13 M Supermarkt neemt de Belshop over 'Testament raadsleden hoort in verkiezingsprogramma' 'Gemeente bemoeit zich voldoende met metrobouw' Rotterdams Dagblad Onvoldoende werklozen om project zelfstandig overeind te houden Bromfietser na achtervolging gepakt Chauffeurs van bus 56 krijgen fris en soesjes Hoekse j eugdwielerronde tot najaar uitgesteld Kortere wachttijden in Sehieland met nieuw afsprakenprogramma Meisje aan benen gewond Lichtgewonden bij aanrijdingen Jongen steelt t-shirt onder dwang Steun voor appartementen in oude meubelpanden Rotterdams Dagblad f. 11 Waterweg Dinsdag 9 juni 1998 Door Jan Rozendaai Vlaardingen De Vlaardingse supermarkt-eigenaar Cor Chris ten heeft de boodschappenservice van de Belshop overgeno men. Daarmee wordt het driejaar geleden door de Rotary op gezette werkgelegenheidsproject helemaal commercieel. De overige activiteiten van de Belshop. een postservice en het be heer van gebouwen, blijven nog wel zelfstandig. Dit levert nog anderhalve gesubsidieerde werkplaats op. Met de boodschappenservice Hoewel de gemeente Vlaardingen neemt Christen één chauffeur over. die daarmee een echte b3an krij gt. Voor meer mensen heeft de eigenaar van de E-markt in de 2e Van Leyden-Gaelstraat geen plaats, zegt hij. ..Dat is niet reëel," aldus de tevreden ondernemer. „Ik moet er natuurlijk wel beter van worden." Groeien Ook bij de Belshop zijn ze tevre den met de overname. Ron Hoek stra. secretaris van de Stichting Boodschappendienst, zegt dat de keuze versneld is gemaakt. „We hebben nu een klantenbestand voor de boodschappenservice van zo'n honderd adressen. Voor een goede exploitatie moest dat groei en naar zo'n 150 adressen, maar om dat te bemannen hadden we onvoldoende toestroom van jonge werklozen. Het afgelopen jaar hadden wc vijf vacatures. Het is altijd al de bedoeling geweest om de boodschappenservice over te dragen. Dat is nu alleen versneld gebeurd." vorig jaar 100.000 gulden en dit jaar 80.000 guiden moest bijdra gen om de exploitatie rond te krij gen. blikt Hoekstra tevreden te rug op het project. „Het lijkt veel geld. maar wij hebben in die drie jaar toch zo'n veertig langdurig werkloze jongeren aan het werk gehad, van wie er meer dan tien zijn doorgestroomd naar een re guliere baan. Dal is een verschrik kelijk hoog percentage. Als je die ton deelt door het aantal mensen is hel dus helemaal niet zo veel geld." ildus Hoekstra, die eraan toevoegt dat de eisen die aan de medewerkers werden gesteld wel hoog lagen. Dat verklaart volgens hem ook liet feit dat er zo moeilijk aan personeel was te komen. ..Ze moeien bij ons m een jaartje klaar zijn om de arbeidsmarkt op te stappen. Door de afname van het aantal werklozen dnng je langza merhand door tot de harde kern van moeilijk plaatsbaren. Echt moeilijk bemiddelbaren voor wie langere trajecten moeten worden bedacht." Christen is ondernemer en daar om verandert er wel wat in de werkwijze van de Belshop. „Ik doe alles in eigen beheer en dat is een siuk gemakkelijker en goed koper. Zij kochten de droge krui denierswaren m bij een super markt in Overschie en de verse waren bij Vlaardingse winkeliers. Ze verstuurden een fax. gingen het ophalen, moesten het in het maga/ijn weer overpakken en vervolgens bezorgen. Daar is niet tegen aan te werken voor 7,50 gul den bezorgkosten. Ik haa! alles uit mijn eigen winkel. Dat is het grootste voordeel en daarom kan sk de bezorgkosten verlagen tot 3.50 gulden." aldus Christen, die wel toekomst ziet voor de bezorg- scrvice. Tweeverdieners ..Er wordt steeds meer gebruik van gemaakt. Ouderen willen het liefst zo lang mogelijk zelfstandig blijven beslissen wat ze in huis halen. En als ze wallen, dan pak ken wij de boodschappen nog uit ook zodat ze niet met die dozen blijven zitten. En natuurlijk de tweeverdieners zijn een groeien de markt." Christen heeft de bezorgdienst voor mets in handen gekregen. Hij betaalt alleen wat voor de in ventaris. Hoekstra: „Wat moet je met die centen. We hebben gepro beerd zoveel mogelijk personeel over te laten gaan en voor één me dewerker is dat gelukt." Schiedam In één oogopslag alle afspraakgegevens op het scherm. En één assistente die meerdere afspraken bij verschillende speci alisten en afdelingen kan maken. Met het nieuwe, geautomatiseer de afsprakenprogramma in het Sehieland Ziekenhuis kunnen pa- tienten sneller en gerichter wor den geholpen. Het programma (Grafische User Interfaces), dat onlangs als een van de eerste door het Sehiedam- se ziekenhuis in gebruik is geno men. heeft veel weg van Windows. Met een druk op de knop krijgt de doktersassistente met alleen de persoonsgegevens van de patient op het scherm, maar ook alle ge maakte afspraken. De assistente kan meteen in de agenda's van al le specialisten en onderzoeksaf delingen kijken, waardoor zij ver schillende afspraken kan maken. Dat spaart met alleen tijd. maar daardoor kan ook meer rekening worden gehouden met de voor keur van de patiënt. Ook krijgt zij tegelijkertijd een overzicht van de handelingen die tijdens een af spraak moeten worden uitge voerd. zodat zij heel precies de duur van een bezoek kan vaststel len. Het Sehieland Ziekenhuis wil met het nieuwe systeem de servi ce aan de patient verbeteren. Want doordat het systeem de be zettingsgraad van poliklinieken laat zien, kunnen door een betere planning de wachttijden worden beperkt. Als helden werden ze gisteren op de Vlaardingse Dïlien- burgsinge! onthaald door bewoners en personeel van het Zonnehuis: de buschauffeurs van lijn 56. Eind februari werd al duidelijk dat de Stadsregio en RET de smeekbeden van bewoners en personeel van het Zonnehuis en de ANBO - la ter ook gesteund door politiek en gemeente - hadden ge hoord: lijn 56 zou na een halfjaar afwezigheid weer over de Dïllenburgsingel gaan rijden. De routewijziging werd terug- gedraald, ten koste van buslijn 55, die met ingang van giste ren uit de dienstregeling is geschrapt. Maar je weet maar nooit, dus toen gisterochtend voor het eerst de bus weer stopte bij het Zonnehuis, net als bij het Holy Ziekenhuis en een aantal andere Vlaardingse zorgin stellingen, welde de feestvreugde weer op. En daar mochten ook de RET-chauffeurs van profiteren. Tussen 15.00 en 16.30 uur hebben personeelsleden van het Zonnehuis onder toeziend oog van een aantal bewoners de chauffeurs en passagiers getrakteerd op een bekertje frisdrank en een roomsoesje. „Het was heel erg leuk," zegt een medewerk ster van het Zonnehuis. „De chauffeurs kwamen toeterend en met de armen omhoog aanrijden." Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Een 11-jarig meisje uit Vlaardingen is gisteravond naar het ziekenhuis gebracht na dat ze met haar benen tu .sen een dichtklappend autoportier was gekomen. Het meisje wilde nel uitstappen op de Kethciweg om deel te nemen aan de avondvier daagse. toen een 35-jarige auto mobilist by het achterruitrijden het portier raakte. Ook deze auto mobilist had net zyn kind uit la ten stappen voor de avondvier daagse. Bij het wegrijden lette de man niet goed op, waardoor de aanrijding ontstond. Schiedam Nadat een 13-jarig meisje op de fiets tegen haar brommer was aangereden is een 73-jarige vrouw uit Schiedam gis termiddag met enkele schaafwon den naar het Hol" Ziekenhui* overgebracht. Het meisje had de bromfietster geen voorrang ver leend op de Sportlaan, waardoor dc aanrijding ontstond. Gisteravond vond op de Schie- damseweg opnieuw een aanrij ding plaats tussen een fietser en bromfietser. Een 17-jarige snor fietser uit Schiedam had zijn 55- jarige stadgenote op de fiets over het hoofd gezien, waardoor de bei de voorwielen elkaar raakten. De fietser kwam daardoor ten val. Het slachtoffer is met verwondin gen aan been en heupen naar het Sehieland Ziekenhuis gebracht. Maassluis Een 16-jarige jongen uit Maassluis zegt onder bedrei ging van een mes een T-shirt te hebben moeten stelen. Volgens de jongen vroeg een onbekende man hem om een sigaret toen hij op de P. C. HoofÜaan fietste. Die pakte hem vervolgens bij de arm en duwde hem in een steegje, waar hij de Maassluizer een mes op de keel drukte. Hem werd verteld dat hij een T-shirt moest stelen in een naburige sportzaak, anders zou hjj worden neergestoken. De jongen gaf uit angst aan het ver zoek gehoui, waarna hij dooi win kelpersoneel op de diefstal werd betrapt. Daama deed hij de politie zijn verhaal. Politiemannen van het district Schiedam voe ren een 20-jarige Schiedammer af die na een wilde achtervolging kon worden aangehouden. De jongen stond gisteren rond 12.00 uur voor een verkeerslicht op de kruising Burgemees ter Knappertlaan/Vlaardingerdijktoen een po litieman opmerkte dat zijn brommer niet het vereiste verzekeringsplaatje had. Toen hij de jongen staande wilde houden stoof die er op zijn bromfiets vandoor. Na een achtervolging, waarbij drie politieauto's waren betrokken, werd de Schiedammer klemgereden op de Sportlaan. Hij moest zijn bromfiets inleveren en kreeg een proces-verbaal wegens gevaar lijk rijgedrag. Foto Roel Dijkstra Door Jan Rozendaai Vlaardingen Jan Bulva kreeg niet het afscheid dat hij eigenlijk had verdiend toen hij in april voor de laatste keer deel uitmaakte van de Vlaardingse gemeente raad. Het was natuurlijk allemaal wel te verklaren. Zelfs als lid van de WD-fractie was Bulva, on danks zestien jaar dienst, al niet erg geliefd binnen de partij, maar toen hij december vorig jaar be kend maakte voor het AOV te heb ben gekozen, omdat de liberalen hem niet meer op de lijst wensten te zetten, sloeg de liefde helemaal dood. Twee raadsvergadering zat hij op eigen naam en het AOV haalde op 't nippertje één zetel, Bulva had plekje zes toebedeeld gekregen. Daar konden ook de 83 voorkeurstemmen niets aan ver anderen. Draai Het was dus allemaal een beetje karig na zestien veelbewogen ja ren raadslidmaatschap -er zijn koninklijke onderscheidingen voor minder weggegeven. Daar om, moet Buiva hebben gedacht, zal ik zelf maar eens proberen een draai aan mijn afscheid te geven. In een brief aan burgemeester en wethouders vroeg hij steun voor zijn voorstel om afscheid nemen de raadsleden de kans te geven een testament op te stellen. Met de bedoeling dat -als een soort eerbetoon voor bewezen dien sten- dc nieuWc raadsleden het idee uit dat testament zouden pro beren tot uitvoering te brengen. Maar burgemeester en wethou ders hebben het idee van Bulva meteen afgekapt. Een raadslid wordt voor vier jaar gekozen, zeg gen ze. Na die vier jaar vinden weer verkiezingen plaats en als je dan buiten de boot valt is de kans om mee te regeren verkeken. Dan moet je je opvolgens niet met al lerlei ideeën en wensen belasten, vinden b en w. „Naar onze me ning moet een nieuwe raad zoveel mogelijk in de gelegenheid wor den gesteld zijn eigen keuzes te maken," aldus het college. Steekje onder water Een testament van een vertrek kend raadslid moet hij maar slij ten aan de schrijvers van het ver kiezingsprogramma van zijn par tij. „Daar hoort het naar onze me ning thuis. Dat kan voor de kiezer aanleiding zijn om zijn stem op die party uit te brengen," schrij ven b en w terug aan Bulva. Een steekje onder water natuurlijk: Bulva's ex-partij WD won, terwijl zijn nieuwe partij AOV bij lange na niet aan de verwachtingen - er werd op zeker vier zetels gere kend- voldeed. Hoe dan ook, een tegenvaller voor de in Tsjechië geboren onderne mer, die het antwoord niet heeft afgewacht en zijn testament me teen maar had meegestuurd. Het handelde over het belang van het routeplan gehandicapten. Een stokpaardje van Buiva. Vooral de bloementrappen moeten het ont gelden, die het er voor de rolstoe lers in het centrum van Vlaardin gen niet beter op hebben ge maakt. Zij moeten nu, net als slecht ter been zijnde ouderen of moeders met een kinderwagen, omlopen via de Peperstraat. Bul va's testament sprak de wens uit deze barrière weg te nemen door alsnog een openbare, 24 uur per dag, zeven dagen per week toe gankelijke lift te realiseren. Ondanks dat b en w dit testament dus niet willen overnemen, wij zen ze Bulva in het slot van hun antwoordbrief op de passage in het collegeprogramma 1998-2002 waarin 'de wenselijkheid dat win kelcentra en openbare gebouwen voor ouderen en gehandicapten toegankelijk en bereikbaar zijn' staat. „Wjj hebben ook het voorne men het routeplan gehandicapten te herijken, waarbij wij in overleg zullen treden met het Vlaardings Overleg Revalidatie en andere be langengroeperingen. Het ligt voor de hand dat de toegankelijkheid van het stadshart hierbij één van de gespreksonderwerpen zal zijn," aldus b en w, die op dit mo ment nog 'geen toezeggingen kunnen doen of, wanneer, waar en op welke wijze' de hindernis, die bloementrappen heet. kan worden weggenomen. Misschien dat het dan toch nog goed komt met dat testament van Bulva. Alleen zal dat voor hem in de stijl van zijn afscheid zijn: niet zoals hij had verdiend. Dat is dan de erfenis die rest, als je aan de kant wordt gezet. Schiedam De gemeente Schie dam bemoeit zich in afdoende mate met de aanleg van de Bene- luxlijn. De bemoeienis op ad hoe basis is in deze fase van de bouw van de metrolijn voldoende en een gemeentelijke permanente afvaardiging in de teams is niet nodig. Dit antwoordt het college van bur gemeester en wethouders op vra gen van GroenLinks over de over last van heiwerkzaamheden aan de Vlaardingerdijk. Uit contacten met de bewoners van deze dijk en de bewonersvereniging is de raadsleden J. Meijer en H. C. F. Hagen gebleken dat er grote pro blemen zyn door het heien voor de metrolijn. De klachten over schade aan de woningen zijn vol gens de raadsleden aanzienlijk. Er is zelfs een gasleiding en een waterleiding gesprongen als ge volg van de werkzaamheden aan de Vlaai ui ngfi uijk. Het was de raadsleden opgevallen dat er geen ambtelijke ondersteu ning meer aanwezig is bij de bege leidingscommissies. In het verle den was dit wel het geval. De pro blemen die de bewoners van de Vlaardingerdijk ondervinden van de metrowerkzaamheden waren voor de fractie van GroenLinks reden om het college vragen te stellen over de gemeentelijke be trokkenheid. De fractie vindt na melijk dat ambtenaren in de be geleidingsteams zitting moeten nemen om op deze manier de vin ger aan de pols te houden en in te grijpen als er zich problemen voordoen zoals onlangs aan de Vlaardingerdijk. Het college vindt echter dat dit niet nodig is. B en w menen dal extra aandacht op zijn plaats is maar niet op de manier waarop GroenLinks dit voorstelt. De bouw van de metro heeft aan de Vlaardingerdijk dicht langs de woningen plaats cn dit brengt veel overlast met zich mee, erkent net college. Dii was ook de reden waarom er veel aandacht is gege ven aan de overlast. Zo zijn er vol gens het college inmiddels twee informatiebijeenkomsten gewijd aan het onderwerp. Verder zijn ook deskundigen van Gemeente werken Rotterdam en TNO be trokken bij de beoordeling van de trillingen die worden veroorzaakt door de heiwerkzaamheden. Dit heeft geleid tot het veranderen van de werkmethode waardoor de trillingen minder zijn geworden. Nadeel van deze aanpak is dat de werkzaamheden langer zullen du ren. Volgens het college zijn er overigens geen bijzondere scha degevallen bekend. De gemeentelijke bemoeienis is actiever geweest, erkent het colle ge. Daarbij ging het om de inpas sing van het tracé en de bouw plannen in de directe omgeving van de metrobaan. Ook bij het bouwrijp maken en de albouw van het openbare gebied zal er weer actievere bemoeienis zijn van de gemeente. Tussen deze twee fases in-nudus- beperkt de rol van de gemeente zich tot ad hoe bemoeienis. Hoek van Holland De 29ste jeugdwielerronde in Hoek van Holland is uitgesteld naar begin september. De situatie op de Co- lumbusstraat en de Van Spilber genstraat. waar de ronde volgen de week (15, 16 en 17 juni) zou worden gehouden, is zodanig dat de organisatie het niet verant woord acht om op dit moment de kinderen de weg op tc sturen. In opdracht van Woningbouwver eniging Hoek van Holland wor den ingrijpende renovatiewerk zaamheden uitgevoerd aan de wo ningen. „We hebben werkelijk al le medewerking gekregen van zo wel de woningbouwvereniging als van de bedrijven die de renovatie uitvoeren." zegt voorzitter Leen van Ooijen van de Stichting Jeugdwielerronde. Materialen „Maar het blijkt in de praktijk loon met nelemaai mogelijk om het parcours vrij te maken van al le obstakels. Op maandag, dins dag en woensdag, de dagen van de wielerronde, moeten de werk zaamheden gewoon doorgaan. Dat betekent dat de aannemers drie dagen lang alle materialen en dergelijke moeten weghalen. Ze zijn daar zeker toe bereid, maar het risico is te groot dat er dingen op straat achter blijven die tot val partijen kunnen leiden. Er wordt onder meer gewerkt met zand en er is niet veel nodig om daar op uit te glijden. We hebben altijd alle ri sico's willen vermijden, maar de ze keer hebben we het zelf niet volledig in de hand en daarom is uitstel onvermijdelijk." Bederf Uiteraard blijven de inschrijvin gen van de kinderen gehand haafd. De prijzen en premies die zijn ingekocht, zijn niet aan be derf onderhevig en kunnen wor den bewaard. Voorlopig zijn 7,8 en 9 september ais nieuwe data vastgesteld, maar daarvoor moet bij de deeigemeen- teraad nog een vergunning wor den aangevraagd. Door Ben van Haren Vlaardingen Het plan voor de bouw van appartementen in de vroegere meubelpanden aan de Westhavenkade in Vlaardingen wordt positief benaderd door het gemeentebestuur. Zij heeft een onderzoek gelast naar de mogelijkheden om de drie met elkaar verbonden panden, waar van het voormalige rederykan- toor en pakhuis 'De Jagerij' het oudste is, gedeeltelijk hun woonbestemming terug te ge ven. De laatste jaren deden de pan den dienst als meubeltoonzalen van MZH, maar na het wegha len van gips- en boardwandjes legde de nieuwe eigenaar, de Schiedamse vastgoedhandelaar Gyorg Toth, herinneringen van woningen bloot. Toiletten, trap portalen en keukens kwamen onder meer te voorschijn. Toth kocht het pand van de onlangs overleden oud-reder W. Kwak- kelstein, die hiervoor onderhan delingen met de Vlaardingse aannemer Werner afbrak. Voor Werner had architect Wijnand Houdijk al een plan voor om bouw tot appartementenge bouwgereedliggen. Het geldende bestemmingsplan geeft echter aan dat het om be drijfsruimten gaat. Bovendien ligt het jarenlang door een meu belfabriek gebruikte en na de oorlog ook vergrote complex in het zonegebied van de Rotter damse industrie waarbinnen nieuwe woningbouw slechts bij hoge uitzondering wordt toege staan, Het gemeentebestuur, heeft wethouder K. van der Windt meegedeeld, staat echter posi tief tegenover het voor bewo ning gereed maken van derge lijke monumentale panden langs de havenkades. Daarom zal de verbouwing van de oude meubelpanden betrokken, wor den bij het experiment Stad Milieu, waarin ook de vermen ging van de bestemmingen wo nen en werken rondom de Ko ningin Wilhelminahaven en het stationsgebied zijn opgenomen. In de voorlopige gemeentelijke visie krijgt de begane grond van de panden aan de Westhavenka de een bedrijfsbestemming en kunnen op de verdiepingen ap partementen ingericht worden, De gemeente heeft inmiddels met drie ontwikkelaars te ma ken bij "De Jagerij' omdat Toth delen van de oude MZH-vesti- ging heeft doorverkocht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1