Meer populaire koophuizen in aangepast plan De Rits Rotterdams Dagblad Gebak op de VOS Oost Reporter op de laatste benen Centrumbewoners gerustgesteld over herinrichting wry 11117:I llOJJILyjEAÖlMEEECllï. Hydraulische installatie geeft tunnelbouw vleugels Voorrang byn y Extra kosten bij tunnel met woningbouw teruggebracht tot 83 miljoen gulden Uitstel besluit noodschool Aanrijding fietser het verkrijgen van een huis' 33 Door rood licht Fietser slaat over de kop Stier in de sloot Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 16juni 1998 Door Ben van Haren Schiedam/Vlaardingen De vijf woningstichtingen van Schie dam en Vlaardingen hebben samen met projectontwikkelaars en bouwbedrijven hun plan voor de koppeling van tunnelaan- leg en woningbouw op de grens van beide gemeenten aange past. Hun plan, met als naam De Rits, is tevens bij politiek Den Haag onder de aandacht gebracht. De verwachting van de woning stichtingen en hun partners IBC Vastgoed, Mabon bv, Hollandse Beton- en Waterbouw, Oranje woud en Cauberg-Huygen is dat by de kabinetsformatie over de inpassing van rijksweg A 4 wordt beslist. Het nieuwe Rits-programma gaat nog steeds uit van de bouw van 1500 woningen in het grensgebied van Vlaardingen en Schiedam, maar er is nu gekozen voor meer koophuizen. Het aandeel sociale huurwoningen is aanzienlijk te ruggebracht ten opzichte van het vorig jaar mei gepresenteerde plan. Werd eerst uitgegaan van bijna een kwart aan huurwonin gen, in het nieuwe plan is sprake van 10 procent. In plaats van 350 eengezmshuizen in de huursector staan er nu 150 gepland. Het verschil van 200 verhoogt het aandeel eengezinskoophuizen in de populaire prijsklasse van 200.000 tot 300.000 gulden, dat nu op 480 stuks staat. Het is met 32 procent de grootste categorie ge worden. Direct gevolgd door de van begin af aan geplande 350 twee-onder-eenkapwonmgen (23%) met koopprijzen van 300,000 tot 400.000 gulden. De totale kostenberekening is ook aanzienlijk aangepast, waardoor de extra kosten ten opzichte van het voorstel van Rijkswaterstaat, waarin een rijksweg op maaiveld- niveau is opgenomen, met de helft zijn gedaald. In de eerste globale berekening werd uitge gaan van een meerprijs van 16? miljoen gulden voor de aanleg van een halfverdiepte tunnel in het al bestaande zandlichaam tus sen Schiedam en Vlaardingen in combinatie met de bouw van wo ningen, een school, parkeergara ge, winkels en kantoren. Nu ein digt de berekenmg op een totaal prijs van 453 miljoen gulden, wat een verschil van 83 miljoen gul den betekent met de door Rijks waterstaat begrote 370 miljoen gulden Goedkoper De tunnelaanleg kan 26 miljoen guldengoedkoper, het bouw- en woonrijp maken is nu 22 miljoen lager gecalculeerd, de grondop- brengst stijgt met 26 miljoen. Daarnaast is op een bijdrage van 10 miljoen gulden voor compensa tie van natuur- en recreatieverlies gerekend De gemeenten Schiedam en Vlaardingen en Rijkswaterstaat geven, veronderstellen de initia tiefnemers, de benodigde grond cadeau. Locatiesubsidie of een Vi- nex-bijdrage van njkswege zou de meerkosten nog verder dan 83 miljoen gulden kunnen laten da len. Het aangepaste plan, de 'Up Date Rits', is onder de aandacht van de informateurs gebracht Hierin wordt uitgegaan van de afsluiten de planvorming rond de eeuwwis seling en van het gereedkomen van tunnel en rijksweg in 2002 Het woningbouwprogramma is dan wel al gestart, maar loopt door tot 2006. Deze week zal de ontwik- kehngscombmatie de plannen naar buiten brengen, waarmee zij het draagvlak voor De Rits willen vergroten Zij heeft in samenwer king met een Delftse hoogleraar een model ontwikkeld om de im passe te doorbreken, staat m hun onlangs in Den Haag uitgedeelde nieuwe brochure. Een nieuwe, voor Nederland unieke, financie ringsmethode zou de sleutel zijn tot de oplossing. Het compense ren van negatieve effecten zou hierbij worden vervangen door het toevoegen van nieuwe waar den. Scbiedam/Vlaardingen/Maassluis Op de mavo van de Vlaarding- se Openbare Scholengemeen schap (VOS) aan de Claudius Ci- vilislaan kreeg gisteren ieder een gebak. De school in de Viaardingse Westwijk is de op twee na de beste mavo van Ne derland, Dit bleek uit het onder zoek 'Schoolprestaties' van dag blad Trouw, Bij het VOS slaag den vorig schooljaar ('96-'97) 96 van de 100 leerlingen. Het ge middelde cijfer was een 5,8. „Er wordt vandaag een feestje gevierd bij ons," meldt een vro lijke rector van het VOS, C. van Dalen. Hij zei er direct achter aan 'helemaal niet verbaasd' te zijn over de hoge waardering. Trouw publiceerde oktober vo rig jaar voor het eerst een over zicht van de resultaten op alle middelbare scholen in Neder land. „Toen al kregen we een ho ge waardering," weet de rector zich nog goed te herinneren. In totaal 2ijn in Nederland 437 scholen voor het voorbereidend beroepsonderwijs, 749 mavo's, 481 havo's en 503 vwo's beoor deeld. Acht scholengemeen schappen) hiervan bevinden zich in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De vestiging van de Christelijke Scholengemeen schap Aquamarijn aan de Nieu we Damlaan in Schiedam scoor de het slechtste in deze regio. Afdelmgs-directeur A. Snoeij vindt het negatieve oordeel triest voor zijn 'hardwerkende docenten en leerlingen'. Na de zomervakantie wordt er door het ministerie van Onder wijs een kwaliteitskaart voor al le scholen in het voortgezet on derwijs in Nederland uitgege ven. AUe scholen hebben deze week een proefexemplaar ge kregen. Volgens een aantal school-directeuren in de regio Wateiweg lijken de gegevens van de kwaliteitskaart sterk op de uitkomsten van het Trouw- onderzoek. Pagina 15: Twijfels aan kwali teit onderzoek Trouw. Acht seholen(gemeenschappen) in de regio Waterweg -Schie dam, Vlaardingen en Maassluis zijn door Trouw beoordeeld in hun Schoolprestatieonderzoek. Betekenis tekens en cijfers: sterk onder het gemiddelde, - onder het gemiddelde, 0 gemiddeld, boven gemiddeld, sterk boven gemiddeld. geslaagd/ gemiddelde cijfer/ allochtonen/ beoordeling •Het Maascollege heeft een vestiging in Maassluis en een in Schiedam. Maassluis vbo: 100%/ 6,6/30%/ Maassluis mavo: 91%/ 5,5/ 26%/ Maassluis havo: 80%/6,1/12%/ 0 Maassluis vwo: 85%/ 6,12%/ 0 Schiedam vbo: 89%/ 6,5/ 30%/ 0 Openbare Scholengemeen schap Buiten de Veste in Schie dam. Vbo: 98%/6,2/40%/ Mavo: 96%/ 5,3/ 23%/ 0 Christelijke Scholengemeen schap Aquamarijn heeft drie vestigingen. Een in Schiedam en twee in Vlaardingen: aan het Geuzenplein en aan de Rotter- damseweg. Geuzenplein mavo: 94%/5,9/8%/ 0 Geuzenplein havo: 82%/ 6,35%/ 0 Geuzenplein vwo: 91%/ 6,3/ 3%/ R'damseweg mavo: 95%/ 5,5/ 8%/ 0 R'damseweg havo: R'damseweg vwo: 82%/ 6,0/ 3%/ 0 Schiedam vbo: 86%' 6,V15%/- Schiedam mavo: 86%/ 4,9/ 8%/ - Viaardingse Openbare Scho lengemeenschap (VOS) aan Claudius Civilislaan. Mavo: 96%/ 5,8/51%/++ Havo: 83%/ 6,2/17%/ Vwo: 88%/6,1/21%/0 Sint Jozefmavo in Vlaardin gen Mavo: 99%/6,1/0%/ R-K Scholengemeenschap Spieringshoekin Schiedam Havo: 86%/6,3/3%/0 Vwo: 91%/6,2/3%/0 Openbare Scholengemeen schap Schravenlant in Schie dam Havo: 70%/ 6,0/15%/- Vwo: 87%/ 6,0/ 8%/ 0 Stedelijk Gymnasium Schie dam Vwo: 87%/6,5/0%/- Schiedam De Oost Reporter loopt op de laatste benen. Er is nog geld voor één krant en daarna is het op, zegt Sjaak Lagendijk. Hij is penningmeester van de Stichting Wijkkrant Schiedam. „Het is jammer, heel erg jammer dat het stuk loopt. Maar als de ge meente niet met geld over de brug komt, dan is er geen andere oplos sing. Als de pot leeg is, dan kun je niet verder gaan." De Oost Reporter is drie jaar gele den gestart als experiment. Vanaf 1996 schreef een club van vrijwil ligers de krant vol met allemaal ditjes ,en datjes uit Schiedam- Oost Tien keer per jaar in een op lage van zesduizend. Experimenten zijn tijdelijk en Houden op een gegeven moment op te bestaan of worden definitief. Stichting Wijkkrant Schiedam wil wel dat de wijkkrant een struc tureel karakter krijgt. Er zouden er in heel Schiedam zelfs zes moe ten komen naar voorbeeld van de Oost Reporter. „Maar," zegt La gendijk, „daarvoor is minimaal een ton per jaar nodig." Omdat het bestuur van de Stichting Wijk krant Schiedam met de indruk heeft dat de gemeente met dat be drag over de brug wil komen en dat het ook niet uit de budgetten voor het wijk- en buurtbeheer valt te halen - 'dat ziet niet iedereen zitten' - is in overleg met de be geleidingscommissie besloten de laatste tweeduizend gulden, die in kas is, te spanderen aan de laat ste Oost Reporter. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen heb- „jjen vandaag geen besluit geno men over de bouw van een nood- school in Vlaardinger-Ambacht. Wethouder Kees van der Windt liet vanmorgen weten dat de ge meente eerst 'alle bezwaren nog even goed op een rijtje' wil zetten. Om de leerlingen van de uit hun jasje gegroeide basisscholen Jan Ligthart en 't Ambacht op te van- gep was de gemeente van plan om op de hoek Hartmansstraat/An- thony Knottenbeltsingel/ Goudsesingel een noodschool neer te zetten, die daar maximaal vijf jaar zouden blijven staan in afwachting van definitieve nieuw bouw. De bewoners verzetten zich echter enorm tegen de bouw van de noodschool, vooral omdat ze bang zijn dat de noodschool een definitief karakter krijgt. B en w zouden vandaag een defi nitief besluit nemen, maar dat wordt nu volgende week. De redactie geeft echter nog met op. In een brief aan het bestuur van de Bewonersvereniging Schiedam-Oost wordt gesteld dat de Oost Reporter niet mag wor den opgeheven. Ook niet als de gemeente besluit geen geld tere serveren voor 'kranten in alle wij ken'. „Dat mag naar onze mer-ng niet betekenen dat Oost z'n wijk krant dan wordt afgenomen," al dus de redactie, die beweringen tegenspreekt als zou er geen draagvlak zijn voor de wijkkrant „De redactie van de Oost Reporter wil nu los van de Stichting Wijk krant Schiedam, die stedelijke ambities heeft waarvoor de tijd nog niet rijp is, de wijkkrant voortzetten op een nader te bepa len basis," eindigt de brief. Daar bij speelt mee dat de redactie in zicht wil hebben in de financien van de Stichting Wijkkrant Schie dam. Er wordt geschreven dat de stichting geen inzicht in de boek houding wil geven, maar dat wordt weer bestreden door pen ningmeester Lagendijk. „Ik kan dat niet van de ene op de andere dag voor elkaar krijgen. Dat is geen kwestie van niet willen, maar een kwestie van niet kun nen. De uitdraaien liggen nu klaar en die gaan naar het bestuur van de bewonersvereniging." Door Marc Floor SchiedamDe woede van de zes tigtal opgedraafde bewoners van de Schiedamse binnenstad bleef uit, gisteravond in de multifunc tionele zaal van het Stadserf. Wet houder Luub Hafkamp wist op de informatieavond over het herin richtingsplan voor Broersveld en Grofbaan de pijn voor een groot deel bij de Schiedammers weg te nemen. Het vurig verlangde trap veldje tussen Baansteeg en Ge dempte Baansloot gaat er komen, bevestigde hij. Bovendien werd duidelijk dat er weliswaar een verplaatsing van parkeerplaatsen Vlaardingen Een 15-jang meisje uit Vlaardingen is gisteren op de Van Hogendorplaan aangereden nadat zij plotseling op de fiets de weg overstak. Door deze onver wachte zet kon een 39-jarige auto mobilist niet op tijd stoppen. Het meisje is naar het Holy Zieken- l huis gebracht voor onderzoek. Maassluis—De Maassluise politie moet creatief op zoek naar manie ren om agenten aan te trekken en aan zich te binden. Hen zou voor rang kunnen worden verleend bij het verkrijgen van een huis of ze zouden in aanmerking kunnen komen voor een hypotheekrege ling. Dit betoogde WD-fractievoorzit- ter John Scheerstra gisteravond in de raadscommissie voor alge mene- en bestuurszaken. A!wn constateren dat het politiek ri 'onaanvaardbaar' is, vindt de libe raal te makkelijk. „Daar moet j'e geen punt zetten, maar een punt komma. Waar schaarste is, moet je iets doen," aldus Scheerstra. Het politiekorps van Maassluis kampt met een groot tekort aan personeel. Van de 75 formatie plaatsen zijn er dertien onbezet terwijl het ziekteverzuim bijna tien procent bedraagt In totaal is dat een onderbezetting van zo'n vijfentwintig procent De vacatures hebben, vertelde burgemeester Sterkenburg nog eens, onder meer te maken met de grotere vrijheid die agenten hebben gekregen om bij andere korpsen te solliciteren, „Ze zijn achter mekaar weg." De suggestie van Arie van der Knijff (CDA) "dat het geld bij de politie aan andere zaken wordt besteed dan aan (het werven van) personeel, wijst Ster kenburg resoluut van de hand. „Het geld is er gewoon." Geen Probleem Inspelend op de wervingscam pagne, die het korps op touw zet, pleit John Scheerstra er voor dat er creatiever wordt omgegaan met dat geld. De WD'er meent dat de burger geen probleem zal hebben met de door hem voorgestelde voorrangsbehandeling. „Als daar de veiligheid mee is gediend, denk ik dat 90 tot 95 procent van de Maassluizers het daar mee eens is." Een onjuiste weergave van zaken, vindt de burgemees ter. „Het personeelstekort gaat niet ten koste van de veiligheid, maar van overleg. En ook in het aantal wijkagenten is voorzien." Vijftien meter tunnel. Dat is wat deze verrijdbare installatie voor het betongieten per week mogelijk maakt. En dat Is heel wat sneller dan de conventionele metho de van betongieten. De helft sneller om precies te zijn. Bij de Vlaardingerdijk en Plein 1940-1945 wordt de 'hydraulische tunnelbekisting' op het moment ingezet om in rap tempo tunnelwanden en -daken te bouwen. De installatie van het plein gaat hiema naar de Horvathweg en vervolgens naar de Parkweg. Aan de andere kant van het traject aan de Parkweg wordt de installatie van de Vlaardingerdijk ingezet. Deze heeft dan eerst nog wat stukken tunnel gemaakt bij de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad op het programma staat, maar dat m de hoeveelheid groen niet wordt gesnoeid. De zorg richtte zich meer op het tweede deel van de herinrichting van de binnenstad. De nieuwe plannen voor het Broersveld rie pen zowel de weerstand op van de marktkooplieden als van Bas van der Heijden. Verkoopleider. U. Saueressig van de supermarkt aan het Broersveld maakte duide lijk weinig m zijn nopjes te zijn met het idee om van de straat een autovrije zone te maken. „Wij krijgen per dag zo'n twintig vrachtauto's om ons te bevoorra den," schetste hij. „Ais die alleen voor 11.00 uur 's ochtends de straat in mogen komen, kan ik het logistiek met bolwerken. Wij voor zien ernstige problemen by het la den en lossen." De grootgrutter kan een groot probleem worden in de realisatie van een nieuw Broersveld. Als do minerende zaak in de straat heeft Bas van de Heijden een stem waar de gemeente met omheen kan. Bovendien hebben problemen m de bevoorrading z'n weerslag m een groot gebied rond de super markt. „Met die beperkte laad- en lostijden kan een aardige file van vrachtwagens gaan ontstaan op het Broersveld," is de voorspel ling van Saueressig. De verkoop leider heeft inmiddels een ver volggesprek met Hafkamp over de situatie in de agenda staan. Ook de Schiedamse marktkoop lieden roerden zich gisteravond. Zij moeten bij de geplande herbe- stratmg van het Broersveld tijde- lyk gaan verkassen en wilden van Hafkamp weten waarheen. „Ik vind dat u met het plein bij het Stadserf een prachtige kans voor ons heeft gecreëerd," stelde een vertegenwoordiger voor. „Daar zouden we graag neerstrijken." Maar Hafkamp het er geen ondui delijkheid over bestaan dat dat met aan de orde is. „Bij het ge meentebestuur heeft geen mo ment het idee geleefd van een markt op het plein bij het Stad serf," gruwde hij „Alleen al in verband met de auto's." De wet houder wist nog geen zeker alter natief, maar zei aan het oude He- mapiein te denken. Fris Aan de herinrichting van het Broersveld 2al naar schatting eind september van dit jaar nog worden begonnen. De financie ringvoor dit deel van het plan van 750.009 gulden is al rond. Daarvan moet eind 1998 een moderne en fris ogende winkelpromenade zyn verrezen die goed aansluit bij de Nieuwe Passage en de nog la ter te renoveren Hoogstraat. Niet alleen wordt de bestrating volle dig opnieuw gedaan, ook onder gaat de groenvoorziening aanpas sing en wordt de verlichting aan zienlijk verbeterd. Opmerkelijk is dat bij de opknap beurt van het Broersveld de gale rijen onder de Nieuwe Passage worden meegenomen. Deze zijn nog maar driejaar geleden aange legd, maar blijken nu al met meer te voldoen. Winkeliers en pubbek ervaren de ruimtes onder de ge deeltelijke overkappingen als on heilspellend donker. „Van die galerijen had men een bepaald idee dat achteraf niet bleek te werken," verklaarde Haf kamp. „Het moet uiteindehjk uit de praktijk naar voren komen wat wel en wat niet weikt." Een tech nische blunder wilde de wethou der het niet noemen „Je moet nou eenmaal afwachten hoe het publiek reageert op iets wat je hebt gerealiseerd." De plannen voor de Grofbaan wer den op een paar kleine kantteke ningen na genoeglijk ontvangen door de centrumbewoners. Alleen was er de nodige scepsis over de daadwerkelijk realisatie, aange zien de herinrichting van het ge bied al een aardig tijdje op de agenda staat. Maar data kon Haf kamp nog niet geven, omdat de fi nanciering nog niet rond is. Het project staat dit jaar voor 2,5 ton op de begroting, terwijl in totaal 4,5 ton nodig is. Verder dan de be lofte om de bewoners nog dit jaar te informeren over de financiële stand van zaken kwam Hafkamp niet. Overigens kwam de kritiek, die de Bewoners Vereniging Schie dam Centrum vorige week in een brandbrief aan het burgemeester en wethouders kenbaar maakte, gisteren niet aan de orde. Daarin werd gesteld dat de gemeente met de wijkcoordinatie goochelde, waardoor de doortastendheid bij nieuwe projecten nogal zou stok ken. In een persoonlijke reactie zei wethouder Hafkamp niet van de kritiek op de hoogte te zijn. Hij kaatste de bal richting zijn collega Revjnhout, die voor de recente verkiezingen de coördinatie van de binnenstad in zijn portefeuille had. „En als het niet in mijn por tefeuille zit, komt het met op mijn bord," verdedigde Hafkamp zich. „Maar als ik hoor dat er zoveel wisseling is van de functie van wijkcoördinator kan ik me de boosheid van de BVSC voorstel len. Ik wil in elk geval op korte termijn een duidelijke lyn in de binnenstad, en daar hoort een vaste coordinator bij." Maassluis/Hoek van Holland De politie heeft gistermiddag bij een verkeerscontrole op de Rozenlaan m Maassluis vier automobilisten betrapt op het rijden door rood licht. Zij kunnen binnenkort een acceptgiro verwachten. Op de Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland is vannacht een 40-jange automobilist in zijn kraag gegrepen. Hij had te veel gedronken en kreeg een boete en een rijverbod. MaassluisOver de kop de Maas dijk af. Dat overkwam een 63-jari- ge fietser uit Vlaardingen gister avond. De man was door onbeken de oorzaak voorover gekukeld en met dezelfde vaart de Maasdijk af gereden. De Vlaardinger is met een flinke hoofdwond naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Vlaardingen Brandweer en poli tie zijn gistermiddag in de weer geweest met een stier die in een sloot aan de Broekpoldervveg te recht was gekomen. Nadat het beest weer op het droge was gezet, ging het aan de haal met het touw dat de brandweer voor 2ijn red ding had gebruikt. DORPSSTRAAT 174 29S2 AB BARENQRECHT 8U OEWATBWOREH S TEL. 0180-411100 MAANDAG GESLOTEN - VKUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1