10 Verkeer op Parklane aan banden Peper wil één minister voor politie Keukenplannen? Het is 31 graden, de muziek swingt en je bent tof en trots Voorlopige beperking moet barrière tussen wijken verkleinen Corporaties: meer grote woningen w Spitsbussen geschrapt: te wéinig belangstelling WV en ANWB in dozen naar Cooisingel Student van nu is vrijwel gelijk aan die van vroeger Amerikaanse waardering voor School of Management EUR Rotterdams Dagblad j Vrijdag 15 mei 1998 Je bent jong en cooLje "jA 5*?'; broek is ein deloos en je schoener! zijn tof, de temperatuur is ok en de muziek in de Millmxbuurt swingt, dus wat doe je dan? Je danst, je shaket, je bumpt en je roept het zondereen woord uit: ik ben tof en trots. Foto s Peter de Jong/Oor vos Rotterdam De zogeheten spits bussen van de RET tussen Vlaar- dingen en Ridderkerk (lijn 60) en Spijkenisse en Ridderkerk (lijn 61) zijn geflopt. De fileplanlynen worden met ingang van 8 juni ge schrapt. Er blijken te weinig reizi gers gebruik te maken van de spe ciale bussen: gemiddeld zes in de spitsuren. Er tekende zich ook geen groei in het aantal reizigers af. Het dagelijks bestuur van de stadsregio Rotterdam heeft tot de ze maatregel besloten. De RET-fi- leplanlijnen 60 en 61 zijn in 1997 geïntroduceerd in het kader van het Fileplan Regio Rotterdam, een samenwerkingsverband tus sen Rijkswaterstaat Zuid-Holland en de stadsregio. Het Fileplan is een van de uitwerkingen van het Regionaal File- en Vervoersplan, dat beoogt de bereikbaarheid van de regio te versterken. De RET zal het kléiriè aantal reizi gers dat van de bussen gebruik maakte wel een alternatief bie den. Vanaf 8 juni zullen vanaf sta tion Zuidplein de lijnen 68 (Heij- plaat) en 69 (Pernis) een drie- tot vijfminutendienst gaan rijden. Door Tom Tibboel Rotterdam De gemeente Rotterdam voert de aanpassing van de economische verkeersader 'Parklane' door Rotterdam- West (van A20-Giessenplein over de Tjalklaan, Marconiplein. Vierhavensstraat en Westzeedijk naar de Maastunnel) in fases uit. Naar eventuele ondertunneling van de voor vrachtverkeer belangrijke Tjalklaan en Marconiplein wordt nog onderzoek gedaan. Voor het gedeelte Pelgrimsstraat, Hudsonplein en Westzeedijk wordt nu gekozen voor één rijstrook in beide rij richtingen. De barrière die de autoweg met name tussen de wijken Schiem- ond en Bospolder opwerpt, moet zo geringer worden, Afhankelijk van de groei van het (vrachtauto verkeer wordt echter wel ruimte vrijgehouden om de wegcapaci teit op dit deel van het Parklane- traeé te verdubbelen. Overigens blijfi de voorkeur voor dit gedeel te van de Parklane uitgaan naar bovengrondse aanleg. Tunneiva- rianten ter hoogte van het Huds onplein blijken voor reductie van Iuehiverontreininging, verkeers lawaai en het weren van sluipver- keer in aanliggende wijken geen of te weinig soelaas te bieden. Bovendien kost een verdiepte lig ging van de in het Regionaal Ver* keers en Vervoersplan (RWP) als 'hoofdverzamelweg' aangeduide Parklane een veelvoud van de bo vengrondse variant. En die loopt met een intussen zo'n 20 miljoen naar boven bijgesteld bedrag van 240 miljoen gulden al aardig in de papieren. Financiering daarvan moet grotendeels komen van het Rijk. En of die afkomt, daarover bestaan ondanks in Den Haag in gezette lobby's zeer grote vraagte kens, zo gaf wethouder Kombrink (ru mtelijke ordening) gisteren te kennen, Daar komt nog bij dat het nieuwe college van b en w hon derd miljoen op de algemene uit gaven wil bezuinigen. De laatste stand van zaken over de bevindingen van de project groep Parklane over een blijvend optimale bereikbaarheid van de Fruithaven in Rotterdam-West werd gisteren gepresenteerd. De eerste plannen, van twee jaar ge leden, zijn door deelgemeente Delfshaven en bewonersorganisa ties van wijken langs de drukke verkeersader steeds hevig bekri tiseerd. Onder die druk liet het gemeente bestuur van Rotterdam een con- tra-expertise uitvoeren, die nu met de nodige vertraging en extra onderzoek door het bureau Witte- veen+Bos tot een concreet voor stel voor de Parklane tussen de Pelgrimsstraat/Hudsonplein en de Parksluizen heeft geleid. Woordvoerder T. Eskes van de be woners zei ook na de consessies van de wethouders Kombrink en Van den Muijsenberg (verkeer en vervoer) 'argwanend' tegenover de Parklane te blijven staan. Die houding is mede ingegeven door dat de bewonersorganisaties te gen de afspraken in lang onkun dig zijn gehouden over aanpas sing van de plannen. Iets. waar voor de twee wethouders zich gis teren uitvoerig excuseerden. „Wij blijven voor ondertunneling van het Hudsonplein. want dc meerwaarde daarvan is onmis kenbaar, Voor omwonenden, maar ook voor de toeristische mo gelijkheden bij ontwikkeling van het VOC-terrein in historisch Delfshaven. Verder zien we met hoe in de verre toekomst met goed fatsoen vier autorij stroken kunnen worden getrokken door de smalle Pelgrimsstraat." aldus Eskes. Ademmaskers Onder meer die fiessebals van de Parklane was voor de Gemeente lijke Gezondheidsdienst (GGD) in eerder stadium aanleiding voor een vernietigend rapport over de gevolgen voor de direct omwo nenden bij uitbreiding van de ver keersintensiteit. Het gebruik van ademmaskers door omwonenden lag in het verschiet, waarschuwde GGD een halfjaar geleden, In een afweging van de economische be langen van de Parklane en die voor de gezondheid van omwo nenden stelt de GGD zich nu ge matigder op. Wordt rekening ge houden met schonere automoto ren in de toekomst, gebruik van 'stil' asfalt. verUilatieroosters en geluidsschermen, dan blyven de nadelige gevolgen voor de ge zondheid beperkt. Niettemin wijst de GGD er op dat het aantal gevallen van kanker en slapeloos heid bij direct omwonenden zal toenemen. In verband met de geplande bouw van 1750 woningen op de Schieha- ven/Müllerpier met ingang van het jaar 2000 wil het college van b en w vaart zetten achter de herin richting van de Westzeedijk, de ontsluitingsweg voor deze nieuw bouwwijk. Die moet gelijktijdig met de woningbouw zon beslag krijgen. In september moet de ge meenteraad knopen doorhakken. Een verbod voor vrachtwagens op dit deel van het Parklane-trajeet wordt in de jongste onderzoeksge gevens afgewezen. Dat zou niet nodig zijn omdat het aanbod van vrachtverkeer op de Westzeedijk na het vertrek van Van Gend Loos toch al sterk zou afnemen. Door Kor Kegel RotterdamVoor het eerst is wet houder Meijer (volkshuisvesting) „enigszins optimistisch" over de oplevering van meer grote wonin gen in Rotterdam. Hij baseert zijn verwachting op een toezegging van de Maaskoepel, het verbond van woningcorporaties, dat er in Rotterdam voortaan jaarlijks tweehonderd grote woningen ex tra worden gerealiseerd. Meijer blijft voorzichtig, want hij zei gisteren tegen de gemeente raad dat hij eerst moet zien of het er ook in de praktijk van komt. Al jaren kwamen de Rotterdamse corporaties de prestatie-afspra ken op dit punt niet na. Meijer verweet hen 'stille sabotage'. Maar volgens de wethouder heb ben de corporaties nu zelf inge zien welk een enorme behoefte er aan grote woningen bestaat Dat is te danken aan het aanbod model, zegt hij. Nu de corporaties een huurkrant uitbrengen waarin het totale aanbod van de stad staat, zien ze beter de omvang van het probleem. Gisteren in de ge meenteraad deden vooral PvdA en VVD hier uiterst kritisch over. Ze rekenden het de wethouder aan dat hij de corporaties er niet eerder van heeft kunnen overtui gen. „Een beetje raar dat daar het aanbodmodel voor nodig was," foeterde PvdA-fractieleider Peter van Dijk, Ook WD-fraetieleider Nico Jans- sens vroeg zich af hoe het kan dat de corporaties zich jarenlang aan hun maatschappelijke verant woordelijkheid op dit gebied heb ben kunnen onttrekken. D66 en de SP vonden eveneens dat het overleg met de corporaties kenne lijk „met meer pit" moet worden gevoerd. Het tekort aan grote woningen is volgens Van Dijk „de achilleshiel van de volkshuisvestingJans- sens probeert om die reden al lan ger wat aan het probleem te doen. Het WD-raadslid diende april 1997 een motie in om te bevorde ren dat echtparen, van wie de kin deren het huis uit zijn, naar een kleinere woning gaan. Zo komen grotere woningen vrij voor de minstens 500 urgent woningzoe kenden per jaar. Maar in de prak tijk is het lastig. Vaak is een klei nere huurwoning duurder dan de woning die de oudere echtparen verlaten. Deze zogenaamde emp- ty-nestors (ouderen met lege ka mers) zouden daarom een 'door- stroomprerme' moeten krijgen. Wethouder Meijer is hier fel tegen gekant. Hij vindt dat een oneigen lijk gebruik van het Woonlasten fonds. Dan komt de bijdrage bij mensen die lang niet altijd tot de doelgroep behoren. „Dat is warm en koud blazen tegelijk," waar schuwt Meierde gemeenteraad In Rotterdam komen jaarlijks 400 grote woningen vrij. Er zyn voor deze categorie telkens 500 urgent woningzoekenden. Dat zijn huis houdens die drie kinderen meer tellen dan het aantal kamers van hun woning. De tweehonderd extra grote wo ningen, die de Maaskoepel nu heeft beloofd, zullen op diverse manieren tot stand komen: nieuwbouw, samenvoeging van woningen, verbouwing of extra dakverdiepingen. Rotterdam Burgemeester Peper wil een korpsbeheerder van de po1 litie voortaan apart laten benoe men zodat hij bijvoorbeeld zelf deze functie niet meer hoeft te vervullen. Verder vindt Peper dat alleen de minister van Binnen landse Zaken moet waken over de politie. Nu heeft ook de minister van Justitie zeggenschap over de politie. Dit ongevraagde advies heeft Pe per gisteren bekend gemaakt aan het kabinet. Achtergrond van het advies is de poging een einde te maken aan de onduidelijke verde ling van bevoegdheden waarmee het huidige politiebestel volgens Peper te maken heeft. De verdeling van verantwoorde lijkheid over de politie tussen Binnenlandse Zaken en Justitie leidt nu regelmatig tot 'bokspar- tïjen' tussen deze departementen, lichtte Peper gisteren zyn advies toe. In zijn rapport 'Het Neder landse politiebestel in ontwikke ling' staat ook dat de regiopolitie onder gezag moet komen van een sterke korpsbeheerder die wat losser staat van de andere burge meesters in de regio. Tot nu toe voert een regionaal college van burgemeesters het gezag over het regiokorps. De korpsbeheerder nieuwe stijl moet worden be noemd door de Kroon voor 2es jaar. Hij of zij moet wel verant woording afleggen aan een regio naal college van gezagsdragers, bestaande uit burgemeesters en de hoofdofficier van Justitie. Bij een conflict tussen de korpsbe heerder en dit college kan het ge schil worden voorgelegd aan de minister van Binnenlandse Za ken. Nu is automatisch de burgemees ter van de grootste gemeente in een regio korpsbeheerder, dat wil zeggen de bestuurlijke baas van een regiokorps. In de nieuwe situ atie hoeft dat niet het geval te zijn. Peper zelf zou er geen bezwaar te gen hebben deze taak aan een an dere burgemeester uit de regio over te dragen. Een gevolg is dat niet langer de functies van korpsbeheerder en burgemeester onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Functio neert de korpsbeheerder niet goed, dan kan hem in het voorstel van Peper de wacht worden aan gezegd zonder dat dit gevolgen heeft voor zyn positie als burge meester. Een situatie die vorig jaar actueel was toen burgemees ter Peper onder vuur kwam te lig gen in de Brinkman-affaire. Pe per kon toen niet de taken als korpsbeheerder ontnomen wor den zonder eerst als burgemees ter uit zijn ambt te zyn gezet. Verantwoording Hei aaviei van repel is ingege ven door de besluiteloosheid van het kabinet over de toekomst van de regiopolitie. Die werd in 1994 opgericht maar kampte vanaf het begin met dualisme, Zo heeft de politic twee ministers als baas, plus alle burgemeesters en de plaatselijke hoofdofficier. Ook is een gat ontstaan m de democrati sche controle doordat de burge meesters nauwelyks verantwoor ding hoeven af te leggen aan de gemeenteraden in een regio. Bo vendien hebben alle dorpen en steden in een gebied evenveel te zeggen over hetzelfde regiokorps, wat ook onwerkbaar is gebleken. In april besloot het kabinet de kwestie over te laten aan de nieu we regering. Geen van de rege ringsfracties voelt voor het schrappen van de functie van korpsbeheerder, zoals de politie ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) hebben voorgesteld. De presentatie van Pepers advies komt op een strategisch moment, nu ei een nieuw Kabinet wordt ge formeerd, De Rotterdamse burge meester verwijst zelf in het rap port naar de formatie in 1989, toen tot veler verrassing in het regeer akkoord de nieuwe opzet van de politie werd aangekondigd. Zelf stelt Peper dat vier jaar daadwer kelijk functioneren van de regio politie aanleiding is voor het schrijven van het rapport. ANWB en WV verhuizen deze dagen. Complete afdelingen aan de Westblaak zijn in dozen verdwenen om te kunnen worden verplaatst naar de Cooisingel 67, het voormalige VW-pand. Gisteren en vandaag Is er met de spullen gesjouwd. Morgen gaat de nieuwe vestiging open. Ook op zondag, van 12.00 tot 17.00 kan er bij ANWB en VW worden binnengelopen. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad UU12S lagerbc Rotterdam Er is geen wezen lijk verschil tussen de student van 'toen' en de student van vandaag. Er zijn wel enkele ver schillen aan te wijzen, maar over de gehele linie zijn studie drijfveren, beleving en invul ling van de studententijd het zelfde gebleven. Dat zei universitair psycholoog W. Roelofsen gisteren tijdens het lustnimsymposium 'De stu dent binnenstebuiten' op de Erasmus Universiteit. Het sym posium werd georganiseerd om te vieren dat drs. Care! S. J, Sal- laerts 25 jaar als universiteits- psycholoog aan de E.U.R. ver bonden is. „Ik denk dat de stu denten qua principiële normen niet veel veranderd zijn," aldus Roelofsen, Drie sprekers - behalve Roelof sen ook journalist R. van Wilü- genburg en stafmedewerker studentenbeleid R. Liesker - verwoordden in korte lezingen het beeld dat de buitenwereld heeft van 'de' student en hoe die student in werkelykheid in het leven staat. De student van vandaag - voor zover 'de' student bestaat - komt, net als de student in de ja ren '50, '60 en '70 niet alleen voorde studie naar de universi teit, maar ook om wat er bulten de collegebanken wordt ge leerd. Het lidmaatschap van een vereniging, bestuur of dispuut vormt een waardevol onderdeel van de persoonlijke ontwikke ling. En wanneer is men een groter idealist dan in de studen tentijd? „Studeren! Dat waren nog eens tijden! Niet alleen het fietsen hok, maar ook de gebouwen van studiefinanciering in Zoeter- meer werden bezet," herinner de Van Willigenburg zich in de openingslezing. „Deetman haal de het niet z'n hóófd om decam- pus op te gaan. Dat ligt nu wel anders: Ritzen trekt volle zalen met de grote Je Ritzen Shew." Praktijkproblemen Verzet, een nieuw leven, nieuw verworven vrijheid. Maar niet iedereen kan even goed met die vrijheid omgaan. Hoewel je te genwoordig 'op de middelbare school al mag watje vroeger pas in je studententijd deed' ver loopt het begin van de studie niet altijd even probleemloos. De studentenpsycholoog krijgt de meest uiteenlopende proble men voorgeschoteld. Roelofsen: „Veel voorkomende eerstejaars klachten zijn voortdurende moeheid, concentratiestoomis- sen, gebrek aan discipline en paniekaanvallen." De psycholoog gaf voorbeelden uit eigen 'praktijk', zoals dat van de jongen die keihard stu deerde, maar toch als de dood bleef dat hij voor z'n tentamens zou zakken. De jongen zag de tijd die voor hem lag niet ais een fijne periode, waarin hij veel moest blokken maar ook veel plezier en vrienden zou maken. Integendeel. Roelofsen: „Vanaf nu was alles zware ernst Dat was dus geen reële studielast, maar een ervóren studielast," Een ander voorbeeld: een meis je is bang de aandacht van haar moeder te verliezen als ze zelf standig wordt dus schept ze al lerlei problemen voor zichzelf om vooral maar niet toe te ge ven aan het verlangen néér die onafhankelijkheid. Roelofsen: „Voor haar was vrijheid hetzelf de als ongehoorzaamheid." Over dit soort zaken denkt de buitenwereld niet of zelden na als het over studenten gaat. Een student is voor mensen die geen ervaring met die wereld hebben nog altijd een brallend beest, Of, zoals Van Willigenburg het verwoordde: „Ze zuipen, ze eten smerig en ze studeren niet Het publieke imago draait nog steeds om uiterlijk." Desondanks staat de Erasmus Universiteit volgens alle drie de sprekers hoog aangeschreven. R. Liesken „Het beeld van de E.U.R is sterk bepaald door de economie- en managementop leidingen op Wou.destein en de medische faculteit op Hoboken. Werkgevers zetten Rotterdam se afgestudeerden hoog op hun verlanglijstje." Rotterdam De Rotterdam School of Management (RSM) van de Erasmus Universiteit Rotter dam is officieel erkend door één van de meest gerenommeerde bu siness-schools van Europa, de Amerikaanse organisatie AACSB, de American Assembly of Collegi ate Schools of Business. De accre ditatie is een belangrijke bijdrage aan RSM's streven om de kwali teit en reputatie van haar mana- gement-programma's nog verder te versterken. De RSM is de tweede Europese in stelling die door de AACSB is ge accrediteerd, Het Franse Groupe ESSEC was tot nu toe de enige in Europa. Het kwaliteitsstempel be zorgt de school internationale sta tus. Bovendien is dit certificaat voor veel Amerikaanse bedrijven een voorwaarde om werknemers naar een bepaalde business-school te sturen, of MBA (Master of Busi ness Administration) afgestu deerden van de betreffende school in dienst te nemen. CUT- V«n n HoffsisMl JB - Ai5awaöU" f Bel voor gratis keukenboek met 88 pagina's keukennieuws (kode K393) I (013) 529 22 22 U vindt ons ook Beverwijk, Houten, Oisterwljk en flljswlj Onze showroom Is open van maandaa fm zaterdag ander moment dat u schikt, ot komen wil e .vrijblijvend bij u thuis. KEUKENS V0QR DOORDENKERS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2