelegd veel te grout. „S. heeft weliswaar de fatale steken toege bracht," licht Sta toe, ..maar zijn kompaan H. heeft het oorspron kelijke plan tot beroving van Old ham bedacht. Bovendien heeft hij er op aangedrongen daarbij met een mes te gaan zwaaien." De toewijzing van de Schiedamse mededader tot het JWI-program- ma is gebeurd op basis van het ad vies in de psychologische en psy chiatrische rapporten die over hem zijn gemaakt. Daarin werd H. licht verminderd toereke ningsvatbaar verklaard. Boven dien concudeerden de experts dat bij normale detentie een grote kans op herhaling aanwezig was, Het in 1994 op eerdere voorspraak van premier Lubbers geïntrodu ceerde JWI-traject -voor man nen van 18 tot 23 jaar die een cel straf van zes tot vierentwintig maanden boven het hoofd hangt - is opgebouwd uit drie on derdelen. De eerste drie maanden bestaan uit een verblijf in de ge sloten inrichting in Veenhuizen. waar zwaar lichamelijk werk wordt verricht om discipline te kweken. Daarbij gaat het om werk in de tuinbouw, in de houtbewer king en in het onderhoud van ge bouwen. Vervolgens worden nog eens zes maanden doorgebracht m een open inrichting in Almelo, Rotterdam of Hoorn. Daar ligt de nadruk op scholing en het dirige ren naar een plek op de arbeids markt. Tenslotte is er een periode van drie maanden, waarin de ver oordeelde onder intensieve bege leiding van de reclassering buiten een inrichting het geleerde in praktijk mag brengen. H. moet van de rechtbank echter eerst een proefperiode in Veen- huizen doorlopen. „Ze wil maxi maal drie maanden de vinger aan de pols houden via het aanhou dingsmodel," zegt H.'s advocaat Ij. E. van der Spoel. „In die tijd kan mijn cliënt bewijzen dat hij geschikt is voor het project." Na drie maanden moet H. weer ter zitting verschijnen. Dan zal de rechtbank bepalen of hij defini tief tot de JWI wordt toegelaten, of hij een v ei lei iging vai i ue proefpe riode moet ondergaan, of dat hij alsnog de gevangenis in moet. De strafmaat bij het laatste zal op dat moment worden bepaald. Volgens Van der Spoel is H. echter al vrij gesproken van medeplichtigheid aan moord. Hij kan alleen nog worden veroordeeld voor diefstal, de dood tot gevolg hebbende. „Juridisch gezegd betekent dat diefstal de opzet was van H. en dat het dus helemaal niet zijn bedoe ling was om Oldham van het le ven te beroven," verklaart de raadsman. „Maar helaas was de dood daar toch een gevolg van." Minister van Justitie Sorgdrager heeft overigens vorig jaar beslo ten het JWI-traject op te heffen. Het programma zou te veel op het al bestaande project Binnenste UiiiK-ïï lijken. Een woordvoerder van de minister maakt echter dui delijk dat H. niet eerder op vrije voeten komt dan de voorgeschre ven vijftien maanden. Hendriksz, die onder al die alibi's meerdere misdrijven had ge pleegd. Nadat hij op de Markt met een koerd was gewurgd, werd hij naar het galgenveld gebracht. Dat was bij de huidige Vettenoordse- kade, waar gedode misdadigers een tijdje werden opgehangen ter afschrikking voor het volk. De tentoonstelling "Vlaardingen. 725 jaar stad' bestaat uit drie on derdelen. Een akte van 1560 waar in de teksten zijn opgenomen van alle daarvoor door de graven van Holland verleende stadsrechten, waaronder de oudst bekende van Floris V uit 1273. Bovendien is het oudste archiefstuk van Vlaardin gen (1275) te zien waarin Floris V Gerard van Wateringen begiftigt met het alleenrecht van de visse rij voor de Vlaardingse sluizen. Ook hangen er een stuk of twaalf plattegronden die een goed beeld geven van de groei van Vlaardin gen vanaf het begin van de zes tiende eeuw tot heden, wat de ont wikkeling van de stad laat zien. Het laatste onderdeel van de ex positie is een zogenoemd calenda rium van de geschiedenis van Vlaardingen. In chronologische volgorde worden belangrijke ge beurtenissen als de grote stads brand, de Tachtigjarige Oorlog, de pest, de visserij en de industriali satie belicht door middel van veel foto's, tekeningen, prenten en door afbeeldingen uit historische literatuur. De expositie is tot en met 31 okto ber te bezichtigen in het Stadsar chief, dat van dinsdag tot en met '.Tijdag van 9.00 tot 17.00 uur is ge opend, De toegang is gratis. Par 'a 15: "25 jaar stadsrechten - vieren of niet?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1