14 rweg Bewoners Stationsstraat zijn al lang aan de slag 1 'Subsidie? Nee, daar weet ik niets van' Gestolen bankoverschrijvingen leverden 4,5 tod op Leuke strutneumen genda P *1 Fë Pakketten voor Polen Schapen scheren op Holywood Pleinfeest obs De Klinker Beiaardconcert in Groote Kerk Waterprutten !/'j, „f* Rotterdams Dagblad Donderdag 18 juni 1998 Bij juryvoorzitter Theo Schoenmakers is de aanbeveling binnenge komen om de Misser van de Maand-trofee uit te delen aan het culleu- ge van burgemeuster en wetheuders van Scheudam. Een groep pro minente nazaten van de Vikingen, die zich hier met Batavieren, Ka- ninefaten, Tubanten, Saksen en Friezen hebben vermengd, laat we- - ten dat ze het ongepast vinden om Scandinavië in bespottelijke straatnaamgeving belachelijk te maken. In de beoogde nieuwbouwwijk Sveaparken, ontworpen door de Zweedse architect Ralph Erskine, moeten alle 'strutneumen' naar de Zweedse cultuur verwijzen. De vijftigste generatie "Vikingen in Schiedam vindt dat maar niks. „We hejjen euwenlang gepreubeurd in te burgeren in de Jeneuverstud, met beheud van unze cultureule identiteut, maor nu gut het culleuge us belaocheluk meuken. Welke weldenkende Scheudammer wenst nu in de Wasaknackebrötborg te wennen?" zo ongeveer begrijp ik hun tolk, Margreet Feenstra, die er in de Maaspost vanWodansdag behartigenswaardige opmerkingen overplaatst De actiegroep heeft groot gelijk en op doortastende wijze heeft ze achterhaald dat ook de adviescommissie tot straatnaamgeving vindt dat de toekomstige-straten een knipoog moeten bevatten naar het vroegere "Kethei en naar andere gehuchten in Midden-Delfland. Het ging al mis, zegt de straatnamencommissie, toen de naam Kethei werd ingeruild voor Spaland, dat feitelijk ergens anders lag. Ook de nakomelingen van de Scandinavische allochtonen vinden dat 'Keu tel' de leidraad moetzijnbij de naamgeving. Je kunt de straten naar Zouteveen, Tanthof, 't Wondt en Delft noemen. Vanuit Kethei liepen er landweggetjes naartoe. Inde Gorzen hebben bijna alle straten een link met de oorspronkelijke dorpen in de Hoeksche Waard en op Voome-Putten, Goeree-Overflakkee en Usselmonde. Op vergelijkba re wijze behoort Sveaparken rechtte doen aan historische vindplaat sen in Delfland. Juryvoorzitter Theo Schoenmakers van de Misser van de Maand-tro fee is nu vast van plan om een extem deskundige te raadplegen: Wil lem P. Rook, samensteller van het unieke straatnamenboek Wan Sehie, Dam en Schiedam7. Wedden om een borrel dat Rook zich - schaart ach ter de Iobby-Feenstra? - En ik raid ook dat Margreet steun verdient, om te beginnen van de duizenden bezoekers van het Spectrumfestival, die niet houden van -pseudo-multicolturalisatie. Stel je voor dat Erskine een Hun was ge weest, dan zou je straks een huis kunnen kopen in de wngjngmjmjm- jing.Datis KhkckebrÖtstraat in het Mongools. De Schiedamse straat namen zijn al een soort Chinees, schreef ikvorigeweek. Maghetvolk alsjeblieft zonder postdoctorale taalcursus z'n adres kunnen op schrijven? KOR KEGEL Er is weer gelegenheid tot het inleveren van pakket ten voor familie, vrienden en kennissen in Polen. De pakketten moeten goed verpakt - bij voorkeur in een stevig kartonnen doos met plakband dichtge plakt en mei een stevig touw erom heen. Het maxi male gewicht is 25 kilo en de kosten zijn 7,50 per pak ket plus 2,50 per kilo. Bij het inleveren van een pak ket is men verplicht een legitimatiebewijs te tonen. De pakketten kunnen na een telefonische afspraak op vrijdag 19 juni tussen 18.30 en 21.00 uur worden ingeleverd bij de familie Ruigrok, Ramerlingh Ön- nesstraat95 inVlaardingen (4341820) Op de kinderboerderij Holywood aan de Amsterdam laan in Holy worden op zondagmiddag 21 juni van 14.00 tot 16.00 uur de schapen geschoren. De afgelo pen weken zijn onder toeziend oog van schoolkinde ren uit de buurt de meeste schapen al geschoren en komende zondag zal schapenscheerder Arie Poot de laatste schapen van hun vacht ontdoen. Naast het schapenscheren zijn er mogelijkheden om de rest van de kinderboerderij te bekijken. De toegang is gratis. Openbare basisschool De Klinker houdt op woens dagmiddag 24 juni het jaarlijkse Pleinfeest. De leer- lingen van de school, maar ook kinderen uit de wijk kunnen van 13.30 tot 16.30 uur meedoen aan diverse spelactiviteiten, zoals de rodeostier, een zeephelling èri'een luchtkussen. Op een grote presentatiewagen zullen diverse playback optredens plaatsvinden door leerlingen van de school. Deze optredens worden af gewisseld met het Rad van Avontuur. Tijdens het pleinfeest zijn loten te koop voor de grote loterij. Met deze loterij kunnen mooie prijzen gewonnen worden. De opbrengst van de loterij en de spelactiviteiten is bestemd voor twee Foster Parents kinderen die door De Klinker zijn geadopteerd. Stadsbeiaardier Jan van der Zwart speelt zaterdag 20 juni van 19.15 tot 20.00 uur op de beiaard van de Groote Kerk. Aansluitend wordt een orgelconcert ge geven. Voor het beiaardconcert is gekozen voor bekende stukken van klassieke componisten als Mozart, Beet hoven, Von Weber en Schumann. De muziek is speci aal gearrangeerd voor de beiaard. Ook is het mogelijk om de toren te beklimmen en deel te nemen aan een rondleiding. Voor het beklim men is de minimumleeftijd vastgesteld op 8 jaar. Kinderen van 8 tot 14 jaar mogen uitsluitend onder begeleiding van een volwassene de toren beklim men. Belangstellenden kunnen zich op 20 juni mel den tussen 18.45 en 19-00 aan de voet van de toren, achter de Groote Kerk. Het Zuidhollands Landschap houdt zaterdag 20 juni een excursie naar De Nieuwe Poel in het Staelduinse Bos. Het thema van deze excursie is Waterprutten. Onder leiding van een natuurgids van de vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos mogen kinderen aan de steiger water scheppen en determineren, wat er nu in De Nieuwe Poel leeft en groeit. Voor volwas senen is er een wandelexcursie, ook met het thema water in het bos. De excursies starten om 10.00 uur by het bezoekerscentrum d'Oude Koestal aan de Peppellaan 4 in 's-Gravenzande De prijs van de ex cursie bedraagt vijf gulden. Leden van het Zuidhol lands Landschap, Natuurmonumenten en Vrienden van het Staelduinse Bos betalen driegulden. Kinde ren van 4 tot 12 jaar mogen voor een gulden deelne- Redaciie' Waterweg: Edwin Comellsse, Marc Floor, Ben van Haren, DanEëile Hermans, Judith van Klaveren, Sentina van der Meer, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Sonnemans Telefoon 2732700 4004310 .«V De Stationsstraat in Maassluis moet een flinke opknapbeurt krijgen en daarvoor hebben gemeente en provincie wel wat geld over om de bewoners te helpen. Foto Roel Dijkstra De Maassluise Stationsstraat krijgt, als het aan de gemeente ligt, een flinke opknapbeurt. Pro vincie en gemeente subsidiëren het. Zeventig procent van de kos ten ontvangen de huiseigenaren voor het verhelpen van gebreken die begin dit jaar zijn geconsta teerd bij het bouwkundig onder zoek. Het moet het aanzicht van zowel de straat als de stad - de voormalige kapiteinshuizen zijn goed te zien vanaf de Laan 1940- 1945 - verbeteren, verklaarde wethouder Frank Koen eergiste ren in de commissie ruimtelijke ordening. Ondertussen weten de bewoners nog van niets. Velen hebben het druk met verbouwin gen binnensbuis. Door Jos van Nierop Maassluis „Daar zijn ze dan rij kelijk laat mee, we zyn by na klaar met verbouwen." Een bewoonster reageert ver baasd op de renovatieplannen die de gemeente Maassluis met de Stationsstraat heeft. Een halfjaar geleden beantwoordde ze vragen over de wijk en over eventuele mankementen aan haar woning. „Telefonisch, aan iemand van bouwkundig onderzoek." Hij zag het goed uitziende, al door de be woners opgeknapte pand alleen van de buiten kant. Anders moest hij spe ciaal voor mij uit ITtreeht ko men." Hierna heeft ze er niets meer van ge hoord. In spanning wachtte ze af. „We wisten nauwelijks of we het plafond wel konden schil deren. Misschien zouden de hui zen wel worden gesloopt." Hoewel ze het geen normale zaak vindt dat sommigen hun eigen huis niet bijhouden, ziet ze de straat de laatste tijd wel verbeteren. „Ieder een is gigantisch aan het opknap pen, er zit echt vooruitgang in de wijk." Lopend door de straat waar mooie panden worden afgewisseld door verwaarloosde, valt het inderdaad op. Meubels onder plastic, zakken cement - in veel woningen wor- den kamers op de benedenverdie ping onder handen genomen. Zo als bij de bewoonster die eerst al leen boven woonde maar nu ook 'beneden' erbij heeft. Keuken, badkamer en wc, alles is er vernieuwd. Over een even tuele financië le bijdrage door gemeente en provincie is de bewoonster van dit huis echter niets be kend, „Subsi die? Ja, dat zou wel schelen. Een goede zaak." Ook anderen in de Stationsstraat zijn, ondanks het uitgevoerde bouwtechnisch on derzoek, onbekend met de plan nen. Tegengehouden Ambtenaar Jaap van der Vliet weet daar van. Het heeft te maken met het feit dat het doorgaan van de subsidieregeling onder meer kan worden tegengehouden door de gemeenteraad. Nu de raads commissie voor ruimtelijke orde ning eergisteren instemde met de subsidie, lijkt dat niet meer aan de orde. Na 30 juni (de datum van de gemeenteraadsvergadering) zal de gemeente de bewoners daarom informeren en uitnodigen voor een informatieavond. „We wilden eerst het geld en het ja woord, en dan pas naar de men sen toe," vat Van der Vliet samen. Dat veel mensen nu al zelf aan het opknappen zijn en daardoor wel licht niet of minder in aanmer king komen voor de subsidie, is de ambtenaar bekend.Mensen is gezegd om verbouwingen in elk geval aan te melden. Dat is door één persoon gedaan." Hoewel de provincie er 'vrij zwart-wit' in is, denktVanderVlietnietdatde ge meente de mensen die zelf al ver beteringen aanbrachten zal ver geten. „De één heeft vorig jaar misschien tienduizend gulden ge ïnvesteerd, de ander niets en die krijgt daarvoor als het ware een beloning. Daar moeten we toch wat makkelijker mee omgaan, an ders krijgen we problemen." Scheuren Waar de mensen toch vooral bin nen aan het verbouwen zijn, heb ben de door het bouwtechnisch onderzoek geconstateerde gebre ken toch grotendeels betrekking op de buitenkant. Te denken valt aan daken, scheuren in de gevels, gebrekkige dakkapellen en ver rotte kozijnen. In één van de wo ningen is te zien dat er ook bin nen flinke gebreken kunnen zijn. Een Turkse man helpt er zijn dochter met het bewoonbaar ma ken van een huis; ze huurt het van de bovenbuurman. In de grauwe en kale onderste woonlaag - ge deeltelijk onder straatniveau- vertoont het plafond vochtvlek ken en wordt één van de balken waarop het huis rust, gestut door een plank. „Als dat valt, is het echt gevaarlijk," vreest de vader. Een ander verhaal is de bovenwo ning van een andere Turkse be woner van de Stationsstraat, De man woont er vanaf 1975 en heeft vorig jaar flink verbouwd. Trots laat hij het zien. De vernieuwde badkamer, de aangelegde centra le verwarming, het grijze tapijt, de nieuwe meubels in de woonka mer en ook de slaapkamer die er pico bello uitziet. „Subsidie? Nee, daar weet ik niets van. Ik heb het gewoon zelf opgeknapt." Door Cards Zijlmans Rotterdam/Schiedam Eigenlijk was hij zelf ook vooral slachtoffer van de fraude met de bankover- schrijvingsformulieren, zo wilde de 46-jarige Kralingse vorkhef truckchauffeur Ramon G. rech ter mr. S.A. RuUmann gisteren doen geloven in de Rotterdamse rechtbank. En van een poging na de schorsing van zijn voorarrest om drie vervalste cheques van de Britse Westminster Bank met een totaalbedrag van 125.000 Britse Pond bij de ABN/Amro in Ridderkerk te verzilveren, wist de Kralinger ook niks. Zijn schoonzoon Riehy G., die medeverdachte is in de omvang rijke fraudezaak en die later te recht staat, had de Kralinger om zijn bankpasje en pincode ge vraagd om geld van vermogende buitenlanders 'te witten'. „Ik wist toen wel dat het om witwas sen of zo ging, maar ik zou er geld voor krijgen. Ik wist niet eens wat witwassen was. Nu moet ik zelf aan de bank 33.000 gulden te rugbetalen," sprak de verdachte gisteren op zielige toon in de rechtszaal. Onderpand Een vijftiental andere rekening houders is eveneens door de bank aansprakelijk gesteiö voor de schade door het innen van ille gaal gestort geld op hun reke ning. Want Ramon, Richy G. en een derde ronselaar uit Schie dam zouden een groot aantal le den van de gemeenschappelijke vrienden- en kennissenkring zo ver hebben weten te krijgen, dat zij tegen betaling van enkele dui zenden guldens hun bankpasjes en pincode afstonden. Identi teitspapieren moesten soms als onderpand ingeleverd worden, want men wilde voorkomen dat de rekeninghouder er zelf met het geld vandoor ging. Grote bedragen Op de rekeningen van de pas houders van de VSB-Bank werd vervolgens met bij inbraken ge stolen of vervalste bankover schrijvingen van bedrijven in heel het land grote geldbedragen overgemaakt. Volgens de Regio nale Recherche Dienst van de po litie Rijnmond (RRD) is tussen februari 1995 en maart 1996 zo ruim 436,WO gulden ontvreemd. Benadeeld zijn de banken van de bedrijven, die het geld overboek ten naar de VSB. De ABN/Amro, Rabo, ING en SNS-Bank moes ten de valselijk overgeschreven bedragen terugstorten naar hun cliënten. Wegens oplichting, de mede plichtigheid daaraan en lidmaat schap van een criminele organi satie eiste officier van justitie mr, A Verbruggen gisteren tegen de Kralinger vijftien maanden cel, waarvan een derde deel voor waardelijk, en een boete van 15.000 gulden. De 31-jarige- Schiedammer Jay S., aan wie Ra mon de bankpassen leverde is,, volgens de aanklager de schakel tussen de 'boven- en onderwe- reld' van de criminele groep. Te gen hem eiste het Openbaar Mi nisterie (OM) een celstraf van" twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, en een geldboete 1 van 40.000 gulden. De verdachte is eerder veroordeeld tot heling en poging tot oplichting. Schiedammer Ook Jay S. wilde rechter RuU mann doen geloven niet te we ten, waarvan het geld op de VSB- rekeningen' afkomstig was. De Schiedammer was door twee on bekend gebleven Surinaamse Amsterdammers, die zich aan hem voorstelden als 'Piet' en 'Steve' in een coffeeshop op het Waterlooplein om hulp gevraagd bij het innen van geld. „Omdat ik het niet vertrouwde, ben ik toen hulp bij anderen gaan zoeken, die wel mee widen doen," legde hij de rechtbank uit „Het geld werd, volgens de Amsterdam mers, van Internet gehaald en by de rekeninghouders gestort Zo hadden zy ineens veel geld uit een soort lening waarmee je rood kon staan. Of het later terugbe taald moest worden, lieten zy in het midden." Rechtbankvoorzitter RuUmann gaf te kennen niks van de uitleg te snappen en suggereerde dat de verdachte met deze uitleg zichzelf en zyn handelingen wil de goedpraten? „Ais je zoiets zo 'perfect uitvoert, weetje toch pre cies' waarmee^ je" bezig bent?"1 vroeg ze retorisch aan Jay," die volgens eigen zeggen 37.000 gu]: den aan 'de bemiddeling1 zou hebben overgehouden. Stoet Als de Amsterdammers dé Schie dammer nodig hadden, werd hy opgebeld. Als Jay dak weer een bankpas had, zorgden de op drachtgevers dat er grote hoe veelheden geld op de-rekening werd gestort én kwamen zij naar r Rotterdam om met Jay, de Kra linger die- de bankpas 'door schoof en de rekeninghouder op pad te gaan. Meestal trok de stoetx in twee auto's langs een stuk of acht verschillende VSB-vestigin- gen in de Rijnmond, waaronder die van Schiedam en "Vlaardm- gen, om in korte tijd duizenden guldens van de rekening te kun nen halen. Opdrachtgevers spra ken slechte bij uitzondering met rekeninghouders. Snelheid was geboden, omdat het geld van de, bank moest zijn, voordat het be drijf de illegale overschrijving had opgemerkt. Na 'de stroop tocht' verdeelde men de buit die soms 60.000 gulden bedroeg, via een vaste veideelsleutel. Volgens Jay kregen de rekeninghouders veertig procent van het totale be drag, maar uit de politiedossiers blijkt dat zij zich meestal met en kele duizenden gulden tevreden moesten stellen. Een rekeninghouder die de ben de te slim af probeerde te zyn en rijn-rekening blokkeerde nadat er een bedrag; öp was gestort, '!kwam van een koude,, kermis thuis. Met het mes op de keel dwongen-de Amsterdamse 'op-" drachtgevers' de blokkering on gedaan te maken en moest hij In het onderzoekdoor de RRD 'Checkmate' gedoopt- zijn in to taal achttien verdachtenin beeld gekomen. De Amsterdamse hoofdverdachten zijn met geï dentificeerd.- Aanvankelijk was de politie met Schiedammer Jay S, die door het OM wordt gezien als êerilid van het middenkader van de bende, overeengekomen; dat hij hen zou leiden naar 'Piet' en 'Steve'. Maar na de schorsing van de voorlopige hechtenis door cellentekort van de Schiedara- mer en Kralinger. zag Jay van medewerking af. De verdediging van de verdach ten vroeg de rechtbank het OM niet ontvankelijk te verklaren in de vervolging van detwee, omdat zij byna twee jaar op berechting hebben moeien wachten en daar mee 'de redelijke termijn' vanaf het ty dstip van arrestatie zou zyn overschreden. Bovendien betwij felen de raadslieden of is bewe zen dat hun cliënten zich hebben schuldig gemaakt aan de delic ten zoals de officier van justitie die heeft omschreven in de dag vaarding. Op 1 jiili doet tie rechtbank uit spraak. Donderdag 18 jtini SCHIEDAM Wilhelmlnapleln. Midzomerfeest Grote Kerk. Inloopconcert Gemengd KoorSenectu- te, lS.OOu. De Weerklank. Warme Maaltijd, 17,00uGroene Laan.Concert HarpeDavids, 19.30u. Wc Ni'euwland. Harmoma-avond mettrance-tekeningen, 20.00u. VLAARDINGEN Dc West, Klaverjassen, 13.30-16.30u. Dc de Bijenkorf. Klaverjassen, 13.45-16 30u en jeu de boules en koersbal, 14.Q0-16.30u. Dc Soenda. Creatieve middag, 14.00-16.00u. Vrijdag 19 juni SCHIEDAM Podium Café. Vnjdagavondcd's, 21.00u. Thtrtede. Optreden John en Cisca, 14.00u, VLAARDINGEN Dc Soenda. Spellenmiddagendarten, 14,00- 16.00u .Oude Stad hu is op de markt. Stads- winkel, 19.15U. Stadsgehoorzaal. Balletuit- voenng.20.00u. MAASSLUIS De Markt Midsummemightfestival, 18.45u. ROTTERDAM SKVR Muziekschool Centrum-West; 20-OOu Open Podium L'Esprit. 21.00u Bluescrtiise. Baroeg. 21.00u Malevolent Cre- abon/lnfemal Majesty/Sadus. De Vlerk. 21.30uBamstornpers. Pereoonsha!.20.30u Favraka. Cabaret Restaurant Schellinks. 19.00u De Tunes. Wllhelmlnapier. 22.00u Wilhelmina's Zomers 1998. R'damse Schouwburg diveise tijden 29e Poetry Inter nationa! Creadansacademie de Klerk. 19- 20 30u Dansen voor iedereen. Van do. 18 t/m wo. 24 juni. ROTTERDAM Cinerama i: 'Deep Impact' (12) dag. 12.30- 1530-18.15-21,15 Ctn.2: 'Picture Perfect' {al} dag. 12.45-15.45-18.30-2130. Cin.3: 'Chinese Box' (16) dag. 12.15-15.15-18.30- 21,30. Cin.4: 'Left Luggage' (al) dag, 12.30- 15 30-18.15-21.15. Cln.5: 'Air Bud' (al) dag.12.15-15-18. 'Spawn' (16) dag. 21. I max Theater: Thelivmgsea' (al) dag (beh.vr- .za,ma.)18. 'Amazon' (al) dag. {beh.vr.za,ma 15-17,vr,za.ookl9.'Evere5t'{a!)dag.(beh.vr- ■za.ma.) 14-16-1915, vr.za. 14-16-18-20. 7/tamc'(12)dag (fceb.vr.za.ma.)20 30, vr za- .ma, 21.15, za.zo.ook 10. Ven.1: 'Die Saizmannervon Tibet' dag. (beh- ,ma.)19 30-21.45, vr 14.30. Ven.Z' 'De Poolse bruid' (12) dag. (beh ma.di.) 19.30 '0n connart la chanson' (16) dag. (beh,ma.) 21.30. The incredible true adventures of two girls in love (16) vr. 15.30. 'Repulsion' di.19.3Q, Ven.3: Who the hell is Juliette?' (16) dag (beh.ma.) 20-22. Ven 4; 'Love and death on LongIsland' (16) dag. (beh.ma.) 20. 'Mane Bale des anges'(16) dag. (beh.ma )22. Lumière l: 'Mercury Rising' (16) dagl3- 15.30-18.30-21,15. Lum. 2: 'Grease' (al) dag 13.30-16-18.45-21.30. Lum. 3: 'Play- mgGod'(16)dag.l6 30-19-2130 do.vr.ma- ,di. oofc 14. do. metom 19, Lum. 4: ThebigLe- bowsii' (12) dag 18.30-21.15 do.vr.ma.df. 00K13-15.45. Pathé:'Deep!mpact'{12)dagll(zo metom 11) 13.35-16.10-18 50-21.20 Jackie Brown' (16) dag 11.10-14.40-17.50-21 'Leslie Nielsen Is Mr,Magoo" (al) dag 11.30- 13 30-15.35-17 35-19.40 22. 'Red Comer' (16) dag 16.30-19-2130, (di. met om 2130) do.vr.ma di. ook 1110-13.40. US- Marshals' (16! dag 18 20 21 20, do.vr ma- .di.ookll 40-15.20, Titamc'(12)dag. 11.30 (vr.za. met om 11.30) 15.3019.30. 'A thousand acres' (12) dag 16.20-18 55- 2140. do vr ma di.ookll 20-13.50 Sneak preview Staatsgeheim' (16) di 2130. Nactrtvooretellingen: Lum.l: 'Breakdown' (l6)vraa.00.30.Lum.2; JackieBrown' (16) vr.za.0015. Lum.3: Replacement Killers' (16) vr.za.0015. Lum.4: 'Scream 2' (16) vr- za. 00.30. Kinds rmatinees: Lum.3: 'Atr Bud' za zo.wo. 13.30. Lum.4: 'Pippi Langkous' zajo wo. 13- 15.30, Pathé'Air Bud' zajo. wo 11-13.10- 15.20. 'Flubbed za.2o.wo 11-1340 'Mouse Hunt'za zo.wo.11.20-13.50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2