34 Sp§rt Een rouwende dochter met een missie Elske ten Hoope rekent op Oranje Leven van Monica Seles krijgt in Parijs een verrassende wending Blangé blijft in ieder geval tot en met WK Testosteron in urine De Bruin Haarhuis Eitingh weer samen in finale Topsportambassadeurs verguld met ambtsketen Overzicht van overschrijvingen niet compleet Softbalster Schiedam: 'Maar ik zal de komende weken wel voor mijn plekkie moeten vechten' Rob Poulus nil al weg Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 juni 1998 7 Rotterdam Het Nederlands vol leybalteam is met twee meter en vijf centimeter 'gegroeid'. Belang rijker nog is dat die centimeters toebehoren aan spelverdeler Pe ter Blangé, de langst dienende in ternational en enk volgens bonds coach Toon Gerbrands op de be langrijkste momenten in potentie de loods naar het ultieme succes. Blangé, die inmiddels de trainin gen heeft hervat, Iaat dit weekein de nog wei de twee World League wedstrijden tegen Griekenland aan zich voorbijgaan. „Hoewel ik op de trainingen echt niet meer als een blinde, jonge hond blind door de zaal loop te rennen, lijkt het me verstandig om het rustig op te bouwen," redeneert de 439- voudig international. Blangé kwam deze week met de stichting Top Volleybal Neder land tot een akkoord over een con tract, dat hem tot en met de WK in november van dit jaar aan de na tionale ploeg bindt. De overige in ternationals hadden die verbinte nis al lang en breed ondertekend. De onderhandelingen betroffen vooral de financiële kant van de zaak, maar volgens Blangé is er te veel ophef gemaakt over de geld kwestie. „Ik wilde de dingen ge woon "vooraf in orde hebben. Het is in het verleden te vaak gebeurd dat we al aan het trainen waren, terwijl er nog niets geregeld was." Op Blangé na hebben alle spelers Gerbrands beloofd tot en met de OS van Sydney (2000) beschik baar te zijn'voor het Nederlands team. In het geval van de 33-jarige spelverdeler wil de bondscoach wachten tot na het WK Blangé: „In een jaar kan zo veel gebeuren. Als ik fit en gemotiveerd ben, heb ook ik de intentie om Sydney te spelen. Maar daar wil ik me nu nog niet op vastpinnen." Barcelona Twee medewerkers van het^ IOC-dopiu^aboratoriom in Barcelona jhébbei^werklaard dat in dé urine van zwemster Mi chelle de Bruin-Smith lichaams- vreemde sporen van testosteron zijn gevonden. De'anabool is ont dekt bfj een derde onderzoek. Bij het eerste onderzoek en de contrhex^ertisé werd in de stalen een dodelijke concentratie alco hol aangetroffen. Dat wees er op dat er gesjoemeld was met het uri nemonster. Op verzoek van Prins Alexandre de Merode, de voorzit- ter van de medische commissie van het IOC, werd een derde test uitgevoerd. Die wees volgens on afhankelijke verklaringen van twee onderzoekers op het gebruik van kunstmatig aangemaakt tes tosteron. De Bruin kan niet ge schorst worden omdat de gehan teerde analysemethode nog niet officieel is goedgekeurd. Parijs Toen Richard Krajieek zich in 1996 een weg baande naar de finale van Wimble don, noemde hij zich een 'man met een mis sie'. Een topsporter op zoek naar zijn heilige graal. Op het centre-court van Roland Garros stond gistermiddag een rouwende dochter met een missie, een vrouw vol passie en ver betenheid: Monica Seles, Haar finaleplaats in Parijs sluit naadloos aan bij het rouwproces van de 24-jarige Amerikaanse, die sinds vorige maand niet meer kan terugvallen op haar overleden va der, coach èn kameraad Karolj- Seles heeft lang getwijfeld of ze zou spelen in de Franse hoofd stad. Maar omdat de muren thuis op haar afkwamen, meldde ze zich toch op het Grand Slam-ioer- nooi. Met hartzeer, zonder wed strijdritme. Na zes partijen, waar onder gisteren de genadeloze ont maskering van Martina Hingis (6- 3 6-2) in de halve finale, vindt de voormalige nummer één van de wereld zich plots terug in de fina le van de Open Franse. Tegen de Spaanse Arantxa San chez-Vicario gaat Seles morgen middag ook meteen als favoriet van start. Het leven heeft verras sende wendingen, maar dat hoeft niemand de gelouterde tennisster te vertellen. Een gestoorde sup porter van Steffi Graf, genaamd Gunther Parche, hield haar met een messteek bijna twee jaar van de baa i, ze kampte met gewichts- proble.nen en vader Karolj leed de lavtste jaren aan verschillende vorr, ien van kanker, waarvan de laatste - aan z'n maag - hem op 14 mei fataal werd. In tegenstelling tot veel van de 'barbiepoppen' in het hedendaag se vrouwentennis, kindsterretje Anna Koemikova voorop, kent Monica Seles dus de ruwe kanten van het leven. Dat het méér is dan vijfsterrenhotels, adorerende fans, gretige 'sponsors en nog meer klatergoud. „Het is de laat ste vijf jaar niet makkelijk ge weest, door allerlei omstandighe den," weet Seles. „Nu probeer ik mijn carrière, zo goed mogelijk - voort te -zetten; als ik maar niet word dwarsgezeten door dingen, waarover ik geen controle heb." Emoties Haar persoonlijke leven maakt haar populairder dan ooit bij de toeschouwers; op Roland Garros is ze dit jaar voelbaar de 'People's .Princess'. Seles zit eigenlijk in hetzelfde schuitje als Pete Samp ras, die zijn koele imago op slag kwijtraakte toen hij zijn emoties toonde over de dood van zijn coach en vriend Tim Gullikson. De Amerikaan droeg in 1996 zijn LS Open-titel aan hem op. Het volk droeg hem op handen. Monica Seles, een veel emotione lere persoonlijkheid dan Samp- Monica Seles krijgt de ge lukwensen van de versla gen Martina Hingis (voor grond). Vader Karolj Seles zou gisteren ongelooflijk trots zijn ge weest op zijn dochter. Foto Patrick Kovarlk/EPA ras, weigerde gisteren vooralsnog haar successe^reeks op Roland Garros op te dragen aan vader Ka rolj. „Nee, dat doe ik niet. Ik mis hem ongelooflijk, maar of ik aan hem denk hangt niet af van winst of verlies." In Parijs slaat dochterlief zich manmoedig door alle vragen over A haar vader. Tijdens1 pefsconferen- 1 des moet zé soms eveh'slikk^ ai vulien de traanbuizen zich even. Maar emotionele uitbarstingen blyven uit. Dat ze in een heel don ker tennis-outfit op de baan staat, moet ook niet als een teken van rouw worden opgevat. „Mijn sponsor heeft dit voor mij ontwor pen." Vader Karolj zou in elk geval - zo veel is wel zeker - gisteren onge looflijk trots zijn geweest op zijn dochter, die Martina Hingis met een ongekende overmacht de voet dwars zette. De Zwitserse torste ook een missie met zich mee, al was die dan niet zo emotioneel als in Seles' geval. De kopvrouwvan de wereldranglijst, met ^tand zelfs, kon in Parijs haar persoon lijke Grand Slam binnenhalen na haar overwinningen op Wimble don, Flushing Meadows en in de Australian Open. Geen officieel 'Groot Slem', want daarvoor moet een tennisser de vier belangrijkste toernooien van het seizoen in hetzelfde kalender jaar winnen. Maar het zou een nieuwe bevestiging zijn van Hin gis' suprematie bij de dames. Het enige Grand Slam-toemooi op gravel blijft nu ontbreken op de conduitestaat van de Zwitserse. Vijf keer eérdërzagèri Hingis en Seles elkaar aan de andere kant van het net, in alle gevallen ging de winst naar de jongste van de twee. Precies twaalf maanden te rug was hun onderlinge halve fi nale (6-7,7-5, 6-4 voor Hingis) in Parijs de te vroege finale. Dat was het gistermiddag opnieuw, ai kon Hingis alleen in de eerste set de scherpe spreiding en het bezeten tempo van Seles volgen. In de tweede reeks maakte de Zwitser se steeds meer onnodige fouten en legde ze het hoofd in de schoot. „Niemand had verwacht dat Mo nica zo goed kon terugkeren," reageerde Hingis. „Ze heeft ieder een hier verbaasd." Het is typerend dat Li-xdsay Da venport in koele cijfers nog altijd de belangrijkste bedreiging vormt voor Hingis, hoewel ze nim mer een Grand Slam-fmale haal de. In het foutenfestival tegen Arantxa Sanchez-Vicario - dat misstond als halve finale van een Grand Slam - modderde Daven port gisteren naar hartelust 3-6 6- 7. Daardoor staat de Spaanse voor de zesde keer in de finale van Ro land Garros, met winst in 1989 en '94.' In 1991 prolongeerde d'e toen 15l jarige Monica Seles haar titel in Parijs door de 17-jarige Sanchez- Vicario in twee sets te verslaan. Dat is zeven jaar geleden. De 'ou de' Seles is terug, werd gisteren 'meteen geconcludeerd. „Dat is moeilijk te zeggen," riep ze zelf uit. „Ik ben dezelfde als voorheen. Maar het was de laatste jaren moeilijker om me te concentre ren, Dat is misschien nu weer wat makkelij'- er geworden." Door de onvermijdelijke dood van haar vader, bedoelde ze dus. Winst op Roland Garros zou mor gen een ontroerende laatste eer zijn. Parijs—Patrick Rafter liet zich dit jaar ontvallen dat hij Jonas Björkman de beste dubbelspe ler van het teimiseircuit vindt. De Australiër was dan ook blij dat de Zweed met hem een koppel wilde vormen. Rafter werd meteen op zijn vingers getikt door Jacco Eitingh. „Ben je niet iemand vergeten? "vroeg hij hem. Dat was-ie, zo bleek gisteren tijdens de halve finale op Ro land Garros. Eitingh plaatste zich samen met zijn vastepart- ner Paul Haarhuis voor de eindstrijd door winst op... Raf ter en Björkman (6-2 6-2). Mor gen spelen de Nederlanders voor de hoofdprijs in Parijs te gen Mark Knowles éan de Ba hamas en de Canadees Daniel Nestor. Het was voor Jacco Eitingh een bijzondere halve finale. Aan de andere kant van het net stond immers Björkman, met wie hij eerder dit jaar de Australian Open won. Haarhuis was toen niet/beschikbaar vanwege de zwangerschap van zijn vrouw. Voor Eitingh wordt het derhal ve de tweede Grand Slam-fina- le vanhet seizoen, ondanks dat hij nauwelijks nog traint, zijn knieën moet ontzien en heel ontspannen naar de dubbel- partijtjes ..toeleeft. Met Haar huis won hij dif jaar al dé toer nooien in Philadelphia, Rotter dam, Barcelona en Monte Car- lo. «Elke week wordthet duo nog beter,'ondanks dat alleen Paul Haarhuis nog af; en; top een single, afweikt De'eerste- plaats op deiwerddranglijstis,,. .vast in'hahden, de concurrent ten wordé^eggespeeld/'Kèt^ dop" iJSteJjwÉSSf®.'' „Dat zon céri"'prachtige afslui- Roland Garros Vrouwen, halve finales: Seles (VSt/6H3in- gis (Zwi/1) 6-3 6-2, Sanchez-Vicario (Spa/4>- Davenpori (VSt/2) 6-3 7-6, Mannen dubbel, halve finales; Haarhuis/ Eltmgh (Ned/1)-Björkman/Rafter (Aus) 6-2 6-2, Knowles/Nestor (Bah/Can)-Bhupati/ Paes (Ina/3) 6-17-6, Gemengd dubbel, kwartfinale: Venn* Wil- Uams/Gimelstob (VStKïïs/De Jaz ZAfllfl) 64 8-3 Halve finales: S- hams/Lobo (VSt/ArjÖ-McQuilIar son (Aus/10) 6-16-0, Venus Wiüia- stob-Kunce/Montana(Aus/VSt/I2jü J De drie kers- Door Loet van Schellebeek yerse ambas- sadeurs van Rotterdam De één woont in Zeeland, de ander het Rotterdam grootste deel van het jaar in Denemarken en de der- Topsport te- de is vaker dan hem lief is in Los Angeles te vinden, kenen de Toch zal niemand beweren dat Nelli Cooman, Jeroen overeen- van Dijk en Don Diego Poeder de titel 'topsportam- komst. Nelli bassadeur van Rotterdam' niet met ere dragen. Bad- Cooman, Je- min tonner Van Dijk werd in Hongkong zelfs al eens roen van Pijk aangesproken als 'Mister Rotterdam' en dat is een er- (m) en Don varing die - voor zover bekend - zelfs burgemeester Dlego Poeder Peper nooit is overkomen, hebben er Ook wethouder Herman van den Muijsenberg heeft zichtbaar het zover nog niet geschopt, maar de kersverse porte- schik In. Foto feuillehouder van sportzaken maakt snel vorderin- Aad van tier voorn/ gen. „Nog geen twee maanden in functie en nu al corvos twee ambassadeurs erbij," grapte hij gisteren voor dat hij de versierselen uitreikte, „een fors gemiddel de. Dat halen ze in Den Haag niet" Ook Nelli Cooman kreeg de 'ambtsketen' omgehan gen. De voormalig wereldrecordhoudster is welis waar al een jaar (wat héét.' - haar hele leven al) bezig Rotterdam te promoten, maar tot dusver moest ze het zonder de herken nirtgstekens en het bijbehoren de 'Peper-gevoel' ö^n was er maar wét verguld mee, „Als ik vanavond naar bed ga, houd ik 'm om," beloofde ze. De uitstekende ervaringen, met de sprintster opge daan, brachten Rotterdam Topsport op het idee op zoek te gaan naar collega-topsporters die Nelli bij haar promotionele activiteiten terzijde zouden kun nen staan. De keuze viel op badmintonner Jeroen van Dijk en profbokser Don Diego Poeder, beiden weliswaar veelvuldig afwezig vanwege werkzaamhe den buitenshuis, maar beiden volbloed Rotterdam mers en verknocht aan de stad waar zij de basis leg den voor hun sportieve'successen. „Een goede keus," vond RT-bestuurslid Bart Okkens dan ook meteen. Poeder en Van Dijk, die evenals Cooman een over eenkomst aangingen met de stichting tot en met het jaar 2000, zullen sportstad Rotterdam vooral interna tionaal promoten door middel van hun prestaties. Co oman zal zich, nu ze niet meer hardloopt, in de eerste plaats (blijven) bezighouden met directe pr-activitei- ten voor Rotterdam Topsport. Zo wordt zij herhaalde lijk 'ingehuurd' door bedrijven die RT sponsoren, geeft ze clinics en houdt ze lezingen over hoe het er in de topsport werkelijk aan toegaat. „Rotterdam Topsport was er altijd voor mij, nu ben ik er voor hen," zei de ex-atlete gisteren, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Gisteravond in Venlo verdedigde ze tijdens opnamen voor het tv-programma Sterrenslag de belangen van Rotterdam; volgend weekeinde z|jn er de Nelli Coo man Games. Niet in Rotterdam, ook niet in Nieuwer- kerk waar ze woont, maar in.... Stadskanaal. Daar ze telt de club waarvan ze het laatst lid was. .,Maar wat maakt het uit waar het is? Ik zal de naam Rotterdam altijd en overal uitdragen." Schiedam Op onduidelijke wij ze is op de Qversearijvingenpagi- na in de sportkrant van afgelopen dinsdag WK weggevallen. Hier bij wordt die alsnog gepubliceerd alsmede een aanvulling voor wat betreft Hennes DVS. •WK Komen: Robin Noordzij (Sparta), Robin Voets (SVDPW), Jarral Nicolaas, Raymond Weber (beiden Ursus), Eik en Dennis Gouka (Excelsior'20). Gaan: Mar tin Vermeulen (SVDPW), Vincent Kapitein (DRGS za), Elmiro Monteiro en Mario Monteiro (bei den Transvalia). Trainer: Gerard Heijdra (eerste seizoen). HERMES DVS. Aanvulling. Ko men: Steven Gil (Zwart Wit'28), Ron Timmer (Sparta) en Peter van Dordt (Gouda). Sport kort WANDELSPORT. De Rotterdam se Wandelsport Vereniging orga niseert morgen haar tweejaarlijk se wandeldag waarvan het start punt ligt bij het clubhuis van handbalvereniging DWS in het Beatrixpark. Vanaf 9.00 uur kan worden gestart met de wandel tochten die variëren in afstand. De langste (40 km) neemt de deel nemers mee de Vlaardingse Broekpolder in. De lopers die voor die afstand kiezen, moeten voor 10.00 uur vertrekken. Tips? Bel de sportredactie: 010-2732700. ZATERDAG 6 JUNI SOFTBAL: 17-00 Sduedam-Kmhejra- ZONDAG7JUNI CRICKET: 11.00 HBS-Excdsior^O. Her- mes DVS-Quiek Haag. HANDBAL. Beker finales «/deling: 24.30 TOG-Hollandiaan (v>, 16.00 Ventura (m)-01iveo, Terrein ETC. Hoogvliet HONKBAL; 1430 Holy-Euro Stars, 14.00 Schiedam-Spijkemsse Door Nick van der Sluis Schiedam - Wie de jeugd heeft, be schikt over de mogelijkheden de toe komst enigszins naar de hand te zet ten. Een variant op een bekend ge zegde, maar Leo Buiteman - coach van de softbalsters van Schiedam - heeft die leidraad dit seizoen heel be wust gekozen om in de nabije toe komst en zo mogelijk nog dit seizoen al de vruchten daarvan te kunnen plukken. Softballend Schiedam heeft name lijk een reputatie op te houden. Voor al omdat nog niet zo heel lang gele den de Schiedamse vrouwen op het hoogste platform (hoofdklasse, nu de Start Softball-League genoemd) ac teerden. Maar nadat het team enkele seizoenen geleden een 'schisma' in degelederen niet buiten de sportieve prestaties kon houden en als gevolg daarvan een halve ploeg (nu bijna al lemaal internationals maar wel spe lend bij andere clubs) vertrok, moes ten eerst op Harga en nu in Bijdorp de bakens verzet worden. De techni sche leiding koos dan ook voor ver jonging. Dit seizoen is de gemiddelde leeftijd 20jaardus behoort Elske ten Hoope met haar 17 lentes duidelijk tot de jeugdige garde. De Zoeter- meerse is de belangrijkste pitcher in de Schiedamse ploeg en is daarmee in grote mate verantwoordelijk voor de verdediging. Reden om haar eens aan het woord te laten. Dat gebeurt de avond (28 mei) als de ploeg einde lijk voor het eerst op het eigen com plex kan trainen en dus eigenlijk dan pas met de echte 'voorbereiding' op de competitie kan beginnen. En die is al zes weken op gang. „We hebben de voorgaande weken onder soms erbarmelij ke omstandigheden moeten trainen," gruwelt Ten Hoope er nog van. „Ons oude veld (Harga; red.) werd door de werkzaamheden van Rijkswa terstaat met de week kleiner, het onkruid groeide door het gravel heen en er waren geen kleed- en douchevoorzienin- gen meer. Ja, dan mag je wel zeggen dat we tot nog toe geen optimale voorbereiding heb ben gehad. Maar hier," kijkt ze verlekkerd rond naar de ac commodatie die alle toetsen der kritiek glansrijk kan door staan, „kunnen we uit de voe ten. We hebben vanavond voor het eerst lekker gespeeld." De Schiedamse pitcher heeft on danks haar jeugdige leeftijd al een indrukwekkende staat van dienst. Zij behoort al een aantal seizoenen tot de vaste kern van Jong Oranje en heeft goede hoop - nee, rekent er zelfs op - binnenkort ook geselec teerd te worden voor de ploeg die in augustus de Europese titel in Praag moet verdedigen, „Maar ik zal de ko mende weken wel voor mijn plekkie moeten vechten. Er zijn voorlopig vijf pitchers geselecteerd, daar moe ten er uiteindelijk vier van overblij ven. Ik heb natuurlijk het geluk dat ik dit seizoen bij Schiedam zc\ eel kan en mag gooien; dat bepaalt in be langrijke mate natuurlijk mede mijn kansen." Elske ten Hoope (midden) viert een succesje met enkele team genoten. Het liefst wordt de Zoe te rmeerse pitcher met Schiedam kampioen. Is het niet dit seizoen, dan volgend jaar maar. Foto Peter Molken boer Hoe stelt Elske ten Hoope zich eigen lijk haar sportieve loopbaan voor? „Ik heü net m|jn Havo-examens af gerond en ga de komende twee jaar, als ik slaag tenminste, naar het VWO. Tot mijn negentiende jaar kan ik dus nog twee jaar in Jong Oranje spelen en daarna zien we wel." De pitcher, die al heel jong bij het Zoetermeerse Birds met softballenbegon, heeft een maatschappelijke loopbaan in de sport in gedachten. „Ik wil graag naar de HALO (Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding; red.), maar die school vond het gezien m|jn ambities op het softbalveld, voorlo pig maar beter wat later met die op leiding te beginnen." Keuzes maken is dus belangrijk voor Elske ten Hoope. Als softbalster koos ze voor de posities achter de plaat en als pitcher. „De coach heeft me tot een keuze gedwongen en het werd pitcher. Enerzijds omdat het wel bij mijn karakter past, anderzijds was de concurrentie voor de pitcherspositie bij Schiedam al groot. En uiteindelijk vind ik pitchen ook wel heel tof, hoe wel het soms een zware druk op je legt. Ik ben per slot van rekening nog heel jong en de verantwoording is onmiddellijke.^ '■mgariglmaar welin &bed Rerling 'overieg met hét stuur, zijn' trainer-coach.Rob 7 Poülus 'en de honkbaïselecüe vanSchiedam uiLdkaar gé- gaart Poulus bleek met over voldoendevaardighedenals coach te beschikken. Eerder in het seizoen leidde i dat'al tot een verbaal conflicC met de scheidsrechter, afgelo-s pen zaterdag (tijdens de wed-V strijd tegen Sparta/Feyenoord 2) kwam,. Poulus wederom in botsing met de hoofdscheids-, f toch wel groot." De verhuizing van Birds naar Schie dam heeft Ten Hoope als louterend ervaren. „We hebben een jonge ploeg met een goede balans tussen jeugdi ge overmoed en routine, die bij el kaar wil blijve. collectief te kunnen promoven,..uimpioen wor den dus, en als het dit jaar niet kan, dan het volgend seizoen. Maar ik wil zeker ook ooit eens in de hoofdklasse spelen, dat iijkt me heel tof." Als geen ander beseft de Zoetermeer se echter dat spelen op topsport-ni veau opofferingen vraagt Voor haar zelf, maar ook in de begeleiding van velen rondom haar. „Als ik mijn Havo-examen haal, in combinatie met het softballen, dan realiseer ik me heel goed dat ik dit tot nog toe, digenV wegstuurde.Reden voor het bestuur met PoulusL rondde tafel te gaan zitten. De Numansdorper laat uiteraard J éen leemte .achter. Voorlopig 'zal voorzitter. Ton Ebben -C naast Arie Korpel als trainer - tijdens,de«wedstrijden mede.3 decoaching'voort^n reke ning némen. ..f L maar ook in de toekomst, nooit heb en zal kunnen doen zonder de steun van mijn ouders. Zij stonden toch maar elke week, al jaren nu, klaar om me naar de trainingen en de wedstrij den te brengen. Ook mijn school, het Alfrink College in Zoetermeer, heeft me gesteund. Vooral als het mijn ac tiviteiten in Jong Oranje aanging en regelingen getroffen moesten wor den in mijn lesrooster om optimaal m|jn sport te kunnen beoefenen. Of ik in de wintermaanden nog iets an ders doe? In september loopt ge woonlijk de competitie af. We stop pen meestal in oktober, maar gaan daarna al heel snel weer trainen in de zaai. Softballen is, net als honkbal len, echt een twaalf maanden-sport geworden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6