Sport Nederland doet ook op Wimbledon mee Tim Henman net ais Engelse voetballers bij de laatste zestien Voor het eerst in de geschiedenis met z'n vieren in tweede week Grand Slam Kempes wint in Eisenach Ronald van der Tang rondt ploegenwerk succesvol af Hoekse Renners kunnen clubtitel niet prolongeren Brand bij baan 19 Estafetteploeg stoft stokoud record af Brouwer troeft in Kiel Matthijsse af VoIIeybalvrouwen: alles in eigen hand sesuae#:- Rotterdams Dagblad Maandag 29 juni 1998 Londen Bij Ajax zou Jan Siemerink kort achter de voorhoede spelen. Op links. Als een tweede Michael Laudrup. De Rijnsburger heeft veel gemeen met de Deen. Briljante bevliegingen, onpeilbare inzinkingen. Die wisselde hij zaterdag tegen Jonas Björkman moeiteloos af. Na een bizarre thriller bereikte Siemerink voor de eerste keer in zijn loopbaan de laatste zes tien op Wimbledon, 7-6 5-7 2-6 64 7-5. „Dit was," wist Siemerink, „mijn beste wedstrijd ooit op Wimbledon." John van Lottum heeft meer iets van Edgar Davids. Opvliegend, ei genwijs, prestatiegericht. Het re sultaat is heilig. Altijd en overal. Het Duitse talent Tommy Haas was zaterdag niet by de les en de 22-jarige Eindhovenaar gaf vol gas, 6-3 6-3 6*3. „Dit is," genoot Van Lottum, „mijn beste resultaat ooit." Hij werd met Miriam Oremans en Siemerink de derde Nederlander die doordrong tot de beste zestien op Wimbledon 1998. Een evena ring op de Grand Slams van het nationale record dat van Roland Garros 1993 dateert met Krajicek, Haarhuis en Sehultz. Krajicek, negende geplaatst, heeft tegen Kiefer de verbetering op zijn rac ket. Zijn duel werd na elf minuten op 1-2 wegens de regen gestaakt en wordt vanmiddag voortgezet. Bij Van Lottum sloeg de regen op 5-3 15-15 in de derde set toe. „De druk lag bij Haas," vond de Bra bander die op zijn tweede Wim bledon voor het eerst in zijn carri ère direct werd toegelaten tot een Grand Slam. „Hij was drie punten af van de nederlaag." Haas, 20 jaar en 44ste van de we reld, kon niet met de druk over weg. „Ik was er mentaal niet bij," bekende hij. „Ik had de overwin ning op Agassi nog in mijn achter hoofd. Die woog te zwaar. Op de belangrijke punten was Van Lot tum scherper." Doorzijn overwin ning stijgt Van Lottum op de we reldranglijst van 99 naar rond de 75ste plaats. In de vierde ronde speelt hij - vandaag, als het weer meerwerkt - tegen de als derde geplaatste Petr Korda. „Als ik speel zoals tegen Haas," dacht hij. „heb ik een kans." Comeback Kansen creëerde Jan Siemerink in de stevige bries op showeourt 13 in overvloed tegen Jonas Björkman, achtste van de wereld en elfde geplaatst. Vooral na zijn spectaculaire comeback in de tie break van de eerste set. Daarin boog hij met fabelachtige reflexen de achterstand van 2-6 om in setwinst met 8-6. De betovering duurde voort tot 4-0 in de tweede set. „En toen," keek Siemerink terug, „toen was het over. Hij ging beter retourneren en ik slechter serve ren." Die twee vonden elkaar en Siemerink kwam in nood. Hoge nood nadat hij op 5-3 verzuimde toe te slaan op twee setpunten. Hij Terwijl Moni ca Seles (links) naarde plaats loopt van waar zij moet serve ren stijgt een rookwolk op boven baan 1. In een aanpa lend flatge bouw woedt een brandje dat met be hulp van de regen snel wordt ge blust. Foto Kier- an Do herty/R outers verloor zeven games op rij (5-7 0-3) en was de weg volledig kwijt. „Ik had soms het gevoel dat ik een vrouwenservice sloeg, zo gemak kelijk werd ik gebroken." Op 1-3 in de derde set schoot de regen te hulp. „Dat was de afkoe- Londen Sam Smith werd zater dag de vrouwelijke Tim Henman van Engeland. De nummer 112 van de wereld drong tussen de re genbuien door tot de laatste zes tien. Ze versloeg op baan 2, bijge naamd The Graveyard (het kerk hof), de als achtste geplaatste Conchita Martinez in drie sets, 2-6 6-3 7-5. De Spaanse, Wimbledonkampioe- ne in 1994, walgde van haar verto ning. „De slechtste wedstrijd uit mijn carrière," treurde Martinez, die in februari 1988 prof werd. Smith, 26, had geen woorden voor haar triomf. „I'm in a shock. Ze werd de eerste Engelse sinds Jo Durie en Anne Hobbs in 1985 die de vierde ronde op Wimbledon bereikte. Op vijf eerdere Wimble- dons werd ze in de eerste ronde uitgeschakeld. „Ik werd geïnspi reerd door het doelpunt van Beek- ham tegen Colombia," vertelde ze. Tim Henman, twaalfde geplaatst, bereikte kort daarvoor de vierde ronde. Hij versloeg Byron Black in twee sessies, 64 64 3-6 7-5. „Ik ben bij de laatste zestien. Net als het Engelse elftal op het WK We stonden beiden onder zware druk maar maakten ons waar." De va derlandsliefde werd Henman in Oxford met de paplepel ingego ten, maar liefde voor voetbal bezat hij nooit. Op advies van zijn spon sors vereenzelvigde hij zich zater dag met het Engelse elftal. „Ik denk dat we een dubbelslag kun nen slaan. De voetballers in Frankrijk, ik op Wimbledon." Daarmee ging hij in zijn over moed iets te ver. In de vierde ron de staat hij tegenover Pat Rafter, zesde geplaatst en de winnaar van Rosmalen. De Australiër impo neerde op Wimbledon 1998. „Ik denk dat Tim voor zijn beurt sprak," aldus de Australiër. John McEnroe was kort en bondig. „Henman heeft de laatste twee jaar geen progressie gemaakt. Hij is geen partij voor Rafter en Sampras." lingsperiode die ik nodig had," bekende de linkshander. „Ik liep met frustraties over de baan. In de kleedkamer kon ik alles op een rijtje zetten," Dat rijtje zag er bij terugkeer allesbehalve florissant uit. De Zweed pakte de derde set met 2-6 en nam in de vierde met 2- 0 een optie op de overwinning. „Er. toen," grijnsde Siemerink, „was ik er weer. Mijn opslag werd beter en ik begon beter te retour neren." Björkman voelde het ge vaar en zocht na verlies van de vierde set (64) in de vijfde zijn toevlucht tot een psychologisch trucje. Op 3-2 nam hij een medi sche time out om de druk op te voeren bij Siemerink, die con stant voor de gelijkmaker moest serveren. „Ik moet eerlijk zeggen," beken de Siemerink, „dat ik ook even aan een truc dacht maar Jonas is daar het type niet voor," Hij be hield zijn concentratie en dwong op 5-5 de eerste breekpunten af. Op het derde sloeg hij toe. In de volgende game serveerde hij na 0- 30 het duel uit. Na de marathon van 3,5 uur stond hij op zijn ze vende Wimbledon voor de eerste keer in de tweede week. De overwinning was zijn eerste op Björkman na vier nederlagen. In de vierde ronde staat hij tegen over een andere Zweed, Magnus Larsson, 37ste van de wereld, van wie hij ook nooit eerder won. „Als ik myn momenten heb, kan ik ook die reeks doorbreken," aldus Siemerink. Hij dacht aan zijn be vliegingen, niet aan zijn inzinkin gen. EisenachNiet alleen op Wimble don gaat het goed met de Neder landsetennissers. Bij een challen- gertoemooi in de Duitse plaats Ei senach bereikte Edwin Kempes de finale, waarin hij gisteren in twee sets de Italiaan Menesehin- geri versloeg, 7-6,6-3. De net 22 geworden Monniken dammer klopte, in de kwartfinale de als eerste geplaatste Oostenrij ker Koupek in drie sets (4-6 6-0 7- 5) en won vervolgens zaterdag in de halve eindstrijd zeer overtui gend van de Fransman Auffrey: 6- 16-2. Londen Jonas Björkman had tegen Jan Sieme rink op 3-2 in de vijfde set nog geen medische ti me out gevraagd of de sirenes gilden door Church Road. ,J3aar is de ambulance al, Jonas," grapte een toeschouwer. Het bleken zaterdag vooral brandweerwagens te zijn die door Church Road daverden. Een aanpa lend flatgebouw stond in brand. Baan 19 lag het dichtst in de buurt Daar mochten Paul Haarhuis en Jacco Eltingh htm dubbel afmaken, maar wer den de toeschouwers uit voorzorg geëvacueerd. De rookontwikkeling was enorm, maar viel weg tegen het dreigend zwarte wolkendek waaruit vrijwel constant regen viel. Met die natuurlijke hulp en het bluswater had de brandweer het vuur tje binnen anderhalf uur onder controle. Wimbledon in cijfers Londen. 25 miljoen pilden. Mannen, tweede re nde: Clavet (SpaFCanas Arg) 6-72-6743 6-164, d erde ronde: Van Lottum (Ned)-Haas (Du») 6-3 6-3 6-3, Siemerink (Ned>Bjorkman (Zwe/il) 7-6 5-7 2-G 6-4 7-5, Larsson (ZweJ-Arazi (Mar)6-3M B-2, Steltenberg (Aus)-Woodforde(Aus) 6-13-6 6-3 3-66-3, Philippoussis AusVBracciah Ita) 6-3 64 6-4Korda (T sj/3)-Golmard (Fra)4-6 7-57-57-5, Henman (GBr/12)*Byron Black (Zim)6-46-4 3-67- 5, Wayne Ferreira (ZAf> Wilkinson (GBr) 6-2 4-66-3 6-3 Afgebroken doorregen: Kiefer (DuO-Krajicek (Ned/9) 2-1, Sampras (VSt/l)-Enq- vist (Zwe) 8-3 5-5, Martin (VSt>Woodbndge f Aus) 6-4 4-6 7-6 2-2. Dubbel, eerste ronde: Eltingh/Haarhuis (NedVP-Fleunan/Waite (Fra/VSt) 6-4 7-5, Arthurs/Kratzmann (AusJ-Groen/Djordjevic (Ned/ Joe)5-77-88-6, Stafford/ULlyet (ZAfl-Not eboom/Nijssen (Ned) 7-6 4-6 9-7. Vrouwen, tweede ronde: SancheztSpa/SJ-GrzybowskaCPoDA-e 84 8- 3, Rubin (VStJ-SnyderfVSt) 3-6 7-513-9; derde ronde: Smith (GBr>- Martinez{Spa,8) 2- 6 6-37-5, Hmgis (Zwt/D-Likhovtsjeva (Rus}6-2 6-1 Tauziat (Fra'16)-Halard-Decugis (Fra) 7-6 3-6 64. Tanasugam fTha}- Cara Black (Zim) 84 6-0, Seles (VSt/6}-Basuki (Ino) 6-2 6-3 Eindhoven De vrouwenestafetteploeg heeft giste ren in Eindhoven het Nederlands record op de 4x400 meter verbeterd. Angelique Banket, Stella Jong- mnns, Nannet Karenbeld en Ester Goossens legden de vier baanrondes af in een tijd van 3.32,31. Dat was 0,7 seconde sneller dan het viertal De Leeuw-Com- mandeur-Mandema-Verhoef op 2 augustus 1981 in Pescara. De nationale ploeg, die met Angelique Smit in plaats van Banket dit seizoen al tot 3,34,59 was gekomen, bleef net boven de richttyd voor uitzending naar de EK in Boedapest over twee maanden. Goossens kwa lificeerde zich al eerder voor de EK op de 400 meter, Jongmans mag al naar Boedapest voor de 800 meter. Bij het polsstokhoogspringen toonde Christian Tam- mmga zijn goede vorm. Zijn Nederlands record van vorige week (5,66) benaderde de atleet van Haag Atle tiek net niet. Hij won wel door een hoogte van 5,60 meter te bedwingen. Laurens Looije werd tweede (5,50), Rens Blom derde (5,40). De Bntse atleten hebben in Sint Petersburg opnieuw de Europa Cup gewonnen. Ze prolongeerden hun ti tel met een totaal van 111 punten, 2,5 meer dan Duits land. Bij de vrouwen veroverde de Duitse afvaardi ging eveneens zilver, achter Rusland. Het verschil was hier groter: 124 tegen 108. Colin Jackson en Jonathan Edwards hadden met hun overwinningen een groot aandeel in het Britse suc ces. Jackson ging in 13,17 over 110 meter horden. Ed wards won het hinkstapspringen in 17,29. Ook de Russische verspringer Sosoenov deed het goed. Hij kwam tot 8,38 meter. Bij de vrouwen viel de prestatie van de Russische Michailova op. Ze won de 800 m in de sterke tijd van 1.58,01. Wel Europe-zeilster Carolijn Brouwer heeft giste ren de olympische zeilweek in Kiel op haar naam ge schreven. Op de laatste dag van het befaamde toer nooi verdrong ze Weronika Glinkiewicz van de eerste plaats. Vorige maand won de 24-jarige zeilster uit Voorhout ook al de Spa Regatta in Medemblik. In de week van Hyères in april won de voormalige wereld kampioene (1996) zilver. Brouwer maakte het zichzelf gisteren niet gemakke lijk. In de eerste race eindigde ze als veertiende. In de tweede en derde race kwam de voormalige stu dente (talen en cultuur Latijns-Amerika) sterk terug. Ze ging als derde en als eerste over de finish. Die fraaie eindsprint was voldoende voor de eindzege. Bij het WK eind juli in Travemünde (Dui) wil de olympische kandidaat opnieuw excelleren. Rivaal Margriet Matthijsse viel in Kiel in dezelfde discipline net buiten de medailles. De Europees en wereldkampioene moest genoegen nemen met de vierde plaats. Ook Matthijsse, die in Hyéres en Me demblik tegenviel, hoopt bij het komende WK haar grote reputatie waar te maken. Martijn van Geemen viel op in de MisVal-klasse met de vijfde plaats in het eindklassement. Matthieu Koops (achtste) was eveneens op dreef. Rotterdam mer Serge Kats werd zevende in de Laser-klasse. In Tarifa (Spanje) liet Ramses Landman zich gelden by het WK funboard. Deprofeksionele windsurfer uit Leeuwarden won zilver. Jacques van der Hout uit 's- Gravenzande eindigde op de zevende plaats. By de vrouwen was Erna Driessen uit Oostzaan de beste Nederlandse op de zesde positie. Ronald van der Tang pro fiteert in Slle drecht van dc aandacht die ploeggenoot Wilco Zufjder wijk onder vindt van zijn medevluch ters. Foto John van Hoek/Cor Vcw Door Hans van Houdt Sfiedrecht Ronald van der Tang kreeg na afloop van de wielerronde van Sliedrecht een waarderend schouderklopje van ploegmaat Wilco Zuijderwijk. Beide renners, lid van de Westlandse Van Vliet-We* baploeg, beheersten de koers in het baggerplaatsje aan de Beneden Merwede. Van der Tang won, voor de vijfde keer al dit seizoen, nadat hij in de finale was ontsnapt uit een kopgroep van tien. Een ontsnapping die vooral succesvol werd, nadat Zuijderwijk het no dige sloopwerk had verricht. Ondanks dat Zuijderwijk de blik vanger in de koers was geweest, ontkende de Westlander met kracht dat in Sliedrecht niet de sterkste zou hebben gewonnen. „Weet je hoe ik mij voel? Uitge woond," was zijn reactie op de stelling dat Ronald van der Tang dank zy zijn inspanningen had gezegevierd. „Vooral in het begin ging het lekker. Het kon voor mij niet hard genoeg gaan. Maar op het laatst brak me op, dat ik de laatste twee weken bijna niet op de fiets had gezeten. In de Ronde van Drente kreeg ik een steen in mijn oog. Daar had ik zo'n last van dat ik naar een ziekenhuis moest, waar ze mij met een vloeistof heb ben behandeld. Dat pakte ver keerd uit, ik zag zowat niets meer. In een ander ziekenhuis werd het wel met de goede substantie ge daan, ik heb er nu geen last meer van. Alleen was ik met dat geintje wel een paar dagen kwijt. Zondag is het NK. Normaal had ik in Meerssen weinig te zoeken, maar nu wordt het helemaal moeilijk." Van een mindere conditie was za terdag niets te merken. Integen deel, vanaf het startschot spoot de Westlander weg. Na een paar ron den te hebben gesoleerd, kreeg hij gezelschap eerst van Louis de Koning met Ronald van der Tang, vervolgens kwamen ook Matthijs Deelen, Robert Karremans, Hans Voom jr., Michel Stobbelaar, Remco Boonstoppel en Patrick Kroonen aanzetten, terwijl na een imposante achtervolging Wilfried Bastiaanse en Peter Voshol het elftal completeerden De situatie die daarna ontstond was een blauwdruk van de koersen in de afgelopen periode. Is er eenmaal een kopgroep weg, dan gelooft de ,"iï rest het wel. Binnen veertig minu ten werd het tweede deel van het peloton op een ronde achterstand gezet, terwijl het voorste deel nau welijks een uur buiten schot kon blijven. Ook ditmaal was het voor het pu bliek, dat - zeker nadat het begon te regenen - in groten getale koos voor het WK-voetbal op TV, wach ten op de finale. Het was vooral aan het slimme spel van de West landers te danken dat de koers in hun voordeel werd beslist. „Ze za ten allemaal naar mij te kijken," genoot Wilco Zuijderwijk na. „Tweemaal heb ik het gepro beerd, maar werd er gereageerd door, vooral, Louis de Koning en Wilfried Bastiaanse Op het mo ment dat Van der Tang ging, gaf niemand thuis. Ik ben zelf tempo gaan rijden op kop, met de bedoe ling de rest in de bochten op te houden. Feitelijk was dat niet eens nodig, want Ronald reed hard genoeg bij ens weg." Zelf won Zuijderwijk de sprint van de achtervolgers, terwijl Bra bander Wilfried Bastiaanse als derde eindigde. Bij de eydo's werd John Oudshoom eerste, voor regionaal favoriet Chris Maas. Beiden maakten deel uit van een kopgroep van zeven ren ners. Emmen De Hoekse Renners zijn er net niet in geslaagd de overwinning in de clubcompetitie van vorig jaar te prolongeren. In Emmen moest de club uit de Hoeksche Waard de thuisrijders vóór laten gaan. Door veel pech in de laatste 'schuif, de rit in lijn met vertrek en aankomst in Em men, konden de mannen van ploegleider Wim Haksteen de za terdag in het criterium verloren gegane leiding niet heroveren. Het weekeinde was nochtans flo rissant begonnen. De ploegentijd rit werd gewonnen, vóór het Goudse Excelsior en Emmen. In de individuele tijdrit ging de over winning naar Mathijs Wegdam van het Nijverdalse CC7Ö met Pe ter Mol van DHR op een vierde plaats. Het criterium werd een prooi voor door Leo de Kroon van Eemland en in de eigenlijke klas sieker was Ruud Zijlmans de bes te. In deze koers gingen, net als vorig jaar, weer een groot aantal coureurs tegen de stenen. Bij de slachtoffers Erik Bos, Lex Neder- lof en Edwin Hofstee van de Hoekse Renners die wel Peter Mol en Tommy Post op een 23ste resp. 28ste plaats zagen finishen. Nog net voldoende om achter Em men, maar vóór Omega op de tweede plaats beslag te leggen. De las Cuevas Armand de las Cuevas heeft de leiding genomen in de Route du Sud. De Fransman in Spaanse dienst (Banesto) won gisteren de tweede etappe, tussen Saint-Gau- dens en het Plateau de Beille. De las Cuevas ging de Spanjaard Santiago Blanco Gil ,-n de Neder lander Michael Bof gerd ruim een minuut voor. De las Cuevas nam in de rit over vijf cols de koppositie in het alge meen klassement over van*de Fransman Francis Moreau, zater dag nog tweevoudig winnaar. Boogerd klom in het klassement naar de derde plaats. De achter stand van de Nederlands Tour- hoop bedraagt één minuut en ne gen seconden. Direct achier de Rabobankcoureur staat Tourwin naar Jan UUrich. Moreau, uit de Festina-formatie, won zaterdag zowel de rit in lijn over 102.3 km (in de eindsprint van een kop groep van vijf) als de tijdrit over 7,4 kilometer. De specialist bleef Nicolas Jalabert 17 seconden voor. Derde werd Patrick Jonker, op 18 tellen. UUrich werd elfde, op 57 seconden van Moreau. Nicola Minali heeft het eerste gedeelte van de derde etappe van de Ronde van Rijnland-Pfalz ge wonnen. Na een rit over 90,3 km versloeg de Italiaan de Australiër Stuart O'Grady en de Duitser An dreas Klier in de sprint. Met zijn tweede plaats nam O'Grady de lei ding in het algemeen klassement over van de Italiaan Murtas, Nelissen stopt Wilfried Nelissen stopt met wielrennen. In overleg met de ploegleiding van Palmans heeft de 28-jarige Belg besloten zyn loopbaan te beëindigen. De sprin ter verwacht niet meer op topni veau te kunnen presteren. Nelissen herstelde nooit volledig van de open beenbreuk die hij op 10 april 1996 bij een botsing tij dens de klassieker Gent-Wevel- gem opliep. Na een revalidatiepe- riode van vijftien maanden maak te Nelissen in juli 1997 zijn ren tree in het wielerpeloton. In fe bruari moest hij opnieuw een ope ratie aan de rechterknie onder gaan. In zijn carrière behaalde Nelissen tweemaal de nationale titel, won hij tweemaal de Omloop Het Volk en zegevierde hij in een Tour- etappe, waarna hij drie dagen de gele trui droeg. In 1994 en 1995 moest Nelissen de Ronde van Frankrijk wegens valpartijen voortijdig verlaten. Frank Vandenbroucke vertrekt aan het einde van dit wielersei- zoen bij Mapei-Bricobi. Ploeglei der Patrick Lefevere heeft in overleg met de leiding besloten niet langer tc hendelen naar de gunsten van Vandenbroucke." Vandenbroucke heeft een riant aanbod gekregen van de Franse ploeg Cofidis. Irena Macho- vcak (links) en Kitty San ders vormen een solide blok tegen hetTsjechi- sche aanvals- geweld. FotoJu drtaThomov/EPA Praag De Nederlandse volleybalsters, sinds enige tijd onder de hoede van bondscoach Pierre Mathieu, hebben de kans op kwalificatie voor het Europees kampioenschap nog steeds in eigen hand. (franje won zondagavond de cruciale uitwedstrijd tegen Tsjechië in Praag met 3-2 (16-14 15-12 9-15 14-16 15- 11). Nederland kon voor het eerst in bijna twee jaar be schikken over Cintha Boersma, afgelopen seizoen uitgeroepen tot beste speelster in de Braziliaanse competitie. Ze kwam in Praag in de plaats van Hen- riëtte Weersing, die na een zwaar jaar Italië hard aan rust toe was. Boersma begon overigens niet in de basis. Mathieu gaf in eerste instantie de voorkeur aan Hiëtte Fled- derus, Elles Leferink, Irena Machovcak, Ingrid Vis ser, Ema Brinkman en Kitty Sanders. In de tweede set mocht Boersma haar routine en overzicht ten dienste van het team stellen. Francien Huurman en Jettie Fokkens vielen in het verloop van de wedstrijd ook nog even in. Mathieu kon in Praag maar kiezen uit tien speel sters. Marieke Coenen (schouder) en Chaïne Stae- lens Genie) waren geblesseerd in Nederland achter gebleven. Vrijdag reist de ploeg naar Riga, waar ko mend weekeinde Estland de volgende tegenstander is. Dat is in groep A2 een van de zwaksten. Kroatië is al bij na zeker van een plek in de EK-eindronde na de 3-1 zege op Polen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5