Op het WK wordt het pas oorlog 'Vandaag moest slagroom op de taart' Machtsgreep Garzelïi in Zwitserland Volleyballers Nederland en Italië delen buit in schijngevechten in Ahoy' Held zegt vaarwel Perry Bothof op koers Luijten snelste achter Zijlaard Lansink heeft toppers voor het uitzoeken Tamminga springt record met de polsstok Marion Jones maakt indruk in New Orleans Vijfde van Tommy Post in Waterschapsronde Rotterdams Dagblad Maandag 22jum 1998 H Lenzerheide Dubbele etappe winnaar en klassementsleider. Stefano Garzelii heeft de Ronde van Zwitserland in zijn greep ge nomen, Op indrukwekkende wij ze. De Italiaan reed gisteren zijn landgenoot Davide Rebellin uit de leiderstrui. In Catalonië wees Ma rio Cipollini Jeroen Btijlevens ook zaterdag en zondag terug naar de tweede plaats in de massasprints. De Nederlander van de TVM- ploeg moest zich in totaal al vier keer gewonnen geven tegen de Italiaan. Garzelii was de man van het weekeinde m Zwitserland. Zater dag soleerde hij naar de dagzege in de vijfde etappe. Zijn achter stand op klassementsleider Re bellin bracht hij terug tot tien se conden. Op de slotklim ging Gar zelii vijf kilometer voor de streep in de aanval. Grote slachtoffers achter hem waren de Rus Pavel Tonkov en. de Fransman Laurent Jalabert. De jacht op winst lever de Garzelii slechts zes tellen ten opzichte van Rebellin op. Een dag later was het echter goed raak. Tijdens de zesde rit, met twee cols van de eerste en de tweede cate gorie, ging Garzelii met landge noot Piepoli in de slotfase op jacht naar de vroeg in do wedstrijd weg gesprongen Italiaan De Paoli. Vijf kilometer voor de streep bedank ten Garzelii en Piepoli De Paoli voor zijn inspanningen. Achter Garzelii sneuvelde Rebellin. Ook Beat Zberg, de best geklasseerde renner uit de Raboploeg, kon niet volgen. Zberg begint vandaag als nummer twee van het algemeen klassement met ruim anderhalve minuut achterstand op Garzelii aan de zevende rit. Gisteren stap ten Richard Groenendaal en Leon van Bon af. In Catalonië werkt Cipollini hard aan het verbeteren van zijn score- lijst. Jeroen Bhjlevens moest in vier sprints steeds genoegen ne men met de tweede plaats achter de Italiaan. Chris Boardman heeft er de leiding door zijn winst in de individuele tijdrit. Door Edwin Alblas Rotterdam De Nederlandse volleyballers zijn dit jaar nog niet van Italië af en anders om evenmin. De gezworen 'vijanden' komen elkaar nog wel een paar keer tegen. De vier confrontaties in de World League, met beide ploegen twee keer als win naar, zijn feitelijk niet meer dan schijngevechten ge weest, De oorlog wordt pas tijdens het wereldkampioen schap in november gewon nen. De videocamera's namen zater dag en gisteren in Ahoy' elk detail van de wedstrijden tussen Neder land en Itahe op, maar het gros van de tapes gaat de prullenbak in, voorspelde bondscoach Toon Gerbrands. „We zetten hoogstens wat shots van bepaalde spelers achter elkaar, zodat je kunt zien hoe ze slaan. Aan de statistieken van deze wedstrijden heb je ook niet zo veel. Die van de eerste wedstrijd zijn zelfs ai wegge gooid," De sporen van dat potje houdt Gerbrands maar al te graag uit. De bondscoach verborg na de bla merende vertoning zijn onvrede niet. De ploeg, kennelijk met ge ïnspireerd door de bijzondere sfeer, had hem in zijn hemd gezet. Een 0-3 tegen Italië in een wed strijd zonder passie, Gerbrands kon er wel om janken. „Een paar zijn de strijd niet aangegaan en dat kan ik niet accepteren," foe terde de Haarlemmer, „Ik blijf in de categorie liefhebbers zitten en dan doet dit erg pijn." De vermoeienissen van de voor bije weken mochten niet als ex cuus gelden, gebood Gerbrands. „Als je voor een vol Ahoy' tegen Italië speelt, moet je daar maar even niet aan denken," vond hij. Ju ichende Nederlandse volleyballers in Ahoy'. Gisteren viel er meer te vieren voor v.i.n.r. Mik© van de Goor, Marko Klok en Reinder Nummerdor dan zaterdag, toen Oranje een wanprestatie leverde. FotoToussamtKioiter&'ANP „Verklaren kon Gerbrands het niet. .Jkben geen zieleknijper." Een dag later stond Gerbrands wat opgewekter op het spreekge stoelte. De score was identiek aan die van een dag eerder, maar nu met Nederland als winnaar. Italië verloor niet alleen het treffen, maar ook spelverdeler Meoni, die op 13-11 in de eerste set door zijn enkel ging. De werkelijke schade is pas vandaag vast te stellen. Gerbrands ging daar in zijn be toog aan voorbij. „We hebben ka rakter getoond," meende hij. De jongens hadden zich na de farce op zaterdag diep geschaamd, ver telde hij ook. Bovendien had Ger brands zelf nog een hartig woord je met de verantwoordelijken ge sproken. Tussen de twee wedstrij den m zat te weinig tijd om de spe lers ook nog aan een pittige trai ning te onderwerpen. Gerbrands „Dat zou medisch onverantwoord zyn geweest." Als alternatief gebruikte de bondscoach de gang van het hotel. Daar onderwierp hy de ploeg gis terochtend aan nog wat oefenin gen. De gietigheid spatte er een paar uurtjes later vanaf. Vijfdui zend toeschouwers in Ahoy', tweeduizend minder dan een dag Bergschenhoek Met overmacht veroverde Patrick Tolhoek giste ren de Nederlandse titel moun tainbike bij de 'experts'. Op het loodzware parcours in het recrea tieschap De Rottemeren in Berg schenhoek was de Zeeuw onge naakbaar voor zijn concurrenten. Op een kleine drie minuten van Tolhoek greep Bas van Dooren het zilver. De verrassend sterke Erik Boezewinkel eindigde als derde en olympisch kampioen Bart Brentjens, na twee fikse val partijen in het voorseizoen pas sinds drie weken weer voluit in training, finishte als vierde. ALkort na de start leken de plaat sen op het erepodium in Berg- sdjëhhoek verdeeld. Alleen over de.kleur van de medailles kon in de'resterende twee uur en een kwartier nog volop worden gedis cussieerd. Met Van Dooren voor op, met in z'n wiel Brentjens en Tolhoek leek de rest al bij de eer ste doorkomst geklopt. Gerben de Knegt, Lucien de Louw en Jan Weevers volgden toen al op enke le honderden meters en Erik Boe zewinkel kwam na de zwemmen de Henk Dekker zelfs pas als achtste door. Vier ronden voor het einde plaats te Tolhoek zijn vlijmscherpe dem arrage. „Ik versnelde, maar wilde de motor niet opblazen," aldus de kampioen. „Komt-ie terug" doelde hij op Van Dooren," dan houd ik in. Maar ik pakte zomaar twintig seconden," omschreef hy zijn machtsgreep. „Vandaag moest de slagroom op de taart en dat is gelukt." Hoewel Tolhoek zich na het volks lied mocht verheugen in een grote belangstelling ging de meeste aandacht toch uit naar Bart Brentjens. Voor de Brabander be tekende 'Bergschenhoek' na maandenlange ellende immers weer de eerste echte koers sinds tien weken. Kapot maar niet onte vreden viel Brentjens na ruim ne gen kwartier van de fiets. „Ik ben onbevangen aan dit kampioen schap begonnen. Heb me niet spe ciaal vastgepind op een resultaat. Alles was goed, zolang ik maar vol aan de bak kon blijven. Ik wilde per se meedoen. Mezelf testen, kijken waar ik zou staan." Twee ronden voor het einde ging bij Brentjens evenwel het licht uit. Met een dikke halve minuut achter Van Dooren al rondenlang op de derde plaats en slechts tien seconden voorsprong op de ontke tende Boezewinkel was Brentjens gezien. „Het laatste stuk was op dit parcours nog te zwaar," lichtte hij toe. „Door alle blessures die ik had, zit ik nog niet lekker op de fiets. Maar ik weet nu waar ik te kort kom. Daar kan ik nu op gaan trainen. Vooral de specifieke Tijd genoeg voor Patrick Tolhoek om, staande op de streep, Berg- tonen hoe bbj hij is met zijn Nederlandse mountam- bike-tlteï. Foto John van Hoew CorVos mountainbike-training met z'n vele tempowisselingen heb ik ge mist. Maar ook mijn armen zijn nog zwak. Daar moet ik snel iets aan doen, Als er geen ongelukken meer gebeuren, hoop ik over een week of zes weer de oude te zijn." Ingenomen Ook bondscoach Leo van Zeeland was ingenomen met de prestatie van Brentjens, die volgende week tijdens een driedaagse wegwed strijd in België verder schaaft aan de vorm en daarna voor een we reldbekerwedstrijd afreist naar de Verenigde Staten. „Zo snel had ik Bart nog met voonn verwacht Maar het tekent eens te meer zijn klasse." De titel van Tolhoek werd wél door de bondscoach verwacht. .Alleen niet met zon overmacht. Zoals ik ook het ijzersterke rijden van Boezewinkel niet heb kunnen voorzien. Het spreekt me bijzon der aan dat de renners, van wie ik straks internationaal iets ver wacht, hier goed te voorschijn zyn gekomen. Maar ook de uitslagen in andere categorieën hebben me verrast," doelde de keuzeheer op de titel van Elsbeth Vink bij de vrouwen, van Bas Peters bij de be loften en van Thij s Al bij de junio ren. „Dit was een parcours waarop nie mand zich kon verstoppen. En zo hoort het ook. De eerste tegen stander van een mountambiker hoort het parcours te zyn. Pas daarna mag de strijd onderling ontbranden." Zoals van Van Zeeland straks ook de stryd om de plaatsen in de EK- en WK-seleetie mag ont branden. „Om Tolhoek, Van Doo ren en Brentjens kan ik niet heen. Zij zijn wat mij betreft al zeker van selectie." En hoe staat het in dat kader met de onttroonde titel houder Richard Groenendaal, die zich in de Ronde van Zwitserland voorbereidt op het komende veld- nt-seizoen en daardoor Berg schenhoek liet schieten? Van Zeeland: „Groenendaal barst van de aspiraties, maar heeft ook andere verplichtingen. Daar wil ik duidelijkheid over. Ik neem al leen mensen mee die voor hon derd procent voor het mountain- biken gaan. Combineren met veldrijden mag. Maar ik moet overtuigd zijn dat ze goed voorbe reid aan de start komen." eerder, gingen gerustgesteld naar huis. By een eerstvolgende gelegen heid, mogelyk het finaleweekein- de van de World League, zal de sa menstelling van beide ploegen wezenlijk anders zyn. Het Neder lands team, met tien overwinnin gen en twee nederlagen winnaar in groep Bmoet nog worden ver- rykt met spelverdeler Peter Bian- gé (in training) en middenman Bas van de Goor (herstellende van een elieboogblessure), Blangé zat dit weekeinde al op de bank, om dat de derde spelverdeler van Oranje voorlopig met een duim- blessure is uitgeschakeld. Italië heeft nog meer spelers met veel dienstjaren achter de hand. Een aantal komt terug van blessu res en wordt voorlopig nog ge spaard. De Italiaanse bondscoach Bebeto roept oudgedienden als Gravina, Gardmi, Pippi en Bracci pas op als het echt belangrijk wordt. Tot nu toe was het dat voor Italië nog met. De ploeg speelde voor spek en bonen mee in de voorron den voor de World League, omdat het als gastheer al geplaatst is voor het slot met de beste vier ploegen. Nederland moet op Spaanse bodem (13-15 juli) in een groepje met Brazilië, Rusland en Spanje nog bij de eerste twee ein digen, om een uitnodiging voor het finalegala in Milaan (17-19 ju li) te krijgen. Daar staat er bedui- Rotterdam —Tot nu toe werd er nog altijd een nieuw Oranje- shirtje met de naam Held be drukt, in de hoop dat de volley baller zich nog zou bedenken Maar na gisteren hoeft dat nie meer. Henk-Jan Held nam gis teren officieel afscheid als in temational, een halfjaar nadal hij dat al openbaar had ge maakt. Held blijft steken op 375 inter lands. Belangrijker nog is dat de middenaanvaller met het Nederlands team grote pryzen pakte. In 1992 was dat nog olympisch zilver (Barcelona), vier jaar later zette hij zijn tan den in goud (Atlanta). Vorig jaar werd hij in eigen land met Oranje Europees kampioen. Twee maanden later speelde hij op het toernooi om de Grand Champions Cup in Ja pan zijn laatste interlands. Held zegt het volleybal nog niet vaarwel. In het voorbije seizoen speelde hij nog voor het Italiaanse Macerata, dat hem onlangs te kennen gaf niet langer van zijn diensten te willen gebruikmaken. Held zoekt in Italië nog naar een nieuwe dub. dend meer prestige op het spel dan gisteren in Ahoy', hoe wel ook dat evenement nog als voorbereiding geldt op het WK in Japan (november) Toch rekent Gerbrands er met op dat Italië daar verstoppertje durft te spelen. „In Italië hoor je de sterksten op te stellen. Wij zyn duidelyk met een olympische pe riode van vier jaar bezig. Die in vestering kun je in die landen niet doen. Daar moetje gewoon ieder groot toernooi met de beste twaalf spelen. Iets anders wordt met ge pikt." Maar afgerekend wordt er pas op het wereldkampioenschap. Daar duikt ongetwijfeld een ander en beter Italië op. „Een team met zes ervaren spelers heeft maar een week nodig om op elkaar inge speeld te raken," schat Bas van de Goor in. „Dan praat je over het Italiaanse team dat op de Olympi sche Spelen speelde. Op het WK zullen toch ook een paar andere jongens spelen. Dan is een week niet genoeg." Gerbrands prefereert een lange voorbereiding met de volledige ploeg. „Als je niet continu traint met de ploeg waarmee je wilt spe len, verlies je kostbare tijd. Elke minuut die je traint, kan beslis send zijn in een wedstrijd." Door Hans van Houdt Rozenburg Perry Bothof ligt op koers. De frêle renner uit Zwyn- drechtwon in Rozenburg zijn der de koers van het seizoen. Hy deed dat door in de eindsprint Jan Goe- dendorp terug te wijzen. De derde koploper, de 42-jange Ton Griep, bemoeide zich niet met de eind sprint en nam genoegen met de laagste trede van het ereplatform. Voor het seizoen begon, beloofde Bothof dat hij dit jaar minstens tien overwinningen zou boeken. De districtskampioen won eerder ook in Rysoord, maar echt op dreef leek hy de laatste weken met. „Klopt," geeft hy toe.Jkben een mooi weer-ryder. Dit is mijn weer. Regent het, dan loop ik te snotteren en kom ik in de koers te kort. Wat dat betreft mag dit weer voor mij een poosje aanhouden." Bothof was in Rozenburg een van de vijftien koplopers die na het startschot van ex-prof Peter Win nen nog iets van de koers wilden maakten. In een ambiance, waar in meer aandacht was voor de na derende voetbalwedstrijd Neder- land-Zuid-Korea, reden de koplo pers snel weg van het peloton dat aanvankelijk nog een klein beetje tegenstribbelde. In het peloton reed ook Rob Slen ders weer mee. De voormalige ko ning van de kermiskoersen is een week eerder aan de start versche nen dan hy zelf had gedacht. „Het zonnetje scheen vanmiddag zo lekker dat ik besloot bij te schrij ven," verklaarde hy zyn aanwe zigheid. „Het viel niet eens tegen, al miste ik de slag. Nadat de kop groep eenmaal weg Was, ontbrak m het peloton de kwaliteit om nog tot een achtervolging te komen. Daarom heb ik maar lekker mee gereden. een goede training." In de finale maakte Slenders zich nog verdienstelijk voor zijn ploeg maat Perry Bothof. Want nadat de koplopers de groep op een ronde achterstand hadden gezet, moes ten de achterblijvers voortijdig af- sprinten. Van die gelegenheid maakte Slenders gebruik om met Bothof by de ovenge koplopers weg te rijden. Slechts Ton Griep en Jan Goedendorp sloten nog by de luxe gangmaker aan en in de resterende kilometers bleef het drietal uit de greep van de achter volgers. „Daar moesten we zo hard voor ryden dat ik beloofde dat, als ze my zouden meenemen, ik niet mee zou doen aan de eindsprint," verduidelijkte veteraan Griep zyn passiviteit in de finale. „Bij de amateurs winnen op deze leeftijd, dat zou toch te gek zyn. Tot nu toe won ik 187 koersen, maar de twee honderd volmaken zal wel bij de veteranen moeten gebeuren." Bij de junioren won Ronald Bas- temijer op overtuigende wijze. Het talent uit Poortugaal versloeg in de eindsprint medevluchter Rudy Vriend, die tot tweemaal toe probeerde hem in de hekken te 'parkeren', Bastemeijer trok 2ich daar niets van aan en won voor het eerst een juniorerikoers. Rotterdam In Oud-IJssebnonde won Marco Luijten opnieuw ach ter de dernies. De schoonzoon van Gernt Plieger presteerde dat eer der m Ridderkerk. „Niet zo moei lijk met een gangmaker als Joop Zijlaard,Ourdccldc de winnaar die zelf de derde manche won. De eerste was gewonnen door de Belg Koert van Bulk, de tweede door Jeroen van Hoorn. In de einduitslag werd Arie Jan Brom mer tweede, voor Koert van Bulk en Peter Voshol. Hoofddorp Welk paard Jos Lar.smk ook zadelt, hy is en blijft de beste springruiter die Nederland te bie den heeft. De Tukker met Belgisch domicilie behaal de gisteren zyn zevende nationale titel van de jaren negentig. „Weer is hel ons niet gelukt hem te ver slaan." zei Wout-Jan van der Schans, na Jeroen Dub beldam derde in het eindklassement. Lansink won in 1990 tot en met '93 met Libero H. de hengst waarmee hy een jaar later ook de wereldbe ker won. Toen volgden titels met Concorde en Alda- tus, waarna Lansink een jaar pauze nam en Piet Ray- makers de zege gunde. Vorig jaar keerde hu terug, was er goud met Calvaro Z. Gisteren was het de pas 9- jange hengst Nissan High Valley Z die zyn baas over de hindernissen bracht. Baas Loon Melchior adviseerde Lansink om Calvaro Z naar Hoofddorp te transporteren. De keuze van de ruiter voor High Valley was succesvol Lansink wist dat hy met beide paarden kon wannen ..Dat heb ik met ge/egd. maar wel even gedacht." gaf Lansink toe. „Steeds weer wannen, met steeds een nieuwe combinatie, dat is net zo bijzonder als die vier keer op ry met Libero „Het belang van een goede sta) is weer eens bewe zen," zei Lansink Waar andere springruiters één, hoogstens twee goede springpaarden ter beschik king hebben, heeft Lansink bij Stal Zanger sheide in Lanakcn een heel assortiment talenten in de wacht staan Voorlopig gemeten Calvaro en Carthago nog de voorkeur, maar springruiter annex manager Lansink denkt ook aan de toekomst. Na de Olympi sche Spelen in Sydney moeten paarden als High Val ley Z die hoofdrol overnemen Jos Lansink is ook de kopman van de voorlopige se lectie voor de wereldruiterspelen in Rome. begin ok tober. Hy kiest in Rome voor Calvaro Z of Carthago Z. Jeroen Dubbeldam (met De Sjiem). Peter Geennk (Heartbreaker). Emile Hendnx (Finesse), Piet Hay makers (Classic Touch). Wout-Jan van der Schans (Leroy Brown). Jan Tops (Operette) en Ene van der Vleuten (Flower) completeren het gezelschap Tilburg Christian Tamminga heeft gisteren in Til burg het Nederlands record polsstokhoogspringen verbeterd. De atleet van Haag Atletiek sprong tijdens competitiewedstrijden 5,66 meter Dat was één centi meter hoger dan Laurens I<ooye van Ihon uit Zoeter- meer op 14 juni vorig jaar in Leiden Tamminga. vorig seizoen lange tijd uitgeschakeld wegens een schouderblessure, sprong een weck gele den m Leiden 5.60 m en eerder in het seizoen twee maal 5,57 m. De nchtprestatie voorde Europese kam pioenschappen in Boedapest bedraagt 5,70 m. Stella Jongmans is als zevende atlete toegetreden tot de Delta Lloyd Selectie. Deze groep krijgt financi ële steun van de hoofdsponsor van de alletiekume KNAU. De 27-jarige Jongmans ontvangt jaarlijks 25.000 gulden plus bonussen naar prestaties. Een Eu ropese titel in de open lucht levert 25.000 gulden op Jongmans plaatste zich vonge week in Helsinki voor de EK in augustus in Boedapest. Het seizoen van Grete Koens is voorbij. De atlete van PH Vught blesseerde zich vrijdagavond tijdens wedstrijden m Utrecht Koens (30) wilde zich daar op de 5000 m kwalificeren voor de EK m Boedapest, maar viel halverwege uit met een scheurtje in de rechteraehilJespoes. Onderzoek leerde dat ze maan denlang is uitgeschakeld New OrleansTydens de Amerikaanse atletsekkam- pioenschappen zyn dit weekeinde in New Orleans zes beste jaarprestaties geleverd. Maar de meeste in druk maakte toch Marion Jones, die drie gouden plakken veroverde: op de 100 en 200 meter en het verspringen. Het was vy (tig jaar geleden dat een an dere Amerikaanse dat voor elkaar bracht. De Amerikaanse atleten Chris Huffins, LaMark Car ter en Bryan Bronson waren op dreef op respective ly k de tienkamp (8694 punten), het hinkstapspnn- gen (17,44 m) en de 400 meter horden in 47,03, de der de tijd ooit. Op de slotdag kwamen daar nog beste jaarprestaties bij van Kim Batten (53,61 op de 400 m horden), Jerome Young (44,09 op de 400 m vlak) en Reggie Torian (13.03 op de 110 m horden). Junc» (22) Zegevierde up de 100 meter »n 10,72 secon den nadat ze in de series al 10,71 had laten afdruk ken. Op het verspringen overbrugde de ex-basketbal ster 7,21 meter en de 200 meter ging tot slot in 22,24 ondanks een lichte tegenwind. Tim Harden maakteopde 100 meter indruk met 9,88, maar had steun van een rugwmd van 4,9 meter per seconde. Reglementair is maximaal 2.0 m p/s toege staan. Maurice Greene liep zaterdag in de series 9,84, een evenaring van het wereldrecord van de Cana dees Donovan Bailey. Ook Greene had echter hulp van te veel rugwind 3,3 m p/s). De wereldkampioen zegde af voor de finale, waar ie dereen een aanval op het wereldrecord verwachtte. Greene beweerde uitgedroogd te zün. „Ik heb de warmte hier onderschat. Myn lichaam verkrampt tel kens." In New Orleans was het soms 38 graden. Zoeterwoude Tommy Post dronk na afloop van de Waterschapsronde in één teug een glaasje heerlijk helder leeg, In Zoeterwoude, de plaats waar dat spul wordt gebrouwen, kon de Brabander in dienst van De Hoekse Renners zich voor de derde maal als win naar laten huldigen. Post was de snelste van een kop groep van acht renners. Met een halve lengte klopte hij Delta-renner Emiel van Dijk, terwijl Arno Wal- laard van het Gorichemse Jan van Arckel met zijn derde plaats de uitzending van zijn club naar het fi- naleweekeinde, komende week in Emmen, veilig stelde. De finale werd geopend door Stijn Boschker. die een ultieme poging deed zijn club Ahoy' nog bij de laatste zeven m de eindstand te njden. Zyn poging had de formatie van de uiteindelijke kopgroep tot gevolg. In de finale probeerde Martin Schouten nog weg te rij den. verzette Dean Jones, de Australiër m Wertland- se dienst bergen werk. maar was het een complete groep die op de eindstreep afkwam. Het u-as alweer de vijfde seizoenzege van Tommy Post, die deze koers als ideale voorbereiding zag voor het komende weekeinde in Emmen, waarin hy en zijn club de eerste plaats moeten verdedigen die ver leden jaar werd behaald. .Het zal moeilijker wor den," vreesde Post.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4