Discotheek voedt jongeren op y Baas boven baas bij eindexamens Rode kaartenregen op negende dag WK Overtreden huisregels levert gezichtsverlies bij vrienden op Vluchtelingen arriveren in Lissabon Smokkelsigaretten steeds vaker opgespoord fQh, V Miljoen francs beloning voor gestolen kaartjes Miljoen kinderen namen wapen mee naar school New Age-auteur Castaneda dood p zomerSALE. 50% korfing! Opinie Vernieuwing van het voortgezet onderwijs komt traag op gang Sport Tomasson, blij met 'fantastisch Feyenoord' Cultuur Vormgever zonder penseel, maar mét rommelhok Taxichauffeur rijdt in op passagiers Gouden Strop voor Jac. Toes Wilton is voor Joep een nieuwe uitdaging Vrouwen met borstkanker protesteren Abonneeservice 0pinie4 E arométërè Regfo9e.v. R JV13 Opr v-v J y. Spa Nummer 2219 I Vrijdag 19 juni 1998 I Westblaak 180 I 3012 KN Rotterdam. 010-4004400 j otterda ■■dSSsi&s De Mexicaanse arbiter Brizio Carter (rechts) wijst Zinedine Zi~ dane de weg, nadat de Franse voetbalier de rode kaart heeft gezien. Foto Gabriel Bouys/EPA Saint-Denis/Toulouse De ne gende dag van het wereldkampi oenschap voetbal stond vooral in het teken van de rode kaarten, hoewel heel Frankrijk juichte om de kwalificatie voor de twee de ronde. Grote smet op de over winning op Saudi-Arabië (4-0) was de rode kaart voor sterspe ler Zinedine Zidane. Arbiter Bn- zio Carter stuurdeeerder de Ara bier Al-Khilaiwi van het veld John Jairo Toro Rendon maakte het tijdens Zuid-Afrika tegen Denemarken (1-1) veel bonter. De Colombiaanse scheidsrech ter trok tien keer een kaart: drie keer rood, zeven keer geel „Het was happy hour voor de scheids," zei Ajaeied en Zuid- Afrikaan Benni McCarthy na af loop. Rendon evenaarde met de drie rode kaarten het WK-record van 1938 en '54. De Colombiaan stuurde binnen achttien minu ten drie invallers uit het veld. Dat was een nieuw record. De Deen Wieghorst werd na drie minuten veiwijderd. Dat was een evenaring van het record dat op naam stond van de Roe meen Vladoiu uit 1994 in de wed strijd tegen Zwitserland. Zie ook pagina 19 Sport Parijs Eén miljoen Franse francs, zo'n 350000 gulden, heeft een Amerikaans bureau uitgeloofd voor het terugbren gen van 15.000 kaartjes voor het WK voetbal. Prime Sports Inter national, dat zijn hoofdkwartier heeft in Beverly Hills, maakte bekend dat in de nacht van woensdag op donderdag 15,000 entreebewijzen uit zijn Parijse vestiging is ontvreemd. De kaartjes hebben een totaal waar de van circa 1,5 miljoen gulden. Ook contant geld vonden de die- ven, een bedrag van 1 miljoen gulden wordt gemist. „De kaartjes zijn speciaal ge merkt, daardoor waardeloos voor de dieven. Maar ze zijn des te belangrijker voor onze reputa tie," zei woordvoerder Steve Yo- vetich. „Wanneer iemand ons de tickets terug brengt, worden er geen vragen gesteld." Prune Sports International is één van de zeventien Teisbu- reau's, die door de wereldvoet- balfederatie (FIFA) werden in geschakeld om voor de versprei ding van de kaartjes te zorgen, De firma werd in het geruchten circuit meermalen genoemd in verband met de aanwezigheid van vervalste kaartjes. De tic kets. werden, door de afnemers vooruit .betaald-en,zouden één - dag voor elke WK-wedstrftd wor den afgeleverd, - Tijdens de telefonische kaart-' verkoop van de 110.00 overge bleven toegangsbewijzen was een geheim nummer in omloop. Via deze verbinding was het eenvoudig kaarten te bestellen. Dit zegt de student Frederic gis teren in de krant Le Parisien. Hij gaf het aan een kleine Fran se reisorganisatie die zo 400 kaarten kon bestellen. Het orga nisatiecomité CFO ontkent het bestaan van het nummer. Washington Bijna een miljoen Amerikaanse scholieren hadden het afgelopen jaar een wapen bij zich op school, blijkt uit een on derzoek onder 150.000 scholieren tussen elf en achttien jaar. Dit schooljaar werd Amerika opge schrikt door tragedies op scholen waar scholieren met vuurwapens bloedbaden aanrichtten door op kinderen en leraren te schieten. Toch tonen de cijfers aan dat het aantal wapens op scholen af neemt. Het aantal scholieren dat zegt wapens bij zich te dragen daalde van 6 procent in 1993-1994 tot 3,8 procent dit jaar. In het rapport van de particuliere instelling PRIDE, dat jaarlijks verslag uitbrengt, komt naar vo ren dat in de groep kinderen die deelneem: lan extra activiteiten op en na school, minder wapens en drugsgebruik voorkomen. Ook bly ken die kinderen minder te ro ken Als ouders na schooltijd niet beschikbaar zijn, wordt de nood zaak van naschoolse activiteiten groter om gewelddadig gedrag en drugs- en alcoholgebruik tegen te gaan. Los Angeles De Amerikaanse auteur Carlos Castenada, grond legger van de New Age-beweging, is overleden. De teruggetrokken levende Castenada is al op 27 april gestorven aan leverkanker, is vanmorgen bekendgemaakt, Castenada werd beroemd door een serie boeken over Don Juan Matus, een Yaqui-indiaan die zijn meester zou worden. Hij zou deze Indiaanse sjamaan in 1960 in de woestijn van Arizona hebben ont moet. Zijn eerste boek, 'De Leer van Don Juan: de weg van de Yaqui naar wijsheid', werd me teen na verschijning m 1968 een groot succes. Castenada vertelt daarin hoe hij werd ingewijd in de mystieke leer van de indianen. En toen was het Op alle zomerSALE producten. Kom' sn'eL Iedere iKEA infc woensdag, donderdag en vrijdag koopavond lol 2100 uur tformatieiijn G9QG - 235 45 32 (22 cf/min.}. RotterdamDe discotheek is een van de opvoeders van jongeren. Tijdens het swin gen krijgen ze normen en waarden bijgebracht. Het overtreden van de huisregels van de dansclub is uit den bo ze: dat levert gezichtsverlies bij vrienden op. Dat blijkt uit onderzoek van de Erasmus Universiteit Rotterdam naar de sociaal-maatschappelijke betekenis van discotheken. Koninklijke Horeca Neder land gaf de opdracht tot het onderzoek, waarbij 1500 jon geren een vragenlijst invul den. Volgens de onderzoekers, die vijf tig Nederlandse disco's onder de loep namen, is het drankgebruik in de clubs matig. Drugsgebruik komt nauwelijks voor. De onderzoekers noemen het op vallend dat 97 procent van de on dervraagde discogangers begrip heeft voor de huis- en veiligheids regels. Zo'n 15 procent vmdt de huisregels soms een probleem Met strenge veiligheidsregels heeft 85 pet geen enkel probleem. Met dit keurige gedrag van de jongeren krijgt de discotheek van de onderzoeker zelfs het stempel 'opvoeder'. „Duidelijk is dat de jeugd zich over het/algemeen houdt aan de code die het bedrijf hanteert. De disco is de ontmoe tingsplek waar de jeugd elkaar opzoekt en steun geeft." Koninklijke Horeca Nederland zegt niet verrast te zijn door de uitkomsten van het onderzoek. „Wij weten hoeveel moeite, tijd en geld discotheekhouders investe ren om de gast een prettig, veilig avondje uit te kunnen bieden. Niettemin gaat er ook wel eens wat fout, maar het onderzoek toont aan dat de discotheekeige naar zich realiseert welke grote verantwoordelijkheid hij heeft als duizenden jongeren binnen zijn." Een treurig gestemde vluchtelinge uit de West-Afrikaanse staat Guinee-Bissau houdt haar slapende kind vast, bij aankomst op het militaire vliegveld van Lissabon, vanmorgen. Zij is een van de vele duizenden vluchtelingen uit de sinds twee weken in een burgeroorlog verwtókéfde vroegere kolonie van Portugal. De hoofdstad Bissau ligt vooreen groot deel in puin, terwijl regerings troepen nu oprukkenhaar het vliegveld, waar rebellen hun laatste bolwerk proberen te verdedigen. Zie ook pagina 7^BuIten- land. Foto Manuel de AlmeWa/EPA Rotterdam Douane en FIOD sporen steeds vaker gesmokkelde sigaretten op. Dit jaar zijn al ruim dertig miljoen illegale sigaretten on derschept tegen 18 miljoen inheel 1997. Vonge week nog stuitten de opsporingsdiensten op een partij van 7,3 miljoen rokertjes. De meeste illegale tabaksartikelen blijken verstopt in containers op schepen die de Rotterdamse ha ven aandoen. Volgens woordvoerder P. Mulder van de doua ne werpt de verbeterde samenwerking zowel binnen Nederland als daarbuiten zijn vruch ten af. Er zijn betere afspraken met buiten landse opsporingsdiensten en met buitenland se havenautoriteiten. Containers vol De Nederlandse staat loopt door de praktijken van de (georganiseerde) smokkelaars jaarlijks vele miljoenen aan accijnsinkomsten mis. De bulk aan smokkelsigaretten komt volgens Mulder 'containers vol' de Rotterdamse haven binnen. Hij wijst erop dat de illegale handel in sigaretten intussen ook via Internet gaat. Bij het Douane Informatie Centrum in Rotterdam kan iedereen tips kwijt waar het de mogelijke smokkel van sigaretten betreft. De omvang van de illegale sigarettenhandelis groot. Uit een recent onderzoek van de Euro pese Unie bleek dat door het ontduiken van in voerrechten, BTW en accijns op sigaretten de Europese en nationale kassen vorig jaar 3,5 miljard gulden misliepen. DoorMieke de Bont Rotterdam Baas boven baas. Bert Quack uit Bergschenhoek, 17 jaar en leerling van het Rotter damse Mamix Gymnasium, heeft hef eindexamenrijfer 10,2 voor wiskunde-A gehaald. Daar mee is hij Michel Portier uit Ede één tiende punt voorbij ge streefd. „Naar wat ik heb ge hoord ben ik bij de besten van Nederland," lacht hij beschei den. En dat is maar goed ook, want Eva Slag (17) van OSG De Meergronden in Almere streeft ook Bert voorbij: Zij haalde een 10,3 voor wiskunde-A: Bert uit Bergschenhoek had wel een hoog cijfer verwacht, maar was toch verrast toen hij van zijn lerares wiskunde het nieuws kreeg. Omdat het examen ge middeld onvoldoende was ge maakt werd' de norm landelijk omhoog getrokken en kwam hij hoger uit dan een tien. „Ik ben altijd al goed in wiskunde ge weest en vroeger in rekenen. Ik vind het leuk om met getallen te werken! Daar wordt niet zoveel omheen gepraat als bij de andere vakken." Scholier Bert Quack van het Mamix Gymnasium: 'Ikvind het leukom met getallente werken. Daar wordt niet zoveel omheen gepraat als bij de andere vakken'. Foto John van Hoek/CorVos De aanleg in de familie lijkt ook een rol te spelen. Moeder was le rares wiskunde en vader is uni versitair hoofddocent op de Technische Universiteit in Delft. Over enkele maanden zal zoon lief ook naar deze universiteit gaan. „Ik ga technische wiskun de studeren. Daarbij leer je pro blemen in een wiskundig model om te zetten en zo een oplossing te vinden. Bijvoorbeeld over strooien bij gladheid. Je kunt de kilometers en de route van de wagen zo berekenen datje geld Omdat vader een andere studie richting doceert is Bert niet bang 'hem in de collegezaal tegen te komen. De wiskunde ligt hem prima, maar hij zal niet geheel in de voetsporen van zijn ouders - treden. „Ik wil in ieder geval geen lesgeven," beweert hij reso luut. „Be stel me voor dat ik later in een bedrijf ga werken." Bert Quack is geslaagd met een zeven, vijf achten, een negen en een tien, Behalve in wiskunde-A (vraagstukken; de zogenoemde toegepaste wiskunde) en wis- kunde-B (meer theoretisch) heeft hij in natuur- en scheikun de en in vier talen examen ge daan. De goede res1 'aten zijn volgens hem een cc .umatie van zijn talent en hc-t onderwijs op het Mamix Gymnasium. „Ik heb voor mijn vakken en toekomst gekozen wat'ik leuk vind. Als ik slecht les had gehad.dan had ik - hét niet zo leuk gevonden." Wiskundelerares J.H. Miehels geeft aan dat op het Mamix 88 procent van de leerlingen wis kunde in het pakket heeft. Tan de 75 wiskunde-A kandidaten haalden er vier het cijfer tien. Bert Quack zet zijn studieboe ken deze zomermaanden in de kast. Hij vindt wiskunde leuk om te doen, maar geen hobby. Vol leybal, tennis en vakantie heb ben voorlopig zijn aandacht „In augustus Oostkapelle, misschien nog naar Zuid-Frankrijk." Spijkenlsse Een taxichauffeur uit Rotterdam is gisteren in Spij- kenisse ingereden op twee passa giers. De man en vrouw, uit Spij- kernsse en Poortugaal, bleven on gedeerd, maar hebben wel aangif te gedaan van poging tot dood slag. De 27-jarige chauffeur is ge arresteerd. Nadat de man en vrouw vanuit Rotterdam naar Spykemsse waren gebracht von den ze de ntprys van 88 gulden al hoog, maar besloten daar niets van te zeggen. Toen de chauffeur terugkwam om hun vergeten tele foon te brengen en opnieuw de rit prijs in rekening wilde brengen, sloeg de vlam in de pan. Amsterdam Misdaadschrijver Jac. Toes is met zijn thriller 'Foto finish' winnaar geworden van de Bruna Gouden Strop 1998, een on derscheiding voor het beste Ne derlandstalige spannende boek. De winnaar werd door de juiy van journalisten en deskundigen ge kozen uit vijf kanshebbers. Naast Toes waren Charles den Tex (met 'Code 39'), Ed Sanders ('De frontrunners1), Onno te Rijdt ('Het spel') en Mirjam Boelsums ('Slangen aaien') genomineerd. 'Fotofinish' draait om de straf rechtadvocaat Stan Dewende, die bij het uitoefenen van zijn hobby hardlopen slachtoffer wordt van vreemde gebeurtenissen. Toes ontving vanmiddag de prijs - 25.000 gulden en een plastiek- uit handen van de winnaar van vong jaar, de Vlaming Bob Men- des, die vorig jaar de Bruna Gou den Strop won Zie ook weerbericht op pagina 6 Schiedam De nieuwe eigenaar van de Wilton-Fijenoord Groep, Joep van den Nieuwenhuyzen, gaat ervan uit dat de wervengroep er dit jaar weer bovenop komt. Hij voorziet dat de groep als geheel in 1998 weer winst maakt. Vooral on derdeel Verolme Botlek zit vol met opdrachten. Van den Nieuwenhuyzen ziet de overgenomen WF Groep als een nieuwe uitdaging na een turbu lente periode waarin hq der meer betrokken raakte m de HCS-affaire. „Ik heb een moeilij ke tijd gehad, maar heb een streep gezet onder het verleden.'" Voor de raad van commissarissen van de WF Groep zijn Henk Vos, oud-Tweede Kamerlid voor de PvdA, en Willem Cordia, inves teerder in industriële en havenac tiviteiten, aangetrokken. Zie ook pagina 17 Op Koers Rotterdam Niet iedereen kan zich schikken in de manier waar op Veronica-dj Jeroen van Inkel gisteren aandacht voor vrouwen met bon k. *er. Voor zitster Schopmanm het Lande lijk Contactorgaan Begeleiding Borstkankerpatiënten ziet de over de Maas gespannen waslijn met ruim negenhonderd bh's meer als een. reclame voor Veroni ca dan als, zoals bedoeld, een steunbetuigingaan vrouwen over de hele wereld met borstkanker. .Natuurlijk is het belangrijk om aandacht te vragen voor borstkan ker. Maar het gaat om een serieu ze ziekte, waar jaarlijks 3500 vrou wen aan sterven. Dit vraagt ora een serieuze aanpak Het is voor vrouwen met borstkanker een bij- zonderpijnlijke aangelegenheid In een bericht naar Veronica zegt zij het namens het LCBB 'te be treuren dat er geen contact opge nomen is met de vereniging.' „De intentie van de actie is prima, maar de aanpak is in verkeerde aarde gevallen." Zie ook pagina 3 Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004444 0981"15863

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1