18 Vonnis tegen Engel wapen tegen 'foute' huiseigenaren Verhuurder met succes strafrechtelijk aangepakt Celstraf na 'dodelijke' oplichting van bejaarde Reconstructie van drukke kruising Droom of nachtmerrie? Strijd tegen straatrovers moet het hebben van wat lichtpuntjes 'Toeristenbranche moet voor evenementen samenwerken' Verdwenen verdachten in Ramola-zaak veroordeeld De Cools! Hoppen op de Waterweg RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 3 juni 3998 Rotterdam Het Openbaar Ministerie in Rotterdam toonde zich gisteren tevreden met het vonnis van de Rotterdamse rechtbank tegen huisjesmelker dr. Cees Engel (53) van de rechtbank in Rotterdam, ook al is dat fors lager uitgevallen dan de eis. Die tevredenheid is ingegeven door het feit dat En gel medeplichtig wordt geacht aan de handel in harddrugs en hennepteelt in zijn panden. Het is voor het eerst in Nederland dat een huisbaas van drugspan den met sueces op strafrechtelijke wijze is aangepakt. Na de nieuwe wettelijke mogelijkheid om drug spanden te sluiten is het weer een wapen in de strijd tegen de drugs overlast Engel staat bekend om zijn verpauperde panden, waar veel drugsdealers in zitten. Hij is veroordeeld tot anderhalf jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, en het betalen van een ton boete. Ook verklaarde de rechter vierpanden van hem in verband met zijn illegale activitei ten verbeurd: twee aan de Grote Visserijstraat (99 en 105) en twee aan de Wallisweg (32 en 36). De klusjesman van Engel, Bas D. (39) uit Schiedam heeft 210 uur onbetaalde arbeid opgelegd ge kregen, gelijk aan vijf maanden gevangenisstraf. Tegen hem was een halfjaar cel en een boete van vijf mille geëist. D. verwijderde bijvoorbeeld de planken waarmee even tevoren de politie panden had dichtgetimmerd. In het vonnis worden Engel en D. schuldig bevonden aan deelname aan een criminele organisatie. ïn georganiseerd verband zou Engel gedurende een lange periode ge legenheid hebben gegeven tot drugshandel en daarom mede plichtig zijn. „De dryfveer van hem was met name het verkrijgen van een zo hoog mogelijk rendement uit de verhuur van zyn panden. De drugsoverlast in de wijk waarin die panden staan was hem een zorg," motiveerde de rechtbank gisteren het vonnis. Zijn daadwerkelijke betrokken heid bij het dealen zeifis volgens de rechtbank niet bewezen. Wel heeft Engel het mogelijk gemaakt hennep te kweken in een bedrijfs pand van hem. Het vonnis is mede gebaseerd aan Rotterdam Met grote evene menten als het Europees kampi oenschap voetbal en festiviteiten rond de titel van Culturele Hoofd stad in het vooruitzicht is het pure noodzaak dat alle met het toeris me verbonden instellingen in Rotterdam de handen ineen slaan. Er zal nauw moeten worden samengewerkt, aldus wethouder Simons, die aankondigt dat het gemeentebestuur binnenkort met concrete voorstellen zal komen om die samenwerking te bewerk stelligen. Simons deed die oproep gisteren by de opening van het gezamen lijke kantoor van de VVV en de ANWB aan de Coolsingel, pal te genover het stadhuis. De ANWB heeft het kantoor aan de West- blaak verlaten en is bij de VW in getrokken, Zo'n samenwerking verdient veel meer navolging, al dus de wethouder. „Er zal veel meer gemeenschap pelijke promotie moeten komen. En dat dient, met twee van zulke grote evenementen voor de deur, snel te gebeuren. Er zijn veel in stellingen reuzengoed bezig om Rotterdam beter in beeld te bren gen. Kijk naar Rotterdam Festi vals en naar Waterstad," noemt Simons als voorbeelden. „Maar het gebeurt allemaal te ver- snipperd. Waaneer je samen op trekt, kun je succesvoller zijn. Het is goed voor de stad en voor de in stellingen zelf. Dit is te belangrijk om vrijblijvend mee om te blijven gaan" Banen Want er is geld te verdienen in de toeristenbranche en het levert bo vendien banen op. Momenteel werken er in Rotterdam zo'n twin tigduizend mensen en volgens de wethouder komt er thans elke dag eentje bij. Rotterdam maakt mo menteel serieus werk van het toe risme. Het heeft ook niet meer alleen BUjdorp, de Euromast en de Spi- do te bieden. Er is genoeg te zien en dat zal de komende jaren al leen nog maar toenemen, aldu s de wethouder. „Er is een forse groei mogelijk. Ik ben heel optimistisch als het gaat over de mogelijkhe den, die de stad in de toekomst heeft." Staatssecretaris Van Dok, die het nieuwe VW/ANWB-kantoor offi cieel opende, gaf hem helemaal gelijk. „Bezoekers van de stad moesten vroeger als een Klein Duimpje op zoek naar de toeristi sche kruimels. Recreëren doe je maar elders, leek altijd het parool. Maar dat is nu helemaal veran derd." Aanharken Ze onderschreef de noodzaak tot samenwerking. „Ik roep al jaren dat het afgelopen moet zijn met het alleen maar aanharken van de eigen achtertuintjes. ANWB en VW laten hier weer zien hoe het moet." De samenwerking is de meest vergaande in het land tussen bei de verenigingen. Er wordt zelfs met gezamenlijke kassa's ge werkt En in het kantoor lijkt al een voorschot te zijn genomen op 2001 wanneer Rotterdam Culture le Hoofdstad van Europa is. De eerste balie bij binnenkomst is speciaal voor informatie over kunst en cultuur in de stad. Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 62- jange G, van D. veroordeeld tot twee jaar celstraf waarvan acht maanden voorwaardelijk. Zij kreeg die straf voor het jaren lang oplichten van een bejaar de. Het slachtoffer werd tonnen geld afgetroggeld en stierf in 1996 in een ziekenhuis: berooid, ondervoed en onderkoeld. De rechtbank achtte bewezen dat Van B. van 5984 tot 1996 met zielige verhalen de bejaarde had overgehaald getekende girobe taalkaarten te geven. Op een ge geven moment was haar geld op en moest het slachtoffer zelfs geld van de door haar beheerde Tekening van baar dochter ha len. Volgens de rechtbank was er geen twijfel over mogelijk dat het slachtoffer uiteindelijk is overleden aan de gevolgen van de oplichting. „Door het wegens de verdachte ontstane geldge brek," ging de wouw zich ver waarlozen", aldus het vonnis. Het rechtscollege oordeelde dit in tegenstelling tot het Open baar Ministerie, dat tijdens de rechtszitting twee weken gele lichting en de ondervoeding kon aantonen. De officier van justitie eiste toen een straf van twaalf maan den waarvan zes voorwaarde lijk. Het onvoorwaardelijke deel kon wat het OM betrof omgezet worden in 240 uur dienstverle ning. Maar de rechtbank vond dat dat geen recht deed aan de ernst van de feiten en legde daarom een hogere straf en on voorwaardelijke gevangenis- strafop. De verdachte zei het twee we ken geleden 'heel erg* te vinden dat de gedupeerde bejaarde in 1996 aan ondervoeding en on derkoeling is overleden. Het buitgemaakte geld, dat geschat wordt op minstens 3,5 en moge lijk zelfs acht ton, ging op aan cadeautjes en bezoekjes aan het casino. Ze had gehoopt metter tijd een baantje te kunnen vin den, waarmee ze alle schulden weer af had willen lossen. De rechtbank vond ook dat de vrouw ten minste drie ton aan de gehandicapte dochter van de bejaarde vrouw moet terugbeta len. Bovendien moet zy een schadevergoeding van 6060 gul den betalen. de belastingontduiking en in ver band daarmee valse aangifte doen. Aan het verhaal van de ver dachte dat hij in Belgie woonde, werd in dit verband weinig waar de gehecht. Geschat De rechtbank wees de vordering van 179.000 gulden op Engel af. De officier van justitie had de cri minele verdiensten op dit bedrag geschat. De aannames op basis waarvan deze vordering is inge diend. werd te vaag bevonden door de rechtbank. Engel blijft voorlopig vrij man. Een verzoek van officier van justitie mr. P. Blanken om hem weer vast te zet ten, werd niet gehonoreerd. De in oktober gearresteerde huis baas kwam in februari na het be talen van een ton aan borg op vrije voeten. Blanken beweerde twee weken geleden dat sindsdien de overlast in en rond sommige pan den van Engel is toegenomen, De informatie ter staving van deze stelling vond de rechtbank onvol doende. Raadslieden, verdachten noch het Openbaar Ministerie konden gis teren zeggen of ze in hoger beroep gaan. Mede omdat het vonnis uniek is, willen ze die eerst goed bestuderen voordat er eventueel verdere stappen worden onderno men. De hoofdverdachte heeft tol nu toe altijd enige betrokkenheid by drugshandel ontkend. Engel zegt er alleen maar last van te hebben gehad in plaats van er grof geld aan te hebben verdiend dankzij ovemamegeld. „Ik heb er regel matig tegen opgetreden," zei hij tijdens het rechtsproces. Vooral in de spitsuren loopt het op de kruising Rochussen- straat-*s-G raven rij kwal be hoorlijk vast. Foto John van HoeWCor RotterdamWeggebruikers kun nen de kruising Rochussenstraat/ 's-Gravendijkwal voorlopig maar beter myden. Het kruispunt on dergaat een grootscheepse recon structie, die volgens planning tot omstreeks november zal duren. De reconstructie is begonnen met de afsluiting van de Zimmerman- weg. het stukje straat van en naar de hoofdingang van het Dijkzigt Ziekenhuis vanaf de Rochussen- straat/Burg. s' Jacobplein. Voor naamste doel van de reconstruc tie is het overzichtiger en veiliger maken van de kruising. De 's-Gravendijkwal vormt een belangrijke schakel in het hoofd wegennet van Rotterdam en is on derdeel van de tunneltraverse. In het zuiden sluit de weg via het Drooglever Fortuynplein aan op de Maastunnel en in het noorden via de Stadshoudersweg op rijks weg A20. Meer dan veertigduizend motor voertuigen maken per etmaal ge bruik van de route. De kruisende Rochussenstraat is een verzamel- weg en vormt de toegang en ont sluiting van de binnenstad. De huidige verkeerssituatie is op de kruising 's-Gravendykwal/Ro- chussenstraat verre van optimaal. Het is een van de meest onveilige kruispunten van Rotterdam. In de periode 1994 tot en met 1996 hadden er 137 ongevallen plaats, waarvan elf met letsel. Daarnaast Iaat de doorstroming op de Ro chussenstraat, vooral tijdens de avondspits, te wensen over. Er komt daarom een geheel nieu we verkeerslichteninstallatie, waardoor geen verkeer meer op het kruisingsvlak tot stilstand hoeft te komen. Verder wordt het kruisingsvlak compacter en wordt de indeling van de rijstro ken aangepast. Ook het aanpassen van de krui sing Rochussenstraat/Zimmer- manweg/Burg. s* Jacobpiein moet de veiligheid verhogen. De Ro chussenstraat krijgt ter plaatse van de kruising een middenberm van vijf meter breed, waardoor het kruisend verkeer straks gefa seerd kan oversteken. Tegelijk krijgen de fietspaden een nieuwe laag asfalt. De reconstructie kost zes miljoen gulden en wordt deels betaald uit het reguliere onderhoudsbudget en deels van een bijdrage van de Stadsregio Rotterdam. Met deze investering hoopt de gemeente Rotterdam dat het traject mini maal voor vijftien jaar zal voldoen aan de eisen van verkeersveilig heid en doorstroming. De rommelmarkt op de Binnenrotte in Rotterdam is nog altijd goed voor speciale vondsten. Voor deze vader was het vinden van een trompet gisteren zo'n toevalstreffer. Hij nam hem in ieder ge val onmiddellijk ter hand en speelde wat noten. Voor de vader is de vondst van de trompet mo gelijk een droom van een kans, maar de zoon lijkt voor de toekomst eerder een nachtmerrie te vrezen. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Oen Haag - Het hof in Den Haag heeft vanmorgen in de zogenaam de Ramola-zaak negen verdach ten bij verstek veroordeeld tot cel straffen van elf maanden tot ne gen jaar. Het hof sprak twee ver dachten vrij. De mannen maakten deel uit van een Marokkaanse drugsbende die vanuit Rotter dam-west grote hoeveelheden drugs verkocht aan met name drugstoeristen. Met het arrest van het hof lijkt een einde te zijn gekomen aan een drie jaar lange procesgang. De rechtbank in Rotterdam ver oordeelde vorig jaar twaalf ver dachten tot gevangenisstraffen van anderhalf tot twaalf jaar. Het was de tweede keer dat de recht bank zich boog over de Ramola- zaak. In 1995 stuurde de recht bank alle verdachten naar huis omdat het Openbaar Ministerie weigerde gedetailleerde informa tie te geven over vier pseudoko- pen door een informant van de Criminele Inlichtingen Dienst. Het hof in Den Haag oordeelde in december 1995 dat het OM welis waar niet netjes had gehandeld door informatie achter te houden, maar stelde ook dat dit niet tot niet-ontvankelijk verklaring van het OM had mogen leiden. Het hof verwees de zaak terug naar de rechtbank. De meeste verdachten hadden toen echter al de wijk ge nomen naar het buitenland. Bij de tweede behandeling van de rechtbank kwamen nieuwe feiten over de omstreden pseudokopen aan het licht. Volgens advocate mr, I. Weski heeft de voormalige CID'er het hof indertijd bewust misleid. Ze wilde hem hierover voor het hof nader aan de tand voelen. Dat weigerde echter De Groot als ge tuige op te roepen. Het hof vindt niet dat het OM het hof en de rechtbank heeft misleid maar tik te het OM wel op de vingers. De Ramola-zaak is uitvoerig be sproken in het onderzoek van de commissie-Van Traa naar opspo ringsmethoden door de politie. De vrijlating van de verdachten in 1995 was een gevoelige klap voor het OM. De Marokkaanse bende zou verantwoordelijk zyn voor een groot deel van het drugstoe risme naar de Maasstad. Justitie schatte de omzet van de bende op ruim vierhonderd miljoen gulden. De jaarcijfers over 1997 van de politie Rotterdam-Rijnmond bo den begin di t jaar weinig reden tot vrolijkheid. Het aantal aan giften van geweldsmisdrijven steeg fors, inclusief de hoeveel heid straatroven. Er was sprake van soms zeer jeugdige daders, die niet terugdeinsden voor ste vig geweld. De politie telde de eerste vier maanden van dit jaar twintig procent meer overvallen en vijf entwintig procent meer straat roven. Ëen trieste balans, met slechts hier en daar een licht puntje. In Groot-IJsselmonde bijvoorbeeld, waar door het af ronden van twee grootschalige onderzoeken het aantal berovin gen en diefstallen met geweld juist fors daalde. RotterdamSoms is er een geluk je nodig om rechercheurs dij een onderzoek op weg te helpen. Zo als het buitenkansje dat zich voor deed in februari van dit jaar, in Rotterdam-Zuid, Een 17-jarige jongen zag op straat een leeftijds genoot lopen, die verdacht veel leek op degene die hem op 17 ok tober van zijn bromscooter had beroofd. Hij volgde zijn voormali ge belager en zag hoe die een streekschool in de Haastrecht straat binnenging. De gealar meerde politie had weinig moeite de jongeman in te rekenen. En zo ging het balletje rollen. Méér aanhoudingen volgden en telkens weer kregen de recher cheurs van een speciaal team in bureau Groot-IJsselmonde zicht op nieuwe verdachten en ook nog onopgeloste misdrijven. De teller stopte pas bij 38 personen, alle maal jongeren. De politie hield hen verantwoordelijk voor 47 dief stallen en berovingen, gepleegd tussen maart 1997 en mei 1998. De groep staat in veel opzichten model voor de jongeren voor wie koipschef B. Lutken v^n de regio politie Kottel dam-Itynmond - er, met hem ook andere politiechefs en politici- al meermalen waar schuwde. Het deel van de jeugd m de regio die het slechte pad op gaat en kennelijk geen idee heeft hoeveel schade hun gedrag by an dere personen veroorzaakt. Mes Al bleven wapens in IJsseimonde achterwege, „Het geweld bestond voornamelijk uit het schoppen en slaan van het slachtoffer," zegt brigadier T. Timens, leider van het onderzoek, „In één geval werd er met een mes gedreigd." Het grootste deel van de daders was minderjarig. De jongste ver dachten waren veertien, jaar. „Wat opviel," zegt hij, „is dat die jong- sten zich meteen schuldig maak ten aan forse misdrijven. Waar je verwacht dat ze beginnen met het stelen van een rolletje drop, ging het hier direct om diefstal met ge weld." Overigens, benadrukt hij, is er geen sprake van een bende, noch van een intensieve voorbereiding van de misdrijven, „Ze kwamen ergens op straat by elkaar, niet met het oogmerk om strafbare fei ten te plegen. Om vijf uur liepen ze bij wijze van spreken nog te voetballen, om een uur later ie mand te beroven." Dat maakte het voor de politie ook lastiger om de werkwijze van de jongeren in kaart te brengen. „Dan gebeurde er hier wat, dan weer daar. Allemaal heel ad-hoc. Dan is het voor ons ook moeilijk om inzicht te krijgen -m zo'n groep." Hij maakt een onderscheid tussen de - wat hij noemt - criminelen en niet-criminelen. Sommigen had den al een strafblad met wat forse re feiten, maar de meesten had den niets of slechts wat lichtere vergrijpen op hun naam, zoals graffiti. Motortje „Het was van alles bij elkaar en dat maakte die groep zo groot," zegt hij, „als we die criminele lie den eerder in beeld hadden ge had, dan hadden de niet-crimine len geen kans gekregen om be trokken te raken bij dit soort za ken. Dan haal je de benzine uit de tank, als het ware. Dan loopt het motortje niet meer." Overigens zitten er nog veertien verdachten vast. De groep zal niet gemakkelijk meer aan de aan dacht van politie en justitie ont snappen, onder meer door het zo geheten Cliënt Volgsysteem. Fint-offerders - jongeren die voor de eerste keer tegen de lamp lo pen- worden geregistreerd en hun documentatie zal in volgende gevallen meteen uit de computer komen. Een aantal is inmiddels ondergebracht bij het project Nieuwe Perspectieven, waar zij door professionele hulpverleners en jongerenwerkers worden bege leid in het opbouwen van een maatschapelijk bestaan buiten de criminaliteit. Het succesvol afron den van dit onderzoek in Groot- IJsselmonde, en nog een tweede actie tegen een groep oudere over vallers en rovers in dit district, hadden een gunstige invloed op de criminaliteitscijfers. Want terwijl die in de regio maar blijven stijgen, noteert dit deel van Rotterdam-Zuid een daling van bijvoorbeeld de hoeveelheid berovingen en diefstallen met ge weld. Vanuit de torens van Europoint heb je een fantastisch uitzicht op de Rotterdamse havens - en bij helder weer kun je zelfs Oostvoor- ne, Hoek van Holland, het West- land en Den Haag zien liggen. Een inspirerende werkplek, net alsof je een levende plattegrond voor je uitgevouwen hebt liggen. Op die plattegrond teken je met een viltstift hier en daar een stei ger, je zet stippellijntjes uit van de ene steiger naar de andere en hop, daar heb je de basis voor eindelijk een echt goed toeristisch product. Wij danken dat aan het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam (OBR), dat weer eens de moed heeft gehad buiten het eigen Rotterdamse werkgebied te koekeloeren, Dat moeten ambtenaren van kleinere plaatsen toch ook eens doen. Kusthoppen, Het idee is datje met een boot in een pittig tempo kunt hoppen langs de steden aan de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg en de badplaatsjes langs de Noordzeekust. Het is een knipoog naar de cityhopper, die van het ene vliegveld naar het an dere springt, gelyk een hippende huismus. Tussen hippenen hop pen zit geen wezenlijk verschil, het gaat erom datje als dagjes mens niet meer aan een saaie wandeling langs kilometers ijsset- steenljes en dooie kanalen vast gebakken zit, maar dat je met een grote hink-stap-sprong door een leuk stuk Holland kunt komen zonder in de file te staan, zonder verplichte nummertjes te moeten maken om je dagje-uit op te rek ken, en zonder datje snipperdag in een landerige kroegentocht ontaardt. Het kusthoppen van het OBR is een vondst, dat het be staande pakket aan recreatieve mogelijkheden enorm zal verrij ken. Het is echt een goed plan. Het is de roomsoes tussen de zandtaartjes van de WV. We moeten nog even tot het vol gende millennium wachten tot we onze tanden in die soes kunnen zetten, maar je zou er nu al van gaan watertanden. Een soort Spi- do van Rotterdam naar Scheve- ningen, maar met tussenhaltes waar je wilt: je kunt er in Schie dam uit voor een jeneverproeve- rij, je kunt in Vlaardingen beslui ten haring te gaan happen, op lo catie dus, of je kunt in Maassluis de steile helling van Maarten 't Hart gaan bekijken (de Wip, zoals goede Rijnmonders weten). Maar je mag er ook uit in Monster of gaan winkelen in Kijkduin. Er rijdt geen trein door het Westland en met de bus door de Glazen Stad ben je gevoelsmatig tien maal zo lang ondeiweg als nodig is, maar met een kusth opper waan je je een albatros op zeven mijlslaarzen. Overal even neuzen en gauw verder varen. Het OBR en zijn Haagse gesprekspartners zien mogelijkheden om het plan in een later stadium uit te werken voor de hele Nederlandse kust tot aan de Waddeneilanden toe. Maar je moet rustig beginnen. Er was al het Rotterdamse Steiger plan. Dat plan wil de attracties in de Rotterdamse regio bereikbaar maken op de beste manier die by de wereldhaven past, namelijk over het water. Het plan laat zien dat er snellere verbindingen mo gelijk zijn en bovendien ontlast het de autowegen. De steigers zul len in eerste instantie bedoeld zyn voor de recreatieve passa giersvaart, kortom, voor de visite, maar later kunnen de steigers ook gebruikt worden voor openbaar vervoer te water (denk aan woon werkverkeer) en voor watertaxi's. Het rapport 'De Westhoek van Zuid-Holland' borduurt voort op dat Steigerplan. En het verraadt zoveel ambitie en ondernemings zin, dat burgemeesters en wet houders van alle betrokken ge meenten gisteren grif hun hand tekeninghebben gezet onder een intentieverklaring om de econo mie en de leefbaarheid van dit deel van Holland te verbeteren, gebruikmakend van het instru ment dat toerisme heet. Het is een veelbelovend plan, zo zeer datBrielle en Hellevoetsluis er niet over hoeven te tobben dat zij geen deel uitmaken van het Toeristisch Recreatief Ontwikke- lingsprogranuna. Dat komt van zelf wel. Het is al winst dat het OBR zich bekommert om de buursteden van Rotterdam, waar grote toeristische mogelijkheden liggen, mits er slim en uitbundig geïnvesteerd wordt. De buren kunnen die hulp uitstekend ge bruiken en het zal een positief ef fect op Rotterdam zelf hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4