f1*1 21^ Bijstandsfraude kost Waterweggemeenten tonnen Op school een engel, thuis onhandelbaar 'We volgen mensen tot in de Albert Heijn om fraude op te sporen' 'Druk zijn is niet automatisch stout en slecht' genda Rotterdams Dagblad Zaterdag 20juni 3998 Door Marc Floor Waterweg— Sociaal rechercheur Van der Linde wilde wel eens een keer echt weten wat nou het achterliggende verhaat was. En dus trok hij Maassluis in om de groep mensen die al tien jaar of langer een uitkering had met een huisbezoekje te vere ren. Sobere inrichtingen, armoedige leefomstandigheden, dat was wat hij verwachtte. Het pakte anders uit. Ware woonpalei zen wandelde hij binnen. Marmer op de vloer, thuisbioscopen tegen de muur, gouden sieraden om de nek. „Dus dan ga je vragen: mevrouw hoe kan dat nou? Een en al luxe, maar al twaalf jaar een uitkering," Tussen de vijf en tien procent van de uitkeringsgerechtigden in het Waterweggebied pleegt bijstands fraude. De laatste jaren is het aan tal fraudegevallen ongeveer ge lijk gebleven. Maar het kost de ge meenten wel ieder jaar een paar ton. In Maassluis ontvingen m 1997 1160 mensen een uitkering, terwijl in hetzelfde jaar 8? fraude gevallen aan het licht kwamen. De Sociale Dienst werd daardoor voor een kleine tweeéneenhalve ton benadeeld. De gemeente Schiedam liep vorig jaar om dezelfde reden zo'n 360000 gulden mis. Aan 3971 mensen werd een uitkering ver strekt, terwijl 106 gevallen van by standsfraude werden geconsta teerd. De gemeente Vlaardmgen - die 2505 uitkeringen toekende in 1997 - wist het hoogste bedrag aan bijstandsfraude op te sporen' 587.000 gulden. Dat getal is opge bouwd uit 131 fraudes, wat leidt tot een gemiddeld bedrag van zo'n 5000 gulden per fraudegeval. L. van der Linde vult rijn dagen met het opsporen van bystands- fraudeurs m Maassluis. Een ar beidsintensief karwei, vooral wat de samenlevingsfraude betreft Dat is de fraude soort die het meeste voorkomt, maar tegelij kertijd het moeilijkste is te he wij zen. Man en vrouw geven aan de sociale dienst op dat ze apart wo nen en strijken zo, ten onrechte, een uitkering op. Aan van der Lin de de taak om hard te maken dat het paar wel degelijk onder één dak woont. Of zoals de wet het stelt: een zorgplicht voor elkaar heeft. En dus lijkt het leven van Van der Linde vaak op een detectivehim. Vanuit de auto beloert hij de wo ningen van verdachten van socia le fraude. Wie gaat er naar binnen, hoe laat, en -heel belangrijk- wie heeft allemaal een sleutel van het huis. In de wintermaanden observeert Van der Linde liever vanuit een tegenovergelegen wo ning. „Als het koud is ga ik naar de woningstichting," vertelt de sociaal rechercheur vanachter zijn bureau m het Maassluise stadhuis. „Vraag ik gewoon om de sleutels van hun leegstaande pan den." Waar de observaties toe leiden, wil voormalig politierechercheur Van der Linden wel even laten zien. Hy pakt een lijvig dossier van een samenwonend paar dat bijstandsfraude pleegt. Liefts twee jaar heeft hij er over gedaan om deze zaak rond te krijgen. Pa gina na pagina laat hij door zijn vingers gaan Allen volgeschre ven rret data, tijdstippen en alle daagse acties als 'samen geld op gehaald bij de bank.' „Ik maak gewoon een overzicht tot duidelyk is wie waar precies woont," legt Van der Linde uit „Ik wil zien hoe mensen leven. Doet meneer klusjes zoals de muur witten, wast mevrouw zyn kleding, kopen ze samen m bij de supermarkt... Dus ga ik vaak mee naar de Albert Heijn." Heeft de gemeente Maassluis één sociaal rechercheur, Schiedam en VIaardingen hebben er beide vier nodig om de lokale bijstandsfrau de te kunnen opsporen Maar de meeste malversaties worden op gespoord by het aanvragen van de uitkering. Potent iele cliënten moeten alvorens ze een uitkering krijgen hun ziel en zaligheid up tafel leggen Belangrijkste pun ten daarbij zyn de opgave van an dere inkomsten en van het eigen bezit „Ons credo is 'streng aan de poort, soepel aan de uitgang'," licht R. Jaggie van de Schtedatnse Sociale Dienst toe. „Je probeert zoveel mogelyk van tevoren uit te zoe ken of iemand recht heeft op een uitkering. Maar je kan met iedere klant by voorbaat wantrouwen. Mensen moeten bij een intakege sprek niet het gevoel hebben dat ze een sociaal rechercheur tegen over zich hebben m plaats van een consulent." Ruiken de ambtenaren van de so ciale dienst lont, dan sturen ze stukken van de betreffende cliënt door aan een sociaal rechercheur. Die kan byvoorbeeld met één bank m Luxemburg hebben. Dan eaten, via de familie, en dat is niet Sociaal rechercheur L van der Linde: „Ikwil zien hoe mensen leven. Doet meneer klusjes in huis, wastmevrouwzijn kledingen doenze samen inkopen in de supermarkt," Foto Roel Dijkstra druk op de knop van zyn compu terzien of iemand wel de werkelij ke waarde van zyn auto opgeeft En dat doet byna niemand, wyst de praktijk uit. Want is het eigen bezit hoger dan 9.000 gulden, dan vervalt het recht op uitkering. Maar het toetsingssysteem is niet waterdicht. Sociale diensten kun nen byvoorbeeld alleen zien hoe veel geld mensen hebben aan de bankafschriften die ze overleg gen. Contacten met de banken zijn er echter niet, waardoor het achterhalen van een niet opgege ven spaartegoed praktisch onmo gelijk is. „Dat is een lacune in de wetgeving," erkent coordinator fraudebestrijding van de Schie dam se Sociale Dienst A. Vreden- bregt. „Want je kunt niet zomaar alle banken vragen om hun gege vens over iemand te verstrekken. Mensen kunnen ook geld op een wordt het voor ons allemaal heel moeilijk." De Sociale Diensten worden so wieso gehinderd door het steeds ontoegankelijker worden van in stanties. Vooral de wet op de pri vacy speelt hen daarbij parten. Waren verzekeringsmaatschap pijen vroeger een dankbare bron, bijvoorbeeld om de waarde van de inboedel vast te stellen, tegen woordig doen die bijna allemaal een beroep op de wet op de priva cy. De belangrijkste bron om witte fraude op te sporen is de belas tingdienst. Als iemand wit werkt naast zyn uitkering, wordt over zijn loon belasting betaald. „Dat is voor ons een heel belangrijke in valshoek." verklaart teamleider Invordering van Sociale Zaken Vlaardmgen M. Kouwenhoven. .Als wij iemand een uitkering verstrekken, komt dat gegeven bij de belastingdienst terecht. Als die dan via andere inkomsten bij iemand ontdekken, spelen ze dat aan ons door. Wy onderzoeken dan of er sprake is van fraude." Zwarte fraude - dus mensen die naast hun uitkering zwart wer ken - is een stuk moeilijker op te sporen. Daarvoor putten de soci aal rechercheurs vooral uit tips. „Waarom mensen tips geven?", zegt Kouwenhoven. „Jaloezie speelt een belangrijke rol. Ie mand moet naar zyn werk terwyl de zon schijnt en de buurman met een uitkering mag lekker thuis blijven. En m de samenlevings fraude is veel wrok. Exen, familie of vrienden geven tips omdat er een ruziesfeer is." Daar kan sociaal rechercheur Van der Linde over mee praten. Per jaar krijgt hij zo'n 120 tips. Men sen bellen, schrijven of spreken hem gewoon aan op straat. Het zy n opmerkelijk genoeg vaak per sonen met een uitkering die de tips geven, constateert Van der Linde. „Die hebben er ontzettend de pest over in dat anderen met een uitkering dingen doen die zij zelf met kunnen. Dan horen ze dat er andere inkomsten zijn en gaan ze bellen." Verlinkt Ook by een verhoor van een ge snapte fraudeur wil nog wel eens wal boven tafel komen. Want ais ze het vragen, zegt Van der Linde het gewoon eeriyk: u bent ver linkt. „Dan kryg je vanzelf te ho ren dat zij er ook nog wel een paar weten." Maar een sociaal rechercheur gaat niet per definitie met iedere tip aan de slag. Daarvoor heerst te veel haat en nijd onder de tipge vers. Voor moddersmyterij leent Van der Linde zich niet. „Je proeft heel vaak dat zo iemand de pest heeft aan de persoon die hij aan geeft. Zieker als je hoort over 'm'n ex dit en m'n ex dat'. Dan hebben ze al van alles geprobeerd om die gene een hak te zetten, via advo- Door Mariétte Olsthoom Schiedam Niet kunnen luiste ren. Ruzie om het minste of ge ringste, Moeite met concentreren. Of juist stil en teruggetrokken. Hyperactieve kinderen struikelen .vaak en verzanden dikwijls in schoppen en slaan, zegt ceas artherapeute Ingrid Bunnik. "Maar er zijn ook ADHD-klnderen (Attention Diffident Hyperactive Disorder) die slecht slapen, ge spannen zijn, snel schrikken. Kortom: die niet vechten, maar vluchten. „Ze kunnen de prikkels en infor matie van buitenaf, zoals geluid en kleur, niet snel genoeg verwer ken. Daardoor 2ijn ze ze ineens heel moe en vallen in slaap. Of ze schieten snel in de stress. Het ene kind gaat daardoor hard werken, "de ander vervalt in vluchtge drag." Maar ook een teruggetrokken kind kan een woede-aanval krij gen, is de ervaring van Bunnik. Op school een engel en thuis on handelbaar. „Een kind kan op school heel geconcentreerd wer ker. en thuis juist heel druk zijn en woedend worden om de klein ste dingen," zegt Bunnik. „Vluchtgedrag mondt vaak uit in vechten. Je kunt in je schulp krui pen, maar je kunt ook een grote mond opzetten. Toch zijn dat vaak ook bange kinderen met een klein hartje." Tijdens speciale spelmiddagen voor hyperactieve kinderen doet de ceasartherapeute spelletjes en oefeningen die de kinderen be wust moeten maken van hun af wijkende gedrag. Ze leert de kin deren trucjes om met de manier waarop zij zich gedragen om te gaan. Daarbij komen vijf aspecten aan bod: het verwerken van infor matie, bewegen, voelen (senso- riek), sociaal functioneren en cre ativiteit, waaraan vijf kleuren zijn verbonden, want dat praat nu een maal makkelijker. Deze therapie heeft Bunnik de naam pentaba- lans gegeven, die zy in verschil lende boekjes verder heeft uitge werkt. Een voorbeeld. De kinderen krij gen een opdracht en moeten dxe een keer hardop nazeggen. Vaak zijn ze het dan weer vergeten en verzinnen iets anders om het te verdoezelen. Door kinderen de opdracht te laten herhalen, dwing je ze om na ie denken, een stap die ze normaal gesproken over slaan. „Dat overschakelen moe ten ze leren," zegt de therapeute. Erover praten is ook belangrijk. Dat geeft de kinderen euu gevoel van veiligheid. Bunnik: „Hyper actieve kinderen krijgen vaak straf, doen het eigenlijk altijd ver keerd. Als je ze vraagt: waarom deed je dat, dan maak je be spreekbaar wat er fout ging en kun je vertellen hoe het beter kan. Op die manier maak je de kinde ren er bewust van dat druk zijn Ceasartherapeute Ingrid Bunnik geeft bewegingstherapie aan kinderen met leer- en gedragsproblemen vandeAugustinusschooJïr Rotterdam. Foto Roel Dijkstra met automatisch stout en slecht is." Bezig zijn en ntef willen «topper., is zo'n voorbeeld waar ADHD-km deren vaak om gestraft worden De ervaring van de ceasarthera peute is dat ze het best kunnen, als ze maar wallen. „Door het spe lenderwijs te doen. er theater van te maken, geef je de kinderen een andere ervaring om te stoppen." Bunnik, die op scholen m Rotter dam en 's Gravenzande therapie geeft aan leerlingen met leer- en gedragsproblemen, ziet dal siccus meer kinderen moeite hebben om alle indrukken die dagel'jks op hen afkomen, te verwerken. „Op scholen knjg ik vaak van lera**.» te horen dat het lijkt alsof de hele klas hyperactief is. Misschien is dat ook we! zo, denk ik dan. Vee! kinderen, die worden overladen met prikkels en informatie, verto nen precies hetzelfde gedrag als een kind dat hyperactief is." nel vervelende is, /.egt Bunnik. dat er eigenlijk geen oplossing is voor de gedragsstoornis. ADHD- kmderen krijgen medicatie. Of gedragstherapie, waann kinderen leren omgaan met hun eigen ge drag. Maar ook daardoor wordt het probleem niet verholpen. Be langrijk is het wel, wamt als ADHD-kinderen geen maat en geen grenzen leren kennen, wor den ze op latere Leeftijd onbere kenbaar en hebben wemig verant woordelijkheidsgevoel. Daardoor kunnen ze makkelijk in crimineel gedrag vervallen „Je kunt ze niet aanspreken op hun gedrag, want 7e hebben er met over nage dacht." Het liefst zou Bunnik een week met de kinderen in een bungalow park gaan zitten. En het hele thea- ter van de vyf kleuren uit haar therapie integreren in de dage lijkse praktijk van opstaan, eten, gaan slapen. Niet zwaar belerend, maar speels met een grapje. Zodat de kinderen naar huis gaan met een andere ervaring, waar ouders hen op aan kunnen spreken. De ceasartherapeute vindt het be langrijk dat ouders weten wat ze tijdens de spelmiddagen met de kinderen doet. In een schriftje licht ze vaders en moeders in over de bezigheden van die dag, zodat ze daar thuis mee door kunnen gaan. Want acht spelmiddagen is lang niet genoeg om de kinderen om te leren gaan met hun ge dragstoornis Maar gaat het kind eenmaal op eén vlak vooruit, dan werkt dat vaak op alle gebieden door. „Als het kind kan ontspannen, dan kan het ook rustiger eten, tv kij ken. Door één klem schakeltje gaan andere dingen ineens ook beter." Ouders kunnen hun hyperactie ve kind voor de acht spelmidda gen aanmelden bij Ingrid Bun nik, telefoon 4558871 van de Stichting Intraverte in Rotter dam. Deze stichting zet zich in om het welzijn en de ontwikke ling van het kind te stimuleren. De spelmiddagen beginnen woensdag 22 juli en worden gege ven in de Stuurhut {bij de pira- midewoningen) aan het Nijhoff- plein in Schiedam. gelukt. Als laatste optie denken ze dan: wacht eens even, we pakken hem lekker via de sociale dienst." Wanneer een bijstandsfraudeur wordt gepakt, moet die naast het gefraudeerde bedrag een boete betalen. Is er voor meer dan 6.000 gulden gefraudeerd, dan wordt proces-verbaal opgemaakt en volgt een aangifte bij justitie. Die beslist dan verder over de afhan deling. Fraudes boven de 12.000 gulden zal justitie altijd voor de politierechter brengen. Is er voor meer dan 50.000 gulden gefrau deerd, dan komt de zaak altijd voor de meervoudige strafkamer. Meestal volgt dan gevangenis straf. Bovendien kan een betrapte frau deur tot tien procent onder het be- staansminumum terecht komen. Want de belasting die de Sociale Dienst over het onterecht uitge keerde bedrag heeft betaald, wordt op de fraudeur verhaald. En dat kan oplopen tot 20'n dertig procent. „Daar schrikken de mensen toch wel van," weet Vredenbregt van de Schiedamse Sociale Dienst, „Want er zijn uitschieters bij van mensen die in drie jaar zo'n 100.000 gulden bijeen frauderen. Over de jaren 1990 tot 1995 heb ben we alleen al aan witte fraude zo'n 5,5 mihoen gulden bewezen. Let wel: bewezen. Dan hebben we hel geld nog niet terug. Dat lukt namelijk maar voor minder dan de helft." Collega Jaggie vult a*an: „Somml- ge mensen moeten 120 worden willen ze alles volgens de regeling terugbetalen." Zaterdag 20 Juni SCHIEDAM Podl um Café. Beyond Uckin' (rockabilly, rock) 22.00c. VLAARDINGEN Zwem- en recreatlebad De Huik. WK'96 - Oranje Zweminstuif, tot 15.30u. Grote Kerk, Wandelconcert, 15 00-17 OOu Stadsge hoorzaal. Balletuitvoering, 20 OOu HOEKVAN HOliAND KurntverilchtingmuMum. Rondleiding in de oude vuurtoren, Ï3.00-16.00u. MAASSLUIS Groot* Karfc. Beraandconcert Jan van der Zwart in combinatie met orgelconcert, 1915- 20.0ÖU. ROTTERDAM Grote-of St Lourenskerfc. 35-OOu Orgelcy clus 1998. De Doelengr,z. 20.15u£rasmusi- ca. L'Eaprtt22.00u BrothefBooze&Shirt Kic ker Band. C5 Jast. 22.0Qu The Jas Rabbits. Cabaret Restaurant Schelling"'-19 OOuDe Tunes, 't Kapelletje. 20.30u Lawine presen teert Theatersport. Wlfhehninapier. 22.00u Wilhelmina's Zomers 1998. Museumpark. 15.30U De Parade. Zondag 21 juni SCHIEDAM Bentrixpark. Spectiumfesöval, 11,00 20 OOu. Natuurkampeerterrein De Grutto. Open dag, 12.00-17.00u. HOEK VAN HOLLAND Kunstverl IchUngmuseum. Rond letdi ng in de oude vuurtoren, 13.00-16.00u. V1AAR DINGEN Kinderboerderij Holywoöd. Schapen sche ren, 14.00-16.00u. ROTTERDAM Perk op de Wil he lm Ine kade. 15,OOu Rood kapje en de boze wolf. Wllhelminapler. 22.00u Wilhefmina's Zomers 1998. Muse umpark- 15.30u De Parade. Maandag 22 Juni VLAARDINGEN Aanloophuls De G roe ne Luiken. Qpeiwigex- Vando. 18 t/m vk>. 24 juni. ROTTERDAM Cinerama 'Deep Impact- (12) dag. 12.30 15.30-18.15-21.15 Cin.2; 'Picture Perfect' (al) dag 12 45-15 45-18 30-21.30. CJn.3: 'Chinese Box' (16) dag 12.15 15-15-38 30- 21,30. Cln.4: Left Luggage'(al) dag 12.30- 15 30-18 15-21.15 Cin.5: 'Air Bud' (al) dag. 12.15-15-18 'Spawn' 116) dag. 21. I max Theater: Theliwngsea'laljdag (beh vr- .za.ma )1B 'Amazon"(ai)dag (beh vt za ma 15-17,vr.za.ookl9 "Everest" (al)dag (beh.vr- 2a ma.) 34-161915. vrja 14-1618 20. Trtanic'{12)dag.(beh.w.za.ma.) 20 30. vr ze- ma 2115. za zo ook 10 Ven.l: 'Die Salzmannervon Tibet'dag {beh- .ma.)19.30-21.45, vr. 14 30. Ven.2: 'Oe Poolse bruid' (12) dag. (beh.ma di19 30 "On connait la chanson' (16) dag (beh.ma 21.30. "The incredible true adventures of two girls in love (16) vr. 15.30 'Repulsion' di 19 30. Ven J: "Who the hell is Juliette?' (16) dag, (beh ma.) 20-22. Ven 4: 'love and death on Long Island (16) dag. (beh.ma.) 20. 'ManeBaieoesanges (16}dag.(beh ma )22 lumlère 1: 'Mercuiy Rising' (16) dag 13- 15 30-18.30-21.15 Lum. 2: 'Grease' (ai) dag. 33 30 16-18 45-2130 Lum. 3: 'Play i ngGod' 16)dag. 16.30-19-21.30. do vr.ma- di ook 14. do metoml9 Lum,4:'T)>ebigle bowsli (12) dag. 18 30 2115. do vr ma di ook 13-15.45 Rexane: Het grote vertangen' (18)do t'mzo dood. voorst. "Wie komt et in mijn tvokkiC' 18) ma Vm wo. doorl voorst Vungv)ees'(18jdo.V ma) door) voorst Pathé'Deep Impact' 12) dag. 11 (zo. niet om U) 13 35 16 10-18 50-21 20 Jackie Brawn' (16) dag. 11.10-14.40-17.50-21, Leslie Nielsen is Mr Magoo' (al) dag 11.30- 13 30 15 35-17.35-19.40-22. 'Red Comer (16) dag 16 30-19-21.30, (di met om 21.30) do vr ma di ook 11.10-13 40 'U.S- Marshals'(16! dag. 18.20 21.20. do.vr.ma- di.ookll.40 15 20.'Titamc'(12)dae 1130 tvr.za met om 11.30) 15 30-19.30. 'A thousand acres' (12) dag. 16.20-18.55- 2140. do.vr ma.di. ook 11.20-13.50. Sneak preview 'Staatsgeheim' (16)di.21.30. Nachtvoorstelllngen: Lum.l: 'Breakdown' (16) vr32 00 30, Lüm.2: "Jackie Brown (16) vr.za 0015 Lum.3: 'Replacement Killers' (16) vr za 0015. Lum.4: Scream 2* (16) vr- za. 00.30. Klndermatlnees; Lum.3: 'Air Bud za.zo wo 13.30. Lum.4; 'Pippi Langkous'za.zo, wo. 13- 15.30. Path#Air Bud'za^o wo.11-13.10- 15 20. 'Rubber* za-to wo.11-13.40. 'Mouse Hunt'za jo wo 11.20-13.50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1