14 Clubs laks met betalen veldhuur 'Ruüd; je eten wordt koud!' Minister: verplicht afkicken kan snel Speeltuinen Usselmonde dicht als kinderen vrij zijn Gemeente heeft nog 1,3 miljoen gulden tegoed voor voetbalterreinen Uitbaggeren Rotte en Rottemeren gestart Vragen over 'vliegveldbomen' Enorme files na ongeval Kleinpolderplein Öt ••n 'Ss r Visser haalt riot-gun op Overvallers spuiten traangas Fietsendief verzet zich Jongeman rooft disc-man uoae noüu in haven Omstanders pakken dief De Coolsii Een woning uit de loterij Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 juni 1998 Door Anke Weiten Rotterdam De meeste speeltui nen in Usselmonde zijn alleen open tussen maandagen zaterdag van 10 tot 17 uur. Hierdoor wor den de speeltuinen maar een klein deel van de openingstijd goed benut. Dit is een van de con clusies uit een onderzoek naar speeltuinen in opdracht van de deelgemeente. Vanavond worden de resultaten van dat onderzoek in de deelgemeenteraad gepre senteerd. L. Karsten van het bureau sociaal ruimtelijk onderzoek en advies in Amsterdam en onderzoekers van de dienst recreatie Rotterdam vinden het „nauwelijks aanvaard baar" dat speeltuinen in het weekend gesloten zijn. Zy raden aan de werktijden van de beheer ders aan te passen aan de uren waarop kinderen vrij Nu 4ln de openingstijden aangepast aan de gebruikelijke werkweek. Ook op andere manieren moeten speeltuinverenigingen ervoor zor gen dat de speeltuinen beter wor den bezocht. Nu gaat maar een klein deel van de kinderen dat vaak buiten speelt regelmatig naar de speeltuin. Dit komt mede doordat de speeltuinen niet al te goed te bereiken zijn, zeker niet als de kinderen daar op eigen ge legenheid heen moeten. Om er voor te zorgen dat er meer kinde ren naar de speeltuin gaan kun nen speeltuinen meer speciale (zomer-) activiteiten organiseren, Verder moeten zij beter proberen samen te werken met ouders, scholen en buurtbewoners. Kin deren willen volgens het onder zoek tenslotte vooral dat speeltui nen meer spannende speeltoe stellen hebben. Slechts twee speeltuinen (Pascal in Lombardijen en Stormpolder in de Beverwaard) zijn behalve door de week en zaterdag ook op zondagmiddag open. De speeltui nen Kreekhuizen en Varkenoord (beiden in Groot-IJsselmonde) zijn het hele weekend gesloten. De openingstijden van de speel tuinen zijn afgestemd op werktij den van de beheerders in plaats van op de tijd waarop kinderen vrij van school zijn. Er zijn te wei- RotterdamEen 20-jarige Rotter dammer is gisteravond op een wel heel ongebruikelijke manier aan een riot-gun gekomen. Hij zat te vissen aan de Noordsingel en liet op een gegeven moment zijn hen gel in het water vallen. Met lies- laanzen aan stapte hij het water in en raapte van de bodem het wa pen op in plaats van zijn hengel. De politie heeft het schiettuig overgenomen. RotterdamEen 20-jarige Rotter dammer kreeg gisteravond op de Stationssingel in Rotterdam- Noord traangas in zijn gezicht ge spoten. Daarna werd, door twee mannen, zijn draagbare telefoon gestolen. Rotterdam Een 29-jarige Rotter dammer heeft gisteravond op de Mathenesserdijk onder bedrei ging van een mes een man van zijn fiets beroofd. Toen de politie kort daarna kreeg aangewezen wie de dief was, volgde arrestatie. Daarbij moest de politie geweld gebruiken. Rotterdam Een 19-jarige Rotter dammer heeft vannacht rond drie uur in de Vj erhavensstraat een 30- jaiige vrouw uit Tilburg beroofd van haar disc-man. In de buurt van de Uselstraat kon de politie hem aanhouden. Hij had het mu- ziekapparaat nog bij zich. De jongeman had de vrouw in haar gezicht geslagen. Ze zat on der het bloed en heeft mogelijk een gebroken neus. Rotterdam De politie heeft gis termiddag bij Schiemondeen do de hond uit het water van de Koushaven gehaald. Het dier, dat in staat van ontbinding verkeer de, is door de dierenambulance af gevoerd. nig vrijwilligers voor de speeltui nen actief om ze ook in het week end en 's avonds open te stellen. Speeltuinbestuurders zelf zien weinig mogelijkheden om de ope ningstijden te veranderen. Gemiddeld gaan er tussen de veertig en honderd kinderen per dag naar een van de acht speeltui nen, behalve in de winter. Op zo merse zondagen kan het in de speeltuinen Pascal en Stormpol der zeer druk zijn. met kinderen én ouders. Steeds minder kinde ren en gezinnen zijn lid van een speeltuinvereniging en de meeste speeltuinen heffen een lage en treeprijs voor niet-leden. Hoewel de speeltuinbeheerders zeggen dat ze graag meer alloch tone kinderen in de speeltuin wil len zien, is Pascal de enige speel tuin waar veel allochtone kinde ren komen. Allochtone ouders zyn minder by de speeltuinen be trokken. Door John Bunte Rotterdam Zo'n zestig procent van de voetbalverenigingen in Rotterdam is bijzonder laks met het betalen van de veld huur. Bij Recreatie Rotterdam staat een bedrag uit van om en nabij de 1,3 miljoen gulden. Elk jaar wordt dat bedrag hoger. De verenigingen betalen uiteindelijk wel, maar de verhuurder moet er bijzonder grote moeite voor doen het geld binnen te krijgen. Deze situatie baart directeur G. Reussïnk van de dienst Recreatie Rotterdam (DRR) zorgen. Daarom worden de mogelijkheden onder zocht tot een andere betalingsre geling te komen. Nu nog komt er eenmaal per jaar een rekening, maar wellicht worden daar kwar taal- of zelfs maandrekeningen van gemaakt. Samen met de KNVB onderzoekt do DRR voorts of het wanbetalen puur voortkomt uit laksheid of dat er meer aan de hand is. .Je ziet zo'n bedrag groeien en vraagt je af hoe dat komt." zegt Reus- sink. „Misschien dat we cr zelf ook een beetje schuldig aan zijn en moeten we de hand in eigen boezem steken. Want we waren intern druk met andere zaken be zig. We hebben de clubs niet echt achter de vodden gezeten. Er is geen hard debiteurenbeleid ge voerd." „Aan de andere kant," vervolgt Reussink, „is het natuurlijk ook niet onze eersk opgave om clubs om zeep te helpen In de commer ciële wereld zet je er een incasso op. maar wnj hebben ook een soci ale functie." Voetbalclubs betalen per veld achtduizend gulden per jaar. Daarvan is tweeduizend kale huur en wordt de rest besteed aan het onderhoud van het veld. „Wy hebben de verplichting om de vel den goed bespeelbaar te houden. Daar hebben we speciale machi nes \roor, zoals recent nog in de Kuip gebruikt, die ook hier 2ijn ontwikkeld. Ens weieens over ge dacht om dat onderhoud te priva tiseren, maar dan zouden de clubs veel duurder uit zijn, We laten het dus maarzo." In een poging de reden van de uit blijvende betalingen te achterha len keek DRR naar de hoogte van die huur. „Want misschien waren we in Rotterdam wel heel erg duur. Maar dat is niet het geval. Landelijk gezien zijn we midden moter." Ook is er in vergelijking met elders in het land geen spra ke van een opvallende daling van het ledenbestand. „Er is geen we zenlijke afname en we wijken daarmee niet af van het landelijk beeld," aldus Reussink. die mor gen in de raadscommissie het jaarverslag sport en recreatie over het vorig jaar toelicht. „Waar het "oetbal wellicht wel last van heeft," veronderstelt de directeur, „is de veranderende verenigingscultuur. Het is moei lijker om aan vrijwilligers te ko men. Vroeger stonden er mensen klaar om een fancy-fair te organi seren en daar betaalde je dan de veldhuur van. Dat woirit steeds minder." Uiteindelijk betalen de verenigin gen dus wel. Maar pas na daar vaak meermaals toe gemaand te zijn, Dit gold het afgelopen jaar in meer of mindere mate voor maar liefst 67 van de 112 verenigingen. Raakt een vereniging echt m be talingsmoeilijkheden dan kan ook niet meer aan de verplichtin gen jegens do voetbalbond wor den gedaan en is de KNVB ge noodzaakt zo'n club uit de compe titie te nemen. Genieten in het reuzenrad op de Parade. Wie plaatsneemt In een van de gondels krijgt kip met knoflook mee. Foto victor van snoeien Door Ellen Scholtens Rotterdam - Met een megafoon in de ene en een bordje in de andere hand probeert een medewerkster van La Rana III de aandacht te trekken van een van haar gasten. Nadat ze meerdere malen zijn naam heeft gescandeerd, ten te ken dat zyn bestelling klaar is, verliest ze echter haar geduld. Met een voluit 'Rüüd, je eten wordt koud!1 lukt het haar uitein delijk de desbetreffende persoon naar de keuken annex uitgifteba lie te bewegen. Het hoofdgerecht is theater, maar De Parade biedt naast 75 verschil lende voorstellingen ook culinair spektakel, bijvoorbeeld op het ter ras van het Spaanse tapasrestau- rant. Het reizend theaterfestival dat is neergestreken onder het groene lover van het Museum park biedt echter meerdere plek ken vooreen 'rendezvous'. Tussen 'beroemdheden' als Anne- marie Oster, Stef uit Goede Tij den, Slechte Tijden en Loes Luea die zich 'in het wild' vermaakt met haar familie en andere thea terliefhebbers ('Moeder; blijf van Kombrink af!') geniet je van sushi van Hanshi, ga ja naar Zazou voor de Oosterse gaarkeuken of neem je plaats in de reuzenlampion van The Juicy Sisters die versierd is met Indiase parafernalia. Begeleid door new age klanken kan hier volgens de kaart 'cafe y thé' worden gesavoreerd, maar ook sangria (per glas of per kan), biologische sappen en spannende cocktails van Russisch steppen- gras ('nutty naughty'). Tostada's zijn er ook; op z'n Hollands met kaas en ham of op z'n Indisch met kaas, komkommer en sambal. Maar het leukst is het Mini Reu- zenradje of het Reuzen Mintrad La Molina van waaruit je de beste view hebt op De Parade en je kunt overzien wie er op het terrein nog meer zo ongeremd gelukkig zyn. Wie plaatsneemt in een van de gondels krijgt kip met knoflook mee danwel een van de andere da gelijks wisselende schotels en - wanneer de weersomstandighe den minder behaaglijk zyn - een kleedje voor over de knieën en een paraplu. De echte romantici laten zich er echter niet van weerhouden om blootshoofds voetje te vrijen in deze kermisattractie die 's mid dags fungeert als kinderrad Omet verhaal*), tussen zeven en negen bestemd is voor 'verticaal dine ren' en 's avonds verandert in een champagnerad 'voor zeer per soonlijke hoogtepunten'. Daartoe worden ook zure bommen gere kend of een van de andere ver krijgbare 'reuze snacks'. RotterdamMinister van Justitie W. Sorgdrager verwacht dat rech ters binnen een jaar overlastge vende drugsverslaafden kunnen dwingen verplicht af te kicken en te resocialiseren. Het wetsvoor stel waarin de dwang wordt gere geld, is helemaal klaar en zal naar verwachting dit najaar- in de Tweede Kamer worden behan deld. Dat zei ze gistermiddag in het Rotterdamse stadhuis waar ze sa men met burgemeester A. Peper een overeenkomst tekende tot verdere samenwerUng tussen rijk en gemeente in de ontwikke ling van de Strafrechtelijke Op vang Verslaafden (SOV). Dit Rot terdamse experiment geeft crimi nele drugsverslaafden de kans om onder begeleiding in ander halfjaar tijd te werken aan een te rugkeer in de maatschappij,com pleet met woning en baan. Dit ge beurt tot nu toe op min of meer vrijwillige basis. Degenen die af haken moeten alsnog hun gevan genisstraf uitzitten, Sorgdrager verwacht wel dat het enige moeite zal kosten om de ka merleden duidelijk te maken wat de SOV inhoudt en waarom naast drang ook dwang nodig is. Vooral omdat niet iedereen het ermee eens is dat mensen langer van hun vrijheid beroofd worden dan passend is voor de strafbare feiten die ze op hun kerfstok hebben. Maar gezien de positieve resulta ten in Rotterdam heeft Sorgdra ger goede hoop dat het voorstel wordt aangenomen. De projectgroep die gisteren is ge vormd, gaat onder meer richtlij nen vaststellen aan de hand waar van het Openbaar Ministerie mensen kan voordragen voor de SOV. Ook buigt hy zich over de in richting van de nieuwe stadsge vangenis, waar deelnemers de eerste maanden begeleiding zul len krijgen. Nu nog gaan de verslaafden daar voor naar een voormalige kazerne in het Brabantse Ossendrecht. De tweede fase vindt plaats op land- groed Nieuw Rhodenrijs in Over- schie en tenslotte moet de ex-ver slaafde een half jaar onder bege leiding 'zelfstandig' leren wonen. De projectgroep brengt in het na jaar de eerste rapportage uit. Minister Sorgdrager vergeleek de SOV gisteren met de ouderwetse rijkswerkinrichting waar bijvoor beeld notoire dronkenlappen werkten aan hun toekomst. „Waarom zou je drugsverslaafden die bij herhaling overlast veroor zaken ook niet een zinvol pro gramma geven in een periode die door de rechter wordt opgelegd. Een soort rijkswerkinrichting in een nieuw jasje," aldus Sorgdra ger. Ze is blij dat met de SOV de geijk te paden zijn doorbroken, ook al door de samenwerking tussen een groot aantal instanties. „Dergelij ke overlast moet je als politie en justitie niet geïsoleerd willen aan pakken, want dan wordt het niks." De minister noemde de SOV ver der een kwetsbaar project en uitte haar bewondering. „Het is goed dat Rotterdam dit toch heeft aan gepakt, want het traditionele is al lang een keer beproefd. Ik hoop dat mijn opvolger goed zal kijken en luisteren naar wat hier ge beurt." Burgemeester Peper die m 1996 samen met de minister het start sein gaf voor het experiment wacht op de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Ka mer. Volgens een eerste evaluatie is het aantal delicten sinds de aan vang van het project ruim ander- halfjaar geleden gedaald en heeft de SOV voor elf miljoen gulden aan schade voorkomen. Rotterdam Met oud baggerge- reedschap is gisteren symbolisch de eerste bagger uit de Rotte ge haald. Meer dan een handvol hoogwaardigheidsbekleders was bereid gevonden die handeling te verrichten: voorzitter G. Brouwer van het Recreatieschap Rotteme ren, dijkgraaf ir, J. de Graeff van het Hoogheemraadschap van Schieland, burgemeester C. La- mers van Bleiswijk, burgemees ter L. Schools van Zevenhuizen, burgemeester N. Chevalier van Bergsehenhoek en wethouder H. van den Muijsenberg van Rotter dam. Ruim 400.000 kubieke meter bag ger wordt in de komende ander half jaar uit de Rotte, de Rotteme ren en het toevoerkanaal gehaald. Door het uitbaggeren verbetert de kwaliteit van het oppervlaktewa ter. Daarmee samen gaat het ver diepen van de vaargeul, waardoor het voor boten aantrekkelijker is om door het recreatiegebied Rot temeren te varen. Ook de haven wordt hierdoor toegankelijker. De plannen dateren van tien jaar ge leden en zijn vooral de laatste zes jaar ontwikkeld. Vrees In die periode is er veel tegenslag geweest Dijkgraaf De Graeff ver woordde het verloop van het pro ject als 'alles wat mis kon gaan, is mis gegaan'. Zo zijn er problemen geweest met de vergunningen en zijn er bezwaren aangetekend te gen het uitbaggeren. De vrees is dat dieper water minder snel dichtvriest, waardoor het gebied minder aantrekkelijk wordt voor winteractiviteiten. Door uitstel en verkeerde berekeningen zijn de kosten van het project opgelopen tot ongeveer 35 miljoen gulden. Directeur N. Stijlen van het hoog heemraadschap Schieland was desondanks blij. „Nu gaat het dan eindelijk gebeuren. Het idee van het uitbaggeren was er al in 1989. Nu, bijna tien jaar later, is dan de eerste bagger uit de Rotte ge schept" RotterdamPvdA en Groenlinks in de deelgemeente iïillegers- berg-Schiebroek hebben een in terpellatie aangevraagd over het kappen van 630 bomen in het Schiebroeksepark bij Rotterdam Airport Ze zyn het niet eens met de conclusie van het dagelijks be stuur dat er een meerderheid is in de deelraad om de bomen korter te maken dan wel weg te halen omdat ze het vliegverkeer hinde ren. Volgens de twee partijen is er al leen een meerderheid in de deel raad die een goede oplossing wil, maar dat betekent nog lang niet dat er dan maar gekapt moet wor den. Die twee zaken mogen niet met elkaar in verband gebracht worden, schrijven de partyen in een toelichting op de aanvraag voor de interpellatie. Bovendien vinden ze het vreemd dat besloten is te gaan kappen op het moment dat de helft van het dagelijks bestuur in het buiten land was. De haast die daarbij werd getoond, was niet nodig, al dus de fractievoorzitters A. van Genabeek (PvdA) en F. Bramsma Groenlinks). Het dagelijks bestuur verzette zich aanvankelijk tegen het verle nen van een kapvergunning. Toen wethouder E. Kuijper dreig de die bevoegdheid dan maar af te pakken, gingen de deelraadsbe stuurders om. Rotterdam Omstanders in de Witte de Withstraat in het cen trum hebben gisteren een weg rennende dief in de kraag gevat. De man, een 47-jarige Rotterdam mer, was een kunstgalerie ter hoogte van de Kromme Elleboog binnengegaan. Daar had hij kans gezien snel uit een tas een porte monnee en een camera weg te grissen. Met zijn buit was hij naar buiten gerend. De dief kwam niet ver. Een aantal passanten werd gewaarschuwd en kreeg de vluch tende man met vereende krach ten te pakken. De dief werd aan de politie, die op een steenworp afstand een bu reau heeft, overgedragen. Het verkeersknooppunt KMnpoMeiptein is gistermiddag na een ongeval urenlang ge stremd geweest. Een vrachtwagen schaarde rond het middaguur op de fly-over na een aanrijding met een personenauto. Daardoor stroomde 800 liter dieselolie uit de vracht wagen. De 20-jarige bestuurder van de per sonenauto raakte op de fly-over vermoede lijk door een lekke band de macht over het stuur kwQt en raakte de brandstoftank van de vrachtauto die naast hem reed. De vracht wagen slipte door de wegstromende diesel olie en schaarde. De chauffeur van de vrachtwagen raakte lichtgewond. Vijfhonderd liter diesel stroomde over de weg; 300 liter belandde in het riool. Het kost te uren voordat alle rommel door Rijkswater staat, brandweer en Roteb was opgeruimd. Kort voor vier uur kon do hele flyover weer voor het verkeer worden opengesteld. AI die tijd stond van Delft tot het Kieinpolderptoln een kilometerslange flle. K» Roe ojkara Er verhuizen te veel Rotterdam mers naar Noord-Brabant en dat is niet goed voor het milieu. Veel blijven wel in Rotterdam werken en dat geeft meer verkeersdruk. Je zou nog even kunnen denken dat de leegloop van Rotterdam er gens ook goed is voor het milieu, want vorige week werd op een conferentie in het Zuidplointhea- ter geconstateerd dat de dichtbe volkte stad op zichzelf een milieu probleem is Dus hoe meer stede lingen wegtrekken, des te beter het lijkt., maar zo werkt het met. Hel zijn vaak de meest koop krachtige mensen die de stad ver iaten en naar groenige buitenwij ken gaan. De Rotterdamse agglo meratie gaat er in sociaal-econo misch opzicht met op vooruit, hoeveel moeite de COolstngel zich ook getroost om aantrekkelijke koopwoningen in oude wijken te realiseren. Er worden te veel bui tenwijken gebouwd, dat kost na tuur en landschapen is dus ook al een milieuprobleem Het lijkt er niet op dat al die mensen die uit Rotterdam verhuizen zich daar nu /o vreselijk druk om maken Gevolg is dat de woningbehoefte in dc Rynmond afneemt. Er is trouwens een tweede reden waar om dc behoefte afneemt en dat is omdat de instroom van buitenlan ders minder is dan een paar jaar geleden werd voorzien. Het ge volg van de afgenomen behoefte is weer dat dc woningbouwplan- nen worden bijgesteld. Er zijn al tijd meer plannen dan er uitge voerd worden. Aart plannen ligt in Rotterdam en omgeving vooreen totaal aan 100.000 woningen op de tekentafel. Maar het rijk finan ciert er slechts 53.000 van, Dat is het in 1995 afgesproken aantal in het Vinex-beleid tot 2005. De Stadsregio Rotterdam er» de acht tien Rijnmondgemeenten hadden zelf rekening willen houden met 59.550 woningen, maar nu de be hoefte terugloopt wordt voorge steld om van het minimum van 53.000een voorlopig maximum te maken. Dat voorste! wordt op 22 juli voorgelegd aan de regioraad. Maar de reserve van 6550 wonin gen verdwijnt niet. In 2000 wordt de situatie nog eens bekeken en dan kunnen gemeenten 'trek kingsrechten' doen gelden. Het is verstandig van burgemeester en wethouders van Rotterdam om nu reeds aan te geven dat de priori teit daarbij moet uitgaan naar ont- wikkelingsmogelij kheden in be- staand stedelijk gebied. Vinex heeft betrekking op dne grote bouwlocaties (Nesselande bij Zevenkamp, Portland/Camis- setanden tussen Barendrecht en Rhoon en de Rotterdamse Noord rand met de B-driehoek) en ook op binnenstedelijke locaties (zo- ais de Schiehaven-Müllerpier in Delfshaven en Spaiand-Gost of wel Sveaparken in Schiedam). Nu de woningbehoefte afneemt, worden de bouwcijfers per ge meente iets teruggeschroefd. Bijvoorbeeld, in plaats van 4000 woningen komen er in de Vinex- periode maar 3200 woningen in Nesselande. En binnenstedelijk wordt het aantal in Rotterdam verlaagd van 14.090 naar 12.500. De Stadsregio Rotterdam heeft uit geen enkele gemeente bezwa ren gehoord tegen zulke bijstel lingen. Maar het Rotterdamse col lege van b en w geeft terecht aan dat bij de herijking in 2000 de 'compacte stad' voorrang moet krijgen boven buitengebieden. Als er straks van de 'trekkings rechten' gebruik wordt gemaakt, moet het bestaande stedelijk ge bied er het meest voordeel van hebben. Het kan geen kwaad om in de stad eens het gevoel te krij gen datje een woning getrokken hebt uit de Vinex-ioterij. Uiteraard grijpt het college de ge legenheid aan om er nog eens op te wijzen dat vooral de welgestel de buurgemeenten zich meer moeten inspannen om een bereik bare woningvoorraad te ontwik kelen. De Coolsinge! gebruikt daar diplomatieke bewoordingen voor, zodat het niet als een verwy t klinkt, maar feit is dat de bouw van riante buitenwijken de trend in stand houdt dat de meer koop krachtige Rotterdammers dcf verlaten, met alle negatieve gevol gen voorde stadswijken vandïen. Bovendien is er sprake van econo mische discriminatie, omdat het minder gefortuneerde Rotter dammers onmogelijk wordt ge maakt naar een kleinere gemeen te in de buurt te verhuizen. Daar bouwen ze niet sociaal genoeg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2