Brandbrief over Schiedams centrum Rotterdams Dagblad Windstoot velt boom Een kruising voor het vuile water School en Kemira komen tot vergelijk Verzet tegen noodschool 'in de voortuin' Boete voor valse aangifte autodiefstal 41 Bewonersvereniging heeft de buik vol van loze beloftes en gemeentelijk wanbeleid Herkenbare folders moeten Maassluise minima interesseren voor uitkeringen Tweetal uren in woning gegijzeld Aanrijding door gevallen pallet Dakbedekking los doorwind Wanbetaler aangehouden Winkeldief Horecacontrole IStabidwinsebosI Hi t MOOISTE EN GROOTSTE TUINCENTRUM VAN DE KEGiO. Rotterdams Dagblad X Q UJ Waterweg Donderdag 11 juni 1998 Door Edwin Comelis.se Schiedam De Bewoners- vereniging Schiedam Cen trum (BVSC) heeft burge meester en wethouders een brandbrief gestuurd over de gemeentelijke betrokken heid bij het wijk- en buurtbe heer in het centrum. "Wanbeleid' en 'het in de maling nemen van de inwoners van het centrum' zijn een paar van de kwalificaties die de BVSC de ge meente voorde voeten gooit. Daar waar de samenwerking met de ge meente tot april van het vorig jaar nog goed verliep, is deze nu stevig bekoeld. Vooral de manier waarop de ge meente omspringt met de invul ling van de functie projectleider/ coord 1 na tor wijk- e- jurt beheer in het centrum heen veel kwaad bloed gezet by de BVSC. ..Sinds het vertrek van mevrouw E Lom men m april 1997 /yn er maar helst vier verschillende project leiders over ons uitgestort, die zich allemaal moesten inwerken en na korte tijd weer vervangen werden Ook de laatste nieuwe versie heeft al bekend gemaakt dat hij slechts tijdelijk mag func tioneren," schrijft de BVSC in de brandbrief. Het ontbreken van een gemeente lijke contactpersoon voor de plan nen en activiteiten in het centrum heeft verstrekkende gevolgen, er vaart de bew< ne rsve ren igm g Projecten vallen .-.til of komen niet eens van de grond Ambtena ren kunnen hun weik met doen En de eentrumbewoners die de dupe worden van dit beleid, voe len zich m de maling genomen. „Wij hebben vernomen dat deze situatie een goede weergave is van de verantwoordelijkheden binnen het college voor het wijk en buurtbeheer: die is er niet," schrijft de BVSC De huidige stand van zaken met het wijk- en buurtbeheer m het centrum staat volgens de bewo nersvereniging loodrecht op de beloftes van het nieuwe college. Zo wordt in de uitgangspunten van het collegeprogramma uitge breid aandacht besteed aan het wijk- en buurtbeheer. ..Een dege lijk gecoördineerde aanpak van het wijk- en buurtbeheer zal ge realiseerd worden, waarbij vanuit het ambtelijk apparaat een zoge naamde wijkcoördinator wordt aangesteld die onder meer fun geert als ambtelijk aanspreek punt voor de wijk." valt te lezen in de uitgangspunten voor het colle ge van PvdA, WD. D66 en Groen- Links. Ook wordt in dit program ma gerept over de introductie van een wijkwethouder. De BVSC heeft sinds de mededeling niks meer gehoord over de voorne- Door het ontbreken van een pro jectleider zijn volgens de bewo- nersvereniging de laatste tijd ver schillende zaken misgegaan. Zo wachten de kunstenaars, die nu gebruik maken van het voormali ge schoolgebouw aan het Oude Kerkhof, nog steeds op vervan gende ruimte. Op de plek van het schoolgebouw zullen apparte menten verrijzen. En meer dan het gegeven dat z.e over een tijdje dakloos 'zijn, weten de kunste naars niet. Ook de gang van zaken (lees: het oponthoud) bij de aanleg van een trapveldje bij de Grofbaan doet de gemeentelijke reputatie in de ogen van de BVSC nset veel goeds. De bewonersvereniging heeft twee jaar gespaard en ge praat van haar wijk- en buurtbe- heerbudget om het trapveldje voor de centrurryeugd aan de Grofbaan voor elkaar te krijgen. En nu blijkt dal „de uitvoering op zijn vroegst pas eind 1998 kan be ginnen en of er dan ook groen kan worden aangelegd is nog maar de vraag De wil van de centrumbe woners om met de gemeente sa men te werken is inmiddels fors geslonken. En dat kan de ge meente straks lelijk opbreken, voorspelt de BVSC. Bij de uitvoe ring van de grole plannen (Broersveld, Hoogstraat. Land van Belofte), die op stapel staan voor het centrum, zal de gemeen te de medewerking en hulp van de centrumbewoners hard nodig hebben. De kritiek en het onge noegen van de centrumbewoners zullen behalve per brief ook mon deling worden overgebracht. Op 15 juni staat namelijk om 19.30 uur een hoorzitting op de agenda over de plannen voor hel Broers- vest/Lange Kerkstraat. De BVSC heeft al aangekondigd dat de cen trumbewoners massaal aanwezig zullen zijn tijdens de openbare bijeenkomst in de raadszaal. Maassluis De directie van de chnstelijke scholengemeenschap Aquamarijn en het bedrijf Kemira Agro Rozenburg BV zijn gisteren in do loop van de dag tot een ver gelijk gekomen. Nadat directeur A Keizcrwaard 's morgens nog met het idee rond liep om een schadeclaim neer te leggen bij het bedrijf, is hu in de loop van de dag overeengekomen dat Kemira komt uitleggen wat er gisteren nu precies is gebeurd. Wat er trouwens precies is ge beurd, daarover zal volgens B. F. de Komnk van Kemira nooit hon derd procent zekerheid over ko men. Het klopt, zegt hij, dat er rond elf uur dinsdagochtend bij het bedrijf m Rozenburg een inci dent is geweest bij de productie van salpeterzuur waarbij zure (tampen vrij zijn gekomen. En dat er aan de andere kant van de Wa terweg. m Maassluis-West, even later buiten gymmende scholie ren klaagden over jeuk en blaas jes op de huid, had hij aan het ein de van de dag ook gehoord. „Bij de DCMR combineren ze dat met de windrichting en zeggen dat het bij ons vandaan kwam, maar hele maal zeker kun je dat in een ge bied als dit niet weten. We zitten hier natuurlijk m een zwaar geïn dustrialiseerd gebied." In elk geval heeft De Konink gis teren gesproken met de schooldi- tectie en daar is uitgekomen dat het bedrijf op school uitleg zal ko men geven. „Dat is het enige dat we als bedruf kunnen doen." al dus De Komnk. Daar dacht Ketzerwaard gister ochtend nog anders over. Hij vond het niet netjes dat het be drijf niet had gereageerd. Tien leerlingen hadden jeuk en huidir- ritatics opgelopen en twee ande ren zaten helemaal onder de blaasjes en moesten daarom me teen naar huis. Het was misschien me* zo gevaarlijk, maar toch wel erg lastig en een excuus of zo was toch wet op z'n plaats geweest, vond Keizerwaard. „We hebben later contact gehad en daaruit is een goed gesprek gekomen," al dus de schooldirecteur, die verder meldt dat het met de kinderen weer goed gaat. „Ons is verzekerd dat er geen schadelijke gevolgen voor de kinderen zijn. Ook niet op de lange termijn. En dat is natuur lijk het belangrijkste." Het was dat de ene boom de ander opving, anders was de dierenspeciaalzaak in het Vlaardingse winkelcentrum de Loper onaan genaam dooreen stuk natuur verrast. Een harde windstoot werd een ongeveer twintig jaar oude acacia gisteren even na de mid dag fataal. De stam splljtte door het stormgeweld voor een deel In tweëen, waardoor de boom omviel. Een tweede boom fungeer de als buffer, waardoor de achtergelegen winkel ernstige schade werd bespaard. De brandweer zette vervolgens de directe om geving van de bomen af om bij een eventueel verdere val slachtoffers te voorkomen. De plantsoenendienst heeft uiteindelijk de acacia in stukken gezaagd en verwijderd. Op de lege plaats zal een nieuwe boom worden geplant. Foto Roei Dijkstra Maassluis De gemeente Maas sluis werkt aan nieuwe, in het oog springende folders over onder meer haar uitkenngs- en kwijt scheld ingsmogelijkheden. Het is een van de manieren om de 'socia le producten' van de gemeente be kender te maken bij de minima. Maassluis trekt voor dez.c en an dere manieren 40.000 gulden uit. Tot nu toe waren minima vooral aangewezen op landelijk folder materiaal zoals het honderd-vra genboek) e. De informatie is vaak heel algemeen, zeker nu gemeen ten steeds meer een eigen sociaal beleid mogen voeren. Naast een algemene folder, met daarop een antwoordstrook om aan gerichte- re informatie ie komen, verschij nen er vier specifieke folders in Maassluis. Over het sociaal fonds, dc bijzondere bijstand, de spelre gels waar oneer een uitkering is te krijgen en over werkgelegen heidsmogelijkheden. Het belangrijkste is, vindt B. God- thelp van de sector sociale /.aken en werkgelenheid, dat de nieuwe folders m het oog springen. „Een herkenbare layout met daarop de Maassluise M. En het moet lees baar zijn." Het foldermateriaal zal niet alleen op het stadhuis komen te liggen, maar ook worden ge bruikt door de tot voor kort uitke ringsgerechtigde die door de ge meente i» jan genomen, ucze per soon. die nu m opleiding is, gaat huisbezoeken afleggen om <55- plussers bekend te maken met de sociale voorzieningen m Maas sluis. Zowel Gerard van Ettinger (AOV/ Unie 55+) als Herman van Hoe ven (RPF/SGP/GPV) vroegen zich gisteren in de commissie sociale zaken af of de bezoeken beperkt moesten blijven tot deze groep. „Ook in de groep onder de 65 jaar zitten schrijnende gevallen. Op welke manier gaan we die men sen bereiken," vroeg Van Hoeven zich af. Wethouder Arnold Keijzer wees op het belang van publiciteit die er aan het geheel wordt gege ven. Daarnaast worden ook mede werkers van diverse instellingen als het ouderenwerk, de thuiszorg en het platform culturele minder heden ingeschakeld. Zij vormen de contactpersonen voor mensen die in de knel zitten maar niet we ten dat ze kunnen aankloppen bij de gemeente. Of dat niet durven. Eind deze maand worden de con tactpersonen door de gemeente bijgepraat over de diverse regelin gen en over de folders. Schiedam In het Beatrixpark is deze week begonnen met de uit voering van een opmerkelijk mi lieuproject. Bij Windas worden twee met elkaar verstrengelde waterstromen van elkaar geschei den. Het doel van deze operatie is het vuile water van het noordelijk stadsgebied gescheiden te hou den van het schone water in de Poldervaart en het Beatrixpark. De werkzaamheden, waarmee zo'n zeven ton is gemoeid, moeien ervoor zorgen dal de waterkwali teit in het Beatrixpark met spron gen omhoog gaat. Zelfs dusdanig dat er straks weer snoeken, kik kers en waterschildpadden voor komen in de 'groene long' van Schiedam. Het water van het noordelijk stadsdeel kan op het moment nog ongestoord via aantakkingen op de Poldervaart het Beatrixpark in stromen. De kwaliteit van dit stadswater is erbarmelijk en dat is met verwonderlijk als wordt geke ken waar het vandaan komt. Heel Spaland, Woudhoek, Kcthel en Groenoord watert namelijk af via de route door het stadspark. Aller lei schadelijke stoffen kunnen zo hun giftige werk doen m het Bea trixpark, Na een stevige regenbui komt daar ook nog eens een lading ri oolwater bij want de afwatering doet ook dienst als overstort voor het riool. Verder kan ook het met bestrijdingsmiddelen en mest stoffen verzadigde water van de volkstuinen en de sportvelden van Thurlede het aangrenzende park instromen. Alles bij elkaar levert dit een mengsel op waarin alleen de allersterkste planten en dieren overleven. De oplossing die nu wordt uitge voerd om het vuile van het schone water te scneiden is nog hei best te omschrijven als een ongelijk vloerse kruising voor twee water stromen waarbij het vuile water onder het schone doorstroomt. Eerst wordt een diepe sleuf gegra ven waar een zestig meter lange buis m wordt gelegd. Deze buis heeft een diameter van tachtig centimeter. Als de buis in de bo dem ligt. worden de aantakkin gen aan beide kanten van de Pol dervaart losgesneden van de hoofdstroom. De verbinding tus sen de twee zijarmen wordt nu ge vormd door de buis. Vervolgens gaan graafmachines aan de slag om de oude loop van de Poldervaart te herstellen. In de jaren zestig is deze namelijk op een aantal plaatsen gedempt. Ais het graafwerk is voltooid en het water van de Poldervaart weer on gehinderd kan stromen, ligt de buis voor het vuile water een me ter onder de bodem van de vaart. De overige plaatsen waar vuil suiu&Wcuei liet BcutriXpuI'k IH stroomt worden op een andere manier aangepakt. Plaatselijke peilverhogingen zorgen voor een De buisdienuwordtingegravenzal het vuile water uithetnoorde- lijk stadgebied scheiden van het schonere water van de Polder vaart. Foto Roel Dijkstra verandering van de stroomrich ting waardoor schoon water de gens door het stedelijk gebied tc gaan en via de nieuwe buis bij Windas onder de Poldervaart door te gaan. Bijkomend voordeel van het veranderen van de stroom richting is d?t de «loten on singels in het noordelijk stadsgebied wor den schoongespoeld met water uit de Poldervaart. Door Jan Rozendaal Vlaardingen—Dat het geen mak kelijk avondje zou worden, daar was wethouder Van der Windt op voorbereid. Een stuk of tien ambtenaren had hij opgetrom meld om op de eerste WK-voet- balavond in de burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis te ver schijnen. De wethouder voor stadsontwikkeling en onderwijs had ze ook allemaal nodig om vijftig boze mensen van het lijf te houden. Bewoners van de Goudsesingel, Anthony Knot tenbeltsingel en de fonkelnieu we huizen aan de Hartmans straat, die zich verzetten tegen de bouw van een noodschool op de hoek van de drie straten. Op de plek waar een buurtspeel- plaats is voorzien. Wat is het probleem. De basis scholen Jan Ligthart (openbaar) en 't Ambacht (christelijk) in Vlaardtnger-Ambacht barsten uit hun voegen. Er is zo'n enor me aanwas van leerlingen, dat ze dringend om nieuwe lokalen zitten te springen. Noodgedwon gen worden er nu klassen ge stald in de gemeenschapsruim te, speellokaal ofzelfs de gang. 't Ambacht heeft op twee verschil lende plekken {de Afro) en Juli an alaan) lokalen in gebruik. Als tijdelijke oplossing wil de ge meente op de hoek van de Goudsesingel, Anthony Knot tenbeltsingel, pal voor de deur van bewoners van de Hartmans straat een noodgebouw neerzet ten. Twee verdiepingen hoog, in totaal acht lokalen. Hoe zeer wethouder Van der Windt en zijn ambtenaren ook benadruk ten dat het om 'een tijdelijke si tuatie' gaat, willen de wijkbewo ners van geen wijken weten. Het werd gisteravond niet gezegd, maar misschien speelde het mee dat de huizen aan de Hartmans straat zijn gebouwd op de plek waar noodwoningen stonden. Dat noodwijkje, gebouwd in de Tweede Wereldoorlog, heeft er vijftig jaar gestaan. En dan kon esn ambtenaar ver tellen dat artikel 17 van de Wet op de ruimtelijke ordening uit sluit dat de noodschool er langer dan vijfjaar staat, dan was er wel weer een bijdehande bewoner die opstond en fijntjes artikel 19 van diezelfde wet citeerde en en passant de ambtenaar als onge loofwaardig betitelde. Applaus in de zaai. De bewoners mochten vlak voor de pauze hun vragen stellen, probeerde Van der Windt zijn ambtenaren uit te la ten praten. „Vragen? Wij heb ben helemaal geen vragen. Wij hebben iets mee te delen!" repli ceerde een vrouw die met het verstrijken van de minuten kwaaierwerd. Er was voor de gemeente geen eer te behalen. Dat het de wette lijke plicht van een gemeente is om voor goede huisvesting voor de scholen te zorgen. Dat er dankzij de tijdelijke school een veel mooiere speelplaats voor te rug kan komen omdat de ge meente daar nu 150.000 gulden voor kan uittrekken in plaats van een ton. Dankzij de nood school. Dat het werkelijk de eni ge mogelijkheid is in de wijk. Ai- les wat door de ambtenaren of wethouder werd aangedragen, viel op rotsachtige bodem. „Wij zijn zeer, zeer gekwetst." Na de pauze probeerde Van der Windt bij de bewoners de vrees weg te nemen dat de noodschool een permanent karakter krijgt. Hij verklaarddat de gemeente met de Aquamarijn in gesprek is om op het terrein van het voor malige Groen van Prinsterer langs de Van Hogendorplaan een definitieve oplossing voor de uitbreiding van de basisscho len te vinden. Ook een woning corporatie is er bij betrokken omdat het een mengeling van schoollokalen en woningen moet worden. Daarvoor is geko zen omdat de aanwas van leer lingen nogal eens wisselt De ko mende drie vier jaar komen er op de twee basisscholen in Am bacht zo'n 250 kinderen bij. Maar over een jaar of tien kan er opeens weer een dal inzitten en dan zouden de lokalen leeg ko men staan. „Dan moeten we ze voor iets anders kunnen gebrui ken." Maar zover willen de bewoners helemaal niet vooruit kijken. Het gaat om nu en waarom zet de gemeente dan ook dat nood gebouw niet op dat immense ter rein van Aquamarijn neer? Om dat de school dat niet wil, zei wethouder Van der Windt. De school is nu zelf aan het verbou wen, op de plek waar de defini tieve nieuwbouw komt zou (voor het bouwen) een noodvoorzie ning in de weg staan en dat het grasveld wordt aangetast is on bespreekbaar. Op initiatief van de wethouder is een delegatie van de bewoners geformeerd en wordt met de school een gesprek aangegaan of er toch iets op hun terrein kan gebeuren. Daarbij is wel haast geboden. Burgemeester en wet houders willen dinsdag al een besluit nemen. In de loop van augustus moeten de noodloka- len er al staan. Maar als dat 'bij ons in de voortuin is, dan zullen wij alle rechtsmiddelen inzetten om dat te voorkomen', liet een woordvoerder van de bewoners weten. „Uw voorstel haalt niet ongeschonden de eindstreep," sprak hij de wethouder dreigend toe. VlaardingenTwee medewerkers van de kinderbescherming zijn dinsdagmiddag ruim drie uur ge gijzeld in een Vlaardingse wo ning. Het duo was op bezoek bij een huisvader om te praten over een weggelopen dochter, toen de situatie uit de hand liep en de va der tot gijzeling overging. De poli tie heeft de gijzeling uiteindelijk beëindigd en heeft in verband met de zaak drie mensen aange houden. Over de rol van de andere twee aangehouden personen wil de politie geen mededelingen doen. Schiedam Een vallende pallet met glas zorgde gistermiddag rond 14.30 uur in Schiedam voor een aanrijding. Een 32-jarige be stuurder uit Hoogvliet reed over de 's-Gravelandseweg toen hij het gevaarte plotseling op zich af zag komen. De pallet is vermoedelijk omgevallen tijdens werkzaamhe den met een vorkheftruck. De au tomobilist probeerde te remmen, maar kon niet voorkomen dat zijn' auto door de pallet werd geraakt en daarna zelf twee geparkeerde auto's raakte. Door de aanrijding 'rwam er glas op de rijbaan te lig- en en raakten drie andere auto's Beschadigd. Maassluis Door harde windsto ten liet gisteravond de dakbedek king van een flat aan de Maasslui se Mozartlaan los. Grote piep schuimplaten van de fiat, die mo menteel een renovatie ondergaat, vlogen van het gebouw af. Uit voorzorg heeft de politie alle au to's om de betreffende flat ver plaatst. Vervolgens is een dakbe- dekker ingelicht om de schade te herstellen. Schiedam Op de Koemarkt in Schiedam heeft de politie gister avond rond elf uur een 31-jarige Schiedammer aangehouden die twee weken geleden bij een benzi nepomp in Rotterdam had ge tankt zonder te betalen. De man had zyn tank voor 75 gulden met bezine gevuld en wilde betalen met een pasje dat bestemd was voor een andere benzinesoort. Omdat hij geen geld bij zich had beloofde hij de caissière geld op te halen en zijn autosleutels af te ge ven. Toen de Schiedammer naar zijn auto liep, stapte hij snel in en reed hij hard weg. Het benzine pasje bleek hij achteraf te hebben weggenomen bij zijn werkgever. Vlaardingen De bedrijfsleidster van een Blokkerwinkei in Vlaar dingen betrapte gisteren een man op de diefstal van goederen met een waarde van ongeveer 75 gul den. Toen de dader met de gesto len waar de winkel uitliep, rende zij achter hem aan. De dief dreig de de vrouw echter neer te schie ten wanneer zij hem zou beletten te vluchten. Daarop liet zij de man gaan. MaassluisBij een horecacontro le in Maassluis hebben politie en brandweer gebreken geconsta teerd in diverse gelegenheden. Bij veel horeca waren de blusmid delen niet gekeurd. Bovendien ontbeerde bij meerdere zaken de voorgeschreven vetafscheiders. Schiedam Een 34-jarige Schie- damse is wegens het doen van een valse aangifte gisterendoor de po litierechter veroordeeld tot een boete van 750 gulden. De vrouw had op 4 juli 1997 bij de Vlaarding se politie gemeld dat haar auto was gestolen. In werkelijkheid had haar vriend die geleend. Rechter A. J. P. van Essen achtte bewezen dat de vrouw valselijk aangifte had gedaan om haar vriend te helpen. De vriend had in de auto gereden terwijl hij een rij ontzegging had. Bovendien reed hij onder invloed van alcohol toen hij er een aanrijding mee veroor zaakte in Rotterdam. De man werd voor deze feiten veroordeeld tot een geldboete van 500 gulden en een voorwaardelijke gevange nisstraf van vier maanden. Om de vriend uit de problemen te houden, verzon het duo het ver haal dat de auto was gestolen en dat de dief de aanrijding in Rot terdam had veroorzaakt. Na het ongeluk nad de bestuurder de au to achtergelaten. De Vlaardingse politie voelde echter nattigheid en wist de vrouw en haar vriend tot een bekentenis te bewegen. Die bekentenis trok de Schiedam- se gisteren weer in. Eij zei de rechter daadwerkelijk in de ver onderstelling te hebben verke- reerd dat haar auto was gestolen. Officier van jusititie G. Knobbout was niet onder de indruk van het verhaal en eiste een geldboete van 1250 gulden, en 25 dagen ge vangenisstraf indiende vordering niet up Üju z.uu wurdcr» Vulclaan. De rechter verlaagde dat tot 750 gulden, en 15 dagen cel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1