'Verbied b eenkomst van Grijze Wolven' Wh staan geheel voor u open Fikse brand in slooppand Rotterdams Dagblad Burgemeester Scheeres van Schiedam gaat niet in op verzoek anti-fascisten Bierhuizen na opheffen van CD: AOV, VNN of Nederland Mobiel? Schiedam vraagt extra steun bij investeringen 'Lij stverbintenis' Extra ruime openings CD-romspe!er gestolen uit het ziekenhuis Doorgereden na aanrijding Bromfietser aangereden Gewond na botsing Fietser breekt sleutelbeen Beroofd van portemonnee D66 in Maassluis plaatst kanttekening bij initiatief Nederlands-Indië monument Wij maken werk van beter wonen Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 20 mei 1998 Door Mare Floor ken." De Grijze Wolven zijn ech- de Turks-nationalistische krant land blijkbaar politieke activitei- rele Vereniging te hel Schiedam De Schiedamse burgemeester R. Scheeres is niet van plan een komende zaterdag door de lokale Turkse Cultu rele Vereniging georganiseerde bijeenkomst in de Sporthal Margriet te verbieden. De Anti-Fascistische Actie Neder land (AFA) had de burgemeester om zo'n verbod gevraagd omdat het zou gaan om een herden kingsbijeenkomstvoor de in april 199? overleden Alparslan Türkes. Türkes was de grote leider van de Turkse extreem-rechtse organisa tie Gryze Wolven. De Grijze Wol ven streven naar het herstel van het vroegere Turkse rijk, dat zich uitstrekte van Wenen tot de Chi nese Muur. Volgens woorvoerder M. van Bruggen van de gemeente Schiedam heeft Scheeres naar aanleiding van de brief van AFA wei overleg gehad met de Schie damse politie, maar zag hij geen aanleiding om de bijeenkomst te kunnen verbieden. „Er is een ver gunning aangevraagd voor die bijeenkomst door de Turkse Cul turele Organisatie en die is ge woon door ons afgegeven," ver klaart Van Bruggen. „Er zijn ook geen wettelijke mogelijkheden om de activiteiten te verbieden." Van Bruggen erkent dat er een zweem van Grijze Wolven om de bijeenkomst heen hangt, maar: „dat is voor Scheeres nog geen re den om de vergunning in te trek ken." De Grijze Wolven zijn ech ter omstreden. Hun ideologie ver toont sterke overeenkomsten met die van de nazi's. Niet alleen is het uiteindelijke ideaal om de hele wereld tot Turks gebied te maken, ook wordt het Turkse volk superi eur aan andere volken geacht. De Grijze Wolven wijzen integratie met andere volken dan ook af. Türkes, die nog altijd liefkozend 'Grote Leider' wordt genoemd, maakte geen geheim van zijn sympathie voor Adolf Hitler. En waar Hitler over zijn volk als Her renvolk sprak, noemde Türkes de Turken graag het 'meest edele volk ter wereld'. De AFA baseert de veronderstel ling dat de bijeenkomst van ko mende zaterdag in het teken van de Grijze Wolven staat onder meer op de aankondiging die in de Turks-nationalistische krant Türkiye is geplaatst. In de adver tentie domineert een afbeelding van het hoofd van Türkes met daarnaast de tekst "Wij volgen je'. Bovendien wordt de bijeenkomst opgeluisterd door de Turkse zan ger Ozan Arif. die bekend staat als de huiszanger van de Nederland se Grijze Wolven. Verder wij'st AFA er op dat de Schiedamse Turkse Culturele Vereniging lid is van de landelijke Turkse Federatie Nederland, die in het vorig jaar verschenen bock van de journalisten Stella Braam en Mehmet Ulger werd ontmas kerd als een bolwerk van de Grij ze Wolven.Je kunt de Turkse Fe deratie als de officiële tak van de Grijze Wolven in Nederland zien," verklaart P. Kraaijer van de AFA. „Onder die vlag kunnen in Neder- Vlaardingen Een medewerker van het Holy Ziekenhuis ontdek te gisteren dat er een cd-romspe- ler uit een computer in gebouw B is ontvreemd. De dader is binnen gekomen via hel trappenhuis en heeft daarbij enkele deuren open gebroken. Schiedam Een onbekende auto mobilist is gistermorgen doorge reden nadat hij een aanrijd mg had veroorzaakt met een M-jange Schiedamse. Het meisje fietste omstreeks kwart voor tien op de Dam richting Vlaardingerstraat en werd, toen zij de Nieuwe Sluis net voorbij was gereden, aan de achterzijde aangereden door een auto. Ze kwam h ierdoor ten val en moest zich met verwondingen aan been, pols, buik en hoofd door de EHBO laten behandelen. De be stuurder van de auto, een grijze Volkswagen, reed verder 20nder gegevens achter te laten. Schiedam Een 71-jarige Schie dammer is gi stermiddag rond half drie gewond geraakt nadat hij op de Willem de Zwijgeriaan met zijn bromfiets door een auto werd aan gereden. Het slachtoffer is voor behandeling van zijn verwondin gen naar het Schieland Zieken huis gebracht. Schiedam Op het Giessenplein vond gistermiddag omstreeks kwart over drie een aanrijding plaats waarbij een 53-jarige Rot terdamse medepassagier gewond raakte. Het ongeval gebeurde na dat een automobilist op de achter zijde van de andere auto botste. Het slachtoffer is mei verwondin gen naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam gebracht. Vlaardingen Een 15-jarige fiet ser uit Vlaardingen heeft gisteren even na 16.00 uur enkele verwon dingen opgelopen na een aanrij ding met een bestelbusje. De jon gen wilde de Burgemeester Heus- denstaan richting de Hargalaan oversteken en zag daarbij een na derende bestelbus te laat. Het slachtoffer klapte tegen de voor ruit van de bestelbus en liep daar bij een gebroken sleutelbeen en enkele kneuzingen en bloeduit stortingen op. Hij is behandeld in het Holy Ziekenhuis. Vlaardingen Op de Vlaardingse Floris V-laan liet een klant in een sigarenwinkel gisteren haar por temonnee vallen. Een jochie van ongeveer 10 jaar oud raapte hem op en rende weg richting de Eyk- manstraat. Hij is niet meer ach terhaald. land blijkbaar politieke activitei ten van extreme aard worden ont wikkeld. Wij proberen dat via de papieren weg aan te pakken. On der meer door de Schiedamse burgemeester om een verbod voot de bijeenkomst te vragen." De organisatie van de Grijze Wol ven in Nederland is ondoorzich tig. Het journalistieke werk van Braam en Ulger heeft slechts een tipje van de sluier opgelicht. Zij noemen de Turkse Culturele Ver eniging wel als lid van de Turkse Federatie, maar reppen er niet over of het daadwerkelijk een re gionaal bolwerk van Grijze Wol ven is. De vlaggen van de MHP - de politieke partij in Turkije van de Grijze Wolven - en de portret ten van de grote leider Türkes hangen in ieder geval wel in hun gebouw, weet voorzitter H. Kara- kus van de Turks Nederlands Overlegorgaan Schiedam (T- NOS). „Maar dat zijn gewoon symbolen van een legale politieke partij in Turkije. Ik ben onafhan kelijk en heb daar geen enkele moeite mee," stelt hij. Karakus zegt echter in zijn T- NOS, waarin gemeente, politie en Turkse organisaties samenko men, nooit iets van Grijze Wolf- opvattingen van de Turks Cultu rele Vereniging te hebben ge merkt. „Ze zijn absoluut niet min der geneigd om mee te werken aan integratie dan andere Turkse verenigingen." Vorig jaar liep een Turks concert in de sport- en eve nementenhal M.-ygiiet enorm uit de hand. Nadat Koerdische jonge ren de zaal waren binnengedron gen en met stokken begonnen te dreigen, ontstond een massale vechtpartijIn de gevechten en de ontstane paniek raakten vijf men sen gewond. Volgens een woord voerster van de Schiedamse poli tie worden dergelijke problemen bij de bijeenkomst van zaterdag niet verwacht .Maar mocht het nodig zyn, dan kunnen we direct ingrijpen." De gemeente Schie dam heeft bij het afgeven van de vergunning wel een aantal voor waarden gesteld. Zo moeten er za terdag 21 mensen van een onaf hankelijk beveiligingsbedrijf bij de happening aanwezig zijn, evenals twee brandweermannen en twee Turks-sprekende politie mannen. Gemeentewoordvoerder Van Bruggen: „Dat is toch al weer 25 man. Maar mochten we voor za terdag nog signalen krijgen dat de openbare orde toch verstoord kan raken, dan kan alles alsnog worden stilgelegd." Schiedam Fractie Bierhuizen, Nederlands Blok, Volksnationa listen Nederland, Nederland Mobiel of het AOV? De politieke aspiraties van Ad Bierhuizen zullen niet ophouden met het mogelijk opheffen van de Cen trum Democraten. Het allerlaat ste CD-raadslid van ons land is al benaderd door het Neder lands Blok en de Volksnationa- listen Nederland, maar voelt ook wel wat voor een lidmaatschap van het AOV of Nederland Mo biel. Schiedammer Bierhuizen js na de gemeenteraadsverkiezingen van dit jaar de allerlaatste CD'er die nog een zetel heeft in een ge meenteraad. Nadat de uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer bekend was, werd bovendien duidelijk dat de positie van het Schiedamse raadslid met recht als uniek is te bestempelen. Zelfs in de Twee de Kamer wist de CD geen zetel meer te bemachtigen en daar mee werd Schiedam opeens het laatste bastion van de CD. Na de verkiezingsuitslag maak te CD-partijleider Janmaat be kend dat hij overwoog zijn party op te heffen. Dat leverde in de Brandersstad een aantal specu laties op over de toekomst van de zetel die nu wordt bezet door Bierhuizen. Het CD-raadslid is er zelf allerminst onduidelijk over. Hij wil gewoon doorgaan met zjjn politieke werk. Als Fractie Bierhuizen of als raads lid voor een andere partij. Het Schiedamse raadslid is inmid dels al benaderd door Volksna tionalisten Nederland en door het Nederlands Blok. Vertrouwd Verder voelt hij ook wel wat voor een lidmaatschap van het AOV en Nederland MobieL „Aan het AOV is de CD toch veel stem men kwijtgeraakt, dus met die kiezers ben ik wel vertrouwd," zo zegt Bierhuis. „Nederland Mobiel trekt me nog meer. Daar in zitten allemaal jonge mensen uit het bedrijfsleven. Daar zou ik me goed bij thuisvoelen. Maar de vraag is of zij mij willen heb ben." Zie ook pagina 13: 'Ik ben geen racist' Rond 5.30 uur vanochtend kreeg de Vlaardingse brandweer melding van een flinke brand In een slooppand aan de Maassluissedijk. Drie brandweerwagens moesten er aan te pas komen om het vuur onder controle te krijgen. De Schiedamse brandweer werd voor de zekerheid stand-by gehouden. Vier volwassenen en een kind moesten uit twee woningen naast het brandende pand worden geëvacueerd. Zij werden bij buren ondergebracht. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur oversloeg naar naastliggende woningen. Tot in de ochtend moest worden nageblust. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Foto Roei Dijkstra Schiedam Schiedam is één van de 31 grote steden die in een brief aan de kabinetsformateur extra geld hebben gevraagd voorde ste delijke investeringsopgave tot 2010. Om alle plannen uit te voe ren is 95 miljard gulden nodig, waarvan gemeenten en marktpar tijen tweederde voor hun reke ning nemen. Van het rijk wordt een bijdrage van 33 miljard verwacht verdeeld over twaalf jaar, dus 2,75 miljard per jaar. De berekening komt voort uit een studie die de ge meenten en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben laten doen naar de investeringen in vastgoed en ruimtelijke infra structuur. De economische groei van de steden loopt sinds 1980 structureel achter bij de nationaal economische ontwikkeling. Wil len de steden aansluiting houden dan is een extra inhaalslag nodig. Op korte termijn zullen de ge meenten zich richten op de aan pak en uitbreiding van bedryfsae- commodaties. In Schiedam gaat het om de herontwikkeling van 29 hectare oude werfterreinen en be drijventerreinen (Vijfsiuizen, 's- Graveiand-Zuid en Spaanse Pol der) en de herstructurering van de Rivierzone. Daarnaast leggen de grote steden de nadruk op de vernieuwing van voor- en naoor logse wijken, het verbeteren van de bereikbaarheid en het verbete ren van de milieukwaliteiten van de stad. Volgens de grote steden onder schat het rijk de investeringen. Het rijk houdt bijvoorbeeld geen rekening met geld dat moet wor den gestoken in, 4e. aanpak,yan stationsomgevingen zoals rond het Schiedamse NS- en metrosta tion, met investeringen iri water en groenstructuren waarmee Schiedam ook bezig is. Stadsvernieuwing Ook stadsvernieuwing en her structurering van wijken kost de gemeenten veel meer geld dan het rijk inschat, In Schiedam gaat het niet alleen om de aanpak van naoorlogse woningen zoals in Nieuwland en Groenoord, maar ook om verbetering en vervan ging van de vooroorlogse woning voorraad. Bij de restaurantje van monumenten heeft deze gemeen te verder een aanzienlijke achter stand. De milieu-investeringen zijn in Schiedam eveneens zeer groot. Bij alle bouwprojecten is de sane ring van milieuvervuiling en ge luidshinder een terugkerend ge geven. Het gaat zowel om het op ruimen van vervuilde bodems als om het inperken van geluidshin der. Met name het terugbrengen van het verkeerslawaai van de A20 en van de spoorlijn is urgent, qipdat d^t Tylers de vernieuwing van een aantal naoorlogse wyken tegenhoudt. Verder zal Schiedam de komende jaren onder meer moeten investe ren in het (her)ontwikkelen van locaties voor kantoren en bedrij ven langs de nieuwe metro- en tramlijnen, in uitbreiding van de culturele en recreatieve voorzie ningen en in de toeristische ont wikkeling. Een concreet plan is de herontwikkeling van de Zuid vleugel; de bouw van 450 600 wo ningen en kleinschalige bedrij ven moet het draagvlak vergroten voor voorzieningen in de binnen- stad. Door het ondergronds brengen van de hoogspanningslijnen van de EZH tussen het station Schie- dam-Centrum en de Kerklaan komt er een nieuwe kantoorloca tie vrij. Op stapel staan verder verbetering en uitbreiding van het Stedelijk'Museum, de restau ratie van park De Plantage, de aanpak van de groene long tussen de Nieuwe Maas en Midden-Delf land, het autoluw maken van de binnenstad en het verbeteren van fietsvoorzieningen. Het omvangrijke achterstallige ondërhoud'éh' dëftvafe' milieu-er fenis uit het verleden zorgen voor hoge onrendabele toppen in veel Schiedamse projecten, die de draagkracht van de gemeente ver te boven gaan en de animo by de marktpartijen geen goed doen. „Toch mogen deze omstandighe den geen reden zijn om af te zien van investeringen: als Schiedam één ding heeft geleerd van zijn re cente geschiedenis is het wel dat het niet of niet tijdig investeren uiteindelijk tot een grotere reke ning leidt dan het wel op tijd ne men van de juiste maatregelen," aldus een passage uit het studie rapport. Schiedam Ze hadden al een politiek huwelijk, de twee kers verse raadsleden voor de SP in de Schiedamse gemeenteraad. Sinds vandaag zijn ze echter ook buiten de politieke wandelgan gen een verbintenis met elkaar aangegaan. Edith Kuitert en Yo- rick de Haan hebben elkaar van morgen het ja-woord gegeven in het oude stadhuis aan de Grote Markt en het woord 'lijstverbin- tenis' een geheel nieuwe invul ling gegeven. Het feestje na de SP-verkiezingsoverwinning wordt vandaag nog eens overge daan. Echter niet zo openbaar als na de verkiezingen want trouwen is toch meer een privé- aangelegenheid. „Vandaar dat we het ook een beetje stil hebben gehouden," aldus bruidegom Yorriek de Haan. Maassluis De Maassluise D66- fractie heeft een kanttekening ge plaatst bij het plaatsen van het Nederlands-Indië gedenkteken bij het monument in het Juliana- plantsoen voor slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. In de raadscommissie die onder meer over cultuur gaat, vestigde Lenie van Duijn-Camfferman gis teravond de aandacht op de ge voeligheid die daarover bij som mige mensen leeft. „In de Tweede Wereldoorlog werden wij onder drukt, terwijl soldaten naar Indo nesië gewoon zijn gestuurd. Wij waren in wezen de ondc~ '"uk- ker." Omdat D66 zei niet principal te gen het gedenkteken te zijn, stemde de partij net als de andere fracties wei in met de lü.uuu gul den subsidie die er voor wordt uit getrokken. Maar de democraten vinden het beter als het oorlogs monument nu wordt uitgebouwd tot een monument voor alle Maas- sluizers die van welke oorlog dan ook slachtoffer zijn. De commissie legde overigens de mening van het dagelijks bestuur van de culturele raad naast zich neer. Deze adviescommissie is niet tegen het monument en ook niet tegen de subsidie, maar vindt dat de 10.000 gulden ergens an ders dan uit het cultuurfonds moet komen. Dat is vooral be doeld voor kunstopdrachten, vindt men. De initiatiefnemers voor het mo nument, de Stichting Gedenkte ken Ned.Indie 1945-1962 denkt het merendeel van de kosten (40.000 gulden) zelf bij elkaar te krijgen. Met sponsoring is al meer dan 2Q.ÖÜÖ guiaenbinnengenaaid, het restant verwacht men te krij gen uit andere subsidie- en spon sorpotjes. Het Woningbedrijf Rotterdam stelt de klanten centraal De ca. 100.000 Rotterdammers die wij onderdak biedenwillen een goede woning in een plezierige buurt. Deze wens is uit gewerkt in het plan 'Haal de buurt binnen!*. Het Woningbedrijf Rotterdam wil de komende jaren 400 miljoen gulden investeren in zijn woningen en de woonomgeving. Om de 'buurt' daadwerkelijk 'binnen te halen zetten we onze deur wijd open. De WBR-openingstijden zijn verruimd. Onze klantgerichte wijkteams staan dan klaar om u van dienst te zijn. Woning Bedrljt Rotterdam Het Woningbedrijf Rotterdam is u van dienst met ruimere openingstijden: maandag t/m donderdag 08.30 tot 17.00 uur vrijdag 08.30 tot 12.30 uur Onze medewerkers zijn dan telefonisch bereikbaar en u kunt de kantoren bezoeken. Op de volgende adressen bent u welkom voor al uw WBR-zaken: District Kralingen District Noord Ommoord Zevenkamp District Overschie District West District Zuid WBR-Vastgoed Voorschoterlaan 4 Jensiusstraat 37 Zernikeplaats 350 A. Brouwerstraat I Spaanseweg 16 Strevelsweg 700/105 Rochussenstraat 17 tel.nr. 240 60 00 tel.nr. 443 24 00 tel.nr. 407 38 00 tel.nr. 446 33 00 teknr. 245 66 00 tel.nr. 493 25 00 teLnr. 241 54 44

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1