5 PvdA maakt minima tot breekpunt van formatie Laatste examens: over Whiskas eten in Rusland en cocaïnehandel in Bolivia Partijen bereiken akkoord over euthanasie en homohuwelijk In honderden kilometers file op pinkstervakantie Boer zegt dat 'paardenmeisjes' verklaringen ontucht verzonnen 'Motorrijder tot de orde roepen' Vrouw gedood bij elektroschok Paardentram stuurloos Motorrijders gedood op A12 Onderzoek voorzitter Straatverbod lastige stappers Rem op asielzoekers Vwo'ers zorgen voor recordaantal examenkiachten Drugsbende opgerold mmop Turkije is boos over mafïïaboek Nader onderzoek grond Bijlmerramp OpenUniversiteitNecl^rland Open aag Rotterdams Dagblad Zaterdag 30 mei 1998 Arnhem Motorrijders rijden te vaak te hard. Ze zijn niet in staat om op lijd te remmen in gevaarlij ke situaties. Dit leidt tot onnodige ongelukken. De Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereni ging (KNMVl erkent deze bevin dingen van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV). Zij wii door middel van meer voorlichting mo torrijders op de onwenselijkheid van hun gedrag wijzen. Uit een rapport van de SWOV blijkt dat motorrijders vijftien maal zoveel kans lopen om in het verkeer om het leven Ie komen als de gemid delde verkeersdeelnemer. «Jaar lijks overlijden er ongeveer hon derd. De oorzaak is vaak dat zij zich niet aan de maximumsnel heid houden. Opvallend veel mo torrijders anticiperen niet op drei gend gevaar. Nieuw-Vennep Een 52-jarige vrouw uit Nieuw-Vennep is giste ren om het leven gekomen als ge volg van een elektrische schok tij dens het maaien van het gras. De vrouw raakte in haar tuin buiten bewustzijn. De politie trof haar daar aan na een tip van omwonen den. Het slachtoffer had hel elek trische snoer van de grasmaaier nog in haar hand. Reanimatie baatte niet meer. Breda Een stuurloos geraakte paardentram heeft gistermiddag in Breda twee fietsers aangereden en een personenauto geramd. Een meisje raakte gewond en is voor onderzoek overgebracht naar hel ziekenhuis. Een voetganger slaagde erin de twee paarden met de tram enkele honderden meters verder lol staan te brengen. Vol gens trameigenaar .Toossen gin gen de paarden er met de tram vandoor nadat de koetsier was neergeslagen door eeijongen. De koetsier stond bij de ingang van het stadspark Valkenberg te wachten op een bruiloftsgezel schap. Hij verhoud een paar jon gens in de tram plaats te nemen. Een van de jongens sloeg hem toen bewusteloos. Ede Bij een ongeval zijn gister middag op de A12 (Arnhem- Utrecht) ter hoogte van Ede twee Duitse motorrijders om het leven gekomen. Voor zever bekend schoten de motorrijders, die be hoorden tot een groep motorrij ders. onder een vrachtauto. De precieze toedracht van het onge val is nog niet duidelijk, zo heeft een woordvoerder van de ver keerspolitie in Driebergen mee gedeeld. Amsterdam Burgemeester S. Patijn van Amsterdam heeft gis teren een onafhankelijk ongeluk gelast naar de integriteit van voorzitter S. Willing van stadsdeel Osdorp. Hy hoopt daarmee een einde te maken aan een geruch tenstroom over vermeende cor ruptie en handjeklap bij aanbeste dingen. De burgemeester kwam tot dit besluit na aanhoudende be richten dat de WD-erzich schul dig maakte aan smeergeld prak tijken met aannemers en dat hij betrokken was bij corruptie-affai res bij het gemecntcvervoerbc- drijf GVB. Leeuwarden Stappers die zich in de Leeuwarder binnenstad mis dragen kunnen vanaf september rekenen op een straat- of gebieds- verbod. Leeuwarden is de eerste stad die het straatverbod inzet als middel tegen lastige stappers. Het beleid is onderdeel van het actie programma van het Openbaar Mi nisterie voor een veiliger binnen stad. Alleen de rechter kan een straatverbod uitspreken. Rotterdam Vluchtelingen uit Bosnië en de rest van voormalig Joegoslavië moeten niet langer in de asielprocedure worden opge nomen. De situatie in die landen is nu zodanig dat Nederland hen geen asiel hoeft te verlenen. Dat zegt WD'er J. Rjjpstra. Door Jan Horstink en Rob Snijder TéTüTp hun companen waar schijnlijk ai van het onverwacht mooie weer genoten, moesten op de laatste examendag de kandida ten Russisch en Spaans nog een maal 'vol aan de bak'.Dat betrof ook Faqir Emanuel (17) en Alex Voorlmeijer (18). beiden vwo- leerlingen van de Rotterdamse scholengemeenschap Thorbecke. één van de slechts drie dagscho len in Nederland waar het vak ge geven wordt. Zij legden gisteren het examen Russisch af. een eind- proef die beiden naar eigen zeg gen heel gemakkelijk is afgegaan. „Ik heb aile vijftig meerkeuzevra- Den Haag Middelbare scholieren hebben dit jaar meer dan ooit over hun eindexamens geklaagd. Vooral vwo'ers hebben regelmatig naar de klach tenlijn van het Landelijk Actie Komitee Scholieren (LAKS) gebeld. Vorig jaar kwamen nog 6700 tele foontjes hitmen. Dit jaar noteerde het comité bijna 9000 klagende scholieren. Het LAKS schrijft het re cordaantal klachten-toe aan de bekendheid van scholieren met de klachtenlijn en aan het gebruik van Internet. Ongeveer de helft van alle scholieren briefde de bezwaren via Internet aan het comité door. „Dat werkte natuurlijk ook beter dan via de telefoon," zegt voorzitter J. Pach van hot LAKS. „Wij hebben namelijk maar drie telefoonlijnen dus die waren vaak bezet. Internet is altijd toegankelijk en heeft took geen openingstijden." gen goed beantwoord." was de stellige overtuiging van Alex. „Onze docente mevrouw Vos ver telde me na het examen dat ik er één fout had. Ik denk dat ze zich vergist, ik heb ze echt allemaal foutloos beantwoord, dat weet ik zeker." De jonge voetballer van zaterdaghoofdklasser Capelle nam het vak mede in zijn pakket op omdat hij een Russische moe der heeft. Na zijn vwo-opleiding kiest hij voor een studie Oost-Eu ropees recht aan de Erasmus- universiteit. Zijn collega Faqir scoorde drie fouten voor het multiple choice- examen. Tekst 2. over de invloed van reclame op het gemiddelde Russische gezin, sprak hem het meest aan: „Die was grappig ge schreven. In de tekst wordt be schreven hoe een jongetje alleen maar Whiskas wil eten omdat hij zo door de reclame beïnvloed is dat hij denkt dat hij een kat is. Dat is toch niet te geloven." Hierna gaat hij naar de Zeevaartschool: 'Misschien kom ik dan nog eens in Rusland'. Docente Katja Vos noemde het examen -dat C teksten bevatte uit Russische kranten zoals de Lite- raloernaja Gazeta. de Argumentl en Fakti en Nedeija- 'zeer goed te maken'. „De verschillende tek sten waren stuk voor stuk leuk en heel gevarieerd. Wat mij opviel, was het feit dat de Russische pers anno1998 blijkbaar over andere onderwerpen schrijft dan in de ja ren daarvoor. Tekst 1 bijvoorbeeld gaat over de vindingrijkheid van de moderne Rus die zich heeft toegelegd op het verkopen van de peterburger, de tegenhanger van onze hamburger. Dergelijk pri- vé-initiatief zou ten tijde van de perestroika niet zijn toegestaan en zeker niet de kranten gehaald hebben." De allerlaatste loodjes op scholen gemeenschap Helinium in Helle- voetsluis bestonden uit de exa mens Spaans voor mavo, havo en - dit jaar voor het eerst - vwo. Ze wogen voor de merendeels vrou welijke kandidaten niet erg zwaar. Aurora Lum Chou (18) was de enige vwo-kandidate. Ze vondp de zes teksten met vragen erg" meevallen. „Vooral die tekst over een boek van de schrijfster Laura Esquivcl. Como agua para choco late, was een gelukstreffer, want dat hadden we in de klas gele zen." De gatentekst over de cocaï nehandel in Bolivia was wel wat lastiger. „Gelukkig wist ik het Spaanse woord voor stropdassen, anders had ik van die tekst niet vel begrepen," lacht Laura, die 'Het Spaans galjoen', de leer lingen van scholengemeen schap Helinium uit Hellevoet- sluis met Spaans in het vak kenpakket, heeft de laatste examendag goed doorstaan. Een meevallertje, oordeelden ze eensgezind Foto Peter de Jong/ Cor Vos volgend jaar een journalistieke opleiding wil volgen. Havo-kandidaten Youri van der Mijn (18) en Elise Huibrechtse( 16) dachten verschillend over het werk dat zij voorgelegd kregen. „Mij viel het wei mee, maar ik vind Spaans dan ook veel leuker kerk. De st Den Haag De PvdA eist dat de WD instemt met wijzigingen in het nieuwe belastingstelsel die de minima en lagere inko mens bevoordelen. „Zo niet, dan zoeken ze maar een andere coalitiepartner," zegt een vooraanstaand PvdA-Kamerlid. De WD is faliekant tegen de door de sociaal-democraten voorge stelde heffingskorting en invoering van een vierde schijf in de loonbelasting. De WD vindt dat de PvdA-voorstellen de inko mensverschillen verkleinen. En dat is vloeken in de liberale van hetzelfde geslacht als voor he- tciuseksucle stellen, bijvoorbeeld op nei gebied van erfrecht. Adoptie is volgens D66-onderhan delaar De Graaf echter een geheel andere kwestie. Hoewel er ook een kamermeerderheid beslaat voor adoptie door homoparen, ligt dit punt gevoeliger dan het homo huwelijk. Eerder adviseerde de commissie Kortmann dat adoptie in principe mogelijk moet zijn, maar dat er heel voorzichtig mee moet worden omgegaan. De sa menleving zou nog niet rijp zijn vooreen dergelijke verandering'. De regeling over euthanasie die de paarse fracties in gedachten hebben is gebaseerd op het initia tief-wetsvoorstel dat D66. ge steund door PvdA en WD, vlak voor de verkiezingen indiende. Daarin worden artsen die eutha nasie plegen niet meer vervolgd, mits het op uitdrukkelijk verzoek van de patiënt gebeurt en aan een aantal andere zorgvuldigheidsei sen is voldaan. D66, WD en PvdA konden nog niet zeggen of de onderwerpen euthanasie en homohuwelijk in hun fracties als 'vrije kwestie' worden bestempeld. In dat geval wordt afgeweken van de gebrui kelijke fractiediscipline en kun nen mensen met sterk principiële bezwaren tegen stemmen. „We doen dit alleen in uiterste nood zaak," aldus WD-leider Bolke- stein. soeó lal-de mocraten wi 1 Ion •jor eet» idastbaai inkomt.-!, tot "W01 Hlgt1MleiMi VIt'MC in trodticcn-i. van 20 pruion. Hun dooi iiuuucr. de iaagste inkomens meer geld over. Daarnaast wil de partij de belastingvrije som ver vangen door een heffingskorting. Dit een vast bedrag dal bij ie dereen 4'ar de betaalde t onnbe! as- li n;; woau afgetrokken. Ook bin nen dn mechanisme profiteren de lagere inkomens het meestVan •de huidige belastingvrije som pro fiteren hogere inkomens relatief meer, omdat zij bij een verhoging van dit bedrag minder belasting betalen in de hoogste schijf. De PvdA vindt dit onaanvaardbaar. Eerder deze week ontstond tij dens een voorbereidend overleg over het nieuwe belastingplan al ruzie over dit onderwerp. Ook D66 is tegen de voorstellen van de PvdA. MinisterMelkert van socia le zaken (PvdA) zei toen dat het geen zin had verder te onderhan delen. 'Koppeling plus' De ruzie is inmiddels aange scherpt omdat de PvdA nog een stap verder wii gaan. De partij wil bij hogere economische groei iets extra doen voor de uitkeringsge rechtigden. Deze zogenoemde 'koppeling plus' moet resulteren in verlaging van de vierde schijf en verhoging van de heffingskor ting. Daarmee gaat de PvdA ver der dan WD en D66, die ook bij meer economische gree; dan ver wacht de koppeling gelijk willen houden. Op andere terreinen verlopen on derhandel ingen soepeler. PvdA, D66 en WD hebben inmiddels overeenstemming bereikt over het instellen van net homohuwe lijk. Of homoseksuele paren ook kinderen mogen adopteren staat nog ter discussie. Nu bestaat er voor homo's een zor^oemd gere gistreerd partnerschap. De drie paarse partijen willen echter vol ledig gelijke rechten voor paren Amsterdam De politie van Am sterdam heeft met de arrestatie van zeventien voornamelijk Turk se verdachten een internationaal opererende Turkse drugsbende opgerold en vermoedelijk drie li quidaties opgelost Er is negentig kilo heroïne in beslag genomen. De bende vervoerde voornamelijk heroïne met personenwagens uit Turkije naar Nederland en sluis de deze via koffiehuis Kiral (ko ning in hel Turks) in Amsterdam naar afnemers, onder andere in Duitsland en België. De 46-jarige vermoedelijke leider van de ben de werd september vorig jaar in een woning in Diemeii doodge schoten. Een van de daders, een 31-jarige man uit Zaandam, werd twee uagen later dood op een par keerplaats in Uitgeest gevonden. De derde moord vond plaats in Heemskerk. De nieuwe vermoe delijke ieider van de bende, een il legaal van Turkse a(komst, is in middels opgepakt. De verkeerscentrale in Driebergen meldde gisteravond 59 files, samen goed voor 280 kilometer. Nederland op weg naar een ont spannen pinkster- weekeinde. De langste file van 27 kilometer stond op de A12 bij Wageningen. In de richting Utrecht ge beurde daar 's mid dags een dodelijk on geval, waardoor de twee rijstroken geblok keerd raakten. In de richting Arnhem lever de dat ook meteen een elf kilometer lange file van gretige kijkers op. Het verkeer op de A50, tussen Den Bosch en Arnhem, kon als gevolg van het ongeluk niet doorrijden, waardoor daar de rij ronkende wachtenden opliep tot tien kilometer. Het verkeer liep al vast vanaf ongeveer twee uur 's middags. Druk was het bij voorbeeld de gehele dag op de zuidelijke rondweg bij Eindhoven. De bezoe kers van hardrockfes- tival Dynamo Open Air zorgden daar voor ver tragingen. Foto Koon SuyW ANP dan Frans. Bij ons stond dat arti kel over Laura Esquivel er ook in. We hadden niet alleen het boek in de klas gelezen, maar ook de film gezien. Dat was dus mazzel." Youri gaat de opleiding werktuig bouw doen aan de Hogeschool Rotterdam en Omstreken. Elise Huibrechtse vond het examen best moeilijk, maar ze verwacht wel te slagen. „Dan ga ik volgend jaar naar de pabo." Lerares Spaans Simone van Bree was tevreden. .Alle drie de exa mens zijn naar mijn eerste indruk goed te maken. Alleen de tekst in het havo-examen over gregori aanse gezangen vond ik een beet je vergezocht. Wat weten kinde ren op een openbare school daar nou van." Mavo-kandidaat Maarten Schotte (16) zag het niet zo erg meer zit ten. „Ons examen bestond uiteen stuk of twaalf kleinere tekstjes en drie grote. Maar waar ze over gin gen, vraag het me niet. Ik vond het allemaal maar onzin, dus ik ben het meteen weer vergeten. Als ik slaag, ga ik naar het mbo, operationele techniek doen,". Den Haag De Turkse ambassa-: de in Den Haag'heeft gisteren woedend gereageerd op de in-, houd van het boek 'De maffia van Turkije' van de criminologen prof.dr. Frank Bovenkerk en dr. Yücel Yesilgoz. In het boek staan volgens de diplomatieke post 'veel onterechte, misleidende en; onjuiste beschuldigingen, gericht tegen de Turkse staat en de Turk se gemeenschap in Nederland'. In een toelichting op zijn boek be stempelde Bovenkerk Turkije als een 'narcostaat'. In de publicatie beschrijven de auteurs de georga niseerde misdaad in Turkije ais daarbuiten. In het boek bevestigt Bovenkerk zijn eerdere veronder stelling dat een 'aanzienlijk deel' van de Turkse en Koerdische ge meenschap in Nederland betrok ken is bij criminele organisaties, die zich met name bezighouden met de handel in heroïne. Ook schreven de twee auteurs dat blijkt dat zowel de Turkse over heid en politiek als de Koerden betrokken zijn bij de handel in he-' roïne in West-Europa. Beiden ge bruiken een groot deel van de op brengsten voor de strijd legen el kaar. Uit cijfers van de politieor ganisatie Europol blijkt volgens YesilgÖz dat 80 tot 90 procent van de heroïnemarkt in West-Europa nu in Turksejsf Koerdische han den is. „Het is duidelijk dat dit boek een uitvloeisel is van een: door bepaalde kringen tegen Tur kije gevoerde campagne. Blijk baar zitten hier machten achter die ons land zwart willen maken,'1 zo schrijft de ambassade een reac-1 tie. „De hele Turkse gemeen schap in Nederland beschuldigen is slecht en afkeurenswaardig, Dit geeft blijk van een racistische in stelling. „Onze ambassade wijst de beschuldigingen met kracht van de hand. Dit is een poging om onze gemeenschap geheel onte recht in de ogen van de Neder landse opinie te kleineren," zo staat verder in de verklaring. Rotterdam Zeven meisjes uit Sommelsdijk beschuldigen een een 66-jarige pony boer uit dat dorp op Goeree Overflakkee val selijk van ontucht. In onderling overleg hebben de vriendinnen, echte paardenliefhebbers, beslo ten de boer een loer te draaien, na dat hij hen wegens wangedrag - waaronder het roken in een hooi schuur- van zijn erf heeft ge stuurd. Dat beweerde gisteren de advocaat N.J. van Stigt tijdens een zitting voor de Rotterdamse politierechter. Volgens de officier van Justitie is echter wettig en overtuigend be wezen dat de man de zeven meis jes uit zijn woonplaats onzedelijk heelt betast. De man zelf ontkent dit, al heeft hij direct na zijn aan houding de feiten tegenover agenten toegegeven. Later heeft hij zijn bekentenis ingetrokken en gezegd dat hij de meisjes nooit heeft betast. Sinds jaar en dag komen meisjes uit Sommelsdijk en omgeving po ny's verzorgen bij de ponyboer. Jarenlang ging dat volgens de meisjes naar tevredenheid. Maar op een dag zou de man zijn begon nen hen te betasten. Volgens de meisjes heeft de man hen maan denlang -als hij met één van hen alleen was- aangeraakt op intie me plekken.Hij kietelde hen, om helsde hen en probeerde hun bil len, borsten en een enkele keer hun schaamstreek aan te raken. De 'paardenmeisjes' zwegen tij denlang over de praktijken van de man. Uit vrees voorgoed verwij derd te worden van de boederij - Schiedam De grond die na de Bijlmerramp is afgevoerd naar Schiedam om te worden schoon gemaakt en vervolgens naar een tijdelijke opslagplaats is afge voerd. is teruggevonden. Dat meldt dc DCMR Milieudienst Rijnmond. De 1700 ton grond ligt nog steeds op de tijdelijke opslag plaats. waar het is gebruikt als op hoging. De DCMR is vorige maand een onderzoek gestart naar de herkomst van de grond, nadat er berichten kwamen dat er in de partij mogelijk uranium zou zitten, afkomstig uit het neerge storte Ei Al-vraehtvliegtuig. „Hoe wel de kans zeer klein is dat het er in zit. is het natuurlijk altijd goed om zekerheid te hebben. Maar dan moet je wel eerst die grond zien tc achterhalen." aldus DC- MR-woordvoerder Kuijper. De bij NBM in Schiedam gereinigde grond ligt dus nog steeds in de Moerdijk. Hoewei de DCMR er geen zeggenschap over heeft, is de milieudienst blij dat de Bra bantse gedeputeerde een nader onderzoek heeft aangekondigd. en dus van hun geliefde pony's- deden ze geen aangifte bij de poli tie. Toen uiteindelijk een meisje dat wel deed. volgden snel meer aangiftes. Uiteindelijk stapten ze ven meisjes naar de politie. Ze zeggen door de gebeurtenissen nachtmerries te hebben. Een en keling is onder psychiatrische be handeling. In november van het vorig jaar stond de ponyboer reeds voor de politierechter. Maar zijn advocaat N.J. van Stigt kreeg van de poli tierechter gedaan dat de ver meende slachtoffers nog eens ver hoord werden. Volgens hem zijn er ook veel meisjes die nooit vrat van 's mans praktijken hadden gemerkt en zelfs bijzonder ge steld waren op de boer. En de nieuwe verhoren zouden hebben aangetoond dat van de verklarin gen van de vermeende slachtof fers weinig klopt. De gedetailleerde bekentenis, die hij bij de politie heeft afgelegd. L hem door agenten in de mond ge legd, zegt de boer nu. Bovendien vreesde de man op de dag van zijn aanhouding al direct de gevange nis in te moeten. Die angst maak te hem wanhopig, waarop hij be sloot alles te beken nen. De officier van Justitie kon zich zo'n houding niet voorstellen. Hij eiste zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk plus een schadever goeding voor alle meisjes. Op 12 juni volgt een schriftelijk vonnis. Studeren op uw eigen manier, flexibel en innovatief. Dat kan bij de Open Universiteit Nederland. Want bij ons kuni u studeren waar en wanneer u wilt, Ir* uw eigen tempo en met moderne leermiddelen. Hoe, dat kunt u ervaren tijdens onze Open dag op zaterdag 6 juni. Maak kennis met onze wetenschappelijke opleidingen, cd-romprogramma's, surf op onze websites, zie hoe wij studenten elektronisch begejgjden... Kortom, ontdek üw mogelijkheden can de Open Universiteit Nederland. Vooruitstrevend iri onderwijs Zaterdag juni 1998 van 10.00 tot 14.0G uur Kijk ook op onze website: www.ou.ni Studiecentrum Rotterdam j hoofdingang: Burg.'s Jacobplein/Zimmermanweg I gebouw HR&O 10o etage) t.o. metro Dijkzigt telefoon 010-2414'i 00

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1