Actueel 3 'Niemand hoeft bang te zijn dat we Nederland overnemen' Onze Top 10 SUPER DE BOER oh Snelle boot tussen Dordrecht en Rotterdam gaat volgend jaar varen 1.89 3.98 m 0.99 Massaal ja* Ieren betekent nog geen vrede Hoop overwint LEKKER VOORDELIG Nationalisme kenmerkt cultureel feest Grijze Wolven in Schiedam pan! waar 4stüksiW Rotterdams Dagblad Commentaar Ga naar huis, dinosaurus' 3.59 sMuaosmtm 1.49 1.99 11.98 2.59 6. 14.90 1.99 5.38 2.99 4.79 otterdams Dagblad Maandag 25 mei 1998 - Door Hans Geurens Dordrecht/Rotterdam Om tien over acht gaan de trossen van draagvleugelboot 'Flying Dutch man" aan het Groothoofd in Dor drecht los Tien minuten te laat. Maar dat hindert niemand. Het is vooral een pleziertochtje voor de opvarenden. Een gezelschap van ruim vijftig mensen uit Dordrecht en omge ving die in Rotterdam werken, was vanochtend geïnviteerd om de vuurdoop van de snelle boot verbinding tussen beide steden mee te maken. Die komt pas in september volgend jaar in de vaart. Tussen Dordten Rotterdam zal straks met catamarans geva ren worden, die net zo snel zijn, meer comfort hebben en minder golfslag produceren. Toch is alvast een proefvaart geor ganiseerd ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van Rijkswater staat. De genodigden krijgen zo alvast een voorproefje van een nieuwe vorm van openbaar ver voer in deze regio. De Flying Dutchman' zet koers naar De Noord. Het ranke vaar tuig is meteen op snelheid. Han dig als je het drukste rivieren- knooppunt van Europa moet over steken. De stemming aan boord is prima. Er worden gratis broodjes en koffie geserveerd. Dat zal straks wel met het geval zijn als de 'echte' snelle boot gaat varen, zegt een passagier glunderend.De snelle boot heeft zijn eerste proef vaart, een dag nadat de Neder landse Spoorwegen de nieuwe reistijden heeft laten ingaan. Maar dat is toeval. Het is niet de bedoeling te concurreren met de trein^egt P. Westeneng, van ar chitectenbureau IBZH uit. Hij co- ordineert namens de opdrachtge ver. de provincie Zuid-Holland, het project. Het consortium High iSLW Om half negen vanochtend meerde de 'Flying Dutchman' aan bij het Spido-ponton Leuvehoofd. De passagiers kunnen direct metrostation Leuvehaven in of lopend naar hun werk. Foto mgrid van Beek Speed Ferry bv, bestaande uit ZWN Groep, stadsvervoer Dor drecht en de rederijen Doeksen en Heymen, dat de snellebootver- bindmg gaat exploiteren, mikt vooral op de automobilist uit de Drechtstreek die elke dag de el lende van de file en vervolgens van het parkeren meemaakt alvo rens op zijn werk in het centrum van Rotterdam te arriveren. Het moet een anti-fileboot worden. De passagiers uit de omliggende ge meenten kunnen snei bij de nabij gelegen Rieaijkshaven, het ver trekpunt van de snelle boot ko men door een waterbus systeem in de Drechtsteden. Dat moet vol gend tegelijkertijd van start gaan. Papendrechter D. Rijnenberg vindt het voorlopig nog wat te lang duren. ..Ik doe er normaal met de auto 35 minuten over om op mijn werk op de Kop van Zuid te komen. Nu ben ik met de pont hierheen gekomen en al drie kwartier onderweg," zegt hij net voor de afvaart. „Ik heb ook geen last van files, want ik begin 's morgens vroeg. Maar wie weet staat het over drie jaar rond die tijd ook welvast op de weg. Dan is dit misschien een alternatief." Een sterk punt van de snelle boot is volgens toekomstig directeur M.J.V. Sprenger van de High Speed Ferry bv. tn oprichting dat een (beperkt) aantal van 20 fietsen mee kan aan boord. Dat vindt ook W. van Rijswijk, die in de Dordtse nieuwbouwwijk Stadspolders woont. „Ik ga altijd met de trein naar Rotterdam, maar de verbin ding met NS-station Stadspolders is slechter geworden. Het was een kwartiertje fietsen naar het Groot hoofd. Daarom is de snelle boot denk ik een behoorlijk alternatief voor de trein." Na drie jaar moeten er tweedui zend passagiers per dag gebruik maken van de snelle boot. Het ex periment gaat slagen, daarvan is Sprenger overtuigd. Voor de drie jaar durende proef dragen rijk, provincie en deelnemende ge meenten in totaal zo'n tien mil joen gulden bij. Op werkdagen kunnen de reizi gers elk half uur op de boot rich ting Rotterdam en vice versa. In het weekeinde elk uur. Er kan met de strippenkaart worden be taald. Een enkeltje kost zeven strippen, ofwel ruim vijf gulden. Tussendoor wordt nog een stop gemaakt in Ridderkerk.Momen- teel vindt een onderzoek plaats naar een geschikte plek, waar ook automobilisten van de A15 en de A16 kunnen opstappen. Met een vaartje van zestig kilome ter per uur nadert Rotterdam snel. Om exact half negen meert de boot aan bij de Spido-ponton aar> het begin van de Leuvehaven. Het rondvaartbedrijf gaat binnen kort verhuizen naar de andere kant van de Erasmusbrug, waar na HSF mogelijk gebruik kan ma ken van het huidige ponton. De onderhandelingen daarover zijn Zo'n 1500 Turken kwamen zaterdag in de Schiedamse Sporthal Margriet bijeen om de glorie van het Turkse volk te vieren. Volgens de organiserende Turkse Culturele Vereniging een doodgewoon cultureel feest, volgens anti-fascistische bewegingen een samen komst van Turks extreem-rechts. „Het gaat er fanatiek aan toe. Maar niemand hoeft bang te zijn dat we Nederland overnemen." Door Marc Floor Schiedam De sporthal is afgeladen deze middag. Vijftien honderd wildenthousiaste Turkse bezoekers klimmen op de stoelen wanneer de in traditioneel tenue gestoken fanfare naar het podium marcheert. Voorop twee vaandeldragers. Eén met de vlag van Turkije, één met een doek waarop drie halve manen prijken: het symbool van de Grijze Wolven. De zaal is een golvende melange van gebruinde handen en rode ba nieren. Kleuters, pubers, volwas senen, traditionele sandalen, glimmende instappers, modieuze plateauzolen: de aanwezigen klappen, scanderen en juichen al lemaal even hard. Hier brandt het vuur van liefde en haat. Liefde voor de Turkse natie, haat voor degenen die daartegen zijn. Iedereen mag vandaag komen proeven van de Turkse cultuur, heeft de voorzitter van de Schie damse Turkse Culturele Vereni ging vooraf verklaard. In de prak tijk moet het tiental niet-Turkse bezoekers als enige door de als veiligheidssluis ingerichte EHBO-ruimte naar binnen. Tas sen van de pers worden op came ra's doorzocht. De organisatie heeft zelf een filmploeg inge huurd. Daarvan kan de pers op verzoek opnamen krijgen. Verbod De Anti-Fascistische Aktie (AFA) vroeg vorige week om een verbod van de bijeenkomst. Volgens de AFA zou het gaan om een samen komst van Turks extreem rechts, beter bekend onder de noemer Grijze Wolven. Het be treft aanhangers van de in 1997 overleden Alparslan Türkes, een Turks nationalrst-pur-sang. De ideologie van Türkes, die nooit onder stoelen of banken heeft ge stoken gecharmeerd te zijn van de ideeën van Hitier, vertoont vol gens critici sterke overeenkom sten met die van de nazi's. Het Turkse volk wordt het edelste ter wereld genoemd en moet weer heersen over het Osmaanse rijk, zoals zich dat vroeger uitstrekte van Wenen tot de Chinese muur. Maar als het even kan ook over wat zich daarbuiten bevindt. De AFA, in haar opvattingen ge steund door het Fascisme Onder- zoeks Kollektief FOK en de Rot terdamse Anti-Discriminatie Ac tie Raad RADAR, ziet in de Grijze Wolven een groter gevaar dan Ne derlands extreem-rechts Zij ba seren zich daarvoor onder meer op de publicatie van de onder zoeksjournalisten Stella Braam en Mehmet Ulger, die in hun boek over de Grijze Wolven de bewe ging afschilderen als een organi satie die er niet voor terugdeinst tegenstanders uit de weg te rui men. Braam wordt door de Grijze Wolven steevast als een satan af geschilderd, Ulger als een door Rusland betaalde communist. Schiedams burgemeester R. Scheeres zei geen wettelijke in strumenten te hebben om de bij eenkomst te verbieden, zoals de AFA had gevraagd, maar stelde wel eisen aan de organisatie. Op kosten van de Turkse Culturele Vereniging moest een onafhanke lijke beveiligingsdienst worden ingeschakeld. Bovendien zouden fascistische of racistische uitspra ken meteen door Turkstalige agenten met een proces-verbaal worden bestraft. Die kwamen ove rigens niet in actie. De Schiedamse Turkse Culturele Vereniging begrijpt niets van de commotie. Volgens hen is *bet slechts een feest, een gezellig sa menzijn van de Nederlandse Turkse gemeenschap die met res pect voor de Nederlanders haar wortels wil benadrukken. En die grijze wolf? De voorzitter zegt dat het niet meer is dan een symbool van de Turkse natie, vergelijk baar met de oranje leeuw van Ne derland. Complimenten De muren van de Schiedamse sporthal zijn behangen met vlag gen. Uit alle hoeken van Neder land zjjn Turkse delegaties geko men. Achter het podium straalt een metershoge helrode Turkse vlag. Daarnaast een aanzienlijk kleinere beduimelde Nederland se driekleur. De muziekgroep zet het Turkse volkslied in. De zaal zingt uit volle borst mee, onder een woud van in de lucht gestrek te armen met het teken van de Grijze Wolven: ring- en middel vinger op de duim, pink en wijs vinger gestrekt, zodat een wol- venkop ontstaat. Vervolgens wordt het Nederland se volkslied aangekondigd, waar van het zingen vooraf was be loofd. De zaal is zichtbaar ver baasd. Niemand zingt mee wan neer de klanken van het Wilhel mus door de sporthal galmen. Na de laatste tonen volgt een be schaafd applaus. Uren van toespraken volgen. Steevast wordt het podium met een trots Grijze Wolf-gebaar be klommen. Eén van de sprekers is Turkmen Omur, voorzitter van de Europese Federatie van Grijze Wolven. Er volgt een geldinzameling. Eén voor één komen afgevaardigden van lokale Turkse verenigingen naar voren om een handvol hon derdjes in een doos te gooien. De opbrengst is bestemd voor de Turkse broeders in landen als Azerbeidzjan en Bosnië. Landen die tot het gedroomde Osmaanse rijk behoren. „In die landen zitten veel mensen die hun wortels in Turkije hebben," licht een 29-jari- ge Schiedamse van Turkse af komst toe. „Die mensen moeten we steunen." De bezoekster, volgens eigen zeg gen geen Grijze Wolf, erkent dat de bijeenkomst in de sporthal ge kenmerkt wordt door fanatisme. „Het gaat er fanatiek aan toe ja. Maar zoals iedereen in Nederland vrijheid van meningsuiting heeft, zo mogen deze mensen uitspre ken wat zij op hun hart hebben. Nederland hoeft echt niet bang te zijn dat we het land overnemen. We willen gewoon samenzijn, om dat we zo ver van ons vaderland zijn verwijderd." Zij zegt dat ze Nederland ais haar moederland ziet en Turkije als haar vaderland. „We willen hier vandaag als Turken voelen dat we één volk zijn en we willen onze ge vallen soldaten herdenken. Dat zijn de beschermers van ons land. Turkije mag nooit en te nimmer uiteen vallen. Nederlanders hoe ven daar niet bang voor te zijn: die worden niet van alle kanten be stookt." Topattractie is de razend populai re Turkse zanger Ozan Arif. De volkszanger en verhalenverteller wordt door de journalisten Stella Braam en Mehmet Ulger de huis zanger van de Grijze Wolven ge noemd. Regelmatig lopen bezoe kers aan het slot van de bijeen komst met een gigantische Turks vlag boven de hoofden voor het podium langs. Eronder lopen kin deren mee, niet ouder dan 10 jaar. die vol begeestering de naam roe pen van het land dat ze waar schijnlijk alleen van vakanties kennen. Bamipakket Broodje Bokpau ar? nipakl rundvlees of up 4 stuks Kalfsroomieverworst lOOg W flonbiedmggn /«jn geldig t/m 30 mei 98 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Door Hans Geleijnse Belfast—Filmproducer en afgestudeerd histo ricus Paul Largan heeft weer hoop. Bij het re ferendum stemde hij 'natuurlijk' voor het vre desakkoord en 676.965 Noordierse protestan ten en katholieken deden precies hetzelfde. „Dat is geweldig positief. Maar vrede? Nee, dat zal nog heel wat jaartjes duren. Je kunt hoog stens vaststellen dat wij ons massaal tegen het geweld hebben uitgesproken." Het zijn niet de 274.879 tegenstemmers die de 26-jarige inwoner van Belfast voorzichtig stemmen. Nee, het zijn de losse einden van het akkoord zelf die de nodige reserves oproepen. Op elk nog onopgelost twistpunt tussen katho liek en protestant is een commissie actief en commissies kunnen na lang praten prachtige afgewogen rapporten afleveren, de macht om ze in praktijk te brengen is vaak gering. Largan: „Ik kom uit de katholieke gemeen schap, maar probeer zo onpartijdig mogelijk naar ons conflict te kijken. Volgens mij komt er pas vrede als alle Noord-Ieren als burgers met gelijke rechten worden behandeld. Dus geen overwegend protestantse politie meer, geen discriminatie bij banen, geen Oranje- vlagvertoon om de katholieken nederlagen van honderden jaren geleden in te peperen." Zo ver is het nog lang niet. Er ligt, na alle eufo rie over de uitslag van het referendum, voor de naar vrede snakkende Noord-Ieren zelfs een geweldige kater op de loer. Ian Paisley, predi ker van onverzoenlijke tegenstellingen, mag vrijdag van de kiezers een afstraffing hebben gekregen, zijn 'nee'-campagne kan bij de ver kiezingen op 25 juni voor de 108 zetels van de nieuwe Noord-Ierse Assemblee nieuw leven worden ingeblazen. Die nieuwe Assemblee kan belangrijke beslui ten alleen nemen als er gekwalificeerde meer derheden zijn bij de als nationalisten en Unio nisten geregistreerde leden. In de praktijk kan dit betekenen dat Paisley slechts 33 van de 108 zetels nodig heeft om besluitvorming te blok keren. Geen wonder dat de door de wol geverf de alles-afwijzer hoopt op een herhaling van 1974, toen hij met eenzelfde tactiek (en een al gemene staking van protestantse werkne mers) de Sunmngdale-overeenkomst opblies. zodat na enkele maanden een einde kwam aan Noord-Iers zelfbestuur. Dreigender dan politieke verlamming is het voornemen van de 70.000 leden tellende Oran je-ordes om de beruchte Drumcree-optoeht op 5 juli langs de traditionele route te laten lopen. Dat betekent een nieuwe confrontatie met de katholieke bewoners van de Garvaghy Road, die evenmin van plan zijn te wijken. Nee, vrede is het nog lang niet in Noord-Ier- land. „De totale gekte kan hier zo weer losbar sten," zegt Largan, die elke zomer Noord-Ier- land ontvlucht omdat hij niet 'tegen die sfeer van een staat van beleg' kan. Gary Adams mag hopen nog bij leven te kunnen genieten van Ierse hereniging, erg waarschijnlijk is dit niet. Het is Sinn Fein dat de grootste veer heeft moeten laten bij dit akkoord door Noord-Iers zelfbestuur binnen het Verenigd Koninkrijk te aanvaarden. Als Blair en Clinton hun beloften nakomen en Noord-Ierland een enorme econo mische injectie krijgt zal het politieke ideaal van een ongedeeld Iers eiland in de katholieke gemeenschap nog meer aan populariteit ver hezen dan nu al het geval is. De overtuigende uitslag van het referendum in Noord-Ier land en Ierland onderstreept het weerzinwekkende ka rakter van het conflict dat het eiland zo lang en zo hevig heeft geterroriseerd. De inwoners van Noord-Ierland en Ierland hebben met hun steun aan het akkoord van Goede Vrijdag massaal tegen het geweld gestemd, waardoor er een belangrijke stap is ge zet op de moeizame weg naar vrede. Die vrede is er overigens nog lang niet. Daarvoor moeten er nog vele afspraken nader worden uit gewerkt, moet de tijd ernstige wonden helen en moet diepe arg waan worden overwonnen. De uitslag van het referendum is vooral een overwinning van de hoop. Het pessimisme heeft verloren. De Ieren kiezen voor de toe komst, waarbij de keu2e vooral is bepaald door vrouwen en jonge ren, die ziek zijn van de eeuwige strijd van kempende oude man nen die zo lang het politieke beeld van Noord-Ierland hebben be paald. De fanatieke aUesafwijzer ds. Ian Paisley werd zelfs door zijn tegenstanders na zijn nederlaag uitgemaakt voor een dinosaurus - maar het feit dat hij in zijn kiesdistrict voldoende Nee-stemmers vergaarde geeft ook aan dat de weg naar werkelijke vrede nog lang zal zijn. Het komt er nu op aan dat de paramilitaire organisaties rekening houden met de nadrukkelijke wens van het volk en zich houden aan de afspraak dat ze binnen twee jaar volledig zijn ontmanteld en dus al hun wapens hebben ingeleverd. Tot nu toe maken IRA en Sinn Fein weinig aanstalten in die richting - de politie kon zater dag op het nippertje enkele bomaanslagen verijdelen. Belangrijk is ook de verkiezing van het nationale parlement van Noord-Ierland aan het eind van de maand juni. Uiteindelijk zullen in dat nieuwe parlement de tegenstellingen moeten worden overbrugd, zullen daar de meerderheden moeten worden gevormd om overeenkomsten te kunnen afsluiten met de Ierse republiek om het economische herstel van Noord-Ierland op gang te kunnen brengen. Die weg ligt nu open mede doordat in de Ierse republiek maar liefst 94 procent van de kiezers zich ook uit sprak voor het schrappen uit de Grondwet van de territoriale aan spraken op het noorden. De uitslag van beide referenda opent de weg naar een toekomst, waarin de doem van het verleden niet meer hoeft te heersen. Samenwerking, stabiliteit, vasthoudendheid en vertrouwen zijn nodig om de werkelijke vrede te bereiken. Belfast Ondanks het massale 'ja' van Ieren en Noord-Ieren te gen het vredesakkoord bleven de fanatieke aUesafwijzer ds. ïan Paisley en zijn bondgenoot Ro bert McCartney van de UK Unio nisten zaterdag volhouden dat de protestantse kiezers in meerder heid tegen de overeenkomst wa ren. Paisley had tenminste nog de voldoening dat zijn eigen kiesdis trict tegenstemde, McCartney verloor echter ook in zijn thuisba sis. „De Noord-Ierse bevolking is omgekocht, geïntimideerd en be drogen om tot een ja te komen," brieste Paisley. HU kreeg zaterdag echter fluit concerten toen hij Belfast King's Hail verliet nadat daar de uitslag bekend was gemaakt. „Ga naar huis, dinosaurus," riepen politie ke tegenstanders. De bejaarde predikant gaf echter geen krimp. „Wij echte Unionisten zetten de strijd voort," zei hij. Hij en zijn Democratische Unionistische Partij zuilen 'de belangen van het protestantisme' verdedigen in het op 25 juni te kiezen nieuwe Noord-Ierse parlement. Zijn grote rivaal David Trimble, leider van de Uister Unionistische Partij, schatte het percentage pro testantse nee-stemraers op 35. Hij vond dat 'teleurstellend hoog' en riep de Unionisten op onderlinge meningsverschillen te beëindi gen. Trimble stelde meteen eisen aan Sinn Fein en de IKA. „Adams moet nu zijn beloften nakomen en verklaren dat de oorlog voorgoed over is," zei Trimble. De IRA moest van hem binnen zes maan den 'serieuze stappen naar ontwa pening maken'. Hy benadrukte dat zolang er geen wapens worden ingeleverd (volgens het akkoord moet dat binnen twee jaar zijn af gerond) er voor Sinn Fein geen plaats zal zijn in de volgende maand te vormen Noord-Ierse re gering. Adams bestreed dit. 'Er kunnen geen voorwaarden vooraf worden gesteld.' De Grijze Wolven-symboliek ontbrak niet in Schiedam. Massaal werd de groet gebracht en ook werd fanatiek gezwaaid met de vlag gen met de drie halve manen van het vroegere Osmaanse rijk. Foto an p 1. Bospeen, per bos 2.99 2. CëlaVita, golfjes of minikriel, zak 450 2.69 3. Varkensrollade, kilo 15.98 4. CU Roomboter braadham, 100 g 5. CttZaanlander extra pikant 48+, kilo 19.90 lib nu s voordeel 1.50 litmus voordeel 0.70 Bonus voordeel 4.00 Bonus voordeel 5.00 Mona pudding, o.a. zacht luchtig toetje toffee chocosaus, beker 450 ml 2.99 Bonus voordeel 1.00 10. Nieuw: Bounty keukenpapier, pak 2 rollen gg 7. 3 halen, 2 betalenÖ1 Engelse drop, winegums of salmiakkogels, 3 zakken 8.07 Bonus voordeel 2.69 8. Alte Weintradition of Tradition Rouge, fles 1 liter 3.99 Bonus voordeel l.oo 9- Hertog room- of slagroomijs, bv. pecan/caramel, bak 1 liter 5.99 Bonus voordeel 1,20 De26 aanbiedingen gelder» voor ah Bonus kaarthouders en zijn geldig t/m 31 met as in de AH-supermarkten met een cijfercode <sx$®© of Kijk voor nog 400 Bonus aanbiedingen in onze winkel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1