9 i?5 Voorzichtig pleidooi voor politieke hervormingen in China Ramaker: 'Ik blijf vertrouwen in het kernstopverd i ;:.g' Verkrachting Verkrachting (2) Asielzoekers Te veel om te conserveren Rotterdams Dagblad Dinsdag 19 mei 1998 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 4004358 \*_>B Naar aanleiding van het bericht in de krant van 11 mei over de verkrachting van een 19-jarig meisje op de kruising Binnenwegplein, Coolsingel, ChurehiHplein het volgende. Helaas is het een tijd dat men zich, zeker 's avonds niet,als meisje alleen op straat kan begeven. Zelfs overdagwordt men nog beroofd van zijn geld en sieraden. Helaas leven wy niet veilig. Zelfsindemetro worden mensen op klaarlichte dag beschoten. Wat betreft het in de bres springen voor iemand in moeilijkheden; iedereen weet dat het je als helper het leven kan kosten. Denk bijvoorbeeld maar aan wat er in Groningen en Tilburgis gebeurd.Het is begrijpelijk als mensen denken 'daar begin ik niet aan'. Ik ben ie mand die anderen altijd wil helpen, maar toch vind ik die gedachte 'ik begin er niet aan' niet vreemd. Het spijt me voor het slachtoffer dat het zo is gegaan. Misschien moeten mensen hier lering uittrekken. Er lopen nou eenmaal vreemde figuren rond, die tot alles in staat zyn. Overigens nog een geluk dal het slachtof fer kon ontsnappen. Wist u dat ik als 75-jarige bang ben over straat te gaan omdat ik vrees overvallen te worden? J. M. Krab, Rotterdam Wie maakt zich nog druk om verkrachting? Het vorig weekend werd in het centrum van Rotter dam een 19-jarige vrouw verkracht, terwijl zij luid keels om hulp riep. Niemand schoot daadwerkelijk te hulp. Verontwaardiging achteraf bij het lezen van het kran tenbericht, dat wel. Geldt die verontwaardiging niet sterker de reactie dan de verkrachting als daad op zich?'Beide\haastenweonstezeggen.Maareigenlijk waren we de verkrachting al bijna vergeten. Geweld tegen vrouwen wordt al sinds eeuwen gebaga telliseerd. Als incident op zich zou deze verkrachting de dagbladen niet gehaald hebben. Het is de reactie van de voorbijgangers waar de nieuwswaarde in zit Er wordt ook gelijk gesuggereerd dat angst voorde eigen veiligheid de onderliggende verklaring voor deze re actie is. En veiligheid in het algemeen is een item. U weet nog wel: 'meer blauw op straat'. Maar hoe zat het ook alweer met de veiligheid van deze vrouw? De machtsongelijkheid tussen man en vrouw bepaalt de sociale normen waar vervolgens naar ge handeld wordt. Dit leidt ook deze keer weer tot het ba gatelliseren en negeren van signalen. Wat dachten zeeigenlyk, die voorbijgangers? 'Daar heeft iemand het met naar haar zin...?' 'Op vrijdagavond gebeurt er nog wel eens wat...?' 'Zeker ruzie met haar vriendje?' 'Mijn vnend zou het met zijn?' "Wat een kabaal...?' 'Die ken ik niet?' En hepen door. Wanneer vrouwen met geweld bedreigd worden, be paalt de heersendeopvattmgover man-vrouwverhou dingen dat het om een privé-aangelegenheid gaat, waar je je niet mee bemoeit. Bovendien zal het alle maal wel meevallen. Zolang deze opvatting niet fundamenteel verandert, zullen passanten altijd voorbij lopen. Tenzij eriemand loopt die weet hoe het voelt om tevergeefs om hulp te roepen. Car la Dupont, woordvoerder van SARA, Centrum voor Vrouwenhulpverlening en VrouwengezondheidszorgRotterdam Ik wil reageren op hetartikel in de krant van 9 mei over de plannen voor de huisvesting van 2000 asielzoekers in een flatgebouwin Venlo. Het feit dat de buurtbewo ners hiertegen te hoop lopen is piijns inziens volko- men terecht. Een dergelijke concentratie van ik weet niet hoeveel nationaliteiten is hetzelfde als bij voor baat vragen om moeilijkheden. Opmerkelijk is dat het artikel ook gewag maakt van plattelandsgemeenten, onder meer Opsterland in Friesland, die al jaren woningen huren en deze vrij houden ten behoeve van asielzoekers. Veel asielzoe kers zouden echter geen enkele behoefte voelen om in deze delen van het land te gaan wonen. Deze asielzoe kers (wordthier wel terecht gesproken van vluchtelin gen?) zijn dus mijns inziens duidelijk niet uit lijfsbe houd naar hetin mijn ogen tolerante en vrijgevige Ne derland gekomen. Ik zou deze 'weigeraars' willen rangschikken onder de categorie economische geluk zoekers. HetCentraalOrgaanOpvangAsielzoekersmaaktdeel uit van een inmiddels tot een omvangrijke industrie uitgegroeid complexdat vele, volgens mij tienduizen den, mensen een vaak dik belegde boterham biedt. Deze mensen hebben geen belang bij het terugdrin gen van het aantal asielzoekers in Nederland. Het in dammen vgn de stroom zou voor hen wel eens het ver lies van hun baan kunnen gaan betekenen. Ik heb voorts de indruk dat onze overheid, met name staatssecretarisSchmitz,zolangzamerhandhaar twij fels begint te krijgen over het beleid. Ik maak dat op uit haar opmerking dat het weigeren van een woning het draagvlak voor de opvang van vluchtelingen in ge meenten schaadt. A. W. Th. Hanselman, Rotterdam Tekening Theo Gootjes Door Jan van der Made 'Op dit moment is er geen Chine se Gorbatsjov. Nu niet en in de toekomst niet. Economische her vormingen alleen zorgen niet au tomatisch voor democratisering'. Zo waarschuwt Fang Jue (43) in het pas verschenen document 'Verbreedt de Basis van China's Politieke Macht' de Communisti sche Partij (CCP), maar ook het westen, waar in de afgelopen maanden naar zijn zin 'veel te op timistisch' over China wordt ge praat. In het negentien artikelen tellen de pamflet roept Fang Jue op di recte verkiezingen te houden van provinciegouverneurs, burge meesters en de president Hy vraagt om rehabilitatie van allen die in de afgelopen twintig jaar 'fout behandeld' werden vanwege hun deelname in de democratie- bewegingen, eist een grotere de mocratie binnen de Communisti sche Partij en stelt de pensione ring voor van 'leiders van zeven tigjaar en ouder'. Fang Jue is een broodmagere man met stekelhaar. Zijn huidige functie is die van 'algemeen direc teur Tianhui Handel NV, een be drijfje dat huist in een kamer van een kantoorpand in Peking-Oost. Fang is geen onbekende onder deelnemers aan de Muur van de Democratie (1978 -1979), maar be woog zich altijd meer op de ach tergrond. Een dissident noemt hij zich niet. „Er zijn wel degelijk verschillen tussen mij en de heren Wei Jings heng en Wang Dan" (China's meest prominente dissidenten die in november en apnl naar de VS werden verbannen - JvdM), al dus Fang. „Ik acht hen hoog als organisatoren, maar ze begrijpen de politieke en economische situ atie in China slecht." Fang Jue's aanpak is veel voor zichtiger dan die van andere poli tiek andersdenkenden, die met de regelmaat van de klok in de ge vangenis of in ballingschap belar. den. Tien jaar lang werkte hij ais regeringsambtenaar, aanvanke lijk bij het ministerie van Water kracht en Elektriciteit, later als vi- ce-chef van de Staats Plannings commissie van Fuzhou, hoofdstad van de kustprovincie Fujian. Drie jaar geleden nam hij ontslag om dat hy 'als regeringsfunctionaris geen politieke pamfletten kan schrijven'. „Dat is verboden, en er is geen tijd voor." Fang vertegenwoordigt een groei end aantal jongere ambtenaren die ontevreden zyn over de huidi ge gang van zaken. „Het begon in 1992, toen Deng Xiaoping de eco nomische hervormingen een nieuwe impuls gaf. Maar nie mand, ook Deng niet, sprak over politieke hervormingen." Met een aantal gelijkgestemden begon Fang een informele discussie groep. „Het is geen organisatie. De CCP staat geen andere organi saties behalve haarzelf toe... We bellen elkaar, komen bij elkaar thuis." Toen na het Vijftiende Partycon gres, dat afgelopen september werd gebouden, nog steeds niet over politieke hervormingen werd gerept, schreef Fang Jue, ge ïnspireerd door zijn vrienden, een eerste pamflet, getiteld 'China Heeft Een Nieuwe Transformatie Nodig - Richtlijnen van de Demo cratische Factie'. Met de 'Democratische Factie' doelt Fang Jue op 'getalenteerde overheidsambtenaren en partijle den van tussen de dertig en de vyitig jaar'. 'Leden van de groep zijn werkzaam bij de centrale overheid, organen van de machti ge staatsraad, op provinciaal of districtsniveau. En hy groeit snel. Dalai Lama De zogenaamde 'derde generatie leiders' (waarvan president Jiang Zemin, premier Zhu Rongji en voorzitter van het Nationale Volkscongres Li Peng de belang- rijkse exponenten vormen, redac tie) heeft noch binnen, noch bui ten de CCP grote politieke steun. Ze zijn geïmpregneerd met het Denken van Mao Zedong. De CCP moei veranderen van een leninis tische partij in een partij die meer inspeelt op de situatie van van daag. Op dit moment is, na twin tig jaar economische hervor mingspolitiek, volgens Fang 'de f-■ h,?„v tijd rijp voor politieke hervormin gen'. In zijn eerste pamflet besprak Fang een scala van mogelijke her vormingen: werkelijke autono mie voor Tibet ('Op dat gebied zit ten we op één lijn met de Dalai La ma'); persvrijheid; een duidelijke scheiding tussen de CCP en de re gering; verbetering van de men senrechtensituatie en beperking van militaire uitgaven. Het eerste pamflet, dat op 20 november ver scheen, trok pas in januari inter nationale attentie. Voor andere dissidenten zou dit het moment van arrestatie zyn. Waarom kreeg Fang Jue nooit last met de overheid? „Onze doelstel lingen, de democratisering van China's politieke systeem, ver schilt niet veel van dat van men sen als Wang Dan en Wei Jings heng. Maar onze methoden zyn anders." Fang is zich zeer bewust van China's labyrint van wetten en regels. Als iets niet is toege staan, zal de 'democratische fac tie' geen actie ondernemen. „En het belangrijkste: onze per- Een opname van hettelevi- siestation Ca nadian Televi- son Netwerk (CTV) van een man in de handboeien, die wordt vastgehou den op de tweede ver dieping van een politiebu reau In Shanghai. CTV, dat dez opname 18 april maakte, claimt ook beelden te hebben van verdachten die tijdens verhoor in dit Chinese bu reau worden geslagen. Foto EPA/AFP soonlijke geschiedenis is anders. Wij zijn geen vreemden voor de regering, wij werken er, of hebben er langdurig gewerkt. Mensen als Wei Jingsheng en Wang Dan wor den vanwege hun verleden als lei ders van de protestbeweging ge zien als separatisten, subversie ven, mensen die de Communisti sche Partij omver willen werpen en het land willen splitsen. Dat is niet zo, maar dat begrijpt de rege ring niet. En het resultaat is dat ze worden gearresteerd." Lente Fang wil niet veel zeggen over hoever zyn invloed gaai, wel wil hij kwijt dat zyn groep van her vormingsgezinde vrienden 'al leen binnen bepaalde departe menten invloed kan uitoefenen'. „Nog niet op fundamentele be leidslijnen, daarvoor is nog een lang proces nodig," aldus Fang. Ondertussen wordt er stug door gewerkt. Na het Nationaal Volkscongres (eind februari) schreef Fang zijn tweede pamflet, gedateerd 10 april. Het spitst zich toe op politie ke hervormingen en waarschuwt buitenlanders tegen teveel opti misme. „Ik heb de indruk dat de westerse media en ook veel wes terse leiders denken dat China op dit moment een 'Pekingse Lente' doormaakt, (artikelen met kop pen van deze strekking versche nen recentelijk in gezaghebbende weekbladen als Newsweek en de Far Eastern Economie Review - redactie). Het is waar dat er op dit moment sprake is van een relatie ve versoepeling van de censuur. Er is meer discussie mogelijk; er verschijnen boeken die kritischer zyn." Maar het doel voor deze tolerantie is volgens Fang om 'uitwisseling met het westen (dat immers grote nadruk op mensenrechten legt) te intensiveren', waarbij uiteraard gedacht moet worden aan het ko mende bezoek van de Amerikaan se president Clinton, eind juni. Fang: „Ais je het over lente hebt, krijgen alle bomen nieuwe blade ren. Wat we vandaag in Peking zien, is een potplant die in bloei staat. Hy groeit, maar wordt streng gecontroleerd." Door Henc van Maarseveen Musea kunnen de huidige kunstproductie niet goed meer aan. Het is te veel, te veelsoortig vooral en nau welijks representatief te selecte ren. Een belangrijke museale taak is weliswaar het conserveren van kunst en niet voor niets worden de topmensen in een museum conservator genoemd. Maar het verwerven en bewaren voor het nageslacht wordt steeds moeilijker. Dat werd, althans wat pren ten betreft, eerlijk toegegeven op een symposium in februari in museum Boijmans van Beuningen. De bij eenkomst ging over het museale verzamel- en presen- tatiebeleid inzake grafische kunst. Grafiek is een afzonderlijke kunstvorm die een nieu we bloei beleeft. Er bestond bij meerdere sprekers echter een soort onmachtige wanhoop tegenover de prentenberg van vandaag. Er kwamen navrante za ken aan deorde, Eenconservatorvan de Kunsthal ver telde over de desastreuze staat waarin hij de nalaten schap van de niet onbelangrijke Indische kunstenaar Wijnand O. J. Nieuwenkamp (1874-1950) had aange troffen toen hij een expositie over hem voorbereidde. Opgestapeld in een oude vochtige schuur, rijp voor de vuilafvoer, In de zaal heerste toch wel wat ongeloof over de be weerde moeilijkheden. Prenten 2ijn relatief gemak kelijk te bewaren, veel simpeler dan schilderijen en beelden, om van installaties maar niet te spreken. Een particuliere verzamelaar van wie bekend is dat hij op zijn eentje een collectie van zo'n 20.000 duizendbla den beheert, en dat is veel meerdan de meeste musea in bezit hebben, uitte zijn twijfel over de museale pro-" blemen. Hem werd tegengeworpen dat een museale collectie andere beheerseisen stelt dan een privéverzameling thuis. Dat is niet onjuist Maar als de bestaande be heerseisen decollectievorming in de wegslaan, zou je er over kunnen denken om die eisen te veranderen. Althans voorh ed en daagse grafiek zou men een nieuw beheerssysteem kunnen ontwerpen dat minder geld, ruimte en personeel vergt Men zou ook in overweging kunnen nemen om het vernam elen van heden daagse grafiek bij één museum te concentreren of er desnoods een gespecialiseerd museum voor op te richten dat de taak van de andere in dit opzicht overneemt. De oplossing werdechter in tegengestelde richting ge zocht. Vanuit het Amsterdams Stedelijk en het Utrechts Centraal Museum werd ervoor gepleit om grafiek niet langer als specialekunstvorm tebehande- len. Natuurlijk wordter met grafische middelenkunst gemaakt, alleen vormt dat voor musea nog geen reden om die kunst binnen hun bezit af te zonderen en apart te behandelen. Kunst is kunst, met welke middelen ook gemaakt. Men zou daarom totontzamelen kun nen overgaanende aparteprentenafdelingenkunnen opheffen. Ik vondheteen geniaievondst. De groteverdwijntrue. Je ontkent de bestaanswaarde van een bepaalde kunstvorm en je bent je er als museum meteen vanaf. Wegalleproblemen.Hetdeedmedenkenaanhetdes- tydse gegoochel met de werkloosheidscijfers. Op een gegeven moment werden mensen in de WAO aange merkt als niet beschikbaar voor de arbeidsmarkt Dus kon hun aantal geschrapt worden uit de cijfers en bleek de werkloosheid in ons land erg mee te vallen. Briljante bureaucratie, dat is het zeker. Maar musea worden daarmede een beetje grabbeltonnen waarin de eenduidige ordening volgens vaste categorieën gaat ontbreken. Dat moet misschien in overeenstem ming worden geacht met beweerde ontwikkelingen binnen de beeldende kunst. Maar ik geloof er niets van. Anders dan in de jaren tachtig toen een soort univer seel kunstbegrip ook aan academies de boventoon voerde, lij kter nujuist meerbelang te worden gehecht aan specialisatie en in het bijzonder aan gespeciak,lc<H seerde deskundigheden binnen de kunstbeoefening^ Als dit laatste inderdaad het geval is, gaan musea mer een verouderd denkmodel de boot tijdelijk missen. Dat hoeft geen onherstelbare ramp tie zijn want over1 enkele decennia kunnen ze hun lacunes wel weer op vullen uit de verzamelingen van particulieren die te gendraads zijn blijven geloven in afzonderlijkekunst- vormen op het gebied van glas, keramiek of grafiek. Grafische kunstenaars die hun prentkunst opvatten als een autonome specialisatie, hebben bij die musea voorlopig echter niets meer te zoeken. (Henc uan Maarseveen was hoogleraar staatsrecht aan de Erasmus universiteit Rotterdam er* is thans graficus) De politieke schokgolf van India's recente kernproeven Verenigde Naties in New York. Jaap Ramaker, de Nederlandse ambassadeur bij de VN, ervoer India's opmerkelijke daad van afgelopen week als een persoonlijke te- Ieurstelling.Twee jaar geleden leidde hy in Genève de internationale onderhandelingen die resulteerden in het Kernstopverdrag, het baanbrekende akkoord gericht tegen het tes ten van atoomwapens. Door John Wanders „Ja, ik werd erdoor verrast," zegt Jaap Rama ker, Nederlands ambassadeur bij de VN in New York. „Zoals velen met my hier in de Ver enigde Staten," voegt hy er met lichte ironie aan toe. Want ook de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA werd vorige week met het schaamrood op de kaken overvallen door het bericht dat India kemproeven had uitge voerd." „De partij die nu het voornaamste bestanddeel is van de Indiase regering, de BJP, wierp in de tijd van de onderhandelingen over het Kernstopverdrag al haar schaduw vooruit," herinnert Ramaker zich. „In de eerste helft van 1996 -toen de onderhandelingen onder mijn voorzitterschap werden afgerond- kwam de Indiase regering, onder leiding van de Congresparty, met voorstellen die niet uit voerbaar waren en die ook niet onderhandel baar waren. Dat gebeurde onder druk van de Indiase oppositie die werd aangevoerd door de BJP." Het lijdt geen twijfel, stelt Ramaker, dat In- dia's atoomproeven voor een belangrijk deel zijn ingegeven door binnenlands politieke mo tieven. „Dat India openlijk heeft aangetoond dat ze technisch in staat is dit soort proeven uit te voeren, heeft bij de Indiase bevolking een geweldige weerklank gevonden." India behoort niet tot de 149 staten die het Kernstopverdrag (CTBT - Comprehensive Test Ban Treaty) hebben getekend. De vijf er kende atoommachten Amerika, Rusland, Chi na, Groot-Brittannié en Frankrijk behoren daar wel toe. Het verdrag is zodanig opgezet dat het pas in werking kan treden als alle 44 landen waarvan bekend is dat ze nucleaire ac tiviteiten uitvoeren het verdrag hebben gete kend en geratificeerd. „Het Kernstopverdrag is er vooral op gericht landen te ontmaskeren die stiekem kernproe ven uitvoeren," zegt Ramaker. „Het verdrag slaat dus niet zo op de actuele situatie rond In dia. Want het is duidelijk dat India zijn kem proeven van vorige week helemaal niet verbor gen wilde houden." De honderden seismologische stations die over de hele wereld de bewegingen van de aardkorst in de gaten houden, hebben van de rijf Indiase kemproeven van afgelopen week slechts één kunnen registreren. „Ten aanzien van die andere vier moeten we de Indiase rege ring op haar woord geloven," zegt Ramaker. „Dit roept ernstige vragen op over de betrouw baarheid van de verificatie van het Kernstop verdrag," verklaarde in The New York Times directeur Frank Gaffney vanhet Centrum voor Veiligheidspolitiek in Washington. Want hoe kan de internationale gemeenschap controle ren of landen zich daadwerkelijk aan het Kernstopverdrag houden als vier van de vijf proeven niet worden opgemerkt? Vier technieken Ramaker legt de kritiek op 'zijn' verdrag naast zich neer. „Het International Monitoring Sys tem dat voorbereid wordt in Wenen en gereed zal moeten zijn als het Kernstopverdrag in werking treedt, gaat uit van meer dan één veri ficatiemethode," zegt hij. Naast seismische waarneming worden er in het verdrag nog drie andere technieken genoemd: hydro-akoes- tisch (daarmee worden de oceanen afgedekt), infrasound (technieken die drukgolven me ten) en radio-nuclide (technieken die lucht monsters meten). De vier technieken verster ken elkaar. Om het systeem niet al te duur te maken, is een ondergrens afgesproken. Ramaker: „Dit houdt in dat hele kleine ont ploffingen niet altijd zullen worden waargeno men. Maar er is ook nog een niet-teehnische verificatiemethode. Als er twijfel bestaat over de vraag of een land een nucleaire test heeft uitgevoerd, komt er een procedure op gang die inspecties ter plaatse mogelijk maakt." „Ik heb nog steeds veel vertrouwen in het Kernstopverdrag," zegt Ramaker op een mo ment waarop de wereld met ingehouden adem kijkt naar India's buurland en aartsrivaal Pa kistan, dat het verdrag evenmin heeft gete kend. Zondag gaf Islamabad aan dat de eerste Pakistaanse kernproef slechts nog een kwestie van tijd is. Verwacht Ramaker dat Pakistan nu ook een ei gen atoomwapen zal willen testen? „Een constante tijdens de onderhandelingen over het Kernstopverdrag was dat Pakistan nooit harder of zachter wilde lopen dan India Dat klinkt nu natuurlijk een beetje onheilspel lend. Als India in 1996 het verdrag had onder tekend, had Pakistan een halve seconde later hetzelfde gedaan. Zo moetje, denk ik, de hui dige situatie ook zien. De Pakistaanse regering staat onder grote druk van de publieke opinie in Pakistan om hetzelfde te doen als India." Het is nog steeds zo datje een kernwapen pas operationeel kunt maken, als je het wapen een keer echt hebt uitgeprobeerd, zegt Ramaker, terugkerend naar het Kernstopverdrag. „Dus als je niet meer kunt testen, kun je ook geen nieuwe systemen meer ontwikkelen. Dit geldt ook voor de rijf erkende atoommachten. En dat is de waarde van het Kernstopverdrag. Met computersimulaties kun je bekijken of je be staande voorraden nog veilig zyn, of ze niet in eens afgaan. Je kunt ook kijken of de wapens nog de uitwerking hebben die je eivan ver wacht. Maar volgens de kenners is het onmo gelijk om louter met computersimulaties nieu we typen te ontwikkelen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1