'Dicht op elkaar wonen' is nu een erkend milieuprobleem Dr. B. is voor velen de grote held 4 s Scholieren wonen liever in fris gehucht dan in vervuilde lucht Jeltsin kan scoren i ^ir I i Veronica spant lyn vol beha's over de Maas ■- Rotterdam%PagblajC9miieg^^ Robert ten Brink met zijn programma's naar SBS 6 Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 juni 1998 Door Kor Kegel Rotterdam Het dicht op elkaar wonen is in veel Rotterdamse wij ken een groter milieuprobleem dan stank of herrie van de indu strie zegt een ambtenaar van de provincie Zuid-Holland Hij krijgt applaus én een spandoek, ge maakt door scholieren van het Stedelijk Gymnasium in Schie dam en de scholengemeenschap Groen van Prinsterer in Vlaardin- gen: 'Ik woon liever in een fris ge hucht dan dat ik leef in vervuilde lucht'. Uit de discussie blijkt dat je 'vervuilde lucht' ruim moet op vatten. Het gaat niet alleen om lo zingen van schadelijke stoffen, maar ook om de stedelijke atmos feer. Als die te benauwend wordt, lijden mensen daar onder. Allemaal verhuizen naar de Ve- iuwe?" oppert een spreker in het Zuidpleinthealer. „Maar dan wordt de Veluwe een grote stad en moeten de mensen veel langer rij den, want de industrie zit toch in Rotterdam." Fred Woudenberg, hoofd van de- afdeling medische milieukunde van de GGD: „De stad wordt druk ker, vooral door auto's. Dat geeft overlast: lawaai, maar ook nadeli ge gezondheidseffecten. Kinde ren kunnen niet de straat op. De stad is niet alleen door files onbe reikbaar, maar ook voor kinderen niet bereikbaar. Geen poep, geen auto's en geen criminelen, dan pas is de stad weer gezond." Leefbaarheid: de miJieumonitor 1998 schenkt er bijzondere aan dacht aan. De dichtbevolkte stad met zijn gebrek aan ruimte wordt langzamerhand onderkend als milieuprobleem. Een conclusie, gisteren in theater Zuidplein: „De leeibaarheid in de stad begint net zo'n probleem te worden als het vliegtuiglawaai in de Noordrand en de stank van de industrie in de Botlek en Europoort en de klach ten over beide milieu-aspecten nemen toe..." Het milieurapport werd gister middag openbaar gemaakt door Gertrge Brouwer, de voor Rijn mond verantwoordelijke gedepu teerde van de provincie Zuid-Hoi- land Hij is teleurgesteld, zegt hij tegen Henna Draaibaar, die de talkshow over het Rijnmond-mi- lieu leidt. Brouwer vond dat de laatste jaren flinke verbeteringen in gang waren gezet, maar het stemt hem 'treurig' dat in de mo nitor nu ook minpunten staan. De provinciebestuurder vindt het erg dat de DCME Milieudienst Rijnmond weer meer klagers aan de lijn krijgt over stank en be treurt het dat de klachten over Rotterdam Airport 'sky high' wor den. Toepasselijk woordgrapje, merkt Henna Draaibaar op. 'Teleurstellend' vindt ook Ma- rietje van Rossen het dat lawaai en gezondheidsrisico's van het wegverkeer zijn toegenomen. „Het verkeer is een van de groot ste boosdoeners aan het worden, zeker als je het vliegverkeer mee telt." Van Rossen is in het dage lijks be stuur van de Stadsregio Rotterdam verantwoor delijk voor het milieu. Als burge meester van Hellevoet- sluis merkt ze dat snel- bussen naar het Marco- niplein con currerend kunnen zijn met de auto, maar er zijn er te weinig. Zij vindt dat de rijks overheid een fundamentele keus moet maken voor openbaar ver voer. „Rampzalig, zo weinig nieu we spoorlijnen er komen." De Rotterdamse wethouder Els Kuij- per is het helemaal met haar eens. Schlèdam yléattfhaari Riddarfcer „Het is fantastisch dat al die poli tici het met elkaar eens zijn, maar als we alleen maar elk jaar een monitor uitbrengen en er komen geen maatregelen om de situatie te verbeteren, dan blijven de men sen uit Rotterdam wegtrekken," gooit Arno Steekelenburg de knuppel in het hoenderhok. Als stafmedewerker van de Zuid-Hol landse Milieufederatie weet hij bestuurders geregeld te irriteren. Er is net een discussie geweest over het toenemend energiever bruik door huishoudens en 'de po litiek' vindt dat de mensen te wei nig voor het milieu doen. Steeke lenburg is dat 'afschuiven naar de consument' beu. „Hou er toch over op dat bewoners hun gedrag moeten veranderen tegen hun ei gen belang in. Je kunt ze toch niet vragen te gaan fietsen als er geen goede fietspaden zijn?" De politici reageren gestoken. „De fietspaden zijn we! goed,'' zegt gedeputeerde Brouwer die een keer met Steekelenburg op zondag wil fietsen om het te be wijzen. „Ik word boos op u," foe tert wethouder Kuyper even later. Het kan Steekelenburg niet de ren. In de pauze zegt hij: „Met dat rare poldermodel van ons zitten we onderhand tot onze knieën weggezonken in de klei. Overleg, overleg, overleg. Leuk, hoor, maar het wordt wel zompig. Als je een keer zegt waar het op staat, kun nen ze er niet meer tegen. Je kunt toch niet blijven roepen dat een beter milieu bij jezelf begint, als noodzakelijke maatregelen uit blijven? De welwillende burger wil zich toch gesteund weten?" Beperking De scholieren uit Schiedam en Vlaardingen vinden dat ook. Ze geven te kennen 'niet tevreden' te zijn met de antwoorden van de po litici over de uitstoot van C03 en beperking van het autogebruik. Over tien jaar zullen de milieu kwaliteit en de leefbaarheid veel beter zijn, verwacht een mede werker van de DCMR Milieu dienst Rijnmond. „Wat? Tien jaar wachten? Dat is veel te lang," rea geert Ida Lamers, milieu-activiste te Rotterdam. „Maar vergis je niet," zegt Jan Roozenburg, projectleider achter de milieumonitor. „Het milieu is in 25 jaar tijd geweldig vooruitge gaan." Dat vindt ook Jan Boeve, woordvoerder van de waterschap pen. „Als we al die tijd niets had den gedaan, was het hier al lang onleefbaar geweest. Het gaat be ter, maar we zijn er nog lang niet." Dick van der Laan, Verontruste buTger' uit Voome-Putten, rea geert: „Wat er 25 jaar geleden ge beurde was wel schandalig ook. Déórmee kun je het huidige mi lieu toch niet vergelijken? Je moet milieuverbeteringen niet aan smog afmeten, maar aan de tijd dat er nog geen smog was. Dét was de normale situatie!" In de milieumonitor staat dat het toegenomen milieubesef ook een oorzaak is van het stijgend aantal klachten. Dus het hoeft niet nood zakelijk zo te zijn dat de leefbaar heid in Rotterdam verslechtert. Het wordt wel steeds meer een probleem waar de bewoners zich over opwinden. Steekelenburg: „Goed dat er nu monitors worden gemaakt, waaruit de stand van za ken blijkt, maar wat nog ont breekt zijn verkenningen waaruit blijkt of het beleid ons over tien jaar brengt waar we willen." Rotterdam Velen zullen het smakeloos en platvloers vin den, maar Veronica FM-deejay Jeroen van Inke! zet door. Dus wordt donderdagmorgen het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Maas ter hoogte van het Noordereiland stilgelegd omdat honderden, zo niet een kleine duizend, beha's over de rivier worden gespannen. Een ketting van bustenhouders. Een protest tegen borstkanker, 'een steunbetuiging van de Ne derlandse vrouw aan vrouwen met borstkanker over de hele wereld', laat Veronica weten. Volgens een woordvoerster van de omroep bestaat het plan al sinds 20 april. Toen was Van Inkel ondersteboven van de dood van Linda McCartney, die aan borstkanker had gele den. Hij wilde iets doen. Van Inkel vond een ludieke wijze om 'deze serieuze zaak', horstkanker dus, aan de orde te stellen in zijn 'luchtige show'. Dat werd de actie 'be ha's over dc Maas'. Nederland se vrouwen werden opgeroe pen een van hun beha's op te sturen. Om Veronica FM-iuis- teraars aan te moedigen stel den 'bekende Nederlanders' als Julia Samuël, Danielle Overgaag en Irene van der Laar hun eigen exemplaar be schikbaar. Het liep storm. Postzakken vol werden bij Ve ronica afgeleverd. Tussen kwart voor elf en kwart over elf donderdagmorgen wordt de keten vanaf het Noor dereiland naar het Leuvehoofd gespannen. Dan ligt het scheepvaartverkeer even stil en geven 'beha-loze' bekende Nederlanders acte de presen ce. Op het Spido-terrein volgen optredens van artiesten als T- Spoon en Sandy Kandau. Van Inkel wil dolgraag Neder landse vrouwen bewust maken van de gevaren van borstkan ker en hen zover krijgen dat ze zichzelf regelmatig 'controle ren', meldt de woordvoerster van Veronica. Mag deze actie smaakvol ge noemd worden? „Smaakvol, ach. Wat is smaakvol," zegt ze. ,,'t Is van Inkels visie. De dood van McCartney heeft hem aan gegrepen en hij wil daar op een ludieke manier iets aan doen. Of de actie serieus is? Ja. En daar is niets van gelogen. Van Inkel was geshockeerd toen hij hoorde dat vrouwen niet "oed op zichzelf letten. Het doel dat hij wil bereiken is goed, En dan kan je wel heel zwaar en seri eus met zo'n onderwerp om gaan, maar dan wordt 't alle maal zo beladen," Jelle van *t Hof uit Maassluis is in Houston, waar hij wordt be handeld in de kliniek van dr. Burzynski. Een jaar geleden werd bij de 27-jarige man een hersentumor ontdekt, Na vruch teloze operaties, bestralingen cheraokuren ls hij in Nederland 'uitbehandeld'. Verslaggeefster Conny Tahelj volgt hem op zijn moeilijke reis. Jelle is niet de enige die de omstreden methode van 'dr. B.' als laatste strohalm heeft. Jelle samen met zijn vrouw Sonja in de wachtruimte van de kil- Jelle ondergaat een van zijn dagelijkse onderzoeken, nlek. HoustonDe kliniek van dr. Bur- zynski in het moderne kantoorge bouw in Houston doet op het eer ste gezicht niet denken aan een medisch centrum waar kankerpa tiënten worden behandeld. In de ruime wachtkamer staan grote, zachte leren banken rond houten salontafels. Patiënten en hun fa milieleden wachten rustig op hun beurt. Niemand kijkt vreemd op als iemand languit op de bank gaat liggen slapen. Mensen ver tellen elkaar hun verhaal, wisse len ervaringen uit over hun ziekte en de behandelingen die geen re sultaat hadden. De meeste patiënten zijn niet zichtbaar ziek; ze verbergen het litteken op hun hoofd onder een petje of haarband, maar zijn wel herkenbaar aan de kleine blauwe canvas tasjes met de computer en de vloeistof die hun leven moet redden, Medewerkers van Bur- zynski begroeten iedereen met de bekende Amerikaanse vriende lijkheid: 'Hi honey, how are you doing today? Feelin' good?' Bij de ingang van de kliniek ligt een tafel vol papieren over dr. B., zoals hij door personeel en patiën ten liefkozend wordt genoemd, met de aansporing om de infor matie ruim te verspreiden. Op voorgedrukte noodkreten om Burzynski's geneesmiddel via een versnelde procedure erkend te krijgen, zoals met sommige aids-medicijnen is gebeurd, hoe ven patiënten alleen de naam van hun eigen senator nog in te vul len, Een brief aan president Clin- ion ontbreekt niet. Vanaf de muur kijken veelal la chende gezichten de bezoeker aan. Talloze fotootjes van Bur zynski's patiënten, jong en oud, hangen naast foto's van protest marsen door diezelfde patiënten. Jelle van 't Hof is sinds woens dag aangesloten op bet medi cijn dat zijn kankercellen moet aanvallen. Behalve een lichte tinteling in zijn hoofd en ver moeidheid, merkt hij niets van de vloeistof waarvan de dosis elke dag verhoogd wordt. Daarnaast moet hij dagelijks vier liter vocht binnen krijgen. Elke dag moet Jelle naar de kliniek voor het opnemen van bloeddruk en gewicht en er wordt regelmatig bloed afge nomen, Zijn vrouw Sonja krijgt nog elke dag instructie over de pomp. Over twee we ken moet ze het zelf doen, is hulp van het personeel niet meer binnen handbereik. De bezoeken aan de kliniek duren steeds korter, tot opluchting van Jelle die rijn rolstoel liefst verruilt voor het meer comfor tabele ziekenhuisbed in zijn hotelkamer. Pas over vier tot acht weken zal duidelijk zijn of de behandeling aanslaat. Zij ondersteunden hun dokter massaal tijdens de rechtzaken die de Food and Drug Administration tegen de arts had aangespannen, onder meer omdat hij zijn medi cijn zonder FDA-toestemming naar patiënten buiten de staat Texas heeft laten brengen. Met teksten als 'Dr. B. saves my live' (dr. B. redt mijn leven), 'Living proof (levend bewijs) en 'My live, my choice' (mijn leven, mijn keus) op grote witte borden protesteer de een leger trouwe volgelingen voor het Witte Huis en voor de rechtbank. In diverse tv-shows getuigen vaak huilende (oud-Jpatiënten en hun familieleden van hun vertrouwen in Burzynski. De meesten waren door hun vroegere arts naar huis gestuurd met de boodschap dat ze niets meer voor hen konden doen. Via een van die shows kwam de Met rode draadjes wol wordt op een landkaart aangegeven uit welke plaatsen de patiënten afkomstig zijn, Foto's Rotterdams Dagblad familie Franco uit Calfornië Burzynski's medicijn anti-neo- plaston op het spoor. Drie weken geleden kreeg vader Franco (64) te horen dat hrj lever kanker had en dat behandeling niet mogelijk was. „We zijn direct gekomen," vertelt zoon Steve, ter wijl zijn vader en moeder uitleg krijgen over de werking van de pomp. De grote Amerikaan is zichtbaar geëmotioneerd als hij zijn verhaal vertelt. „Met chemo therapie zou mijn vader nog acht maanden te leven hebben, zonder zes maanden. Toen hebben we m'n vader verteld over Burzynski en hij wilde zelf hierheen." Steve zucht en heft zijn handen in de lucht. Ja, hij weet van de FDA- rechtzaken. „Natuurlijk hebben ook wij onze twijfels. Maar al is er maar één procent kans, dat is be ter dan nul procent. En in geres pecteerde tv-shows hebben pati ënten verteld over hun genezing. Ik heb niks aan al die documen ten van de FDA en van tegenstan ders die de boot afhouden. Als we wachten tot Burzynski gezien wordt als een grote uitvinder, is het te laat voor mijn vader en voor JeUe." Dat idee drijft kankerpatiënten uit de hele wereld naar de Poolse arts. In de gang hangt een kaart van de Verenigde Staten waarop met rode wollen draadjes lijntjes zijn getrokken van woonplaatsen van patiënten en de kliniek in Houston. De kaart is bedekt met een grote kluwen wol Daarnaast hangen lange vellen papier waar op patiënten hun stad en land bui ten de VS hebben ingevuld: van Spanje en Turkije tot Japan. Ook de 36-jarige Su2an Beneze, uit een k'sin plaatsje aan de oost kust vs't de VS, heeft haar hoop op d? alternatieve behandeling met Burzynski's anti-neoplastons geri(;ht. „Niet veel mensen met een hersentumor hebben kans op genezing. Daarom heb ik eerst nog een andere alternatieve the rapie gedaan met ozon, voordat Ik via een vriend hoorde over dr. Burzynski." Susan is net als Jelle van 't Hof een paar dagen geleden begonnen met de behandeling. Ook voor haar is de spanning dui delijk groot. Jhelle Webster uit Jamul bij San Diego is ruim een week aangeslo ten op de vloeistof met anti-neo plastons. De 62-jarige Amerikaan se heeft eenzelfde kwaadaardige, snelgroeiende hersentumor als Jelle. In maart werd haar tumor ontdekt en direct volgde een ope ratie. Op de traditionele bestra ling en chemokuur reageerde ze zo slecht dat ze besloot ermee te stoppen. Een arts in San Diego, die ook met een nog niet door de FDA goedgekeurd medicijn expe rimenteert, verwees haar naar col lega Burzynski. Toen ze anderhalf week geleden arriveerde was de linkerzijde van haarlichaam zodanig verlamd dat ze bij alles geholpen moest wor den, vertelt haar zoon Rick. Jhelle wandelt nu zonder steun door de kliniek en behalve de zwarte haar band en het pompje is er niets aan haar te zien. „Ze is weer als een gewoon mens," vertelt Rick opge wekt. „Ik voel me weer een stuk beter," erkent zyn moeder. Komt dat door het medicijn? De vtouw haalt haar schouders op. Rick zegt: „In de eerste piaats is hetde kracht van het geloof in de ze behandeling. Wij, myn moeder, vader en ik, doen veel aan positief denken en visualiseren dat de tu mor slinkt. We denken aan een bijenkorf waar bijen steeds kleine stukjes tumor weghalen en de an ti-neoplastons inbrengen. Aan vankelijk deden we dat met de pac-man, je weet wel, van het computerspelletje." Maassluizer Jelle klinkt dat denk beeldig aanvallen van de tumor niet vreemd in de oren. Hij is er van overtuigd dat hij mede door psychotherapie nog steeds op de been is, naast zijn gezonde dieet, vitamines en mineralen en de operaties. Bij de diagnose van rijn hersentumor gaven de artsen hem nog zo'n zeven maanden. Vandaag is dat exact een jaar ge leden. De druk vanuit het Westen op de Joegoslavische president Milosevic om in te binden in Kosovo neemt toe. Maar het is allemaal nog niet indrukwekkend. De 'luchtshow1, die NAVO-gevechtsvliegtuigen gisteren hielden bij de Servische grens, zal Milosevic niet hebben geïmponeerd. Van de boycot van Joego slavische luchtvaartmaatschappijen, die niet meer op Europese ste den mogen vliegen, zal de president evenmin lang wakker liggen. De Europese Unie deelt met deze acties hooguit wat speldenprikjes uit die waarschijnlijk weinig effect zullen hebben op het gedrag van de Serviërs in de 'opstandige' provincie Kosovo. In dat gebied dreigt een situatie te ontstaan die vergelijkbaar is met wat er enkele jaren geleden in Bosnië met de mosiims gebeurde. In Kosovo is het de Albanese bevolking die door Servische milities wordt opgejaagd en bijeengedreven in kampen. De Europese Unie wil, met de VS, dat er snel een eind wordt gemaakt aan deze nieuwe ronde van etnische zuiveringen. Milosevic wordt gevraagd zijn troe pen uit de provincie terug te trekken, de weggejaagde mensen naar hun huizen te laten terugkeren en internationale waarnemers toe te laten. Maar Milosevic heeft tot dusver nog niet eens de schijn gewekt daartoe bereid te zijn en daarom wordt de druk opgevoerd. Alleen niet in die mate dat hij werkelijk iets te vrezen heeft, Want het ziet er niet naar uit dat de NAVO spoedig echt in actie komt en Servi sche doelen vanuit de lucht gaat bestoken. De meeste landen vin den dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties daarvoor het groene licht zou moeten geven. De kans dat dat gebeurt is zeer ge ring, omdat Rusland (en China) van hun vetorecht gebruik zullen maken. Rusland vond zelfs de nogal onschuldige NAVO-luchtshow van gisteren al te veel van het goede en wil koste wat kost de pro blemen in Kosovo langs diplomatieke weg oplossen. Ook die weg biedt niet veel perspectief, omdat Milosevic tot dusver niet voor rede vatbaar bleek te zijn. Wellicht kan president Jeltsin, - die zijn Servische 'broeder' op het matje heeft geroepen in het Kremlin, meer bereiken. Jeltsin kan een internationaal politiek succesje in elk geval goed gebruiken. Ruslands reputatie is interna tionaal niet meer wat ze geweest is. Het land verkeert bovendien zeifin grote, vooral fïnancieel-eeonomische problemen die schreeu wen om een oplossing. Het Westen kan daarin een hulpverlenende rol spelen. Die hulp komt ongetwijfeld dichterbij als Jeltsin erin slaagt Milosevic zodanig de oren te wassen dat hij de Kosovaren met rust laat. Jeltsin kan dus scoren, als hij wil. Lukt ook dat niet, dan zijn veel scherpere economische sancties tegen klein-Joegosla- vië onvermijdelijk. Den HaagRobert ten Brink ruilt Veronica in voor SBS 6. De popu laire presentator neemt zijn suc cesprogramma's 'All you need is love' en 'Make my day1 mee naar SBS 6 en zal nog andere grote shows voor dit station gaan pre senteren. Ten Brink verliet in 1992 de VARA om bij Veronica het dating- programma 'All you need' te gaan presenteren. De show groeide al snel uit tot een van de best-beke ken programma's van het com merciële station. De presentator wilde van HMG, het moederbe drijf van RTL 4, RTL 5 en Veroni ca, een langer contract en meer zekerheid over de toekomst van zijn programma's. Meer dan twee jaar met de optie op nóg een jaar kon Veronica-directeur U. Glorie echter niet bieden, Ten Brink voegt zich in de stoet van presentatoren die het moe derbedrijf Inmiddels heeft verla ten. HMG-topman P. Porsius liet eerder weten geen plaats meer te hebben voor Peter Jan Reus, Hans van der Togt en Hans Kazan. Het gedwongen vertrek van de drie presentatoren leidde tot onrust in de Endemol-staL Twee weken geleden spraken kijkcijferkanonnen Henny Huis man, Ron Brandsteder, André van Duin en Caroline Tensen met Porsius over hun positie. Porsius liet echter weten niet van hen af tewi!' i Mooi cadeau! Het gemak van Libertel iZi, de luxe van een dchte Ericsson. Geef de geslaagde in ëën verpakking een Libertel iZi GO! met eigen telefoonnummer en een beltegoed tot f 90,-* plus de Ericsson GA 628, Een technisch geavanceerd toestel met verwisselbaar front. Inclusief een extra design-frontje. Dat alles voor f 529,- ind. BTW. ibitdine gcidiï c/m 30-6-1998 ERICSSON vRouw En ki»0ERfN DEMpfw ORAn(<- 6E8R«iK jo#É»E M4nnEn JE £,EEH h EM ToEM ^el pe Goede F[es NÉ 7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5