12 Studenten bezetten Scheepsbouwkunde L Nieuwe toekomst voor relikwie van zeevaartschool 'De klanten werken niet op zondag. Waarom wij wel?' Negen jaar geëist tegen Siegfried S. Jonge dieven plunderden in heel Rijnmond geldboxen AH If. Einde opleiding in Rotterdam gevreesd bij vertrek van twee docenten Opgejaagd Rotterdamse telescoop naar sterrenwacht in Dordrecht Met öe klok mee Extra treinen op station Blaak I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad f? Donderdag 11 juni 1998 Rotterdam Studenten Scheepsbouwkunde van de Hoge school Rotterdam en Omstreken (HR&O) hebben hun les ruimten aan de Rochussenstraat gisteravond en vanmorgen bezet gehouden omdat zij vrezen dat hun studierichting wordt opgeheven. Na een gesprek met het College van Be stuur werd de bezetting vanmorgen rond tien uur weer opge heven. Aanleiding voor de bezetting was dat twee hoofddocenten Scheeps bouwkunde als gevolg van een ar beidsconflict met het College van Bestuur van de HR&O dreigden te vertrekken. Volgens de studen ten zou het vertrek van de twee leerkrachten onvermijdelijk lei den tot het opdoeken van de stu dierichting. „Het is heel moeilijk nieuwe docenten voor dit vak te vinden. Dat lukt de Hogeschool nooit, zeker niet op korte ter mijn," aldus student Koen Meijer namens de bezetters. Het conflict rond de arbeidsposi- tie van één docent is na het ge sprek van vanmorgen opgelost. Over de rech tspositie van de twee de leerkracht wordt dinsdag ver der gesproken. Volgens het be stuur van de school staat dit over leg los van de bezetting. De stu denten leggen het succes van het overleg daarentegen uit als een direct gevolg van hun actie. Aan de bezetting werd deelgenomen door ongeveer tachtig van de hon- derdvyftig studenten Scheeps bouwkunde. Secretaris HA Veenema van de HR&O liet vanmorgen weten dat het College van Bestuur een rcchtspositiegeschil met leer krachten onmogelijk onder druk van studenten kan oplossen. „Het is natuurlijk niet zo dat er dan op eens een andere CAO van toepas sing is."' De studenten zouden zich buiten deze kwesties moeten houden, meent de schoolleiding. Doorslaggevend De studenten zeggen echter dat de kwestie van doorslaggevend belang is voor het voortbestaan van hun opleiding. Zij vrezen dat zij hun studie niet kunnen afma ken als de docenten zouden ver trekken. Er zijn slechts twee HBO-opleidingen Scheepsbouw kunde in Nederland. Deze oplei dingen zyn gevestigd in Haarlem en Rotterdam. Koen Meijer: ,AIs Rotterdam dichtgaat, staan we al lemaal op straat. Haarlem heeft simpelweg de capaciteit niet om ons op te nemen." HR &0-secre- taris Veenema noemt dat onzin. ..Het zal best lastig zijn vervan gende leerkrachten te vinden, maar de studierichting hoeft ze ker niet te verdwijnen." De Vereniging van Nederlandse Scheepsbouw Industrie (VNSI) maakt zich zorgen om de kwaliteit van het scheepsbouwonderwijs in Rotterdam die door het dreigende vertrek van twee docenten op de tocht komt te staan. Een woord voerder: „De docentenbezetting is minimaal, je komt in een neteli ge situatie als er een paar weglo pen. Maar wij kunnen ons als branche-organisatie onmogelijk mengen in dit conflict. Het ts aan de school om dit probleem op te lossen." Rotterdam Twee Duitsers zijn gisteravond het politiebureau aan de Rochussenstraat ingevlucht nadat ze vanaf de A20 waren opge jaagd door drugsrunners. Die hadden de Duitsers tot in het cen trum van Rotterdam hinderlijk gevolgd en zelfs een keer van de weg gedrukt. Toen de Duitsers het politiebureau verlieten en naar hun auto teruggingen, bleek een band kapot gemaakt en in het portier een deuk geschopt te zijn. De politie arresteerde de twee 20- jarige drugsrunners. Door Peter de Lange Rotterdam De sterrenkijker die 76 jaar in de koepel op de Zee vaartschool in Rotterdam heeft gestaan, begint binnenkort een nieuw bestaan in de volkssterren wacht Mercurius in Dordrecht. De Hogeschool Rotterdam heeft de telescoop deze week cadeau ge daan aan de Dordtse amateur-as tronomen. Met de schenking wordt een oud probleem opgelost, want de kijker staat al een aantal jaren werke loos en onbewaakt in het stoffige observatorium aan de Pieter de Hoochweg. Niemand wist er een goede bestemming voor, „Ik ben blij dat hij nu is gered. An ders was hij vast doodgegaan," zegt gepensioneerd instrument maker Johan van Dongen, een van de laatste gebruikers van de telescoop. Van Dongen is lid van de WSR, de vereniging voor Weer- en Sterren kundige amateurs in Rotterdam. Deze amateur sterrenkundigen maken sinds eind jaren twintig gebruik van het observatorium, dat in 1922 werd ingericht in de Zeevaartschool voor de praktijk lessen navigatie. Satellieten bestonden nog niet, oriëntatie op de sterren was een vak dat iedere zeeman moest be heersen. De voor de lessen navi gatie benodigde telescoop werd geschonken door een handjevol rijke reders. Zij voorzagen de school van een destijds zeer mo derne Zeiss-kijker met een lens van vijftien centimeter doorsne de. Toen de Zeevaartschool het ge bouw aan de Pieter de Hoochweg de rug toekeerde, nam de WSR het beheer van de kijker op zich. De leden hebben er jarenlang dankbaar gebruik van gemaakt voor hun studie van het heelal. Oorlog In de oorlog kwamen hun activi teiten een poosje stil te liggen, omdat de Duitse bezetter het ob jectief uit de kijker roofde. En na de oorlog kwam er gaandeweg de klad in. Rotterdam werd steeds drukker en voller, zodat het ob serveren van de sterren vanaf dit punt veel van zijn charme en waarde verloor. „Door de lichtvervuiling werd het waarnemingsgebied steeds klei ner. Echt mooie waarnemingen kun je er niet meer doen. Soms scheen het licht van de schijnwer pers in de haven recht in je ogen," herinnert Peter de Vries zich. De Vries is een gepensioneerde tandarts uit Rotterdam-Noord die de afgelopen zes jaar voor de kij ker heeft gezorgd, samen met Jo han van Dongen. Zij gingen in dertijd als enigen niet akkoord met het besluit van de WSR om het observatorium en de telescoop te verlaten - wegens de ongunsti ge ligging - en de vereniging te herhuisvesten op een atiletiek- baan in Blijdorp, vanwaar met kleinere kijkers ook naar het uni versum kan worden getuurd. De Vries en Van Dongen bleven ach ter om de grote sterrenkijker in Delfshaven te onderhouden. Dat was een dankbaar, maar zwaar karwei, want beiden zijn al op gevorderde leeftijd, De Vries is 80, Van Dongen 76. Als je zoveel jaren telt, zie je op tegen de 152 traptreden die naar de sterren- wacht ieiden. De nauwgezette Van Dongen telt ze zo af en toe nog eens na, en meet dan ook de hoogte van de traptreden. Van het trottoir naar de toren waar de kijker staat is het volgens zijn berekeningen pre cies 27 meter en 36 centimeter. De hoogte is niet het enige be zwaar tegen een bezoek aan de eenzame, onverwarmde toren, maakt De Vries duidelijk. „Ik ben er het laatste halfjaar niet meer geweest, met het oog op de veilig heid, Het is een verlaten buurtje, ik voel me er 's avonds echt niet lekker. Alsof je eik moment in el kaar geslagen kan worden." Ondanks deze handicaps zijn de twee trouwe bewaarders erin ge slaagd het mechanisme van de kijker in goede siaat te houden. Instrumentmaker Johan van Dongen heeft de sterrenkijker de laatste Jaren behoed voor verwaarlozing, 'ik blij dat hij nu is gered. Anders was hij vast doodgegaan.' FoloCeesKuiper/Rot terdams Dagwad. Ze maakten de tandraderen van de kijker schoon en repareerden de motoren waarmee de koepel wordt geopend. De telescoop ver keert dankzij hun inspanningen in uitstekende conditie en kan zonder moeite direct voor waarne mingen worden gebruikt. Zij het dat bij het openen van het dak een angstaanjagend geratel klinkt en er af en toe een stukje verf of hout naar beneden komt. De Vries hoeft niet langer te vre zen dat de kijker zal worden ver waarloosd vanaf het moment dat hij en Van Dongen er niet meer voor kunnen zorgen. Ook zijn zorg dat een stukje van de Rotter damse havengeschiedenis voor goed verloren zou gaan is onge grond gebleken. Mercurius De Dordtse volks sterrenwacht Mercurius heeft de Rotterdamse telescoop overgenomen en zal er met veel liefde voor zorgen, be looft Frans van der Graaf, Hij is voorzitter van Mercurius en meldt dat zijn vereniging reuze in zijn sas is met de schenking. „Dit is een volstrekt unieke kij ker. Een kolos van een ding, met een ouderwets mechanisme, maar de sterrenkunde is al zo oud, dan mag je best een ouwe kijker heb ben. Zeker als het een Zeiss is." Het zal nog een tijdje duren voor dat de Rotterdamse telescoop op zijn nieuwe adres in bedrijf komt. Het onderkomen van Mercurius in de Biesbosch is weliswaar bijna voltooid dankzij 450.000 gulden aan sponsorgelden, maar voor de acht meter hoge toren waarop een koepel van vijf en eenhalve meter doorsnee komt moet het geld nog worden ingezameld. Medio sep tember gaat in de Biesbosch dus slechts een deel van de volksster- renwacht open. Het echte sterren- kijken begint in Dordrecht ergens halverwege volgend jaar. Winkelier Snijders in zijn winkel aan de Hoogstraat: Voor gespe cialiseerde winkels zoals de mijne is de zondagopening fysiek niet mogelijk. Uiteindelijk leidt de 24-uurseconomie tot vervlak king van het aanbod.' Foto Jaap RojcmaHotterdams Dagblad Door Peter Louwerse Boven zijn winkel op de hoek van de Hoogstraat en de Binnenrotte heeft Snijders drie luisterruimtes. Eén voor luidsprekers tot en met duizend gulden, één voor spea kers van duizend tot en met twee duizend gulden, en ééntje voor boxen in de categorie tweedui zend-plus. Per stuk, wel te ver staan. Bij Snijders komt een pu bliek dat geen genoegen neemt met het standaard-aanbod van de elektronica-ketens. „Mijn klanten kopen niet op zondag," meent de middenstander. „Die gaan dan liever iets leuks doen. Naar het museum of zo. Of ze lezen een goed boek. Je denkt toch niet dat zij op zondag met vrouwen kinde ren een geluidsinstallatie van vijf duizend gulden kopen? Die ma ken een afspraak als het hun en my schikt." Als door een adder gebeten ma- geert Snijders op de onredelijk heid van de 24-uurseconomie. Hsi krijgt er af en toe zelfs woede-aan vallen van. Terwijl vele winkels in het centrum van de stad sinds de verruiming van de winkeltijden op zondagmiddag open zijn, houdt Snijders zijn zaak conse quent dicht. „Ik werk nu ai ge- Druk, druk, druk. We hebben het allemaal ontzettend druk. En door de 24-uurseconomie krijgen we het mis schien nog drukker, zo vrezen kerken en vakbonden. Door andere arbeids- en winkeltijden zijn we steeds langer in de weer. Eenderde van de Nederlandse beroepsbevolking werkt al op onregelmatige tijden. Wat betekent dat alle maal voor ons? Vandaag aflevering 4 van een 6-delige serie. Een gesprek met winkelier J. F. A. Snijders wiens zaak aan de Hoogstraat in Rotterdam is gespecialiseerd in geiuids- apparatuuren klassieke cd's. dagopening fysiek niet mogelijk. Je kunt niet van mijn personeels leden verwachten dat ze elke zon dag werken. Ik zou op zondag dus werkstudenten moeten inzetten. Maar je kunt een Matthaus-pas- sion niet laten verkopen door ie mand die vorige avond nog 24 bier heeft genoten in de sociëteit. Dat pikt de klant niet." Andere raken rijn op zondag mei open „Het valt me op dat daar weinig speciaalzaken bij zijn. Je ziet overal ketens, ketens en nog eens ketens. Dat leidt tot vervlakking van het aanbod. Iedereen kankert op de eenheidsstraat met dezelfde winkels. Dat verschijnsel bestaal al langer, maar de zondagsopen- stelling heeft het versneld. Kijk. als je het simpe! wilt houden, hoef je je zaak alleen maar vol te stou wen met goedkope apparatuur.' Dat is ook een beetje het pro bleem van Rotterdam. De Rotter dammer kijkt vaak meer naar de pnjs dan naar de kwaliteit. Dat is algemeen bekend binnen de han del." Waarom tmlleu urn medeuvrfcm niet werken op zondag? Snijders: „Omdat het niet eerlijk is dat zy moeten werken, terwyl de klant een heel weekeinde vrij is. De klant gaat vrijdag om twee- uur aan de borrel en duikt maan dag ochtend pas weer op. En myr. medewerkers zouden zeven da gen per week klaar moeten staan! Ik werk al zestig uur per week, dus ik wil 's zondags een dagje vrij hebben. Mijn werknemers hebben hobby's. Die willen niet werken op zondag, en ik geef z.e daar groot gelijk in. Waarom moe ten zij nog meer gaan werken, ter wijl m iedere cao arbeidstydsver- korting is opgenomen.? Als ik maandagochtend naar het muse um wil, dan kan dat ook met." Wat rinden uu> collega-ondenic- mmvaTi uu? standpunt? Snijders: „Lang niet iedereen is open, hoor. Hier in de straat is een filiaal van een keten met wankels overal in de stad. Hij is op zondag dicht. Weet u waarom? Omdat zijn personeel niet op zondag wil werken. Ze vragen gelijk over plaatsing aan naar een ander fili aal." Maar u kunt u als individueel on dernemer deze trend toch niet te genhouden? Snijders: .Niet alles wat nu wordt verzonnen, is zaligmakend. Vroe ger waren alle groenteboeren op dinsdag gesloten, alle slagers op woensdag. Die regel was ingesteld om de mensen tegen zich zelf te beschermen, om ze rust te gun nen. Maar met de komst van de supermarkt is daar de klad inge komen. De welstand is omhoog gegaan. Maar het welzijn niet." noeg uren. De klanten willen zelf niet op zondag werken. Waarom verwachten ze dat dan wel van het winkelpersoneel?" Wat zijn txu> bezwaren tegen de «ieuiee unnkel tijde/i? Snijders: „Toen minister Wyers kwam, moesten de winkels ineens op zondag open zijn, en de ge meenteraad van Rotterdam vindt dat in het centrum van de stad de winkels elke zondag open mogen, omdat dat gebied een toeristische functie heeft. Maar je ziet nu al dat het niet lukt om dit tot het centrum te beperken. Er lopen procedures van bedrijven aan de rand van het centrum die ook op zondag open willen. En je ziet dat het ook al illegaal gebeurt in be paalde gebieden buiten het cen trum. Er is niemand die het hand haaft. Op termijn zal je zien dat de hele stad zondag open gaat. Dat is slechts een kwestie van tijd. Dan is het winstgevende effect van de verruimde winkeltijden in het centrum nietig. Dus uiteindelijk wordt niemand er wjjzer van." Waarom is uw zaak is op zondag gesloten? Snijders: „Voor gespecialiseerde winkels zoais de mijne is de zon- Den Haag/RotterdamIn het ho ger beroep tegen de tot zeven jaar cel veroordeelde Siegfried S. is bij het Haagse gerechtshof een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van negen jaar geëist wegens zijn aandeel in onder meer een ontsnappings- en gij zelingsdrama en een schietpartij in Schiedam. S. zit al dertig maanden vast waarvan het grootste deel in de zwaarst bewaakte gevangenis van Nederland. In die tweeëneenhalf jaar werd S. door het Openbaar Ministerie aangeklaagd, weid hy tot zeven jaar cd veroordeeld nadat er tien jaar tegen hem geëist was en wa ren er vijf zittingen met meer dan twintig getuigen nodig by het Haagse gerechtshof voordat' procureur-generaal R. Duindam gisteren tot de nieuwe eis kon komen. Duindam is overtuigd van de schuld van S. in vier gewelds misdrijven. S. zou het brein zijn achter de ontsnappingspoging uit penitentiaire inrichting De Sehie op 30 maart 1993 waarbij twee topcriminelen met een bin nengesmokkeld pistool bijna ontkwamen. Verder zou hij de schutter zijn geweest bij een schietpartij in de Parkhaven op 23 april 1993 waar bij drie gewonden delen en zou bij agenten met een vuurwapen bedreigd hebben. S. heeft altijd iedere betrokkenheid bij deze zaken ontkend. Alleen het vierde en minst ern stige vergrijp, het voorhanden hebben van een vuurwapen, werd gisteren door S. bekend. Voor een vijfde misdrijf op de tenlastelegging - waarbij S. langs de Al 6 op twee agenten zou hebben geschoten - eiste Duindam vrijspraak wegens ge brek aan bewijs. De advocaten van S. achtten op basis van de tegenstellingen in de vele geboorden getuigen en op basis van getuigenissen in het voordeel van S. dat hun cli ënt ook van de eerste drie mis drijven moet worden vrijgespro ken. Het hof doet op 24 juni uit spraak. DoorCanis Zjjlmans Rotterdam 'Bijzonder kwalijk' noemde officier van justitie mr, A. P. G. de Beer het feit dat de 27- jarige Aad A uit Rotterdam-West zijn jonge familieleden niet van hun criminele daden had afge bracht. Toen hij er achter kwam dat de jongens stiekem de afroomboxen van een groot aantal vestigingen van Albert Heijn leegden, ging hij vrolijk meedoen. ,,U bent de zwa ger van de twee minderjarige hoofdverdachten en byna twee keer zo oud als zij. In plaats van hen een draai om de oren te ge ven, rijdt u ze, nota bene met de auto van uw werkgever, naar ver der gelegen supermarkten, zodat ze nog vaker kunnen toeslaan," sprak de officier gisteren tot de verdachte voor de rechtbank in Rotterdam. Een groepje van vijf jongeren uit Rotterdam-West heeft, volgens het Openbaar Ministerie, vanaf vorige zomer tot hun arrestatie in februari dit jaar bij AH-vestigin- gen in de hele Rijnmond met een pincet ongeveer 65.000 gulden uit afroomboxen weten te peuteren. De meeste verdachten moeten zich verantwoorden voor de kin derrechter. Een groot aantal vestigingen in Rotterdam, Dordrecht, Papen- drecht, Capelle aan de IJssel, Spïj- kenisse, Maassluis, Ridderkerk, Zwijndrecht en Schiedam werd in wisselende samenstelling door het clubje bezocht. Per super markt maakten de dieven bedra gen tot 600 gulden buit. Ontslagen Kassamedewerkers, die enkele keren met een onverklaarbaar kassatekort werden geconfron teerd, zijn ontslagen. Op 1 februari merkte een beveili gingsbeambte van het AH-filiaal aan de Lijnbaan in Rotterdam hoe de videocamera registreerde dat een jongen onder de kassa dook en de geldbox plunderde. Hij kon worden aangehouden. Zijn twee begeleiders liet men toen gaan, omdat niet direct aan toonbaar was dat ook zy met de diefstal te maken hadden. Aad A, die zichzelf by de politie heeft aangegeven, legde rechter De Roos uit, dat hij pas in decem ber was gaan meedoen met het clubje. „En ik reed alleen maar," sprak hij tot rechter Th. P, de Roos in een poging zijn rol te mi nimaliseren. Hy zou 'maar tien keer' zijn mee gegaan en er 'slechts 3000 gulden' aan hebben overgehouden. In welke vestigingen 'de truc' wel of niet was gelukt sn waar hn mee naar binnen was gegaan, kon Aad A zich niet precies meer herinne ren. Officier van justitie mr. De Beer achtte zijn rol veel groter dan de verdachte de rechtbank wilde doen geloven. „Bij zo'n rooftocht- je werd in een keer een flink aan tal supermarkten aangedaan. Ging men naar Dordrecht, dan werd onderweg nog even langsge- gaan in Ommoord en Zwijn drecht," hield mr. De Beer de rechtbank voor. Afroomboxen Wegens diefstal van grote hoe veelheden geld uit afroomboxen van onbemande kassa's en een aantal pogingen daartoe eiste de aanklager tegen Aad A. een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Het onvoorwaar delijk deel mag worden omgezet in 240 uur werken ten algemene nutte. De officiervan justitie vond de be trokkenheid bij de diefstal van A. zo kwalijk dat hij naast de werk straf het liefst een onvoorwaarde lijke celstraf had geëist. Maar die mogelijkheid biedt het Neder landse rechtssysteem niet. Tegenover rechter mr. Th. P. de Roos bekende Aad A. dat hij aan de diefstallen had meegedaan, Reden zoude financiële nood zijn, waarin hij verkeerde. De rechter wilde precies van de verdachte weten hoe een en ander in zijn werk was gegaan bij de kassa's. Mr. De Roos was speciaal voor de zitting naar de super markt gegaan, om te zien waar de afroomboxen zitten, maar hij kon ze niet vinden. De verdachte legde de meervoudi ge kamer van de rechtbank exact uit waar de geldkistjes hangen en hoe een en ander in zijn werk was gegaan. Terwijl een aantal kna pen met een kleine hoeveelheid boodschappen het zicht ontnam van kassamedewerkers in de kas- sarij, doken de 14-jarige 'specia list' Clarence S. of zijn broer Mar co ondereen onbemande kassa en peuterden het geld pijlsnel uit de afroombox. Daarin stoppen kassamedewer kers uit veiligheidsoverwegingen grote geldbedragen. De buit werd, volgens Aad A., verdeeld en ging vooral op aan gokken en uitgaan. A/s advocaat mr. C. Oosthoek- Van Prooyen wees de rechtbank op de 'coöperatieve houding' van haar cliënt tijdens de rechtszit ting, zijn bekentenissen en het feit dat Aad A. zichzelf bij de poli tie had aangegeven. Zij vroeg om een lagere onvoorwaardelijke straf dan de aanklager had geëist, omdat A's nieuwe baan als lood gieter anders in gevaar zou ko men. .Als stok achter de deur is het dan beter om een hogere voor waardelijke straf op te leggen," adviseerde zij de rechtbank. Op 24 juni volgt uitspraak. Rotterdam Bovenop de nieuwe dienstregeling, die op 24 mei is in gegaan, hebben de Nederlandse Spoorwegen bekendgemaakt dat er nog een aantal extra treinen wordt ingezet in Nederland. Deze aanvullingen betekenen ook een verbetering van de dienstverle ning in de regio Rotterdam. Het betreft twintig extra treinen per dag die samen goed zijn voor der tig extra stops. Alle aanvullingen zijn vermeld in een folder die van af vandaag verkrijgbaar is bij alle NS-ioketten. Vanuit Rotterdam CS vertrekt om 22.47 uur een extra sneltrein naar Arnhem, die daar om 00.12 uur aankomt. Vanaf Den Haag CS ver trekt er om 23.57 uur een extra stoptrein die om 00.29 uur aan komt in Rotterdam CS. In de ochtend- en avondspits stop pen extra intercity's op Rotter dam-Blaak. Vanuit de richting Dordrecht stopt de intercity daar om 07.56,08.26,16.56 en 17.26 uur. Vanuit de richting Rotterdam stoppen de trein op Blaak om 08.06,08.36,17.06 en 17.36 uur. Tussen Rotterdam CS en Lombar- dijen ryden 's avonds extra stop treinen. Dagelijks vertrekken de ze treinen om 20.12,20.43 en 21.12 uur vanaf Rotterdam CS en 20.13, 20.44 en 21.43 uur vanaf Lombar- dijen. Deze treinen stoppen op Blaak en Rotterdam-Zuid. Op zon- en feestdagen gelden andere tijden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2