9 'Geen lokkertjes nieuwe agenten' m ^IPIBBI Rotterdams Dagblad HogeJÉgi/över honderd jaar weer Digitale tips via eigen site van de Sehiedamse politie d Leo vanlerland Koning der Verlovin^rÏMen Lijnbaan SÖ^KeüzëdUQÏ^r^^^ martÏn^shof($) Ontwerpster van Bloementrappen- trotse verliezer Vrouw moet huis reinigen Roof mislukt Automobilisten "onder invloed Man steelt koffie en batterijen Bewusteloos door wesp Vakbonden: 'Oppassen dat regio's niet tegen elkaar op gaan bieden' r m Jongeren verdiepen zich in Maassluise politiek Veiliger fietsen en wandelen Verbeterde Woonkeuzekrant voortaan zelf afhalen Voor eerste paal al tachtig procent gebouw verkocht Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 19 juni 1998 VlaardingenDe ontwerpster van de Bloementrappen in het nieuwe Vlaardingse stadscentrum, Wilma Kuil, was al hartstikke trots dat ze was genomineerd voor de zogehe ten Omgevingsarchitectuurprijs. „Maar ik ben nu nog trotser na de lovende woorden van de jury, gis teren bij het bekendmaken van de winnaar. Ook al heb ik niet ge wonnen." De gemeente Vlaardingen was één van de vijf genomineerden voor de architectuurprijs voor bij zondere stedenbouwkundige pro jecten. 's Hertogenbosch heeft met haar ontwerp voor de inrich ting van winkelstraat de Vughter- straat gewonnen. Hieraan is een geldbedrag verbonden van 50.000 gulden. Eenderde daarvan komt ten g«. dr aan de ontwerper, twee derde is voor de gemeente die het geld moet gebruiken ter verbete ring van de openbare ruimte. Alle inzendingen (totaal 83) zijn de komende twee jaar te zien in een reizende expositie door Ne derland. In september moet de tentoonstelling te zien zijn in het Nederlands Architectuur insti tuut (NAi) in Rotterdam. Maassluis Een inwoonster van Maassluis heeft gisteren op com mando van de politie haar huis moeten schoonmaken. Buurtbe woners hadden geklaagd over een penetrante stank die uit haar wo ning aan de Stenen Dijek kwam. De politie en de verhurende wo ningstichting gingen vervolgens een kijkje nemen en troffen een vreselijke rommel aan. Niet al leen stonden binnen vele open staande vuilniszakken, ook ble ken huisdieren hun behoefte ge woon op het tapijt te doen Schiedarrt Onbekenden hebben de afgelopen nacht rond 24.00 uur tevergeefs geprobeerd een juwe lierszaak in het Sehiedamse win kelcentrum Hof van Spaland te beroven. De daders reden met een auto in op de pui, maar kwamen slechts door de ruit heen. Het ach terliggende rolluik bleef intact, waardoor de zaak niet kon worden betreden. Na de poging lieten de daders het voertuig achter en na men zij zonder buit de benen. On derzoek van de politie wees uit dat de f hruikte auto eerder was gestolen op het Bachplein. Vlaardingen—Vier automobilisten hebben de afgelopen nacht van de Vlaardingse politie een proces verbaal gekregen omdat ze met een slok op achter het stuur zaten. Een 34-jarige Vlaardinger, een 31- jarige stadgenoot en een 21-jarige Schiedammer kregen een boete van 700 gulden. Een 55-jarige Vlaardinger kwam er vanaf met 500 gulden. Alle vier kregen daar naast een rijverbod opgelegd. De mannen werden gesnapt tijdens alcoholcontroles van de politie op verschillende plaatsen in de stad. In totaal werden 138 automobilis ten gecontroleerd. Maassluis—Voor de diefstal van een aantal pakken koffie en setjes batterijen ter waarde van 150 gul den is gisteren een 36-jarige Maassluizer aangehouden. De man werd betrapt door een mede werker van de supermarkt in zijn woonplaats waar hij de goederen wegnam. Op het bureau bleek dat de winkeldief een boete van 318 gulden had openstaan. Naast de vordering kreeg de Maassluizer een dagvaarding mee naar huis. Vlaardingen—Een 45-jarige Vlaar dinger is gisteren met een spoed- transport naar het Holy Zieken huis gebracht nadat hij was gesto ken door een wesp. De man bleek allergisch voor wespensteken te zijn en was na zijn contact met het insect buiten westen geraakt. Po litie en GGD hebben hem na de steek moeten reanimeren. Maassluis De afdelingen Rotterdam-Rijnmond van de poli tiebonden NPB en ACP wijzen een wervingscampagne ge richt op het Maassluise politiekorps van de hand. Vertegen woordigers van beide bonden vinden het niet goed als op die manier binnen één politieregio wordt geconcurreerd. Ze reageren hiermee op een idee van de Maassluise VVD-fractie. Met speciale privileges wil zij agenten interesseren voor het korps dat inclusief ziekteverzuim een personeelstekort van zo'n vijfentwintig procent kent. WD- 'er John Scheerstra sprak begin deze week over een hypotheekre geling en over het verlenen van voorrang bij het verkrijgen van een huis. Karei de Neef van poli tiebond NPB Rotterdam-Rijn mond ziet daar niets in. „Het kan niet zo zijn dat het korps Maas sluis concurreert met dat van Hil- legersberg," stelt hij. „Het is een regionaal probleem, Maassluis is met uniek." Willem van der Zee van de christelijke bond ACP is het met zijn collega eens. „Toen er nog geen sprake was van re gio's, was dat wei gemeengoed. Politiemensen kwamen via ge meenten eerder in aanmerking voor woningen. Nu kan dat met meer, we zijn één regio." In regioverband zou best wat cre atiever mogen worden omgegaan met het bieden van voordelen, meent Van der Zee. Hoewel het zelfde gevaar zich dan op een ho ger niveau voordoet. „Je moet dan oppassen dat de regio's niet tegen elkaar op gaan bieden Volgens NPB'er De Neef moet de agenten - in regioverband - ook een goed loopbaanperspectief worden voor geschoteld. „Je moet aantrekke lijk zijn als organisatie. Daarbij gaat het om groeimogelijkheden, datje met jaren op dezelfde plek hoeft te zitten." Om op korte termijn 'de pijn te verdelen' pleit De Neef voor een nieuwe sterkteverdeling tussen de verschillende korpsen in de re gio Rotterdam-Rijnmond, „Er zijn misschien randdistricten die het met minder mensen aankunnen." Momenteel worden al Vlaarding se agenten in Maassluis ingezet. Voor de langere termijn zetten de twee bondsbestuurders in op het werven op scholen. Of op locatie zoals eergisteren gebeurde. Basis schoolleerlingen uit Vlaardingen, Hoek van Holland en Maassluis maakten in de Vlaardingse Broekpolder kennis met de politie en haar materieel. Een stuk van één van de beste stammen van de afgelopen tijd neergehaalde beu ken aan de Hogelaan Is bij de speelpaats in 't Hof in de grond gezet. Zodra de bo venkant netjes isopgeschuurd gaater een laklaagoverheen.Daardoormoetende jaarringen van de eeuwenoude stam goed zichtbaar worden. Binnen de afdeling groen van de gemeente Vlaardingen wordt nog nagedacht of er ook een bordje bij wordt geplaatst. Foto Roel Dijkstra De Hogelaan in 'tHof: ondanks dat er twaalf beuken uit de historische rij zijn ver dwenen, dingt het nog steeds mee naar het mooiste plekje van Vlaardingen. Foto Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal VlaardingenNatuurlijk blijft de Hogelaan één van de mooiste plekjes van Vlaardin gen. Ondanks dat er twaalf eeuwenoude beuken uit de prachtige bomenrij zijn ver dwenen. Maar helemaal de oude zal de laan in 't Hof toch pas weer zijn als de nieuwe beuken weer zijn volgroeid. Over een jaar of honderd. Eén positief nieuwtje heeft Arie Bijl van de afdeling groen van de gemeente te melden: er is een halt toegeroepen aan het neerha len van de oude beuken aan de Hogelaan. Voorlopig tenminste. Want, zegt Bijl, de resterende 21 oude beuken blijven aan dachtsbomen. Dat betekent dat ze elk jaar goed worden gecontroleerd. Op stabiliteit en of de zware zijtakken er niet af dreigen te vallen omdat het hout verrot is. Vorig jaar werd door het Nederlands On derzoek en Advies Centrum voor de Boom verzorging vastgesteld dat de korsthouts koolzwam zich in de 150 tot 200 jaar ouden beuken aan de Hogelaan had genesteld. En zodra de korsthoutskoolzwam zich in stam of wortel heeft gevreten, is het einde van de boom in zicht. Het kan een paar jaar duren, maar de parasiet is ongrijpbaar. Ook al heeft een boom al tweehonderd jaar de zwaarste stormen overleefd. Tegen de korsthoutskoolzwam is niets opgewassen: de schimmel vreet zich door een beschadi ging in stam of wortel naar binnen om z'n verwoestende werking te doen. De eerste beuk die in augustus vorig naar met behulp van een immense kraan in stukken werd neergehaald, liet aan duidelijkheid niet veel te wensen over. De boom meette een diameter van ruim een meter, waarvan slechts het buitenste randje van vijf tot tien centimeter niet door de parasiet was aange tast Nadat de eerste twee waren weggehaald ornaat die op kinderdagverblijf De Kren tenmik en een personeelsgebouwtjf n de gemeente dreigden vallen, volgden ei later nog vier in het kapseizoen, In de winter werd de historische bomenrij aan een twee de onderzoek onderworpen. Niet aan stam en wortels, maar met een hoogwerker wer den de toppen nauwkeurig bekeken. Dat kon niet eerder omdat het blad in de weg zat In elk geval moesten er volgens de on derzoekers nog acht worden weggehaald. Een aantal zelfs urgent. „Die waren boven in zo ingerot dat ze meteen moesten wor den weggehaald. Zware zijtakken dreigden af te breken," vertelt Bijl, die met zijn colle ga's besloot om twee van de door het onder zoeksbureau afgeschreven beuken te hand haven. „Die zijn ook aan de slechte kant, maar we denken dat we die nog wel een aantal jaren kunnen handhaven. Zonder urgent gevaar. We houden ze natuurlijk wel extra in de gaten." Deze groep beuken was niet het slachtoffer van de korsthoutskoolzwam, maar een combinatie van de naweeen van ouderdom en een behandeling van de boomchirurg. „In de jaren zeventig werd dat als de oplos sing gezien voor zieke bomen. Met veran kerde kabels werden zware takken vastge zet. Maar op de lange duur blijkt het geen oplossing. Door de beschadigingen gaan de bomen rotten. Daarbij komt dat een boom als de takken zwaarder worden op de goede plaatsen houtweefsel aanmaakt om die te kunnen dragen. Maar door die kabels hoeft dat niet meer en wordt de boom steeds zwakker," zegt Bijl. En zo resteren er, voorlopig, 21 oude beu ken. De open plekken worden ergens in het najaar nieuwe bomen geplant. Beuken, iets groter dan de iele exemplaren van een me ter of vier die normaal worden aangeschaft. Daarbij wordt gehoopt dat de tien, vijftien jaar geleden geplante beuken op plekken die vrijkwamen na een storm, nu wat meer lucht krijgen en wat snelier de opengeval len plekken gaan opvullen. Dat brengt echter ook weer problemen met zich mee. Bijl: „Als je in een laan van beu ken gaat rooien komen er bomen najaren schaduw opeens in het zonnetje te staan. De beuk, door de hele dunne bast een vrij gevoelige boomsoort, krijgt dan al gauw last van zonnebrand. We moeten even zien hoe de zon valt en welke bomen we met kalk moeten behandelen. Anders gaan ze onherroepelijk dood. Vroeger," gaat Bijl verder alsof hij het over een gezinnetje heeft, „was de Hogelaan een compacte laan. Als je gaten gaat maken in zo'n beukenlaan, die honderden jaren teza men zijn opgegroeid, dan valt de steun die ze eikaaT hebben gegeven, de bescherming voor een groot deel weg. 't Is de enige laan in Vlaardingen waar zulke bomen staan. Wij proberen die met de uiterste zorg zo goed mogelijk in stand te houden." Maassluis Leerlingen van scho lengemeenschap Aquamarijn in Maassluis gaan zich komend schooljaar verdiepen m de plaat selijke politiek en de totstandko ming van gemeentelijk beleid. Het project Eigen Wijs van de Stichting Politieke Jongeren Pro jecten laat de leerlingen kennis maken met de gemeente als be drijf en zet hen op de stoel van de ambtenaar. Zo wordt getracht de werkzaamheden van de gemeen telijke organisatie bij de jeugd on der de aandacht te brengen en haar betrokkenheid te vergroten. Het project, waarvoor burgemees ter er wethouders een bedrag van 55GU gulden beschikbaar hebben gesteld, bestaat uit twee onderde len. In september gaan in de klas de voorbereidingslessen van start. Daarin krijgen de leerlingen uitleg over de werking van de ge meente en de rol van lokale politi ci. Afgesloten wordt in december met een intensieve werkdag in het stadhuis, waarop zij de con frontatie aangaan met lokale poli tici, ambtenaren en belangenor ganisaties. Iedere groep presen teert een projectvoorstel, bijvoor beeld over jeugdbeleid of stads vernieuwing, waarover met el kaar wordt vergaderd en onder handeld. Een groep maakt een speciale Eigen Wijskrant, 's Ochtends gaan de jongeren in gesprek met politici, 's Middags is er in de raadszaal een bijeen komst met ambtenaren en belan genorganisaties. Tijdens de ple naire ronde kunne/i de leerlingen vragen stellen over de haalbaar heid van hun projectvoorstel, 's Avonds presenteren de groepen hun plannen tijdens een bijzonde re commissievergadering, be staande uit afgevaardigden van verschillende groepen. Onderling moeten de leerlingen uitmaken welk project uiteindelijk wordt aangeboden aan b en w. Voor de uitvoering van het project heeft de gemeente een bedrag van 2500 gulden beschikbaar gesteld. Een coordinator gaat het project, dat al in meerdere gemeenten draait, begeleiden. Maassluis De Maassluise PvdA- fractie heeft het college van b en w vragen gesteld over de ver keersveiligheid van fietsers en voetgangers. Raadslid Joop Luij- endijk deed dit onder meer tegen de achtergrond van beloofde 'fietsvriendelijke maatregelen'. Eén van de kritiekpunten gaat over de nog steeds verwarrende situatie bij de verkeerslichten aan de Laan 1940-1945. Hier moeten fietsers en voetgangers lang wachten terwijl het niet altijd mo gelijk is het kruispunt in één keer over te steken. „Verder staan nog steeds groen en rood te kort op el kaar atgesteid en is het verwar rend dat fietsers- en voetgangers lichten apart staan afgesteld." Over het fietspad iangs de P. C. Hooftlaan gaat eer tweede vraag van de sociaal-democraten. Om dat dit pad d'Xtr de gebruikers 'wordt ervaren als een vrij fiets pad', pleit Lufjendijk voor een wij ziging van de voorrangssituatie. „Ieder zijstraatje van rechts heeft nu voorrang. Als auto's hun voor rang zouden nemen, dan is er elke dag wel een aanrijding." Ook vraagt de PvdA om strengere controle op de Zuidbuurt. Deze sluiproute voor autoverkeer wordt ook veel gebruikt door scholieren die met de fiets vanuit Maasland en Maassluis naar Vlaardingse scholen gaan. Schiedam Eigenlijk was het bedoeld om het publiek te infor meren, maar de internetsite van de Sehiedamse politie heeft zich inmiddels ontwikkeld tot een nieuwe opsporingsmethode. Want dankzjj een digitale tip van een homepagebezoeker heeft de politie al een container met gestolen computerhard ware weten te achterhalen. En momenteel trekt de recherche een tip na over een verspreider van kinderporno. Sinds deze week beschikt de Sehiedamse politie over een ei gen uitgebreide site, waar niet alleen informatie over het korps kan worden opgevraagd, maar ook interactief contact kan wor den gelegd met een agent. Ont werper van de site rechercheur Computercriminaliteit D. Fok kenrood was aanvankelijk bang dat zijn kindje vooral door de burger zou worden gebruikt om eens een ongezouten mening over het functioneren van de po litie te geven. ,Jk had veel, scheldkanonnades verwacht," zegt de rechercheur, „maar tot nu toe is dat nog niet één keer gebeurd." Ter ziele Het district Schiedam had al eerder een eigen pagina op de regionaal georganiseerde site van het korps Rotterdam Rijn mond. Maar toen die door tijd en geldgebrek ter ziele ging, be sloot Fokkenrood niet toe te kij ken tot de site weer opnieuw zou worden opgestart „Dat gebeurt heus wel weer een keer, maar daar ga ik niet op zitten wach ten. De digitale tijd gaat zo snel, dat je als politie niet achterover kunt leunen." En dus sleutelde Fokkenrood in de avonduren samen met zijn zoon -die technische informati ca studeert - in twee weken een digitaal politiebureau in elkaar, Sinds de activering van de site 'eind vorige week hebben al ruim driehonderd bezoekers een kijk je genomen. Die konden onder meer informatie opvragen over het werk van de recherche, van de wijkteams en van de vreem- -■ delingendienst. Daarbij heeft Fokkenrood rechtstreekse ver- II bindingen ingebouwd naar de site van het alarmnummer 112 L en naar de bak met opsporings- berichten. Ook is er een archief- functie aanwezig: de homepage- bezoeker kan alle politiebericb- 1 ten sinds april 1997 opvragen. Fokkenrood wü de site steeds meer gaan uitbreiden. Zo speelt7 hij met de gedachte een babbel- box te installeren. Nu al geeft hij dagelijks antwoord op de via e- maü binnengekomen vragen en opmerkingen. Maar het kan alle maal nog functioneler.Jk ben nu bezig met een ontwerp voor een digitaal aangifteformulier," vertelt de rechercheur. „Dat; kunnen mensen dan thuis uït^T draaien, ondertekenen en opstu-^ ren. Hoeven ze niet meer naa££, het bureau te komen om in de rij^* te staan. Dat zal de aangiftebég^ reidheid zeker verhogen." "W 3nW Aantrekkelijk Hl Vader en zoon Fokkenrood héb**- ben geprobeerd de site visueel^* zo aantrekkelijk mogelijk te ma- ken. Letters en logo's staan geen seconde stil op het scherm, zwe- ven heen en weer en veranderen in grootte. „Het moet bewegen, zeg ik altijd," meent Fokken rood. „Zo btijven de mensen alert" Hij heeft zijn intemetontiyerp inmiddels onder de aandacht ge- '2 bracht van de regio Rotterdam Rijnreond. Die zou het sjabloon kunnen overnemen om het voor de hele regio in te vullen. Fok-J kenrood: „Ze hebben het beké- ken en vonden het réèm erg leuk ontwerp. Er wordt1 hu verder overgepraat.""'1'"-- - De in temetsite.van het district 7' Schiedam Is te bezoeken onder http^/www.poiitie-Rotterdam- Ry nmond.nl/Schiedam Schiedam—Na de zomervakantie komt de Stichting Woonruimte verdeling Nieuwe Waterweg met een verbeterde versie van de Woonkeuzekrant op de proppen. Het wordt een full-colour uitgave, met artikelen over bouwen en wo nen, nieuwbouwplannen, buurt en wijkbeheer en allerlei relevan te informatie voor woningzoeken den. De nieuwe uitgave schept ook de mogelijkheid om meer informatie over de woningen te verstrekken. Nieuw is dat er foto's en illustra ties van beschikbare huizen wor den geplaatst. De zelfstandige krant verschijnt niet langer meer als een ingevouwen katern in een huis-aan-huis blad, maar is straks in elke Waterweg-gemeente op vaste adressen a :e halen. Dit scheelt enorm in de kosten en maakt een einde aan de ineffici ënte manier van verspreiden. Slechts 1 op de 125 kranten lever de een reactie op. Er worden in plaats van 100.000 kranten, 15.000 exemplaren gedrukt. Ouderen en gehandicapten kun nen overigens een gratis abonne ment op de krant aanvragen. De-- ze service vervalt als het woning aanbod vanaf uiterlijk 1 januari- 1999 op (interactieve) teletspgi^ verschijnt. Belangstellend^fc- kunnen vanaf die daium 24 üur ,m per dag vit de televisie naar een geschikte woning op zoek en di rect reageren. De gebruiker be taalt het lokale telefoontarief en dat is goedkoper dan het verstu ren van een woonbon. De Stich ting Woonruimteverdeling brengt alle veranderingen rond de Woon- keuzekrant binnenkort ruim-** schocts onder de aandacht van al le belanghebbenden in deze regio. Vlaardingen Nog voordat de eerste paal is geslagen voor een nieuw bedrijftverzamelgebouw op de hoek van de Arig Koplaani Marathonweg in Vlaardingen is al tachtig procent verkocht Dat heeft directeur H. Everts van het gelijknamige bouwbedrijf ge zegd. De Ridderkerkse bouwer vet wacht dat zodra de bouw een maal vordert ook de resterende twintig procent snel vol zal zijn. Met de daadwerkelijke bouw is vanmiddag een begin gemaakt Om twee uur heeft wethouder Roijers van economische zaken de officiële handeling daarvoor verricht. Tegen kerst moeten er acht hallen van elk zestig vier kante meter en vier kantoor- muts van 120 vierkante meter staan. „Het is vooral bedoeld voor star ters en één- of tweemans bedrijf jes," zegt averts, wiens initiatief bijna gelijk viel met een onder zoek van de gemeente waaruit" bleek dat er grote behoefte aan een dergelijk bedrijfsverzamel gebouw is in Vlaardingen. „Dat was inderdaad heel toevallig. Wij waren toen net bezig met on- 7 ze plannen" k Everts, die al meerdere van der gelijke gebouwen heeft neerge- zet in Gouda en Ridderkerk,; heeft in de Vlaardingse West- wijk inmiddels units verkocht aan onder meer een elektricien, twee schilders en iemand die in de parfum rit „De vraag naar dit soort kleine onderkomens neemt alleen maar toe. Het wordt ook gestimuleerd'door de overheid met subsidies. Het is voor beginnende en kleine on- dememers te betalen," vertelt1 Everts. De prijzen voor de units variëren van rond de toa tot 250.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3