14 Topambtenaren op het matje geroepen 'Het wordt moeilijker om elftallen samen te stellen' Vasco da Gama ontdekt na 500 jaar ook Rotterdam FïeiqMnet fiets en al het water in geduwd; vader is 'verbijsterd' Stevige toename van aantal stankklachten 'Te laks en traag met millenniumprobleem' Met de Uitgever 'miljonairsblad' Périodique Elitaire failliet Onderzoek affaire-Brinkman RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 juni 1998 Berttel en Rodenrijs „Verdrie tig, verontwaardigd, maar voor al verbijsterd,"' zo omschreef Paul Musters zijn gevoelens over wat zijn. dochter is overko men. De 14-jarige, licht gehan dicapte Fleur werd zondag in haar woonplaats Berket en Ro denrijs met fiets en al door een groep jongeren in het water ge duwd. Vader Musters kijkt voor zich uit en schudt zijn hoofd. .Als je zoiets doet, bén je toch ziek?" Zinloos geweld Het opgedroogde kroos tussen de spaken van de fietswielen en de walkman vol slootwater her innert het gezin Musters nog aan het kletsnatte avontuur van Fleur. „Zinloos geweld," zo noemt Musters het voorval. „Het feit datje op een aangepas te fiets rijdt, hoeft toch geen mo tief te zijn om zoiets te doen? Het is sowieso niet te begrijpen dat dit kan gebeuren. Je pro beert je dochter, toch al kwets baar, beschermd op te voeden, maar dit is niet te voorzien." In de vrolijk geel geschilderde kamer vertelt hij wat er precies gebeurd is. Fleur Musters reed zondagavond rond kwart over 5 op haar aangepaste fiets vlakbij haar straat, de Zonnehof, waar een groep jongelui stond. Fleur probeerde contact te maken, en na wat gesproken te hebben, werden er op haar fiets wat rondjes gereden. De jongelui zouden vervolgens haar fiets in de struiken hebben verstopt, Toen Fleur haar fiets terugvond, stond deze by de slootkant De groep probeerde te verhinderen dat het meisje naar huis reed, waarop wat ge- duwen getrek ontstond. Na een duw belandde Fleur met fiets en al in de sloot. Laconiek Fleur, 'geestelijk licht achter', weet zelf dat ze 'anders dan an deren' is. Ze reageert doorgaans laconiek op pesterijen. Verder wil ze dingen die ieder meisje van 14 jaar wil: op zaterdag naar een disco bij,voorbeeld. Haar ouders proberen haar zo veel mogelijk bewegingsvrij heid te geven en tegelijkertijd beschermd op te voeden. Het in cident van afgelopen zondag noemt Musters een 'aantasting van het vrijheidsgevoel'. Toch wil hij van de gebeurtenis geen drama maken. Nuchter als de familie Musters is, wil het gezin zo snel mogelijk het oude ritme oppakken. Wel wordt er veel ge sproken over het incident. Dit om te voorkomen dat Fleur pro blemen krijgt bij de verwerking. Ook voor de twee andere telgen van het gezin, Willemijn (10) en Pieter (8), wordt de gebeurtenis niet verzwegen. Fleur Musters, door haar vader omschreven als rustig, vriende lijk en sociaal, leek in eerste in stantie geen gevolgen over te hebben gehouden van haar nat te avontuur. Tijdens de aangifte bij de politie vertelde zijzelf zo veel mogelijk van het verhaal. Thuisgekomen ging zij zelfs nog even op straat spelen. Pas bij het naar school gaan, de volgende dag, klaagde ze over hoofd- en buikpijn. „Waar schijnlijk was dit een manier om te laten merken dat het ge beuren toch een diepe indruk op haar heeft gemaakt," ver klaart Musters. Per ongeluk Een 13-jarig meisje uit Berkel en Rodenrijs is gisteren voor de ze zaak naar het politiebureau geroepen. 2e bevestigde dat ze met anderen de fiets eerst ver stopt had. Ook gaf ze toe dat de fiets met Fleur het water in was geduwd, maar dit was volgens haar per ongeluk gebeurd. Ze heeft Fleur ook uit het water gehaald, volgens haar verkla ring. De politie heeft haar door verwezen naar Bureau Halt. Er komt een schaderegeling, aldus de politie. Musters zou haar en de anderen graag willen spreken. „Ik ben niet haatdragend, ben ook niet uit op wraak, ik wil ze alleen duidelijk maken wat ze gedaan hebben. Een alternatieve straf, bijvoorbeeld werken met ge handicapten, lijkt me een prirpa sanctie." Over de manier waarop de poli tie de zaak heeft behandeld, is de familie zeer tevreden. Er werd direct slachtofferhulp aan geboden, waarvan nog geen ge bruik is gemaakt. Rotterdam De top van de gemeentelijke diensten in Rotter dam moet binnenkort op het matje komen bij het college van burgemeester en wethouders omdat ze onvoldoende hebben gedaan tegen het 'milenniumprobleem'. Het leewendee! van de gemeentelijke afdelingen heeft de zaken niet op orde. con stateert het accountantsbureau BDO Camps Obers, dal in op dracht van de gemeente Rotterdam de plannen van aanpak beoordeelt. De diensten zijn ..laks en traag" met het maken van plannen voor de aanpak van het millennium probleem. Van de tien belangrijk ste diensten hebben er tot nu toe nog maar drie een goedgekeurd aanvalsplan op tafel liggen. De kwaliteit van de in totaal 26 inge diende plannen en zogenoemde voortgangsdoeumenten laat vol gens het bureau veel te wensen over. Volgens millennium-coördinator M. Willem sen van de gemeente Rotterdam weten de meeste ma nagers niet wat de gevolgen zijn als over anderhalfjaar computers niet in staat zijn de juiste datum aan te geven. Het probleem krijgt van veel leidinggevenden niet de juiste prioriteit. Daardoor gaat het volgens Willemsen mis in de aan sturing van de mensen die oplos singen moeten bedenken voor het probleem. Uit de 26 tot nu toe ingeleverde plannen blijkt dat de kosten van het aanpassen van de computer s' sternen liggen rond de dertien miljoen gulden. Daar is overigens de volledige vervanging van som mige verouderde en niet millenni- umbtstandige systemen in mee gerekend. Coordinator Willemsen van de ge meente blijft, ondanks de negatie ve bevindingen van het accoun tantsbureau. goede hoop houden op een positieve afloop. Het zal volgens hem waarschijnlijk niet lukken om alle computersyste men van de verschillende ge meentelijke dien sten op tijd klaar te krijgen. Maar de systemen met een groot maatschappelijk ristco als die van burgerzaken, gemeen telijke belastingen en de brand weer zullen voor 2000 zijn aange past. Druk, druk, druk. We hebben het allemaal ontzettend druk. En door de 24-uurs economie krijgen we het misschien nog drukker, zo is de vrees van dc kerken en de vakbonden. Door de uitbrei ding van dearbeids- en winkeltijden zijn we steeds langer in de weer. Eenderde van de Nederlandse beroepsbevolking werkt op onregelmatige lijden. Wat betekent dat allemaal voor ons? Van daag aflevering 2 van een 6-delige serie. Een gespek met voorzit ter Ger van Hulst van de voetbalvereniging Alexandria '66 in Oosterftank. Rotterdam Périodique Elitaire, het tijdschrift dat het nieuwe lijf blad voor Nederlandse miljonairs had moeten worden, is na één nummer voorlopig ter ziele. Op verzoek van een aantal medewer kers heeft de rechtbank in Rotter dam Neil Lachman, de uitgever van het tijdschrift, failliet ver klaard. Lachman werkt langs een omweg aan een herstart. Het failiissemenlsverzoek kwam van negen voormalige werkne mers die in totaal 110.000 gulden salaris tegoed hebben. De totale schuld van Lachman Publishing bedraagt ruim een half miljoen gulden. Lachman reageert verbolgen op 2ijn persoonlijke faillissement. „We hadden een prachtig product dat volop werd gewaardeerd bin nen de doelgroep. Maar rancu neuze verhalen van ex-medewer kers en negatieve publiciteit heb ben mij de das omgedaan." De Rotterdamse zakenman laat het er echter niet bij zitten. Al in augustus moet het tweede num mer van het blad bij de ongeveer 40.000 uitverkorenen op de mat liggen. Ook staan de plannen voor een Duitstalig miljonairsblad en een televisiezender nog recht overeind. Inmiddels is de licentie van het blad ondergebracht bij een onbe kende derde. Lachman acht de kans groot dal hij als directeur of medewerker bij deze nieuwe eige naar in dienst treedt. De financiering van de herstart vormt volgens de voormalige uit gever geen probleem. Er hebben zich 'tientallen geïnteresseerde investeerders* gemeld. Of die opzet slaagt, is de vraag. De curator heeft zo zijn twijfels. „Wij moeten nog uitzoeken of het wet telijk is toegestaan dat Lachman als directeur of gevolmachtigde aan het blad verbonden blijft," zegt mr. C. Groenewoud. „Eén ding is zeker. Mocht dat we! zo zijn, dan vloeit het grootste deel van zijn salaris rechtstreeks naar de failliete boedel." Rotterdam De Inspectie voor de Politie heeft opdracht gekregen de gang van zaken rond het ont slag van korpschef mr. J. Brink man te onderzoeken. Dat moet duidelijk maken hoe dergelijke problemen kunnen worden voor komen. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken heeft opdracht voor het onderzoek gegeven, mede na mens minister Sorgdxager van Justitie. Het zal, meer precies, duidelijk moeten maken welk be leid en welke regelgeving in hel geding was en of overeenkomstig de regels is gehandeld. De Inspec tie zal gebruik maken van be staand feitenmateriaal, waar no dig aangevuld met eigen informa tie. De ministers hebben vorig jaar oktober zo'n onderzoek al aan de Tweede Kamer toegezegd maar met de aanvang ervan is ge wacht tot duidelijk was dat het on derzoek niet van invloed zou kun nen zijn op het beroep dat de voor malige korpschef van Rotterdam- Rijnmond tegen zijn ontslag had ingesteld. Na de uitspraak van de bestuur- reebter op 3 maart 1998 waartegen geen hoger beroep is aangete kend, is aan deze voorwaarde vol daan. Naar verwachting wordt omstreeks september door de In spectie een rapport aan de minis ters uitgebracht. Voorzitter Ger van Hulst van de sportclub Alexandria '66: 'Aande ene kant wil staatssecretarisTerp- stra dat de Jeugd meer aan sport doet. Aan de andere kant moeten Jongeren op zaterdagmiddag beschikbaar zijn voor hun bedrijf. Dat botst.' Foto jaap Rcwema/Rotteraams oagwad Door Peter Louwerse Hij legt de vinger onmiddellijk op de zere plek. Voorzitter Van Hulst van de sportclub Alexandria '66 constateert dat de Nederlandse samenleving niet weet waar ze heen wil met de sportbeoefening door jongeren. ..Aan de ene kant wil staatssecretaris Terpstra dat de jeugd meer aan sport doet," analyseert hij. „Aan de andere kant zie je iat jongeren steeds va ker op zaterdagmiddag beschik baar moeten zijn voor hun bedrijf. Dat botst met elkaar." Wat 'merfct u als sportvereniging van de 24-uiirseconomte? Van Hulst: „Omdat veel winkels nu op zondag open zijn, eist de werkgever dat de jongeren zater dagmiddag werken. Het wordt daarom moeilijker om junioren- elftallen samen te stellen. Want die werkgever verplicht zo'n jon gen om zaterdags te werken. Doet Door John Bunte Rotterdam Dat wordt nog wel wat tussen Porto en Rotterdam, de twee steden die straks in 2001 de titel Culturele Hoofdstad van Europa moeten delen. De steden hebben er sinds gisteren weer iets bij om gezamenlijk trots op te zijn: Vasco da Gama. De naam van de Portugese ontdekkingsreiziger prijkt namelijk op de nieuwe rondvaart- en partyboot van Spi- öo. De Portugese ambassadeur Rosa La en vice-consul generaal De Mallo waren gisteravond op het Leuvehoofd aanwezig toen Neeiie Kroes (door Spido-directeur Sik- ke Heerschop aangekondigd als 'the first lady of Rotterdam') een fles champagne een meer dan fer me zwieper gaf en zei Tk doop u Vasco da Gama. Een behouden vaart.' Bij de aanstaande samenwerking tussen Porto en Rotterdam komt de naamkeuze zonder twijfel van pas. Meespelen bij de keuze deed het echter niet. Er was al in een eerder stadium voor Vasco da Ga ma gekozen. Dat gebeurde via een prijsvraag in het Rotterdams Dag blad. Meneer Morrien, mevrouw Pailand en mevrouw Van der Bruggen opteerden alledrie voor Vasco da Gama en mogen binnen kort (elk met vijftig personen) een avondje over de boot beschikken. Saillant detail De naamkeuze was niet zo ver wonderlijk, Een eerdere Spido- boot was namelijk ook al naar een ontdekkingsreiziger genoemd: Marco Polo. En varen door de Rot terdamse haven is elke keer weer een ontdekkingsreis. Heerschop onthulde gisteravond nog een ex tra saillant detail. Het is namelijk exact vijfhonderd jaar geleden dat Vasco da Gama, na ronding van Kaap de Goede Hoop. ïndie ont dekte. „Maar v,*e zullen ons zeker niet in alles aan hem spiegelen. Want hij kwam op de terugreis met nog maar de helft van de be manning terug. Dat zie ik ons vanuit Hoek van Holland nog niet zo snel doen. Daar hebben we hier in Nederland een te goede Arbo- wetgevingvoor." Neelïe Kroes, 'the first lady of Rotterdam', geeft een fles champagne een meer dan ferme zwieper De boot lijkt ook in geen enkel op zicht op de vaartuigen van vijf eeuwen geleden. De Vasco da Ga ma is van de modernste appara tuur voorzien. Er is een digitaal netwerk aan boord, zodat via beeldschermen is te zien waar op dat moment wordt gevaren. Be drijven kunnen hun presentaties via een groot aantal beeldscher men uitvoeren. Er is een licht krant aan de buitenkant. Al het voetbal kan via de satelliet wor den gevolgd en de bevoorrading vindt plaats via een roll-contai- nersysteem. „En dat alles is in tien weken ge beurd,** prees Heerschop de bou wers van scheepswerf De Hoop in Lobith. „Langer hadden ze niet nodig om dit complete schip te bouwen. Zoiets is nog nooit ver toond**. Alleen het aanbrengen van een invalidenllft naar het bo vendek lukte niet in de beschik bare tijd. Dat zal later alsnog ge beuren. De Vasco da Gama koerste giste ren richting Rotterdam. De Spido zette de volledige vloot in om de nieuwe telg te verwelkomen. De boten Pieter Caland. Marco Polo, Stad Rotterdam en Prinseplaat voeren de Vasco tegemoet die vlak achter de Van Brienenoord- brug (vergezeld door het kleine Spidi Spido) lag te wachten. In op tocht werd vervolgens, gesecon deerd door een blusboot van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rot terdam, weer richting Leuve hoofd gevaren. Ditmaa] met de Vasco da Gama voorop en de vol gasten geladen Pieter Caland en Marco Polo in het kielzog. De boten varen nog even door naar de Veerhaven, keren daar en leggen vervolgens aan. En dan en doopt de Vasco da Gama. Foto i kan de boot ook van binnen wor den bekeken. Het nieuwe schip is wat kleiner dan de Caland en de Polo en heeft ongeveer het for maat (40 bij 7,8 meter en een capa citeit van 180 binnen- en 150 bui tenplaatsen) van de Prinseplaat. De Vasco zal dat schip ook gaan vervangen. De Prinseplaat ver huist naar de Dreehtsteden en voerde gisteren al het logo van de nieuwe reder: RPD (Rondvaart en Partycruise Dordrecht), Heerschop: „Het was onze uitda ging om het nieuwe schip een per fecte combinatie te laten zijn voor het werk als rondvaart- en als par tyboot. Enerzijds dus het wat mas salere aankunnen, maar aan de andere kant ook service op maat aan specifieke gezelschappen kunnen bieden. Volgens ons is Eenmaal binnen toont een van de bemanningsleden zijn favoriete foefje aan boord. Een bar, die on der de vloer kan verdwijnen en vervolgens met veel rook weer te voorschijn komt. Leuk om een buffet tevoorschijn te toveren. Minder leuk wanneer je net je glas op de bar hebt gezet. ie het niet, dan is ie vaak zijn baantje kwyt." Wal is de oplossing ran dit pro bleem? Van Hulst: .Ais de werkgever eist dat zijn personeel zich flexibel op stelt, moet hij zelf ook flexibel zyn. Je zou kunnen afspreken dat de jongens 26 zaterdagmiddagen per jaar vry zijn. Dat is gunstig voor de junioren zelf en ook voor de verenigingen, want de junio rencompetities komen dan niet in gevaar." Dat kunt u teel zeggen, maar de werkgevers zullen niet bereid ztjn om daarmee akkoord te gaan. Van Hulst: „Dat weet ik niet. Het is ook in het belang van de werk gever als zijn medewerkers spor tief en dus gezond zijn. Het gaat hier dus om het gezond houden van de mensen. Het woord flexi bel is zo'n beetje tot religie verhe ven in Nederland. Laat de werk gever dan ook flexibel zijn. Wij als amateurvereniging zijn niet de enige die hinder ondervinden van de onregelmatige werktijden. Wat dacht u van het betaalde voetbal? Vroeger wist je dat Feyenoord op zondagmiddag speelde. Tegen woordig kan er op elke dag van de week worden gespeeld. Je weet als toeschouwer niet meer waar je aan toe bent. Een 24-uurseeono- mie moet rekening houden met de mensen." Zijn er veel jongens die gedwon gen zijn om te kiezen tussen een loeefceindbüan en de uoetöalclub? Van Hulst: „Wij nemen in onze vereniging waar dat er na het twaalfde jaar een forse uitval is van junioren. Wij hebben zes C- elftallen en slechts twee A-elftal len. Er vallen dus vier elftallen weg." Ik zeg niet dat dat allemaal komt door het vakkenvullen, maar het is wel één van de oorzaken," Merkt u by de senioren ook iets 1X2 n dc 24-u u rsecanom te? Van Hulst: „Ja, de problemen zyn vergelijkbaar. Jongens die vroe ger op zondag vrij waren, moeten nu werken. Je hebt dus meer mensen nodig om een elftal sa men te stellen. Vroeger waren dat er 13, nu 16. Zo zie je dat wy als vereniging moeten puzzelen door maatregelen die eenzijdig worden opgelegd door de 24-uursecono- mte." Hebt ii ook leden die in de pmble- vien komen omdat ze op zondag pnwcipieel met tallen merken"' Van Hulst: „Nee. door de seculari satie van de samenleving speelt dat nog nauwelijks in de grootste delijke gebieden." Werkt u zelf op onregelmatige tij den? Van Hulst: „Inmiddels ben ik ge pensioneerd. maar ik was direc teur bij do Hogeschool Haarlem, en zo'n baan brengt mee dat je veel op onregelmatige tijden werkt. Dat is heel iets anders dan waar wy hel hier over hebben. Hoe hoger je op de maatschappe lijke ladder staat, hoe meer je in staat bent om je agenda in te de len. Maar we hebben het hier over jongens die verplicht zijn om vak ken te vullen." Rotterdam Het aantal klachten over stankoverlast is de afgelopen maand, ten opzichte van dezelfde periode in het vorig jaar, fiks toe genomen. Er kwamen in mei 933 klachten binnen bij de meldka mer van de DCMR Milieudienst Rijnmond. In 1997 waren dat er in die maand 209 minder. Door die toename ligt het jaartotaal plots ook hoger: 3647 om 3472. De raffinaderij van Shell, Speel- man's Oliefabrieken, Stena Line en Hoyer waren de negatieve uit schieters, zo blijkt uit het maan delijkse overzicht van de milieu dienst. Gezamenlijk waren zij goed voor 175 van de 933 klach ten. Alle andere klachten waren te ver snipperd (geringe aantallen van heel veel verschillende bedrijven) om in het overzicht op te nemen. „Maar dat wil niet zeggen dat ze niet zijn behandeld," aldus de mi lieudienst. Bij de Shell-raffinaderij in Pemis was de afdeling Destillaat Conver sie de grote boosdoener. Er kwa men 49 klachten over binnen, waarvan 24 op 28 mei jongstleden. Hoogvlieters belden toen met klachten over chemische- rook- en zwavellucht. Onderzoek wees uit dat die stank werd veroorzaaKt door het neerslaan van de rook gassen van de tweede katalyti- sche kraakinstallatie. Door de temperatuur van de rookgassen te verhogen stopte de overlast. Het Overschiese bedrijf Speel- man's Oliefabrieken was in de tweede helft van de maand ver antwoordelijk voor 48 klachten over rottingslucht. Oorzaak was de opslag en voorbehandeling van een partij1 shea-noten van slechte kwaliteit. Op 6 mei kwamen 31 klachten uit Schiedam en Rotterdam binnen over een aardgasachtige geur. Dit werd veroorzaakt door reinigings werkzaamheden aan een tank- container bij het bedrijf Hoyer in de Botlek. In de container had ter- tiar butylmercaptaan gezeten en die hoeveelheid bleek groter dan de stankvemietigingsinstaliatie kon verwerken. Nadat de contai ner was afgesloten stopte de stankoverlast. De DCMR Milieudienst Rijn mond heeft er goede hoop op dat recent genomen aanvullende maatregelen bij de Stena Line een eind aan de klachten over de veer boot zullen maken. In mei kwa men 47 telefonische klachten bin nen over stank, die door uitlaat gassen van de Stena Discovery wordt veroorzaakt, Inmiddels is op de veerboot een ontgeuringsinstaUatie aange bracht waarbij een vloeistof wordt verneveld in de uitlaatgassen. „Het is echter nog te vroeg om de finitief conclusies te trekken, al dus de milieudienst. „De klachtendaling kan veroor zaakt zijn doordat de wind niet steeds in de richting van Hoek van Holland heeft gewaaid. De ko mende maanden zullen hierover meer duidelijkheid moeten ver schaffen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2