Fotocamera wordt computer Adobe groeit harder onder Windows van ■lil Rennend robothondje Liefding Beeldschermbijbel: zoekt en gij zult vinden ,r Hv&m, - - JL ii>w Nieuwe Webtricity met enorme voorraad plaatjes Vrijdag 19 juni 1998 Rotterdams Dagblad redactie Digi@taal Postbus 2999,3000CZ Rotterdam E-mail: digitaal [£rotte;damsdagblad.nl Zelfs de grafische sector, tra ditioneel sterk verbonden met de Apple Macintosh-com puter, wendt zich meer en meer tot het Windows-pJat- 1 form. Adobe, de maker van Photoshop, boekt al meer groei in de pc-omgeving dan op deMac. Door Paul Houkes Nog steeds houdt de Apple Macin tosh manmoedig stand onder al het Wmdows-geweld. Vooral in de grafische industrie en bij uitgeve rijen is de Mac nog steeds popu lair. Maar er is een duidelijke ver schuiving waarneembaar naar de Wmdows-pc. Zelfs een fabrikant als Adobe Systems, die zijn grafi sche software zowel voor de Ma cintosh als voor de Windows-pe uitbrengt, constateert een aan zienlijk grotere groei in de laatste categorie. Windows is bezig 2ijn achterstand in de grafische seetor in hoog tempo goed te maken. Adobe heeft een belangrijk marktaandeel in de grafische soft ware. Vooral het fotobewerkings- programma Photoshop wordt door professionele gebi uikers zeer veelvuldig toegepast. Ook binnen grote bedrijven vinden de producten van Adobe aftrek. Met name het door Adobe ontwik kelde portable document format afgekort pdf, wordt op steeds gro tere schaal gebruikt. Met pdf kun nen documenten, met behoud van de complete vormgeving, inclu sief illustraties en andere grafi sche elementen, op elektronische wijze worden gepubliceerd Toch blijven het bewerkbare bestan den, die door de ontvangende par tij dus kunnen worden aangepast. Volgens Brian Liddie, de Europe se general manager van Adobe Systems, is pdf hard op weg om een standaard te worden, net zo als de printertaai Postscript (ook van Adobe) dat eerder al werd. „Met de pdf-technologie ziet een opgemaakt document er op elk computersysteem precies hetzelf de uit. Het is dus een uitstekend hulpmiddel om een handleiding of brochure via elektronische weg te distribueren. Dat kan bijvoor beeld via het Internet. Zeker daar zie je een explosieve groei van het aantal pdf-publicaties". Het grote voordeel van het for maat is dat zo'n elektronisch do cument op elke soort computer kan worden gelezen. D' ontvan gende partij heeft alleen de Acro- bat-viewer nodig, die gratis vanaf het Internet kan worden opge haald. Liddie beschouwt pdf als een van de belangrijkste ontwikkelingen van Adobe. „Het formaat zit in het hart van alles waar we mee bezig zijn. We merken ook dat bij grote bedrijven de uitwisseling van al lerhande documenten ontzettend belangrijk is, en dat blijkt vaak veel problemen op te leveren. Met onze pdf-producten zijn we daar dus erg succesvol". Pagemaker Iets minder sterk is Adobe in de professionele sector met zijn pagi na-opmaakprogramma Pagema ker. In deze industrie moet de fa brikant het vaak afleggen tegen concurrent Quark, die met het op maakprogramma Express een groot deel vai. de markt in han den heeft. „Maar binnen gewone bedrijven, en dan vooral op het Windows-platform, zijn we met Pagemaker juist weer wél erg suc cesvol", zegt Liddie. „Als je Windows en Macintosh bij elkaar optelt, dan wordt Pagemaker zelfs vaker gebruikt dan het program ma van Quark'". Adobe heeft de professionele vormgever geenszins afgeschre ven. In de komende maanden komt het bedrijf met nieuwe toe passingen, die voor deze sector zeer interessant zullen zijn, voor spelt de regiomanager. Wat die producten precies zullen zijn wil hij nog niet zeggen, maar het gaat om 'meer dan alleen een doos'. Ook voor de consumentenmarkt heeft Adobe nieuwe producte&jbk. petto. Op dit moment heefthet bfr drijf al pakketten als PagemilTf voor de vervaardiging van Webpa gina's, en het fotobewerkingspro- gramma Photo Deluxe, een 'kind je' van Photoshop. Binnenkort verschijnt een speciale bussiness- editie van dat fotoprogramma, met extra functies die voor bedrij ven interessant kunnen zijn. Ook komt er een pakket onder de titel Image Ready, waarmee op een heel gemakkelijke manier foto's kunnen worden klaargemaakt voor publicatie op het Internet. Adobe is op het Internet te vinden op het adres www.adobe.nl Door Pons Simons De nieuwste digitale fotocame ra's van Kodak zijn meer dan al leen camera's Waren de toestel len tot nu toe als het ware een slaaf van de personal computer, de Kodak DC22Ö en DC260 heb ben een eigen processor com- pieet met besturingssysteem. De camera is zelf computer gewor den. Daarbij levert de DC260 een beeld, dat niet meer vergelijk baar is met de kwaliteit van een videorecorder (640x480 pixels of VGA), maar nadert deze SVGA of Hi-8 kwaliteit met768x512pixels. In de hoogste resolutie, door ge bruikmaking van software, weet Kodak zelfs elektronische plaat jes te fabriceren met een resolu tie van 1536x1024 pixels. Vol doende om met de huidige kleur- eninktjetprinters een afdruk te leveren ter grootte van een A4'tje met zogenoemde fotokwaliteit. Printjes van 10x15 centimeter zijn alleen by nauwkeurige be studering te onderscheiden van 'echte' foto's afgedrukt van een negatief. De foto's worden opgeslagen op een zogenoemde flashpixcard. Een klein vierkant plaatje dat verkrijgbaar is met een opslagca paciteit van 4 tot 32 Mb. Stan daard zit by de genoemde came ra's 8 Mb, waarop veertien foto's kunnen van de hoogste kwaliteit. Is de kwaliteit van minder belang dan kunnen er zelfs 90 op, of by de DC220 zelfs 104. De computer in de handzame DC220 en DC260 biedt tal van mogelijkheden. Allereerst zorgt de ingebouwde software voor een uitgebreid keuzemenu, waarmee alle instellingen zijn te regelen. Met een soort joystick, te bedie nen met de duim, kan door het menu worden gelopen. Via een ingebouwd microfoontje kan desgewenst ook geluid worden opgenomen, dat aan de foto blijft gekoppeld. Omdat de camera nu ook een eigen operating systeem heeft, wordt het ook mogelijk programma's te 'runnen'. Dat kan bijvoorbeeld een ge bruiksaanwijzing zijn voor een assistent van een verzekerings expert, die foto's van een schade De Kodak DC260 met bijbehorende flashplxcards. FotoKoack moet maken. Op het beeld schermpje is dan te lezen wat de gebruiker moet doen. Bijvoor beeld: 'Maak eerst een foto op af stand van de situatie'. Als dat is gedaan een opdracht als 'Maak een foto van de voorzijde'. Als laatste opdracht zou hij dan kun nen krijgen: 'Haal het geheugen kaartje uit de camera en geef dat Wat zijn de leukste, geksteraarste - ^eiend- ste of meest interessante plaatsen - 'sites'in Interact-taal- om eens een kijkje te nemen op Internet. Mooie site tegengekomen? Laat het ons weten. e-mait: digitaal@rotterdamsdagblad.nl Deze top 5 is in interactieve vorm te vinden op de site van het Rotterdams Dagblad: http://wwwjrotterdamsdagblad.iil/ Af en toe denken we nog wel eens met weemoed terug aan de tijden datje de Late Show van David Letteiman in Neder land op televisie kon zien. Voor alle treurende fans: CBS biedt Dave via Internet aan. De dagelijkse top 10 lijstjes, in teressante gasten en meer in Real video op: http://www.cbs,com/navbar/latesliow.htniI Soms kom je van die sites tegen, die op bijna aandoenlijke wijze nog enige orde in het chaotische Internet proberen te scheppen. Nooit compleet, maar verrassend actueel en han dig: http://www-sci.lib.uci.edu/HSG/Ref.html Weet watje slikt. De geneesmiddelen top 100 op: http://www.serviceapotheek.nl/toplOO/ Vakantie aan het voorbereiden? Kijk by deTourism Offices Worldwide Directoiy'. Tevens een goed adres om online gra tis catalogi en kaarten te bestellen: http://www.towd,com/ Bouw je eigen screensaver op: http://vvww.savescreeii.coin/ Wire hu bi Voor een digitale snelweg zonder files Internet www.wlrehub.nettel.: oio - 244 83 44 aan de administratie'. De secreta resse hoeft dan niet meer te doen, dan het kaartje in haar pc te stoppen en de foto's, die van de camera een eigen codenaam krij gen, in te lezen en in het scha- derappon te plaatsen. Het programmeren zelf moet nog wel met een pc worden gedaan. Maar dat kan in een simpele tekstverwerker. De program meertaal lijkt op basic. De tekst wordt opgeslagen op het geheu genkaartje, dat daarna in de ca mera wordt gestoken. Voorbeeld programma's zijn inmiddels al op te halen via het Internet. De bedoeling van Kodak is, dat op den. duur de camera echt het centrale punt wordt. Beeldopna me en beeldbewerking vindt in het apparaat plaats. Via kabeltjes kunnen de beelden op een televi sie of op de pc worden weergege ven. De DC22Ü en DC260 zijn geen goedkope camera's. Voor 2049 krijg je de DC22G met een resolu tie van 1152x864 en focus free zoomlens (ultra-groothoek tot standaard), en voor 2699 de DC260 met een resolutie van 1535x1024 en auto focus zoom lens (groothoek tot klein tele). By de camera's zit een flashpixcard van 8 mb, aansluitingen voor vi deo (Amerikaanse NTSC norm) en pc's. Daarnaast wordt soft ware voor beeldbewerking en plaatsing op Internet bijgele verd. ■gbsiden ïomtörBI ,_v dc 1 hi - 13 nor/ - "„e t- BWeuren. -3 - Sony heefteen nieuwe spefrobot OïitWwuiöïi! üfluer de naam 'Open-R'. Dit wat hulpeloos aandoende robot hondje kan rennen, de bal volgen en zelfstandig reage- ren op bewegende óbjecten met be hulp van een lng«- bouwde geheugen kaart. Sony hoopt binnen twèo jaar deze 'Open-R* robot op- de marktte bren gen. Foto YosWkaai Yauno /EPA Voor het maken van internetpagina's zijn er veel pro gramma's. De simpelste tekstverwerker voldoet al voor het maken van eenvoudige pagina's. De 'taal' waarin de pagina's worden gemaakt is HTML, (hy pertext mark-up language), een afgeleide van de in de uitgeverswereld gebruikte op maaktaal SGML. Een browser als Netscape of Internet Ex plorer ver staat die taal, die gebruik maakt van 'tags', aanwij zingen die steeds tussen speciale tekens staan. Met die codes zijn echter niet eenvoudig plaatjes, filmpjes en andere grafische ont werpen te maken. Daarvoor zijn nog steeds teken- en ontwerpprogramma's nodig. Webtricity van Mierof- ratX is daar er één van. Deze maand verscheen de tweede versie. De verbeteringen zitter vooral in de vormgeving. Allereerst is er Picture Publisher, het op Photoshop lijkende beeldbewerkingsprogramma. Als tweede Simply 3D, waarmee op eenvoudige wijze driedimen sionale plaatjes kunnen worden gemaakt. Maar met wat vernuft of door het volgen van de ingebouwde wizzards kunnen ook filmpjes gemaakt worden. Dat kunnen of echte videofilmpjes zijn of gif-animaties. Bij dit laatste worden plaatjes in gif-formaat (de In- temetstandaard) als het ware op elkaar geplakt en snel achter elkaar getoond, zodat een bewegend beeld ontstaat. Ook kan het inteneur van een kamer, waarin je kunt rondkijken met Simply 3D worden vervaardigd. Derde programma in het pakket is Designer. Dit te kenprogramma werkt niet met pixels, maar met zo genoemde vectoren. Elk punt, lijn en vlak wordt aan geduid met een plaatscode. Voordeel is, dat een teke ning onbeperkt kan worden vergroot, zonder dat de kwaliteit verloren gaat. Bij een vergroting krijg je dan niet die kleurhokjes, die gewone uitvergrote plaatjes kenmerkt. Nadeel van deze vectorenmetho de is wel, dat beeldschermkaarten en printers er niet eenvoudig mee kunnen omgaan, Ook foto's kunnen er (nog) niet mee worden afgebeeld. Voor vertoning op het Internet wordt de vectortekening of omgezet in een plaatje met pixels of gebruik gemaakt van een speciaal in de browser ingebouwd hulpprogramma. Om de vele duizenden meegeleverde plaatjes en filmpjes te kunnen beheren is er tot slot MicrogrojX Media Manager. Daarmee kan door de zeven mee geleverde cd's met worden gebladerd. Webtricity ligt in de winkel voor een prijs rond de 300. Meer dan tachtig procent van alle wereldwijde Internetters maakt gebruik van Windows. Zulke suc cesvolle programmatuur zet een wereldwijde standaard, een norm voor alle ontwikkelaars van hard ware, software en randappara tuur. Je zou verwachten dat ieder een erg tevreden is over het pro gramma Maar het gekke is datje een Windows-geb ruiker nooit vol dankbaarheid over die unieke prestatie hoort praten Integen deel zelfs Windows-gebruikers vertellen elkaar by voorkeur spookverhalen over alle dure hardware die ze nodig hebben om hun PC aan de praat te houden Vraag een willekeurige Wmdows-gebruiker hoe de dag is verlopen, en de kans is groot dat je eerst een cynische grap hoort over hel besturingssysteem. „Syv teemfout by het opslaan Harde schyf opnieuw formatteren' Ja Ja." De kopers van een Apple Macinto sh leven at een heel ander univer sum. Mae-gebroikers bouwen in hun vrije tijd steunpagma's op het Web, waarin ze alle leugens ont maskeren en elkaar op hartver warmende wyze gelukwensen met de aanschaf van hun wonder- apparaaf Op http://www- .m a cspeedzon e. com/Parhsan/ Misc/Links.html#Whyzijn behal ve tientallen links naar pagina's van liefhebbers, ook allerlei uit slagen te vinden van officiële ver gelijkingen tussen Windows- PCs en Apple-Macintoshes In alle gevallen komt de Apple zege vierend uit de stnjd. De argumenten van Mac zelf, op http://www.apple.com/whymac/, komen nogal defensief over. „Windows-gebruikers die over stappen op Macintosh? Het Komt Voor! "Ik weet niet goed wat ik er van moet vinden. Telkens als ik met een Apple het Web opga, schrik ik van de traagheid waar mee bijvoorbeeld Java uitgevoerd wordt. Maar alle testers kunnen toch geen ongelijk hebben? Hier moest ik over nadenken toen een Mac-fan mij vertelde over de nieuwste Intemet-Mac. „Hij kost maar 1000 dollar, hij is sneller dan een 4GÜ Megaherz Pentium PC, en hij ziet er fantastisch uit! Toen ik hem vroeg of hij hem dan al had uitgeprobeerd, keek hij me verge vingsgezind aan. „Nee hoor, ik weet niet eens zeker of die al in Nederland te koop is, maar ik heb hem van alle kanten kunnen be kijken op het Apple homepage. En hij maakt gebruik van de ver keerde poorten, hoorde ik, zodat er nog geen compatibele appara tuur is zoals printers of faxen, maar dat is niet erg. Apple loopt gewoon voor met deze technolo gie, de randapparatuur komt van zelf wel." Je zou het haast vergeten achter je PC, dai computers het leven van mensen kunnen verrijken, datje machine een "Afding kan zijn, waarvan je de paar fouten graag door de vingers ziet. Door Marcel Potters Om teleurstellingen te voorko men: de Beeldscherm Bijbel Volu me 1 bevat géén animatie-film pje van Jezus die over het water loopt. Noch een chckable map van het Hof van Eden, of een rustge vende stem die passages uit Het Boek aan je voorleest. Het is slechts 62,5 MB aan tekst - de En gelstalige King James Version en de Nederlandstalige Statenverta ling. Het programma werkt met Acro bat 3.0 en is voor een ieder - gelo vig of niet - te behappen. Handig is de zoekfunctie, die je in een mum van tijd naar een bepaalde passage brengt. Zoekt en gij zult vinden, zullen we maar zeggen. Tik bijvoorbeeld de naam van Pe- Statenvcrtaling KJJames Version Help Informatie Afsluiten trus in, en je krijgt direct in beeld waar deze apostel figureert. En je bent slechts één muisklik verwij derd van de betrokken passage, waarin het gezochte woord blauw is gemarkeerd. Jammer genoeg blijven ook op dit medium nijpende vragen onbe antwoord. Of er bijvoorbeeld kan goeroes aan boord van de Ark van Noach waren. Immers, Australië was rond die tijd nog niet ontdekt, dus waar moest deze goede man liefst twéé exemplaren van dit diersoort vandaan halen? Want, zo meldt Genesis 6: 'En gij zult van al wat leeft, van alle vlees, twee van elk, doen in de ark ko men, om met u in het leven te be houden: mannetje en wijfje zullen zij zijn'. Nog sterker, volgens de al eerder genoemde zoekfunctie blijkt er in de hele bijbel niet één kangoeroe voor te komen. Moderner Uiteraard wordt vastgehouden aan de originele tekst. Dat is op zich logisch, al doet het soms wel wat vreemd aan, dat soms haast onbegrijpelijke bijbel-Neder lands op een computerscherm. Je zou haast vluchten naar de Engel se vertaling, die Het Woord een tikje modernere klank geeft. Voorbeeldje: Genesis 1, vers 9: 'En God zeide: Dat de wateren van on der de hemel in een plaats verga derd worden, en dat het droge ge zien worde! En het was alzo' (U bent er nog?) En dan de Engelse versie: 'And God said, Let the wa ters under the keaven be gatkered together unto one place, and let the dry (land) appear: and it uias so'. Dat klinkt toch veel beter? God schiep de aarde en de zeeën, daar draait het om. Met de beeldschermbijbel komen de makers naar eigen zeggen te gemoet aan de wens van een flink aantal gebruikers. Degenen die wars zijn van soortgelijke cd- roros met teveel 'toeters en bel len', Wat men vól is de tekst, plus wat simpele zoekopdrachten. Een handige cd-rom met de complete bijbeltekst, beveelt de maker aan. En dat is het ook geworden. Niet meer, en niet minder. Beeldscherm Bijbel, volume 1. Uitgeverij Medema. Systeemei sen: Windows 3.1, Windows 95 of Macintosh. Vrije schijfruimte minimaal 5 MB. Prijs: 19,95

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 10