7 Bergkamp klaar voor invalbeurt In dezelfde molen als in 1984... Alle Belgen zien er nu uit als Ronaldo s' It Zwarte markt Leboeuf a la Davids Spits heeft nooit getwijfeld aan WK-deelname Franse bondscoach Jacquet: 'Even veel kans op wereldtitel als Nederland' Geen stilte voor dictator Topscorer mist duel Zuid-Korea Zweden wil onderzoek in zaak-Blatter jAihi A 31131 'Jij, Je taal i «J," Vrijdag 12 juni 1998 Rotterdams Dagblad o-1* David Brooks is wel de botste ;^nt die ik ooit heb gesproken. Een paar maanden geleden belde ik hem op, omdat hij vanuit zijn prestigieuze kantoor in het hart van Londen peperdure tickets aanbood voor Nederland-België. Pk stelde mij voor als journalist, en vroeg in mijn Oxford-Engels waar hij die tickets vandaan had. Hjj antwoordde in cockney: „Ik geloof helemaal niet dat jij een journalist bent. Je wilt alleen we ten waar je aan grote aantallen kaartjes kan komen. Je bent zelf een zwarthandelaar, klootzak. Maar als je denkt dat wij iets ille gaals doen, dan stuur je toch fijn een politieman langs." En hij gooide de hoorn erop. Van deze Brooks zou ik nog geen tweedehands auto kopen, laat staan een kaartje voor Nederland- Belgie. Voor mij stond niettemin vast dat duizenden mensen dui zenden guldens zouden gaan be talen aan deze duizendkunste naar. De politieman langs sturen leek me een goed plan. De gelegenheid deed zich voor toen ik enkele weken later een in terview had met Dominique Spi- nozi, een beminnelijke madame die binnen het Franse organisa tiecomité verantwoordelijk is voor veiligheid en tickets. Domi nique Spinozi vertelde me dat alle journalisten begonnen te zeuren over de zwarte markt, maar dat haar van het bestaan ervan nog nooit iets was gebleken. Ik gaf haar de naam van David Brooks, de directeur van Great Portland Entertainments in Re gent Street, Londen. Ze zou kij ken wat ze kon doen. En ja, vorige week rolde de Britse politie het bedrijf in FBI-stijl op. Duizenden Britten hadden inder daad duizenden guldens betaald voor imaginaire tickets. Ik poogde nog Brooks te bereiken om te zeg gen dat ik de politieman bad langs gestuurd, maar helaas: er werd in Regent Street al niet meer opgenomen. Op de zwarte markt kaartjes ver kopen is lamentabel en illegaal. Maar wat agentschappen als die van Brooks doen, is erger. Ze ver kopen lucht. Dan kan de rechtgeaarde suppor ter maar beter op d' warte markt shoppen. Dat mag rv A, maar ie dereen doet het. En het is ook niet moeilijk, want de Fransen hebben het zo geregeld dat de meeste tic kets bij mensen terecht zijn geko men die nauwelijks in de wed strijden zijn geïnteresseerd. Op het Gare du Nord sprak ik daags na de openingsmatch een Schot, een geruit exemplaar waar van er naar schatting 30,000 in de stad rondhingen. Ik vroeg hem waar de zwarte markt was. „Rond het stadion en in de bin nenstad van Saint-Denis," ant woordde hij prompt. „Overal wor den tickets aangeboden. En de po litie controleert niet je identiteit bij de ingang van het stadion." Veel tickets bevatten de naam van oorspronkelijke koper. Maar de illegaliteit heeft natuur lijk zijn prijs. De Schot haalde een ticket uit zijn rokzak waar een prijs van 200 francs op prijkte, en zei: „Ik had het voor 10.000 francs (3300 gulden) kunnen verkopen." Marseille Frankrijk heeft in de persoon van Frank Leboeuf z'n eigen Edgar Davids. De ka le verdediger, een collega van Ed de Goey bij Chelsea, praat sinds tien dagen niet meer met Franse journalisten. Leboeuf is woedend over de kritiek die hij heeft gekregen van de ver slaggevers. Elke dag verkoopt hij 'neen' te gen verzoeken om interviews. Leboeufs woede heeft, net als bij Davids destijds, te maken met het feit dat hij genoegen moet nemen met een rol als wisselspeler. Saillant detail is dat zijn grootste concurrent, Marcel Desailly, in het nieuwe seizoen 2ijn ploegmaat wordt bij Chelsea. De donkere verde diger van AC Milan tekende begin deze week een contract voor vier seizoenen. Desailly zal in Londen belangrijker worden dan Leboeuf, hij ver dient immers ook wat meer: vijf miljoen gulden netto per jaar tegenover 2,5 miljoen gul den voor monsienrheboeuf... Door Gert van Dijk Versailles Dennis Berg kamp is er nooit bang voor geweest dat het complete WK in Frankrijk aan zijn neus voorbij zou gaan. Maar het heeft de aanvaller van Arse nal wel aangenaam verrast dat het herstel van de blessu re aan zijn hamstring de laat ste dagen in een stroomver snelling is geraakt. Berg kamp gaat er vanuit dat hij morgen in het eerste WK- duel met België zelfs op de bank begint. „En als het no dig is, dan kan ik ook het laatste half uur wel meespe len, De pijn is weg, ik voel me prima/' verklaarde hij op gelucht na de rustige och tendtraining in Versailles. Het Nederlands elftal zette giste ren voet op Franse bodem. Dat ge beurde met een vertraging van een half uurtje, want op weg naar Schiphol liep de spelersbus vast in een file. Oranje bereidt zich in Versailles voor op de wedstrijd te gen de Belgen. In de voorstad van Parijs, wereldberoemd door het paleis van Lodewijk de Veertien de, staat het Stade Montbauron ter beschikking van Guus Hid- dink en zijn manschappen. Een klein en gezellig stadion, met een grasmat in topconditie. Echt Frans deden de omstandig heden tijdens de eerste training Aan de voor avond van de confrontatie met België krijgt Oranje ook steun uit de kunstwe reld. Elf ver schillende kunstenaars hebben de in ternationals, onderwie Winston Bogarde (links), afge beeld opdoe ken van 180x83 cm. Deze zijn nu te bewonderen bij luchthaven Schiphol en worden later in de Amsterdam Arena geveild. Foto Marco Okhui- zerVANP Den nis Bergkamp kar» invallentegen België, als de situatie daarom vraagt. FotoToshifumi Kitamura/EPA niet aan. De exercitie werd gro tendeels in de stromende regen afgewerkt. En de temperatuur van hooguit vijftien graden was ook niet om over naar huis te schrijven. De regen deerde bonds coach Guus Hiddink allerminst. Wat hem betreft mag het nog wei een tijdje blijven regenen. Als aandachtig tv-kijker bij het duel Brazilië-Schotland was het Hid dink opgevallen dat de bal zo traag rolde in het Stade de Fran ce, morgen ook het decor van de derby der lage landen. Gortdroog „Het veld was waarschijnlijk gort droog. Daarom heb ik er geen en kel bezwaar tegen als er nog een paar flinke buien vallen. Ons spel is gebaseerd op een hoge balcircu latie. En dat lukt beter op een vochtig dan op een droog veld. Dit is prima weer voor ons. Het is net of we nog in Nederland zijn. Op deze manier kunnen we rustig ac climatiseren, Daar ben ik blij mee." Even schijnboksen met Jerrel Hasselbaink en volop dollen met keeper Edwin van der Sar. Hid dink maakte een erg ontspannen indruk in Versailles. De bonds coach is ook van een paar flinke kopzorgen verlost. Dennis Berg kamp is helemaal fit verklaard door de medische staf en ook met de enkelblessure van Frank de Boer gaat het de goede kant op. Bergkamp trainde voluit met de groep mee, De Boer werd apart onder handen genomen door fy siotherapeut Rob Ouderland. Na ongeveer drie kwartier zocht de Ajacied weer de kleedkamer op. Er is Hiddink veel aan gelegen dat Frank: de Boer in actie komt tegen de Belgen. „Ik ben bereid om pas op het allerlaatste mo ment een beslissing over hem te nemen. Desnoods bekijken we op de dag van de wedstrijd of De Boer kan spelen. Maar ik heb goe de hoop dat het allemaal wel los zal lopen met die enkel." De fysie ke gesteldheid van Dennis Berg kamp baart Hiddink geen zorgen meer. „Hij is alleen nog niet wed- strijdfit. Maar daar gaan we hard aan werken. Misschien krijgt Bergkamp wel een invalbeurt te gen België. Dat sluit ik beslist met uit." Bergkamp zelf vond het een ver ademing dat hu na zes weken van malheur pijnvrij kon meetrainen met de groep. „Ik ben alleen nog iets te voorzichtig. Er is toch de angst dat het weer misgaat met die hamstring. Dat gevoel moet gewoon vanzelf wegebben. De dokter heeft me verzekerd dat al les in orde is. Zo voelt het ook aan, maar in mijn hoofd moet ik nog even wennen aan het idee dat ik weer voluit kan gaan." De aanvaller van Arsenal kan moeilijk inschatten hoeveel tijd hij nodig heeft om weer in het juiste ritme te komen. „Dat is van een aantal factoren afhankelijk. Het maakt het allemaal wat mak kelijker als je terugkomt m een team dat goed draait. Daar ziet het wel naar uit, maar we moeten eerst maar eens kijken hoe die wedstrijd legen België verloopt. Een invalbeurt zou al prachtig zijn. Dat is al méér dan waar ik een paar weken geleden op ge hoopt had." Cailloux De Belgische voetbal lers hebben zich kaal laten sche ren. Het idee kwam van doelman Filip de Wilde. Hij wilde dat alle spelers zich een haardracht a la Ronaldo zouden laten aanmeten. De meerderheid van de spelers was voor een kort geknipt hoofd, stoppels van drie millimeter. Maar bij de kapper deed De Wilde het woord en dat betekende kale hoofden. „Hopelijk ben ik een be tere doelman dan kapper," grijns de hy. Alle spelers droegen gisteren pet ten tijdens de training. „Het is een goedkope oplossing," grapte centrale verdediger Van Meir. „Ik hoef geen gel meer te kopen." Mi ke Verstraeten hoopte op regen. „Dan groeit het vanzelf harder aan," Wilmots vond de haardracht te kort. „Kaal is kaal, maar in de eerstkomende weken is mijn haar Marseille Voor miljarden tv-kij- kers is het WK al drie dagen oud, voor zestig miljoen Fransen be gint 'La Coupe du Monde' van daag pas. In Marseille treedt het gastland, dat twee jaar lang louter vriendschappelijke potjes afwerk te, om 21.00 uur aan tegen Zuid- Afrika. Het moet de verlossing worden van de immense druk, die op de schouders van Zinedine Zi- dane en de zijnen ligt. Maar juist daardoor is het risico van een anti climax groot in de havenstad. De bevolking van Marseille om armde gistermorgen de Franse selectie. Overal m de stad, van de oude haven tot de stranden van Prado en van het vliegveld tot het tramingscomplex in Lambese, gingen de Fransen uit hun dak. Op de geboortegrond van sterspe ler Zidane moeten Les Bleus be ginnen aan de lange weg, die in de ogen van hun fans alleen maar kan leiden naar wereldgoud. Het wordt ook tijd dat Frankrijk zijn naam gaat vestigen in de ge schiedenis van het WK Het on voorstelbare record van dertien doelpunten van Just Fontaine tij dens het WK van 1958 mag er z|jn natuurlijk. Maar verder spreken de prestaties van de 'Haantjes' met bepaald tot de verbeelding. In Italië (1990) en in Amerika (1994) schitterde Frankrijk door afwezigheid. Vooral het missen van dat laatste evenement zit mil joenen Fransen nog dwars. Op een gedenkwaardige avond in Pa rijs smeet Bulgarije in de slotmi nuten van de allerlaatste kwalifi catiewedstrijd de deur naar het WK dicht. Het betekende meteen het einde van bondscoach Gérai'd Houllier, die werd opgevolgd door de huidige coach Aimë Jacquet. In de jaren'80 timmerde het Fran se elftal wel enigszins aan de weg, maar een hoofdprijs leverde het nooit op. In 1982 werd Frankrijk uitgeschakeld na een zinderende Zelfs de machtigste aller Fransen, president Jacques Chi rac, stak bondscoach Aimé Jacquet (r) een hart onder de riem tijdens de WK-voorbe- reiding. ,,lk besefdat ik een unieke groep heb, die- een serieuze gooi doet naar de we reldtitel," zegt de keu zeheer. Archieffoto Reuters jiTOtwMM halve finale tegen West-Diutsland en in 1986 vormden diezelfde Duitsers weer een struikelblok. Veel betere herinneringen heb ben de Fransen aan het EK in 1984. Net ais nu was Frankrijk toen het organiserende land. Net als veertien jaar geleden heeft de équipe van Jacquet zijn intrek ge nomen in 'Le Moulin de Veme- gues', even buiten Marseille. Wie zei ook alweer dat voetballers met bijgelovig zijn? Jacquet moest er gisteren om la chen. „Hier begon tijdens het EK in 1984 de mooiste periode van het Franse voetbal. Alles klopte toen, alles was perfect. Daarom wilden wij ten koste van alles voor de eer ste wedstrijd ook in hetzelfde ho tel verblijven, een mooie ver bouwde molen met een schitte rend park erom heen. De molen en de omliggende salons zijn ge restaureerd, net ais ons team." Jacquet heeft net als Guus Hid dink een elftal moeten smeden van net iets te veel spelers uit de top van Europa. Dat betekent dat hij tegen Zuid-Afrika spelers met grote reputaties op de bank moet zetten, al doet hij dat zonder wroe ging. Erie Cantona en David Gino- la, de voorbije jaren Franse arties ten in de Engelse Premier Lea gue, kwamen bij Jacquet niet eens in aanmerking voor de selec tie. Chelsea's libero Frank Le boeuf en Arsenals Patrick Viera zijn waarschijnlijk de eerste slachtoffers. Jacquet: „Ik heb vastgehouden aan het elftal dat op het EK in En geland goed presteerde. Daar hadden we misschien al de beste ploeg, maar we hebben in de hal ve finale Tsjechië onderschat. Ik besef dat ik een unieke groep heb, die een serieuze gooi doet naar de wereldtitel. Brazilië blijft voor mij de favoriet, maar daarna hebben wij net zoveel kans als Nederland, Duitsland en Italië." Voor zijn spelers, zo verkondigt de Franse keuzeheer, is het WK in eigen land het hoogtepunt van hun loopbaan. „Dit maakt zó veel indruk op de spelers," zegt hij. „Voor eigen pu bliek een wereldkampioenschap spelen, dat overkomt maar een kleme groep voetballers in hun carrière. De druk is enorm, maar ik heb spelers die stuk voor sluk bij Europese topclubs gewend zijn om onder druk te presteren. Als het elftal twee jaar geleden al top was, dan is het nu nog beter ge worden door de extra ervaring die de spelers hebben. Ik denk dat we heel ver zullen komen." geen onderwerp van gesprek." Bondscoach Georges Leekens heeft de opstelling voor de WK- wedstnjd tegen Nederland op één plaats na afgerond. Alleen de in zetbaarheid van verdediger Gor- dan Vidovic is twijfelachtig. Mid denvelder Enzo Seifo begint in Saint-Denis op de bank. „Ik heb de opstelling bekendgemaakt," zei Leekens, „om de druk bij de spelers weg te halen." Vidovic heeft last van een ham- stringblessure. De voorstopper van Moeskroen wordt intensief medisch behandeld. Leekens acht de kans dat Vidovic kan spelen zeer gering. De overige tien na men staan vast. In het doel staat Filip de Wilde, achterin Bertrand Crasson, Lorenzo Staelens en Vi tal Borkelmans; op het midden veld Danny Boffin, Franky van der Eist, Philippe Clement en Mare Wilmots; voorin Luis Olivei* ra en Luc Nilis. De selectie nam gisteren de TGV van Lyon naar Parijs. „Tegen Ne derland kunnen wy vrijuit aan vallen," zei Leekens. „We zullen vroeg moeten storen tegen Neder land, anders komen we in moei lijkheden. Alleen als we morgen heel ver boven ons uitstijgen, heb ben we een kans." Parijs De wereldvoetbalbond heeft het verzoek afgewezen van Nigeria om morgen een minuut stilte m acht te nemen vooraf gaand aan het duel met Spanje. De Afrikanen widen daarmee stilstaan bij het overlijden van dictator Sam Abacha, eerder deze week. De FIFA vond een minuut stilte echter veel te ver gaan De federatie willigde de Nigen- aanse verzoeken om de vlag half stok te hangen en rouwbanden te dragen wél in Guyancourt Zuid-Korea. dat tij dens het WK is ingedeeld m de groep van Oranje, kan morgen in het openingsduel met Mexico waarschijnlijk met beschikken over topscorer Hwang Sun-hong. De tachtigvoudig international, m die duels goed voor 45 doelpun ten, kampt met een knieblessure. Vorige week, in een oefenduel met China, liep hij de kwetsuur op De manager van Zuid-Korea het gisteren weten dat de kans klem is dat Sun-hong in actie komt. Ook middenvelder Choi Sung-yong is met volledig fit. Hij kampt met een enkelblessure Sepp Blatter raakt in steeds grotere problemen. Archieffoto Reutere Stockholm De Zweedse voetbal bond wil een onderzoek naar de wijze waarop Sepp Blatter tot voorzitter van de FIFA is gekozen. De Zwitser zou in de bestuurs- stryd met de Zweed Lennart Jo hansson onoirbare middelen heb ben gebruikt De Zweedse bondsvoorzitter Lars-Aake Lagrell vindt dal er nog te veel vraagtekens klevens aan de verkiezing van Blatter De nieuwe topman van de wereld voetbalbond zou een aantal finan cieel zwakkere bonden in ruil voor hun stemmen een aanbeta ling van 100.000 gulden hebben toegezegd. Lagrell, die in de campagne voor zijn landgenoot Johansson een rol speelde, noemde die actie or.toel- baatbaar. Aanklagen wil hy Blat ter echter niet. „Maar het is be langrijk voor de FIFA dat er dui delijkheid komt." Ook verliezer Johansson zette zich af tegen de handelwijze van Blatter. „Er doen inmiddels vele varianten de ronde. Indien er be wijzen zijn, zullen wy die in han den krijgen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6